Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001
19992003
Data19 - 25 lutego 2001
GospodarzFinlandia Lahti
Dyscyplinaskoki narciarskie
Mężczyźni
konkurs indywidualny
na skoczni K-116
Niemcy Martin Schmitt
konkurs indywidualny
na skoczni K-90
Polska Adam Małysz
konkurs drużynowy
na skoczni K-116
 Niemcy
konkurs drużynowy
na skoczni K-90
 Austria
Klasyfikacja medalowa
Zwycięzca Niemcy

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001 – zawody w skokach narciarskich, rozgrywane w ramach Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001 na skoczniach w Lahti.

W konkurencjach indywidualnych najlepsi okazali się Martin Schmitt i Adam Małysz – obaj zdobyli po jednym złotym i po jednym srebrnym medalu tych zawodów. Brązowe medale wywalczyli natomiast: Janne Ahonen na obiekcie dużym oraz Martin Höllwarth na skoczni normalnej. Po raz pierwszy w historii mistrzostw świata rozegrano dwie konkurencje drużynowe w skokach narciarskich – zawody zarówno na skoczni dużej, jak i na normalnej. Złotymi medalistami tych konkursów zostały reprezentacje Niemiec i Austrii.

W 2001 roku po raz trzydziesty skoczkowie narciarscy startowali w mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym, a po raz szósty miało to miejsce na skoczniach w Lahti.

Do zawodów zgłoszonych zostało 76 skoczków z 22 narodowych reprezentacji[a].

Skocznie

Konkursy skoków na Mistrzostwach Świata 2001 odbyły się na dwóch skoczniach znajdujących się w kompleksie Salpausselkä w Lahti. W poniższej tabeli przedstawione zostały parametry obu skoczni, na których startowali zawodnicy.

Nazwa skoczniMiejscowośćPunkt KPunkt juryRekord skoczni[b]
Salpausselkä 02.jpgSalpausselkäFinlandia LahtiK-9097,0 m[1]98,5 mFinlandia Janne Ahonen04.03.2000[c][2]
K-116126,0 m[3]129,0 mSłowenia Primož Peterka07.03.1998[2]

Jury

Dyrektorem konkursów w skokach narciarskich na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001 był Eero Kuusinen oraz z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, dyrektor zawodów Pucharu Świata, Walter Hofer. Asystentem Waltera Hofera był, podobnie jak w innych oficjalnych zawodach organizowanych przez FIS, Miran Tepeš. Delegatem technicznym był Torgeir Nordby, a jego asystentem – Sandro Pertile.

Skład sędziowski poszczególnych konkursów przedstawia poniższa tabela.

SędziaKrajStanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. ind. K-116[4][3]
Stanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. ind. K-90[5][1]
Stanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. druż. K-116[6]
Stanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. druż. K-90[7]
Dietmar Aschenbach NiemcyACD
Hans Elvsveen NorwegiaDEAE
Freddy Guignard SzwajcariaEAEC
Yukio Kasaya JaponiaDCB
Sauli Mommo FinlandiaCBA
Johann Pichler AustriaBBD

Medaliści

Konkurs indywidualny na skoczni K-116 (19.02.2001)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgNiemcy Martin Schmitt124,5 m
132,3 pkt
131,0 m
144,0 pkt
19,0 • 19,0 • 19,0 • 18,5 • 19,0
19,5 • 19,0 • 19,0 • 18,5 • 19,0
276,3 pkt
Silver medal with cup.svgPolska Adam Małysz126,0 m
135,0 pkt
128,5 m
138,5 pkt
19,0 • 19,0 • 19,5 • 19,0 • 19,0
18,5 • 19,0 • 18,5 • 18,0 • 19,0
273,5 pkt2,8 pkt
Bronze medal with cup.svgFinlandia Janne Ahonen124,5 m
132,8 pkt
125,5 m
134,6 pkt
19,5 • 19,0 • 19,0 • 20,019,0
19,0 • 19,5 • 19,5 • 19,0 • 19,0
267,4 pkt8,9 pkt

Konkurs indywidualny na skoczni K-90 (23.02.2001)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgPolska Adam Małysz89,5 m
113,0 pkt
98,0 m
133,0 pkt
18,518,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0
19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,5 • 19,0
246,0 pkt
Silver medal with cup.svgNiemcy Martin Schmitt91,5 m
119,0 pkt
90,0 m
114,0 pkt
18,5 • 19,0 • 19,018,0 • 18,5
18,5 • 18,0 • 18,5 • 17,5 • 17,5
233,0 pkt13,0 pkt
Bronze medal with cup.svgAustria Martin Höllwarth88,5 m
112,0 pkt
88,5 m
111,0 pkt
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,0 • 18,0
18,0 • 18,5 • 18,0 • 18,0 • 17,5
223,0 pkt23,0 pkt

Konkurs drużynowy na skoczni K-116 (24.02.2001)

MedalKrajImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łączna zawodnikaNota łączna drużynyStrata
Gold medal with cup.svg NiemcySven Hannawald120,0 m
122,7 pkt
110,5 m
102,6 pkt
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 19,0
17,5 • 17,5 • 17,5 • 17,5 • 18,0
225,3 pkt939,8 pkt
Michael Uhrmann116,0 m
114,5 pkt
123,5 m
129,0 pkt
17,5 • 18,0 • 18,5 • 18,0 • 18,5
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,518,5
243,5 pkt
Alexander Herr119,0 m
120,4 pkt
113,0 m
107,1 pkt
17,5 • 18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5
17,0 • 17,5 • 18,0 • 17,5 • 17,5
227,5 pkt
Martin Schmitt117,0 m
117,3 pkt
122,5 m
126,2 pkt
18,018,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,0 • 18,5 • 18,0 • 18,018,5
243,5 pkt
Silver medal with cup.svg FinlandiaRisto Jussilainen110,5 m
103,1 pkt
95,5 m
74,1 pkt
17,5 • 17,018,0 • 17,5 • 18,0
17,0 • 17,017,0 • 17,0 • 17,0
177,2 pkt900,2 pkt39,6 pkt
Jani Soininen100,5 m
83,6 pkt
125,0 m
132,7 pkt
17,0 • 17,0 • 17,5 • 17,0 • 17,5
18,5 • 18,5 • 19,0 • 19,0 • 19,0
216,3 pkt
Ville Kantee120,0 m
122,7 pkt
132,0 m
138,8 pkt
18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
16,0 • 17,0 • 16,5 • 16,5 • 19,0
261,5 pkt
Janne Ahonen112,5 m
108,7 pkt
126,0 m
136,5 pkt
18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,0 • 18,5
19,5 • 19,5 • 19,5 • 19,5 • 20,0
245,2 pkt
Bronze medal with cup.svg AustriaAndreas Goldberger90,5 m
64,6 pkt
96,5 m
76,4 pkt
17,016,5 • 16,5 • 17,0 • 17,0
17,017,5 • 17,0 • 17,5 • 17,0
141,0 pkt880,2 pkt59,6 pkt
Wolfgang Loitzl116,5 m
115,9 pkt
127,0 m
137,3 pkt
19,018,0 • 18,5 • 18,5 • 18,0
19,519,0 • 19,0 • 19,5 • 19,0
253,2 pkt
Martin Höllwarth116,5 m
116,4 pkt
128,5 m
140,0 pkt
18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 19,0
18,5 • 19,0 • 19,0 • 19,5 • 19,5
256,4 pkt
Stefan Horngacher114,0 m
111,4 pkt
117,5 m
118,2 pkt
17,5 • 18,5 • 18,0 • 18,5 • 18,5
17,5 • 18,5 • 18,5 • 19,0 • 18,5
229,6 pkt

Konkurs drużynowy na skoczni K-90 (25.02.2001)

MedalKrajImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łączna zawodnikaNota łączna drużynyStrata
Gold medal with cup.svg AustriaWolfgang Loitzl92,5 m
121,0 pkt
94,0 m
124,0 pkt
18,5 • 18,5 • 18,5 • 19,0 • 19,0
18,5 • 18,5 • 18,5 • 19,0 • 19,0
245,0 pkt953,5 pkt
Andreas Goldberger86,5 m
107,0 pkt
91,0 m
117,5 pkt
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0
18,5 • 18,019,0 • 18,5 • 18,5
224,5 pkt
Stefan Horngacher92,0 m
117,0 pkt
94,5 m
120,0 pkt
18,0 • 17,5 • 17,5 • 18,0 • 17,5
17,0 • 17,0 • 17,0 • 17,0 • 16,5
237,0 pkt
Martin Höllwarth92,5 m
120,0 pkt
95,0 m
127,0 pkt
18,518,0 • 18,5 • 18,5 • 18,0
19,0 • 19,0 • 19,019,5 • 19,0
247,0 pkt
Silver medal with cup.svg FinlandiaMatti Hautamäki91,5 m
119,0 pkt
89,5 m
112,0 pkt
19,0 • 19,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,0 • 18,017,5 • 17,5 • 17,5
231,0 pkt951,5 pkt2,0 pkt
Risto Jussilainen93,5 m
119,5 pkt
95,0 m
126,0 pkt
17,518,0 • 17,5 • 17,5 • 17,5
19,018,5 • 18,5 • 18,5 • 19,0
245,5 pkt
Ville Kantee91,0 m
115,5 pkt
92,5 m
119,0 pkt
18,0 • 18,517,5 • 18,0 • 17,5
18,5 • 18,5 • 17,5 • 18,0 • 17,5
234,5 pkt
Janne Ahonen90,0 m
116,5 pkt
93,0 m
124,0 pkt
19,518,5 • 19,0 • 18,5 • 19,0
19,5 • 19,5 • 19,0 • 19,0 • 19,5
240,5 pkt
Bronze medal with cup.svg NiemcySven Hannawald86,5 m
107,0 pkt
89,5 m
113,0 pkt
18,0 • 17,5 • 18,0 • 18,5 • 18,0
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,517,5
220,0 pkt911,5 pkt42,0 pkt
Michael Uhrmann90,0 m
114,0 pkt
89,5 m
113,0 pkt
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,517,5
18,0 • 18,0 • 18,5 • 18,0 • 17,0
227,0 pkt
Alexander Herr89,0 m
112,0 pkt
91,5 m
117,5 pkt
18,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 17,5
17,5 • 18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,0
229,5 pkt
Martin Schmitt90,5 m
113,5 pkt
94,0 m
121,5 pkt
17,5 • 17,5 • 17,5 • 18,0 • 17,5
18,017,0 • 17,5 • 18,0 • 18,0
235,0 pkt

Klasyfikacja medalowa

Klasyfikacja medalowa
Lp.PaństwoGold medal with cup.svg
złoto
Silver medal with cup.svg
srebro
Bronze medal with cup.svg
brąz
Medals world.svg
razem
1.Niemcy Niemcy2114
2.Polska Polska112
3.Austria Austria123
4.Finlandia Finlandia213

Wyniki

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni K-116 (17.02.2001)

MiejsceSkoczekKrajSkokWynik punktowy[4]Kwalifikacja
1.Małysz, AdamAdam Małysz Polska130,5144,6pq
2.Ahonen, JanneJanne Ahonen Finlandia122,5128,7pq
3.Goldberger, AndreasAndreas Goldberger Austria119,5122,3Q
4.Miyahira, HideharuHideharu Miyahira Japonia118,5120,0Q
5.Harada, MasahikoMasahiko Harada Japonia118,0119,1Q
6.Skupień, WojciechWojciech Skupień Polska116,5114,9Q
7.Yoshioka, KazuyaKazuya Yoshioka Japonia116,0114,5Q
8.Herr, AlexanderAlexander Herr Niemcy114,0110,4Q
9.Horngacher, StefanStefan Horngacher Austria114,0109,9pq
9.Uhrmann, MichaelMichael Uhrmann Niemcy114,0109,9Q
11.Schmitt, MartinMartin Schmitt Niemcy114,0108,9pq
12.Kantee, VilleVille Kantee Finlandia115,5107,6pq
13.Fatkullin, IldarIldar Fatkullin Rosja111,5105,4Q
14.Fras, DamjanDamjan Fras Słowenia111,5104,4Q
15.Höllwarth, MartinMartin Höllwarth Austria110,5103,1pq
16.Freiholz, SylvainSylvain Freiholz Szwajcaria110,0102,7Q
17.Dessum, NicolasNicolas Dessum Francja110,5102,1Q
18.Küttel, AndreasAndreas Küttel Szwajcaria109,5101,3Q
18.Cecon, RobertoRoberto Cecon Włochy109,5101,3Q
20.Jussilainen, RistoRisto Jussilainen Finlandia108,599,0pq
21.Soininen, JaniJani Soininen Finlandia107,597,7pq
22.Stensrud, HenningHenning Stensrud Norwegia108,096,1Q
23.Kaliniczenko, AntonAnton Kaliniczenko Rosja106,095,5Q
24.Mateja, RobertRobert Mateja Polska105,594,1Q
25.Sakala, JaroslavJaroslav Sakala Czechy105,093,2Q
26.Alborn, AlanAlan Alborn Stany Zjednoczone105,592,6Q
27.Ingebrigtsen, TommyTommy Ingebrigtsen Norwegia106,092,5pq
28.Medved, IgorIgor Medved Słowenia104,590,8Q
29.Jones, ClintClint Jones Stany Zjednoczone104,589,8Q
30.Loitzl, WolfgangWolfgang Loitzl Austria103,088,6pq
31.Dønnem, Olav MagneOlav Magne Dønnem Norwegia104,087,9Q
32.Heung-chul, ChoiChoi Heung-chul Korea Południowa102,086,8Q
33.Steinauer, MarcoMarco Steinauer Szwajcaria102,086,3Q
34.Doležal, MichalMichal Doležal Czechy102,584,7Q
35.Bachleda, MarcinMarcin Bachleda Polska101,084,5Q
36.Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia103,084,1pq
36.Hlava, JakubJakub Hlava Czechy100,584,1Q
38.Löffler, FrankFrank Löffler Niemcy100,583,1Q
39.Chedal, EmmanuelEmmanuel Chedal Francja99,079,4Q
40.Jüris, JaanJaan Jüris Estonia99,579,3Q
41.Jåfs, KristofferKristoffer Jåfs Szwecja99,578,8Q
42.Hannawald, SvenSven Hannawald Niemcy100,077,7pq
43.Radelj, JureJure Radelj Słowenia98,576,0pq
44.Mayr, IngemarIngemar Mayr Holandia96,574,4Q
45.Mesík, MartinMartin Mesík Słowacja98,574,0Q
46.Munters, JohanJohan Munters Szwecja95,573,1Q
47.Romøren, Bjørn EinarBjørn Einar Romøren Norwegia94,572,3Q
48.Janda, JakubJakub Janda Czechy95,072,2Q
49.Urh-Zupan, PrimožPrimož Urh-Zupan Słowenia94,570,8Q
50.Fröier, RickardRickard Fröier Szwecja91,563,4Q
51.Brännlund, JensJens Brännlund Szwecja91,062,0nq
52.Nikkel, JeroenJeroen Nikkel Holandia90,559,6nq
53.Czwykow, DmitrijDmitrij Czwykow Kirgistan88,056,6nq
54.Kozłow, IwanIwan Kozłow Ukraina87,056,3nq
55.Gajduk, PawiełPawieł Gajduk Kazachstan86,554,9nq
56.Filimonow, StanisławStanisław Filimonow Kazachstan83,049,1nq
57.Biełow, AleksandrAleksandr Biełow Rosja83,047,6nq
58.Hyun-ki, KimKim Hyun-ki Korea Południowa85,547,1nq
59.Afanasienka, DzmitryjDzmitryj Afanasienka Białoruś77,034,8nq
60.Hein, JoukoJouko Hein Estonia78,534,5nq
61.Rulew, JurijJurij Rulew Kazachstan73,026,1nq
62.Żaparow, RadikRadik Żaparow Kazachstan68,017,1nq
de Groot, NielsNiels de Groot HolandiaDNSDNSnq

Legenda:

pq - zawodnik miał zapewnioną kwalifikację dzięki pozycji w pierwszej "15" klasyfikacji Pucharu Świata
Q - zawodnik zakwalifikował się do konkursu głównego
nq - zawodnik odpadł w kwalifikacjach
DNS - zawodnik nie wystartował

Konkurs indywidualny na skoczni K-116 (19.02.2001)

MiejsceZawodnikPaństwoSkok 1Skok 2Punkty[3]
1.Schmitt, MartinMartin Schmitt Niemcy124,5131,0276,3
2.Małysz, AdamAdam Małysz Polska126,0128,5273,5
3.Ahonen, JanneJanne Ahonen Finlandia124,5125,5267,4
4.Höllwarth, MartinMartin Höllwarth Austria117,0125,5251,4
5.Horngacher, StefanStefan Horngacher Austria114,5123,0238,9
6.Hannawald, SvenSven Hannawald Niemcy115,5119,5236,9
7.Herr, AlexanderAlexander Herr Niemcy115,0119,5234,5
8.Stensrud, HenningHenning Stensrud Norwegia113,5118,0226,6
9.Kantee, VilleVille Kantee Finlandia114,5116,0225,3
10.Soininen, JaniJani Soininen Finlandia114,0113,5222,4
11.Goldberger, AndreasAndreas Goldberger Austria111,5113,0217,5
12.Jussilainen, RistoRisto Jussilainen Finlandia114,0112,5216,6
13.Uhrmann, MichaelMichael Uhrmann Niemcy111,5113,0213,5
14.Miyahira, HideharuHideharu Miyahira Japonia109,5114,0213,2
14.Loitzl, WolfgangWolfgang Loitzl Austria110,0113,5213,2
16.Romøren, Bjørn EinarBjørn Einar Romøren Norwegia108,0109,0198,0
17.Mateja, RobertRobert Mateja Polska107,0109,0197,7
18.Cecon, RobertoRoberto Cecon Włochy112,0105,0197,5
19.Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia111,5102,5195,6
20.Yoshioka, KazuyaKazuya Yoshioka Japonia103,5111,0194,5
21.Radelj, JureJure Radelj Słowenia104,5109,0192,7
22.Freiholz, SylvainSylvain Freiholz Szwajcaria107,5105,5190,8
23.Ingebrigtsen, TommyTommy Ingebrigtsen Norwegia105,5106,0186,6
24.Sakala, JaroslavJaroslav Sakala Czechy103,5106,0185,0
25.Jåfs, KristofferKristoffer Jåfs Szwecja111,099,0183,4
26.Dessum, NicolasNicolas Dessum Francja106,5106,0181,4
27.Janda, JakubJakub Janda Czechy107,0101,0181,3
28.Skupień, WojciechWojciech Skupień Polska108,5100,0179,7
29.Küttel, AndreasAndreas Küttel Szwajcaria105,0102,5177,9
30.Urh-Zupan, PrimožPrimož Urh-Zupan Słowenia104,5101,5175,7
31.Doležal, MichalMichal Doležal Czechy103,588,0
32.Medved, IgorIgor Medved Słowenia102,586,7
33.Harada, MasahikoMasahiko Harada Japonia102,086,3
34.Chedal, EmmanuelEmmanuel Chedal Francja101,584,9
34.Hlava, LukášLukáš Hlava Czechy101,584,9
36.Steinauer, MarcoMarco Steinauer Szwajcaria97,076,8
37.Fras, DamjanDamjan Fras Słowenia98,576,5
38.Jones, ClintClint Jones Stany Zjednoczone97,574,7
38.Dønnem, Olav MagneOlav Magne Dønnem Norwegia97,574,7
40.Löffler, FrankFrank Löffler Niemcy95,071,7
41.Alborn, AlanAlan Alborn Stany Zjednoczone94,569,3
42.Kaliniczenko, AntonAnton Kaliniczenko Rosja89,560,3
43.Jüris, JaanJaan Jüris Estonia89,059,9
44.Mesík, MartinMartin Mesík Słowacja90,057,7
45.Bachleda, MarcinMarcin Bachleda Polska88,057,6
46.Fatkullin, IldarIldar Fatkullin Rosja88,056,1
47.Mayr, IngemarIngemar Mayr Holandia86,054,5
48.Heung-chul, ChoiChoi Heung-chul Korea Południowa87,052,3
49.Fröier, RickardRickard Fröier Szwecja83,549,0
50.Munters, JohanJohan Munters Szwecja81,039,0

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni K-90 (23.02.2001)

MiejsceSkoczekKrajSkokWynik punktowy[5]Kwalifikacja
1.Löffler, FrankFrank Löffler Niemcy93,5122,5Q
2.Harada, MasahikoMasahiko Harada Japonia94,5117,5Q
3.Małysz, AdamAdam Małysz Polska90,5113,5pq
3.Fatkullin, IldarIldar Fatkullin Rosja90,0113,5Q
5.Skupień, WojciechWojciech Skupień Polska90,0111,5Q
6.Loitzl, WolfgangWolfgang Loitzl Austria88,0110,5pq
7.Goldberger, AndreasAndreas Goldberger Austria86,5107,5Q
8.Cecon, RobertoRoberto Cecon Włochy87,0106,5Q
9.Freiholz, SylvainSylvain Freiholz Szwajcaria87,0106,0Q
10.Herr, AlexanderAlexander Herr Niemcy85,0102,5Q
11.Funaki, KazuyoshiKazuyoshi Funaki Japonia84,0102,0Q
12.Bachleda, MarcinMarcin Bachleda Polska84,5101,0Q
12.Chedal, EmmanuelEmmanuel Chedal Francja85,0101,0Q
14.Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia85,597,5pq
15.Fras, DamjanDamjan Fras Słowenia82,596,5Q
16.Uram, MatejMatej Uram Słowacja82,096,0Q
16.Jüris, JaanJaan Jüris Estonia82,596,0Q
16.Doležal, MichalMichal Doležal Czechy82,596,0Q
19.Czwykow, DmitrijDmitrij Czwykow Kirgistan82,595,5Q
20.Medved, IgorIgor Medved Słowenia81,594,0Q
21.Dessum, NicolasNicolas Dessum Francja81,593,5Q
22.Miyahira, HideharuHideharu Miyahira Japonia81,093,0Q
23.Filimonow, StanisławStanisław Filimonow Kazachstan80,091,0Q
24.Jones, ClintClint Jones Stany Zjednoczone78,588,0Q
24.Janda, JakubJakub Janda Czechy78,588,0Q
26.Alborn, AlanAlan Alborn Stany Zjednoczone78,587,5Q
27.Munters, JohanJohan Munters Szwecja77,586,0Q
28.Küttel, AndreasAndreas Küttel Szwajcaria78,085,5Q
28.Yoshioka, KazuyaKazuya Yoshioka Japonia77,585,5Q
30.Gajduk, PawiełPawieł Gajduk Kazachstan77,584,5Q
31.Fröier, RickardRickard Fröier Szwecja77,083,5Q
31.Ljøkelsøy, RoarRoar Ljøkelsøy Norwegia77,083,5Q
33.Ingebrigtsen, TommyTommy Ingebrigtsen Norwegia79,083,0pq
34.Jåfs, KristofferKristoffer Jåfs Szwecja76,582,5Q
35.Formánek, MiroslavMiroslav Formánek Słowacja75,079,0Q
36.Heung-chul, ChoiChoi Heung-chul Korea Południowa73,575,0Q
37.Rulew, JurijJurij Rulew Kazachstan72,574,0Q
37.Steinauer, MarcoMarco Steinauer Szwajcaria72,574,0Q
39.Vogel, MarcMarc Vogel Szwajcaria72,573,5Q
40.Mesík, MartinMartin Mesík Słowacja75,073,0Q
40.Romøren, Bjørn EinarBjørn Einar Romøren Norwegia72,573,0Q
42.Brännlund, JensJens Brännlund Szwecja70,569,5nq
42.Biełow, AleksandrAleksandr Biełow Rosja73,069,5nq
42.Hlava, JakubJakub Hlava Czechy70,569,5nq
45.Kaliniczenko, AntonAnton Kaliniczenko Rosja70,569,0nq
46.Nikkel, JeroenJeroen Nikkel Holandia70,568,0nq
47.Žonta, PeterPeter Žonta Słowenia69,566,5nq
48.Mateja, RobertRobert Mateja Polska64,055,0nq
49.Stensrud, HenningHenning Stensrud Norwegia65,052,5nq
50.Kozłow, IwanIwan Kozłow Ukraina62,049,0nq
51.Hein, JoukoJouko Hein Estonia62,548,5nq
52.Afanasienka, DzmitryjDzmitryj Afanasienka Białoruś62,547,0nq
53.Sakala, JaroslavJaroslav Sakala Czechy56,534,5nq
54.Hyun-ki, KimKim Hyun-ki Korea Południowa56,533,0nq
55.Radelj, JureJure Radelj Słowenia53,527,0pq
56.Żaparow, RadikRadik Żaparow Kazachstan53,025,5nq
Jussilainen, RistoRisto Jussilainen FinlandiaDNSDNSpq
Kantee, VilleVille Kantee FinlandiaDNSDNSpq
Höllwarth, MartinMartin Höllwarth AustriaDNSDNSpq
Horngacher, StefanStefan Horngacher AustriaDNSDNSpq
Hannawald, SvenSven Hannawald NiemcyDNSDNSpq
Hautamäki, MattiMatti Hautamäki FinlandiaDNSDNSpq
Ahonen, JanneJanne Ahonen FinlandiaDNSDNSpq
Schmitt, MartinMartin Schmitt NiemcyDNSDNSpq

Legenda:

pq - zawodnik miał zapewnioną kwalifikację dzięki pozycji w pierwszej "15" klasyfikacji Pucharu Świata
Q - zawodnik zakwalifikował się do konkursu głównego
nq - zawodnik odpadł w kwalifikacjach
DNS - zawodnik nie wystartował

Konkurs indywidualny na skoczni K-90 (23.02.2001)

MiejsceZawodnikPaństwoSkok 1Skok 2Punkty[1]
1.Małysz, AdamAdam Małysz Polska89,598,0246,0
2.Schmitt, MartinMartin Schmitt Niemcy91,590,0233,0
3.Höllwarth, MartinMartin Höllwarth Austria88,588,5223,0
4.Horngacher, StefanStefan Horngacher Austria86,589,0219,0
5.Harada, MasahikoMasahiko Harada Japonia81,094,0217,5
6.Goldberger, AndreasAndreas Goldberger Austria80,593,5216,5
6.Ahonen, JanneJanne Ahonen Finlandia86,087,5216,5
8.Kasai, NoriakiNoriaki Kasai Japonia80,592,5215,5
9.Hautamäki, MattiMatti Hautamäki Finlandia82,092,0214,0
10.Kantee, VilleVille Kantee Finlandia85,587,5212,5
11.Fatkullin, IldarIldar Fatkullin Rosja85,087,0211,0
11.Küttel, AndreasAndreas Küttel Szwajcaria85,586,5211,0
13.Loitzl, WolfgangWolfgang Loitzl Austria85,086,0209,0
14.Jussilainen, RistoRisto Jussilainen Finlandia81,589,0204,0
15.Skupień, WojciechWojciech Skupień Polska84,584,0201,0
16.Herr, AlexanderAlexander Herr Niemcy84,084,5200,0
17.Janda, JakubJakub Janda Czechy81,585,0196,5
18.Jåfs, KristofferKristoffer Jåfs Szwecja82,084,0194,5
19.Yoshioka, KazuyaKazuya Yoshioka Japonia84,580,5193,0
20.Ljøkelsøy, RoarRoar Ljøkelsøy Norwegia79,084,5188,5
20.Miyahira, HideharuHideharu Miyahira Japonia79,584,0188,5
22.Dessum, NicolasNicolas Dessum Francja80,082,5187,0
23.Alborn, AlanAlan Alborn Stany Zjednoczone80,579,5183,0
24.Heung-chul, ChoiChoi Heung-chul Korea Południowa83,577,0181,5
25.Steinauer, MarcoMarco Steinauer Szwajcaria77,080,0174,5
26.Formánek, MiroslavMiroslav Formánek Słowacja78,082,0173,0
26.Bachleda, MarcinMarcin Bachleda Polska78,577,5173,0
28.Löffler, FrankFrank Löffler Niemcy77,079,0172,5
29.Freiholz, SylvainSylvain Freiholz Szwajcaria79,576,0170,0
30.Fras, DamjanDamjan Fras Słowenia80,573,0165,5
31.Medved, IgorIgor Medved Słowenia76,582,0
32.Funaki, KazuyoshiKazuyoshi Funaki Japonia76,081,5
33.Romøren, Bjørn EinarBjørn Einar Romøren Norwegia75,581,0
34.Mesík, MartinMartin Mesík Słowacja76,580,0
34.Czwykow, DmitrijDmitrij Czwykow Kirgistan75,580,0
36.Hannawald, SvenSven Hannawald Niemcy75,578,5
37.Jones, ClintClint Jones Stany Zjednoczone74,578,0
37.Doležal, MichalMichal Doležal Czechy75,578,0
39.Fröier, RickardRickard Fröier Szwecja74,577,0
39.Cecon, RobertoRoberto Cecon Włochy76,577,0
41.Uram, MatejMatej Uram Słowacja73,576,5
42.Vogel, MarcMarc Vogel Szwajcaria72,072,0
43.Filimonow, StanisławStanisław Filimonow Kazachstan71,071,5
44.Rulew, JurijJurij Rulew Kazachstan71,070,0
44.Jüris, JaanJaan Jüris Estonia71,570,0
46.Gajduk, PawiełPawieł Gajduk Kazachstan69,066,0
47.Radelj, JureJure Radelj Słowenia68,063,5
48.Chedal, EmmanuelEmmanuel Chedal Francja68,063,0
49.Munters, JohanJohan Munters Szwecja67,055,0
50.Ingebrigtsen, TommyTommy Ingebrigtsen Norwegia49,017,0

Konkurs drużynowy na skoczni K-116 (24.02.2001)

MPaństwoSkładSkok 1Skok 2Punkty[6]
1. NiemcySven Hannawald120,0110,5939,8
Michael Uhrmann116,0123,5
Alexander Herr119,0113,0
Martin Schmitt117,0122,5
2. FinlandiaRisto Jussilainen110,595,5900,2
Jani Soininen100,5125,0
Ville Kantee120,0132,0
Janne Ahonen112,5126,0
3. AustriaAndreas Goldberger90,596,5880,2
Wolfgang Loitzl116,5127,0
Martin Höllwarth116,5128,5
Stefan Horngacher114,0117,5
4. JaponiaHideharu Miyahira113,098,5837,9
Kazuya Yoshioka89,0126,0
Masahiko Harada114,0125,0
Noriaki Kasai110,0115,5
5. SłoweniaDamjan Fras113,076,5701,3
Primož Urh-Zupan102,0111,5
Igor Medved118,5108,0
Jure Radelj86,5105,5
6. CzechyJakub Janda109,087,5692,2
Jakub Hlava109,5111,5
Michal Doležal94,5102,0
Jaroslav Sakala98,5104,5
7. NorwegiaBjørn Einar Romøren100,5105,0680,7
Roar Ljøkelsøy89,0103,5
Henning Stensrud117,5121,5
Tommy Ingebrigtsen86,091,5
8. PolskaMarcin Bachleda71,086,0659,8
Wojciech Skupień104,587,5
Robert Mateja99,0113,0
Adam Małysz120,5122,5
9. SzwajcariaMarco Steinauer103,583,5573,8
Marc Vogel88,578,0
Sylvain Freiholz104,0112,5
Andreas Küttel89,0102,5
10. SzwecjaJens Brännlund88,073,0388,0
Rickard Fröier70,580,5
Johan Munters97,0102,5
Kristoffer Jåfs78,585,5
11. KazachstanStanisław Filimonow86,076,0291,2
Pawieł Gajduk84,584,0
Radik Żaparow70,071,5
Jurij Rulew74,071,0

Konkurs drużynowy na skoczni K-90 (25.02.2001)

MPaństwoSkładSkok 1Skok 2Punkty[7]
1. AustriaWolfgang Loitzl92,594,0953,5
Andreas Goldberger86,591,0
Stefan Horngacher92,094,5
Martin Höllwarth92,595,0
2. FinlandiaMatti Hautamäki91,589,5951,5
Risto Jussilainen93,595,0
Ville Kantee91,092,5
Janne Ahonen90,093,0
3. NiemcySven Hannawald86,589,5911,5
Michael Uhrmann90,089,5
Alexander Herr89,091,5
Martin Schmitt90,594,0
4. JaponiaHideharu Miyahira88,088,0886,5
Takanobu Okabe83,086,5
Noriaki Kasai90,092,0
Masahiko Harada90,589,0
5. PolskaRobert Mateja82,089,5849,5
Tomasz Pochwała80,580,5
Wojciech Skupień85,588,5
Adam Małysz93,095,5
6. SłoweniaDamjan Fras83,583,0838,5
Primož Urh-Zupan86,590,0
Igor Medved85,090,0
Jure Radelj82,589,0
7. CzechyJakub Janda87,088,0808,5
Michal Doležal84,085,0
Jakub Hlava83,587,0
Jaroslav Sakala78,082,5
8. NorwegiaRoar Ljøkelsøy83,585,0791,5
Olav Magne Dønnem84,086,5
Bjørn Einar Romøren84,585,5
Henning Stensrud86,582,0
9. SzwajcariaMarco Steinauer82,084,0782,0
Marc Vogel79,078,5
Sylvain Freiholz84,589,0
Andreas Küttel83,584,5
10. SzwecjaJens Brännlund78,079,5692,0
Rickard Fröier74,576,0
Johan Munters76,087,0
Kristoffer Jåfs82,084,0
11. KazachstanRadik Żaparow62,062,0628,0
Pawieł Gajduk81,084,5
Jurij Rulew74,579,5
Stanisław Filimonow77,079,5

Składy reprezentacji

W poniższej tabeli przedstawione zostały składy wszystkich 22 reprezentacji, które wzięły udział w konkursach skoków na Mistrzostwach Świata 2001. Mimo wcześniejszego powołania do reprezentacji, w żadnym z konkursów nie wystartowali: Markus Eigentler, Andreas Widhölzl, Jussi Hautamäki, Niels de Groot oraz Dmitrij Wasiljew. Ten ostatni został powołany do rosyjskiego składu, jednak z uwagi na dyskwalifikację za stosowanie środków dopingujących nie został dopuszczony do startu w mistrzostwach[8]. Z uwagi na fakt, że tytułów mistrzowskich z 1999 roku bronili Martin Schmitt na skoczni dużej oraz Kazuyoshi Funaki na skoczni normalnej, do pierwszych zawodów indywidualnych przystąpiło pięciu reprezentantów Niemiec, a w drugim konkursie z tego przywileju skorzystali reprezentanci Japonii.

ZawodnikData urodzeniaMiejsca na MŚ 1999Miejsca na MŚ 2001Źródło
ind. duża
[9]
ind. normalna
[10]
druż. duża
[11]
ind. dużaind. normalnadruż. dużadruż. normalna
Austria[12] (6)
Austria Markus Eigentler18 października 1980[13]
Austria Andreas Goldberger29 listopada 197211631[14]
Austria Stefan Horngacher20 września 19697163[d]5431[15]
Austria Martin Höllwarth13 kwietnia 19741453[d]4331[16]
Austria Wolfgang Loitzl13 stycznia 1980141331[17]
Austria Andreas Widhölzl14 października 19761293[d][18]
Białoruś (1)
Białoruś Dzmitryj Afanasienka9 marca 1981qq[19]
Czechy (4)
Czechy Michal Doležal11 marca 197834317[e]313767[20]
Czechy Jakub Hlava29 grudnia 197934q67[21]
Czechy Jakub Janda27 kwietnia 197848337[e]271767[22]
Czechy Jaroslav Sakala14 lipca 196924q67[23]
Estonia (2)
Estonia Jouko Hein23 lutego 1980qq[24]
Estonia Jaan Jüris23 czerwca 19774344[25]
Finlandia[26] (6)
Finlandia Janne Ahonen11 maja 1977444[f]3622[27]
Finlandia Jussi Hautamäki20 kwietnia 1979[28]
Finlandia Matti Hautamäki14 lipca 198192[29]
Finlandia Risto Jussilainen10 czerwca 197535121422[30]
Finlandia Ville Kantee8 grudnia 197830134[f]91022[31]
Finlandia Jani Soininen12 listopada 197233294[f]102[32]
Francja (2)
Francja Emmanuel Chedal15 stycznia 19833448[33]
Francja Nicolas Dessum20 lutego 197711192622[34]
Holandia (3)
Holandia Niels de Groot1 maja 198156q[g][35]
Holandia Ingemar Mayr30 listopada 197547[36]
Holandia Jeroen Nikkel14 grudnia 198069qq[37]
Japonia (6)
Japonia Kazuyoshi Funaki27 kwietnia 1975512[h]32[38]
Japonia Masahiko Harada9 maja 1968632[h]33544[39]
Japonia Noriaki Kasai6 czerwca 19721052[h]19844[40]
Japonia Hideharu Miyahira21 grudnia 1973322[h]142044[41]
Japonia Takanobu Okabe26 października 19704[42]
Japonia Kazuya Yoshioka9 września 197820194[43]
Kazachstan (4)
Kazachstan Stanisław Filimonow7 czerwca 1979536312[i]q431111[44]
Kazachstan Pawieł Gajduk11 lutego 1976475012[i]q461111[45]
Kazachstan Jurij Rulew8 grudnia 1978q441111[46]
Kazachstan Radik Żaparow29 lutego 1984qq1111[47]
Kirgistan (1)
Kirgistan Dmitrij Czwykow14 października 1974625412[i]q34[48]
Korea Południowa (2)
Korea Południowa Choi Heung-chul3 grudnia 198166614824[49]
Korea Południowa Kim Hyun-ki9 lutego 19836164qq[50]
Niemcy (5)
Niemcy Sven Hannawald9 listopada 1974281[j]63613[51]
Niemcy Alexander Herr4 października 197871613[52]
Niemcy Frank Löffler9 sierpnia 19804028[53]
Niemcy Martin Schmitt29 stycznia 1978171[j]1213[54]
Niemcy Michael Uhrmann16 września 19781313[55]
Norwegia (5)
Norwegia Olav Magne Dønnem21 listopada 1980388[56]
Norwegia Tommy Ingebrigtsen8 sierpnia 197724126[k]23507[57]
Norwegia Roar Ljøkelsøy31 maja 197619256[k]2078[58]
Norwegia Bjørn Einar Romøren1 kwietnia 1981163378[59]
Norwegia Henning Stensrud20 sierpnia 19778q78[60]
Polska (5)
Polska Marcin Bachleda4 września 19824945268[61]
Polska Adam Małysz3 grudnia 197737279[l]2185[62]
Polska Robert Mateja5 października 197425229[l]17q85[63]
Polska Tomasz Pochwała7 maja 19835[64]
Polska Wojciech Skupień9 marca 1976419[l]281585[65]
Rosja (4)
Rosja Aleksandr Biełow11 września 1981qq[66]
Rosja Ildar Fatkullin16 października 19824611[67]
Rosja Anton Kaliniczenko22 lipca 198242q[68]
Rosja Dmitrij Wasiljew26 grudnia 1979396010[m]DSQ[n][8][69]
Słowacja (3)
Słowacja Miroslav Formánek25 grudnia 198426[70]
Słowacja Martin Mesík17 października 197945534434[71]
Słowacja Matej Uram30 maja 1983635741[72]
Słowenia (5)
Słowenia Damjan Fras21 lutego 197320275[o]373056[73]
Słowenia Igor Medved9 marca 1981323156[74]
Słowenia Jure Radelj26 listopada 1977315[o]214756[75]
Słowenia Primož Urh-Zupan22 stycznia 1983213056[76]
Słowenia Peter Žonta9 stycznia 197915195[o]q[77]
Stany Zjednoczone (2)
Stany Zjednoczone Alan Alborn13 grudnia 198027404123[78]
Stany Zjednoczone Clint Jones5 października 19843837[79]
Szwajcaria (4)
Szwajcaria Sylvain Freiholz23 listopada 197416338[p]222999[80]
Szwajcaria Andreas Küttel22 kwietnia 197951398[p]291199[81]
Szwajcaria Marco Steinauer13 kwietnia 1976428[p]362599[82]
Szwajcaria Marc Vogel18 października 19814299[83]
Szwecja (4)
Szwecja Jens Brännlund2 czerwca 1981qq1010[84]
Szwecja Rickard Fröier31 sierpnia 1980555511[q]49391010[85]
Szwecja Kristoffer Jåfs30 lipca 1980294111[q]25181010[86]
Szwecja Johan Munters23 sierpnia 197850491010[87]
Ukraina (1)
Ukraina Iwan Kozłow6 maja 1978qq[88]
Włochy (1)
Włochy Roberto Cecon28 grudnia 197121361839[89]

Legenda:

q – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego;
- – zawodnik nie został zgłoszony do kwalifikacji.

Uwagi

  1. W kwalifikacjach i konkursach wystartowało ostatecznie 71 skoczków.
  2. W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem mistrzostw świata.
  3. 15 lutego 2001 o pół metra dalej skoczył Jaakko Tallus, jednak wynik ten osiągnął w zawodach kombinacji norweskiej.
  4. a b c Skład austriackiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata 1999: Andreas Widhölzl, Martin Höllwarth, Reinhard Schwarzenberger, Stefan Horngacher.
  5. a b Skład czeskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata 1999: Michal Doležal, Jakub Jiroutek, Jakub Janda, Jakub Sucháček.
  6. a b c Skład fińskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata 1999: Ville Kantee, Jani Soininen, Mika Laitinen, Janne Ahonen.
  7. Nie wystartował w kwalifikacjach.
  8. a b c d Skład japońskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata 1999: Noriaki Kasai, Hideharu Miyahira, Masahiko Harada, Kazuyoshi Funaki.
  9. a b c Skład kazachskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata 1999: Maksim Połunin, Dmitrij Czwykow, Pawieł Gajduk, Stanisław Filimonow.
  10. a b Skład niemieckiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata 1999: Sven Hannawald, Christof Duffner, Dieter Thoma, Martin Schmitt.
  11. a b Skład norweskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata 1999: Roar Ljøkelsøy, Morten Ågheim, Tommy Ingebrigtsen, Kristian Brenden.
  12. a b c Skład polskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata 1999: Wojciech Skupień, Adam Małysz, Łukasz Kruczek, Robert Mateja.
  13. Skład rosyjskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata 1999: Aleksandr Wołkow, Artur Chamidulin, Dmitrij Wasiljew, Walerij Kobielew.
  14. Wasiljew został zgłoszony do rosyjskiej reprezentacji, jednak nie został dopuszczony do startu z powodu nałożonej na zawodnika dwuletniej dyskwalifikacji.
  15. a b c Skład słoweńskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata 1999: Damjan Fras, Jure Radelj, Primož Peterka, Peter Žonta.
  16. a b c Skład szwajcarskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata 1999: Andreas Küttel, Marco Steinauer, Bruno Reuteler, Sylvain Freiholz.
  17. a b Skład szwedzkiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata 1999: Mattias Bylund, Rickard Fröier, Fredrik Johansson, Kristoffer Jåfs.

Przypisy

  1. a b c FIS NORDIC WORLD SKI-CHAMPIONSHIPS 2001, Ski-Jumping Individual K90 (ang.). skijump-db.net [web.archive.org], 20 października 2004. [dostęp 2012-03-11].
  2. a b Salpaussalkä, Lahti (niem.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2012-03-14].
  3. a b c FIS NORDIC WORLD SKI-CHAMPIONSHIPS 2001, Ski-Jumping Individual K116 (ang.). skijump-db.net [web.archive.org], 14 sierpnia 2004. [dostęp 2012-03-10].
  4. a b FIS NORDIC WORLD SKI-CHAMPIONSHIPS 2001, Ski-Jumping Individual K116, Qualification Round (ang.). skijump-db.net [web.archive.org], 14 sierpnia 2004. [dostęp 2012-03-16].
  5. a b FIS NORDIC WORLD SKI-CHAMPIONSHIPS 2001, Ski-Jumping Individual K90, Qualification Round (ang.). skijump-db.net [web.archive.org], 14 sierpnia 2004. [dostęp 2012-03-17].
  6. a b FIS NORDIC WORLD SKI-CHAMPIONSHIPS 2001, Ski-Jumping Team K116 (ang.). skijump-db.net [web.archive.org], 14 sierpnia 2004. [dostęp 2012-03-11].
  7. a b FIS NORDIC WORLD SKI-CHAMPIONSHIPS 2001, Ski-Jumping Team K90 (ang.). skijump-db.net [web.archive.org], 14 sierpnia 2004. [dostęp 2012-03-12].
  8. a b Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie - Dmitrij Wassiliew zdyskwalifikowany na 2 lata (pol.). skokinarciarskie.pl, 6 lutego 2001. [dostęp 2012-03-16].
  9. FIS NORDIC WORLD SKI-CHAMPIONSHIPS 1999, Ski-Jumping / Large Hill (ang.). skijump-db.net [web.archive.org], 7 września 2003. [dostęp 2012-03-16].
  10. FIS NORDIC WORLD SKI-CHAMPIONSHIPS 1999, Ski-Jumping / Normal Hill (ang.). skijump-db.net [web.archive.org], 7 września 2003. [dostęp 2012-03-16].
  11. FIS NORDIC WORLD SKI-CHAMPIONSHIPS 1999, Ski-Jumping / Large Hill Team (ang.). skijump-db.net [web.archive.org], 7 września 2003. [dostęp 2012-03-16].
  12. Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie - Andreas Widhoelzl opuścił Lahti (pol.). skokinarciarskie.pl, 22 lutego 2001. [dostęp 2012-03-16].
  13. FIS-Ski - biographie: EIGENTLER Markus (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  14. FIS-Ski - biographie: GOLDBERGER Andreas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  15. FIS-Ski - biographie: HORNGACHER Stefan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  16. FIS-Ski - biographie: HOELLWARTH Martin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  17. FIS-Ski - biographie: LOITZL Wolfgang (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  18. FIS-Ski - biographie: WIDHOELZL Andreas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  19. FIS-Ski - biographie: AFANASENKO Dimitri (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  20. FIS-Ski - biographie: DOLEZAL Michal (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  21. FIS-Ski - biographie: HLAVA Jakub (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  22. FIS-Ski - biographie: JANDA Jakub (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  23. FIS-Ski - biographie: SAKALA Jaroslav (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  24. FIS-Ski - biographie: HEIN Jouko (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  25. FIS-Ski - biographie: JURIS Jaan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  26. Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie - Konkurs drużynowy na skoczni K-116 MŚ w Lahti (pol.). skokinarciarskie.pl, 24 lutego 2001. [dostęp 2012-03-16].
  27. FIS-Ski - biographie: AHONEN Janne (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  28. FIS-Ski - biographie: HAUTAMAEKI Jussi (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  29. FIS-Ski - biographie: HAUTAMAEKI Matti (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  30. FIS-Ski - biographie: JUSSILAINEN Risto (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  31. FIS-Ski - biographie: KANTEE Ville (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  32. FIS-Ski - biographie: SOININEN Jani (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  33. FIS-Ski - biographie: CHEDAL Emmanuel (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  34. FIS-Ski - biographie: DESSUM Nicolas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  35. FIS-Ski - biographie: GROOT DE Niels (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  36. FIS-Ski - biographie: MAYR Ingemar (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  37. FIS-Ski - biographie: NIKKEL Jeroen (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  38. FIS-Ski - biographie: FUNAKI Kazuyoshi (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  39. FIS-Ski - biographie: HARADA Masahiko (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  40. FIS-Ski - biographie: KASAI Noriaki (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  41. FIS-Ski - biographie: MIYAHIRA Hideharu (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  42. FIS-Ski - biographie: OKABE Takanobu (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  43. FIS-Ski - biographie: YOSHIOKA Kazuya (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  44. FIS-Ski - biographie: FILIMONOV Stanislav (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  45. FIS-Ski - biographie: GAIDUK Pavel (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  46. Wyniki zawodnika: RULEV Juri. wyniki-skoki.hostingasp.pl. [dostęp 2016-01-18].
  47. FIS-Ski - biographie: ZHAPAROV Radik (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  48. FIS-Ski - biographie: CHVYKOV Dmitriy (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  49. FIS-Ski - biographie: CHOI Heung-Chul (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  50. FIS-Ski - biographie: KIM Hyun-Ki (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  51. FIS-Ski - biographie: HANNAWALD Sven (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  52. FIS-Ski - biographie: HERR Alexander (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  53. FIS-Ski - biographie: LOEFFLER Frank (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  54. FIS-Ski - biographie: SCHMITT Martin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  55. FIS-Ski - biographie: UHRMANN Michael (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  56. FIS-Ski - biographie: DOENNEM Olav Magne (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  57. FIS-Ski - biographie: INGEBRIGTSEN Tommy (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  58. FIS-Ski - biographie: LJOEKELSOEY Roar (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  59. FIS-Ski - biographie: ROMOEREN Bjoern Einar (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  60. FIS-Ski - biographie: STENSRUD Henning (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  61. FIS-Ski - biographie: BACHLEDA Marcin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  62. FIS-Ski - biographie: MALYSZ Adam (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  63. FIS-Ski - biographie: MATEJA Robert (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  64. FIS-Ski - biographie: POCHWALA Tomasz (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  65. FIS-Ski - biographie: SKUPIEN Wojciech (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  66. FIS-Ski - biographie: BELOV Alexander (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  67. FIS-Ski - biographie: FATCHULLIN Ildar (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  68. FIS-Ski - biographie: KALINITSCHENKO Anton (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  69. FIS-Ski - biographie: VASSILIEV Dimitry (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  70. FIS-Ski - biographie: FORMANEK Miroslav (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  71. FIS-Ski - biographie: MESIK Martin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  72. FIS-Ski - biographie: URAM Matej (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  73. FIS-Ski - biographie: FRAS Damjan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  74. FIS-Ski - biographie: MEDVED Igor (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  75. FIS-Ski - biographie: RADELJ Jure (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  76. FIS-Ski - biographie: URH-ZUPAN Primoz (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  77. FIS-Ski - biographie: ZONTA Peter (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  78. FIS-Ski - biographie: ALBORN Alan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  79. FIS-Ski - biographie: JONES Clint (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  80. FIS-Ski - biographie: FREIHOLZ Sylvain (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  81. FIS-Ski - biographie: KUETTEL Andreas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  82. FIS-Ski - biographie: STEINAUER Marco (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  83. FIS-Ski - biographie: VOGEL Marc (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  84. FIS-Ski - biographie: BRAENNLUND Jens (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  85. FIS-Ski - biographie: FROEIER Rickard (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  86. FIS-Ski - biographie: JAAFS Kristoffer (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  87. FIS-Ski - biographie: MUNTERS Johan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  88. FIS-Ski - biographie: KOZLOV Ivan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].
  89. FIS-Ski - biographie: CECON Roberto (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-16].

Media użyte na tej stronie

Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Bronze medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Brązowy medal z pucharem.
Medals world.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Medals with globe icons combined
Salpausselkä 02.jpg
Autor: Vestman from Helsinki, Finland, Licencja: CC BY 2.0
Salpausselkä ski jumping hills in Lahti, Finland