Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1978

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1978
19741982
Data18 - 26 lutego 1978
GospodarzFinlandia Lahti
Dyscyplinaskoki narciarskie
Mężczyźni
konkurs indywidualny
na skoczni K-85
Niemiecka Republika Demokratyczna Matthias Buse
konkurs indywidualny
na skoczni K-110
Finlandia Tapio Räisänen
konkurs drużynowy
na skoczni K-85
 NRD
Klasyfikacja medalowa
Zwycięzca NRD

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1978 – zawody w skokach narciarskich, przeprowadzone od 18 do 26 lutego 1978 roku na skoczniach Salpausselkä w Lahti, w ramach XX Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym.

Złoty medal w konkursie na skoczni normalnej zdobył reprezentant NRD, Matthias Buse, srebrny medal wywalczył także reprezentant NRD – Henry Glaß, a brązowy – Aleksiej Borowitin z ZSRR. Na skoczni dużej najlepszy okazał się reprezentant Finlandii, Tapio Räisänen, który o 0,3 punktu wyprzedził Aloisa Lipburgera i o 0,8 punktu – Falko Weißpfloga. W ramach mistrzostw przeprowadzono także nieoficjalne zawody drużynowe, w których najlepsi okazali się reprezentanci NRD, drugie miejsce zajęli Finowie, a trzecie – Norwegowie.

W zawodach wzięło udział 68 skoczków z 16 państw. Najwięcej, po sześciu skoczków, wystawiły reprezentacje Austrii, Norwegii, NRD i ZSRR. Ponadto, wystartowało po pięciu skoczków z Czechosłowacji, Japonii, RFN i Stanów Zjednoczonych, po czterech Finów, Szwajcarów i Szwedów, trzech Francuzów oraz po dwóch Bułgarów, Kanadyjczyków i Polaków.

Po raz czwarty mistrzostwa odbyły się w Lahti – wcześniej miało to miejsce w latach: 1926, 1938 i 1958. Skoczkowie narciarscy rywalizowali o medale mistrzostw świata po raz dwudziesty[1].

Wyniki

Konkurs indywidualny na skoczni normalnej (18.02.1978)

MiejsceZawodnikPaństwoSkok 1Skok 2Nota łączna[2]
1.Buse, MatthiasMatthias BuseNRD84,086,0253,2
2.Glaß, HenryHenry GlaßNRD84,585,5251,7
3.Borowitin, AleksiejAleksiej BorowitinZSRR84,084,0250,0
4.Schnabl, KarlKarl SchnablAustria84,585,0249,4
5.Kokkonen, PenttiPentti KokkonenFinlandia82,585,0248,7
6.Räisänen, TapioTapio RäisänenFinlandia83,584,5246,5
7.Sawin, WalerijWalerij SawinZSRR82,584,0243,1
8.Danneberg, JochenJochen DannebergNRD83,583,5242,4
9.Ruud, RogerRoger RuudNorwegia82,085,0240,9
10.Elimä, LennartLennart ElimäSzwecja82,083,0239,7
11.Bergerud, PerPer BergerudNorwegia83,582,5239,3
12.Puikkonen, JariJari PuikkonenFinlandia81,582,5236,1
13.Sætre, JohanJohan SætreNorwegia80,5'83,0234,8
14.Denney, JimJim DenneyStany Zjednoczone81,083,0231,6
15.Törmänen, JoukoJouko TörmänenFinlandia78,579,5227,0
16.Käyhkö, TaunoTauno KäyhköKanada80,079,5226,9
17.Škoda, LeošLeoš ŠkodaCzechosłowacja79,579,0226,8
18.Weber, MartinMartin WeberNRD78,082,0226,7
19.Tsuruga, SakaeSakae TsurugaJaponia79,077,5225,1
20.Mösching, RobertRobert MöschingSzwajcaria81,079,0224,2
21.Sumi, HansjörgHansjörg SumiSzwajcaria82,078,5224,0
22.Bobak, StanisławStanisław BobakPolska79,079,0223,5
23.Sajczik, SiergiejSiergiej SajczikZSRR78,079,5223,2
24.Innauer, ToniToni InnauerAustria78,578,0222,6
25.Norčič, BogdanBogdan NorčičJugosławia82,075,0221,9
26.Steiner, WalterWalter SteinerSzwajcaria76,579,0220,0
27.Samek, JosefJosef SamekCzechosłowacja76,079,0217,7
27.Novák, FrantišekFrantišek NovákCzechosłowacja74,580,5217,7
29.Brandsegg, OddOdd BrandseggSzwecja75,079,5216,4
30.Aizawa, HiroyasuHiroyasu AizawaJaponia79,074,5213,8
30.Schwarz, HubertHubert SchwarzRFN74,579,0213,8
32.Næs, BjarneBjarne NæsNorwegia81,573,5212,7
33.McNeill, ChrisChris McNeillStany Zjednoczone212,4
34.Bubienow, WładimirWładimir BubienowZSRR212,3
35.Bogataj, ZdravkoZdravko BogatajJugosławia211,8
36.Holmlund, JanJan HolmlundSzwecja211,3
37.Itō, TakaoTakao ItōJaponia210,8
38.Lipburger, AloisAlois LipburgerAustria210,4
39.Mlakar, MarkoMarko MlakarJugosławia209,2
40.Kawabata, TakafumiTakafumi KawabataJaponia208,1
41.Tánczos, JánJán TánczosCzechosłowacja207,8
42.Leitner, PeterPeter LeitnerRFN204,3
43.Prosser, TomasTomas ProsserRFN187,3
44.Davis, JeffJeff DavisStany Zjednoczone184,9
45.Brejczew, WładimirWładimir BrejczewBułgaria184,4
46.Colin, GérardGérard ColinFrancja183,1
47.Fijas, PiotrPiotr FijasPolska182,9
48.Denney, JeffJeff DenneyStany Zjednoczone182,3
49.Reijonen, SeppoSeppo ReijonenSzwecja181,6
50.Sauvanet, ThierryThierry SauvanetFrancja180,9
51.Schwinghammer, PeterPeter SchwinghammerRFN179,0
52.Fourrier, EricEric FourrierFrancja176,6
53.Zdrawkow, ZdrawkoZdrawko ZdrawkowBułgaria67,569,5173,4
54.Tuchscherer, ClausClaus TuchschererAustria66,079,0153,7
55.Kardas, SławomirSławomir KardasKanada62,560,0134,7

Konkurs indywidualny na skoczni dużej (26.02.1978)

MiejsceZawodnikPaństwoSkok 1Skok 2Nota łączna[3]
1.Räisänen, TapioTapio RäisänenFinlandia111,5108,0256,6
2.Lipburger, AloisAlois LipburgerAustria112,5107,5256,3
3.Weißpflog, FalkoFalko WeißpflogNRD108,0114,5255,8
4.Buse, MatthiasMatthias BuseNRD110,0109,5251,1
5.Käyhkö, TaunoTauno KäyhköKanada108,5103,5242,1
6.Törmänen, JoukoJouko TörmänenFinlandia104,0107,5241,9
7.Sawin, WalerijWalerij SawinZSRR105,5105,5241,2
8.Danneberg, JochenJochen DannebergNRD107,5104,0238,9
9.Borowitin, AleksiejAleksiej BorowitinZSRR105,5100,0234,5
10.Steiner, WalterWalter SteinerSzwajcaria104,0101,0230,8
11.Hýsek, JozefJozef HýsekCzechosłowacja100,5106,0228,9
12.Kokkonen, PenttiPentti KokkonenFinlandia102,0102,0227,9
12.Glaß, HenryHenry GlaßNRD102,0104,5227,9
14.Norčič, BogdanBogdan NorčičJugosławia105,5103,0226,7
15.Kogler, ArminArmin KoglerAustria99,0102,0221,7
16.Iwanow, JurijJurij IwanowZSRR103,098,0220,2
17.Škoda, LeošLeoš ŠkodaCzechosłowacja103,597,0219,5
18.Fijas, PiotrPiotr FijasPolska101,0104,0218,8
19.Bergerud, PerPer BergerudNorwegia106,595,5218,6
20.Mösching, RobertRobert MöschingSzwajcaria102,5100,0216,8
21.Leitner, PeterPeter LeitnerRFN95,0103,5216,7
21.Elimä, LennartLennart ElimäSzwecja102,096,5216,7
23.Bobak, StanisławStanisław BobakPolska102,099,0215,2
24.Samek, JosefJosef SamekCzechosłowacja97,097,0207,9
25.Reijonen, SeppoSeppo ReijonenSzwecja96,097,0206,5
26.Brandsegg, OddOdd BrandseggSzwecja96,097,0205,0
27.Denney, JimJim DenneyStany Zjednoczone102,091,0204,5
28.Schwarz, HubertHubert SchwarzRFN99,592,0204,4
29.Tuchscherer, ClausClaus TuchschererAustria94,097,0203,2
30.Ruud, RogerRoger RuudNorwegia96,593,5198,3
31.Sumi, HansjörgHansjörg SumiSzwajcaria97,594,5198,1
32.Sætre, JohanJohan SætreNorwegia96,591,5197,0
33.Tánczos, JánJán TánczosCzechosłowacja94,596,5196,7
33.Aizawa, HiroyasuHiroyasu AizawaJaponia91,594,5196,7
35.Hauge, RuneRune HaugeNorwegia87,599,5195,6
36.Mlakar, MarkoMarko MlakarJugosławia93,095,0194,5
37.Malmquist, WalterWalter MalmquistStany Zjednoczone96,590,5193,1
38.Innauer, ToniToni InnauerAustria94,095,0190,4
39.Puikkonen, JariJari PuikkonenFinlandia92,589,0185,4
40.Holmlund, JanJan HolmlundSzwecja85,595,0183,5
41.Kawabata, TakafumiTakafumi KawabataJaponia92,089,5180,9
42.Itō, TakaoTakao ItōJaponia89,590,0180,6
43.Lustenberger, KarlKarl LustenbergerSzwajcaria89,591,5180,2
44.Bogataj, ZdravkoZdravko BogatajJugosławia82,093,0170,5
45.Tsuruga, SakaeSakae TsurugaJaponia82,084,5164,9
46.Brejczew, WładimirWładimir BrejczewBułgaria91,082,0160,0
47.Schwinghammer, PeterPeter SchwinghammerRFN86,085,0157,7
48.Prosser, ThomasThomas ProsserRFN78,089,5154,8
49.McNeill, ChrisChris McNeillStany Zjednoczone79,089,5151,2
50.Colin, GérardGérard ColinFrancja83,079,0149,1
51.Bubiekow, WładimirWładimir BubiekowZSRR82,086,0148,5
52.Denney, JeffJeff DenneyStany Zjednoczone78,083,0139,2
53.Sauvanet, ThierryThierry SauvanetFrancja85,576,0138,9
54.Fourrier, EricEric FourrierFrancja81,578,0138,6
55.Zdrawkow, ZdrawkoZdrawko ZdrawkowBułgaria77,073,5118,5

Konkurs drużynowy

MiejscePaństwoSkładSkokNotaNota zespołu[4]
1. NRDHarald Duschek97,0104,7443,8
Jochen Danneberg100,0109,4
Henry Glaß101,5115,5
Matthias Buse102,0114,2
2. FinlandiaJari Puikkonen89,589,2401,0
Jouko Törmänen97,0106,2
Pentti Kokkonen92,089,7
Tapio Räisänen102,5115,9
3. NorwegiaRune Hauge94,5100,2396,6
Roger Ruud97,0103,2
Tom Levorstad90,591,6
Per Bergerud95,5101,6
4. AustriaArmin Kogler84,582,2382,8
Toni Innauer99,0109,0
Alois Lipburger103,0117,1
Fritz Koch81,574,5
5. CzechosłowacjaJán Tánczos90,591,6378,4
František Novák89,587,7
Josef Samek97,5105,9
Leoš Škoda89,593,2
6. SzwecjaSeppo Reijonen89,592,2374,3
Jan Holmlund86,584,5
Odd Brandsegg93,097,6
Lennart Elimä94,0100,0
7. SzwajcariaKarl Lustenberger89,087,5366,8
Hansjörg Sumi100,0110,4
Robert Mösching92,093,2
Walter Steiner82,075,7
8. RFNThomas Prosser92,093,2365,1
Peter Schwinghammer89,086,0
Hubert Schwarz83,077,1
Peter Leitner101,0108,8

Przypisy

  1. Skoki narciarskie - Zwycięzcy mistrzostw świata (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2013-04-21].
  2. Lahden MM-kisojen tulosluettelo (ang.). lahdenmuseot.fi [web.archive.org]. s. 26-27. [dostęp 2013-04-14].
  3. Lahden MM-kisojen tulosluettelo (ang.). lahdenmuseot.fi [web.archive.org]. s. 24-26. [dostęp 2013-04-14].
  4. Lahden MM-kisojen tulosluettelo (ang.). lahdenmuseot.fi [web.archive.org]. s. 29. [dostęp 2013-04-14].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie