Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1970

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1970
19661974
Data14 – 22 lutego 1970
GospodarzCzechosłowacja Wysokie Tatry
Dyscyplinaskoki narciarskie
Mężczyźni
konkurs indywidualny
na skoczni K-70
Garij Napałkow
konkurs indywidualny
na skoczni K-90
Garij Napałkow
Klasyfikacja medalowa
ZwycięzcaZwiązek Radziecki

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1970 – zawody w skokach narciarskich przeprowadzone pomiędzy 14 a 22 lutego 1970 na skoczniach w Szczyrbskim Jeziorze w ramach Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 1970 w Wysokich Tatrach.

Po raz trzeci rozegrano dwie indywidualne konkurencje w skokach narciarskich – na obiekcie dużym i normalnym. Dodatkowo w ostatnim dniu trwania mistrzostw rozegrano nieoficjalny konkurs drużynowy, który pełnił rolę konkurencji pokazowej.

Dwukrotnym mistrzem świata został reprezentant Związku Radzieckiego – Garij Napałkow. Po raz drugi w historii jeden zawodnik zwyciężył w konkursach skoków na obu skoczniach w trakcie trwania jednych mistrzostw świata. Srebrne medale zdobyli: Yukio Kasaya na skoczni normalnej i Jiří Raška na dużej, a brązowe – Lars Grini na skoczni normalnej i Stanisław Gąsienica-Daniel na dużej.

Konkursy w 1970 były osiemnastą edycją mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, a po raz trzeci (po 1925 i 1935 roku) zorganizowano je na terenie Czechosłowacji.

Przed mistrzostwami

Organizacja

Kompleks skoczni narciarskich MS 1970 w Szczyrbskim Jeziorze (zdjęcie z 1971)

Po raz trzeci w historii organizację mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym powierzono Czechosłowacji. Drugi raz, po 1935, zawody zorganizowano w Wysokich Tatrach[1]. Skocznia narciarska, na której zawodnicy rywalizowali w 1935, tj. Jarolímek, w 1962 została zburzona[2], a w jej miejsce w latach 1968–1969 w Szczyrbskim Jeziorze powstał nowy kompleks skoczni MS 1970, przygotowanych specjalnie z okazji mistrzostw świata[3][4]. Zmodernizowane zostały także trasy biegowe oraz od nowa utworzona została cała okoliczna infrastruktura[5]. Dodatkowo, w związku z organizacją mistrzostw, unowocześniona i zelektryfikowana została kolej zębata, zastępując dotychczas funkcjonującą kolej parową[6]. Wszystkie te działania sprawiły, że Wysokie Tatry stały się wówczas najbardziej nowoczesnym ośrodkiem narciarskim w Europie Środkowej[5].

Przewodniczącym komitetu organizacyjnego MŚ 1970 w Wysokich Tatrach był Jozef Lukáč, a wiceprzewodniczącym – Ladislav Harvan[7]. Podczas konkursów w skokach narciarskich delegatem technicznym z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) był Anatolij Akientjew[8].

Podczas zawodów na trybunach zasiadali zaproszeni członkowie delegacji partyjnych i rządowych, w tym prezydent Czechosłowacji – Ludvík Svoboda, premier – Lubomír Štrougal i przywódca Komunistycznej Partii Czechosłowacji – Gustáv Husák, a także prezydent Międzynarodowej Federacji Narciarskiej – Marc Hodler[4].

Faworyci

Jiří Raška – mistrz i wicemistrz olimpijski z Grenoble (zdjęcie z 2008)

Podczas poprzedniej edycji mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, która odbyła się w 1966 w Oslo, zawody na obu skoczniach (normalnej i dużej) wygrał Bjørn Wirkola. Była to pierwsza sytuacja w historii, w której w obu konkursach mistrzostw świata zwyciężył ten sam skoczek[1]. W zorganizowanych dwa lata później zawodach olimpijskich w Grenoble zwyciężyli Jiří Raška na skoczni normalnej i Władimir Biełousow na skoczni dużej[9].

Na przełomie 1969 i 1970 odbył się 18. Turniej Czterech Skoczni. Konkursy tradycyjnie rozegrano na skoczniach w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku i Bischofshofen. Zwycięstwa w poszczególnych konkursach odnieśli kolejno: Garij Napałkow[10], Jiří Raška[11], Bjørn Wirkola[12] i ponownie Raška[13]. Mimo braku zwycięstwa w którymkolwiek z konkursów, triumf w klasyfikacji łącznej odniósł Horst Queck, który o 2,8 punktu wyprzedził Wirkolę[14].

Queck zwyciężył także w rozegranej w styczniu szóstej edycji Pucharu Przyjaźni, w którym uczestniczyli skoczkowie z Niemiec Wschodnich, Czechosłowacji i Polski. Reprezentant NRD wygrał wszystkie trzy konkursy – w Oberhofie[15], Klingenthal[16] i Brotterode[17].

Tuż przed rozpoczęciem mistrzostw świata w Wysokich Tatrach, 1 lutego przeprowadzone zostały zawody w skokach narciarskich na mistrzostwach Europy juniorów w narciarstwie klasycznym w austriackim Gosau. W zawodach zwyciężył Bernd Eckstein, srebrny medal zdobył Odd Grette, a brązowy – Bernd Hoddow. Jeden ze skoczków startujących w mistrzostwach Europy juniorów – Gyula Molnár (szóste miejsce w konkursie) – wystąpił także w mistrzostwach w Wysokich Tatrach[18][19][20].

Bezpośrednio przed zawodami w roli faworytów do zwycięstwa wymieniano nazwiska skoczków reprezentujących Związek Radziecki, w tym zwłaszcza Władimira Biełousowa i Garija Napałkowa, Niemcy Wschodnie, w tym zwłaszcza Horsta Quecka, a także reprezentantów Norwegii – Bjørna Wirkolę i Czechosłowacji – Jiříego Raškę[21][22].

Zasady

W dniu zawodów skoczkowie oddawali po trzy skoki, z czego pierwszy miał charakter serii próbnej, a dwa kolejne zaliczane były do rywalizacji konkursowej[22]. Każdy skok konkursowy oceniany był przez pięciu sędziów powołanych przez Międzynarodową Federacją Narciarską. Sędziowie wystawiali noty za styl lotu i lądowania – każdy z nich mógł przyznać skoczkowi maksymalnie 20 punktów[23][24]. Do noty punktowej zawodnika wliczana była nota za odległość, która naliczana była względem punktu konstrukcyjnego skoczni, a także nota za styl, na które składały się trzy z pięciu not sędziowskich (poza dwiema notami skrajnymi)[25].

Skocznie

Obiekty w Szczyrbskim Jeziorze, na których przeprowadzono konkursy mistrzostw świata, wybudowane specjalnie na tę imprezę[3], nazwano MS 1970 właśnie z uwagi na organizację zawodów w Wysokich Tatrach. Punkt konstrukcyjny skoczni dużej umieszczony był na 90. metrze, a normalnej – na 70. metrze[26].

ZdjęcieNazwa skoczniMiejscowośćPunkt konstrukcyjnyRekord skoczni[a]
Štrbské Pleso - skokanské mostíky 2.jpgMS 1970 ASzczyrbskie JezioroK-90[26]95,0 m[2]Czechosłowacja Josef Kraus1969
MS 1970 BK-70[26]brak danych

Medaliści

Konkurs indywidualny na skoczni K-70 (14.02.1970)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl[23]
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svg Garij Napałkow78,5 m
115,4 pkt
84,0 m
125,2 pkt
17,5 • 17,5 • 17,0 • 18,0 • 18,0
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,5 • 18,0
240,6 pkt
Silver medal with cup.svgJaponia Yukio Kasaya84,5 m
122,0 pkt
79,0 m
115,7 pkt
17,0 • 16,0 • 16,5 • 17,5 • 16,5
17,5 • 17,5 • 17,5 • 17,5 • 17,0
237,7 pkt2,9 pkt
Bronze medal with cup.svgNorwegia Lars Grini81,0 m
118,4 pkt
81,5 m
116,2 pkt
17,5 • 17,5 • 18,017,0 • 17,0
17,0 • 14,5 • 16,0 • 17,5 • 16,0
234,6 pkt6,0 pkt

Konkurs indywidualny na skoczni K-90 (21.02.1970)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl[24]
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svg Garij Napałkow91,0 m
98,3 pkt
109,5 m
127,7 pkt
16,0 • 16,5 • 16,5 • 16,5 • 16,5
16,518,5 • 18,0 • 17,5 • 17,5
226,0 pkt
Silver medal with cup.svgCzechosłowacja Jiří Raška91,0 m
99,8 pkt
99,0 m
112,5 pkt
17,517,0 • 17,0 • 17,0 • 17,0
17,018,0 • 17,5 • 18,0 • 17,0
212,3 pkt13,7 pkt
Bronze medal with cup.svg Stanisław Gąsienica-Daniel92,0 m
99,7 pkt
100,5 m
112,1 pkt
16,0 • 16,5 • 16,5 • 16,5 • 17,0
16,5 • 16,5 • 17,0 • 16,5 • 17,0
211,8 pkt14,2 pkt

Klasyfikacja medalowa

Klasyfikacja medalowa
Lp.PaństwoGold medal with cup.svg
złoto
Silver medal with cup.svg
srebro
Bronze medal with cup.svg
brąz
Medals world.svg
razem
1.Związek Radziecki22
2.Czechosłowacja11
2.Japonia11
4.Polska11

Przebieg zawodów

(c) Bundesarchiv, Bild 183-G0310-0023-001 / Thieme, Wolfgang / CC-BY-SA 3.0
Horst Queck – jeden z faworytów do medalu MŚ zajął 30. miejsce w konkursie na skoczni normalnej po upadku w pierwszej serii konkursowej

Podczas ceremonii otwarcia mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Wysokich Tatrach przysięgę w imieniu zawodników złożył reprezentant gospodarzy – Jiří Raška[22]. Konkurs skoków na obiekcie normalnym był pierwszą konkurencją mistrzostw i rozpoczął się serią próbną 14 lutego 1970 o godz. 13:00, czyli godzinę po początku uroczystości otwarcia[27][21].

Do konkursu zgłoszonych zostało 67 zawodników, spośród których ostatecznie skoki oddało 66[b]. Dwunastu zawodnikom udało się w pierwszej serii konkursowej osiągnąć odległość przynajmniej 80-metrową. Pierwszym, który przekroczył 80 metrów, był Lars Grini (81 m). Najdłuższy rezultat osiągnął natomiast Yukio Kasaya, który skoczył 84,5 metra. W łącznej klasyfikacji przegrał jednak z Władimirem Biełousowem, który uzyskał co prawda odległość o trzy metry gorszą, jednak otrzymał wyższe noty sędziowskie za styl. Trzecią pozycję na półmetku zawodów, za Biełousowem i Kasayą, zajmował Karl-Erik Johansson, który skoczył 84 metry. W pierwszej serii swojego skoku nie ustał jeden z faworytów do zdobycia medalu – Horst Queck, który uzyskał 80,5 metra, jednak obniżone noty sędziowskie siedmio- i dziesięciopunktowe[23] pozbawiły go szans na walkę o podium[22].

W drugiej serii barierę 80 metrów osiągnęło lub przekroczyło sześciu skoczków. Najdalej lądował Garij Napałkow – na 84. metrze. Dzięki temu reprezentant ZSRR, który po pierwszej rundzie plasował się na 10. miejscu[23], awansował na miejsce pierwsze, zdobywając tym samym złoty medal i tytuł mistrza świata. Kolejne pod względem długości skoki uzyskali: Josef Matouš (82,5 m), Lars Grini (81,5 m), Jo Inge Bjørnebye (81 m), Horst Queck (81 m) i Sepp Zehnder (80 m). Drugi po pierwszej serii Yukio Kasaya uzyskał w rundzie finałowej 79 metrów, co pozwoliło mu wyprzedzić Władimira Biełousowa, ale nie wystarczyło do pokonania Garija Napałkowa. W efekcie Japończyk zajął drugie miejsce i zdobył srebrny medal wraz z tytułem wicemistrza świata. Brązowy medal wywalczył natomiast siódmy po pierwszej serii Lars Grini[22][19][23].

Drugi konkurs indywidualny rozegrano 21 lutego 1970 na dużej skoczni, której punkt konstrukcyjny zlokalizowany był na 90. metrze. W zawodach wystartowało 68 zawodników. W pierwszej serii granicę punktu konstrukcyjnego osiągnęło dziewiętnastu zawodników. Pierwszym, który tego dokonał, był startujący z drugim numerem startowym Jürgen Dommerich (91 m). Najdłuższe skoki serii, po 95 metrów, oddali Ernst Kröll z Austrii i Karl-Erik Johansson ze Szwecji. Za swoje próby uzyskali jednak niższe oceny sędziowskie niż Tadeusz Pawlusiak i Karel Kodejška. Pawlusiak osiągnął 94,5 metra i na półmetku rywalizacji prowadził w zawodach. Tuż za nim sklasyfikowany był Kodejška po skoku na 93 metry. Mistrz świata z mniejszego obiektu, Garij Napałkow, po pierwszej rundzie sklasyfikowany był na 13. miejscu po skoku na 91 metrów[28][20][24].

Przed rozpoczęciem drugiej serii skoków jury zdecydowało się podwyższyć rozbieg, z którego startowali zawodnicy[28]. Bezpośrednio przełożyło się to na osiągane przez skoczków odległości – 51 z nich uzyskało przynajmniej 90, a 13 przynajmniej 100 metrów. Najdłuższe próby oddali Garij Napałkow i Ingolf Mork – obaj uzyskali po 109,5 metra, przy czym Norweg nie ustał swojego skoku. Wynik Napałkowa stał się nowym rekordem skoczni MS 1970 A i pozwolił mu na awans z trzynastego na pierwsze miejsce. Kolejne pod względem długości skoki osiągnęli Heinz Schmidt (104 m) i Hans Schmid (102 m). Srebrny medal w zawodach zdobył Jiří Raška po skoku na 99 metrów, a brązowy – Stanisław Gąsienica-Daniel, który uzyskał 100,5 metra w serii finałowej[20][24]. Prowadzący po pierwszej części zawodów Tadeusz Pawlusiak w serii finałowej osiągnął 100,5 metra i gdyby pewnie wylądował, wystarczyłoby to na zdobycie srebrnego medalu. Tuż po lądowaniu zaliczył jednak upadek po zakrawędziowaniu jednej z nart. Spowodowało to spadek Polaka na 34. miejsce w łącznej klasyfikacji[29][28].

Konkursy w skokach narciarskich zgromadziły na trybunach ok. 140 000 kibiców[2].

Biorąc pod uwagę wyłącznie starty w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym, tzn. bez uwzględniania wyników olimpijskich na zasadzie „podwójnego mistrzostwa”, Napałkow został pierwszym w historii mistrzem świata w skokach narciarskich, który startował w barwach ZSRR. Jednocześnie został drugim zawodnikiem, po Bjørnie Wirkoli, który wygrał oba konkursy w trakcie jednych mistrzostw świata. Medal zdobyty przez Jiříego Raškę był pierwszym od 1933 medalem mistrzostw świata dla skoczka z Czechosłowacji (po srebrze Rudolfa Burkerta zdobytym w Innsbrucku), a medal Stanisława Gąsienicy-Daniela – pierwszym od 1962 dla skoczka z Polski (po srebrze Antoniego Łaciaka zdobytym w Zakopanem)[30][31].

Konkurencja pokazowa – konkurs drużynowy

W ostatnim dniu trwania mistrzostw świata w Wysokich Tatrach, 22 lutego 1970[32] przeprowadzony został konkurs drużynowy, w którym wzięło udział 18 zespołów[33]. Rywalizacja drużynowa nie została jednak wprowadzona do oficjalnego kalendarza mistrzostw, miała jedynie charakter konkurencji pokazowej[34]. Konkurs wygrali reprezentanci Czechosłowacji, na drugim miejscu sklasyfikowano skoczków z NRD, na trzecim – z ZSRR, na czwartym – z Japonii, na piątym – z Polski, a na szóstym – z Norwegii[32].

Wyniki

Konkurs indywidualny na skoczni K-70 (14.02.1970)

MiejsceNr startowyZawodnikPaństwoSeria 1Seria 2Nota łączna[19][23]
SkokNotaSkokNota
1.39Napałkow, GarijGarij NapałkowZwiązek Radziecki78,5115,484,0125,2240,6
2.51Kasaya, YukioYukio KasayaJaponia84,5122,079,0115,7237,7
3.5Grini, LarsLars GriniNorwegia81,0118,481,5116,2234,6
4.35Höhnl, RudolfRudolf HöhnlCzechosłowacja81,5118,779,0114,7233,4
5.55Johansson, Karl-ErikKarl-Erik JohanssonSzwecja84,0120,279,0112,2232,4
6.65Biełousow, WładimirWładimir BiełousowZwiązek Radziecki81,5122,275,5109,6231,8
7.28Aochi, SeijiSeiji AochiJaponia81,0117,979,0113,7231,6
8.64Raška, JiříJiří RaškaCzechosłowacja78,5115,978,5114,9230,8
9.41Mork, IngolfIngolf MorkNorwegia82,0119,576,5110,7230,2
10.46Zehnder, SeppSepp ZehnderSzwajcaria79,5114,580,0115,3229,8
11.22Bjørnebye, Jo IngeJo Inge BjørnebyeNorwegia78,0113,181,0116,4229,5
12.45Pawlusiak, TadeuszTadeusz PawlusiakPolska82,5118,877,5108,3227,1
13.59Wirkola, BjørnBjørn WirkolaNorwegia77,0111,078,5114,4225,4
14.43Käyhkö, TaunoTauno KäyhköFinlandia77,0109,579,0113,2222,7
15.34Fujisawa, TakashiTakashi FujisawaJaponia76,0111,476,0110,4221,8
16.56Schmid, HansHans SchmidSzwajcaria80,0111,377,0107,0218,3
17.32Kröll, ErnstErnst KröllAustria80,5113,675,0102,8216,4
18.25Dommerich, JürgenJürgen DommerichNiemcy Wschodnie78,5111,975,0104,3216,2
19.67Zajc, LudvikLudvik ZajcJugosławia79,0110,275,0105,3215,5
20.8Kodejška, KarelKarel KodejškaCzechosłowacja75,5108,675,0106,3214,9
20.44Schmidt, RainerRainer SchmidtNiemcy Wschodnie77,0108,076,0106,9214,9
22.4Cakadze, KobaKoba CakadzeZwiązek Radziecki75,5105,676,0108,4214,0
23.19Mähler, EilertEilert MählerSzwecja74,5104,077,5109,8213,8
24.60Swor, GregGreg SworStany Zjednoczone77,5107,376,0106,4213,7
25.38Watt, AdrianAdrian WattStany Zjednoczone77,0106,078,0107,6213,6
26.57Poirot, GilbertGilbert PoirotFrancja76,5107,776,0104,9212,6
27.50Ihle, HeinzHeinz IhleNiemcy Zachodnie80,5111,676,0100,9212,5
28.7Steiner, WalterWalter SteinerSzwajcaria78,0108,675,0103,8212,4
29.36Lichtenegger, SeppSepp LichteneggerAustria75,5105,677,0106,0211,6
30.54Queck, HorstHorst QueckNiemcy Wschodnie80,592,681,0118,4211,0
31.9Willomitzer, BerndBernd WillomitzerNiemcy Wschodnie74,5102,078,0108,6210,6
32.21Ekholm, RaimoRaimo EkholmFinlandia74,0105,275,0105,3210,5
33.66Gąsienica-Daniel, StanisławStanisław Gąsienica-DanielPolska76,0102,477,0107,5209,9
34.30Iwannikow, AleksandrAleksandr IwannikowZwiązek Radziecki77,5112,371,097,4209,7
35.27Bakke, BillBill BakkeStany Zjednoczone77,0108,074,0101,2209,2
36.17Štefančič, PeterPeter ŠtefančičJugosławia75,5103,677,0105,5209,1
37.15Bachler, ReinholdReinhold BachlerAustria77,5107,874,0101,2209,0
38.58Mattila, TopiTopi MattilaFinlandia74,5105,073,0102,1207,1
39.23Przybyła, JózefJózef PrzybyłaPolska74,0103,773,0100,6204,3
40.6Sawada, HisayothiHisayothi SawadaJaponia73,0103,172,0100,0203,1
41.11Krzysztofiak, AdamAdam KrzysztofiakPolska73,5100,475,5102,6203,0
42.18Göllner, GüntherGünther GöllnerNiemcy Zachodnie75,0101,875,0100,8202,6
43.61Gellér, MihályMihály GellérWęgry75,0103,873,098,1201,9
44.14Martin, JerryJerry MartinStany Zjednoczone72,099,573,0101,1200,6
45.31Golser, MaxMax GolserAustria75,0104,372,096,0200,3
46.13Karlsson, TommyTommy KarlssonSzwecja73,098,673,5100,4199,0
47.48Ström, LarsLars StrömSzwecja76,0103,472,095,0198,4
48.24Matouš, JosefJosef MatoušCzechosłowacja77,5106,882,589,8196,6
49.16Pfiffner, RichardRichard PfiffnerSzwajcaria72,596,875,597,9194,1
50.49Schwinghammer, SeppSepp SchwinghammerNiemcy Zachodnie72,093,575,5100,6194,1
51.20Cecon, MarioMario CeconWłochy72,097,072,097,0194,0
52.62Aimoni, GiacomoGiacomo AimoniWłochy74,5101,070,092,8193,8
52.32Bazzana, AlbinoAlbino BazzanaWłochy73,095,174,098,7193,8
54.12Grosche, AlfredAlfred GroscheNiemcy Zachodnie77,0103,571,088,9192,4
55.26Arbez, MauriceMaurice ArbezFrancja73,096,172,094,5190,6
56.42Jurman, JanezJanez JurmanJugosławia73,096,169,591,0187,1
57.2Rautionaho, EskoEsko RautionahoFinlandia71,092,468,589,4181,8
58.53Morris, PatrickPatrick MorrisKanada73,596,470,084,8181,2
59.29McInnes, JohnJohn McInnesKanada70,090,868,587,4178,2
60.10Dolhar, BrankoBranko DolharJugosławia68,084,672,093,5178,1
61.33Molnár, GyulaGyula MolnárWęgry71,089,970,087,8177,7
62.37Kvendbo, UlfUlf KvendboKanada69,588,567,584,3172,8
63.40Biris, AnghelAnghel BirisRumunia63,575,961,072,4148,3
64.63Lupu, DumitruDumitru LupuRumunia63,575,460,570,6146,0
65.3Mezl, ZdenekZdenek MezlKanada65,577,663,067,6145,2
66.1Yerly, JamesJames YerlyFrancja60,068,860,570,1138,9
47Macle, AlainAlain MacleFrancjaDNS[c]DNS

Konkurs indywidualny na skoczni K-90 (21.02.1970)

MiejsceNr startowyZawodnikPaństwoSeria 1Seria 2Nota łączna[20][24]
SkokNotaSkokNota
1.52Napałkow, GarijGarij NapałkowZwiązek Radziecki91,098,3109,5127,7226,0
2.53Raška, JiříJiří RaškaCzechosłowacja91,099,899,0112,5212,3
3.37Gąsienica-Daniel, StanisławStanisław Gąsienica-DanielPolska92,099,7100,5112,1211,8
4.68Käyhkö, TaunoTauno KäyhköFinlandia93,5100,3101,0109,3209,6
4.39Kröll, ErnstErnst KröllAustria95,0100,999,5108,7209,6
6.60Fujisawa, TakashiTakashi FujisawaJaponia89,599,799,0108,0207,7
7.28Bjørnebye, Jo IngeJo Inge BjørnebyeNorwegia94,0100,5100,0106,9207,4
8.24Kodejška, KarelKarel KodejškaCzechosłowacja93,0101,695,0103,9205,5
9.56Bachler, ReinholdReinhold BachlerAustria93,598,898,0106,6205,4
10.61Schmid, HansHans SchmidSzwajcaria93,094,6102,0110,7205,3
11.41Grini, LarsLars GriniNorwegia85,090,4100,0113,9204,3
12.32Żegłanow, AnatolijAnatolij ŻegłanowZwiązek Radziecki89,095,597,0108,7204,2
13.14Matouš, JosefJosef MatoušCzechosłowacja94,096,5100,0107,4203,9
14.30Zehnder, SeppSepp ZehnderSzwajcaria90,595,699,0107,5203,1
15.8Ekholm, RaimoRaimo EkholmFinlandia89,592,298,5109,3201,5
15.67Zajc, LudvikLudvik ZajcJugosławia90,094,998,0106,6201,5
17.59Queck, HorstHorst QueckNiemcy Wschodnie91,099,897,0101,2201,0
18.42Biełousow, WładimirWładimir BiełousowZwiązek Radziecki90,098,493,0102,1200,5
19.2Dommerich, JürgenJürgen DommerichNiemcy Wschodnie91,088,8100,0111,4200,2
20.48Höhnl, RudolfRudolf HöhnlCzechosłowacja85,589,199,0111,0200,1
20.66Johansson, Karl-ErikKarl-Erik JohanssonSzwecja95,0101,497,098,7200,1
22.11Cakadze, KobaKoba CakadzeZwiązek Radziecki90,094,498,0105,1199,5
23.36Steiner, WalterWalter SteinerSzwajcaria88,090,699,5108,7199,3
24.51Schmidt, HeinzHeinz SchmidtNiemcy Wschodnie82,583,4104,0115,5198,9
25.65Mork, IngolfIngolf MorkNorwegia89,095,5109,599,2194,7
26.58Mattila, TopiTopi MattilaFinlandia88,089,198,0104,6193,7
27.3Swor, GregGreg SworStany Zjednoczone85,088,494,0103,5191,9
28.29Wirkola, BjørnBjørn WirkolaNorwegia84,084,598,5107,3191,8
29.34Schmidt, RainerRainer SchmidtNiemcy Wschodnie86,590,593,099,6190,1
29.64Ihle, HeinzHeinz IhleNiemcy Zachodnie85,585,199,0105,0190,1
31.23Karlsson, TommyTommy KarlssonSzwecja88,084,697,0105,2189,8
32.35Kasaya, YukioYukio KasayaJaponia79,075,0100,0113,4188,4
33.50Rautionaho, EskoEsko RautionahoFinlandia86,083,399,5103,7187,0
34.55Pawlusiak, TadeuszTadeusz PawlusiakPolska94,5102,7100,583,1185,8
35.26Gellér, MihályMihály GellérWęgry90,086,995,097,4184,3
36.16Golser, MaxMax GolserAustria87,087,293,596,8184,0
37.57Poirot, GilbertGilbert PoirotFrancja85,084,491,095,8180,2
38.38Bazzana, AlbinoAlbino BazzanaWłochy86,083,892,094,7178,5
39.17Przybyła, JózefJózef PrzybyłaPolska86,082,890,094,9177,7
40.25Lichtenegger, SeppSepp LichteneggerAustria84,081,591,095,8177,3
41.63Aimoni, GiacomoGiacomo AimoniWłochy79,076,095,0100,9176,9
42.12Sawada, HisayothiHisayothi SawadaJaponia83,082,691,593,5176,1
43.43Štefančič, PeterPeter ŠtefančičJugosławia80,067,4100,0108,4175,8
44.31Aochi, SeijiSeiji AochiJaponia80,079,992,093,7173,6
45.46Mähler, EilertEilert MählerSzwecja78,071,193,098,6169,7
46.1Pfiffner, RichardRichard PfiffnerSzwajcaria81,070,893,597,3168,1
47.5Pudgar, DragoDrago PudgarJugosławia87,582,989,085,0167,9
48.6Martin, JerryJerry MartinStany Zjednoczone82,579,987,087,2167,1
49.4Ström, LarsLars StrömSzwecja82,068,294,097,0165,2
50.27Göllner, GüntherGünther GöllnerNiemcy Zachodnie86,084,882,075,7160,5
51.40Gellér, LászlóLászló GellérWęgry81,069,392,090,2159,5
52.54Molnár, GyulaGyula MolnárWęgry77,063,293,595,3158,5
53.19Watt, AdrianAdrian WattStany Zjednoczone78,068,188,589,3157,4
54.45Bakke, BillBill BakkeStany Zjednoczone73,559,391,596,0155,3
55.62Kvendbo, UlfUlf KvendboKanada76,567,587,084,2151,7
56.47Grosche, AlfredAlfred GroscheNiemcy Zachodnie72,055,293,594,3149,5
57.15Kocyan, JózefJózef KocyanPolska79,070,585,075,9146,4
58.18Cecon, MarioMario CeconWłochy77,567,485,078,4145,8
59.21Mesec, MarjanMarjan MesecJugosławia82,073,281,571,0144,2
60.33McInnes, JohnJohn McInnesKanada77,065,776,065,8131,5
61.9Biris, AnghelAnghel BirisRumunia72,558,485,072,4130,8
62.7Richard, YvanYvan RichardFrancja73,055,680,066,9122,5
63.49Morris, PatrickPatrick MorrisKanada76,063,874,058,0121,8
64.13Schwinghammer, SeppSepp SchwinghammerNiemcy Zachodnie68,544,381,071,3115,6
65.20Gaillard, JacquesJacques GaillardFrancja72,055,773,557,8113,5
66.44Arbez, MauriceMaurice ArbezFrancja71,555,571,552,5108,0
67.22Lupu, DumitruDumitru LupuRumunia73,055,671,549,5105,1
68.10Mezl, ZdenekZdenek MezlKanada69,042,080,062,4104,4

Składy reprezentacji

W konkursach skoków narciarskich wzięli udział zawodnicy z 18 spośród 25 krajów uczestniczących w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Wysokich Tatrach[35]. W poniższej tabeli przedstawiono składy wszystkich reprezentacji, które wystartowały w konkursach skoków w Szczyrbskim Jeziorze wraz z miejscami zajętymi przez poszczególnych skoczków. W przypadku, gdy zawodnik startował w Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1966 lub Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1968[d], podane zostały osiągnięte przez niego pozycje w tych zawodach.

ZawodnikData urodzeniaMiejsca na MŚ 1966Miejsca na ZIO 1968Miejsca na MŚ 1970Źródło
skocznia normalna[36]skocznia duża[37]skocznia normalna[38]skocznia duża[39]skocznia normalnaskocznia duża
 Austria[19][20] (4)
Reinhold Bachler26 grudnia 1944121926379[40]
Max Golser4 maja 1940192136224536[41]
Ernst Kröll8 listopada 1948174[42]
Sepp Lichtenegger13 listopada 1937372429282940[43]
 Czechosłowacja[19][20] (4)
Rudolf Höhnl21 kwietnia 19464012420[44]
Karel Kodejška20 marca 1947208[45]
Josef Matouš6 stycznia 194212414813[46]
Jiří Raška4 lutego 1941441282[47]
 Finlandia[19][20] (4)
Raimo Ekholm31 lipca 19463215[48]
Tauno Käyhkö6 maja 1950144[49]
Topi Mattila29 marca 194625315493829[50]
Esko Rautionaho23 września 19505733[51]
 Francja[19][20] (6)
Maurice Arbez22 września 1944555941505566[52]
Jacques Gaillard16 sierpnia 195065[53]
Alain Macle18 kwietnia 194447571817DNS[c][54]
Gilbert Poirot21 września 1944503210102637[55]
Yvan Richard11 grudnia 195062[56]
James Yerly19 listopada 194966[57]
 Japonia[19][20] (4)
Seiji Aochi21 czerwca 194226744[58]
Takashi Fujisawa7 lutego 19431622618156[59]
Yukio Kasaya17 sierpnia 194317282320232[60]
Hisayothi Sawada2 grudnia 194751364042[61]
Jugosławia[19][20] (6)
Branko Dolhar2 lutego 194960[62]
Janez Jurman10 czerwca 194656[63]
Marjan Mesec14 sierpnia 19473859[64]
Drago Pudgar27 września 194947[65]
Peter Štefančič3 marca 1947383643[66]
Ludvik Zajc21 stycznia 194340421491915[67]
 Kanada[19][20] (4)
Ulf Kvendbo11 kwietnia 1948615653556255[68]
John McInnes7 lipca 1939564755575960[69]
Zdenek Mezl13 lipca 19486568[70]
Patrick Morrisb.d.5863[71]
Niemcy Wschodnie[19][20] (5)
Jürgen Dommerich6 listopada 19481819[72]
Horst Queck5 października 19437443017[73]
Heinz Schmidtb.d.24[74]
Rainer Schmidt1 sierpnia 19482028[75]
Bernd Willomitzer194931[76]
Niemcy Zachodnie[19][20] (4)
Günther Göllner21 czerwca 19412910294250[77]
Alfred Grosche20 stycznia 19505456[78]
Heinz Ihle24 kwietnia 194122462729[79]
Sepp Schwinghammer21 września 19505064[80]
 Norwegia[19][20] (4)
Jo Inge Bjørnebye31 października 194631117[81]
Lars Grini29 czerwca 1944133311[82]
Ingolf Mork4 czerwca 1947925[83]
Bjørn Wirkola4 sierpnia 1943114231327[84]
Polska[85] (6)
Jan Bieniek1947[86]
Stanisław Gąsienica-Daniel6 marca 1951333[87]
Józef Kocyan14 lutego 194637354557[88]
Adam Krzysztofiak21 stycznia 195141[89]
Tadeusz Pawlusiak9 sierpnia 19461234[90]
Józef Przybyła29 stycznia 1945133027143934[91]
Rumunia[19][20] (2)
Anghel Birisb.d.6361[92]
Dumitru Lupub.d.6467[93]
 Stany Zjednoczone[19][20] (4)
Bill Bakke20 listopada 194640343554[94]
Jerry Martin18 sierpnia 19504448[95]
Greg Swor19 kwietnia 19512426[96]
Adrian Watt29 grudnia 1947442553[97]
 Szwajcaria[19][20] (4)
Richard Pfiffnerb.d.57464946[98]
Hans Schmid24 czerwca 19481610[99]
Walter Steiner15 lutego 19512823[100]
Sepp Zehnder25 marca 1944342752471014[101]
 Szwecja[19][20] (4)
Karl-Erik Johanssonb.d.520[102]
Tommy Karlssonb.d.4631[103]
Eilert Mähler19502345[104]
Lars Strömb.d.4749[105]
Węgry Węgry[19][20] (3)
László Gellér5 sierpnia 19444850341951[106]
Mihály Gellér5 sierpnia 194758564335[107]
Gyula Molnár19526152[108]
 Włochy[19][20] (3)
Giacomo Aimoni23 grudnia 1939303925165241[109]
Albino Bazzana26 kwietnia 19425238[110]
Mario Ceconb.d.49485158[111]
Związek Radziecki[21] (5)
Władimir Biełousow14 lipca 194681618[112]
Koba Cakadze15 czerwca 193462222[113]
Aleksandr Iwannikow23 stycznia 1945101534[114]
Garij Napałkow27 czerwca 1948141111[115]
Anatolij Żegłanow14 maja 19466812[116]

Uwagi

  1. W tabeli podano rekordy skoczni, które obowiązywały przed rozpoczęciem mistrzostw świata.
  2. Nie wystartował Francuz Alain Macle.
  3. a b Zawodnik nie wystartował.
  4. Obowiązywała wówczas zasada „podwójnego mistrzostwa”, zgodnie z którą medalista igrzysk olimpijskich stawał się automatycznie medalistą mistrzostw świata. Dlatego też w tabeli uwzględniono również wyniki olimpijskie z Grenoble.

Przypisy

  1. a b Zwycięzcy mistrzostw świata. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2016-01-01].
  2. a b c MS 1970, Štrbské Pleso (ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2016-01-02].
  3. a b Strbske Pleso - MS 1970 A (ang.). berkutschi.com. [dostęp 2016-01-02].
  4. a b FOTO: Štrbské Pleso vtedy a dnes. Komunistickí papaláši, hotely a lyže (słow.). teraz.sk, 7 grudnia 2014. [dostęp 2016-01-01].
  5. a b Marta Ostricová: Tatry dodnes žijú z majstrovstiev sveta v roku 1970: Zašlá sláva skokanských mostíkov (słow.). cas.sk, 29 marca 2013. [dostęp 2016-01-01].
  6. Štrba - Štrbské Pleso (słow.). strba.sk. [dostęp 2016-01-01].
  7. Milan Vranka: Tatry pred 45 rokmi: Gratuloval nám aj Nixon, pred ľuďmi to zatajili (słow.). pluska.sk, 3 lutego 2015. [dostęp 2016-01-01].
  8. FIS Nordic World Ski Championships - event results: 14.02.1970-21.02.1970 Vysoke Tatra TCH (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-01-01].
  9. Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1968. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2015-12-31].
  10. Turniej Czterech Skoczni 1969/1970: 28.12.1969 - Oberstdorf (RFN) K-74. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2015-12-31].
  11. Turniej Czterech Skoczni 1969/1970: 01.01.1970 - Garmisch-Partenkirchen (RFN) K-80. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2015-12-31].
  12. Turniej Czterech Skoczni 1969/1970: 04.01.1970 - Innsbruck (Austria) K-81. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2015-12-31].
  13. Turniej Czterech Skoczni 1969/1970: 06.01.1970 - Bischofshofen (Austria) K-90. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2015-12-31].
  14. Turniej Czterech Skoczni 1969/1970. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2015-12-31].
  15. Adam Kwieciński: Oberhof DDR 1970 PP Friendship Tournament. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2015-12-31].
  16. Adam Kwieciński: Klingenthal DDR 1970.01.21 PP Friendship Tournament. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2015-12-31].
  17. Adam Kwieciński: Brotterode DDR 1970.01.23 PP Friendship Tournament. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2015-12-31].
  18. Adam Kwieciński: Gosau AUT 1970.02.01 MEJ Junioren Europameisterschaften. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2015-12-31].
  19. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s Adam Kwieciński: Strbske Pleso TCH 1970.02.14 MS World Ski Championships. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2015-12-28].
  20. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t Adam Kwieciński: Strbske Pleso TCH 1970.02.21 MS World Ski Championships. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2015-12-31].
  21. a b c Dziś uroczyste otwarcie narciarskich mistrzostw świata. „Dziennik Polski”. 8083, s. 2, 14 lutego 1970. Kraków. [dostęp 2016-01-03]. 
  22. a b c d e Gari Napalkow (ZSRR) pierwszym złotym medalistą mistrzostw FIS. „Dziennik Polski”. 8084, s. 6, 15-16 lutego 1970. Kraków. [dostęp 2016-01-01]. 
  23. a b c d e f 1970 Nordic World Championships: Visoke Tatry, TCH, 1970/02/14, Special Jumping 70m Hill, Strbske Pleso TP=77m (ang.). skijump-db.net. [dostęp 2016-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  24. a b c d e 1970 Nordic World Championships: Visoke Tatry, TCH, 1970/02/21, Special Jumping 90m Hill, Strbske Pleso TP=99m (ang.). skijump-db.net. [dostęp 2016-01-01]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  25. Ocenianie przez sędziów. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2016-01-01].
  26. a b c Peter Chudý: Ski jumping Štrbské Pleso, SVK (słow.). 01072009.webnode.sk. [dostęp 2016-01-02].
  27. Wysokie Tatry w przededniu mistrzostw FIS. „Dziennik Polski”. 8080, s. 2, 11 lutego 1970. Kraków. [dostęp 2016-01-02]. 
  28. a b c W Szczyrbskim Jeziorze wreszcie sukces. Brązowy medal Daniela Gąsienicy na wielkiej skoczni. „Dziennik Polski”. 8090, s. 6, 22-23 lutego 1970. Kraków. [dostęp 2016-01-03]. 
  29. Wojciech Szatkowski: Tadeusz Pawlusiak - elegancki skoczek. skijumping.pl, 11 października 2003. s. 2. [dostęp 2016-01-03].
  30. Ski Jumping World Championships Men: Large Hill (ang.). sports123.com. [dostęp 2016-01-03].
  31. Ski Jumping World Championships Men: Normal Hill (ang.). sports123.com. [dostęp 2016-01-03].
  32. a b Tydzień w sporcie. „Dziennik Polski”. 8091, s. 2, 24 lutego 1970. Kraków. [dostęp 2016-01-02]. 
  33. Adrian Dworakowski: Historia występów polskich skoczków w konkursach drużynowych. skijumping.pl, 24 listopada 2011. [dostęp 2016-01-02].
  34. Miejsca reprezentantów Polski w konkursach skoków narciarskich na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym 1925-2011. skijumping.pl. s. 2. [dostęp 2016-01-02].
  35. Na dwa dni przed mistrzostwami świata. „Dziennik Polski”. 8082, s. 2, 13 lutego 1970. Kraków. [dostęp 2016-01-02]. 
  36. Adam Kwieciński: Oslo NOR 1966.02.19 MS World Ski Championships. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  37. Adam Kwieciński: Oslo NOR 1966.02.27 MS World Ski Championships. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  38. Ski Jumping at the 1968 Grenoble Winter Games: Men's Normal Hill, Individual (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-01-02].
  39. Ski Jumping at the 1968 Grenoble Winter Games: Men's Large Hill, Individual (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2016-01-02].
  40. BACHLER Reinhold - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-01-02].
  41. GOLSER Max - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-01-02].
  42. Wyniki zawodnika: KROELL Ernst. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  43. LICHTENEGGER Sepp - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-01-02].
  44. HOEHNL Rudolf - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-01-02].
  45. KODEJSKA K. - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-01-02].
  46. Wyniki zawodnika: MATOUS Josef. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  47. RASKA Jiri - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-01-02].
  48. Wyniki zawodnika: EKHOLM Raimo. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  49. KAEYHKO Tauno - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-01-02].
  50. MATTILA T. - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-01-02].
  51. RAUTIONAHO Esko - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-01-02].
  52. Wyniki zawodnika: ARBEZ Maurice. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  53. Wyniki zawodnika: GAILLARD Jacques. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  54. MACLE Alain - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-01-02].
  55. POIROT Gilbert - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-01-02].
  56. Wyniki zawodnika: RICHARD Yvan. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  57. Wyniki zawodnika: YERLY James. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  58. AOCHI S. - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-01-02].
  59. FUJISAWA T. - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-01-02].
  60. KASAYA Y. - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-01-02].
  61. Wyniki zawodnika: SAWADA Hisayothi. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  62. Wyniki zawodnika: DOLHAR Branko. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  63. Wyniki zawodnika: JURMAN Janez. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  64. Wyniki zawodnika: MESEC Marjan. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  65. Wyniki zawodnika: PUDGAR Drago. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  66. Wyniki zawodnika: STEFANCIC Peter. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  67. Wyniki zawodnika: ZAJC Ludvik. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  68. Wyniki zawodnika: KVENDBO Ulf. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  69. Wyniki zawodnika: McINNES John. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  70. Wyniki zawodnika: MEZL Zdenek. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  71. Wyniki zawodnika: MORRIS Pat. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  72. Wyniki zawodnika: DOMMERICH Jürgen. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  73. Wyniki zawodnika: QUECK Horst. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  74. Wyniki zawodnika: SCHMIDT Heinz. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  75. Wyniki zawodnika: SCHMIDT Rainer. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  76. Wyniki zawodnika: WILLOMITZER Bernd. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  77. Wyniki zawodnika: GOELLNER Günther. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  78. Wyniki zawodnika: GROSCHE Alfred. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  79. Wyniki zawodnika: IHLE Heini. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  80. Wyniki zawodnika: SCHWINGHAMMER Sepp. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  81. Wyniki zawodnika: BJOERNEBY Jon Inge. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  82. Wyniki zawodnika: GRINI Lars. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  83. Wyniki zawodnika: MORK Ingolf. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  84. Wyniki zawodnika: WIRKOLA Björn. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  85. Nasi reprezentanci na mistrzostwa świata. „Dziennik Polski”. 8081, s. 2, 12 lutego 1970. Kraków. [dostęp 2016-01-02]. 
  86. Wyniki zawodnika: BIENIEK Jan. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  87. GASIENICA Daniel-Stanislaw - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-01-02].
  88. Wyniki zawodnika: KOCYAN Jozef. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  89. Wyniki zawodnika: KRZYSZTOFIAK Adam. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  90. Wyniki zawodnika: PAWLUSIAK Tadeusz. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  91. PRZYBYLA Jozef - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-01-02].
  92. Wyniki zawodnika: BIRIS Anghel. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  93. Wyniki zawodnika: LUPU Dumitru. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  94. Wyniki zawodnika: BAKKE Bill. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  95. Wyniki zawodnika: MARTIN Jerri. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  96. Wyniki zawodnika: SWOR Greg. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  97. Wyniki zawodnika: WATT Adrian. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  98. Wyniki zawodnika: PFIFFNER Richard. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  99. Wyniki zawodnika: SCHMID Hans. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  100. Wyniki zawodnika: STEINER Walter. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  101. Wyniki zawodnika: ZEHNDER Sepp. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  102. Wyniki zawodnika: JOHANSSON Karl-Eric. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  103. Wyniki zawodnika: KARLSSON Tommy. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  104. Wyniki zawodnika: EILERT Maehler. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  105. Wyniki zawodnika: STROEM Lars. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  106. Wyniki zawodnika: GELLER Laszlo. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  107. Wyniki zawodnika: GELLER Mihaly. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  108. Wyniki zawodnika: MOLNAR Gyula. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  109. Wyniki zawodnika: AIMONI Giacomo. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  110. Wyniki zawodnika: BAZZANA Albino. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  111. Wyniki zawodnika: CECCON Mario. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  112. Wyniki zawodnika: BELOUSOV Wladimir. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  113. Wyniki zawodnika: TSAKADZE Koba. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  114. Wyniki zawodnika: IVANNIKOV Alexander. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  115. Wyniki zawodnika: NAPALKOV Gari. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].
  116. Wyniki zawodnika: JEGLANOV Anatolij. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-02].

Media użyte na tej stronie

Propozycja DA.svg
Autor: M.Komorniczak, Licencja: CC BY 3.0
Propozycja dla Dobry Artykuł dla PL.WIKI
Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Bronze medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Brązowy medal z pucharem.
Flag of Poland (1928–1980).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of SFR Yugoslavia.svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Romania (1965-1989).svg

Flag of Romania, (21 August 1965 - 22 December 1989/officialy 27 December 1989).

Flag of Romania (1965-1989) (construction).png

Construction sheet of the Flag of Romania as depicted in Decree nr. 972 from 5 November 1968.

  • l = 2/3 × L
  • C = 1/3 × L
  • S = 2/5 × l
Medals world.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Medals with globe icons combined
Flag of Italy (1946–2003).svg
Flag of Italy from 1946 to 2003, when exact colors were specified.
Flag of Romania (1965–1989).svg

Flag of Romania, (21 August 1965 - 22 December 1989/officialy 27 December 1989).

Flag of Romania (1965-1989) (construction).png

Construction sheet of the Flag of Romania as depicted in Decree nr. 972 from 5 November 1968.

  • l = 2/3 × L
  • C = 1/3 × L
  • S = 2/5 × l
Štrbské Pleso - skokanské mostíky 2.jpg
Autor: Bubamara, Licencja: CC BY-SA 3.0
Lyžiarsky areál Štrbské Pleso / skokanské mostíky
Jiří Raška cropped.jpg
Autor: User:Stenyk - cropped, edited by User:Okino, Licencja: CC BY-SA 3.0
Jiří Raška
Síugrósánc 61320.jpg
Autor: Zoltán Lencse, Licencja: CC BY-SA 3.0
Síugrósánc.
Bundesarchiv Bild 183-G0310-0023-001, Zakopane, Czech-Marusarz-Memorial, Horst Queck.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-G0310-0023-001 / Thieme, Wolfgang / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
Zentralbild Thieme 10.3.1968 Zakopane: Czech-Marusarz-Memorial - Horst Queck gewann Spezialsprunglauf
Horst Queck (SC Meter Zella-Mahlis)- Archivfoto von den DDR-Meisterschaften 1968 in Oberhof - gewann am 9.3.1968 beim traditionellen Czech-Marusarz-Memorial in Zakopane den ersten Spezialsprunglauf auf der großen Schanze mit Note 229,9 für Weiten von 100,5 und 101 m.