Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2003

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2003
20012005
Data

22–28 lutego 2003

Gospodarz

Predazzo

Dyscyplina

skoki narciarskie

Mężczyźni
konkurs indywidualny
na skoczni K-120

Polska Adam Małysz

konkurs indywidualny
na skoczni K-95

Polska Adam Małysz

konkurs drużynowy
na skoczni K-120

 Finlandia

Klasyfikacja medalowa
Zwycięzca

 Polska

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2003 – zawody w skokach narciarskich przeprowadzone w ramach Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2003 w Val di Fiemme pomiędzy 22 a 28 lutego 2003 na skoczniach w Predazzo.

Rozegrane zostały trzy konkurencje – dwa konkursy indywidualne (na obiekcie K-120 i K-95) oraz jeden drużynowy na skoczni K-120. Oba obiekty, na których przeprowadzono konkursy mistrzostw świata znajdują się w kompleksie Trampolino Dal Ben. Po raz 31. skoczkowie narciarscy walczyli o medale mistrzostw świata[a].

W konkurencjach indywidualnych, zarówno na skoczni dużej, jak i na skoczni normalnej zwyciężył Adam Małysz, a złoto w konkursie drużynowym wywalczyła reprezentacja Finlandii, która wystąpiła w składzie: Janne Ahonen, Tami Kiuru, Arttu Lappi i Matti Hautamäki.

Do zawodów zostało zgłoszonych 84 zawodników z 24 narodowych reprezentacji[b][1].

Przed mistrzostwami

Do rozpoczęcia mistrzostw świata, sześciokrotnie zawody Pucharu Świata wygrał Sven Hannawald i prowadził w klasyfikacji generalnej. Trzy zwycięstwa w konkursach PŚ miał na swoim koncie Martin Höllwarth, a po dwa zwycięstwa: Primož Peterka, Janne Ahonen i Sigurd Pettersen. Na drugim miejscu, za Svenem Hannawaldem w klasyfikacji Pucharu Świata plasował się Andreas Widhölzl, na trzecim Janne Ahonen, a na czwartym Adam Małysz[2]. Poza prowadzącymi w Pucharze Świata zawodnikami do faworytów zaliczano także Floriana Liegla[3], który przed mistrzostwami siedmiokrotnie zajął miejsca na podium zawodów Pucharu Świata[4].

Cztery dni przed pierwszym konkursem mistrzostw świata tytuł mistrza świata juniorów zdobył Thomas Morgenstern, który zwyciężył w konkursie na skoczni K-108 w Sollefteå[5]. Dzięki temu został powołany przez Hannu Lepistö do kadry austriackiej na mistrzostwa świata[6].

Indywidualnych tytułów z Mistrzostw Świata 2001 roku bronili: Martin Schmitt na skoczni dużej oraz Adam Małysz na skoczni normalnej, a tytułu drużynowego broniła reprezentacja Niemiec[7][c].

Skocznie

Dwa spośród trzech konkursów (jeden konkurs indywidualny i jeden drużynowy) skoków narciarskich podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2003 odbyły się na skoczni dużej (K-120) w Predazzo, a jeden na skoczni normalnej (K-95), umieszczonej w tym samym kompleksie skoczni co obiekt K-120.

Nazwa skoczniMiejscowośćPunkt KPunkt jury[d]Rekord skoczni[e]
Trampolino Dal BenPredazzoK-95105 m[8]106,5 m[9]Maximilian Mechler
Trampolino Dal BenK-120132 m[10]133,0 m[11]Ronny Ackermann

Jury

Dyrektorem konkursów w skokach narciarskich na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2003 był Sandro Pertile oraz z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, dyrektor zawodów Pucharu Świata, Walter Hofer. Asystentem Waltera Hofera był, podobnie jak w innych oficjalnych zawodach organizowanych przez FIS, Miran Tepeš. Sędzią technicznym był Branko Dolhar, a jego asystentem – Reed Zuehlke.

Skład sędziowski poszczególnych konkursów przedstawia poniższa tabela.

SędziaKrajStanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. ind. K-120[12][13]
Stanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. ind. K-95[14][15]
Stanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. druż. K-120[16]
Zvonimir BorstnarSłoweniaBDA
Tuomo KarjalainenFinlandiaCEB
Ivano LonghiniWłochyDC
Hans NordinSzwecjaBE
Jerzy PilchPolskaEAD
Manfred SchnetzerAustriaAC

Przebieg zawodów

Adam Małysz – dwukrotny mistrz świata w 2003 roku.

Pierwszym z konkursów skoków na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2003 były zawody indywidualne na obiekcie K-120. Pierwsza seria konkursowa została przeprowadzona z belki startowej nr 15. Jako pierwszy swój skok oddał Giancarlo Adami, jednak uzyskał 97 metrów i zajął ostatnie miejsce w konkursie. Kolejnymi zawodnikami byli Aleksiej Siłajew i Walerij Kobielew. Obaj reprezentanci Rosji lądowali na 108 metrze. Pierwszy skok za punkt konstrukcyjny oddał Jan Matura, który uzyskał 120,5 metra. Czech prowadził przez dwadzieścia kolejnych skoków, a zawodnikiem, któremu udało się go wyprzedzić był Tommy Ingebrigtsen (129 m). Krócej od Ingebrigtsena, ale dalej od Matury skakali kolejni zawodnicy: Simon Ammann (124 m), Arttu Lappi (124 m), Kazuyoshi Funaki (125 m), Tami Kiuru (126 m), Michael Uhrmann (126,5 m) i Robert Kranjec (127 m). Zmiana lidera nastąpiła po skoku Mattiego Hautamäki, który pobił rekord skoczni lądując na 134 metrze. Skok o trzy metry bliższy wykonał Noriaki Kasai i plasował się bezpośrednio za Finem. 130 metrów uzyskał Hideharu Miyahira i zajmował trzecią pozycję. Do prowadzącej trójki – Hautamäki, Kasai, Miyahira – w pierwszej serii dołączyli tylko Adam Małysz i Sven Hannawald. Małysz skoczył tyle samo co prowadzący Hautamäki, jednak uzyskał o pół punktu niższe noty sędziowskie. Lider Pucharu Świata, Hannawald lądował pół metra przed linią oznaczoną na 130 metrze i zajmował czwarte miejsce po pierwszej serii[17][18].

Noriaki Kasai – trzykrotny medalista mistrzostw świata w 2003 roku.

Drugą serię konkursu na skoczni K-120 rozpoczął Peter Žonta, który uzyskał 113 metrów. Spośród trzeciej dziesiątki pierwszej serii tylko dwóm zawodnikom udało się przekroczyć punkt K. Byli to Martin Schmitt (123 m) i Rok Benkovič (120,5 m). Schmitt pozostawał liderem konkursu aż do momentu, gdy skok o pół metra dłuższy oddał 18. po pierwszej serii, Primož Peterka. Tę samą odległość uzyskał Bjørn Einar Romøren i wyprzedził reprezentanta Słowenii o 0,8 punktu. Spośród zawodników zajmujących miejsca w drugiej dziesiątce Romørena wyprzedzili kolejno: Arttu Lappi i Andreas Widhölzl. Obaj lądowali na 124 metrze. Dziesiąty zawodnik pierwszej rundy, Tami Kiuru także uzyskał tę odległość i dzięki przewadze punktowej objął prowadzenie. Tuż po nim na belce startowej usiadł Florian Liegl i oddał najdłuższy do tego momentu skok serii finałowej – 129 metrów. Startujący bezpośrednio po nim Michael Uhrmann lądował pięć metrów bliżej i uplasował się za Lieglem. Kolejny z zawodników, Robert Kranjec zaliczył 128,5 metra i został liderem konkursu. Zaraz po Słoweńcu na pierwszym miejscu znalazł się Tommy Ingebrigtsen, który jako pierwszy skoczek w drugiej serii przekroczył granicę 130 metrów, lądując 1,5 metra za nią. Metr bliższy skok oddał Hideharu Miyahira i przegrał z Ingebrigtsenem o 2,5 punktu. Czwarty po pierwszej serii, Sven Hannawald, uzyskał 125 metrów, w wyniku czego spadł w klasyfikacji konkursu o trzy miejsca. Noriaki Kasai lądował o metr bliżej od prowadzącego Ingebrigtsena, jednak po pierwszej kolejce miał nad nim 6,1 punktu przewagi i objął prowadzenie. Przedostatnim skoczkiem serii finałowej był Adam Małysz. Polak poprawił ustanowiony w pierwszej serii rekord skoczni o 2 metry, lądując na 136 metrze i został liderem. Bliżej o 2,5 metra lądował prowadzący po pierwszej serii Matti Hautamäki i nie zdołał pokonać reprezentanta Polski. Tym samym złoty medal zdobył Adam Małysz, srebrny Matti Hautamäki, a brązowy Noriaki Kasai[17][18].

Matti Hautamäki – srebrny i złoty medalista mistrzostw świata w 2003 roku.

Dzień później rozegrano konkurs drużynowy. Najdłuższą odległość pierwszej kolejki pierwszej serii konkursowej uzyskał Tommy Ingebrigtsen – 124,5 metra. W drugiej kolejce czterech skoczków uzyskało lepszy rezultat od Norwega. Najdalej skoczył Tami Kiuru, który lądował na 132 metrze. 128 metrów uzyskał Lars Bystøl, 125,5 metra to odległość Akiry Higashi, a 125 metrów skoczył Georg Späth. W trzeciej kolejce najdłuższy skok oddał Hideharu Miyahira – 132 metry. Trzy metry bliższy skok uzyskał Andreas Widhölzl. Najdłuższą odległość pierwszej serii osiągnął Adam Małysz – 133,5 metra. W czwartej kolejce, w której startował, w granicy 130 metrów skoczyli także Matti Hautamäki, Robert Kranjec i Noriaki Kasai[19].

W pierwszej rundzie serii finałowej ponownie najdalej skoczył Tommy Ingebrigtsen, tym razem uzyskując 126 metrów. W drugiej kolejce 130 metrów uzyskał Tami Kiuru. Jego odległość była dłuższa o ponad pięć metrów od wszystkich pozostałych zawodników. Najlepszy w trzeciej kolejce okazał się Arttu Lappi, który lądował pół metra przed granicą 130 m. Półtora metra bliżej od Fina skoczył Hideharu Miyahira. Ostatnią kolejkę ponownie zdominował Adam Małysz. Jego rezultat, 134 metry był najdłuższym skokiem całego konkursu[20]. Dwa metry bliżej skoczył Noriaki Kasai, a cztery metry bliżej Matti Hautamäki. Tytuł drużynowego mistrza olimpijskiego zdobyła reprezentacja Finlandii, która z przewagą 36,5 punktu wyprzedziła drużynę japońską. Brązowy medal zdobyli skoczkowie z Norwegii[19]. Po raz ostatni na mistrzostwach świata do finałowej serii automatycznie kwalifikowały się wszystkie zgłoszone drużyny[21]. W związku z tym w obu kolejkach wystąpiło trzynaście reprezentacji.

Zmagania skoczków na mistrzostwach w 2003 roku kończyły zawody na normalnej skoczni. 28 lutego 2003 o godzinie 18:03 z szesnastej belki startowej rozpoczął się konkurs z udziałem 50 zawodników. Jako pierwszy oddał skok Michal Doležal i uzyskał 85,5 metra. Podobnie jak czeski skoczek, także kolejnych dwudziestu zawodników nie osiągnęło odległości powyżej punktu konstrukcyjnego. Pierwszym zawodnikiem, który tego dokonał był Nicolas Dessum, który lądował na 97 metrze i objął prowadzenie. Zmiana lidera konkursu nastąpiła po skoku Tommy Ingebrigtsena, który uzyskał 100,5 metra. Wśród kolejnych zawodników znaleźli się wszyscy czterej reprezentanci Finlandii, którzy zdobyli złoty medal w konkursie drużynowym. Veli-Matti Lindström uzyskał 98 metrów, Arttu Lappi 99 metrów, Tami Kiuru osiągnął 100 metrów, a Matti Hautamäki lądował metr dalej od Kiuru. Prowadzącego Ingebrigtsena wyprzedzili Kiuru i Hautamäki. Do czołowej dziesiątki pierwszej serii weszli także kolejni zawodnicy – Lars Bystøl po skoku na 98 metrów, Noriaki Kasai, który uzyskał rezultat o metr lepszy oraz Bjørn Einar Romøren z taką samą odległością co Kasai. Skoczkiem, który zdołał pokonać zajmującego pierwsze miejsce Hautamäkiego, był Hideharu Miyahira. Japończyk skoczył tyle samo co fiński skoczek, jednak uzyskał od sędziów pół punktu więcej za styl. O pół metra bliżej lądował reprezentant Austrii, Martin Höllwarth i plasował się na trzeciej pozycji. Przedostatnim skoczkiem pierwszej serii był wicelider klasyfikacji Pucharu Świata i triumfator konkursu na dużej skoczni, Adam Małysz. Polski skoczek uzyskał najlepszą odległość pierwszej serii – 104 metry, dzięki czemu prowadził z przewagą 5,5 punktu nad drugim Miyahirą. Lider Pucharu Świata, Sven Hannawald skoczył o dziewięć metrów krócej od Małysza i został sklasyfikowany na 21. pozycji[22][23].

Serię finałową rozpoczął Alan Alborn, który skoczył 90 metrów. Drugi w kolejności Teppei Takano przekroczył o 1,5 metra punkt K i wyprzedził amerykańskiego skoczka o 15,5 punktu. Zmiana lidera nastąpiła po skoku na 98,5 metra 26. po pierwszej serii Christofa Duffnera. Kolejny ze skoczków, Simon Ammann uzyskał 102,5 metra, co w tym momencie było drugą najdłuższą odległością konkursu. Szwajcar utrzymał prowadzenie przez dwanaście kolejnych skoków. Piętnasty po pierwszej serii Christian Nagiller upadł po lądowaniu na 90 metr i spadł w klasyfikacji na ostatnią pozycję. Upadek zaliczył także inny reprezentant Austrii, Florian Liegl, jednak uzyskał on rezultat o dziewięć metrów lepszy. Prowadzącego Simona Ammanna wyprzedził dwunasty po pierwszej serii Veli-Matti Lindström, który skoczył o 1,5 metra krócej od Szwajcara, ale dzięki blisko dziesięciopunktowej przewadze z pierwszej serii został liderem konkursu. Skok na 102 metry oddał Arttu Lappi i wyprzedził Lindströma. Prowadzenie w konkursie obejmowali dwaj kolejni skoczkowie: Noriaki Kasai po skoku na 104 metry oraz Tommy Ingebrigtsen po skoku o metr lepszym. Czterej kolejni zawodnicy – Tami Kiuru, Martin Höllwarth, Matti Hautamäki i Hideharu Miyahira uzyskali gorsze rezultaty od prowadzących Ingebrigtsena i Kasai, w wyniku czego uplasowali się na dalszych pozycjach. Lider po pierwszej serii, Adam Małysz uzyskał 107,5 metra i z przewagą 16 punktów nad drugim Ingebrigstenem zwyciężył w drugim konkursie indywidualnym na mistrzostwach świata w Val di Fiemme. Jednocześnie reprezentant Polski o jeden metr pobił rekord skoczni Trampolino Dal Ben[22].

Złote medale Adama Małysza

Adam Małysz jako czwarty skoczek narciarski w historii zdobył dwa złote medale w konkurencjach indywidualnych podczas jednych mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Przed Małyszem dokonali tego: Bjørn Wirkola na mistrzostwach w 1966 roku, Garij Napałkow w 1970 roku i Hans-Georg Aschenbach w 1974 roku[24].

Medaliści

Konkurs indywidualny na skoczni K-120 (22.02.2003)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgPolska Adam Małysz134,0 m
143,2 pkt
136,0 m
145,8 pkt
19,5 • 18,5 • 19,0 • 19,5 • 20,0
19,519,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0
289,0 pkt
Silver medal with cup.svgFinlandia Matti Hautamäki134,0 m
143,7 pkt
133,5 m
142,8 pkt
19,519,5 • 19,5 • 19,5 • 19,5
19,519,5 • 19,5 • 19,5 • 19,5
286,5 pkt2,5 pkt
Bronze medal with cup.svgJaponia Noriaki Kasai131,0 m
136,8 pkt
130,5 m
136,4 pkt
19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0
19,5 • 19,0 • 19,0 • 19,5 • 19,0
273,2 pkt15,8 pkt

Konkurs drużynowy na skoczni K-120 (23.02.2003)

MedalKrajImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łączna zawodnikaNota łączna drużynyStrata
Gold medal with cup.svg FinlandiaJanne Ahonen118,5 m
112,8 pkt
124,0 m
123,7 pkt
18,019,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,519,0 • 18,5 • 19,0 • 19,0
236,5 pkt1046,6 pkt
Tami Kiuru132,0 m
139,1 pkt
130,0 m
135,0 pkt
19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,5 • 19,5
19,0 • 19,0 • 19,0 • 18,519,5
274,1 pkt
Arttu Lappi127,0 m
128,6 pkt
129,5 m
133,6 pkt
18,5 • 18,5 • 19,0 • 19,0 • 18,5
19,0 • 19,0 • 18,5 • 19,0 • 18,5
262,2 pkt
Matti Hautamäki131,0 m
137,3 pkt
130,0 m
136,5 pkt
19,019,5 • 19,0 • 19,5 • 19,0
19,5 • 19,5 • 19,519,5 • 19,5
273,8 pkt
Silver medal with cup.svg JaponiaKazuyoshi Funaki120,5 m
117,9 pkt
124,5 m
102,1 pkt
19,0 • 19,518,5 • 19,0 • 19,0
11,5 • 11,013,5 • 11,5 • 11,0
220,0 pkt1010,1 pkt36,5 pkt
Akira Higashi125,5 m
123,9 pkt
124,5 m
123,6 pkt
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,5 • 18,0
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
247,5 pkt
Hideharu Miyahira132,0 m
138,6 pkt
128,0 m
132,4 pkt
19,5 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0
19,519,0 • 19,0 • 19,5 • 19,5
271,0 pkt
Noriaki Kasai130,0 m
131,5 pkt
132,0 m
140,1 pkt
16,5 • 18,0 • 18,0 • 18,5 • 17,5
19,519,5 • 19,5 • 19,5 • 19,5
271,6 pkt
Bronze medal with cup.svg NorwegiaTommy Ingebrigtsen124,0 m
121,7 pkt
126,0 m
126,3 pkt
18,5 • 18,5 • 18,0 • 18,0 • 17,5
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,0
248,0 pkt991,9 pkt54,7 pkt
Lars Bystøl128,0 m
130,9 pkt
124,5 m
123,1 pkt
18,5 • 18,5 • 19,0 • 19,0 • 19,0
18,0 • 18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5
254,0 pkt
Sigurd Pettersen125,5 m
124,9 pkt
125,0 m
125,0 pkt
18,018,5 • 18,0 • 18,5 • 18,5
19,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 19,0
249,9 pkt
Bjørn Einar Romøren123,5 m
121,8 pkt
121,5 m
118,2 pkt
18,0 • 18,5 • 18,5 • 19,0 • 18,5
18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
240,0 pkt

Konkurs indywidualny na skoczni K-95 (28.02.2003)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgPolska Adam Małysz104,0 m
135,5 pkt
107,5 m
143,5 pkt
19,519,0 • 19,0 • 19,0 • 19,5
19,0 • 19,5 • 19,5 • 20,0 • 19,5
279,0 pkt
Silver medal with cup.svgNorwegia Tommy Ingebrigtsen100,5 m
126,5 pkt
105,0 m
136,5 pkt
18,5 • 18,5 • 18,0 • 18,5 • 19,0
18,519,5 • 19,0 • 19,0 • 18,5
263,0 pkt16,0 pkt
Bronze medal with cup.svgJaponia Noriaki Kasai99,0 m
124,5 pkt
104,0 m
135,0 pkt
19,018,5 • 19,0 • 19,0 • 18,5
19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,5 • 19,0
259,5 pkt19,5 pkt

Klasyfikacja medalowa

Klasyfikacja medalowa
Lp.PaństwoGold medal with cup.svg
złoto
Silver medal with cup.svg
srebro
Bronze medal with cup.svg
brąz
Medals world.svg
razem
1.Polska2-2
2.Finlandia11-2
3.Japonia-123
4.Norwegia112

Wyniki

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni K-120 (22.02.2003)

MiejsceSkoczekKrajSkokWynik punktowyKwalifikacja
1.Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia131,5138,7pq
2.Hautamäki, MattiMatti HautamäkiFinlandia130,0136,0Q
3.Małysz, AdamAdam MałyszPolska128,5131,8pq
4.Ingebrigtsen, TommyTommy IngebrigtsenNorwegia127,0127,6Q
5.Miyahira, HideharuHideharu MiyahiraJaponia125,5126,4pq
6.Lappi, ArttuArttu LappiFinlandia125,5125,4Q
7.Kranjec, RobertRobert KranjecSłowenia125,0124,0Q
8.Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria123,5122,3Q
9.Kiuru, TamiTami KiuruFinlandia123,0121,4Q
10.Widhölzl, AndreasAndreas WidhölzlAustria123,0120,9pq
11.Romøren, Bjørn EinarBjørn Einar RomørenNorwegia124,0118,2pq
12.Ahonen, JanneJanne AhonenFinlandia120,5117,4pq
13.Uhrmann, MichaelMichael UhrmannNiemcy121,0116,8Q
14.Peterka, PrimožPrimož PeterkaSłowenia120,0115,5pq
15.Funaki, KazuyoshiKazuyoshi FunakiJaponia120,5115,4Q
16.Höllwarth, MartinMartin HöllwarthAustria119,5114,1pq
17.Ljøkelsøy, RoarRoar LjøkelsøyNorwegia120,0114,0pq
17.Späth, GeorgGeorg SpäthNiemcy120,0114,0Q
19.Duffner, ChristofChristof DuffnerNiemcy118,0110,4Q
20.Pettersen, SigurdSigurd PettersenNorwegia117,0110,1pq
21.Hannawald, SvenSven HannawaldNiemcy119,5108,6pq
22.Schmitt, MartinMartin SchmittNiemcy116,0105,8Q
23.Cecon, RobertoRoberto CeconWłochy114,5103,6Q
24.Janda, JakubJakub JandaCzechy114,5102,6Q
25.Nagiller, ChristianChristian NagillerAustria114,0102,2Q
26.Bachleda, MarcinMarcin BachledaPolska112,5100,0Q
27.Matura, JanJan MaturaCzechy112,099,6Q
28.Benkovič, RokRok BenkovičSłowenia112,097,6Q
29.Dessum, NicolasNicolas DessumFrancja111,095,3Q
30.Kobielew, WalerijWalerij KobielewRosja110,094,0Q
31.Higashi, AkiraAkira HigashiJaponia110,093,5Q
32.Jones, ClintClint JonesStany Zjednoczone109,092,7Q
33.Žonta, PeterPeter ŽontaSłowenia108,591,8pq
34.Jüris, JaanJaan JürisEstonia108,591,3Q
35.Mateja, RobertRobert MatejaPolska106,087,8Q
36.Roslakow, IljaIlja RoslakowRosja106,587,7Q
37.Alborn, AlanAlan AlbornStany Zjednoczone106,087,3Q
38.Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosja109,087,2Q
39.Jåfs, KristofferKristoffer JåfsSzwecja105,585,4Q
40.Mayr, IngemarIngemar MayrHolandia105,585,4Q
41.Steinauer, MarcoMarco SteinauerSzwajcaria105,084,0Q
42.Freiholz, SylvainSylvain FreiholzSzwajcaria104,583,1Q
43.Mazoch, JanJan MazochCzechy104,080,7Q
44.Küttel, AndreasAndreas KüttelSzwajcaria102,079,1Q
45.Tajner, TomisławTomisław TajnerPolska102,079,1Q
46.Hlava, LukášLukáš HlavaCzechy101,075,8Q
47.Siłajew, AleksiejAleksiej SiłajewRosja100,073,0Q
48.Heung-chul, ChoiChoi Heung-chulKorea Południowa99,072,2Q
49.Adami, GiancarloGiancarlo AdamiWłochy99,071,2Q
50.Chiapolino, StefanoStefano ChiapolinoWłochy99,571,1nq
51.Hyun-ki, KimKim Hyun-kiKorea Południowa97,568,5nq
52.Kreuzer, ChristophChristoph KreuzerHolandia97,068,1nq
53.Mesík, MartinMartin MesíkSłowacja97,067,6nq
53.Chil-gu, KangKang Chil-guKorea Południowa97,067,6nq
55.Filimonow, StanisławStanisław FilimonowKazachstan94,063,7nq
56.Salumäe, JensJens SalumäeEstonia95,063,0nq
57.Połunin, MaksimMaksim PołuninKazachstan93,560,3nq
58.Bolognani, AlessioAlessio BolognaniWłochy93,558,3nq
59.Boszczuk, WołodymyrWołodymyr BoszczukUkraina92,558,0nq
60.Afanasienka, DzmitryjDzmitryj AfanasienkaBiałoruś91,557,2nq
61.Liegl, FlorianFlorian LieglAustria94,556,1pq
62.Bojczuk, IhorIhor BojczukUkraina91,055,8nq
63.Swietłow, AleksandrAleksandr SwietłowBiałoruś87,549,5nq
64.Gajduk, PawiełPawieł GajdukKazachstan88,048,9nq
64.Żaparow, RadikRadik ŻaparowKazachstan88,048,9nq
66.Łazarowicz, OłeksandrOłeksandr ŁazarowiczUkraina86,546,2nq
67.Oršula, DušanDušan OršulaSłowacja86,541,7nq
68.Żarkow, GeorgiGeorgi ŻarkowBułgaria83,540,8nq
69.Magdo, CsabaCsaba MagdoRumunia79,032,2nq
Czwykow, DmitrijDmitrij CzwykowKirgistanDNSnq

Legenda:

pq - zawodnik ma zapewnioną kwalifikację dzięki pozycji w pierwszej "15" klasyfikacji Pucharu Świata
Q - zawodnik zakwalifikował się do konkursu głównego
nq - zawodnik odpadł w kwalifikacjach
DNS - zawodnik nie wystartował

Konkurs indywidualny na skoczni K-120 (22.02.2003)

MiejsceZawodnikPaństwoSkok 1Skok 2Punkty
1.Małysz, AdamAdam MałyszPolska134,0136,0289,0
2.Hautamäki, MattiMatti HautamäkiFinlandia134,0133,5286,5
3.Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia131,0130,5273,2
4.Ingebrigtsen, TommyTommy IngebrigtsenNorwegia129,0131,5266,9
5.Miyahira, HideharuHideharu MiyahiraJaponia130,0130,5264,4
6.Kranjec, RobertRobert KranjecSłowenia127,0128,5260,9
7.Hannawald, SvenSven HannawaldNiemcy129,5125,0260,6
8.Liegl, FlorianFlorian LieglAustria125,0129,0257,2
9.Uhrmann, MichaelMichael UhrmannNiemcy126,5124,0249,4
10.Kiuru, TamiTami KiuruFinlandia126,0124,0249,0
11.Widhölzl, AndreasAndreas WidhölzlAustria124,5124,0247,3
12.Lappi, ArttuArttu LappiFinlandia124,0124,0245,4
13.Romøren, Bjørn EinarBjørn Einar RomørenNorwegia123,5123,5243,6
14.Höllwarth, MartinMartin HöllwarthAustria124,0122,0243,3
15.Peterka, PrimožPrimož PeterkaSłowenia122,5123,5242,8
16.Funaki, KazuyoshiKazuyoshi FunakiJaponia125,0119,5237,6
17.Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria124,0119,5237,3
18.Pettersen, SigurdSigurd PettersenNorwegia123,5120,5233,7
19.Späth, GeorgGeorg SpäthNiemcy121,0120,0230,8
20.Matura, JanJan MaturaCzechy120,5119,0228,1
21.Schmitt, MartinMartin SchmittNiemcy118,0123,0227,8
22.Ljøkelsøy, RoarRoar LjøkelsøyNorwegia120,5119,0226,1
23.Benkovič, RokRok BenkovičSłowenia115,0120,5221,4
24.Duffner, ChristofChristof DuffnerNiemcy118,0118,0220,3
25.Janda, JakubJakub JandaCzechy115,5120,0219,4
26.Cecon, RobertoRoberto CeconWłochy118,0118,0218,8
27.Bachleda, MarcinMarcin BachledaPolska119,0112,5212,7
28.Dessum, NicolasNicolas DessumFrancja116,0116,0211,6
29.Žonta, PeterPeter ŽontaSłowenia115,5113,0204,8
30.Roslakow, IljaIlja RoslakowRosja117,5109,0200,7
31.Nagiller, ChristianChristian NagillerAustria113,5100,8
32.Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosja114,096,7
33.Jåfs, KristofferKristoffer JåfsSzwecja110,094,5
34.Alborn, AlanAlan AlbornStany Zjednoczone110,094,0
35.Ahonen, JanneJanne AhonenFinlandia120,0[f]93,5
36.Tajner, TomisławTomisław TajnerPolska109,092,7
36.Mateja, RobertRobert MatejaPolska109,092,7
38.Higashi, AkiraAkira HigashiJaponia108,091,9
39.Kobielew, WalerijWalerij KobielewRosja108,090,4
40.Jones, ClintClint JonesStany Zjednoczone107,589,5
41.Freiholz, SylvainSylvain FreiholzSzwajcaria108,089,4
41.Siłajew, AleksiejAleksiej SiłajewRosja108,089,4
43.Jüris, JaanJaan JürisEstonia107,088,6
44.Hlava, LukášLukáš HlavaCzechy106,586,7
45.Steinauer, MarcoMarco SteinauerSzwajcaria103,581,3
46.Mayr, IngemarIngemar MayrHolandia102,580,0
47.Küttel, AndreasAndreas KüttelSzwajcaria100,074,5
48.Mazoch, JanJan MazochCzechy99,071,7
49.Heung-chul, ChoiChoi Heung-chulKorea Południowa99,071,2
50.Adami, GiancarloGiancarlo AdamiWłochy97,067,1

Konkurs drużynowy na skoczni K-120 (23.02.2003)

MPaństwoSkładSkok 1Skok 2Punkty
1.FinlandiaJanne Ahonen118,5124,01046,6
Tami Kiuru132,0130,0
Arttu Lappi127,0129,5
Matti Hautamäki131,0130,0
2.JaponiaKazuyoshi Funaki120,5124,5[f]1010,1
Akira Higashi125,5124,5
Hideharu Miyahira132,0128,0
Noriaki Kasai130,0132,0
3.NorwegiaTommy Ingebrigtsen124,0126,0991,9
Lars Bystøl128,0124,5
Sigurd Pettersen125,5125,0
Bjørn Einar Romøren123,5121,5
4.NiemcyMartin Schmitt117,5121,5963,3
Georg Späth125,0124,5
Michael Uhrmann125,0121,0
Sven Hannawald125,0124,0
5.AustriaMartin Höllwarth122,0123,5961,8
Andreas Kofler122,0121,5
Andreas Widhölzl129,0123,5
Florian Liegl127,5[f]124,5
6.SłoweniaPeter Žonta111,0113,5954,5
Rok Benkovič123,0121,0
Primož Peterka126,0125,0
Robert Kranjec130,0128,0
7.PolskaRobert Mateja107,5118,0898,4
Tomisław Tajner112,5112,0
Marcin Bachleda115,5120,0
Adam Małysz133,5134,0
8.CzechyLukáš Hlava104,0106,5809,1
Jan Mazoch110,5111,5
Jan Matura120,0121,5
Jakub Janda117,0118,5
9.SzwajcariaMarco Steinauer103,5106,0763,1
Sylvain Freiholz108,0112,5
Andreas Küttel107,0107,0
Simon Ammann116,5126,5
10.WłochyMarco Beltrame95,0100,5696,8
Giancarlo Adami99,5102,5
Stefano Chiapolino110,5110,5
Roberto Cecon116,0119,0
11.KazachstanPawieł Gajduk94,597,5534,9
Maksim Połunin98,097,5
Stanisław Filimonow98,5102,0
Radik Żaparow94,593,0
12.BiałoruśAleksandr Swietłow90,092,5454,6
Alaksandr Dziadziula87,087,0
Iwan Sobolew92,587,5
Dzmitryj Afanasienka99,598,5
13.UkrainaWitalij Szumbareć82,585,5450,7
Ołeksandr Łazarowicz98,0102,5
Ihor Bojczuk92,088,0
Wołodymyr Boszczuk93,592,0


Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni K-95 (27.02.2003)

MiejsceSkoczekKrajSkokWynik punktowyKwalifikacja
1.Małysz, AdamAdam MałyszPolska105,0138,0pq
2.Kiuru, TamiTami KiuruFinlandia102,5132,5Q
3.Lappi, ArttuArttu LappiFinlandia102,5130,5Q
4.Hautamäki, MattiMatti HautamäkiFinlandia102,5130,0Q
5.Lindström, Veli-MattiVeli-Matti LindströmFinlandia101,5128,5Q
6.Hannawald, SvenSven HannawaldNiemcy99,5125,5pq
7.Späth, GeorgGeorg SpäthNiemcy99,5124,5Q
8.Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia102,0124,0pq
8.Bystøl, LarsLars BystølNorwegia99,5124,0Q
8.Ingebrigtsen, TommyTommy IngebrigtsenNorwegia99,5124,0Q
11.Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria99,5123,5Q
12.Janda, JakubJakub JandaCzechy98,5122,5Q
12.Cecon, RobertoRoberto CeconWłochy99,0122,5Q
14.Höllwarth, MartinMartin HöllwarthAustria97,5120,5pq
14.Funaki, KazuyoshiKazuyoshi FunakiJaponia97,5120,5Q
16.Uhrmann, MichaelMichael UhrmannNiemcy97,5120,0Q
17.Liegl, FlorianFlorian LieglAustria97,5119,5pq
17.Kranjec, RobertRobert KranjecSłowenia97,0119,5Q
19.Fras, DamjanDamjan FrasSłowenia97,5118,0Q
19.Miyahira, HideharuHideharu MiyahiraJaponia96,0117,5pq
21.Romøren, Bjørn EinarBjørn Einar RomørenNorwegia95,5116,0pq
21.Duffner, ChristofChristof DuffnerNiemcy96,0116,0Q
21.Dessum, NicolasNicolas DessumFrancja96,0116,0Q
24.Morgenstern, ThomasThomas MorgensternAustria95,0114,0Q
25.Ljøkelsøy, RoarRoar LjøkelsøyNorwegia94,5113,5pq
25.Nagiller, ChristianChristian NagillerAustria94,5113,5Q
27.Roslakow, IljaIlja RoslakowRosja93,0110,0Q
28.Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosja91,0106,0Q
28.Benkovič, RokRok BenkovičSłowenia91,0106,0Q
28.Matura, JanJan MaturaCzechy91,0106,0Q
31.Bachleda, MarcinMarcin BachledaPolska90,5105,0Q
32.Takano, TeppeiTeppei TakanoJaponia90,0102,5Q
33.Jüris, JaanJaan JürisEstonia89,5101,5Q
33.Kobielew, WalerijWalerij KobielewRosja89,5101,5Q
35.Mayr, IngemarIngemar MayrHolandia88,5100,0Q
36.Freiholz, SylvainSylvain FreiholzSzwajcaria89,099,5Q
36.Alborn, AlanAlan AlbornStany Zjednoczone88,099,5Q
38.Mateja, RobertRobert MatejaPolska87,598,0Q
39.Doležal, MichalMichal DoležalCzechy88,097,5Q
40.Jones, ClintClint JonesStany Zjednoczone87,596,5Q
41.Tajner, TomisławTomisław TajnerPolska86,595,5Q
41.Pochwała, TomaszTomasz PochwałaPolska86,595,5Q
43.Küttel, AndreasAndreas KüttelSzwajcaria86,095,0Q
44.Jåfs, KristofferKristoffer JåfsSzwecja86,093,0Q
45.Steinauer, MarcoMarco SteinauerSzwajcaria84,089,5Q
46.Siłajew, AleksiejAleksiej SiłajewRosja85,089,5Q
47.Mazoch, JanJan MazochCzechy84,089,0Q
48.Kreuzer, ChristophChristoph KreuzerHolandia83,588,5Q
48.Chiapolino, StefanoStefano ChiapolinoWłochy84,088,5Q
50.Mesík, MartinMartin MesíkSłowacja82,585,0nq
51.Bolognani, AlessioAlessio BolognaniWłochy82,084,5nq
52.Heung-chul, ChoiChoi Heung-chulKorea Południowa81,584,0nq
52.Filimonow, StanisławStanisław FilimonowKazachstan81,584,0nq
52.Hyun-ki, KimKim Hyun-kiKorea Południowa81,584,0nq
55.Salumäe, JensJens SalumäeEstonia81,583,5nq
55.Chil-gu, KangKang Chil-guKorea Południowa81,583,5nq
55.Adami, GiancarloGiancarlo AdamiWłochy83,083,5nq
58.Połunin, MaksimMaksim PołuninKazachstan81,082,0nq
59.Bojczuk, IhorIhor BojczukUkraina81,081,5nq
60.Gajduk, PawiełPawieł GajdukKazachstan80,079,0nq
61.Afanasienka, DzmitryjDzmitryj AfanasienkaBiałoruś78,577,0nq
62.Oršula, DušanDušan OršulaSłowacja77,572,5nq
63.Łazarowicz, OłeksandrOłeksandr ŁazarowiczUkraina76,571,5nq
63.Żaparow, RadikRadik ŻaparowKazachstan77,571,5nq
65.Boszczuk, WołodymyrWołodymyr BoszczukUkraina76,068,5nq
66.Żarkow, GeorgiGeorgi ŻarkowBułgaria74,065,5nq
67.Swietłow, AleksandrAleksandr SwietłowBiałoruś74,065,0nq
68.Magdo, CsabaCsaba MagdoRumunia71,058,5nq
Peterka, PrimožPrimož PeterkaSłoweniaDNSpq
Czwykow, DmitrijDmitrij CzwykowKirgistanDNSnq

Legenda:

pq - zawodnik ma zapewnioną kwalifikację dzięki pozycji w pierwszej "15" klasyfikacji Pucharu Świata
Q - zawodnik zakwalifikował się do konkursu głównego
nq - zawodnik odpadł w kwalifikacjach
DNS - zawodnik nie wystartował

Konkurs indywidualny na skoczni K-95 (28.02.2003)

MiejsceZawodnikPaństwoSkok 1Skok 2Punkty
1.Małysz, AdamAdam MałyszPolska104,0107,5279,0
2.Ingebrigtsen, TommyTommy IngebrigtsenNorwegia100,5105,0263,0
3.Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia99,0104,0259,5
4.Miyahira, HideharuHideharu MiyahiraJaponia101,0101,0259,0
5.Kiuru, TamiTami KiuruFinlandia100,0102,0258,5
6.Lappi, ArttuArttu LappiFinlandia99,0102,0253,5
7.Höllwarth, MartinMartin HöllwarthAustria100,598,0250,5
8.Lindström, Veli-MattiVeli-Matti LindströmFinlandia98,0101,0249,0
9.Hautamäki, MattiMatti HautamäkiFinlandia101,095,5247,0
10.Romøren, Bjørn EinarBjørn Einar RomørenNorwegia99,096,5241,0
10.Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria93,0102,5241,0
12.Bystøl, LarsLars BystølNorwegia98,097,0240,5
13.Uhrmann, MichaelMichael UhrmannNiemcy96,098,5240,0
14.Janda, JakubJakub JandaCzechy95,598,0237,5
15.Funaki, KazuyoshiKazuyoshi FunakiJaponia94,599,0235,5
16.Morgenstern, ThomasThomas MorgensternAustria95,596,5235,0
16.Dessum, NicolasNicolas DessumFrancja97,096,0235,0
18.Peterka, PrimožPrimož PeterkaSłowenia96,596,0234,5
18.Ljøkelsøy, RoarRoar LjøkelsøyNorwegia95,097,0234,5
20.Duffner, ChristofChristof DuffnerNiemcy92,598,5230,5
21.Kranjec, RobertRobert KranjecSłowenia96,094,0230,0
22.Späth, GeorgGeorg SpäthNiemcy93,597,0229,5
23.Cecon, RobertoRoberto CeconWłochy94,096,0229,0
24.Hannawald, SvenSven HannawaldNiemcy95,094,0226,5
25.Liegl, FlorianFlorian LieglAustria98,099,0[f]222,5
26.Takano, TeppeiTeppei TakanoJaponia91,596,5221,5
27.Roslakow, IljaIlja RoslakowRosja90,595,0219,0
28.Matura, JanJan MaturaCzechy90,594,5218,0
29.Alborn, AlanAlan AlbornStany Zjednoczone89,090,0206,0
30.Nagiller, ChristianChristian NagillerAustria96,590,0[f]201,5
31.Benkovič, RokRok BenkovičSłowenia88,5101,0
32.Jones, ClintClint JonesStany Zjednoczone88,5100,0
33.Kobielew, WalerijWalerij KobielewRosja88,598,5
34.Jåfs, KristofferKristoffer JåfsSzwecja87,597,5
35.Fras, DamjanDamjan FrasSłowenia86,595,5
36.Bachleda, MarcinMarcin BachledaPolska86,595,0
37.Tajner, TomisławTomisław TajnerPolska86,094,5
38.Jüris, JaanJaan JürisEstonia86,093,0
39.Pochwała, TomaszTomasz PochwałaPolska85,092,5
39.Doležal, MichalMichal DoležalCzechy85,592,5
41.Freiholz, SylvainSylvain FreiholzSzwajcaria85,091,0
41.Mateja, RobertRobert MatejaPolska84,591,0
41.Siłajew, AleksiejAleksiej SiłajewRosja85,591,0
44.Mazoch, JanJan MazochCzechy84,590,5
44.Chiapolino, StefanoStefano ChiapolinoWłochy85,090,5
46.Mayr, IngemarIngemar MayrHolandia84,089,5
47.Küttel, AndreasAndreas KüttelSzwajcaria83,087,0
48.Steinauer, MarcoMarco SteinauerSzwajcaria82,084,5
49.Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosja83,584,0
50.Kreuzer, ChristophChristoph KreuzerHolandia81,582,5

Składy reprezentacji

Poniżej znajduje się zestawienie składów wszystkich 24 reprezentacji, które wystawiły przynajmniej jednego skoczka narciarskiego podczas mistrzostw świata. Mimo wcześniejszego zgłoszenia, w żadnej konkurencji nie wystąpili: Dmitrij Czwykow, Maximilian Mechler i Igor Medved. Ze względu na to, że w konkursie na skoczni normalnej tytułu mistrzowskiego bronił Adam Małysz, a w konkursie na skoczni dużej – Martin Schmitt, do serii kwalifikacyjnej przed konkursem na skoczni K-95 przystąpiło pięciu reprezentantów Polski, a na skoczni K-120 – pięciu reprezentantów Niemiec.

ZawodnikData urodzeniaMiejsca na MŚ 2001Miejsca na MŚ 2003Źródło
ind. normalna
[25][26]
ind. duża
[27][28]
druż. normalna
[29]
druż. duża
[30]
ind. normalnaind. dużadruż. duża
 Austria[6][10] (6)
Martin Höllwarth13 kwietnia 1974341[g]3[g]7145[31]
Andreas Kofler17 maja 19845[32]
Florian Liegl1 lutego 19832585[33]
Thomas Morgenstern30 października 198616[34]
Christian Nagiller24 czerwca 19843031[35]
Andreas Widhölzl14 października 1976115[36]
 Białoruś[1] (4)
Dzmitryj Afanasienka9 marca 1981qqqq12[37]
Alaksandr Dziadziula4 listopada 198212[38]
Iwan Sobolew3 marca 198312[39]
Aleksandr Swietłow8 kwietnia 1984qq12[40]
 Bułgaria[1] (1)
Georgi Żarkow10 maja 1976qq[41]
 Czechy[1] (5)
Michal Doležal11 marca 197837317[h]6[h]39[42]
Lukáš Hlava10 września 1984448[43]
Jakub Janda27 kwietnia 197817277[h]6[h]14258[44]
Jan Matura29 stycznia 198028208[45]
Jan Mazoch5 września 198544488[46]
 Estonia[1] (2)
Jaan Jüris23 czerwca 197744433843[47]
Jens Salumäe15 marca 1981qq[48]
 Finlandia[6] (5)
Janne Ahonen11 maja 1977632[i]2[j]351[49]
Matti Hautamäki14 lipca 198192[i]921[50]
Tami Kiuru13 września 19765101[51]
Arttu Lappi11 maja 19846121[52]
Veli-Matti Lindström15 listopada 19838[53]
 Francja[1] (1)
Nicolas Dessum20 lutego 197722261628[54]
 Holandia[1] (2)
Christoph Kreuzer9 września 198250q[55]
Ingemar Mayr30 listopada 1975474646[56]
 Japonia[1] (5)
Kazuyoshi Funaki27 kwietnia 19753215162[57]
Akira Higashi7 stycznia 1972382[58]
Noriaki Kasai6 czerwca 19728194[k]4[l]332[59]
Hideharu Miyahira21 grudnia 197320144[k]4[l]452[60]
Teppei Takano25 listopada 198326[61]
 Kazachstan[1] (4)
Stanisław Filimonow7 czerwca 197943q11[m]11[m]qq11[62]
Pawieł Gajduk11 lutego 197646q11[m]11[m]qq11[63]
Maksim Połunin23 czerwca 1975qq11[64]
Radik Żaparow29 lutego 1984qq11[m]11[m]qq11[65]
Kirgistan Kirgistan[1] (1)
Dmitrij Czwykow14 października 197434qqq[66]
 Korea Południowa[1] (3)
Choi Heung-chul3 grudnia 19812448q49[67]
Kang Chil-gu8 sierpnia 1983qq[68]
Kim Hyun-ki9 lutego 1983qqqq[69]
 Niemcy[6] (6)
Christof Duffner16 grudnia 19712024[70]
Sven Hannawald9 listopada 19743663[n]1[n]2474[71]
Maximilian Mechler3 stycznia 1984[72]
Martin Schmitt29 stycznia 1978213[n]1[n]214[73]
Georg Späth24 lutego 198122194[74]
Michael Uhrmann16 września 1978133[n]1[n]1394[75]
 Norwegia[1] (5)
Lars Bystøl4 grudnia 1978123[76]
Tommy Ingebrigtsen8 sierpnia 197750237[o]243[77]
Roar Ljøkelsøy31 maja 1976208[p]7[o]1822[78]
Sigurd Pettersen28 lutego 1980183[79]
Bjørn Einar Romøren1 kwietnia 198133168[p]7[o]10133[80]
 Polska[81] (5)
Marcin Bachleda4 września 198226458[q]36277[82]
Adam Małysz3 grudnia 1977125[r]8[q]117[83]
Robert Mateja5 października 1974q175[r]8[q]41367[84]
Tomasz Pochwała7 maja 19835[r]39[85]
Tomisław Tajner14 maja 198337367[86]
 Rosja[1] (4)
Walerij Kobielew4 marca 19733339[87]
Ilja Roslakow18 lutego 19832730[88]
Aleksiej Siłajew4 stycznia 19844141[89]
Dmitrij Wasiljew26 grudnia 19794932[90]
 Rumunia[1] (1)
Csaba Magdo24 maja 1977qq[91]
 Słowacja[1] (2)
Dušan Oršula23 sierpnia 1979qq[92]
Martin Mesík17 października 19793444qq[93]
 Słowenia[1] (6)
Rok Benkovič20 marca 198631236[94]
Damjan Fras21 lutego 197330376[s]5[s]35[95]
Robert Kranjec16 lipca 19812166[96]
Igor Medved9 marca 198131326[s]5[s][97]
Primož Peterka28 lutego 197918156[98]
Peter Žonta9 stycznia 1979q296[99]
 Stany Zjednoczone[1] (2)
Alan Alborn13 grudnia 198023412934[100]
Clint Jones5 października 198437383240[101]
 Szwajcaria[1] (4)
Simon Ammann25 czerwca 198110179[102]
Sylvain Freiholz23 listopada 197429229[t]9[t]41419[103]
Andreas Küttel22 kwietnia 197911299[t]9[t]47479[104]
Marco Steinauer13 kwietnia 197625369[t]9[t]48459[105]
 Szwecja[1] (1)
Kristoffer Jåfs30 lipca 1980182510[u]10[u]3433[106]
 Ukraina[1] (4)
Ihor Bojczuk29 lutego 1984qq13[107]
Wołodymyr Boszczuk3 sierpnia 1982qq13[108]
Ołeksandr Łazarowicz30 sierpnia 1984qq13[109]
Witalij Szumbareć14 lipca 198313[110]
 Włochy[1] (5)
Giancarlo Adami29 września 1982q5010[111]
Marco Beltrame23 grudnia 198610[112]
Alessio Bolognani17 listopada 1983qq[113]
Roberto Cecon28 grudnia 19713918232610[114]
Stefano Chiapolino6 lipca 198544q10[115]

Legenda:

q – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego;
- – zawodnik nie został zgłoszony do kwalifikacji.

Upadki

Podczas pierwszej serii konkursowej zawodów na skoczni K-120 swojego skoku nie ustał Janne Ahonen. W wyniku tego uzyskane przez zawodnika 120 metrów nie pozwoliły na awans do serii finałowej[13]. Dwukrotnie w trakcie konkursów o mistrzostwo świata w 2003 roku upadł Florian Liegl. Pierwszy raz podczas pierwszej rundy konkursu drużynowego, a drugi raz w serii finałowej konkursu indywidualnego na skoczni normalnej. W konkursie drużynowym upadek zaliczył także Kazuyoshi Funaki[16], a w konkursie na obiekcie normalnym Christian Nagiller[15].

Uwagi

 1. Nie wliczono tzw. „podwójnego mistrzostwa”, traktując niezależnie konkursy olimpijskie i konkursy mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Do 1980 roku każdy medalista olimpijski automatycznie stawał się medalistą mistrzostw świata.
 2. Oficjalnie zgłoszonych zostało 81 zawodników. Do konkursu drużynowego zostali wystawieni dodatkowi trzej skoczkowie: dwóch reprezentantów Białorusi – Alaksandr Dziadziula i Iwan Sobolew oraz reprezentant Ukrainy, Witalij Szumbareć.
 3. W Lahti rozegrano dwa konkursy drużynowe - jeden na skoczni K-116, drugi na skoczni K-90. Na skoczni dużej zwycięzcami zostali Niemcy, w związku z czym to oni bronili tytułu mistrzów świata.
 4. W tabeli podano punkty sędziowskie, które obowiązywały w trakcie mistrzostw świata.
 5. W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem mistrzostw świata.
 6. a b c d e Skok z upadkiem.
 7. a b Skład austriackiego zespołu w konkursach drużynowych na skoczni normalnej i dużej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001: Wolfgang Loitzl, Andreas Goldberger, Stefan Horngacher, Martin Höllwarth.
 8. a b c d Skład czeskiego zespołu w konkursach drużynowych na skoczni normalnej i dużej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001: Jakub Janda, Michal Doležal, Jakub Hlava, Jaroslav Sakala.
 9. a b Skład fińskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni normalnej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001: Matti Hautamäki, Risto Jussilainen, Ville Kantee, Janne Ahonen.
 10. Skład fińskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni dużej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001: Risto Jussilainen, Jani Soininen, Ville Kantee, Janne Ahonen.
 11. a b Skład japońskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni normalnej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001: Hideharu Miyahira, Takanobu Okabe, Noriaki Kasai, Masahiko Harada.
 12. a b Skład japońskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni dużej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001: Hideharu Miyahira, Kazuya Yoshioka, Masahiko Harada, Noriaki Kasai.
 13. a b c d e f Skład kazachskiego zespołu w konkursach drużynowych na skoczni normalnej i dużej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001: Radik Żaparow, Pawieł Gajduk, Jurij Rulew, Stanisław Filimonow.
 14. a b c d e f Skład niemieckiego zespołu w konkursach drużynowych na skoczni normalnej i dużej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001: Sven Hannawald, Michael Uhrmann, Alexander Herr, Martin Schmitt.
 15. a b c Skład norweskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni dużej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001: Bjørn Einar Romøren, Roar Ljøkelsøy, Henning Stensrud, Tommy Ingebrigtsen.
 16. a b Skład norweskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni normalnej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001: Roar Ljøkelsøy, Olav Magne Dønnem, Bjørn Einar Romøren, Henning Stensrud.
 17. a b c Skład polskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni dużej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001: Marcin Bachleda, Wojciech Skupień, Robert Mateja, Adam Małysz.
 18. a b c Skład polskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni normalnej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001: Robert Mateja, Tomasz Pochwała, Wojciech Skupień, Adam Małysz.
 19. a b c d Skład słoweńskiego zespołu w konkursach drużynowych na skoczni normalnej i dużej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001: Damjan Fras, Primož Urh-Zupan, Igor Medved, Jure Radelj.
 20. a b c d e f Skład szwajcarskiego zespołu w konkursach drużynowych na skoczni normalnej i dużej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001: Marco Steinauer, Marc Vogel, Sylvain Freiholz, Andreas Küttel.
 21. a b Skład szwedzkiego zespołu w konkursach drużynowych na skoczni normalnej i dużej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2001: Jens Brännlund, Rickard Fröier, Johan Munters, Kristoffer Jåfs.

Przypisy

 1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie: Dziś treningi o 17:00 (składy drużyn). skokinarciarskie.pl, 20 lutego 2003. [dostęp 2010-08-29]. (pol.).
 2. Skoki Narciarskie: Puchar Świata 2002/2003. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2010-08-29]. (pol.).
 3. Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie: Przed Mistrzostwami Świata. skokinarciarskie.pl, 19 lutego 2003. [dostęp 2010-08-29]. (pol.).
 4. FIS-Ski - biographie: LIEGL Florian, World Cup 2003, Top 3. fis-ski.com. [dostęp 2010-09-20]. (ang.).
 5. Skoki Narciarskie: Mistrzostwa Świata Juniorów 2003. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2010-08-29]. (pol.).
 6. a b c d Skoki Narciarskie: Przed MŚ - Finowie, Niemcy, Austriacy. skokinarciarskie.pl, 12 lutego 2003. [dostęp 2010-08-29]. (pol.).
 7. Skoki Narciarskie - Mistrzostwa Świata 2001. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2010-09-09]. (pol.).
 8. FIS NORDIC WORLD SKI-CHAMPIONSHIPS 2003 Val di Fiemme (ITA) Ski-Jumping Individual K95 Results Training 3. fis-ski.com, 27 lutego 2003. [dostęp 2016-06-28]. (ang.).
 9. Paweł Stawowczyk: Treningi na K-95 w Predazzo. skokinarciarskie.pl, 25 lutego 2003. [dostęp 2016-06-28].
 10. a b FIS Nordic World Ski Championships 2003, Ski Jumping - Individual K-120: Results Training 3. fis-ski.com. [dostęp 2010-08-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-05-26)]. (ang.).
 11. 22/23 lutego - Val di Fiemme - mistrzostwa świata - skocznia K-120. sport.pl, 22 listopada 2002. [dostęp 2010-08-28]. (pol.).
 12. FIS-Ski: FIS NORDIC WORLD SKI-CHAMPIONSHIPS 2003, Val di Fiemme (ITA), Ski-Jumping, Individual K120, Results Qualification. fis-ski.com. [dostęp 2010-08-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-07)]. (ang.).
 13. a b FIS-Ski: FIS NORDIC WORLD SKI-CHAMPIONSHIPS 2003, Val di Fiemme (ITA), Ski-Jumping, Individual K120, Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2010-08-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-02-03)]. (ang.).
 14. FIS-Ski: FIS NORDIC WORLD SKI-CHAMPIONSHIPS 2003, Val di Fiemme (ITA), Ski-Jumping, Individual K95, Results Qualification. fis-ski.com. [dostęp 2010-08-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2003-12-18)]. (ang.).
 15. a b FIS-Ski: FIS NORDIC WORLD SKI-CHAMPIONSHIPS 2003, Val di Fiemme (ITA), Ski-Jumping, Individual K95, Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2010-08-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-02-03)]. (ang.).
 16. a b FIS-Ski: FIS NORDIC WORLD SKI-CHAMPIONSHIPS 2003, Val di Fiemme (ITA), Ski-Jumping, Team K120, Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2010-08-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-02-03)]. (ang.).
 17. a b Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie - Adam Małysz Mistrzem Świata !!!. skokinarciarskie.pl, 22 lutego 2003. [dostęp 2010-09-06]. (pol.).
 18. a b Skoki Narciarskie: MŚ: Adam Małysz ze złotem!. skijumping.pl, 22 lutego 2003. [dostęp 2010-09-06]. (pol.).
 19. a b Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie - Finowie Mistrzami, Austria poza podiumFinowie Mistrzami, Austria poza podium. skokinarciarskie.pl, 23 lutego 2003. [dostęp 2010-09-20]. (pol.).
 20. Skoki Narciarskie: Finowie najlepiej, Małysz najdalej!. skijumping.pl, 23 lutego 2003. [dostęp 2010-09-20]. (pol.).
 21. Skoki Narciarskie - Kolejne decyzje FIS. skokinarciarskie.pl, 23 października 2003. [dostęp 2010-09-09]. (pol.).
 22. a b Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie - Małysz podwójnym mistrzem!!!. skokinarciarskie.pl, 28 lutego 2003. [dostęp 2010-09-23]. (pol.).
 23. Skoki Narciarskie: Adam Małysz podwójnym złotym medalistą!. skijumping.pl, 28 lutego 2003. [dostęp 2010-09-23]. (pol.).
 24. Skoki Narciarskie - Zwycięzcy Mistrzostw Świata. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2010-09-09]. (pol.).
 25. Skoki narciarskie - Mistrzostwa Świata 2001: 23.02.2001 - Lahti (Finlandia) K-90. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2012-03-02]. (pol.).
 26. FIS NORDIC WORLD SKI-CHAMPIONSHIPS 2001, Ski-Jumping Individual K90, Qualification Round. skijump-db.net [web.archive.org], 14 sierpnia 2004. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 27. Skoki narciarskie - Mistrzostwa Świata 2001: 19.02.2001 - Lahti (Finlandia) K-116. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2012-03-02]. (pol.).
 28. FIS NORDIC WORLD SKI-CHAMPIONSHIPS 2001, Ski-Jumping Individual K116, Qualification Round. skijump-db.net [web.archive.org], 14 sierpnia 2004. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 29. FIS NORDIC WORLD SKI-CHAMPIONSHIPS 2001, Ski-Jumping Team K90. skijump-db.net [web.archive.org], 17 grudnia 2004. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 30. FIS NORDIC WORLD SKI-CHAMPIONSHIPS 2001, Ski-Jumping Team K116. skijump-db.net [web.archive.org], 17 grudnia 2004. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 31. FIS-Ski - biographie: HOELLWARTH Martin. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 32. FIS-Ski - biographie: KOFLER Andreas. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 33. FIS-Ski - biographie: LIEGL Florian. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 34. FIS-Ski - biographie: MORGENSTERN Thomas. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 35. FIS-Ski - biographie: NAGILLER Christian. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 36. FIS-Ski - biographie: WIDHOELZL Andreas. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 37. FIS-Ski - biographie: AFANASENKO Dimitri. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 38. FIS-Ski - biographie: DIADULIA Alexandr. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 39. FIS-Ski - biographie: SOBOLEV Ivan. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 40. FIS-Ski - biographie: SVETLOV Aleksandr. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 41. FIS-Ski - biographie: ZHARKOV Georgi. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 42. FIS-Ski - biographie: DOLEZAL Michal. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 43. FIS-Ski - biographie: HLAVA Lukas. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-19]. (ang.).
 44. FIS-Ski - biographie: JANDA Jakub. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 45. FIS-Ski - biographie: MATURA Jan. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-19]. (ang.).
 46. FIS-Ski - biographie: MAZOCH Jan. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 47. FIS-Ski - biographie: JURIS Jaan. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 48. FIS-Ski - biographie: SALUMAE Jens. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 49. FIS-Ski - biographie: AHONEN Janne. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-20]. (ang.).
 50. FIS-Ski - biographie: HAUTAMAEKI Matti. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-20]. (ang.).
 51. FIS-Ski - biographie: KIURU Tami. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 52. FIS-Ski - biographie: LAPPI Arttu. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 53. FIS-Ski - biographie: LINDSTROEM Veli-Matti. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 54. FIS-Ski - biographie: DESSUM Nicolas. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 55. FIS-Ski - biographie: KREUZER Christoph. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 56. FIS-Ski - biographie: MAYR Ingemar. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 57. FIS-Ski - biographie: FUNAKI Kazuyoshi. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 58. FIS-Ski - biographie: HIGASHI Akira. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 59. FIS-Ski - biographie: KASAI Noriaki. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-20]. (ang.).
 60. FIS-Ski - biographie: MIYAHIRA Hideharu. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 61. FIS-Ski - biographie: TAKANO Teppei. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 62. FIS-Ski - biographie: FILIMONOV Stanislav. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 63. FIS-Ski - biographie: GAIDUK Pavel. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 64. FIS-Ski - biographie: POLUNIN Maxim. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 65. FIS-Ski - biographie: ZHAPAROV Radik. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 66. FIS-Ski - biographie: CHVYKOV Dmitriy. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 67. FIS-Ski - biographie: CHOI Heung-Chul. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-20]. (ang.).
 68. FIS-Ski - biographie: KANG Chil-ku. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 69. FIS-Ski - biographie: KIM Hyun-Ki. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-20]. (ang.).
 70. FIS-Ski - biographie: DUFFNER Christof. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 71. FIS-Ski - biographie: HANNAWALD Sven. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 72. FIS-Ski - biographie: MECHLER Maximilian. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 73. FIS-Ski - biographie: SCHMITT Martin. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21]. (ang.).
 74. FIS-Ski - biographie: SPAETH Georg. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 75. FIS-Ski - biographie: UHRMANN Michael. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21]. (ang.).
 76. FIS-Ski - biographie: BYSTOEL Lars. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 77. FIS-Ski - biographie: INGEBRIGTSEN Tommy. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 78. FIS-Ski - biographie: LJOEKELSOEY Roar. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21]. (ang.).
 79. FIS-Ski - biographie: PETTERSEN Sigurd. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 80. FIS-Ski - biographie: ROMOEREN Bjoern Einar. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21]. (ang.).
 81. Skoki Narciarskie: Przygotowania Polaków. skokinarciarskie.pl, 17 lutego 2003. [dostęp 2010-08-30]. (pol.).
 82. FIS-Ski - biographie: BACHLEDA Marcin. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21]. (ang.).
 83. FIS-Ski - biographie: MALYSZ Adam. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21]. (ang.).
 84. FIS-Ski - biographie: MATEJA Robert. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 85. FIS-Ski - biographie: POCHWALA Tomasz. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 86. FIS-Ski - biographie: TAJNER Tomislaw. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 87. FIS-Ski - biographie: KOBELEV Valery. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 88. FIS-Ski - biographie: ROSLIAKOV Ilja. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 89. FIS-Ski - biographie: SILAEV Alexey. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 90. FIS-Ski - biographie: VASSILIEV Dimitry. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 91. FIS-Ski - biographie: MAGDO Csaba. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 92. FIS-Ski - biographie: ORSULA Dusan. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 93. FIS-Ski - biographie: MESIK Martin. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 94. FIS-Ski - biographie: BENKOVIC Rok. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 95. FIS-Ski - biographie: FRAS Damjan. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 96. FIS-Ski - biographie: KRANJEC Robert. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21]. (ang.).
 97. FIS-Ski - biographie: MEDVED Igor. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 98. FIS-Ski - biographie: PETERKA Primoz. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 99. FIS-Ski - biographie: ZONTA Peter. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 100. FIS-Ski - biographie: ALBORN Alan. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 101. FIS-Ski - biographie: JONES Clint. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 102. FIS-Ski - biographie: AMMANN Simon. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21]. (ang.).
 103. FIS-Ski - biographie: FREIHOLZ Sylvain. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 104. FIS-Ski - biographie: KUETTEL Andreas. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 105. FIS-Ski - biographie: STEINAUER Marco. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 106. FIS-Ski - biographie: JAAFS Kristoffer. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 107. FIS-Ski - biographie: BOYCHUK Igor. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 108. FIS-Ski - biographie: BOSHCHUK Volodymyr. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 109. FIS-Ski - biographie: LAZAROVYCH Oleksandr. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 110. FIS-Ski - biographie: SHUMBARETS Vitaliy. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 111. FIS-Ski - biographie: ADAMI Giancarlo. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 112. FIS-Ski - biographie: BELTRAME Marco. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 113. FIS-Ski - biographie: BOLOGNANI Alessio. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 114. FIS-Ski - biographie: CECON Roberto. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).
 115. FIS-Ski - biographie: CHIAPOLINO Stefano. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-02]. (ang.).

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Propozycja LnM-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Propozycja 1 dla Listy na Medal na PL.WIKI
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Bronze medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Brązowy medal z pucharem.
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Medals world.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Medals with globe icons combined
Adam Malysz POL.JPG
Autor: Bjoertvedt, Licencja: CC BY-SA 3.0
Adam Malysz talks to polish supporters after WC tournament in Holmenkollen, Oslo 2010
Matti Hautamäki FIN.JPG
Autor: Bjoertvedt, Licencja: CC BY-SA 3.0
Matti Hautamäki (Finland) after WC tournament in Holmenkollen, march 2010
Noriaki Kasai at the Holmenkollen 2006.jpg
Autor: Alexander Nilssen, Licencja: CC BY-SA 2.0
Noriaki Kasai at the Holmenkollen WC event 2006.