Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007
20052009
Data24 lutego3 marca 2007
GospodarzJaponia Sapporo
Dyscyplinaskoki narciarskie
Mężczyźni
konkurs indywidualny
na skoczni HS 134
Szwajcaria Simon Ammann
konkurs indywidualny
na skoczni HS 100
Polska Adam Małysz
konkurs drużynowy
na skoczni HS 134
 Austria
Klasyfikacja medalowa
Zwycięzca Szwajcaria

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007 – konkursy skoków narciarskich, przeprowadzone między 24 lutego a 3 marca 2007 roku w ramach Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007 w Sapporo.

W kalendarzu mistrzostw znalazły się trzy konkurencje w skokach narciarskich – dwie indywidualne (na skoczni normalnej i dużej) i jedna drużynowa. Po raz 33. skoczkowie narciarscy walczyli o medale mistrzostw świata[a].

W indywidualnym konkursie na skoczni dużej złoty medal zdobył Simon Ammann, srebro wywalczył Harri Olli, a brąz Roar Ljøkelsøy. W konkursie na skoczni normalnej najlepszy okazał się Adam Małysz, który wyprzedził Simona Ammanna i Thomasa Morgensterna. Drużynowe mistrzostwo zdobyła reprezentacja Austrii w składzie: Wolfgang Loitzl, Gregor Schlierenzauer, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern. Srebrny medal w konkursie drużynowym uzyskali skoczkowie norwescy, a brązowy – reprezentanci Japonii.

Do zawodów zostało zgłoszonych 80 zawodników z 21 narodowych reprezentacji[b][1].

Przed mistrzostwami

Anders Jacobsen – jeden z faworytów do zdobycia złotego medalu mistrzostw świata w 2007 roku.

W sezonie 2006/2007 przed rozpoczęciem mistrzostw rozegrano siedemnaście konkursów zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Świata. Pięć spośród nich wygrał Gregor Schlierenzauer, cztery razy zwyciężał Anders Jacobsen, a trzy razy Adam Małysz. Po jednym wygranym konkursie na swoim koncie mieli również: Arttu Lappi, Simon Ammann, Andreas Küttel, Rok Urbanc i Michael Uhrmann[2]. Na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej plasował się Jacobsen przed Schlierenzauerem i Małyszem. Ci trzej zawodnicy zdaniem bukmacherów mieli największe szanse na zdobycie złotego medalu mistrzostw świata w Sapporo[3]. Wśród faworytów wymieniano także takie nazwiska jak: Simon Ammann, Andreas Küttel, Roar Ljøkelsøy, Thomas Morgenstern, Dmitrij Wasiljew, Janne Ahonen[4], Andreas Kofler, Wolfgang Loitzl, Martin Koch, Matti Hautamäki i Arttu Lappi[5].

Jednym z faworytów był także Michael Uhrmann, który wygrał jeden konkurs Pucharu Świata w sezonie, jednak w trakcie serii treningowej na Ōkurayamie nie ustał skoku, w wyniku czego odniósł kontuzję kości śródstopia w prawej nodze i trafił do szpitala. Uhrmann nie wystartował w żadnej z konkurencji[6].

Jedyny konkurs drużynowy przed mistrzostwami, który odbył się 11 lutego 2007 w Willingen wygrała drużyna Austrii, która wyprzedziła ekipę Norwegii i Niemiec[7].

Indywidualnych tytułów mistrza świata z 2005 roku bronili: Rok Benkovič na skoczni normalnej oraz Janne Ahonen na skoczni dużej. Drużynowego mistrzostwa broniła reprezentacja Austrii[8].

Skocznie

Dwie spośród trzech konkurencji mistrzostw świata w skokach narciarskich w 2007 roku zostały przeprowadzone na obiekcie dużym w Sapporo. Rozmiar skoczni Ōkurayama jest równy 134 metry, a punkt konstrukcyjny umieszczony jest na 120. metrze. Trzeci konkurs skoków rozegrano na skoczni normalnej, Miyanomori, której wielkość wynosi 100 metrów, a punkt K znajduje się dziesięć metrów bliżej.

Nazwa skoczniMiejscowośćPunkt KHSRekord skoczni[9][c]
Miyanomoriskijump.jpgMiyanomoriSapporoK-90HS 100101,0 m[10][d]Noriaki Kasai13.03.2004
Sapporo Ski Jumping Tower Feb07.JPGŌkurayamaK-120HS 134140,0 m[e][11]Roar Ljøkelsøy22.01.2006

Jury

Dyrektorem konkursów w skokach narciarskich na mistrzostwach świata w Sapporo był Kyoichi Omori oraz z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, dyrektor zawodów Pucharu Świata, Walter Hofer. Asystentem Waltera Hofera był, podobnie jak w innych oficjalnych zawodach organizowanych przez FIS, Miran Tepeš. Sędzią technicznym był Torgeir Nordby, a jego asystentem - Reed Zuehlke.

Skład sędziowski poszczególnych konkursów przedstawia poniższa tabela.

SędziaKrajStanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. ind. HS 134[12][13]
Stanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. druż. HS 134[14]
Stanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. ind. HS 100[15][16]
Peter ChudýSłowacjaECA
Pekka HyvärinenFinlandiaDB
Hidemitsu MoriJaponiaCAE
Fritz PollhammerAustriaAEC
Franz RappenglückNiemcyBD
Marek SiderekPolskaDB

Przebieg zawodów

Adam Małysz – złoty medalista mistrzostw świata z 2007 roku.
Thomas Morgenstern – złoty i brązowy medalista mistrzostw świata z 2007 roku.

Pierwszym konkursem skoków narciarskich podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007 były zawody o tytuł indywidualnego mistrza świata na dużej skoczni. Zmagania rozpoczęły się 24 lutego 2007 punktualnie o godzinie 18:00 czasu lokalnego. Jury konkursu postanowiło, że zawody zostaną przeprowadzone z czternastej belki startowej. Pierwszym zawodnikiem w konkursie był Tobias Bogner, który oddał skok na odległość 93 metrów. W pierwszej serii konkursowej tylko siedmiu skoczków pokonało w swych próbach punkt konstrukcyjny skoczni Ōkurayama. Pierwszym, który tego dokonał, był Harri Olli. Startujący z dwudziestym siódmym numerem Fin dzięki uzyskanym 124 metrom zajmował po pierwszej kolejce drugą pozycję. Metr bliżej wylądował Roar Ljøkelsøy, co pozwoliło mu uplasować się na trzecim miejscu. Najdłuższy skok, na 125 metr, oddał reprezentant Szwajcarii, Simon Ammann i prowadził po pierwszej serii z przewagą 2,8 punktu nad Ollim. Zwycięzca kwalifikacji, Adam Małysz, po próbie na 123 metrów zajmował 4. pozycję. Słabsze skoki oddali lider i wicelider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Anders Jacobsen za sprawą 114,5 metrów zajmował szesnaste, zaś Gregor Schlierenzauer, po próbie na 115 metrów, piętnaste miejsce. Szósty po pierwszej serii był obrońca tytułu, Janne Ahonen, który skoczył 123 metrów. W drugiej próbie skoczył siedem metrów dalej i utrzymał swoją pozycję. Piąte miejsce zajął Thomas Morgenstern po skokach na 122 i 131,5 metrów. Adam Małysz mimo odległości 133 metrów zajął miejsce tuż za podium. Brązowy medal po skoku na 135 metrów zapewnił sobie Roar Ljøkelsøy, zaś wicemistrzem świata z wynikiem 136,5 metrów został Harri Olli. Dwa metry bliżej skoczył Simon Ammann, jednak dzięki przewadze punktowej uzyskanej w pierwszej serii o 0,2 punktu został mistrzem świata[17].

Dzień później na tej samej skoczni rozegrano konkurs drużynowy. Tytuł mistrza świata z 2005 roku obronili Austriacy, którzy w składzie: Wolfgang Loitzl, Gregor Schlierenzauer, Andreas Kofler i Thomas Morgenstern wyprzedzili o 46,9 punktu drugich Norwegów. Podopieczni Miki Kojonkoskiego: Tom Hilde, Anders Bardal, Anders Jacobsen i Roar Ljøkelsøy mieli z kolei 47,4 punktu przewagi nad drużyną gospodarzy. Japończycy w składzie Shōhei Tochimoto, Takanobu Okabe, Daiki Itō i Noriaki Kasai wyprzedziła sklasyfikowaną na czwartej pozycji reprezentację Finlandii i zdobyła brązowy medal. Piątą pozycję zajęli Polacy, w skład której weszli: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Robert Mateja i Adam Małysz. Po pierwszej serii drużyna polska plasowała się na czwartym miejscu ze stratą 3 punktów do Japończyków, lecz za sprawą skoku Roberta Matei w drugiej serii na 94,5 metra spadła na niższe miejsce. Najdłuższe skoki na odległości: 136 i 135 metrów oddał indywidualny mistrz świata, Simon Ammann, dzięki czemu ekipa Szwajcarii zajęła 7. pozycję[18].

Zmagania skoczków na mistrzostwach kończył konkurs indywidualny na normalnej skoczni. Zawody odbyły się 3 marca 2007 na skoczni Miyanomori. Konkurs otworzył skokiem na 87 metrów Robert Mateja. Jako pierwszy punkt K umieszczony na 90 metrze przekroczył Radik Żaparow, który uzyskał 90,5 metra. Obrońca tytułu ze skoczni normalnej w Oberstdorfie, Rok Benkovič z wynikiem 89,5 metra zajmował po pierwszej serii 26. miejsce. Najlepszy zawodnik z Austrii na dużej skoczni, Thomas Morgenstern po skoku na 95 metrów zajmował ex aequo 3. pozycję z Simonem Ammannem. Mistrz świata sprzed tygodnia skoczył półtora metra dalej, jednak otrzymał niższe noty za styl. Drugi był rodak Ammanna, Andreas Küttel (95,5 m), który miał nad mistrzami olimpijskimi przewagę 0,5 punktu. Po pierwszej kolejce prowadził Adam Małysz. Mistrz świata na normalnej skoczni z 2001 i dwukrotny mistrz świata z 2003 roku, po skoku na 102 metry miał 12,5 punktową przewagę nad Küttelem. Lider Pucharu Świata, Anders Jacobsen po skoku na 91,5 metra plasował się na czternastej pozycji. W drugiej próbie Norweg uzyskał rezultat o 2,5 metra lepszy, dzięki czemu awansował na 7. miejsce. Jako pierwszy z dwóch wspólnie zajmujących trzecią pozycję zawodników, z racji niższego numeru startowego, swój skok oddał Thomas Morgenstern i uzyskał 95 metrów. Simon Ammann wylądował metr dalej, dzięki czemu zapewnił sobie medal. Andreas Küttel po próbie na 92 metry stracił szanse na medal mistrzostw świata i ostatecznie został sklasyfikowany na 5. miejscu. Prowadzący po pierwszej kolejce Adam Małysz ponownie uzyskał najlepszy wynik serii - 99,5 metra i zdobył czwarty indywidualny tytuł mistrza świata w skokach narciarskich. Polak uzyskał 21,5 punktu przewagi nad srebrnym medalistą, Ammannem. Brązowy medal wywalczył Morgenstern[19].

Złoty medal Adama Małysza

Nie wliczając tzw. zasady podwójnego mistrzostwa, według której mistrzowie olimpijscy z lat 1924-1984 automatycznie zostawali mistrzami świata, Adam Małysz jako pierwszy zawodnik w historii zdobył cztery złote medale mistrzostw świata w konkurencjach indywidualnych w skokach narciarskich[20].

Medaliści

Konkurs indywidualny na skoczni HS 134 (24.02.2007)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgSzwajcaria Simon Ammann125,0 m
123,0 pkt
134,5 m
143,1 pkt
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0
19,0 • 19,0 • 19,0 • 18,519,5
266,1 pkt
Silver medal with cup.svgFinlandia Harri Olli124,0 m
120,2 pkt
136,5 m
145,7 pkt
18,017,5 • 17,5 • 17,5 • 18,0
19,018,5 • 18,5 • 18,5 • 19,0
265,9 pkt0,2 pkt
Bronze medal with cup.svgNorwegia Roar Ljøkelsøy123,0 m
118,9 pkt
135,0 m
144,0 pkt
17,5 • 18,0 • 17,5 • 18,0 • 18,0
19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0
262,9 pkt3,2 pkt

Konkurs drużynowy na skoczni HS 134 (25.02.2007)

MedalKrajImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łączna zawodnikaNota łączna drużynyStrata
Gold medal with cup.svgAustria AustriaWolfgang Loitzl125,0 m
123,0 pkt
133,5 m
139,8 pkt
18,0 • 18,0 • 17,518,0 • 18,0
18,5 • 18,5 • 18,519,0 • 18,5
262,8 pkt1000,2 pkt
Gregor Schlierenzauer123,5 m
118,8 pkt
117,5 m
107,5 pkt
17,5 • 17,5 • 17,5 • 17,018,0
17,0 • 17,0 • 17,5 • 17,5 • 17,5
225,3 pkt
Andreas Kofler130,0 m
133,5 pkt
128,5 m
129,3 pkt
18,5 • 18,5 • 18,019,0 • 18,5
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,5
262,8 pkt
Thomas Morgenstern126,0 m
125,3 pkt
125,0 m
123,0 pkt
18,518,0 • 18,0 • 18,0 • 18,5
18,0 • 18,0 • 18,5 • 18,0 • 18,0
248,3 pkt
Silver medal with cup.svgNorwegia NorwegiaTom Hilde122,5 m
115,5 pkt
130,5 m
133,9 pkt
17,516,5 • 17,0 • 17,0 • 17,0
18,5 • 18,0 • 18,5 • 18,0 • 18,5
249,4 pkt953,3 pkt46,9 pkt
Anders Bardal119,0 m
110,7 pkt
114,5 m
101,6 pkt
17,5 • 17,018,0 • 17,5 • 17,5
17,0 • 17,0 • 17,5 • 17,0 • 17,5
212,3 pkt
Anders Jacobsen122,0 m
116,1 pkt
117,0 m
106,6 pkt
17,5 • 17,5 • 17,5 • 17,5 • 18,0
17,517,0 • 17,5 • 17,5 • 17,0
222,7 pkt
Roar Ljøkelsøy134,0 m
142,7 pkt
126,5 m
126,2 pkt
19,0 • 19,518,5 • 19,5 • 19,0
18,0 • 18,0 • 19,0 • 18,5 • 18,0
268,9 pkt
Bronze medal with cup.svgJaponia JaponiaShōhei Tochimoto118,0 m
107,4 pkt
110,0 m
91,5 pkt
17,0 • 17,0 • 16,5 • 17,0 • 17,0
16,5 • 16,0 • 16,5 • 16,5 • 16,5
198,9 pkt905,9 pkt94,3 pkt
Takanobu Okabe121,0 m
114,3 pkt
120,0 m
111,5 pkt
17,5 • 17,5 • 17,017,5 • 17,5
17,5 • 17,0 • 17,5 • 17,0 • 17,0
225,8 pkt
Daiki Itō117,0 m
106,6 pkt
131,5 m
136,7 pkt
17,5 • 17,0 • 17,517,0 • 17,5
18,5 • 18,0 • 19,0 • 18,5 • 19,0
243,3 pkt
Noriaki Kasai128,0 m
128,9 pkt
117,5 m
109,0 pkt
18,5 • 18,0 • 17,518,5 • 18,0
17,5 • 17,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0
237,9 pkt

Konkurs indywidualny na skoczni HS 100 (03.03.2007)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgPolska Adam Małysz102,0 m
141,0 pkt
99,5 m
136,0 pkt
19,5 • 19,0 • 19,0 • 18,5 • 19,0
18,0 • 19,0 • 19,5 • 19,0 • 19,0
277,0 pkt
Silver medal with cup.svgSzwajcaria Simon Ammann96,5 m
127,0 pkt
96,0 m
128,5 pkt
19,0 • 18,5 • 18,0 • 17,5 • 17,5
19,0 • 18,5 • 19,0 • 19,018,5
255,5 pkt21,5 pkt
Bronze medal with cup.svgAustria Thomas Morgenstern95,0 m
127,0 pkt
95,0 m
127,5 pkt
18,5 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0
19,0 • 19,519,0 • 19,5 • 19,0
254,5 pkt22,5 pkt

Klasyfikacja medalowa

Klasyfikacja medalowa
Lp.PaństwoGold medal with cup.svg
złoto
Silver medal with cup.svg
srebro
Bronze medal with cup.svg
brąz
Medals world.svg
razem
1.Szwajcaria112
2.Austria112
3.Polska11
4.Norwegia112
5.Finlandia11
6.Japonia11

Wyniki

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni HS 134 (23.02.2007)

MiejsceSkoczekKrajSkokWynik punktowyKwalifikacja
1.Małysz, AdamAdam MałyszPolska139,5144,6pq
2.Stoch, KamilKamil StochPolska134,5140,1Q
3.Olli, HarriHarri OlliFinlandia134,5139,6Q
4.Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia134,0139,2Q
4.Pettersen, SigurdSigurd PettersenNorwegia134,0139,2Q
6.Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia136,5138,7Q
7.Okabe, TakanobuTakanobu OkabeJaponia135,5137,9Q
8.Happonen, JanneJanne HapponenFinlandia133,5137,8Q
9.Ritzerfeld, JörgJörg RitzerfeldNiemcy135,5137,4Q
10.Kofler, AndreasAndreas KoflerAustria132,0135,6pq
11.Ljøkelsøy, RoarRoar LjøkelsøyNorwegia131,5135,2pq
12.Koch, MartinMartin KochAustria134,5135,1pq
12.Žonta, PeterPeter ŽontaSłowenia132,0135,1Q
14.Ipatow, DmitrijDmitrij IpatowRosja131,0133,3Q
15.Hautamäki, MattiMatti HautamäkiFinlandia129,5131,6pq
16.Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria129,0130,7pq
16.Hilde, TomTom HildeNorwegia129,0130,7Q
18.Roslakow, IljaIlja RoslakowRosja130,0130,5Q
19.Morgenstern, ThomasThomas MorgensternAustria128,0128,4pq
20.Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja128,5128,3Q
21.Koudelka, RomanRoman KoudelkaCzechy125,5122,4Q
22.Tochimoto, ShōheiShōhei TochimotoJaponia125,0121,0Q
23.Morassi, AndreaAndrea MorassiWłochy124,5120,6Q
24.Hocke, StephanStephan HockeNiemcy124,0119,2Q
25.Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy123,0117,4Q
26.Yong-jik, ChoiChoi Yong-jikKorea Południowa123,5117,3Q
27.Urbanc, RokRok UrbancSłowenia121,5114,7Q
28.Pikl, PrimožPrimož PiklSłowenia121,5113,7Q
28.Karpienko, NikołajNikołaj KarpienkoKazachstan121,5113,7Q
30.Schmitt, MartinMartin SchmittNiemcy121,5112,7Q
31.Ahonen, JanneJanne AhonenFinlandia123,0112,4pq
31.Bogner, TobiasTobias BognerNiemcy120,5112,4Q
33.Jacobsen, AndersAnders JacobsenNorwegia120,5111,9pq
34.Mateja, RobertRobert MatejaPolska118,5108,8Q
35.Itō, DaikiDaiki ItōJaponia118,5107,8Q
36.Lazzaroni, DavidDavid LazzaroniFrancja116,5104,7Q
37.Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosja119,5104,6pq
38.Janda, JakubJakub JandaCzechy115,5102,9Q
39.Hájek, AntonínAntonín HájekCzechy117,5102,5Q
40.Read, StefanStefan ReadKanada116,0102,3Q
41.Żyła, PiotrPiotr ŻyłaPolska116,0101,3Q
42.Żaparow, RadikRadik ŻaparowKazachstan114,598,6Q
43.Mesík, MartinMartin MesíkSłowacja113,096,9Q
44.Salumäe, JensJens SalumäeEstonia111,594,2Q
45.Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria110,591,9pq
46.Szumbareć, WitalijWitalij SzumbarećUkraina111,091,8Q
47.Landert, GuidoGuido LandertSzwajcaria110,090,5Q
48.Baxter, GregoryGregory BaxterKanada109,589,6Q
49.Lappi, ArttuArttu LappiFinlandia109,586,6pq
50.Jones, ClintClint JonesStany Zjednoczone108,086,4nq
50.Tachtachunow, AsanAsan TachtachunowKazachstan108,086,4nq
52.Matura, JanJan MaturaCzechy107,585,5nq
53.Boszczuk, WołodymyrWołodymyr BoszczukUkraina107,085,1nq
54.Heung-chul, ChoiChoi Heung-chulKorea Południowa104,078,7nq
55.Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes SevoieFrancja103,577,8nq
55.Łazarowicz, OłeksandrOłeksandr ŁazarowiczUkraina103,577,8nq
57.Korolow, AleksiejAleksiej KorolowKazachstan103,076,4nq
58.Anisimau, MaksimMaksim AnisimauBiałoruś102,075,1nq
59.Alborn, AlanAlan AlbornStany Zjednoczone98,567,8nq
60.Czaadajew, PiotrPiotr CzaadajewBiałoruś94,561,1nq
61.Küttel, AndreasAndreas KüttelSzwajcaria96,059,8pq
62.Gorham, GraemeGraeme GorhamKanada92,055,1nq
63.Morrice, TrevorTrevor MorriceKanada85,543,4nq
64.Damian, MihaiMihai DamianRumunia77,523,0nq

Legenda:

pq - zawodnik ma zapewnioną kwalifikację dzięki pozycji w pierwszej „15” klasyfikacji Pucharu Świata
Q - zawodnik zakwalifikował się do konkursu głównego
nq - zawodnik odpadł w kwalifikacjach

Konkurs indywidualny na skoczni HS 134 (24.02.2007)

MiejsceZawodnikPaństwoSkok 1Skok 2Punkty
1.Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria125,0134,5266,1
2.Olli, HarriHarri OlliFinlandia124,0136,5265,9
3.Ljøkelsøy, RoarRoar LjøkelsøyNorwegia123,0135,0262,9
4.Małysz, AdamAdam MałyszPolska123,0133,0258,3
5.Morgenstern, ThomasThomas MorgensternAustria122,0131,5255,3
6.Ahonen, JanneJanne AhonenFinlandia123,0130,0249,9
7.Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosja121,0125,5235,2
8.Kofler, AndreasAndreas KoflerAustria118,0125,0231,9
9.Koch, MartinMartin KochAustria117,5123,5225,3
10.Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria115,0124,5223,6
11.Lappi, ArttuArttu LappiFinlandia116,5122,5223,2
12.Hilde, TomTom HildeNorwegia111,5128,0222,6
13.Stoch, KamilKamil StochPolska117,5121,0221,3
14.Jacobsen, AndersAnders JacobsenNorwegia114,5122,5219,6
15.Ritzerfeld, JörgJörg RitzerfeldNiemcy116,0121,5219,5
16.Tochimoto, ShōheiShōhei TochimotoJaponia117,0121,0219,4
17.Ipatow, DmitrijDmitrij IpatowRosja108,5127,5214,3
18.Hautamäki, MattiMatti HautamäkiFinlandia118,0116,5212,6
19.Küttel, AndreasAndreas KüttelSzwajcaria111,0122,0211,9
20.Janda, JakubJakub JandaCzechy108,0124,5210,5
21.Okabe, TakanobuTakanobu OkabeJaponia106,5125,0208,2
22.Morassi, AndreaAndrea MorassiWłochy113,5118,0203,7
23.Yong-jik, ChoiChoi Yong-jikKorea Południowa107,0122,5202,6
24.Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia108,5120,5202,2
25.Koudelka, RomanRoman KoudelkaCzechy108,5119,0198,0
26.Żaparow, RadikRadik ŻaparowKazachstan107,5116,0189,3
27.Pettersen, SigurdSigurd PettersenNorwegia105,5110,5177,3
28.Lazzaroni, DavidDavid LazzaroniFrancja105,5110,0174,4
29.Itō, DaikiDaiki ItōJaponia112,0106,0173,9
30.Schmitt, MartinMartin SchmittNiemcy113,0103,0171,3
31.Roslakow, IljaIlja RoslakowRosja105,581,4
32.Hocke, StephanStephan HockeNiemcy104,580,1
33.Urbanc, RokRok UrbancSłowenia104,578,6
34.Pikl, PrimožPrimož PiklSłowenia103,077,4
35.Żyła, PiotrPiotr ŻyłaPolska103,076,9
36.Karpienko, NikołajNikołaj KarpienkoKazachstan101,574,7
37.Happonen, JanneJanne HapponenFinlandia101,073,8
38.Mateja, RobertRobert MatejaPolska100,572,9
39.Žonta, PeterPeter ŽontaSłowenia100,072,0
40.Landert, GuidoGuido LandertSzwajcaria100,071,5
41.Szumbareć, WitalijWitalij SzumbarećUkraina100,571,4
42.Baxter, GregoryGregory BaxterKanada97,566,5
43.Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy97,566,0
44.Read, StefanStefan ReadKanada96,564,2
45.Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia94,560,6
45.Hájek, AntonínAntonín HájekCzechy94,560,6
47.Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja96,059,3
48.Salumäe, JensJens SalumäeEstonia92,557,0
49.Bogner, TobiasTobias BognerNiemcy93,053,4
50.Mesík, MartinMartin MesíkSłowacja88,547,8

Konkurs drużynowy na skoczni HS 134 (25.02.2007)

MiejsceKrajZawodnikSkok 1Skok 2Wynik punktowyNota zespołu
1.Gold medal with cup.svg AustriaWolfgang Loitzl125,0133,5262,81000,2
Gregor Schlierenzauer123,5117,5226,3
Andreas Kofler130,0128,5262,8
Thomas Morgenstern126,0125,0248,3
2.Silver medal with cup.svg NorwegiaTom Hilde122,5130,5249,4953,3
Anders Bardal119,0114,5212,3
Anders Jacobsen122,0117,0221,7
Roar Ljøkelsøy134,0126,5268,9
3.Bronze medal with cup.svg JaponiaShōhei Tochimoto118,0110,0198,9905,9
Takanobu Okabe121,0120,0225,8
Daiki Itō117,0131,5243,3
Noriaki Kasai128,0117,5237,9
4.FinlandiaArttu Lappi104,5112,5177,1869,8
Matti Hautamäki119,0109,0200,4
Harri Olli123,0135,0260,9
Janne Ahonen124,0119,0231,4
5.PolskaKamil Stoch129,0120,0241,7857,2
Piotr Żyła115,0111,5194,7
Robert Mateja106,594,5145,3
Adam Małysz133,5131,5275,5
6.RosjaDmitrij Ipatow125,5130,5255,3849,5
Ilja Roslakow117,0113,0204,5
Dienis Korniłow120,5107,0199,5
Dmitrij Wasiljew113,5110,5190,2
7.SzwajcariaSimon Ammann136,0135,0285,3839,1
Michael Möllinger115,0106,5186,2
Guido Landert113,5105,5181,7
Andreas Küttel108,0112,5185,9
8.NiemcyStephan Hocke124,0111,0212,5837,6
Tobias Bogner102,0113,0174,5
Jörg Ritzerfeld108,5125,0210,3
Martin Schmitt129,0119,5240,3
9.CzechyRoman Koudelka115,5102,9373,8
Jan Matura105,581,9
Antonín Hájek95,562,4
Jakub Janda127,0126,6
10.SłoweniaPrimož Pikl106,083,8372,9
Jernej Damjan118,5108,8
Rok Urbanc95,561,9
Peter Žonta123,0118,4
11.KazachstanAsan Tachtachunow92,056,1286,9
Iwan Karaułow95,562,4
Nikołaj Karpienko104,080,2
Radik Żaparow109,088,2
12.KanadaTrevor Morrice86,546,2248,6
Graeme Gorham82,032,6
Gregory Baxter103,077,4
Stefan Read110,592,4
13.UkrainaWołodymyr Traczuk74,022,2221,2
Ołeksandr Łazarowicz90,051,0
Witalij Szumbareć95,562,4
Wołodymyr Boszczuk107,085,6

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni HS 100 (02.03.2007)

MiejsceSkoczekKrajSkokWynik punktowyKwalifikacja
1.Morgenstern, ThomasThomas MorgensternAustria96,0129,0pq
1.Kofler, AndreasAndreas KoflerAustria96,5129,0pq
3.Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosja96,0125,0pq
4.Ljøkelsøy, RoarRoar LjøkelsøyNorwegia93,5124,0pq
4.Olli, HarriHarri OlliFinlandia94,5124,0Q
6.Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria95,5123,5pq
6.Ahonen, JanneJanne AhonenFinlandia94,0123,5pq
8.Ritzerfeld, JörgJörg RitzerfeldNiemcy94,0122,0Q
9.Hautamäki, MattiMatti HautamäkiFinlandia93,5121,5pq
10.Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria93,0120,5pq
10.Ipatow, DmitrijDmitrij IpatowRosja93,5120,5Q
12.Loitzl, WolfgangWolfgang LoitzlAustria92,5119,5pq
13.Küttel, AndreasAndreas KüttelSzwajcaria92,0118,0pq
13.Stoch, KamilKamil StochPolska92,0118,0Q
15.Schmitt, MartinMartin SchmittNiemcy92,5117,5Q
16.Bardal, AndersAnders BardalNorwegia91,5117,0Q
17.Jacobsen, AndersAnders JacobsenNorwegia91,0116,5pq
17.Hilde, TomTom HildeNorwegia91,5116,5Q
19.Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia91,0116,0Q
20.Lappi, ArttuArttu LappiFinlandia90,5115,0pq
21.Janda, JakubJakub JandaCzechy91,5114,5Q
21.Koudelka, RomanRoman KoudelkaCzechy91,0114,5Q
23.Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia90,0112,5Q
24.Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja89,5112,0Q
24.Mateja, RobertRobert MatejaPolska90,0112,0Q
26.Hocke, StephanStephan HockeNiemcy90,0111,5Q
26.Okabe, TakanobuTakanobu OkabeJaponia89,5111,5Q
26.Itō, KenshirōKenshirō ItōJaponia89,5111,5Q
29.Morassi, AndreaAndrea MorassiWłochy90,0111,0Q
29.Żaparow, RadikRadik ŻaparowKazachstan91,5111,0Q
29.Heung-chul, ChoiChoi Heung-chulKorea Południowa90,0111,0Q
32.Žonta, PeterPeter ŽontaSłowenia89,5110,5Q
33.Itō, DaikiDaiki ItōJaponia89,0110,0Q
33.Bogner, TobiasTobias BognerNiemcy89,5110,0Q
35.Lazzaroni, DavidDavid LazzaroniFrancja88,0108,5Q
36.Roslakow, IljaIlja RoslakowRosja88,5108,0Q
37.Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes SevoieFrancja87,5107,5Q
38.Möllinger, MichaelMichael MöllingerSzwajcaria88,0107,0Q
39.Żyła, PiotrPiotr ŻyłaPolska87,5106,5Q
40.Hájek, AntonínAntonín HájekCzechy87,0105,5Q
40.Benkovič, RokRok BenkovičSłowenia88,0105,5Q
40.Karpienko, NikołajNikołaj KarpienkoKazachstan88,0105,5Q
43.Pikl, PrimožPrimož PiklSłowenia87,5104,5Q
43.Yong-jik, ChoiChoi Yong-jikKorea Południowa86,5104,5Q
43.Boszczuk, WołodymyrWołodymyr BoszczukUkraina87,5104,5Q
46.Read, StefanStefan ReadKanada86,5102,5Q
47.Vaculík, OndřejOndřej VaculíkCzechy85,5100,5Q
48.Szumbareć, WitalijWitalij SzumbarećUkraina86,0100,0Q
49.Urbanc, RokRok UrbancSłowenia85,599,5Q
49.Landert, GuidoGuido LandertSzwajcaria85,099,5Q
51.Czaadajew, PiotrPiotr CzaadajewBiałoruś85,099,0nq
52.Anisimau, MaksimMaksim AnisimauBiałoruś85,098,5nq
53.Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy85,098,0nq
54.Korolow, AleksiejAleksiej KorolowKazachstan83,095,0nq
55.Salumäe, JensJens SalumäeEstonia82,594,5nq
56.Łazarowicz, OłeksandrOłeksandr ŁazarowiczUkraina81,590,0nq
57.Mesík, MartinMartin MesíkSłowacja80,589,0nq
58.Gorham, GraemeGraeme GorhamKanada77,081,5nq
59.Morrice, TrevorTrevor MorriceKanada76,078,5nq
60.Karaułow, IwanIwan KaraułowKazachstan76,577,0nq
61.Damian, MihaiMihai DamianRumunia72,571,5nq
Małysz, AdamAdam MałyszPolskaDNSDNSpq
Baxter, GregoryGregory BaxterKanada86,0[21]DSQ[f]nq

Legenda:

pq - zawodnik ma zapewnioną kwalifikację dzięki pozycji w pierwszej „15” klasyfikacji Pucharu Świata
Q - zawodnik zakwalifikował się do konkursu głównego
nq - zawodnik odpadł w kwalifikacjach
DNS - zawodnik nie wystartował
DSQ - dyskwalifikacja

Konkurs indywidualny na skoczni HS 100 (03.03.2007)

MiejsceZawodnikPaństwoSkok 1Skok 2Punkty
1.Małysz, AdamAdam MałyszPolska102,099,5277,0
2.Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria96,596,0255,5
3.Morgenstern, ThomasThomas MorgensternAustria95,095,0254,5
4.Ljøkelsøy, RoarRoar LjøkelsøyNorwegia94,592,5246,5
5.Küttel, AndreasAndreas KüttelSzwajcaria95,592,0244,0
6.Kofler, AndreasAndreas KoflerAustria94,093,5243,0
7.Jacobsen, AndersAnders JacobsenNorwegia91,594,0241,5
8.Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria92,593,0240,5
9.Ipatow, DmitrijDmitrij IpatowRosja93,593,0240,0
10.Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosja94,092,5239,5
11.Stoch, KamilKamil StochPolska92,593,0238,5
12.Loitzl, WolfgangWolfgang LoitzlAustria92,591,5238,0
12.Ritzerfeld, JörgJörg RitzerfeldNiemcy92,093,5238,0
14.Ahonen, JanneJanne AhonenFinlandia93,590,5236,0
15.Hautamäki, MattiMatti HautamäkiFinlandia91,592,5235,5
16.Schmitt, MartinMartin SchmittNiemcy94,589,5235,0
16.Bardal, AndersAnders BardalNorwegia91,592,0235,0
18.Janda, JakubJakub JandaCzechy91,089,5229,5
19.Roslakow, IljaIlja RoslakowRosja91,091,0229,0
20.Itō, DaikiDaiki ItōJaponia89,591,5227,5
21.Hilde, TomTom HildeNorwegia91,088,5224,0
22.Lappi, ArttuArttu LappiFinlandia90,588,5223,0
23.Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja89,588,5219,5
24.Żaparow, RadikRadik ŻaparowKazachstan90,589,5219,0
25.Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia89,587,5216,5
25.Koudelka, RomanRoman KoudelkaCzechy89,587,5216,5
27.Benkovič, RokRok BenkovičSłowenia89,587,0214,0
28.Hocke, StephanStephan HockeNiemcy89,587,0213,5
28.Heung-chul, ChoiChoi Heung-chulKorea Południowa89,587,0213,5
30.Žonta, PeterPeter ŽontaSłowenia88,584,5208,0
31.Olli, HarriHarri OlliFinlandia93,5[g]87,5204,0
32.Pikl, PrimožPrimož PiklSłowenia89,0108,5
33.Lazzaroni, DavidDavid LazzaroniFrancja88,0108,0
34.Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia87,5107,5
35.Boszczuk, WołodymyrWołodymyr BoszczukUkraina88,5107,0
36.Hájek, AntonínAntonín HájekCzechy87,5106,5
37.Read, StefanStefan ReadKanada87,5106,0
37.Itō, KenshirōKenshirō ItōJaponia87,5106,0
37.Bogner, TobiasTobias BognerNiemcy87,5106,0
40.Möllinger, MichaelMichael MöllingerSzwajcaria87,0105,0
40.Mateja, RobertRobert MatejaPolska87,0105,0
42.Żyła, PiotrPiotr ŻyłaPolska86,5104,0
43.Morassi, AndreaAndrea MorassiWłochy86,5103,5
44.Yong-jik, ChoiChoi Yong-jikKorea Południowa86,0102,5
45.Okabe, TakanobuTakanobu OkabeJaponia85,5102,0
46.Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes SevoieFrancja86,0101,5
47.Urbanc, RokRok UrbancSłowenia85,0100,5
48.Karpienko, NikołajNikołaj KarpienkoKazachstan84,098,0
49.Landert, GuidoGuido LandertSzwajcaria84,597,5
50.Vaculík, OndřejOndřej VaculíkCzechy83,596,5
51.Szumbareć, WitalijWitalij SzumbarećUkraina84,096,0

Składy reprezentacji

W poniższej tabeli przedstawione zostały składy wszystkich państw, które były reprezentowane przez przynajmniej jednego skoczka narciarskiego na mistrzostwach w 2007 roku. Mimo wcześniejszego powołania do reprezentacji, w żadnej z konkurencji nie uczestniczyli: Mario Innauer, Tami Kiuru, Fumihisa Yumoto, Kevin Horlacher, Michael Uhrmann, Stefan Hula, Ildar Fatkullin i Robert Kranjec. Wspomniany Uhrmann nie wystartował, ponieważ w wyniku kontuzji, której doznał w trakcie jednej z serii treningowych, zmuszony był zrezygnować ze startu w mistrzostwach świata[6].

Z uwagi na fakt, że tytułu mistrza świata na skoczni dużej z 2005 roku bronił Janne Ahonen, reprezentacja Finlandii wystawiła pięciu skoczków do kwalifikacji przed pierwszym konkursem indywidualnym na tym obiekcie. Analogicznie, za sprawą obrońcy tytułu ze skoczni normalnej – Roka Benkoviča, w kwalifikacjach do zawodów na skoczni K-90 wystartowało pięciu skoczków słoweńskich.

ZawodnikData urodzeniaMiejsca na MŚ 2005Miejsca na MŚ 2007Źródło
ind. duża
[22][23]
ind. norm.
[24][25]
druż. duża
[26]
druż. norm.
[27]
ind. dużaind. norm.druż. duża
 Austria[28] (6)
Mario Innauer10 stycznia 1990[29]
Martin Koch22 stycznia 19829[30]
Andreas Kofler17 maja 1984861[31]
Wolfgang Loitzl13 stycznia 1980671[h]1[h]121[32]
Thomas Morgenstern30 października 198618151[h]1[h]531[33]
Gregor Schlierenzauer7 stycznia 19901081[34]
 Białoruś[35] (2)
Maksim Anisimau5 kwietnia 198350q13[i]15[i]qq[36]
Piotr Czaadajew21 lipca 1987qq13[i]15[i]qq[37]
 Czechy[35] (5)
Antonín Hájek12 lutego 19873045369[38]
Jakub Janda27 kwietnia 1978237[j]8[j]20189[39]
Roman Koudelka9 lipca 198925259[40]
Jan Matura29 stycznia 198023237[j]8[j]q9[41]
Ondřej Vaculík12 maja 198650[42]
 Estonia[1] (1)
Jens Salumäe15 marca 198137q48q[43]
 Finlandia[44] (5)
Janne Ahonen11 maja 1977314[k]2[l]6144[45]
Janne Happonen18 czerwca 198437[46]
Matti Hautamäki14 lipca 19811764[k]2[l]18154[47]
Tami Kiuru13 września 1976212[l][48]
Arttu Lappi11 maja 198411224[49]
Harri Olli15 stycznia 19852314[50]
 Francja[35] (2)
Vincent Descombes Sevoie9 stycznia 1984q46[51]
David Lazzaroni4 lutego 198527412833[52]
 Japonia[35] (6)
Daiki Itō27 grudnia 198536319[m]29203[53]
Kenshirō Itō8 stycznia 199037[54]
Noriaki Kasai6 czerwca 197221369[m]10[n]24343[55]
Takanobu Okabe26 października 197037289[m]10[n]21453[56]
Shōhei Tochimoto21 grudnia 1989163[57]
Fumihisa Yumoto23 kwietnia 1984[58]
 Kanada[35] (4)
Gregory Baxter4 września 1989qq42q12[59]
Graeme Gorham12 czerwca 1987qq12[60]
Trevor Morrice23 września 1991qq12[61]
Stefan Read7 maja 1987qq443712[62]
 Kazachstan[35] (5)
Iwan Karaułow23 czerwca 1980293511[o]11[o]q11[63]
Nikołaj Karpienko10 sierpnia 1981qq11[o]11[o]364811[64]
Aleksiej Korolow20 czerwca 1987qq[65]
Asan Tachtachunow25 września 1986qq11[o]11[o]q11[66]
Radik Żaparow29 lutego 1984q4011[o]11[o]262411[67]
 Korea Południowa[1] (2)
Choi Heung-chul3 grudnia 198143q10[p]13[p]q28[68]
Choi Yong-jik3 grudnia 198322q10[p]13[p]2344[69]
 Niemcy[70] (6)
Tobias Bogner28 maja 199049378[71]
Stephan Hocke20 października 198332288[72]
Kevin Horlacher24 września 1989[73]
Jörg Ritzerfeld28 czerwca 1983205[q]15128[74]
Martin Schmitt29 stycznia 197812162[r]5[q]30168[75]
Michael Uhrmann16 września 197816142[r]5[q][76]
 Norwegia[35] (5)
Anders Bardal28 sierpnia 1982162[77]
Tom Hilde22 września 198712212[78]
Anders Jacobsen17 lutego 19851472[79]
Roar Ljøkelsøy31 maja 19769212[s]3[s]342[80]
Sigurd Pettersen28 lutego 1980141012[s]3[s]27[81]
 Polska[35] (5)
Stefan Hula29 września 1986[82]
Adam Małysz3 grudnia 19776116[t]9[u]415[83]
Robert Mateja5 października 197440506[t]38405[84]
Kamil Stoch25 maja 1987q376[t]9[u]13115[85]
Piotr Żyła16 stycznia 198735425[86]
 Rosja[35] (5)
Ildar Fatkullin16 października 198231325[v]6[v][87]
Dmitrij Ipatow30 czerwca 198440q5[v]6[v]1796[88]
Dienis Korniłow17 sierpnia 198639265[v]6[v]47236[89]
Ilja Roslakow18 lutego 198331196[90]
Dmitrij Wasiljew26 grudnia 197923225[v]6[v]7106[91]
 Rumunia[1] (1)
Mihai Damian2 lutego 1990qq[92]
 Słowacja[35] (1)
Martin Mesík17 października 197947q50q[93]
 Słowenia[35] (6)
Rok Benkovič20 marca 1986153[w]4[w]27[94]
Jernej Damjan28 maja 19836133[w]4[w]452510[95]
Robert Kranjec16 lipca 1981[96]
Primož Pikl25 sierpnia 1982343210[97]
Rok Urbanc28 lutego 1985334710[98]
Peter Žonta9 stycznia 1979393010[99]
 Stany Zjednoczone[35] (2)
Alan Alborn13 grudnia 1980q[100]
Clint Jones5 października 198432qq[101]
 Szwajcaria[35] (4)
Simon Ammann25 czerwca 198144278[x]7[x]127[102]
Andreas Küttel22 kwietnia 197920188[x]7[x]1957[103]
Guido Landert3 listopada 198540497[104]
Michael Möllinger25 października 198035348[x]7[x]407[105]
 Ukraina[1] (4)
Wołodymyr Boszczuk3 sierpnia 1982qqDNS[y]q3513[106]
Ołeksandr Łazarowicz30 sierpnia 1984qqDNS[y]qq13[107]
Witalij Szumbareć14 lipca 1983DNS[y]415113[108]
Wołodymyr Traczuk3 stycznia 198513[109]
 Włochy[35] (2)
Sebastian Colloredo9 września 1987494515[z]12[z]43q[110]
Andrea Morassi30 sierpnia 19882243[111]

Legenda:

q – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego;
DNS – zawodnik nie wystartował w konkursie głównym;
- – zawodnik nie został zgłoszony do kwalifikacji.

Upadki

W trakcie serii konkursowych, kwalifikacyjnych i treningowych rozegranych w ramach mistrzostw świata w Sapporo odnotowano dwa upadki skoczków narciarskich. Pierwszy z nich miał miejsce 21 lutego 2007 podczas drugiej serii treningowej przed kwalifikacjami do konkursu indywidualnego na skoczni dużej. Zawodnikiem, który nie ustał swojej próby był Michael Uhrmann. W wyniku upadku niemiecki skoczek doznał kontuzji kości śródstopia w prawej nodze, co uniemożliwiło mu start w mistrzostwach świata[6].

Podczas pierwszej serii konkursowej zawodów na skoczni Miyanomori upadł Harri Olli[112]. Reprezentant Finlandii uzyskał 93,5 metra i mimo upadku, dzięki temu, że jego odległość stanowiła ponad 90% najdłuższego wyniku pierwszej serii, awansował do serii finałowej jako lucky loser[113].

W pozostałych startach nie odnotowano żadnego upadku.

Uwagi

  1. Nie wliczono tzw. „podwójnego mistrzostwa”, traktując niezależnie konkursy olimpijskie i konkursy mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Do 1980 roku każdy medalista olimpijski automatycznie stawał się medalistą mistrzostw świata.
  2. Oficjalnie zostało zgłoszonych 78 zawodników. W konkursie drużynowym wystartował także kombinator norweski - Wołodymyr Traczuk. Wśród zgłoszonych zawodników znalazł się również Robert Kranjec, jednak ostatecznie nie wziął udziału w mistrzostwach świata.
  3. W tabeli podano oficjalne rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem mistrzostw świata.
  4. Nieoficjalny rekord należał do Andersa Bardala, który w 2006 roku uzyskał 102,5 metra w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Od 2005 roku rekord skoczni mógł zostać poprawiony tylko w zawodach Pucharu Świata, mistrzostwach świata lub zimowych igrzyskach olimpijskich, w związku z czym rekord Bardala nie został uznany za oficjalny rekord skoczni. Rekordzista skoczni, Noriaki Kasai uzyskał 101 metrów w zawodach nieoficjalnych, jednak miało to miejsce w 2004 roku, kiedy to uznawano każdy rekord skoczni, niezależnie od rangi zawodów, podczas których został on ustanowiony.
  5. Nieoficjalny rekord skoczni ustanowił Yūsuke Kaneko, który 25 marca 2005 uzyskał 145 metrów w zawodach krajowych.
  6. Dyskwalifikacja za nieregulaminowy kombinezon.
  7. Skok z upadkiem. Zawodnik zajmował po pierwszej serii 47. miejsce, jednak zakwalifikował się do serii finałowej jako lucky loser. Zgodnie z regulaminem FIS jeżeli skoczek uzyska odległość większą niż 90% najdłuższej odległości pierwszej serii, a następnie upadnie, to awansuje do serii finałowej.
  8. a b c d Skład austriackiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Wolfgang Loitzl, Andreas Widhölzl, Thomas Morgenstern, Martin Höllwarth.
  9. a b c d Skład białoruskiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Iwan Sobolew, Dzmitryj Afanasienka, Piotr Czaadajew, Maksim Anisimau.
  10. a b c d Skład czeskiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Jan Mazoch, Lukáš Hlava, Jan Matura, Jakub Janda.
  11. a b Skład fińskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni normalnej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Matti Hautamäki, Jussi Hautamäki, Risto Jussilainen, Janne Ahonen.
  12. a b c Skład fińskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni dużej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Risto Jussilainen, Tami Kiuru, Matti Hautamäki, Janne Ahonen.
  13. a b c Skład japońskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni normalnej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Daiki Itō, Takanobu Okabe, Akira Higashi, Noriaki Kasai.
  14. a b Skład japońskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni dużej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Noriaki Kasai, Takanobu Okabe, Hideharu Miyahira, Akira Higashi.
  15. a b c d e f g h Skład kazachskiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Nikołaj Karpienko, Asan Tachtachunow, Radik Żaparow, Iwan Karaułow.
  16. a b c d Skład koreańskiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Kang Chil-ku, Choi Heung-chul, Kim Hyun-ki, Choi Yong-jik.
  17. a b c Skład niemieckiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni dużej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Martin Schmitt, Jörg Ritzerfeld, Michael Uhrmann, Georg Späth.
  18. a b Skład niemieckiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni normalnej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Michael Neumayer, Martin Schmitt, Michael Uhrmann, Georg Späth.
  19. a b c d Skład norweskiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Lars Bystøl, Sigurd Pettersen, Bjørn Einar Romøren, Roar Ljøkelsøy.
  20. a b c Skład polskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni normalnej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Kamil Stoch, Marcin Bachleda, Adam Małysz, Robert Mateja.
  21. a b Skład polskiego zespołu w konkursie drużynowym na skoczni dużej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Mateusz Rutkowski, Marcin Bachleda, Kamil Stoch, Adam Małysz.
  22. a b c d e f g h Skład rosyjskiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Ildar Fatkullin, Dmitrij Ipatow, Dienis Korniłow, Dmitrij Wasiljew.
  23. a b c d Skład słoweńskiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Primož Peterka, Jure Bogataj, Rok Benkovič, Jernej Damjan.
  24. a b c d e f Skład szwajcarskiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Michael Möllinger, Simon Ammann, Marco Steinauer, Andreas Küttel.
  25. a b c Skład ukraińskiego zespołu, zgłoszonego do konkursu drużynowego na skoczni normalnej podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Mykoła Kozłow, Witalij Szumbareć, Wołodymyr Boszczuk, Ołeksandr Łazarowicz. Ostatecznie drużyna nie wystąpiła w konkursie.
  26. a b Skład włoskiego zespołu w konkursach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2005: Sebastian Colloredo, Marco Beltrame, Alessio Bolognani, Stefano Chiapolino.

Przypisy

  1. a b c d e Andrzej Mysiak: Skoki Narciarskie - Od 9 pierwszy trening w Sapporo (Aktualizacja 2) (pol.). skokinarciarskie.pl, 21 lutego 2007. [dostęp 2010-09-19].
  2. Skoki narciarskie - Puchar Świata 2006/2007 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2010-09-15].
  3. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Jacobsen faworytem bukmacherów do tytułu MŚ w Sapporo (pol.). skijumping.pl, 20 lutego 2007. [dostęp 2010-09-15].
  4. Andrzej Mysiak: Skoki Narciarskie - Przed Mistrzostwami Świata w Sapporo (pol.). skokinarciarskie.pl, 20 lutego 2007. [dostęp 2010-09-15].
  5. Paweł Guzik: Skoki Narciarskie: Kto jedzie po złoto? (pol.). skijumping.pl, 21 lutego 2007. [dostęp 2010-09-15].
  6. a b c Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie - Uhrmann w szpitalu. Nie wystąpi na MŚ (Aktualizacja) (pol.). skokinarciarskie.pl, 21 lutego 2007. [dostęp 2010-09-15].
  7. Skoki Narciarskie - Willingen, Puchar Świata 2006/2007 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2010-09-15].
  8. Skoki Narciarskie - Mistrzostwa Świata 2005 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2010-09-15].
  9. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Walter Hofer tłumaczy zasady uznawania rekordów skoczni (pol.). skijumping.pl, 16 marca 2005. [dostęp 2010-09-19].
  10. Sapporo HS 100 (niem.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2010-09-19].
  11. Sapporo HS 134 (niem.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2010-09-13].
  12. FIS Nordic World Ski Championships 2007, Sapporo / JPN, Ski Jumping, Large Hill Individual, Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-02-25)].
  13. FIS Nordic World Ski Championships 2007, Sapporo / JPN, Ski Jumping, Large Hill Individual, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-02-27)].
  14. FIS Nordic World Ski Championships 2007, Sapporo / JPN, Ski Jumping, Large Hill Team, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-02-27)].
  15. FIS Nordic World Ski Championships 2007, Sapporo / JPN, Ski Jumping, Normal Hill Individual, Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-03-04)].
  16. FIS Nordic World Ski Championships 2007, Sapporo / JPN, Ski Jumping, Normal Hill Individual, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-30)].
  17. Paweł Stawowczyk: Skoki narciarskie - Ammann Mistrzem Świata, Olli drugi, Małysz czwarty (pol.). skokinarciarskie.pl, 24 lutego 2007. [dostęp 2010-09-28].
  18. Paweł Stawowczyk: Skoki narciarskie - MŚ: Austria zdobywa złoto (pol.). skokinarciarskie.pl, 25 lutego 2007. [dostęp 2010-09-28].
  19. Paweł Stawowczyk: Skoki narciarskie - MŚ: Małysz deklasuje rywali i zdobywa złoty medal! (pol.). skokinarciarskie.pl, 3 marca 2007. [dostęp 2010-09-28].
  20. Skoki narciarskie - Zwycięzcy Mistrzostw Świata (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2010-09-29].
  21. Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie - MŚ Sapporo: Austriacy najlepsi w kwalifikacjach (pol.). skokinarciarskie.pl, 2 marca 2007. [dostęp 2010-09-17].
  22. FIS Nordic World Ski Championships 2005, Oberstdorf * Allgäu / GER, Large Hill, Individual Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-05-15)].
  23. FIS Nordic World Ski Championships 2005: Oberstdorf * Allgäu / GER, Ski-Jumping, Large Hill Individual, Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-05-15)].
  24. FIS Nordic World Ski Championships 2005, Oberstdorf * Allgäu / GER, Normal Hill Individual, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-02-21)].
  25. FIS Nordic World Ski Championships 2005: Oberstdorf * Allgäu / GER, Ski-Jumping, Normal Hill Individual, Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-02-23)].
  26. FIS Nordic World Ski Championships 2005, Oberstdorf * Allgäu / GER, Large Hill Team, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-05-16)].
  27. FIS Nordic World Ski Championships 2005, Oberstdorf * Allgäu / GER, Normal Hill Team, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-02-24)].
  28. Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie - Austriacy na Mistrzostwa Świata (pol.). skokinarciarskie.pl, 13 lutego 2007. [dostęp 2010-09-19].
  29. FIS-Ski - biographie: INNAUER Mario (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  30. FIS-Ski - biographie: KOCH Martin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  31. FIS-Ski - biographie: KOFLER Andreas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  32. FIS-Ski - biographie: LOITZL Wolfgang (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  33. FIS-Ski - biographie: MORGENSTERN Thomas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  34. FIS-Ski - biographie: SCHLIERENZAUER Gregor (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  35. a b c d e f g h i j k l m n Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: MŚ w Sapporo: Składy ekip (pol.). skijumping.pl, 19 lutego 2007. [dostęp 2010-09-19].
  36. FIS-Ski - biographie: ANISIMOV Maksim (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  37. FIS-Ski - biographie: CHAADAEV Petr (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  38. FIS-Ski - biographie: HAJEK Antonin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  39. FIS-Ski - biographie: JANDA Jakub (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  40. FIS-Ski - biographie: KOUDELKA Roman (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  41. FIS-Ski - biographie: MATURA Jan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-19].
  42. FIS-Ski - biographie: VACULIK Ondrej (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  43. FIS-Ski - biographie: SALUMAE Jens (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  44. Katarzyna Gucewicz: Skoki Narciarskie - Ahonen Mistrzem Finlandii. Kadra Finów do Sapporo (pol.). skokinarciarskie.pl, 14 lutego 2007. [dostęp 2010-09-29].
  45. FIS-Ski - biographie: AHONEN Janne (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-20].
  46. FIS-Ski - biographie: HAPPONEN Janne (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  47. FIS-Ski - biographie: HAUTAMAEKI Matti (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-20].
  48. FIS-Ski - biographie: KIURU Tami (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  49. FIS-Ski - biographie: LAPPI Arttu (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  50. FIS-Ski - biographie: OLLI Harri (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  51. FIS-Ski - biographie: DESCOMBES SEVOIE Vincent (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  52. FIS-Ski - biographie: LAZZARONI David (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  53. FIS-Ski - biographie: ITO Daiki (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  54. FIS-Ski - biographie: ITO Kenshiro (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  55. FIS-Ski - biographie: KASAI Noriaki (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-20].
  56. FIS-Ski - biographie: OKABE Takanobu (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  57. FIS-Ski - biographie: TOCHIMOTO Shohei (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  58. FIS-Ski - biographie: YUMOTO Fumihisa (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  59. FIS-Ski - biographie: BAXTER Gregory (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  60. FIS-Ski - biographie: GORHAM Graeme (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  61. FIS-Ski - biographie: MORRICE Trevor (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  62. FIS-Ski - biographie: READ Stefan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  63. FIS-Ski - biographie: KARAULOV Ivan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  64. FIS-Ski - biographie: KARPENKO Nikolaz (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  65. FIS-Ski - biographie: KOROLEV Alexey (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  66. FIS-Ski - biographie: TAKHTAKHUNOV Assan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  67. FIS-Ski - biographie: ZHAPAROV Radik (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  68. FIS-Ski - biographie: CHOI Heung-Chul (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-20].
  69. FIS-Ski - biographie: CHOI Yong-Jik (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  70. Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie - Peter Rohwein wybrał skład na MŚ (pol.). skokinarciarskie.pl, 12 lutego 2007. [dostęp 2010-09-29].
  71. FIS-Ski - biographie: BOGNER Tobias (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  72. FIS-Ski - biographie: HOCKE Stephan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  73. FIS-Ski - biographie: HORLACHER Kevin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  74. FIS-Ski - biographie: RITZERFELD Joerg (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  75. FIS-Ski - biographie: SCHMITT Martin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21].
  76. FIS-Ski - biographie: UHRMANN Michael (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21].
  77. FIS-Ski - biographie: BARDAL Anders (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  78. FIS-Ski - biographie: HILDE Tom (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  79. FIS-Ski - biographie: JACOBSEN Anders (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  80. FIS-Ski - biographie: LJOEKELSOEY Roar (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21].
  81. FIS-Ski - biographie: PETTERSEN Sigurd (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  82. FIS-Ski - biographie: HULA Stefan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  83. FIS-Ski - biographie: MALYSZ Adam (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21].
  84. FIS-Ski - biographie: MATEJA Robert (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  85. FIS-Ski - biographie: STOCH Kamil (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  86. FIS-Ski - biographie: ZYLA Piotr (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  87. FIS-Ski - biographie: FATCHULLIN Ildar (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  88. FIS-Ski - biographie: IPATOV Dimitry (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  89. FIS-Ski - biographie: KORNILOV Denis (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  90. FIS-Ski - biographie: ROSLIAKOV Ilja (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  91. FIS-Ski - biographie: VASSILIEV Dimitry (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  92. FIS-Ski - biographie: DAMIAN Mihai (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  93. FIS-Ski - biographie: MESIK Martin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  94. FIS-Ski - biographie: BENKOVIC Rok (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  95. FIS-Ski - biographie: DAMJAN Jernej (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  96. FIS-Ski - biographie: KRANJEC Robert (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21].
  97. FIS-Ski - biographie: PIKL Primoz (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  98. FIS-Ski - biographie: URBANC Rok (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  99. FIS-Ski - biographie: ZONTA Peter (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  100. FIS-Ski - biographie: ALBORN Alan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  101. FIS-Ski - biographie: JONES Clint (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  102. FIS-Ski - biographie: AMMANN Simon (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21].
  103. FIS-Ski - biographie: KUETTEL Andreas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  104. FIS-Ski - biographie: LANDERT Guido (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  105. FIS-Ski - biographie: MOELLINGER Michael (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  106. FIS-Ski - biographie: BOSHCHUK Volodymyr (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  107. FIS-Ski - biographie: LAZAROVYCH Oleksandr (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  108. FIS-Ski - biographie: SHUMBARETS Vitaliy (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  109. FIS-Ski - biographie: TRACHUK Volodymyr (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  110. FIS-Ski - biographie: COLLOREDO Sebastian (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  111. FIS-Ski - biographie: MORASSI Andrea (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2012-03-07].
  112. Krzysztof Baraniak: Adam Małysz mistrzem świata w Sapporo!!! (pol.). wiadomosci24.pl, 3 marca 2007. [dostęp 2010-09-19].
  113. Skoki narciarskie - Zasady Pucharu Świata (pol.). sport24.pl. [dostęp 2016-09-25].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Propozycja LnM-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Propozycja 1 dla Listy na Medal na PL.WIKI
Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Bronze medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Brązowy medal z pucharem.
Medals world.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Medals with globe icons combined
Morgi.jpg
Thomas Morgenstern in Lahti in 2006-03-05
AndersJacobsen-2010.jpg
Autor: Tor Atle Kleven from Trondheim, Norway, Licencja: CC BY-SA 2.0

Anders Jacobsen being interviewed after winning the Norwegian ski jumping championship 19 January 2010.

The license on this photo is Creative Commons (CC-BY-SA).

If you use this picture, remember to give credit according to the license (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/).
Sapporo Ski Jumping Tower Feb07.JPG
Autor: Eckhard Pecher, Licencja: CC BY 2.5
View of Okurayama Ski Jumping Tower in Sapporo, Japan, Site of Olympic Winter Games in 1972 and Nordic World Ski Championships 2007
Miyanomoriskijump.jpg
Miyanomori ski jumping hill in Sapporo
Adam Małysz skoczek.JPG
Autor: Shleiderbmx, Licencja: CC BY-SA 4.0
Adam Małysz na zawodach w Szczyrku