Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2009

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2009
20072011
Data

19–28 lutego 2009

Gospodarz

Liberec

Dyscyplina

skoki narciarskie

Mężczyźni
konkurs indywidualny
na skoczni HS-100

Austria Wolfgang Loitzl

konkurs indywidualny
na skoczni HS-134

Szwajcaria Andreas Küttel

konkurs drużynowy
na skoczni HS-134

 Austria

Kobiety
konkurs indywidualny
na skoczni HS-100

Stany Zjednoczone Lindsey Van

Klasyfikacja medalowa
Zwycięzca

 Austria

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2009 – zawody w skokach narciarskich przeprowadzone w ramach Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2009 się w dniach 19–28 lutego tego roku w Libercu.

Na skoczniach Ještěd zostały rozegrane cztery konkurencje – trzy indywidualne (konkursy mężczyzn na obiektach HS100 i HS134 oraz konkurs kobiet na obiekcie HS100) oraz jedna drużynowa (skoki mężczyzn na obiekcie HS134)[1]. Konkurs kobiet był pierwszą w historii rywalizacją o tytuł mistrzyni świata w skokach narciarskich[2]. Indywidualnie złote medale zdobyli: Wolfgang Loitzl i Lindsey Van na skoczni HS100 oraz Andreas Küttel na skoczni HS134. Drużynowe mistrzostwo mężczyzn zdobyła reprezentacja Austrii.

Do zawodów zostało zgłoszonych 118 zawodników z 23 narodowych reprezentacji, w tym 79 mężczyzn z 22 krajów[3] i 39 kobiet[4] z 13 krajów[5].

Przed mistrzostwami

Gregor Schlierenzauer – lider klasyfikacji Pucharu Świata przed rozpoczęciem mistrzostw.

Wśród faworytek do zwycięstwa najczęściej podawano cztery nazwiska: Anette Sagen, Anna Häfele, Ulrike Gräßler i Daniela Iraschko. Było to związane z ówczesną klasyfikacją Pucharu Kontynentalnego, w której te zawodniczki zajmowały wysokie miejsca[6]. Bezpośrednio przed mistrzostwami dwa konkursy w Notodden wygrała Iraschko, co potwierdziło, że będzie liczyć się w walce o medal[7][8].

Faworytami w konkursach mężczyzn byli: lider klasyfikacji generalnej i zwycięzca 10 konkursów Pucharu Świata do momentu rozpoczęcia mistrzostw – Gregor Schlierenzauer, wicelider i czterokrotny zwycięzca konkursów PŚ – Simon Ammann oraz Wolfgang Loitzl[6]. Tuż przed mistrzostwami konkurs Pucharu Świata w Oberstdorfie wygrał Harri Olli[9] i także był uważany za jednego z faworytów. Regularnie miejsca w pierwszej dziesiątce zawodów zajmowali Anders Jacobsen i Thomas Morgenstern, co sprawiło, że także byli uznawani za kandydatów do medalu. Wśród faworytów wymieniano także takie nazwiska jak: Adam Małysz, Dmitrij Wasiljew czy Ville Larinto[2].

W konkursie drużynowym kandydatem do zdobycia złotego medalu była reprezentacja Austrii[6], która wygrała prawie wszystkie konkursy drużynowe w sezonie. W walce o medale faworytami były także reprezentacje: Finlandii – zwycięzcy konkursu drużynowego na 10 dni przed mistrzostwami[10], Rosji, która zajęła drugie miejsce w konkursie drużynowym w Oberstdorfie[10], Niemiec i Japonii[6][2].

Skocznie

Dwa spośród czterech konkursów (konkurs indywidualny mężczyzn i kobiet) skoków narciarskich podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2009 odbyły się na skoczni normalnej (HS100) w Libercu. Pozostałe dwa konkursy (indywidualny i drużynowy mężczyzn) zostały przeprowadzone na dużym obiekcie (HS134), znajdującym się w tym samym kompleksie skoczni.

Nazwa skoczniMiejscowośćPunkt KHSRekord skoczni[a]
JeštědLiberecK-90HS 100106,5 m[11]Anssi Koivuranta19.02.2009
JeštědK-120HS 134139,0 m[12]Thomas Morgenstern21.12.2002
Janne Ahonen11.01.2004

Jury

Dyrektorem konkursów w skokach narciarskich na mistrzostwach świata w Libercu był Leoš Škoda oraz z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, dyrektor zawodów Pucharu Świata Walter Hofer. Asystentem Waltera Hofera był, podobnie jak w innych oficjalnych zawodach organizowanych przez FIS, Miran Tepeš. Sędzią technicznym był Sandro Sambugaro, a jego asystentem Yutaka Minemura.

Skład sędziowski poszczególnych konkursów przedstawia poniższa tabela.

SędziaKrajStanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. ind. kobiet
HS 100[13]
Stanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. ind. mężczyzn
HS 100[14][15]
Stanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. ind. mężczyzn
HS 134[16][17]
Stanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. druż. mężczyzn
HS 134[18]
Johann BachmayerAustriaAD
Janez BešterSłoweniaDEBD
Václav KramlCzechyABEA
Geir S. LøngNorwegiaECE
David PiguetSzwajcariaBCB
William TrachselFrancjaCDAC

Przebieg zawodów

Lindsey Van – mistrzyni świata w skokach narciarskich z 2009 roku.
Ulrike Gräßler – wicemistrzyni świata w skokach narciarskich z 2009 roku.
Wolfgang Loitzl – mistrz świata ze skoczni normalnej.
Andreas Küttel – mistrz świata ze skoczni dużej.
Martin Schmitt – wicemistrz świata ze skoczni dużej.
Thomas Morgenstern – mistrz świata w konkursie drużynowym.

Pierwszym z konkursów indywidualnych na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2009 w Libercu były zawody kobiet na skoczni normalnej. Jednocześnie był to pierwszy w historii mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym konkurs w skokach narciarskich, w którym o medale rywalizowały kobiety[2]. Początkowo na liście startowej znalazło się 39 zawodniczek, jednak ostatecznie w konkursie udział wzięło 36 skoczkiń. Ze startu zrezygnowały dwie reprezentantki Czech – Natálie Dejmková i Lucie Míková oraz reprezentantka Kanady, Atsuko Tanaka. Konkurs przebiegał w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, głównie za sprawą silnych opadów śniegu[19].

Belka startowa przed pierwszą serią konkursową została umieszczona na 24 pozycji. Pierwszą zawodniczką, która oddała skok była Maren Lundby, która uzyskała 73,5 metra. Chwilę później Yūki Itō uzyskała rezultat o metr dłuższy i objęła prowadzenie, którego nie oddała aż do skoku Ayumi Watase na 76,5 metra. Pierwszy skok na odległość punktu konstrukcyjnego (90 metrów) był zasługą najmłodszej uczestniczki zawodów, reprezentującej Francję – Coline Mattel. Do tego wyniku nie zbliżyła się żadna ze skoczkiń aż do momentu, gdy swój skok oddała Magdalena Schnurr. Reprezentantka Niemiec uzyskała 89 metrów, co dało jej drugie miejsce. Tę samą odległość uzyskała Daniela Iraschko, jednak ze względu na lepsze noty za styl wyprzedziła Niemkę. Identyczny skok i notę jak Iraschko uzyskała także Lindsey Van, w wyniku czego obie zawodniczki zajmowały ex aequo tę samą lokatę. Jedynie dwie zawodniczki zdołały oddać skok za punktem kalkulacyjnym obiektu w Libercu. Tymi zawodniczkami były: Ulrike Gräßler oraz Anette Sagen. Obie zawodniczki uzyskały 93,5 metra, jednak liderką po pierwszej rundzie została Gräßler[19].

Drugą serię konkursową przeprowadzono z belki startowej nr 25. Pierwsza z zawodniczek, Julia Kykkänen uzyskała 72 metry, dzięki czemu awansowała na 26. pozycję. Chwilę później Ayuka Takeda skoczyła 75 metrów i objęła prowadzenie. Odległość 87 metrów osiągnięta przez Helenę Olsson Smeby spowodowała, że zawodniczka prowadziła w konkursie. Zmiana liderki nastąpiła dopiero po skoku Jenny Mohr, która skoczyła 8 metrów bliżej, jednak mimo to wyprzedziła Smeby. Kilka minut później na pierwszym miejscu znalazła się Bigna Windmüller[19].

Skok z problemami w powietrzu na odległość 59,5 metra oddała Manja Pograjc, która tym samym spadła o 10 pozycji. Na pierwszym miejscu nadal była Windmüller, jednak krótko później prowadzenie objęła Jacqueline Seifriedsberger, a następnie Ayumi Watase oraz Jessica Jerome[19].

Daniela Iraschko, uzyskując 91 metrów, objęła prowadzenie. Lindsey Van, która zajmowała z Iraschko ex aequo czwarte miejsce, skoczyła 6,5 metra dalej i wyprzedziła Austriaczkę. Kolejną zawodniczką na starcie była Coline Mattel, jednak uzyskała gorszy rezultat od poprzedniczek i po swojej próbie zajmowała trzecią lokatę. Na starcie pozostały dwie zawodniczki – Anette Sagen i Ulrike Gräßler, jednak żadna z nich nie zdołała pokonać prowadzącej Van. Tym samym Lindsey Van została pierwszą kobietą w historii, która zdobyła złoty medal mistrzostw świata w skokach narciarskich. Srebrny medal przyznany został Gräßler, a brązowy – Sagen[19].

Drugą z konkurencji były skoki mężczyzn na skoczni normalnej, które odbyły się 21 lutego. Pierwszym zawodnikiem, który oddał skok był Maciej Kot, jednak uzyskał 86 metrów, co nie pozwoliło mu awansować do serii finałowej. Pierwszym skoczkiem, który lądował za punktem konstrukcyjnym był Ołeksandr Łazarowycz, który po skoku na 91,5 metra objął prowadzenie. Kolejny z zawodników, Robert Hrgota skoczył dwa metry dalej i to on został liderem konkursu. Dalszy skok oddał reprezentant Czech, Lukáš Hlava – 96,5 metra. Pozostawał liderem aż do skoku Takanobu Okabe, który pokonał Hlavę o 2,5 metra. Tuż za nim na belce startowej pojawił się Kamil Stoch, który dzięki odległości 99,5 metra objął prowadzenie[20].

Stoch pozostawał liderem przez 20 skoków, krócej od niego skakali zawodnicy, którzy zajmowali miejsca w pierwszej 20 ówczesnej klasyfikacji Pucharu Świata, między innymi: Roman Koudelka, Michael Uhrmann i Anders Bardal. Pół metra bliżej od Stocha skoczył Andreas Küttel i mimo wyższych od Polaka not sędziowskich, uplasował się o pół punktu za nim[20].

Dopiero po skoku Ville Larinto na 101 metrów, reprezentant Polski przestał prowadzić w konkursie. Kolejnym zawodnikiem był Dmitrij Wasiljew, jednak uzyskane przez niego 94,5 metra gwarantowało tylko awans do finałowej serii, gdyż po skoku zajmował miejsce w drugiej dziesiątce stawki. Skoczkiem, który wystartował po Wasiljewie był Anders Jacobsen, który po skoku na 102 metry objął prowadzenie w konkursie. Jeszcze dalszy skok, na 104,5 metra oddał Harri Olli i wyprzedził Jacobsena. Żaden z pięciu pozostałych zawodników nie zdołał pokonać reprezentanta Finlandii. Martin Schmitt skoczył 100,5 metra, Thomas Morgenstern uzyskał 101,5 metra, Wolfgang Loitzl – 103,5 metra, Simon Ammann – 102 metry, podobnie jak lider Pucharu Świata, Gregor Schlierenzauer. Po pierwszej serii drugie miejsce za Ollim zajmował Loitzl, a trzecie Jacobsen[20].

Drugą serię rozpoczął Dienis Korniłow i dzięki skokowi na 93,5 metra objął prowadzenie na dłuższy czas. Rosjanina wyprzedził dopiero Robert Kranjec (20. po pierwszej serii), który uzyskał rezultat o cztery metry dalszy. Kolejny ze skoczków, Dmitrij Wasiljew pokonał Kranjca o metr i został nowym liderem konkursu, a jego skok pozwolił mu awansować na 10. miejsce końcowej klasyfikacji[20].

Zmiana na prowadzeniu miała miejsce po skoku Romana Koudelki, który oddał skok na 97 metrów, jednak miał przewagę punktową po pierwszej serii i dzięki temu wyprzedził Wasiljewa. Pierwszą dziesiątkę otwarł Andreas Küttel, który oddał najdłuższy do tego momentu drugiej serii skok i dzięki temu zajmował pierwsze miejsce. Dziewiąty po pierwszej rundzie Kamil Stoch uzyskał odległość 100,5 metra i objął prowadzenie. Skok Polaka był najdłuższym ze wszystkich ustanych w drugiej serii konkursowej[20].

Kolejni zawodnicy – Martin Schmitt i Ville Larinto oddali krótsze skoki, w związku z czym Stoch pozostawał na pierwszym miejscu. Wyprzedził go natomiast kolejny ze skoczków, Simon Ammann. Dwukrotny mistrz olimpijski z Salt Lake City uzyskał 99,5 metra i dzięki przewadze punktowej zdołał pokonać reprezentanta Polski. Najdłuższy skok drugiej serii oddał następny zawodnik – Thomas Morgenstern. Austriak uzyskał 101,5 metra, jednak nie ustał swojej próby i za sprawą obniżonych not sędziowskich wypadł z pierwszej piątki konkursu. Gregor Schlierenzauer uzyskał rezultat o pół metra gorszy od prowadzącego Ammanna, ale dzięki przewadze z pierwszej serii wyprzedził Szwajcara o pół punktu[20].

Zajmujący po pierwszej serii skoków trzecią pozycję Anders Jacobsen oddał jeden z najkrótszych skoków drugiej serii[b] i spadł o kilkanaście pozycji. Taką samą odległość co zajmujący pierwsze miejsce Schlierenzauer uzyskał Wolfgang Loitzl i wyprzedził swojego rodaka o 7 punktów. Zwycięzca pierwszej serii konkursu o mistrzostwo świata na skoczni normalnej – Harri Olli lądował na 87 metrze i stracił szanse na medal[20].

Tym samym mistrzem świata został Wolfgang Loitzl, srebrny medal zdobył Gregor Schlierenzauer, a brązowy Simon Ammann. Tuż za podium, na czwartym miejscu znalazł się Kamil Stoch[20].

Trzecią konkurencją były skoki mężczyzn na obiekcie dużym, które rozegrano 27 lutego. Jako pierwszy na belce startowej zasiadł Radik Żaparow i uzyskał 111 metrów. Z numerem drugim wystartował Alexandre Mabboux, który skoczył metr dalej i wyprzedził Kazacha. Jednym z kolejnych zawodników był reprezentant Ukrainy, Witalij Szumbareć, który po skoku na 116,5 metra zajmował pierwszą pozycję. Tuż za nim swój skok oddał inny Ukrainiec – Wołodymyr Boszczuk i dzięki odległości 119,5 metra objął prowadzenie[21].

Pierwszy skok na odległość punktu konstrukcyjnego oddał dziewiąty zawodnik konkursu – Nikołaj Karpienko, który dzięki temu został liderem. Na pierwszym miejscu utrzymywał się aż do skoku Sebastiana Colloredo, który co prawda skoczył pół metra krócej od reprezentanta Kazachstanu, ale dzięki wyższym notom sędziowskim wyprzedził go o 0,1 punktu[21].

W momencie, gdy do skoku przygotowywał się Rafał Śliż, nastąpiło pogorszenie warunków atmosferycznych wokół skoczni w Libercu. Systematycznie, aż do końca konkursu warunki pogarszały się[21].

Identyczny skok co prowadzący Sebastian Colloredo oddał Kamil Stoch, jednak uzyskał o punkt wyższe noty za styl i objął prowadzenie w konkursie. Pierwszym skoczkiem, który przekroczył granicę 120 metrów był Robert Kranjec, który lądował 5,5 metra za punktem K. Bezpośrednio po Słoweńcu skok na 127 metr oddał Stephan Hocke i wyprzedził Kranjca. Taki sam skok z identyczną notą za styl uzyskał Adam Małysz i wspólnie z Niemcem prowadził w zawodach. Zmiana na pierwszym miejscu nastąpiła po skoku Romana Koudelki, który uzyskał 128 metrów oraz noty sędziowskie po 19 punktów i plasował się na pierwszym miejscu[21].

Anders Bardal jako pierwszy przekroczył 130 metrów, lądując metr za tą granicą. Kolejnym zawodnikiem był Andreas Küttel, który dzięki skokowi na 133,5 metra i wysokim notom sędziowskim został nowym liderem konkursu[21].

Kolejni zawodnicy skakali krócej od Küttela, jednak niemal wszyscy osiągnęli rezultat powyżej 125 metra. Pół metra bliżej od Szwajcara skoczył Martin Schmitt i tracił 0,4 punktu do prowadzącego zawodnika. Pół metra bliżej od Schmitta skoczył natomiast Anders Jacobsen i tracił do niego 1,4 punktu[21].

Tuż za prowadzącą czwórką znalazł się ówczesny lider Pucharu Świata, Gregor Schlierenzauer, który oddał skok na 132 metry[21].

Z powodu silnego wiatru, druga seria była co kilka minut przerywana. Podjęto dwie próby przeprowadzenia serii finałowej. Pierwsza z nich została zakończona po skokach 23 zawodników. Wśród nich najdłuższą odległość uzyskał Michael Neumayer (123,5 metra), a na prowadzeniu znajdował się Thomas Morgenstern. Drugą próbę zakończono po skokach 16 zawodników. Najdłuższy skok w tej grupie zawodników oddał Emmanuel Chedal, który uzyskał 121,5 metra i jako jedyny przekroczył granicę punktu konstrukcyjnego[21].

Ostatecznie jury konkursu zdecydowało się odwołać serię finałową i przyjąć wyniki pierwszej rundy za wyniki końcowe. Tym samym pierwszy raz w historii zdarzyło się, że konkurs skoków narciarskich na obiekcie dużym w ramach mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym zakończył się na pierwszej serii. W związku z anulowaniem drugiej serii, mistrzem świata został Andreas Küttel, wicemistrzem – Martin Schmitt, a brązowy medal wywalczył Anders Jacobsen[21].

Ostatnią konkurencją skoków narciarskich podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2009 były zawody drużynowe mężczyzn na skoczni dużej, które odbyły się 28 lutego. W konkursie wystartowało 12 drużyn. Po pierwszej kolejce skoków, podobnie jak po wszystkich kolejnych na prowadzeniu była reprezentacja Austrii. Najdalej w pierwszej kolejce skoczył Wolfgang Loitzl, który lądował na 131. metrze. Tuż za Austrią znajdowały się ekipy Finlandii i Norwegii. Najdalej w drugiej kolejce, 127 metrów skoczył reprezentant Japonii, Takanobu Okabe, dzięki czemu ekipa japońska zajmowała drugie miejsce. W trzeciej turze najdłuższy skok oddał Stefan Hula, który uzyskał taki sam rezultat jak wcześniej wspomniany Okabe. Pozostali zawodnicy uzyskali rezultaty słabsze o kilka metrów od Huli, w wyniku czego reprezentacja Polski awansowała na drugie miejsce. W ostatniej grupie pierwszej serii najdalej skoczył Gregor Schlierenzauer (127,5 metra) i Austria umocniła się na pozycji lidera. Metr krótszy skok oddał Anders Jacobsen, jednak mimo to był to rezultat wystarczający, aby awansować na drugie miejsce. Na trzecie miejsce po skoku Adama Małysza na 121 metrów spadła reprezentacja Polski. Dziesiąte miejsce w konkursie drużynowym zajęła reprezentacja Niemiec, która była zaliczana do faworytów konkursu. Z uwagi na to, że w serii finałowej startuje tylko osiem drużyn, Niemcy zakończyli start w konkursie po czterech skokach[22].

Najdłuższym skokiem piątej kolejki okazało się 136 metrów Wolfganga Loitzla, który na dodatek dostał 59 punktów za styl[c] i powiększył przewagę punktową drużyny Austrii nad pozostałymi ekipami. Trzy metry bliżej od Loitzla lądował Anders Bardal, dzięki czemu Norwegia pozostała wiceliderem konkursu. W szóstej kolejce najdalej skoczył Takanobu Okabe, który uzyskał 135 metrów przy wysokich notach za styl. Metr krócej skoczył reprezentant Austrii, Martin Koch. W przedostatniej kolejce dwóch zawodników uzyskało 129 metrów, co było najdłuższym spośród skoków tej grupy. Tymi zawodnikami byli Jakub Janda i Johan Remen Evensen. Po siódmej kolejce za prowadzącą Austrią, na drugim miejscu pozostawała Norwegia, a na trzecim – Japonia[22].

W ostatniej, ósmej kolejce najdalej skoczył reprezentant Polski, Adam Małysz, który uzyskał 123,5 metra. Dzięki temu reprezentacja Polski awansowała na czwarte miejsce w końcowej klasyfikacji zawodów. Pół metra krócej od Małysza skoczyli Robert Kranjec i Gregor Schlierenzauer. Drużynowymi mistrzami świata zostali Austriacy, wicemistrzami – Norwegowie, a brązowy medal przypadł reprezentantom Japonii[22].

Medaliści

Mężczyźni

Konkurs indywidualny na skoczni HS100 (21.02.2009)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgAustria Wolfgang Loitzl103,5 m
145,5 pkt
99,0 m
136,5 pkt
19,519,0 • 19,5 • 19,5 • 19,5
19,519,5 • 19,5 • 19,5 • 19,5
282,0 pkt
Silver medal with cup.svgAustria Gregor Schlierenzauer102,0 m
140,5 pkt
99,0 m
134,5 pkt
19,018,0 • 18,5 • 19,0 • 19,0
18,519,0 • 18,5 • 19,0 • 19,0
275,0 pkt7,0 pkt
Bronze medal with cup.svgSzwajcaria Simon Ammann102,0 m
139,5 pkt
99,5 m
135,0 pkt
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 19,0
18,5 • 18,5 • 19,0 • 19,0 • 18,5
274,5 pkt7,5 pkt

Konkurs indywidualny na skoczni HS134 (27.02.2009)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgSzwajcaria Andreas Küttel133,5 m
141,3 pkt

19,5 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 18,5
141,3 pkt
Silver medal with cup.svgNiemcy Martin Schmitt133,0 m
140,9 pkt

19,5 • 19,5 • 19,0 • 19,0 • 19,0140,9 pkt0,4 pkt
Bronze medal with cup.svgNorwegia Anders Jacobsen132,5 m
139,5 pkt

19,019,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0139,5 pkt1,8 pkt

Konkurs drużynowy na skoczni HS134 (28.02.2009)

MedalKrajImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łączna zawodnikaNota łączna drużynyStrata
Gold medal with cup.svg AustriaWolfgang Loitzl131,0 m
137,3 pkt
136,0 m
147,8 pkt
19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,5 • 20,0
19,520,0 • 19,5 • 19,5 • 20,0
285,1 pkt1034,3 pkt
Martin Koch121,0 m
115,3 pkt
134,0 m
142,2 pkt
17,5 • 17,5 • 18,5 • 18,0 • 18,0
19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 18,0
257,5 pkt
Thomas Morgenstern123,0 m
120,4 pkt
123,0 m
120,9 pkt
18,0 • 18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,519,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5
241,3 pkt
Gregor Schlierenzauer127,5 m
130,0 pkt
123,0 m
120,4 pkt
19,018,5 • 19,0 • 19,0 • 18,5
18,5 • 18,5 • 19,518,0 • 18,0
250,4 pkt
Silver medal with cup.svg NorwegiaAnders Bardal128,0 m
129,4 pkt
133,0 m
139,9 pkt
18,0 • 18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,5 • 18,5 • 19,0 • 19,0 • 19,0
262,4 pkt1000,8 pkt33,5 pkt
Tom Hilde122,0 m
118,1 pkt
129,0 m
133,2 pkt
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,5 • 18,5
19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 18,5
251,3 pkt
Johan Remen Evensen118,5 m
110,8 pkt
129,0 m
133,2 pkt
17,5 • 17,5 • 18,5 • 18,0 • 18,0
18,519,0 • 19,0 • 18,5 • 18,5
244,0 pkt
Anders Jacobsen126,5 m
128,2 pkt
117,5 m
109,0 pkt
19,018,0 • 19,0 • 18,5 • 19,0
17,518,0 • 18,0 • 17,5 • 18,0
237,2 pkt
Bronze medal with cup.svg JaponiaShōhei Tochimoto123,5 m
121,8 pkt
127,0 m
128,1 pkt
18,518,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,518,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
249,9 pkt981,2 pkt53,1 pkt
Takanobu Okabe127,0 m
128,1 pkt
135,0 m
144,5 pkt
19,018,0 • 19,0 • 18,5 • 18,0
19,0 • 19,5 • 19,5 • 19,0 • 18,5
272,6 pkt
Daiki Itō118,5 m
109,8 pkt
123,5 m
121,3 pkt
17,518,0 • 17,5 • 17,5 • 17,5
18,5 • 18,5 • 18,0 • 18,5 • 18,0
231,1 pkt
Noriaki Kasai122,0 m
116,1 pkt
120,0 m
111,5 pkt
17,5 • 17,5 • 18,0 • 17,5 • 17,5
17,0 • 17,0 • 18,0 • 17,5 • 17,0
227,6 pkt

Kobiety

Konkurs indywidualny na skoczni HS100 (20.02.2009)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgStany Zjednoczone Lindsey Van89,0 m
112,0 pkt
97,5 m
131,0 pkt
18,0 • 18,0 • 17,5 • 18,0 • 18,5
19,018,5 • 18,5 • 18,5 • 19,0
243,0 pkt
Silver medal with cup.svgNiemcy Ulrike Gräßler93,5 m
120,0 pkt
93,0 m
119,0 pkt
17,5 • 17,5 • 18,0 • 18,5 • 17,5
17,5 • 18,017,0 • 18,0 • 17,5
239,0 pkt4,0 pkt
Bronze medal with cup.svgNorwegia Anette Sagen93,5 m
118,5 pkt
94,0 m
120,0 pkt
17,517,0 • 17,5 • 17,0 • 17,0
17,5 • 16,518,0 • 17,5 • 17,0
238,5 pkt4,5 pkt

Klasyfikacja medalowa

Klasyfikacja medalowa
Lp.PaństwoGold medal with cup.svg
złoto
Silver medal with cup.svg
srebro
Bronze medal with cup.svg
brąz
Medals world.svg
razem
1.Austria213
2.Szwajcaria112
3.Stany Zjednoczone11
4.Niemcy22
5.Norwegia123
6.Japonia11

Wyniki

Mężczyźni

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni HS100 (21.02.2009)

MiejsceSkoczekKrajSkokWynik punktowyKwalifikacja
1.Okabe, TakanobuTakanobu OkabeJaponia99,5134,5Q
2.Kranjec, RobertRobert KranjecSłowenia99,0133,0Q
3.Vaculík, OndřejOndřej VaculíkCzechy98,0131,5Q
3.Hocke, StephanStephan HockeNiemcy99,0131,5Q
5.Erikson, JohanJohan EriksonSzwecja96,0125,0Q
5.Hlava, LukášLukáš HlavaCzechy95,5125,0Q
5.Stoch, KamilKamil StochPolska95,5125,0Q
8.Itō, DaikiDaiki ItōJaponia95,0124,0Q
8.Bardal, AndersAnders BardalNorwegia95,0124,0Q
10.Hrgota, RobertRobert HrgotaSłowenia94,5123,0Q
11.Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy94,5122,5Q
12.Roslakow, IljaIlja RoslakowRosja94,5121,5Q
13.Małysz, AdamAdam MałyszPolska93,5119,5Q
14.Hula, StefanStefan HulaPolska92,5118,5Q
14.Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja93,0118,5Q
16.Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes SevoieFrancja91,5117,0Q
16.Korolow, AleksiejAleksiej KorolowKazachstan92,0117,0Q
18.Kot, MaciejMaciej KotPolska92,0116,0Q
19.Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia91,5115,5Q
19.Evensen, Johan RemenJohan Remen EvensenNorwegia91,5115,5Q
19.Neumayer, MichaelMichael NeumayerNiemcy91,5115,5Q
19.Küttel, AndreasAndreas KüttelSzwajcaria91,0115,5Q
23.Mežnar, MitjaMitja MežnarSłowenia91,0114,5Q
23.Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia91,0114,5Q
25.Hilde, TomTom HildeNorwegia91,0114,0Q
26.Rutkowski, ŁukaszŁukasz RutkowskiPolska90,5113,5Q
26.Janda, JakubJakub JandaCzechy90,5113,5Q
26.Keituri, KalleKalle KeituriFinlandia90,5113,5Q
26.Zografski, WładimirWładimir ZografskiBułgaria90,5113,5Q
30.Karpienko, NikołajNikołaj KarpienkoKazachstan90,5113,0Q
31.Yumoto, FumihisaFumihisa YumotoJaponia90,0112,5Q
32.Łazarowicz, OłeksandrOłeksandr ŁazarowiczUkraina90,0111,0Q
33.Zmoray, TomášTomáš ZmoraySłowacja89,0109,0Q
34.Read, StefanStefan ReadKanada89,5108,5Q
35.Johnson, AndersAnders JohnsonStany Zjednoczone88,5108,0Q
35.Koch, MartinMartin KochAustria88,0108,0Q
37.Koudelka, RomanRoman KoudelkaCzechy87,0106,5Q
38.Arén, AndreasAndreas ArénSzwecja87,5106,0Q
39.Uhrmann, MichaelMichael UhrmannNiemcy86,5104,5Q
40.Boszczuk, WołodymyrWołodymyr BoszczukUkraina86,0103,0Q
41.Ipatow, DmitrijDmitrij IpatowRosja85,5102,0nq
42.Fairall, NicholasNicholas FairallStany Zjednoczone84,5100,0nq
43.Chedal, EmmanuelEmmanuel ChedalFrancja83,598,0nq
44.Lazzaroni, DavidDavid LazzaroniFrancja83,597,5nq
45.Morassi, AndreaAndrea MorassiWłochy81,592,5nq
46.Pärn, IllimarIllimar PärnEstonia82,091,5nq
47.Karaułow, IwanIwan KaraułowKazachstan78,586,0nq
48.Mabboux, AlexandreAlexandre MabbouxFrancja78,585,0nq
49.Szumbareć, WitalijWitalij SzumbarećUkraina77,081,5nq
50.Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-ClowesKanada74,576,5nq
51.Karpienko, AnatolijAnatolij KarpienkoKazachstan71,570,0nq
52.Sobolew, IwanIwan SobolewBiałoruś62,546,5nq
Kozma, SzilveszterSzilveszter KozmaRumuniaDNSnq
Tudor, RemusRemus TudorRumuniaDNSnq
Hautamäki, MattiMatti HautamäkiFinlandia90,0pq
Larinto, VilleVille LarintoFinlandia91,5pq
Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosja87,0pq
Jacobsen, AndersAnders JacobsenNorwegia84,5pq
Olli, HarriHarri OlliFinlandia82,5pq
Schmitt, MartinMartin SchmittNiemcy90,0pq
Morgenstern, ThomasThomas MorgensternAustria95,0pq
Loitzl, WolfgangWolfgang LoitzlAustria94,0pq
Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcariaDNSpq
Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria94,5pq

Legenda:

pq – zawodnik ma zapewnioną kwalifikację dzięki pozycji w pierwszej „10” klasyfikacji Pucharu Świata
Q – zawodnik zakwalifikował się do konkursu głównego
nq – zawodnik odpadł w kwalifikacjach
DNS – zawodnik nie wystartował

Konkurs indywidualny na skoczni HS100 (21.02.2009)

MiejsceZawodnikPaństwoSkok 1Skok 2Punkty
1.Loitzl, WolfgangWolfgang LoitzlAustria103,599,0282,0
2.Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria102,099,0275,0
3.Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria102,099,5274,5
4.Stoch, KamilKamil StochPolska99,5100,5270,0
5.Schmitt, MartinMartin SchmittNiemcy100,598,0269,0
6.Küttel, AndreasAndreas KüttelSzwajcaria98,599,0268,0
7.Larinto, VilleVille LarintoFinlandia101,095,0264,5
8.Morgenstern, ThomasThomas MorgensternAustria101,5101,5[d]260,5
9.Koudelka, RomanRoman KoudelkaCzechy96,597,0258,5
10.Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosja94,598,5256,0
11.Kranjec, RobertRobert KranjecSłowenia95,597,5254,0
12.Bardal, AndersAnders BardalNorwegia97,594,5252,5
13.Olli, HarriHarri OlliFinlandia104,587,0251,5
14.Okabe, TakanobuTakanobu OkabeJaponia98,092,0251,0
15.Uhrmann, MichaelMichael UhrmannNiemcy96,594,0250,5
16.Hilde, TomTom HildeNorwegia94,595,0249,0
17.Neumayer, MichaelMichael NeumayerNiemcy96,592,5247,5
17.Jacobsen, AndersAnders JacobsenNorwegia102,086,5247,5
19.Hocke, StephanStephan HockeNiemcy94,593,5243,5
20.Hlava, LukášLukáš HlavaCzechy96,589,5241,5
20.Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja93,593,5241,5
22.Małysz, AdamAdam MałyszPolska96,089,5237,5
22.Hrgota, RobertRobert HrgotaSłowenia93,592,0237,5
22.Koch, MartinMartin KochAustria93,592,0237,5
22.Itō, DaikiDaiki ItōJaponia95,590,5237,5
26.Hula, StefanStefan HulaPolska94,589,5234,5
27.Evensen, Johan RemenJohan Remen EvensenNorwegia94,588,5233,0
28.Roslakow, IljaIlja RoslakowRosja94,588,0231,5
29.Keituri, KalleKalle KeituriFinlandia93,587,0228,5
30.Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia96,083,0218,5
31.Mežnar, MitjaMitja MežnarSłowenia93,0120,0
31.Vaculík, OndřejOndřej VaculíkCzechy93,0120,0
33.Janda, JakubJakub JandaCzechy93,0119,0
33.Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes SevoieFrancja92,5119,0
35.Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy92,5118,5
36.Hautamäki, MattiMatti HautamäkiFinlandia91,5117,0
36.Rutkowski, ŁukaszŁukasz RutkowskiPolska91,5117,0
38.Łazarowicz, OłeksandrOłeksandr ŁazarowiczUkraina91,5115,5
39.Yumoto, FumihisaFumihisa YumotoJaponia91,0114,5
39.Erikson, JohanJohan EriksonSzwecja91,0114,5
41.Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia90,5113,5
42.Read, StefanStefan ReadKanada89,5110,5
43.Zografski, WładimirWładimir ZografskiBułgaria87,0105,0
44.Boszczuk, WołodymyrWołodymyr BoszczukUkraina86,5104,5
45.Kot, MaciejMaciej KotPolska86,0103,5
46.Korolow, AleksiejAleksiej KorolowKazachstan86,0103,0
47.Karpienko, NikołajNikołaj KarpienkoKazachstan84,099,0
48.Johnson, AndersAnders JohnsonStany Zjednoczone84,098,5
49.Arén, AndreasAndreas ArénSzwecja83,597,0
50.Zmoray, TomášTomáš ZmoraySłowacja82,090,5


Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni HS134 (27.02.2009)

MiejsceSkoczekKrajSkokWynik punktowyKwalifikacja
1.Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia128,5128,3Q
2.Stoch, KamilKamil StochPolska123,5121,8Q
3.Hlava, LukášLukáš HlavaCzechy124,0120,7Q
4.Małysz, AdamAdam MałyszPolska123,0120,4Q
5.Tochimoto, ShōheiShōhei TochimotoJaponia123,5120,3Q
6.Śliż, RafałRafał ŚliżPolska123,5119,8Q
7.Okabe, TakanobuTakanobu OkabeJaponia122,0116,6Q
8.Kranjec, RobertRobert KranjecSłowenia122,5116,5Q
9.Janda, JakubJakub JandaCzechy121,0115,8Q
10.Uhrmann, MichaelMichael UhrmannNiemcy121,0115,3Q
11.Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia121,0114,3Q
12.Boszczuk, WołodymyrWołodymyr BoszczukUkraina120,0112,5Q
13.Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja119,0110,2Q
13.Evensen, Johan RemenJohan Remen EvensenNorwegia119,0110,2Q
13.Koch, MartinMartin KochAustria119,0110,2Q
16.Küttel, AndreasAndreas KüttelSzwajcaria118,0108,9Q
17.Mežnar, MitjaMitja MežnarSłowenia117,5107,5Q
18.Karielin, PawiełPawieł KarielinRosja117,0106,1Q
19.Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy116,5105,7Q
19.Koudelka, RomanRoman KoudelkaCzechy116,5105,7Q
21.Bardal, AndersAnders BardalNorwegia116,0105,3Q
22.Johnson, AndersAnders JohnsonStany Zjednoczone116,0104,8Q
23.Itō, DaikiDaiki ItōJaponia115,0103,0Q
23.Chedal, EmmanuelEmmanuel ChedalFrancja115,0103,0Q
25.Lazzaroni, DavidDavid LazzaroniFrancja115,5102,9Q
26.Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes SevoieFrancja115,0102,5Q
27.Szumbareć, WitalijWitalij SzumbarećUkraina115,5102,4Q
28.Roslakow, IljaIlja RoslakowRosja114,5101,6Q
29.Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-ClowesKanada114,5100,1Q
30.Keituri, KalleKalle KeituriFinlandia112,597,0Q
31.Hocke, StephanStephan HockeNiemcy113,096,9Q
32.Rutkowski, ŁukaszŁukasz RutkowskiPolska112,596,5Q
33.Erikson, JohanJohan EriksonSzwecja112,595,5Q
34.Mabboux, AlexandreAlexandre MabbouxFrancja112,095,1Q
35.Łazarowicz, OłeksandrOłeksandr ŁazarowiczUkraina112,595,0Q
35.Neumayer, MichaelMichael NeumayerNiemcy112,595,0Q
37.Vaculík, OndřejOndřej VaculíkCzechy111,594,2Q
38.Karpienko, NikołajNikołaj KarpienkoKazachstan111,093,3Q
39.Hilde, TomTom HildeNorwegia109,089,2Q
40.Żaparow, RadikRadik ŻaparowKazachstan108,087,9Q
41.Karaułow, IwanIwan KaraułowKazachstan108,087,4nq
42.Zmoray, TomášTomáš ZmoraySłowacja107,084,6nq
43.Arén, AndreasAndreas ArénSzwecja105,582,9nq
44.Morassi, AndreaAndrea MorassiWłochy106,082,8nq
45.Fairall, NicholasNicholas FairallStany Zjednoczone102,074,6nq
46.Pärn, IllimarIllimar PärnEstonia101,073,3nq
46.Hrgota, RobertRobert HrgotaSłowenia101,073,3nq
48.Korolow, AleksiejAleksiej KorolowKazachstan100,570,4nq
49.Read, StefanStefan ReadKanada97,567,5nq
50.Dellasega, RobertoRoberto DellasegaWłochy92,056,1nq
Tudor, RemusRemus TudorRumuniaDNSnq
Kozma, SzilveszterSzilveszter KozmaRumuniaDNSnq
Zografski, WładimirWładimir ZografskiBułgariaDNSnq
Sobolew, IwanIwan SobolewBiałoruśDNSnq
Hautamäki, MattiMatti HautamäkiFinlandia120,0pq
Larinto, VilleVille LarintoFinlandia113,5pq
Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosja121,5pq
Jacobsen, AndersAnders JacobsenNorwegia118,5pq
Olli, HarriHarri OlliFinlandia89,5pq
Schmitt, MartinMartin SchmittNiemcy121,5pq
Morgenstern, ThomasThomas MorgensternAustria126,0pq
Loitzl, WolfgangWolfgang LoitzlAustria131,0pq
Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcariaDNSpq
Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria125,5pq
De Crignis, AlessioAlessio De CrignisWłochy91,0DSQnq

Legenda:

pq – zawodnik ma zapewnioną kwalifikację dzięki pozycji w pierwszej „10” klasyfikacji Pucharu Świata
Q – zawodnik zakwalifikował się do konkursu głównego
nq – zawodnik odpadł w kwalifikacjach
DNS – zawodnik nie wystartował
DSQ – zawodnik został zdyskwalifikowany

Konkurs indywidualny na skoczni HS134 (27.02.2009)

MiejsceZawodnikPaństwoSkok 1Skok 2Punkty
1.Küttel, AndreasAndreas KüttelSzwajcaria133,5[e]141,3
2.Schmitt, MartinMartin SchmittNiemcy133,0140,9
3.Jacobsen, AndersAnders JacobsenNorwegia132,5139,5
4.Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria132,0138,6
5.Bardal, AndersAnders BardalNorwegia131,0135,8
6.Loitzl, WolfgangWolfgang LoitzlAustria128,5132,3
7.Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosja129,5132,1
8.Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria129,0131,7
9.Koudelka, RomanRoman KoudelkaCzechy128,0131,4
10.Morgenstern, ThomasThomas MorgensternAustria128,0130,4
11.Hautamäki, MattiMatti HautamäkiFinlandia127,0128,1
12.Larinto, VilleVille LarintoFinlandia127,0127,6
12.Małysz, AdamAdam MałyszPolska127,0127,6
12.Hocke, StephanStephan HockeNiemcy127,0127,6
15.Kranjec, RobertRobert KranjecSłowenia125,5125,4
16.Koch, MartinMartin KochAustria126,0124,8
17.Uhrmann, MichaelMichael UhrmannNiemcy124,5122,1
18.Chedal, EmmanuelEmmanuel ChedalFrancja123,5120,3
19.Janda, JakubJakub JandaCzechy122,5120,0
20.Itō, DaikiDaiki ItōJaponia123,5119,8
21.Olli, HarriHarri OlliFinlandia122,5119,0
22.Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja122,5118,5
23.Hilde, TomTom HildeNorwegia120,5115,4
24.Stoch, KamilKamil StochPolska119,5113,6
25.Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy119,5112,6
26.Karpienko, NikołajNikołaj KarpienkoKazachstan120,0112,5
27.Hlava, LukášLukáš HlavaCzechy119,0111,7
28.Neumayer, MichaelMichael NeumayerNiemcy119,5111,6
28.Boszczuk, WołodymyrWołodymyr BoszczukUkraina119,5111,6
30.Evensen, Johan RemenJohan Remen EvensenNorwegia119,0111,2
31.Keituri, KalleKalle KeituriFinlandia117,5107,5
32.Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia118,0107,4
32.Karielin, PawiełPawieł KarielinRosja118,0107,4
34.Tochimoto, ShōheiShōhei TochimotoJaponia116,5106,2
35.Szumbareć, WitalijWitalij SzumbarećUkraina116,5105,7
36.Erikson, JohanJohan EriksonSzwecja117,0105,6
37.Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia116,0105,3
38.Vaculík, OndřejOndřej VaculíkCzechy115,5102,9
39.Rutkowski, ŁukaszŁukasz RutkowskiPolska115,0102,5
40.Johnson, AndersAnders JohnsonStany Zjednoczone114,0100,2
41.Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes SevoieFrancja113,098,4
42.Mabboux, AlexandreAlexandre MabbouxFrancja112,095,6
43.Żaparow, RadikRadik ŻaparowKazachstan111,092,3
44.Roslakow, IljaIlja RoslakowRosja109,591,6
45.Okabe, TakanobuTakanobu OkabeJaponia109,089,2
46.Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-ClowesKanada107,585,5
47.Mežnar, MitjaMitja MežnarSłowenia107,084,6
48.Lazzaroni, DavidDavid LazzaroniFrancja106,082,8
49.Łazarowicz, OłeksandrOłeksandr ŁazarowiczUkraina102,074,6
50.Śliż, RafałRafał ŚliżPolska96,059,8


Wyniki pierwszej anulowanej serii
MiejsceZawodnikPaństwoSkokWynik punktowy[f]
1.Morgenstern, ThomasThomas MorgensternAustria121,0247,7
2.Larinto, VilleVille LarintoFinlandia122,0245,2
3.Kranjec, RobertRobert KranjecSłowenia122,0244,5
4.Koch, MartinMartin KochAustria122,5243,3
5.Małysz, AdamAdam MałyszPolska118,5239,9
6.Olli, HarriHarri OlliFinlandia123,0238,4
7.Janda, JakubJakub JandaCzechy121,5238,2
8.Uhrmann, MichaelMichael UhrmannNiemcy120,0236,1
9.Koudelka, RomanRoman KoudelkaCzechy114,0233,1
10.Neumayer, MichaelMichael NeumayerNiemcy123,5232,4
11.Evensen, Johan RemenJohan Remen EvensenNorwegia123,0230,6
12.Chedal, EmmanuelEmmanuel ChedalFrancja118,0229,7
12.Itō, DaikiDaiki ItōJaponia118,0229,7
14.Hilde, TomTom HildeNorwegia119,0227,6
15.Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja118,0227,4
16.Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria110,0226,7
17.Hlava, LukášLukáš HlavaCzechy120,5226,6
18.Hautamäki, MattiMatti HautamäkiFinlandia111,5223,8
19.Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy118,5222,9
20.Hocke, StephanStephan HockeNiemcy111,5222,8
21.Boszczuk, WołodymyrWołodymyr BoszczukUkraina118,0221,0
22.Karpienko, NikołajNikołaj KarpienkoKazachstan116,0217,3
23.Stoch, KamilKamil StochPolska113,5213,4
Wyniki drugiej anulowanej serii
MiejsceZawodnikPaństwoSkokWynik punktowy[f]
1.Chedal, EmmanuelEmmanuel ChedalFrancja121,5237,5
2.Koch, MartinMartin KochAustria119,0235,5
3.Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja117,0227,1
4.Hilde, TomTom HildeNorwegia116,0222,2
5.Neumayer, MichaelMichael NeumayerNiemcy118,5220,9
6.Itō, DaikiDaiki ItōJaponia113,0219,7
7.Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy117,0218,2
8.Janda, JakubJakub JandaCzechy110,5214,4
9.Hlava, LukášLukáš HlavaCzechy114,0213,4
10.Stoch, KamilKamil StochPolska111,0207,9
11.Karpienko, NikołajNikołaj KarpienkoKazachstan109,5204,1
12.Kranjec, RobertRobert KranjecSłowenia105,0203,4
13.Uhrmann, MichaelMichael UhrmannNiemcy102,0199,2
14.Boszczuk, WołodymyrWołodymyr BoszczukUkraina107,0198,7
15.Evensen, Johan RemenJohan Remen EvensenNorwegia106,5196,9
16.Olli, HarriHarri OlliFinlandia89,5170,1

Konkurs drużynowy na skoczni HS134 (28.02.2009)

MiejscePaństwoSkładSkok 1Skok 2Punkty
1.AustriaWolfgang Loitzl131,0136,01034,3
Thomas Morgenstern123,0123,0
Martin Koch121,0134,0
Gregor Schlierenzauer127,5123,0
2.NorwegiaTom Hilde122,0129,01000,8
Anders Jacobsen126,5117,5
Anders Bardal128,0133,0
Johan Remen Evensen118,5129,0
3.JaponiaShōhei Tochimoto123,5127,0981,2
Takanobu Okabe127,0135,0
Daiki Itō118,5123,5
Noriaki Kasai122,0120,0
4.PolskaKamil Stoch123,0126,0972,1
Łukasz Rutkowski121,0123,0
Stefan Hula127,0125,0
Adam Małysz121,0123,5
5.CzechyLukáš Hlava120,0125,0963,3
Ondřej Vaculík118,5123,5
Jakub Janda125,5129,0
Roman Koudelka124,0118,0
6.FinlandiaMatti Hautamäki128,5131,5947,5
Kalle Keituri119,5124,5
Ville Larinto118,5125,5
Harri Olli121,0108,5
7.SłoweniaMitja Mežnar117,0115,0914,6
Jernej Damjan122,0130,5
Robert Hrgota116,5117,5
Robert Kranjec123,0123,0
8.FrancjaVincent Descombes Sevoie120,5120,5874,5
Alexandre Mabboux113,0112,0
David Lazzaroni116,0115,5
Emmanuel Chedal122,5122,5
9.RosjaDienis Korniłow123,0431,1
Pawieł Karielin116,5
Ilja Roslakow112,5
Dmitrij Wasiljew117,5
10.NiemcyMichael Neumayer121,5427,4
Stephan Hocke113,0
Michael Uhrmann121,0
Martin Schmitt112,5
11.WłochyRoberto Dellasega113,0394,6
Andrea Morassi115,0
Alessio De Crignis108,5
Sebastian Colloredo118,0
12.KazachstanIwan Karaułow101,5385,9
Aleksiej Korolow115,0
Nikołaj Karpienko118,5
Radik Żaparow113,0


Kobiety

Konkurs indywidualny na skoczni HS100 (20.02.2009)

MiejsceZawodniczkaPaństwoSkok 1Skok 2Punkty
1.Van, LindseyLindsey VanStany Zjednoczone89,097,5243,0
2.Gräßler, UlrikeUlrike GräßlerNiemcy93,093,5239,0
3.Sagen, AnetteAnette SagenNorwegia93,594,0238,5
4.Iraschko, DanielaDaniela IraschkoAustria89,091,0228,0
5.Mattel, ColineColine MattelFrancja90,087,5220,5
6.Jerome, JessicaJessica JeromeStany Zjednoczone80,591,0207,0
7.Schnurr, MagdalenaMagdalena SchnurrNiemcy89,081,5205,0
8.Häfele, AnnaAnna HäfeleNiemcy88,582,5204,5
9.Jahr, LineLine JahrNorwegia90,087,5201,0
10.Watase, AyumiAyumi WataseJaponia76,590,5197,5
11.De Leeuw, NataNata De LeeuwKanada84,582,0195,0
12.Seifriedsberger, JacquelineJacqueline SeifriedsbergerAustria76,083,0178,5
13.Insam, EvelynEvelyn InsamWłochy79,578,0173,5
14.Windmüller, BignaBigna WindmüllerSzwajcaria74,578,0163,0
15.Mohr, JennaJenna MohrNiemcy73,579,0161,5
16.Smeby, Helena OlssonHelena Olsson SmebyNorwegia65,087,0160,0
17.Itō, YūkiYūki ItōJaponia74,575,5157,5
18.Demetz, LisaLisa DemetzWłochy71,068,5135,0
19.Willis, KatieKatie WillisKanada69,074,5134,0
20.Johnson, AlissaAlissa JohnsonStany Zjednoczone75,063,5131,0
21.Takeda, AyukaAyuka TakedaJaponia64,575,0130,5
22.Lundby, MarenMaren LundbyNorwegia73,559,5119,5
23.Vuik, WendyWendy VuikHolandia69,565,5117,5
24.Pograjc, ManjaManja PograjcSłowenia75,059,5115,5
25.Yamada, IzumiIzumi YamadaJaponia71,059,5114,0
26.Kykkänen, JuliaJulia KykkänenFinlandia59,572,0113,0
27.Logar, EvaEva LogarSłowenia69,061,5112,5
27.Doleželová, MichaelaMichaela DoleželováCzechy70,059,5112,5
29.Hendrickson, SarahSarah HendricksonStany Zjednoczone60,569,5110,5
30.Rogelj, ŠpelaŠpela RogeljSłowenia69,560,0108,0
31.Thomae, LaraLara ThomaeHolandia65,561,5100,0
32.Runggaldier, ElenaElena RunggaldierWłochy61,544,0
33.Espiau, CarolineCaroline EspiauFrancja59,042,5
34.Klinec, BarbaraBarbara KlinecSłowenia59,540,5
35.Pustková, VladěnaVladěna PustkováCzechy54,027,0
36.Stuffer, BarbaraBarbara StufferWłochy52,022,5


Składy reprezentacji

Poniżej znajduje się zestawienie wszystkich reprezentacji męskich i kobiecych, które wzięły udział w mistrzostwach świata. Mimo wcześniejszego zgłoszenia, w żadnym z konkursów nie wystartowali skoczkowie: Markus Eggenhofer, Petyr Fyrtunow, Martin Cikl, Juha-Matti Ruuskanen, Nicolas Mayer, Felix Schoft, Roar Ljøkelsøy i Primož Peterka oraz skoczkinie: Natálie Dejmková, Lucie Míková i Atsuko Tanaka. Dejmková i Míková nie wystartowały z powodu upadków podczas jednej z serii treningowych. Trener kobiecej reprezentacji Czech, Jaroslav Sakala uznał, że mogło to być wynikiem młodego wieku zawodniczek i postanowił wycofać je ze startu w mistrzostwach świata[23].

Ze względu na fakt, że Simon Ammann i Adam Małysz bronili tytułów mistrza świata z 2007 roku, w kwalifikacjach do konkursu indywidualnego na skoczni dużej Szwajcarzy mogli wystawić pięciu skoczków, a na skoczni normalnej taką możliwość mieli Polacy. Dlatego też w pierwszym z konkursów uczestniczyło pięciu reprezentantów Polski[24]. W zawodach na skoczni dużej Szwajcarzy nie skorzystali ze wspomnianego przywileju, gdyż reprezentacja tego kraju na MŚ 2009 liczyła tylko dwóch skoczków[25].

Reprezentacje mężczyzn
ZawodnikData urodzeniaMiejsca na MŚ 2007Miejsca na MŚ 2009Źródło
ind. duża
[26][27]
ind. norm.
[28][29]
druż. duża
[30]
ind. norm.ind. dużadruż. duża
 Austria[24] (5)
Markus Eggenhofer11 grudnia 1987[31]
Martin Koch22 stycznia 1982922161[32]
Wolfgang Loitzl13 stycznia 1980121[g]161[33]
Thomas Morgenstern30 października 1986531[g]8101[34]
Gregor Schlierenzauer7 stycznia 19901081[g]241[35]
 Białoruś[36] (1)
Iwan Sobolew3 marca 1983qq[37]
 Bułgaria[25] (2)
Petyr Fyrtunow3 czerwca 1989[38]
Władimir Zografski14 lipca 199343q[39]
 Czechy[25] (6)
Martin Cikl17 sierpnia 1987[40]
Lukáš Hlava10 września 198420275[41]
Jakub Janda27 kwietnia 197820189[h]33195[42]
Roman Koudelka9 lipca 198925259[h]995[43]
Čestmír Kožíšek9 listopada 1991[44]
Ondřej Vaculík12 maja 19865031385[45]
 Estonia[25] (1)
Illimar Pärn27 października 1988qq[46]
 Finlandia[47] (5)
Matti Hautamäki14 lipca 198118154[i]36116[48]
Kalle Keituri25 kwietnia 198429316[49]
Ville Larinto11 kwietnia 19907126[50]
Harri Olli15 stycznia 19852314[i]13216[51]
Juha-Matti Ruuskanen24 lipca 1984[52]
 Francja[3] (5)
Emmanuel Chedal15 stycznia 1983q188[53]
Vincent Descombes Sevoie9 stycznia 1984q4633418[54]
David Lazzaroni4 lutego 19852833q488[55]
Alexandre Mabboux19 września 1991q428[56]
Nicolas Mayer6 października 1990[57]
 Japonia[3] (5)
Daiki Itō27 grudnia 198529203[j]22203[58]
Noriaki Kasai6 czerwca 197224343[j]30323[59]
Takanobu Okabe26 października 197021453[j]14453[60]
Shōhei Tochimoto21 grudnia 1989163[j]343[61]
Fumihisa Yumoto23 kwietnia 198439[62]
 Kanada[25] (2)
Mackenzie Boyd-Clowes13 lipca 1991q46[63]
Stefan Read7 maja 1987443712[k]42q[64]
 Kazachstan[25] (5)
Iwan Karaułow23 czerwca 1980q11[l]qq12[65]
Anatolij Karpienko4 lutego 1987q[66]
Nikołaj Karpienko10 sierpnia 1981364811[l]472612[67]
Aleksiej Korolow20 czerwca 1987qq46q12[68]
Radik Żaparow29 lutego 1984262411[l]4312[69]
 Niemcy[70] (5)
Stephan Hocke20 października 198332288[m]191210[71]
Michael Neumayer15 stycznia 1979172810[72]
Martin Schmitt29 stycznia 197830168[m]5210[73]
Felix Schoft6 lipca 1990[74]
Michael Uhrmann16 września 1978151710[75]
 Norwegia[3] (5)
Anders Bardal28 sierpnia 1982162[n]1252[76]
Johan Remen Evensen16 września 198527302[77]
Tom Hilde22 września 198712212[n]16232[78]
Anders Jacobsen17 lutego 19851472[n]1732[79]
Roar Ljøkelsøy31 maja 1976342[n][80]
 Polska[24] (6)
Stefan Hula29 września 1986264[81]
Maciej Kot9 czerwca 199145[82]
Adam Małysz3 grudnia 1977415[o]22124[83]
Łukasz Rutkowski22 stycznia 198836394[84]
Kamil Stoch25 maja 198713115[o]4244[85]
Rafał Śliż11 lipca 198350[86]
 Rosja[3] (5)
Dmitrij Ipatow30 czerwca 19841796[p]q[87]
Pawieł Karielin27 kwietnia 1990329[88]
Dienis Korniłow17 sierpnia 198647236[p]20229[89]
Ilja Roslakow18 lutego 198331196[p]28449[90]
Dmitrij Wasiljew26 grudnia 19797106[p]1079[91]
 Rumunia[25] (2)
Szilveszter Kozma27 lutego 1992qq[92]
Remus Tudor17 marca 1993qq[93]
 Słowacja[25] (1)
Tomáš Zmoray26 lipca 198950q[94]
 Słowenia[3] (5)
Jernej Damjan28 maja 1983452510[q]41377[95]
Robert Hrgota2 sierpnia 198822q7[96]
Robert Kranjec16 lipca 198111157[97]
Mitja Mežnar30 czerwca 198831477[98]
Primož Peterka28 lutego 1979[99]
 Stany Zjednoczone[3] (2)
Nicholas Fairall6 lipca 1989qq[100]
Anders Johnson23 kwietnia 19894840[101]
 Szwajcaria[3] (2)
Simon Ammann25 czerwca 1981127[r]38[102]
Andreas Küttel22 kwietnia 19791957[r]61[103]
 Szwecja[25] (2)
Andreas Arén28 listopada 198549q[104]
Johan Erikson20 stycznia 19853936[105]
 Ukraina[25] (3)
Wołodymyr Boszczuk3 sierpnia 1982q3513[s]4428[106]
Ołeksandr Łazarowycz30 sierpnia 1984qq13[s]3849[107]
Witalij Szumbareć14 lipca 1983415113[s]q35[108]
 Włochy[3] (4)
Sebastian Colloredo9 września 198743q352511[109]
Alessio De Crignis18 maja 1990q11[110]
Roberto Dellasega15 czerwca 1990q11[111]
Andrea Morassi30 sierpnia 19882243qq11[112]
Reprezentacje kobiet
ZawodniczkaData urodzeniaMiejsce na MŚ 2009Źródło
 Austria[25] (2)
Daniela Iraschko21 listopada 19834[113]
Jacqueline Seifriedsberger20 stycznia 199112[114]
 Czechy[25] (4)
Natálie Dejmková15 września 1996[115]
Michaela Doleželová12 lipca 199427[116]
Lucie Míková21 września 1994[117]
Vladěna Pustková11 lipca 199235[118]
 Finlandia[25] (1)
Julia Kykkänen17 kwietnia 199426[119]
 Francja[25] (2)
Caroline Espiau29 września 199233[120]
Coline Mattel3 listopada 19955[121]
 Holandia[25] (2)
Lara Thomae29 kwietnia 199331[122]
Wendy Vuik25 listopada 198823[123]
 Japonia[25] (4)
Yūki Itō10 maja 199417[124]
Ayuka Takeda23 stycznia 199021[125]
Ayumi Watase18 lipca 198410[126]
Izumi Yamada28 sierpnia 197825[127]
 Kanada[25] (3)
Nata De Leeuw2 lutego 199111[128]
Atsuko Tanaka25 stycznia 1992[129]
Katie Willis1 maja 199119[130]
 Niemcy[25] (4)
Ulrike Gräßler17 maja 19872[131]
Anna Häfele26 czerwca 19898[132]
Jenna Mohr15 kwietnia 198715[133]
Magdalena Schnurr25 marca 19927[134]
 Norwegia[25] (4)
Line Jahr16 stycznia 19849[135]
Maren Lundby7 września 199422[136]
Anette Sagen10 stycznia 19853[137]
Helena Olsson Smeby2 listopada 198316[138]
 Słowenia[25] (4)
Barbara Klinec24 sierpnia 199434[139]
Eva Logar8 marca 199127[140]
Manja Pograjc20 stycznia 199424[141]
Špela Rogelj8 listopada 199430[142]
 Stany Zjednoczone[25] (4)
Sarah Hendrickson1 sierpnia 199429[143]
Jessica Jerome8 lutego 19876[144]
Alissa Johnson28 maja 198720[145]
Lindsey Van27 listopada 19841[146]
 Szwajcaria[25] (1)
Bigna Windmüller27 lutego 199114[147]
 Włochy[25] (4)
Lisa Demetz21 maja 198918[148]
Evelyn Insam10 lutego 199413[149]
Elena Runggaldier10 lipca 199032[150]
Barbara Stuffer7 września 198936[151]

Legenda:

q – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego;
DNS – zawodnik nie wystartował w konkursie głównym;
- – zawodnik nie został zgłoszony do kwalifikacji.

Upadki

W trakcie kwalifikacji i konkursów na mistrzostwach świata w Libercu odnotowano tylko jeden nieustany skok. Zdarzenie to miało miejsce w drugiej serii konkursu mężczyzn na skoczni normalnej, a skoczkiem, który nie wylądował był Thomas Morgenstern[15].

25 lutego, podczas drugiej serii jednego z treningów przed konkursem indywidualnym mężczyzn na skoczni HS134, tuż po lądowaniu upadł reprezentant Polski, Kamil Stoch, a w trzeciej turze skoku nie ustał reprezentant Szwajcarii, Simon Ammann, który ostatecznie został zwycięzcą tej serii[t][152].

W pozostałych startach nie odnotowano żadnego upadku[13][14][16][17][18].

Uwagi

 1. W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem mistrzostw świata.
 2. Krótszy skok od Jacobsena oddał tylko Noriaki Kasai, który lądował na 83 metrze.
 3. Maksymalna liczba punktów to 60.
 4. Skok z upadkiem.
 5. Druga seria została odwołana z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych.
 6. a b Podano wyniki punktowe po zsumowaniu noty za skok z pierwszej serii z notą z serii anulowanej.
 7. a b c Skład austriackiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007: Wolfgang Loitzl, Gregor Schlierenzauer, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern.
 8. a b Skład czeskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007: Roman Koudelka, Jan Matura, Antonín Hájek, Jakub Janda.
 9. a b Skład fińskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007: Arttu Lappi, Matti Hautamäki, Harri Olli, Janne Ahonen.
 10. a b c d Skład japońskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007: Shōhei Tochimoto, Takanobu Okabe, Daiki Itō, Noriaki Kasai.
 11. Skład kanadyjskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007: Trevor Morrice, Graeme Gorham, Gregory Baxter, Stefan Read.
 12. a b c Skład kazachskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007: Asan Tachtachunow, Iwan Karaułow, Nikołaj Karpienko, Radik Żaparow.
 13. a b Skład niemieckiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007: Stephan Hocke, Tobias Bogner, Jörg Ritzerfeld, Martin Schmitt.
 14. a b c d Skład norweskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007: Tom Hilde, Anders Bardal, Anders Jacobsen, Roar Ljøkelsøy.
 15. a b Skład polskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Robert Mateja, Adam Małysz.
 16. a b c d Skład rosyjskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007: Dmitrij Ipatow, Ilja Roslakow, Dienis Korniłow, Dmitrij Wasiljew.
 17. Skład słoweńskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007: Primož Pikl, Jernej Damjan, Rok Urbanc, Peter Žonta.
 18. a b Skład szwajcarskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007: Simon Ammann, Michael Möllinger, Guido Landert, Andreas Küttel.
 19. a b c Skład ukraińskiego zespołu w konkursie drużynowym na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2007: Wołodymyr Traczuk, Ołeksandr Łazarowycz, Witalij Szumbareć, Wołodymyr Boszczuk.
 20. W trakcie serii próbnych bierze się pod uwagę tylko odległość uzyskaną przez zawodnika. Nie przyznaje się not za styl.

Przypisy

 1. Mistrzostwa Świata 2009. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2010-07-01]. (pol.).
 2. a b c d Paweł Guzik: Skoki Narciarskie: Mistrzostwa Świata w Libercu czas zacząć!. skijumping.pl, 17.02.2009. [dostęp 2010-07-13]. (pol.).
 3. a b c d e f g h i FIS Nordic World Ski Championships 2009 Ski Jumping - Normal Hill Individual: Start List Training. fis-ski.com. [dostęp 2016-09-18]. (ang.).
 4. Andrzej Mysiak: Mistrzostwa Świata Liberec 2009 od jutra. skokinarciarskie.pl, 2009-02-17. [dostęp 2010-07-13]. (pol.).
 5. FIS Nordic World Ski Championships 2009 Ski Jumping Ladies - Start List Training. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 6. a b c d Anna Pietrzak: Skoki Narciarskie: Faworyci na MŚ w Libercu. Istnieją pewniacy?. skokinarciarskie.pl, 18.02.2009. [dostęp 2010-07-28]. (pol.).
 7. Wyniki CoC kobiet, z dnia 2009-02-13 w Notodden (HS 100), Norwegia. skijumping.pl. [dostęp 2010-07-28]. (pol.).
 8. Wyniki CoC kobiet, z dnia 2009-02-14 w Notodden (HS 100), Norwegia. skijumping.pl. [dostęp 2010-07-28]. (pol.).
 9. Anna Szczepankiewicz, Paweł Guzik: Skoki Narciarskie: PŚ w Oberstdorfie: Harri Olli wygrywa z rekordem skoczni!. skijumping.pl, 14.02.2009. [dostęp 2010-07-28]. (pol.).
 10. a b Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: PŚ w Oberstdorfie: Finowie triumfują, Rosjanie drudzy!. skijumping.pl, 15.02.2009. [dostęp 2010-07-28]. (pol.).
 11. Ještěd, Liberec. skisprungschanzen.com. [dostęp 2012-03-06]. (niem.).
 12. Ewa Ulińska: Liberec, Jested (opis skoczni). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2010-07-01]. (pol.).
 13. a b FIS Nordic World Ski Championships 2009 Ski Jumping Ladies - Normal Hill Individual Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2011-07-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-04)]. (ang.).
 14. a b FIS Nordic World Ski Championships 2009 Ski Jumping - Normal Hill Individual Results Qualification. fis-ski.com. [dostęp 2011-07-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-06)]. (ang.).
 15. a b FIS Nordic World Ski Championships 2009 Ski Jumping - Normal Hill Individual Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2011-07-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-04)]. (ang.).
 16. a b FIS Nordic World Ski Championships 2009 Ski Jumping - Large Hill Individual Results Qualification. fis-ski.com. [dostęp 2010-01-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-06)]. (ang.).
 17. a b FIS Nordic World Ski Championships 2009 Ski Jumping - Large Hill Individual Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2011-07-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-04)]. (ang.).
 18. a b FIS Nordic World Ski Championships 2009 Ski Jumping - Large Hill Team Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2011-07-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-04)]. (ang.).
 19. a b c d e Andrzej Mysiak: Skoki Narciarskie - Lindsey Van pierwszą w historii mistrzynią świata!. skokinarciarskie.pl, 20 lutego 2009. [dostęp 2010-07-23]. (pol.).
 20. a b c d e f g h Andrzej Mysiak: Skoki Narciarskie - MŚ: Wielkie emocje, złoty Loitzl, Stoch czwarty!. skokinarciarskie.pl, 21 lutego 2009. [dostęp 2010-07-26]. (pol.).
 21. a b c d e f g h i Andrzej Mysiak: Skoki Narciarskie - MŚ: Andreas Kuettel mistrzem świata!. skokinarciarskie.pl, 27 lutego 2009. [dostęp 2010-07-28]. (pol.).
 22. a b c Andrzej Mysiak: Skoki Narciarskie - MŚ: Austria najlepsza, Polska tuż za podium!. skokinarciarskie.pl, 28 lutego 2009. [dostęp 2010-07-28]. (pol.).
 23. František Bouc: Surprise snow for championships. praguepost.com, 26 lutego 2009. [dostęp 2016-05-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-30)]. (ang.).
 24. a b c Andrzej Mysiak: Skoki Narciarskie - Polacy i Austriacy na Mistrzostwa Świata w Libercu. skokinarciarskie.pl, 13 lutego 2009. [dostęp 2010-07-18]. (pol.).
 25. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w FIS-Ski - event: Liberec 2009, Calendar. fis-ski.com. [dostęp 2010-07-18]. (ang.).
 26. FIS Nordic World Ski Championships 2007, Sapporo / JPN, Ski Jumping, Large Hill Individual, Results Qualification. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-02-25)]. (ang.).
 27. FIS Nordic World Ski Championships 2007, Sapporo / JPN, Ski Jumping, Large Hill Individual, Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-02-27)]. (ang.).
 28. FIS Nordic World Ski Championships 2007, Sapporo / JPN, Ski Jumping, Normal Hill Individual, Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-30)]. (ang.).
 29. FIS Nordic World Ski Championships 2007, Sapporo / JPN, Ski Jumping, Normal Hill Individual, Results Qualification. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-03-04)]. (ang.).
 30. FIS Nordic World Ski Championships 2007, Sapporo / JPN, Ski Jumping, Large Hill Team, Official Results. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-02-27)]. (ang.).
 31. FIS-Ski - biographie: EGGENHOFER Markus. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 32. FIS-Ski - biographie: KOCH Martin. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 33. FIS-Ski - biographie: LOITZL Wolfgang. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 34. FIS-Ski - biographie: MORGENSTERN Thomas. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 35. FIS-Ski - biographie: SCHLIERENZAUER Gregor. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 36. Белорусские спортсмены выступят в трех дисциплинах чемпионата мира по лыжным видам спорта. sportblr.com, 2009-02-17. [dostęp 2013-04-12]. (biał.).
 37. FIS-Ski - biographie: SOBOLEV Ivan. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 38. FIS-Ski - biographie: FARTUNOV Petar. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 39. FIS-Ski - biographie: ZOGRAFSKI Vladimir. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 40. FIS-Ski - biographie: CIKL Martin. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 41. FIS-Ski - biographie: HLAVA Lukas. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 42. FIS-Ski - biographie: JANDA Jakub. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 43. FIS-Ski - biographie: KOUDELKA Roman. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 44. FIS-Ski - biographie: KOZISEK Cestimir. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 45. FIS-Ski - biographie: VACULIK Ondrej. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 46. FIS-Ski - biographie: PAERN Illimar. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 47. Tuija Hankkila: Skoki Narciarskie: Finowie ogłosili skład na Liberec. skijumping.pl, 16 lutego 2009. [dostęp 2010-07-20]. (pol.).
 48. FIS-Ski - biographie: HAUTAMAEKI Matti. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-20]. (ang.).
 49. FIS-Ski - biographie: KEITURI Kalle. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 50. FIS-Ski - biographie: LARINTO Ville. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 51. FIS-Ski - biographie: OLLI Harri. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 52. FIS-Ski - biographie: RUUSKANEN Juha-Matti. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 53. FIS-Ski - biographie: CHEDAL Emmanuel. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 54. FIS-Ski - biographie: DESCOMBES SEVOIE Vincent. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 55. FIS-Ski - biographie: LAZZARONI David. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 56. FIS-Ski - biographie: MABBOUX Alexandre. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 57. FIS-Ski - biographie: MAYER Nicolas. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 58. FIS-Ski - biographie: ITO Daiki. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 59. FIS-Ski - biographie: KASAI Noriaki. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-20]. (ang.).
 60. FIS-Ski - biographie: OKABE Takanobu. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 61. FIS-Ski - biographie: TOCHIMOTO Shohei. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 62. FIS-Ski - biographie: YUMOTO Fumihisa. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 63. FIS-Ski - biographie: BOYD-CLOWES Mackenzie. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 64. FIS-Ski - biographie: READ Stefan. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 65. FIS-Ski - biographie: KARAULOV Ivan. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 66. FIS-Ski - biographie: KARPENKO Anatoliy. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 67. FIS-Ski - biographie: KARPENKO Nikolaz. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 68. FIS-Ski - biographie: KOROLEV Alexey. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 69. FIS-Ski - biographie: ZHAPAROV Radik. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 70. Tomasz Medyński: Skoki Narciarskie: Znamy skład ekip niemieckich na Liberec. skijumping.pl, 17 lutego 2009. [dostęp 2010-07-20]. (pol.).
 71. FIS-Ski - biographie: HOCKE Stephan. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 72. FIS-Ski - biographie: NEUMAYER Michael. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 73. FIS-Ski - biographie: SCHMITT Martin. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21]. (ang.).
 74. FIS-Ski - biographie: SCHOFT Felix. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 75. FIS-Ski - biographie: UHRMANN Michael. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21]. (ang.).
 76. FIS-Ski - biographie: BARDAL Anders. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 77. FIS-Ski - biographie: EVENSEN Johan Remen. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 78. FIS-Ski - biographie: HILDE Tom. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 79. FIS-Ski - biographie: JACOBSEN Anders. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 80. FIS-Ski - biographie: LJOEKELSOEY Roar. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21]. (ang.).
 81. FIS-Ski - biographie: HULA Stefan. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 82. FIS-Ski - biographie: KOT Maciej. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 83. FIS-Ski - biographie: MALYSZ Adam. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21]. (ang.).
 84. FIS-Ski - biographie: RUTKOWSKI Lukasz. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 85. FIS-Ski - biographie: STOCH Kamil. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 86. FIS-Ski - biographie: SLIZ Rafal. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 87. FIS-Ski - biographie: IPATOV Dimitry. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 88. FIS-Ski - biographie: KARELIN Pavel. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 89. FIS-Ski - biographie: KORNILOV Denis. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 90. FIS-Ski - biographie: ROSLIAKOV Ilja. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 91. FIS-Ski - biographie: VASSILIEV Dimitry. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 92. FIS-Ski - biographie: KOZMA Szilveszter. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 93. FIS-Ski - biographie: TUDOR Remus. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 94. FIS-Ski - biographie: ZMORAY Tomas. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 95. FIS-Ski - biographie: DAMJAN Jernej. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 96. FIS-Ski - biographie: HRGOTA Robert. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 97. FIS-Ski - biographie: KRANJEC Robert. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21]. (ang.).
 98. FIS-Ski - biographie: MEZNAR Mitja. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 99. FIS-Ski - biographie: PETERKA Primoz. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 100. FIS-Ski - biographie: FAIRALL Nicholas. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 101. FIS-Ski - biographie: JOHNSON Anders. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 102. FIS-Ski - biographie: AMMANN Simon. fis-ski.com. [dostęp 2012-02-21]. (ang.).
 103. FIS-Ski - biographie: KUETTEL Andreas. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 104. FIS-Ski - biographie: AREN Andreas. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 105. FIS-Ski - biographie: ERIKSON Johan. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 106. FIS-Ski - biographie: BOSHCHUK Volodymyr. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 107. FIS-Ski - biographie: LAZAROVYCH Oleksandr. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 108. FIS-Ski - biographie: SHUMBARETS Vitaliy. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 109. FIS-Ski - biographie: COLLOREDO Sebastian. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 110. FIS-Ski - biographie: DE CRIGNIS Alessio. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 111. FIS-Ski - biographie: DELLASEGA Roberto. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 112. FIS-Ski - biographie: MORASSI Andrea. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 113. FIS-Ski - biographie: IRASCHKO Daniela. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 114. FIS-Ski - biographie: SEIFRIEDSBERGER Jacqueline. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 115. FIS-Ski - biographie: DEJMKOVA Natalie. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 116. FIS-Ski - biographie: DOLEZELOVA Michaela. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 117. FIS-Ski - biographie: MIKOVA Lucie. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 118. FIS-Ski - biographie: PUSTKOVA Vladena. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 119. FIS-Ski - biographie: KYKKAENEN Julia. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 120. FIS-Ski - biographie: ESPIAU Caroline. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 121. FIS-Ski - biographie: MATTEL Coline. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 122. FIS-Ski - biographie: THOMAE Lara. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 123. FIS-Ski - biographie: VUIK Wendy. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 124. FIS-Ski - biographie: ITO Yuki. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 125. FIS-Ski - biographie: TAKEDA Ayuka. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 126. FIS-Ski - biographie: WATASE Ayumi. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 127. FIS-Ski - biographie: YAMADA Izumi. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 128. FIS-Ski - biographie: DE LEEUW Nata. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 129. FIS-Ski - biographie: TANAKA Atsuko. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 130. FIS-Ski - biographie: WILLIS Katie. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 131. FIS-Ski - biographie: GRAESSLER Ulrike. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 132. FIS-Ski - biographie: HAEFELE Anna. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 133. FIS-Ski - biographie: MOHR Jenna. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 134. FIS-Ski - biographie: SCHNURR Magdalena. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 135. FIS-Ski - biographie: JAHR Line. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 136. FIS-Ski - biographie: LUNDBY Maren. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 137. FIS-Ski - biographie: SAGEN Anette. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 138. FIS-Ski - biographie: SMEBY Helena Olsson. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 139. FIS-Ski - biographie: KLINEC Barbara. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 140. FIS-Ski - biographie: LOGAR Eva. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 141. FIS-Ski - biographie: POGRAJC Manja. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 142. FIS-Ski - biographie: ROGELJ Spela. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 143. FIS-Ski - biographie: HENDRICKSON Sarah. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 144. FIS-Ski - biographie: JEROME Jessica. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 145. FIS-Ski - biographie: JOHNSON Alissa. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 146. FIS-Ski - biographie: VAN Lindsey. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 147. FIS-Ski - biographie: WINDMUELLER Bigna. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 148. FIS-Ski - biographie: DEMETZ Lisa. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 149. FIS-Ski - biographie: INSAM Evelyn. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 150. FIS-Ski - biographie: RUNGGALDIER Elena. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 151. FIS-Ski - biographie: STUFFER Barbara. fis-ski.com. [dostęp 2012-03-09]. (ang.).
 152. Marcin Hetnał: Skoki Narciarskie: Wasilliew, Schlierenzauer oraz Ammann najdalej na treningach, upadek Stocha. skijumping.pl, 25 lutego 2009. [dostęp 2010-07-21]. (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Bronze medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Brązowy medal z pucharem.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Medals world.svg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Medals with globe icons combined
Andreas Kuettel 1 - WC Zakopane - 27-01-2008.JPG
Autor: Miho NL, Licencja: CC BY-SA 3.0
ski jumper Andreas Kuettel from Switzerland during the World Cup in Zakopane on 27-1-2008
WolfgangLoitzl.jpg
Autor: Nawi112, Licencja: CC BY-SA 3.0
Skispringer Wolfgang Loitzl im Februar 2009 beim Weltcup Skispringen in Willingen
Martin Schmitt 2005.jpg
Autor: Alexander Nilssen from Tromsø, Norway, Licencja: CC BY-SA 2.0
Martin Schmitt, taken at the WC event in Holmenkollen in 2005.
Van Lindsey.JPG
Autor: Manuguf, Licencja: CC BY-SA 4.0
American ski jumper Lindsey Van, 2011
SNP Vikersund 2012 Gregor Schlierenzauer.jpg
Autor: Tadeusz Mieczyński, Licencja: CC BY 3.0
Gregor Schlierenzauer na Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich 2012
Propozycja LnM-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Propozycja 1 dla Listy na Medal na PL.WIKI