Skoki narciarskie na Festiwalu Narciarskim w Holmenkollen

Skoki narciarskie na
Festiwalu Narciarskim w Holmenkollen
Pierwsza edycja1933
Ostatnia edycja2022
Najwięcej zwycięstw
na Festiwalu Narciarskim
w Holmenkollen
Polska Adam Małysz
5 razy
Najwięcej razy na podium
na Festiwalu Narciarskim
w Holmenkollen
Polska Adam Małysz
7 razy
Państwo goszczące
Festiwal Narciarski
w Holmenkollen
 Norwegia

Skoki narciarskie na Festiwalu Narciarskim w Holmenkollen (ang. Holmenkollen Ski Festival, niem. Holmenkollen-Skispiele) są jedną z trzech dyscyplin narciarstwa klasycznego obok kombinacji norweskiej i biegów narciarskich, w której na przedmieściach Oslo rywalizują narciarze.

Organizowane są na skoczni narciarskiej Holmenkollbakken nieprzerwanie od 1933, z wyjątkiem okresu II wojny światowej (od 1941 do 1945). Zawody skoków narciarskich przeprowadzane podczas tego festiwalu były jednocześnie zawodami FIS (FIS Race), zaś od 1980 konkursami Pucharu Świata w skokach narciarskich (oficjalna nazwa Holmenkollen FIS World Cup Nordic)[1]. Triumfatorami skoków narciarskich podczas festiwalu w Holmenkollen byli również zwycięzcy zimowych igrzysk olimpijskich w 1952 oraz mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym[a] w 1966, 1982, 2011, które odbywały się w Oslo. Ponadto od 1997 do 2010[b] konkursy skoków narciarskich rozgrywane podczas tego festiwalu były zaliczane do klasyfikacji Turnieju Nordyckiego, tak jak zawody które odbywały się podczas Igrzysk Narciarskich w Lahti[c] oraz Szwedzkich Igrzysk Narciarskich[d] (do 2002).

Medaliści Festiwalu Narciarskiego w Holmenkollen (skoki narciarskie)

Data1. miejscePaństwo2. miejscePaństwo3. miejscePaństwo
06.03.2022
05.03.2022
Daniel-André Tande
Marius Lindvik
 Norwegia
 Norwegia
Anže Lanišek
Markus Eisenbichler
 Słowenia
 Niemcy
Stefan Kraft
Robert Johansson
 Austria
 Norwegia
14.03.2021[2][e]
08.03.2020[f]
10.03.2019Robert Johansson NorwegiaStefan Kraft AustriaPeter Prevc Słowenia
11.03.2018Daniel-André Tande NorwegiaStefan Kraft AustriaMichael Hayböck Austria
12.03.2017Stefan Kraft AustriaAndreas Wellinger NiemcyMarkus Eisenbichler Niemcy
07.02.2016[3][f]
15.03.2015[4]
14.03.2015
Severin Freund
Severin Freund
 Niemcy
 Niemcy
Noriaki Kasai
Peter Prevc
 Japonia
 Słowenia
Peter Prevc/
Kamil Stoch
Rune Velta
 Słowenia/
 Polska
 Norwegia
09.03.2014Severin Freund NiemcyAnders Bardal NorwegiaKamil Stoch Polska
17.03.2013Gregor Schlierenzauer/
Piotr Żyła
 Austria/
 Polska
Robert Kranjec Słowenia
11.03.2012Martin Koch AustriaSeverin Freund NiemcyRobert Kranjec Słowenia
03.03.2011Gregor Schlierenzauer AustriaThomas Morgenstern AustriaSimon Ammann Szwajcaria
14.03.2010Simon Ammann SzwajcariaAdam Małysz PolskaAndreas Kofler Austria
15.03.2009[g]
09.03.2008Gregor Schlierenzauer AustriaTom Hilde NorwegiaBjørn Einar Romøren Norwegia
18.03.2007
17.03.2007[h]
Simon Ammann
Adam Małysz
 Szwajcaria
 Polska
Martin Koch
Andreas Küttel
 Austria
 Szwajcaria
Matti Hautamäki
Anders Bardal
 Finlandia
 Norwegia
12.03.2006Adam Małysz PolskaThomas Morgenstern AustriaAndreas Kofler Austria
13.03.2005Matti Hautamäki FinlandiaBjørn Einar Romøren NorwegiaMichael Uhrmann Niemcy
14.03.2004Roar Ljøkelsøy NorwegiaSimon Ammann SzwajcariaBjørn Einar Romøren Norwegia
09.03.2003Adam Małysz PolskaFlorian Liegl/
Roar Ljøkelsøy
 Austria/
 Norwegia
17.03.2002Simon Ammann SzwajcariaSven Hannawald NiemcyAdam Małysz Polska
11.03.2001Adam Małysz PolskaStefan Horngacher AustriaMartin Schmitt Niemcy
12.03.2000Sven Hannawald NiemcyVille Kantee FinlandiaJanne Ahonen Finlandia
14.03.1999Noriaki Kasai JaponiaMartin Schmitt NiemcyKazuyoshi Funaki Japonia
15.03.1998Primož Peterka SłoweniaBruno Reuteler SzwajcariaMasahiko Harada Japonia
16.03.1997Kazuyoshi Funaki JaponiaHiroya Saitō JaponiaBruno Reuteler Szwajcaria
17.03.1996Adam Małysz PolskaJanne Ahonen FinlandiaMasahiko Harada Japonia
12.03.1995Andreas Goldberger AustriaTakanobu Okabe JaponiaJens Weißflog Niemcy
13.03.1994[f]
14.03.1993Espen Bredesen NorwegiaDidier Mollard FrancjaJaroslav Sakala Czechy
15.03.1992Toni Nieminen FinlandiaJiří Parma CzechosłowacjaMartin Höllwarth Austria
17.03.1991Ernst Vettori AustriaStefan Horngacher AustriaStaffan Tällberg Szwecja
Zawody nie zaliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Pucharu Europy lub Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich
18.03.1990Jens Weißflog NRDAndreas Felder AustriaPavel Ploc Czechosłowacja
05.03.1989Jens Weißflog NRDJon Inge Kjørum NorwegiaKent Johanssen Norwegia
20.03.1988Erik Stein Johnsen NorwegiaOle Gunnar Fidjestøl NorwegiaGünther Stranner Austria
22.03.1987Andreas Felder AustriaAri-Pekka Nikkola FinlandiaMiran Tepeš Jugosławia
16.03.1986Ernst Vettori AustriaMatti Nykänen FinlandiaAndreas Felder Austria
10.03.1985Matti Nykänen FinlandiaFranz Wiegele AustriaGérard Balanche Szwajcaria
11.03.1984Vladimír Podzimek CzechosłowacjaPavel Ploc CzechosłowacjaOle Christian Eidhammer Norwegia
13.03.1983Steinar Bråten NorwegiaHorst Bulau KanadaArmin Kogler Austria
28.02.1982Matti Nykänen FinlandiaOlav Hansson NorwegiaArmin Kogler Austria
15.03.1981Roger Ruud NorwegiaHorst Bulau KanadaJohan Sætre Norwegia
16.03.1980Armin Kogler AustriaJari Puikkonen FinlandiaHubert Neuper Austria
Zawody organizowane w ramach zawodów FIS (FIS Race)
11.03.1979Per Bergerud NorwegiaJohan Sætre NorwegiaWalerij Sawin ZSRR
12.03.1978Harald Duschek NRDJohan Sætre NorwegiaPeter Leitner RFN
13.03.1977Aleksiej Borowitin ZSRRThomas Meisinger NRDWalter Steiner Szwajcaria
14.03.1976Karl Schnabl AustriaToni Innauer AustriaJohan Sætre Norwegia
09.03.1975Toni Innauer AustriaOdd Hammernes NorwegiaAlfred Grosche RFN
10.03.1974Walter Steiner SzwajcariaYukio Kasaya JaponiaFinn Halvorsen Norwegia
18.03.1973Hans Schmid SzwajcariaHans-Georg Aschenbach NRDLeoš Škoda Czechosłowacja
12.03.1972Ingolf Mork NorwegiaHans Schmid SzwajcariaAkitsugu Konno Japonia
14.03.1971Ingolf Mork NorwegiaYukio Kasaya JaponiaWalter Steiner Szwajcaria
15.03.1970Władimir Biełousow ZSRRGarij Napałkow ZSRRRudolf Höhnl Czechosłowacja
16.03.1969Topi Mattila FinlandiaGjert Andersen NorwegiaJiří Raška Czechosłowacja
17.03.1968Władimir Biełousow ZSRRBjørn Wirkola NorwegiaLudvik Zajc Jugosławia
05.03.1967Bjørn Wirkola NorwegiaBent Tomtum NorwegiaMax Golser Austria
17.02.1966Bjørn Wirkola NorwegiaTakashi Fujisawa JaponiaKjell Sjöberg Szwecja
14.03.1965Dieter Neuendorf NRDLars Grini NorwegiaToralf Engan Norwegia
15.03.1964Veikko Kankkonen FinlandiaToralf Engan NorwegiaBjørn Wirkola Norwegia
17.03.1963Torbjørn Yggeseth NorwegiaJohn Balfanz Stany ZjednoczoneKjell Sjöberg Szwecja
18.03.1962Toralf Engan NorwegiaWilli Egger/
Veikko Kankkonen
 Austria/
 Finlandia
12.03.1961Nikołaj Szamow ZSRRHemmo Silvennoinen FinlandiaNikołaj Kamienski ZSRR
20.03.1960Helmut Recknagel NRDToralf Engan NorwegiaMax Bolkart RFN
08.03.1959Arne Hoel NorwegiaNikołaj Kamienski ZSRRInge Lindquist Szwecja
16.03.1958Nikołaj Kamienski ZSRRHelmut Recknagel NRDOtto Leodolter/
Rudolf Bykow
 Austria/
 ZSRR
03.03.1957Helmut Recknagel NRDEino Kirjonen FinlandiaJuhani Kärkinen Norwegia
26.02.1956Antti Hyvärinen FinlandiaArne Hoel NorwegiaAulis Kallakorpi/
Werner Lesser
 Norwegia/
 NRD
06.03.1955Aulis Kallakorpi FinlandiaEino Kirjonen/
Torbjørn Falkanger
 Finlandia/
 Norwegia
07.03.1954[f]
01.03.1953Otto Austad NorwegiaTorbjørn Falkanger/
Sverre Stallvik
 Norwegia/
 Norwegia
09.03.1952Arnfinn Bergmann NorwegiaChristian Mohn NorwegiaArne Hoel/
Halvor Næs
 Norwegia/
 Norwegia
IO 24.02.1952Arnfinn Bergmann NorwegiaTorbjørn Falkanger NorwegiaKarl Holmström Szwecja
25.02.1951Arne Hoel NorwegiaGeorg Stanley Thrane NorwegiaJosef Bradl Austria
05.03.1950Torbjørn Falkanger NorwegiaHans Bjørnstad NorwegiaPetter Hugsted Norwegia
06.03.1949Torbjørn Falkanger NorwegiaMatti Pietikäinen FinlandiaJens Østby Norwegia
07.03.1948Arne Hoel NorwegiaThorleif Schjelderup NorwegiaPetter Hugsted Norwegia
02.03.1947Georg Stanley Thrane NorwegiaHenry Amdahl NorwegiaAsbjørn Ruud Norwegia
03.03.1946Asbjørn Ruud NorwegiaThorleif Schjelderup NorwegiaYngvar Myhra Norwegia
Zawody nie były organizowane podczas II wojny światowej w latach 1941–1945
03.03.1940Hilmar Myhra NorwegiaReidar Andersen NorwegiaJens Østby Norwegia
05.03.1939Sven Selånger SzwecjaKåre Walberg NorwegiaHilmar Myhra Norwegia
06.03.1938Reidar Andersen NorwegiaArnholdt Kongsgård NorwegiaHilmar Myhra Norwegia
28.02.1937Reidar Andersen NorwegiaSven Selånger SzwecjaBirger Ruud Norwegia
01.03.1936Reidar Andersen NorwegiaSigurd Sollid NorwegiaArnholdt Kongsgård Norwegia
03.03.1935Hans Beck NorwegiaSven Selånger SzwecjaBjarne Bryntesen Norwegia
04.03.1934Birger Ruud NorwegiaRoar Hellum NorwegiaHans Kleppen Norwegia
05.03.1933Arne Bror Christiansen NorwegiaReidar Andersen NorwegiaSverre Ruud Norwegia

Najwięcej razy na podium Festiwalu Narciarskiego w Holmenkollen (skoki narciarskie)

MiejsceZawodnikPaństwo1. miejsca2. miejsca3. miejscaRazem
1.Adam Małysz Polska5117
2.Reidar Andersen Norwegia3205
3.Simon Ammann Szwajcaria3115
4.Arne Hoel Norwegia3104
5.Gregor Schlierenzauer Austria3003
Severin Freund Niemcy3104
7.Torbjørn Falkanger Norwegia2305
8.Bjørn Wirkola Norwegia2114
9.Helmut Recknagel NRD2103
Matti Nykänen Finlandia2103
11.Jens Weißflog NRD2013
12.Władimir Biełousow ZSRR2002
Ingolf Mork Norwegia2002
Ernst Vettori Austria2002
Daniel-André Tande Norwegia2002
16.Toralf Engan Norwegia1214
Stefan Kraft Austria1214
18.Sven Selånger Szwecja1203
19.Nikołaj Kamienski ZSRR1113
Andreas Felder Austria1113
21.Georg Stanley Thrane Norwegia1102
Veikko Kankkonen Finlandia1102
Toni Innauer Austria1102
Martin Koch Austria1102
Hans Schmid Szwajcaria1102
Sven Hannawald Niemcy1102
Roar Ljøkelsøy Norwegia1102
Noriaki Kasai Japonia1102
29.Hilmar Myhra Norwegia1023
Walter Steiner Szwajcaria1023
Armin Kogler Austria1023
32.Birger Ruud Norwegia1012
Asbjørn Ruud Norwegia1012
Aulis Kallakorpi Finlandia1012
Kazuyoshi Funaki Japonia1012
Matti Hautamäki Finlandia1012
Robert Johansson Norwegia1012
38.Arne Bror Christiansen Norwegia1001
Hans Beck Norwegia1001
Arnfinn Bergmann Norwegia1001
Otto Austad Norwegia1001
Antti Hyvärinen Finlandia1001
Nikołaj Szamow ZSRR1001
Torbjørn Yggeseth Norwegia1001
Dieter Neuendorf NRD1001
Topi Mattila Finlandia1001
Karl Schnabl Austria1001
Aleksiej Borowitin ZSRR1001
Harald Duschek NRD1001
Per Bergerud Norwegia1001
Roger Ruud Norwegia1001
Steinar Bråten Norwegia1001
Vladimír Podzimek Czechosłowacja1001
Erik Stein Johnsen Norwegia1001
Toni Nieminen Finlandia1001
Espen Bredesen Norwegia1001
Andreas Goldberger Austria1001
Primož Peterka Słowenia1001
Piotr Żyła Polska1001
Marius Lindvik Norwegia1001
61.Johan Sætre Norwegia0224
62.Thorleif Schjelderup Norwegia0202
Eino Kirjonen Finlandia0202
Horst Bulau Kanada0202
Thomas Morgenstern Austria0202
Yukio Kasaya Japonia0202
Stefan Horngacher Austria0202
68.Bjørn Einar Romøren Norwegia0123
Peter Prevc Słowenia0123
70.Arnholdt Kongsgård Norwegia0112
Bruno Reuteler Szwajcaria0112
Janne Ahonen Finlandia0112
Martin Schmitt Niemcy0112
Pavel Ploc Czechosłowacja0112
Anders Bardal Norwegia0112
Markus Eisenbichler Niemcy0112
77.Roar Hellum Norwegia0101
Sigurd Sollid Norwegia0101
Kåre Walberg Norwegia0101
Henry Amdahl Norwegia0101
Matti Pietikäinen Finlandia0101
Hans Bjørnstad Norwegia0101
Sverre Stallvik Norwegia0101
Hemmo Silvennoinen Finlandia0101
Willi Egger Austria0101
John Balfanz Stany Zjednoczone0101
Lars Grini Norwegia0101
Bent Tomtum Norwegia0101
Takashi Fujisawa Japonia0101
Gjert Andersen Norwegia0101
Garij Napałkow ZSRR0101
Hans-Georg Aschenbach NRD0101
Odd Hammernes Norwegia0101
Thomas Meisinger NRD0101
Jari Puikkonen Finlandia0101
Olav Hansson Norwegia0101
Franz Wiegele Austria0101
Ari-Pekka Nikkola Finlandia0101
Ole Gunnar Fidjestøl Norwegia0101
Jon Inge Kjørum Norwegia0101
Jiří Parma Czechosłowacja0101
Didier Mollard Francja0101
Takanobu Okabe Japonia0101
Hiroya Saitō Japonia0101
Ville Kantee Finlandia0101
Florian Liegl Austria0101
Andreas Küttel Szwajcaria0101
Tom Hilde Norwegia0101
Andreas Wellinger Niemcy0101
Anže Lanišek Słowenia0101
111.Jens Østby Norwegia0022
Petter Hugsted Norwegia0022
Kjell Sjöberg Szwecja0022
Masahiko Harada Japonia0022
Andreas Kofler Austria0022
Robert Kranjec Słowenia0022
Kamil Stoch Polska0022
118.Sverre Ruud Norwegia0011
Hans Kleppen Norwegia0011
Bjarne Bryntesen Norwegia0011
Yngvar Myhra Norwegia0011
Josef Bradl Austria0011
Werner Lesser NRD0011
Juhani Kärkinen Finlandia0011
Otto Leodolter Austria0011
Rudolf Bykow ZSRR0011
Inge Lindquist Szwecja0011
Max Bolkart RFN0011
Max Golser Austria0011
Ludvik Zajc Jugosławia0011
Jiří Raška Czechosłowacja0011
Rudolf Höhnl Czechosłowacja0011
Akitsugu Konno Japonia0011
Leoš Škoda Czechosłowacja0011
Finn Halvorsen Norwegia0011
Alfred Grosche RFN0011
Peter Leitner RFN0011
Walerij Sawin ZSRR0011
Hubert Neuper Austria0011
Ole Christian Eidhammer Norwegia0011
Gérard Balanche Szwajcaria0011
Miran Tepeš Jugosławia0011
Günther Stranner Austria0011
Kent Johanssen Norwegia0011
Staffan Tällberg Szwecja0011
Martin Höllwarth Austria0011
Jaroslav Sakala Czechy0011
Michael Uhrmann Niemcy0011
Karl Holmström Szwecja0011
Rune Velta Norwegia0011
Michael Hayböck Austria0011

Uwagi

  1. Dotyczy konkursów, które zostały przeprowadzone na dużej skoczni
  2. Z wyjątkiem 2009 ze względu na przebudowę skoczni w Holmenkollen
  3. Z wyjątkiem 2001 kiedy Lahti było gospodarzem Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym
  4. Z wyjątkiem 2000 kiedy konkurs w Falun nie był organizowany
  5. Konkurs odwołany ze względu na zagrożenie epidemiologiczne
  6. a b c d Konkurs odwołany ze względu na złe warunki atmosferyczne
  7. Ze względu na przebudowę skoczni w Holmenkollen konkurs został przeprowadzony na skoczni mamuciej w Vikersund
  8. Dodatkowy konkurs przeprowadzony w zamian za odwołane zawody z 16 marca 2007 w Lillehammer

Przypisy

  1. Wiosenne festiwale i imprezy w Norwegii. visitnorway.com. [dostęp 2016-06-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-14)].
  2. Adam Bucholz: Raw Air 2021 odwołany!. skijumping.pl, 2021-02-11. [dostęp 2021-02-11].
  3. Draft: FIS Ski Jumping World Cup 2015/2016 - Men (ang.). fis-ski.com, 2015-06-08.
  4. Draft: FIS Ski Jumping World Cup 2014/2015 - Men (ang.). fis-ski.com, 2014-04-11.

Zobacz też

Bibliografia

Media użyte na tej stronie