Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1993

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1993
19911995
Data21 - 27 lutego 1993
GospodarzSzwecja Falun
Dyscyplinaskoki narciarskie
Mężczyźni
konkurs indywidualny
na skoczni K-115
Norwegia Espen Bredesen
konkurs indywidualny
na skoczni K-90
Japonia Masahiko Harada
konkurs drużynowy
na skoczni K-115
 Norwegia
Klasyfikacja medalowa
Zwycięzca Norwegia

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 1993 – zawody w skokach narciarskich przeprowadzone w ramach Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 1993 w Falun pomiędzy 21 a 27 lutego 1993.

Rozegrane zostały trzy konkurencje – dwa konkursy indywidualne (na obiekcie K-115 i K-90) oraz jeden drużynowy na skoczni K-115. Oba obiekty, na których przeprowadzono konkursy mistrzostw świata znajdują się w kompleksie Lugnet. Po raz 39. skoczkowie narciarscy walczyli o medale mistrzostw świata[a].

W konkurencjach indywidualnych zwyciężyli: na skoczni dużej Norweg Espen Bredesen, a na skoczni normalnej Japończyk Masahiko Harada. Złoto w konkursie drużynowym wywalczyła reprezentacja Norwegii, która wystąpiła w składzie: Espen Bredesen, Bjørn Myrbakken, Helge Brendryen i Øyvind Berg.

Wyniki

Konkurs indywidualny na skoczni K-115 (21.02.1993)

MiejsceZawodnikPaństwoOdl. 1Odl. 2Punkty[1]
1Bredesen, EspenEspen Bredesen Norwegia125,5110,5241,4
2Sakala, JaroslavJaroslav Sakala Czechy119,5114,5239,1
3Goldberger, AndreasAndreas Goldberger Austria113,0118,5237,6
4Harada, MasahikoMasahiko Harada Japonia115,0113,0231,2
5Brendryen, HelgeHelge Brendryen Norwegia121,0109,5225,7
6Parma, JiříJiří Parma Czechy111,5102,0203,9
7Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia114,599,0202,9
8Delaup, SteveSteve Delaup Francja112,0103,5201,7
9Lunardi, IvanIvan Lunardi Włochy110,0102,5200,5
10Duffner, ChristofChristof Duffner Niemcy103,0107,5192,7
11Kuttin, HeinzHeinz Kuttin Austria106,5101,0191,0
12Okabe, TakanobuTakanobu Okabe Japonia101,5107,0189,4
13Horngacher, StefanStefan Horngacher Austria112,097,5188,8
14Cecon, RobertoRoberto Cecon Włochy96,5111,5188,7
15Jussilainen, RistoRisto Jussilainen Finlandia110,096,0186,4
16Wodniew, DionisDionis Wodniew Kazachstan103,0102,0186,0
17Hakala, VesaVesa Hakala Finlandia94,0105,0172,1
18Gostiša, SamoSamo Gostiša Słowenia99,597,0168,6
19Tällberg, Per-IngePer-Inge Tällberg Szwecja98,597,0166,2
20Weißflog, JensJens Weißflog Niemcy104,091,5165,7
21Mollard, DidierDidier Mollard Francja102,595,0164,0
22Švagerko, MartinMartin Švagerko Słowacja95,598,0159,9
23Siegmund, GerdGerd Siegmund Niemcy106,580,5144,3
24Zünd, StefanStefan Zünd Szwajcaria104,081,0144,0
25Jež, FrantišekFrantišek Jež Czechy94,588,5142,7
26Trunz, MartinMartin Trunz Szwajcaria102,581,5141,8
27Jesin, MichaiłMichaił Jesin Rosja103,582,0140,7
28Pertile, IvoIvo Pertile Włochy93,088,0134,4
29Nieminen, ToniToni Nieminen Finlandia69,0114,0133,8
30Freiholz, SylvainSylvain Freiholz Szwajcaria99,581,0131,7
31Ahonen, JanneJanne Ahonen Finlandia103,076,0131,1
32Jean-Prost, NicolasNicolas Jean-Prost Francja95,081,5128,1
33Skupień, WojciechWojciech Skupień Polska90,585,5125,4
34Rasmussen, JohanJohan Rasmussen Szwecja88,590,5125,1
35Zupan, MatjažMatjaž Zupan Słowenia88,095,0121,5
36Myrbakken, BjørnBjørn Myrbakken Norwegia69,0105,092,7
36Czełowienko, DmitrijDmitrij Czełowienko Rosja86,089,0119,5
38Martinsson, MikaelMikael Martinsson Szwecja102,572,5114,0
39Gay, JérômeJérôme Gay Francja98,074,0113,8
40Ottesen, LasseLasse Ottesen Norwegia95,076,0111,9
41Reuteler, BrunoBruno Reuteler Szwajcaria73,593,5106,8
42Tällberg, StaffanStaffan Tällberg Szwecja82,082,098,8
42Siniauski, AlaksandrAlaksandr Siniauski Białoruś86,078,598,8
44Zygmuntowicz, RobertRobert Zygmuntowicz Polska95,072,597,5
45Aharodnikau, AlaksandrAlaksandr Aharodnikau Białoruś84,576,591,9
46Franc, UrbanUrban Franc Słowenia93,072,590,7
47Zadriaziski, AndriejAndriej Zadriaziski Rosja73,584,589,7
48Holland, JimJim Holland Stany Zjednoczone86,572,583,6
49Kladnik, MatjažMatjaž Kladnik Słowenia88,572,580,9
50Boester, GregGreg Boester Stany Zjednoczone74,577,578,8
51Holme, RobertRobert Holme Stany Zjednoczone74,575,576,5
52Hływka, AndrijAndrij Hływka Ukraina76,575,074,1
53Thoma, DieterDieter Thoma Niemcy67,080,572,2
54Lockyer, JohnJohn Lockyer Kanada74,575,071,8
54Połunin, MaksimMaksim Połunin Kazachstan79,572,571,8
56Hrybowycz, WasylWasyl Hrybowycz Ukraina80,073,070,7
57Miszew, SiergiejSiergiej Miszew Rosja79,072,570,1
58Nishikata, Jin’yaJin’ya Nishikata Japonia67,073,051,2
59Taranow, AleksandrAleksandr Taranow Kazachstan73,072,549,7
60Wierwiejkin, AndriejAndriej Wierwiejkin Kazachstan75,072,549,0
61Wdowenko, WałerijWałerij Wdowenko Ukraina75,072,547,5
62Cakadze, KachaberKachaber Cakadze Gruzja69,072,546,5
63Blackburn, JeremyJeremy Blackburn Kanada59,0DNS[b]0,0

Konkurs indywidualny na skoczni K-90 (27.02.1993)

MiejsceZawodnikPaństwoOdl. 1Odl. 2Punkty[2]
1Harada, MasahikoMasahiko Harada Japonia92,588,0237,8
2Goldberger, AndreasAndreas Goldberger Austria89,588,5231,3
3Sakala, JaroslavJaroslav Sakala Czechy88,089,0228,2
4Lunardi, IvanIvan Lunardi Włochy91,086,0224,7
5Nieminen, ToniToni Nieminen Finlandia87,086,0219,8
6Gostiša, SamoSamo Gostiša Słowenia87,586,0218,1
7Nishikata, Jin’yaJin’ya Nishikata Japonia85,587,0214,5
8Parma, JiříJiří Parma Czechy86,584,5212,6
9Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia86,582,5208,9
9Horngacher, StefanStefan Horngacher Austria86,584,5208,9
11Vettori, ErnstErnst Vettori Austria87,081,0207,8
12Wodniew, DionisDionis Wodniew Kazachstan84,584,5207,4
12Hakala, VesaVesa Hakala Finlandia84,584,5207,4
14Okabe, TakanobuTakanobu Okabe Japonia85,083,0206,8
15Cecon, RobertoRoberto Cecon Włochy85,583,5206,4
16Höllwarth, MartinMartin Höllwarth Austria84,583,5203,8
17Meglič, RobertRobert Meglič Słowenia84,583,5202,2
18Jesin, MichaiłMichaił Jesin Rosja84,582,5202,0
19Bredesen, EspenEspen Bredesen Norwegia83,584,0198,8
20Siegmund, GerdGerd Siegmund Niemcy87,078,5196,7
21Mollard, DidierDidier Mollard Francja85,080,5195,8
22Berg, ØyvindØyvind Berg Norwegia84,580,5195,5
23Jean-Prost, NicolasNicolas Jean-Prost Francja81,582,0192,6
24Kuttin, HeinzHeinz Kuttin Austria82,579,5190,7
25Reuteler, BrunoBruno Reuteler Szwajcaria81,081,5190,0
26Delaup, SteveSteve Delaup Francja82,080,0188,2
27Martinsson, MikaelMikael Martinsson Szwecja81,579,5186,6
28Duffner, ChristofChristof Duffner Niemcy79,081,5185,3
29Scherer, AndreasAndreas Scherer Niemcy78,581,5184,5
30Brendryen, HelgeHelge Brendryen Norwegia78,583,0184,4
31Rasmussen, JohanJohan Rasmussen Szwecja80,079,5183,2
32Holme, RobertRobert Holme Stany Zjednoczone80,079,5182,2
33Jež, FrantišekFrantišek Jež Czechy81,077,5180,6
33Myrbakken, BjørnBjørn Myrbakken Norwegia81,077,5180,6
35Švagerko, MartinMartin Švagerko Słowacja79,079,0179,3
36Jussilainen, RistoRisto Jussilainen Finlandia77,081,5179,1
36Tällberg, StaffanStaffan Tällberg Szwecja78,079,0178,2
38Trunz, MartinMartin Trunz Szwajcaria81,576,0177,0
39Wierwiejkin, AndriejAndriej Wierwiejkin Kazachstan85,073,0175,8
40Weißflog, JensJens Weißflog Niemcy76,579,5175,6
41Tällberg, Per-IngePer-Inge Tällberg Szwecja81,075,0174,6
42Gay, JérômeJérôme Gay Francja77,578,0173,8
43Freiholz, SylvainSylvain Freiholz Szwajcaria79,575,5172,0
44Zünd, StefanStefan Zünd Szwajcaria78,576,0171,7
45Skupień, WojciechWojciech Skupień Polska77,076,5168,6
46Pertile, IvoIvo Pertile Włochy75,578,0166,1
47Franc, UrbanUrban Franc Słowenia75,576,5163,2
48Holland, JimJim Holland Stany Zjednoczone73,577,5161,6
48Lockyer, JohnJohn Lockyer Kanada74,077,0161,6
50Soininen, JaniJani Soininen Finlandia72,079,0157,6
51Kladnik, MatjažMatjaž Kladnik Słowenia79,068,5152,5
52Aharodnikau, AlaksandrAlaksandr Aharodnikau Białoruś71,575,5151,2
53Zygmuntowicz, RobertRobert Zygmuntowicz Polska69,073,5139,0
54Blackburn, JeremyJeremy Blackburn Kanada70,570,0134,8
55Ignatjew, SiergiejSiergiej Ignatjew Rosja69,070,5132,7
56Czełowienko, DmitrijDmitrij Czełowienko Rosja73,566,0131,7
57Taranow, AleksandrAleksandr Taranow Kazachstan69,070,5129,2
58Boester, GregGreg Boester Stany Zjednoczone69,069,0128,8
59Siniauski, AlaksandrAlaksandr Siniauski Białoruś69,567,0124,4
60Proswirnin, DmytroDmytro Proswirnin Ukraina70,064,5119,2
61Połunin, MaksimMaksim Połunin Kazachstan64,565,5111,5
62Wdowenko, WałerijWałerij Wdowenko Ukraina63,066,0108,4
63Cakadze, KachaberKachaber Cakadze Gruzja63,062,5100,8
64Hrybowycz, WasylWasyl Hrybowycz Ukraina65,060,5100,3
65Karietnikow, WalerijWalerij Karietnikow Rosja58,060,079,2
66Hływka, AndrijAndrij Hływka Ukraina56,052,056,6

Konkurs drużynowy na skoczni K-115 (23.02.1993)

MPaństwoZawodnikOdl. 1Odl. 2PunktyNota zespołu[3]
1Gold medal with cup.svg  NorwegiaBjørn Myrbakken107,0112,0212,1821,5
Helge Brendryen110,0108,0205,2
Øyvind Berg102,0101,0177,7
Espen Bredesen112,0113,0226,5
2Silver medal with cup.svg  Czechy
 Słowacja[c]
František Jež100,5107,5190,7772,1
Jiří Parma102,5105,5190,2
Jaroslav Sakala105,0117,0216,3
Martin Švagerko99,0102,0174,9
3Bronze medal with cup.svg  AustriaErnst Vettori100,0103,5182,9745,4
Heinz Kuttin97,5105,0180,0
Stefan Horngacher103,0102,0181,0
Andreas Goldberger105,0107,5201,5
4 FrancjaJérôme Gay97,0103,0172,0724,2
Nicolas Jean-Prost103,099,0179,3
Steve Delaup98,5102,0173,7
Didier Mollard106,0107,0199,2
5 JaponiaKenji Suda95,0102,5167,0716,0
Takanobu Okabe103,0111,5203,3
Noriaki Kasai97,0101,0170,2
Masahiko Harada97,5102,0175,5
6 FinlandiaJanne Ahonen93,094,0145,8696,7
Vesa Hakala104,5101,5180,4
Toni Nieminen96,0105,0172,9
Risto Jussilainen104,0107,5197,6
7 SłoweniaSamo Gostiša112,0110,0217,3671,0
Robert Meglič97,599,5168,8
Matjaž Kladnik92,094,5145,6
Matjaž Zupan92,092,5139,3
8 SzwajcariaBruno Reuteler101,0101,0177,8652,9
Stefan Zünd96,0100,0164,9
Sylvain Freiholz100,591,5155,3
Martin Trunz97,094,0154,9
9 SzwecjaPer-Inge Tällberg95,5102,0168,0646,4
Mikael Martinsson98,597,5165,9
Staffan Tällberg95,5102,0158,0
Magnus Westman95,095,0154,5
10 WłochyRoberto Cecon102,5108,0196,7644,9
Ivan Lunardi98,5103,5178,8
Ivo Pertile91,096,0146,3
Simone Pinzani[4][d]86,590,0123,1
11 NiemcyGerd Siegmund101,0104,0186,2632,2
Christof Duffner100,0100,0173,5
Jens Weißflog86,597,5142,1
Dieter Thoma88,592,5130,4
12 KazachstanDionis Wodniew101,5102,0181,9528,6
Andriej Wierwiejkin86,5101,0145,0
Maksim Połunin88,591,5128,5
Aleksandr Taranow79,576,073,2
13 RosjaMichaił Jesin94,0100,0162,1430,7
Dmitrij Czełowienko83,590,5114,1
Andriej Zadriaziski74,590,091,3
Siergiej Miszew74,576,063,2
14 UkrainaWasyl Hrybowycz84,584,5106,6308,4
Dmytro Proswirnin83,079,089,3
Andrij Hływka72,068,056,5
Wałerij Wdowenko75,072,056,0

Uwagi

  1. Nie wliczono tzw. "podwójnego mistrzostwa", traktując niezależnie konkursy olimpijskie i konkursy mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Do 1980 roku każdy medalista olimpijski automatycznie stawał się medalistą mistrzostw świata.
  2. Zawodnik nie wystartował w drugiej serii konkursowej.
  3. Mimo rozpadu Czechosłowacji na dwa oddzielne państwa z dniem 1 stycznia 1993 roku Czechy i Słowacja w konkursie drużynowym wystawiły wspólną reprezentację złożoną z 3 Czechów (Jež, Parma, Sakala) oraz 1 Słowaka (Švagerko).
  4. Serwis skokinarciarskie.pl podaje, iż najsłabszym zawodnikiem włoskiej drużyny na MŚ 1993 miał być niejaki Silvio Bintani, jednak brak danych aby taki zawodnik faktycznie istniał. Z kolei baza Adama Kwiecińskiego w wynikach podaje, iż zawodnikiem tym, który uzyskał takie same wyniki jakie uzyskać miał Bintani był Simone Pinzani, który faktycznie rywalizował w zawodach międzynarodowych na przełomie lat 80. i 90.

Przypisy

  1. Mistrzostwa Świata 1993: 21.02.1993 - Falun (Szwecja) K-115 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2012-06-07].
  2. Mistrzostwa Świata 1993: 27.02.1993 - Falun (Szwecja) K-90 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2012-06-07].
  3. Mistrzostwa Świata 1993: 23.02.1993 - Falun (Szwecja) K-115 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2012-06-07].
  4. Adam Kwieciński: Falun SWE 1993.02.23 MS Dr World Ski Championshps. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2020-06-21].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie