Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015
20132017
Data19 – 28 lutego 2015
GospodarzSzwecja Falun
Dyscyplinaskoki narciarskie
Mężczyźni
konkurs indywidualny
na skoczni HS 100
Norwegia Rune Velta
konkurs indywidualny
na skoczni HS 134
Niemcy Severin Freund
konkurs drużynowy
na skoczni HS 134
 Norwegia
Kobiety
konkurs indywidualny
na skoczni HS 100
Niemcy Carina Vogt
Konkurs mieszany
konkurs mieszany
na skoczni HS 100
 Niemcy

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2015 – zawody w skokach narciarskich, które odbyły się między 19 a 28 lutego 2015 w Falun w ramach mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym.

Wszystkie konkursy zostały przeprowadzone na skoczniach znajdujących się w kompleksie Lugnet. Po raz trzeci w historii, po 2011 i 2013 roku, podczas jednej edycji mistrzostw odbyło się pięć konkursów w skokach narciarskich. Rozegrane zostały trzy konkursy indywidualne (zawody kobiet i mężczyzn na obiekcie HS 100 oraz mężczyzn na HS 134) oraz dwa drużynowe (zawody mężczyzn na skoczni HS 134 i konkurs mieszany na HS 100).

Tytułów mistrzowskich bronili zwycięzcy konkursów w Val di Fiemme: Anders Bardal (konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej), Kamil Stoch (konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni dużej), Sarah Hendrickson (konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej), reprezentacja Austrii (konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni dużej) oraz reprezentacja Japonii (konkurs mieszany na skoczni normalnej).

W konkursie indywidualnym kobiet na skoczni normalnej złoty medal wywalczyła Carina Vogt, srebrny medal zdobyła Yūki Itō, a brązowy – Daniela Iraschko-Stolz.

W pierwszym konkursie mężczyzn na obiekcie normalnym mistrzem świata został Rune Velta, tytuł wicemistrza zdobył Severin Freund, a na najniższym stopniu podium stanął Stefan Kraft.

W drugim w historii konkursie mieszanym o mistrzostwo świata zwycięstwo odniosła drużyna Niemiec, w skład której weszli: Carina Vogt, Richard Freitag, Katharina Althaus i Severin Freund. Srebrny medal zdobył zespół norweski (Line Jahr, Anders Bardal, Maren Lundby, Rune Velta), a brązowy – reprezentacja Japonii (Sara Takanashi, Noriaki Kasai, Yūki Itō, Taku Takeuchi).

W zawodach indywidualnych mężczyzn na obiekcie dużym mistrzem świata został Freund, który wyprzedził Gregora Schlierenzauera i Rune Veltę.

W ostatniej konkurencji mistrzostw świata w skokach – zawodach drużynowych mężczyzn na skoczni HS 134 tytuł mistrzowski zdobyli Norwegowie, w składzie: Anders Bardal, Anders Jacobsen, Anders Fannemel i Rune Velta. Srebrny medal wywalczyli broniący tytułu skoczkowie austriaccy (Stefan Kraft, Michael Hayböck, Manuel Poppinger, Gregor Schlierenzauer), a podobnie jak przed dwoma laty w Predazzo brązowy medal zdobyli Polacy: (Piotr Żyła, Klemens Murańka, Jan Ziobro, Kamil Stoch).

Harmonogram zawodów

W poniższej tabeli przedstawiono harmonogram skoków narciarskich w ramach Mistrzostw Świata 2015 z uwzględnieniem wszystkich serii treningowych, próbnych, kwalifikacyjnych i konkursowych oraz odpraw technicznych[a][1].

KonkursData
17.0218.0219.0220.0221.0222.0223.0224.0225.0226.0227.0228.02
HS 100
indywid.
mężczyzn
OT
14:00
T
11:30
T
19:00
OT
21:30
P
15:00
Q
19:00
P
15:30
F
16:30
HS 134
indywid.
mężczyzn
OT
10:00
T
17:00
T
17:00
OT
19:00
P
16:00
Q
17:00
P
16:00
F
17:00
HS 134
druż.
mężczyzn
OT
10:00
T
17:00
P
16:00
F
17:00
HS 100
indywid.
kobiet
OT
19:00
T
10:00
OT
13:00
P
15:30
Q
17:00
P
16:00
F
17:00
HS 100
druż.
mieszany
OT
18:45
P
16:00
F
17:00

Legenda:

   OT   Odprawa techniczna   T   Serie treningowe   P   Seria próbna   Q   Kwalifikacje   F   Konkurs główny

Skocznie

Trzy konkursy mistrzostw świata (indywidualny kobiet, indywidualny mężczyzn oraz drużynowy mieszany) zostaną przeprowadzone na skoczni normalnej, a dwa pozostałe (indywidualny mężczyzn i drużynowy mężczyzn) na skoczni dużej.

Nazwa skoczniMiastoPunkt KHSRekord skoczni[b]Współczynnik belkiWspółczynnik wiatru
Lugnet Falun.jpgLugnetSzwecja FalunK-90HS 10097,0 mNiemcy Severin Freund22 lutego 2015[2][c]6,00 pkt na m[3]6,40/7,74 pkt na m/s[3]
98,5 mStany Zjednoczone Sarah Hendrickson22 lutego 2015[2][c]
LugnetK-120HS 134135,5 mNiemcy Severin Freund26 lutego 2015[4]7,24 pkt na m[5]8,82/10,67 pkt na m/s[5]

Jury

Z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej dyrektorami zawodów byli: Chika Yoshida (dyrektorka zawodów PŚ kobiet) oraz Walter Hofer (dyrektor zawodów PŚ mężczyzn). Podobnie jak w zawodach Pucharu Świata, asystentem Yoshidy był skoczek narciarski Borek Sedlák, a asystentem Hofera – Miran Tepeš.

Medaliści

Mężczyźni

Konkurs indywidualny na skoczni HS100 (21.02.2015)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
NotaStrata
Gold medal with cup.svgNorwegia Rune Velta95,5 m
125,1 pkt
belka: 14
wiatr: 0,45
95,5 m
127,6 pkt
belka: 15
wiatr: 0,06
19,0 • 19,0 • 18,519,0 • 19,0
18,5 • 19,5 • 19,0 • 18,519,5
252,7 pkt
Silver medal with cup.svgNiemcy Severin Freund95,5 m
122,6 pkt
belka: 14
wiatr: 0,37
96,0 m
129,7 pkt
belka: 15
wiatr: 0,12
18,0 • 17,5 • 18,0 • 18,0 • 18,5
19,5 • 19,5 • 18,5 • 19,5 • 19,5
252,3 pkt0,4 pkt
Bronze medal with cup.svgAustria Stefan Kraft95,0 m
123,4 pkt
belka: 14
wiatr: 0,41
95,0 m
124,9 pkt
belka: 15
wiatr: 0,09
18,5 • 19,0 • 18,5 • 18,5 • 19,0
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
248,3 pkt4,3 pkt

Konkurs indywidualny na skoczni HS134 (26.02.2015)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgNiemcy Severin Freund134,0 m
131,0 pkt
belka: 18
wiatr: 1,27
135,5 m
137,7 pkt
belka: 17
wiatr: 1,47
19,0 • 19,0 • 19,0 • 18,5 • 19,0
19,5 • 19,5 • 20,019,0 • 20,0
268,7 pkt
Silver medal with cup.svgAustria Gregor Schlierenzauer128,0 m
122,9 pkt
belka: 18
wiatr: 0,74
130,0 m
123,5 pkt
belka: 17
wiatr: 1,56
18,5 • 18,0 • 18,0 • 18,5 • 19,0
19,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
246,4 pkt22,3 pkt
Bronze medal with cup.svgNorwegia Rune Velta126,5 m
118,1 pkt
belka: 18
wiatr: 1,03
128,5 m
124,8 pkt
belka: 17
wiatr: 1,11
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,0 • 18,5
242,9 pkt25,8 pkt

Konkurs drużynowy na skoczni HS134 (28.02.2015)

MedalReprezentacjaImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota zawodnikaNota drużynyStrata
Gold medal with cup.svg NorwegiaAnders Bardal125,0 m
110,7 pkt
belka: 16
wiatr: 1,62
125,5 m
117,8 pkt
belka: 18
wiatr: 0,98
18,5 • 19,0 • 19,0 • 18,5 • 18,5
19,0 • 19,0 • 18,519,5 • 18,5
228,5 pkt872,6 pkt
Anders Jacobsen125,0 m
105,7 pkt
belka: 16
wiatr: 1,79
123,0 m
101,1 pkt
belka: 19
wiatr: 1,30
18,0 • 17,5 • 17,0 • 17,5 • 17,0
17,0 • 17,0 • 17,5 • 17,0 • 17,0
206,8 pkt
Anders Fannemel126,5 m
105,9 pkt
belka: 17
wiatr: 1,76
127,5 m
115,9 pkt
belka: 19
wiatr: 1,00
17,5 • 18,0 • 18,0 • 17,5 • 18,0
18,018,5 • 18,5 • 18,0 • 18,5
221,8 pkt
Rune Velta124,0 m
107,6 pkt
belka: 17
wiatr: 1,28
121,0 m
107,9 pkt
belka: 17
wiatr: 1,21
18,5 • 18,5 • 18,0 • 18,5 • 18,5
17,5 • 18,0 • 18,5 • 17,5 • 17,5
215,5 pkt
Silver medal with cup.svg AustriaStefan Kraft131,5 m
120,2 pkt
belka: 16
wiatr: 1,87
126,5 m
114,2 pkt
belka: 18
wiatr: 1,47
19,0 • 18,5 • 18,5 • 19,0 • 18,5
19,0 • 18,5 • 18,0 • 18,5 • 18,5
234,4 pkt853,2 pkt19,4 pkt
Michael Hayböck124,5 m
106,8 pkt
belka: 16
wiatr: 1,85
122,0 m
97,0 pkt
belka: 19
wiatr: 1,40
17,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,0
16,0 • 17,0 • 17,5 • 16,5 • 16,0
203,8 pkt
Manuel Poppinger119,5 m
91,0 pkt
belka: 17
wiatr: 0,92
129,5 m
112,0 pkt
belka: 19
wiatr: 1,68
17,0 • 17,0 • 17,0 • 17,0 • 16,5
18,0 • 18,0 • 17,518,5 • 17,5
203,0 pkt
Gregor Schlierenzauer119,0 m
92,5 pkt
belka: 17
wiatr: 1,63
129,0 m
119,5 pkt
belka: 17
wiatr: 1,64
17,5• 17,518,0 • 17,5 • 17,5
18,0 • 18,0 • 18,518,0 • 18,0
212,0 pkt
Bronze medal with cup.svg PolskaPiotr Żyła123,0 m
108,0 pkt
belka: 16
wiatr: 1,29
123,0 m
108,2 pkt
belka: 18
wiatr: 1,21
18,0 • 18,517,5 • 18,0 • 18,0
18,0 • 18,0 • 17,5 • 18,0 • 17,5
216,2 pkt848,1 pkt24,5 pkt
Klemens Murańka120,5 m
99,2 pkt
belka: 16
wiatr: 1,50
128,0 m
107,4 pkt
belka: 19
wiatr: 0,99
17,5 • 17,5 • 17,0 • 17,0 • 17,0
17,0 • 17,0 • 17,5 • 17,0 • 17,0
212,1 pkt
Jan Ziobro116,0 m
87,3 pkt
belka: 17
wiatr: 1,33
125,5 m
105,5 pkt
belka: 19
wiatr: 1,54
16,5 • 17,0 • 17,016,5 • 16,5
18,0 • 17,5 • 18,0 • 17,5 • 17,5
192,8 pkt
Kamil Stoch129,5 m
113,4 pkt
belka: 17
wiatr: 1,63
126,0 m
113,6 pkt
belka: 17
wiatr: 1,59
18,0 • 18,517,5 • 18,5 • 18,0
17,0 • 18,0 • 17,5 • 18,0 • 17,5
227,0 pkt

Kobiety

Konkurs indywidualny na skoczni HS100 (20.02.2015)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgNiemcy Carina Vogt91,5 m
119,2 pkt
belka: 25
wiatr: -0,28
92,0 m
117,7 pkt
belka: 26
wiatr: -0,15
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 17,5
17,5 • 17,5 • 17,5 • 17,5 • 17,5
236,9 pkt
Silver medal with cup.svgJaponia Yūki Itō89,0 m
113,9 pkt
belka: 25
wiatr: -0,31
93,0 m
121,2 pkt
belka: 26
wiatr: -0,02
18,0 • 18,5 • 17,5 • 18,0 • 17,5
18,0 • 18,5 • 18,0 • 18,5 • 18,5
235,1 pkt1,8 pkt
Bronze medal with cup.svgAustria Daniela Iraschko-Stolz92,5 m
122,9 pkt
belka: 25
wiatr: -0,38
89,0 m
110,9 pkt
belka: 26
wiatr: -0,11
18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,0
17,5 • 17,018,0 • 17,5 • 17,0
233,8 pkt3,1 pkt

Konkurs mieszany

Konkurs mieszany na skoczni HS100 (22.02.2015)

MedalReprezentacjaImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota zawodnikaNota drużynyStrata
Gold medal with cup.svg NiemcyCarina Vogt93,5 m
108,7 pkt
belka: 23
wiatr: 1,77
92,0 m
112,7 pkt
belka: 25
wiatr: 0,52
17,5 • 17,5 • 17,5 • 18,0 • 18,0
17,0 • 17,0 • 17,5 • 17,5 • 17,5
221,4 pkt917,9 pkt
Richard Freitag93,5 m
115,0 pkt
belka: 12
wiatr: 1,09
92,0 m
115,7 pkt
belka: 14
wiatr: 0,59
18,5 • 19,0 • 18,5 • 18,0 • 18,0
18,018,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
230,7 pkt
Katharina Althaus91,0 m
107,3 pkt
belka: 25
wiatr: 1,12
92,5 m
108,7 pkt
belka: 26
wiatr: 1,53
17,5 • 17,5 • 17,5 • 17,5 • 17,5
17,518,0 • 17,5 • 18,0 • 18,0
216,0 pkt
Severin Freund97,0 m
122,2 pkt
belka: 13
wiatr: 1,30
96,0 m
127,6 pkt
belka: 15
wiatr: 0,38
18,519,0 • 19,0 • 19,0 • 18,5
18,519,5 • 19,5 • 19,5 • 19,0
249,8 pkt
Silver medal with cup.svg NorwegiaLine Jahr93,5 m
108,1 pkt
belka: 23
wiatr: 1,47
90,5 m
107,9 pkt
belka: 25
wiatr: 0,88
17,5 • 16,5 • 16,5 • 16,5 • 17,5
17,5 • 17,5 • 17,018,0 • 17,5
216,0 pkt915,6 pkt2,3 pkt
Anders Bardal92,5 m
111,8 pkt
belka: 12
wiatr: 1,13
89,5 m
110,4 pkt
belka: 14
wiatr: 0,22
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,5 • 18,0
17,5 • 17,5 • 17,5 • 18,0 • 18,0
222,4 pkt
Maren Lundby95,0 m
116,4 pkt
belka: 25
wiatr: 1,11
91,5 m
115,5 pkt
belka: 26
wiatr: 0,23
17,5 • 18,017,5 • 18,0 • 18,0
18,0 • 18,0 • 17,518,5 • 18,0
231,9 pkt
Rune Velta95,0 m
119,4 pkt
belka: 13
wiatr: 1,18
95,5 m
125,9 pkt
belka: 15
wiatr: 0,33
19,0• 19,5 • 19,0 • 19,0 • 19,0
19,0 • 19,0 • 19,019,5 • 19,0
245,3 pkt
Bronze medal with cup.svg JaponiaSara Takanashi96,5 m
112,1 pkt
belka: 23
wiatr: 1,86
93,0 m
114,2 pkt
belka: 25
wiatr: 0,51
17,0 • 17,0 • 17,0 • 17,0 • 17,0
17,5 • 16,5 • 16,5 • 17,5 • 18,0
226,3 pkt888,3 pkt29,6 pkt
Noriaki Kasai90,0 m
105,8 pkt
belka: 12
wiatr: 1,05
88,5 m
107,4 pkt
belka: 14
wiatr: 0,33
17,5 • 17,5 • 17,5 • 18,017,0
17,5 • 17,5 • 17,5 • 17,5 • 17,5
213,2 pkt
Yūki Itō88,5m
101,7 pkt
belka: 25
wiatr: 0,59
90,5 m
110,1 pkt
belka: 26
wiatr: 0,61
16,0 • 16,5 • 16,017,0 • 16,0
17,5 • 17,5 • 17,5 • 18,0 • 18,0
211,8 pkt
Taku Takeuchi95,0 m
118,2 pkt
belka: 13
wiatr: 0,99
93,5 m
118,8 pkt
belka: 15
wiatr: 0,50
18,0 • 19,0 • 18,0 • 18,5 • 18,0
18,0 • 18,5 • 18,5 • 19,018,0
237,0 pkt

Klasyfikacja medalowa

Poniżej znajduje się klasyfikacja medalowa po przeprowadzeniu trzech konkurencji w skokach narciarskich. Klasyfikacja dotyczy tylko medali zdobytych w skokach narciarskich podczas Mistrzostw Świata 2015.

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1. Niemcy314
2. Norwegia2114
3. Austria224
4. Japonia112
5. Polska11
Razem55515

Wyniki

Kobiety

Mężczyźni

Konkurs mieszany

Składy reprezentacji

W poniższej tabeli znajdują się składy męskich i kobiecych reprezentacji, które wystartowały w zawodach podczas mistrzostw świata w Falun. W tabeli zamieszczono także porównanie miejsc zajętych w poszczególnych konkursach mistrzostw świata w latach 2013 i 2015.

Reprezentacje mężczyzn
ZawodnikData urodzenia
Miejsca na MŚ 2013
Miejsca na MŚ 2015
Źródło
ind. norm.
[6][7]
ind. duża
[8][9]
druż. duża
[10]
mieszany
[11]
ind. norm.ind. dużadruż. dużamieszany
 Austria[12] (6)
Thomas Diethart25 lutego 1992
27.
[13]
Michael Hayböck5 marca 1991
21.14.2.4.[14]
Andreas Kofler17 maja 1984
[15]
Stefan Kraft13 maja 199333.23.
3.5.2.4.[16]
Manuel Poppinger19 maja 1989
32.2.
[17]
Gregor Schlierenzauer7 stycznia 19902.8.1.[d]2.[e]22.2.2.
[18]
 Bułgaria[19] (1)
Władimir Zografski14 lipca 199340.31.
30.47.
[20]
 Czechy[21] (5)
Lukáš Hlava10 września 198425.24.7.[f]
32.
8.
[22]
Jakub Janda27 kwietnia 197831.46.7.[f]10.[g]28.33.8.
[23]
Roman Koudelka9 lipca 198929.30.7.[f]
4.8.8.
[24]
Jan Matura29 stycznia 198012.5.7.[f]10.[g]38.16.8.11.[25]
Viktor Polášek18 lipca 1997
q
11.[26]
 Estonia[19] (2)
Martti Nõmme7 sierpnia 199347.49.
q48.
[27]
Siim-Tanel Sammelselg18 maja 1993
qq
[28]
 Finlandia[29] (5)
Ahonen, JanneJanne Ahonen11 maja 1977
15.19.9.10.[30]
Asikainen, LauriLauri Asikainen25 lutego 199248.48.11.[h]
39.39.9.
[31]
Larinto, VilleVille Larinto11 kwietnia 199042.47.11.[h]
47.
9.
[32]
Määttä, JarkkoJarkko Määttä28 grudnia 1994
34.22.9.10.[33]
Olli, HarriHarri Olli15 stycznia 1985
43.
[34]
 Francja[35] (2)
Chappuis, Ronan LamyRonan Lamy Chappuis10 września 199338.q
5.[i]26.41.
8.[36]
Sevoie, Vincent DescombesVincent Descombes Sevoie9 stycznia 198414.29.
5.[i]29.34.
8.[37]
 Grecja[19] (1)
Nikos Polichronidis8 listopada 198945.q
qq
[38]
 Japonia[19] (5)
Daiki Itō27 grudnia 198515.10.5.[j]1.[k]12.28.4.
[39]
Noriaki Kasai6 czerwca 197235.22.5.[j]
35.11.4.3.[40]
Junshirō Kobayashi11 czerwca 1991
25.13.4.
[41]
Kento Sakuyama3 lipca 1990
[42]
Taku Takeuchi20 maja 19877.17.5.[j]1.[k]5.24.4.3.[43]
 Kazachstan[19] (4)
Sabirżan Muminow16 kwietnia 1994qq12.[l]
q45.
[44]
Siergiej Tkaczenko8 czerwca 1999
q
[45]
Marat Żaparow25 sierpnia 1985
qq
[46]
Radik Żaparow29 lutego 198443.40.12.[l]
qq
[47]
 Korea Południowa[19] (4)
Choi Heung-chul3 grudnia 1981
qq11.
[48]
Choi Seou3 grudnia 1982q
36.38.11.
[49]
Kang Chil-ku8 sierpnia 1984
qq11.
[50]
Kim Hyun-ki9 lutego 1983
qq11.
[51]
 Łotwa[19] (1)
Kristaps Nežborts24 września 1997q
q
[52]
 Niemcy[53] (6)
Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler3 kwietnia 1991
10.5.
[54]
Freitag, RichardRichard Freitag14 sierpnia 19916.6.2.[m]3.[n]7.15.5.1.[55]
Freund, SeverinSeverin Freund11 maja 19884.9.2.[m]3.[n]2.1.5.1.[56]
Kraus, MarinusMarinus Kraus13 lutego 1991
10.
[57]
Neumayer, MichaelMichael Neumayer15 stycznia 197918.13.2.[m]
5.
[58]
Wellinger, AndreasAndreas Wellinger28 sierpnia 1995
11.DNS
[59]
 Norwegia[60] (6)
Bardal, AndersAnders Bardal24 sierpnia 19821.11.4.[o]4.[p]6.6.1.2.[61]
Fannemel, AndersAnders Fannemel13 maja 1991
9.7.1.
[62]
Forfang, Johann AndréJohann André Forfang4 lipca 1995
DSQ18.
[63]
Jacobsen, AndersAnders Jacobsen17 lutego 198519.3.4.[o]
19.
1.
[64]
Sjøen, PhillipPhillip Sjøen24 grudnia 1995
[65]
Velta, RuneRune Velta19 lipca 1989
1.3.1.2.[66]
 Polska[67] (6)
Dawid Kubacki12 marca 199031.20.3.[q]
29.
[68]
Klemens Murańka31 sierpnia 1994
17.20.3.
[69]
Kamil Stoch25 maja 19878.1.3.[q]
17.12.3.
[70]
Jan Ziobro24 czerwca 1991
8.
3.
[71]
Aleksander Zniszczoł8 marca 1994
40.
[72]
Piotr Żyła16 stycznia 198723.19.3.[q]
33.9.3.
[73]
 Rosja[74] (6)
Bojarincew, WładisławWładisław Bojarincew31 października 1994
45.
[75]
Chazietdinow, IlmirIlmir Chazietdinow28 października 1991
42.
7.6.[76]
Jewgienij Klimow3 lutego 1994
35.
[77]
Korniłow, DienisDienis Korniłow17 sierpnia 1986q32.9.[r]9.[s]
27.7.
[78]
Maksimoczkin, MichaiłMichaił Maksimoczkin29 sierpnia 1993
24.31.7.6.[79]
Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew26 grudnia 197928.36.9.[r]9.[s]40.21.7.
[80]
 Słowenia[81] (5)
Damjan, JernejJernej Damjan28 maja 1983
23.25.6.
[82]
Dežman, NejcNejc Dežman7 grudnia 1992
20.26.6.5.[83]
Prevc, PeterPeter Prevc20 września 19923.2.6.[t]8.[u]13.4.6.5.[84]
Pungertar, MatjažMatjaž Pungertar14 sierpnia 199024.
37.
[85]
Tepeš, JurijJurij Tepeš14 lutego 1989
28.6.[t]
41.
6.
[86]
 Stany Zjednoczone[87][88] (3)
Alexander, NicholasNicholas Alexander24 sierpnia 1988
q
7.[89]
Michael Glasder27 marca 1989
46.
[90]
Rhoads, WilliamWilliam Rhoads8 czerwca 1995
DSQq
7.[91]
 Szwajcaria[92][93] (5)
Ammann, SimonSimon Ammann25 czerwca 198116.7.10.[v]
16.23.10.
[94]
Deschwanden, GregorGregor Deschwanden27 lutego 199141.43.10.[v]
14.17.10.
[95]
Luca Egloff6 czerwca 1995
42.44.
[96]
Karlen, GabrielGabriel Karlen10 marca 1994
10.
[97]
Peier, KillianKillian Peier28 marca 1995
q10.[v]
31.30.10.
[98]
 Szwecja[19][88] (5)
Simon Eklund10 maja 1996
13.
[99]
Johan Erikson20 stycznia 1985
[100]
Christian Inngjerdingen19 grudnia 1996
qq13.
[101]
Carl Nordin23 grudnia 1989q44
qq13.
[102]
Jonas-Sloth Sandell12 lutego 1995
qq13.
[103]
 Ukraina[19] (3)
Witalij Kaliniczenko9 sierpnia 1993
qq
[104]
Andrij Kłymczuk10 grudnia 1994qq
qq
[105]
Stepan Pasicznyk9 stycznia 1998
qq
[106]
 Węgry[19] (1)
Péter Kelemen6 lutego 1999
q
[107]
 Włochy[19] (5)
Davide Bresadola10 września 198844.q8.[w]
37.36.12.9.[108]
Federico Cecon11 czerwca 1994
48.49.12.
[109]
Sebastian Colloredo9 września 198736.32.8.[w]7.[x]44.42.12.9.[110]
Roberto Dellasega15 czerwca 1990q35.8.[w]
[111]
Daniele Varesco25 lipca 1995
46.q12.
[112]
Reprezentacje kobiet
ZawodniczkaData urodzenia
Miejsca na MŚ 2013
Miejsca na MŚ 2015
Źródło
ind. norm.
[113]
mieszany[11]ind. norm.mieszany
 Austria[12] (4)
Hölzl, ChiaraChiara Hölzl18 lipca 19979.2.[e]16.
[114]
Iraschko-Stolz, DanielaDaniela Iraschko-Stolz21 listopada 1983
3.4.[115]
Pinkelnig, EvaEva Pinkelnig27 maja 1988
8.
[116]
Seifriedsberger, JacquelineJacqueline Seifriedsberger20 stycznia 19913.2.[e]7.4.[117]
 Chiny[118] (4)
Qi, LiuLiu Qi27 lutego 199640.
q
[119]
Tong, MaMa Tong2 marca 1994
q
[120]
Xinyue, ChangChang Xinyue13 lutego 199430.
38.
[121]
Xueyao, LiLi Xueyao11 kwietnia 199542.
37.
[122]
 Czechy[21] (3)
Doleželová, MichaelaMichaela Doleželová12 lipca 199428.10.[f]29.11.[123]
Blažková, BarboraBarbora Blažková23 września 1997
39.11.[124]
Pešatová, ZdenaZdena Pešatová18 stycznia 1999
q
[125]
 Finlandia[118] (2)
Forsström, SusannaSusanna Forsström19 kwietnia 1995
40.10.[126]
Kykkänen, JuliaJulia Kykkänen17 kwietnia 199410.
23.10.[127]
 Francja[35] (3)
Clair, JuliaJulia Clair20 marca 199435.
21.8.[128]
Lemare, LéaLéa Lemare21 czerwca 199638.5.[i]32.8.[129]
Mattel, ColineColine Mattel3 listopada 19954.5.[i]27.
[130]
 Japonia[118] (5)
Itō, YūkiYūki Itō10 maja 199420.1.[k]2.3.[131]
Iwabuchi, KaoriKaori Iwabuchi28 kwietnia 1993
36.
[132]
Setō, YūkaYūka Setō22 lutego 1997
31.
[133]
Takanashi, SaraSara Takanashi8 października 19962.1.[k]4.3.[134]
Yamada, YurinaYurina Yamada12 lipca 1996
[135]
 Kanada[118] (1)
Henrich, TaylorTaylor Henrich1 listopada 199541.
5.
[136]
 Niemcy[118] (4)
Althaus, KatharinaKatharina Althaus23 maja 199643.
17.1.[137]
Gräßler, UlrikeUlrike Gräßler17 maja 198711.3.[n]22.
[138]
Seyfarth, JulianeJuliane Seyfarth19 lutego 1990
14.
[139]
Vogt, CarinaCarina Vogt5 lutego 19925.3.[n]1.1.[140]
 Norwegia[118] (4)
Enger, GydaGyda Enger14 stycznia 1993
28.
[141]
Jahr, LineLine Jahr16 stycznia 198437.
19.2.[142]
Lundby, MarenMaren Lundby7 września 199435.4.[p]15.2.[143]
Strøm, Anna OdineAnna Odine Strøm17 kwietnia 1998
25.
[144]
 Rosja[118] (3)
Awwakumowa, IrinaIrina Awwakumowa14 września 199113.9.[s]11.6.[145]
Gładyszewa, AnastasijaAnastasija Gładyszewa27 listopada 198726.9.[s]35.
[146]
Tichonowa, SofjaSofja Tichonowa16 listopada 1998
20.6.[147]
 Słowenia[118] (5)
Bogataj, UršaUrša Bogataj7 marca 199517.8.[u]
[148]
Logar, EvaEva Logar8 marca 1991
26.
[149]
Požun, KatjaKatja Požun7 kwietnia 199318.
24.
[150]
Rogelj, ŠpelaŠpela Rogelj8 listopada 199413.8.[u]10.5.[151]
Vtič, MajaMaja Vtič27 stycznia 198819.
13.5.[152]
 Stany Zjednoczone[87] (5)
Englund, NitaNita Englund10 czerwca 1992
12.7.[153]
Geraghty-Moats, TaraTara Geraghty-Moats12 kwietnia 1993
18.
[154]
Hendrickson, SarahSarah Hendrickson1 sierpnia 19941.6.[y]6.7.[155]
Hughes, AbbyAbby Hughes21 czerwca 198933.
34.
[156]
Jerome, JessicaJessica Jerome8 lutego 19876.6.[y]9.
[157]
 Węgry[118] (1)
Vörös, VirágVirág Vörös12 lipca 1999
q
[158]
 Włochy[118] (2)
Insam, EvelynEvelyn Insam10 lutego 19948.7.[x]33.9.[159]
Runggaldier, ElenaElena Runggaldier10 lipca 199012.7.[x]30.9.[160]

Legenda:

q – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego;
DNS – zawodnik nie wystartował w konkursie głównym;
– – zawodnik nie został zgłoszony do kwalifikacji.

Uwagi

  1. Godziny podane zgodnie z czasem lokalnym.
  2. W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące podczas mistrzostw świata.
  3. a b Oba rekordy ustanowiono podczas konkursu mieszanego.
  4. Skład austriackiego zespołu w konkursie drużynowym w Predazzo: Wolfgang Loitzl, Manuel Fettner, Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer.
  5. a b c Skład austriackiego zespołu w konkursie mieszanym w Predazzo: Chiara Hölzl, Thomas Morgenstern, Jacqueline Seifriedsberger, Gregor Schlierenzauer.
  6. a b c d e Skład czeskiego zespołu w konkursie drużynowym w Predazzo: Roman Koudelka, Lukáš Hlava, Jakub Janda, Jan Matura.
  7. a b Skład czeskiego zespołu w konkursie mieszanym w Predazzo: Michaela Doleželová, Jakub Janda, Vladěna Pustková, Jan Matura.
  8. a b Skład fińskiego zespołu w konkursie drużynowym w Predazzo: Sami Heiskanen, Ville Larinto, Lauri Asikainen, Anssi Koivuranta.
  9. a b c d Skład francuskiego zespołu w konkursie mieszanym w Predazzo: Léa Lemare, Ronan Lamy Chappuis, Coline Mattel, Vincent Descombes Sevoie.
  10. a b c Skład japońskiego zespołu w konkursie drużynowym w Predazzo: Reruhi Shimizu, Noriaki Kasai, Daiki Itō, Taku Takeuchi.
  11. a b c d Skład japońskiego zespołu w konkursie mieszanym w Predazzo: Yūki Itō, Daiki Itō, Sara Takanashi, Taku Takeuchi.
  12. a b Skład kazachskiego zespołu w konkursie drużynowym w Predazzo: Sabirżan Muminow, Aleksiej Korolow, Radik Żaparow, Konstantin Sokolenko.
  13. a b c Skład niemieckiego zespołu w konkursie drużynowym w Predazzo: Andreas Wank, Severin Freund, Michael Neumayer, Richard Freitag.
  14. a b c d Skład niemieckiego zespołu w konkursie mieszanym w Predazzo: Ulrike Gräßler, Richard Freitag, Carina Vogt, Severin Freund.
  15. a b Skład norweskiego zespołu w konkursie drużynowym w Predazzo: Andreas Stjernen, Tom Hilde, Anders Bardal, Anders Jacobsen.
  16. a b Skład norweskiego zespołu w konkursie mieszanym w Predazzo: Maren Lundby, Tom Hilde, Anette Sagen, Anders Bardal.
  17. a b c Skład polskiego zespołu w konkursie drużynowym w Predazzo: Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Kamil Stoch.
  18. a b Skład rosyjskiego zespołu w konkursie drużynowym w Predazzo: Aleksiej Romaszow, Dienis Korniłow, Ilja Roslakow, Dmitrij Wasiljew.
  19. a b c d Skład rosyjskiego zespołu w konkursie mieszanym w Predazzo: Anastasija Gładyszewa, Dienis Korniłow, Irina Awwakumowa, Dmitrij Wasiljew.
  20. a b Skład słoweńskiego zespołu w konkursie drużynowym w Predazzo: Robert Kranjec, Jurij Tepeš, Jaka Hvala, Peter Prevc.
  21. a b c Skład słoweńskiego zespołu w konkursie mieszanym w Predazzo: Urša Bogataj, Jaka Hvala, Špela Rogelj, Peter Prevc.
  22. a b c Skład szwajcarskiego zespołu w konkursie drużynowym w Predazzo: Simon Ammann, Killian Peier, Marco Grigoli, Gregor Deschwanden.
  23. a b c Skład włoskiego zespołu w konkursie drużynowym w Predazzo: Roberto Dellasega, Andrea Morassi, Davide Bresadola, Sebastian Colloredo.
  24. a b c Skład włoskiego zespołu w konkursie mieszanym w Predazzo: Elena Runggaldier, Andrea Morassi, Evelyn Insam, Sebastian Colloredo.
  25. a b Skład amerykańskiego zespołu w konkursie mieszanym w Predazzo: Jessica Jerome, Peter Frenette, Sarah Hendrickson, Anders Johnson.

Przypisy

  1. Invitation FIS NORDIC WORLD SKI CHAMPIONSHIPS (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  2. a b FIS Nordic World Ski Championships 2015 Falun (SWE) Ski Jumping Normal Hill Mixed Team Official Results (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-22)].
  3. a b FIS Ski Jumping World Cup Ladies presented by Viessmann – 18th World Cup Competition – Falun (SWE) (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-04-26].
  4. Lugnet, Falun (pol.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2014-04-26].
  5. a b FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Men Large Hill Individual, Official Results (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-26)].
  6. FIS Nordic World Ski Championships 2013, Val di Fiemme (ITA), Ski Jumping, Normal Hill Individual, Official Results (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  7. FIS Nordic World Ski Championships 2013, Val di Fiemme (ITA), Ski Jumping, Normal Hill Individual, Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  8. FIS Nordic World Ski Championships 2013, Val di Fiemme (ITA), Ski Jumping, Large Hill Individual, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2013-02-09].
  9. FIS Nordic World Ski Championships 2011, Oslo (NOR), Ski Jumping, Large Hill Individual, Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2013-02-09].
  10. FIS Nordic World Ski Championships 2013, Val di Fiemme (ITA), Ski Jumping, Large Hill Team, Official Results (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  11. a b FIS Nordic World Ski Championships 2013, Val di Fiemme (ITA), Normal Hill Mixed Team, Official Results (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  12. a b Aleksandra Zadrożna: Kuttin podał skład Austriaków na MŚ (pol.). skijumping.pl, 13 lutego 2015. [dostęp 2019-07-31].
  13. FIS-Ski - biographie: DIETHART Thomas (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  14. FIS-Ski - biographie: HAYBOECK Michael (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  15. FIS-Ski - biographie: KOFLER Andreas (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  16. FIS-Ski - biographie: KRAFT Stefan (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  17. FIS-Ski - biographie: POPPINGER Manuel (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  18. FIS-Ski - biographie: SCHLIERENZAUER Gregor (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  19. a b c d e f g h i j k FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Start List Official Training (ang.). data.fis-ski.com, 18 lutego 2015. [dostęp 2015-02-18].
  20. FIS-Ski - biographie: ZOGRAFSKI Vladimir (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  21. a b Martyna Szydłowska: Czesi nominowali składy na MŚ (pol.). skokinarciarskie.pl, 16 lutego 2015. [dostęp 2015-02-17].
  22. FIS-Ski - biographie: HLAVA Lukas (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  23. FIS-Ski - biographie: JANDA Jakub (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  24. FIS-Ski - biographie: KOUDELKA Roman (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  25. FIS-Ski - biographie: MATURA Jan (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  26. FIS-Ski - biographie: POLASEK Viktor (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  27. FIS-Ski - biographie: NOMME Martti (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  28. FIS-Ski - biographie: SAMMELSELG Siim-Tanel (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  29. Redakcja: Finowie na MŚ. Klinga: Z optymizmem myślimy o Falun (pol.). skijumping.pl, 16 lutego 2015. [dostęp 2015-02-17].
  30. Janne AHONEN (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  31. FIS-Ski - biographie: Lauri ASIKAINEN (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  32. FIS-Ski - biographie: Ville LARINTO (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  33. FIS-Ski - biographie: Jarkko MAEAETTAE (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  34. Harri OLLI (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  35. a b Klaudia Kaźmierczak: Pięcioro reprezentantów Francji wystąpi w Falun (pol.). skijumping.pl, 13 lutego 2015. [dostęp 2015-02-17].
  36. FIS-Ski - biographie: LAMY CHAPPUIS Ronan (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  37. FIS-Ski - biographie: DESCOMBES SEVOIE Vincent (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  38. FIS-Ski - biographie: POLYCHRONIDIS Nico (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  39. FIS-Ski - biographie: ITO Daiki (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  40. FIS-Ski - biographie: KASAI Noriaki (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  41. FIS-Ski - biographie: KOBAYASHI Junshiro (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  42. FIS-Ski - biographie: SAKUYAMA Kento (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  43. FIS-Ski - biographie: TAKEUCHI Taku (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  44. FIS-Ski - biographie: MUMINOV Sabirzhan (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  45. FIS-Ski - biographie: TKACHENKO Sergey (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  46. FIS-Ski - biographie: ZHAPAROV Marat (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  47. FIS-Ski - biographie: ZHAPAROV Radik (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  48. FIS-Ski - biographie: CHOI Heung-chul (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  49. FIS-Ski - biographie: CHOI Seou (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  50. FIS-Ski - biographie: KANG Chil-ku (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  51. FIS-Ski - biographie: KIM Hyun-ki (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  52. FIS-Ski - biographie: NEZHBORTS Kristaps (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  53. Aleksandra Kruc: Sześciu Niemców na MŚ, w składzie Wellinger! (pol.). skijumping.pl, 11 lutego 2015. [dostęp 2015-02-17].
  54. FIS-Ski - biographie: EISENBICHLER Markus (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  55. FIS-Ski - biographie: FREITAG Richard (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  56. FIS-Ski - biographie: FREUND Severin (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  57. FIS-Ski - biographie: KRAUS Marinus (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  58. FIS-Ski - biographie: NEUMAYER Michael (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  59. FIS-Ski - biographie: WELLINGER Andreas (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  60. Martyna Szydłowska: Norwegowie w Falun bez Hilde i Sagen. Hilde: To błąd (pol.). skijumping.pl, 11 lutego 2015. [dostęp 2015-02-17].
  61. FIS-Ski - biographie: BARDAL Anders (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  62. FIS-Ski - biographie: FANNEMEL Anders (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  63. FIS-Ski - biographie: FORFANG Johann Andre (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  64. FIS-Ski - biographie: JACOBSEN Anders (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  65. FIS-Ski - biographie: SJOEEN Phillip (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  66. FIS-Ski - biographie: VELTA Rune (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  67. Tadeusz Mieczyński: Trener Kruczek ogłosił sklad na MŚ w Falun (pol.). skijumping.pl, 8 lutego 2015. [dostęp 2019-07-31].
  68. FIS-Ski - biographie: KUBACKI Dawid (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  69. FIS-Ski - biographie: MURANKA Klemens (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  70. FIS-Ski - biographie: STOCH Kamil (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  71. FIS-Ski - biographie: ZIOBRO Jan (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  72. FIS-Ski - biographie: ZNISZCZOL Aleksander (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  73. FIS-Ski - biographie: ZYLA Piotr (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  74. Klaudia Kaźmierczak: Zupan: Wasiliew będzie groźny, Klimow rezerwowym (pol.). 16 lutego 2015. [dostęp 2015-02-17].
  75. FIS-Ski - biographie: BOYARINTSEV Vladislav (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  76. FIS-Ski - biographie: HAZETDINOV Ilmir (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  77. FIS-Ski - biographie: KLIMOV Evgeniy (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  78. FIS-Ski - biographie: Denis KORNILOV (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  79. FIS-Ski - biographie: MAKSIMOCHKIN Mikhail (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  80. FIS-Ski - biographie: VASSILIEV Dimitry (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  81. Martyna Szydłowska: MŚ w Falun nie dla Kranjca (pol.). skijumping.pl, 9 lutego 2015. [dostęp 2015-02-17].
  82. FIS-Ski - biographie: DAMJAN Jernej (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  83. FIS-Ski - biographie: DEZMAN Nejc (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  84. FIS-Ski - biographie: PREVC Peter (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  85. FIS-Ski - biographie: PUNGERTAR Matjaz (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  86. Jurij Tepeš (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  87. a b Martyna Szydłowska: Amerykanie nominowali skład na MŚ (pol.). skijumping.pl, 13 lutego 2015. [dostęp 2015-02-17].
  88. a b FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE),Men Large Hill Individual, Start List Official Training (ang.). data.fis-ski.com, 23 lutego 2015. [dostęp 2015-02-23].
  89. Nicholas ALEXANDER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  90. FIS-Ski - biographie: GLASDER Michael (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-23].
  91. FIS-Ski - biographie: RHOADS William (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  92. Klaudia Kaźmierczak: Szwajcarzy z Ammannem w Falun (pol.). skijumping.pl, 10 lutego 2015. [dostęp 2015-02-17].
  93. FIS Nordic World Ski Championships 2015 – Falun (SWE) – Ski Jumping – Men Large Hill Team – Start List (ang.). data.fis-ski.com, 27 lutego 2015. [dostęp 2015-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-27)].
  94. FIS-Ski - biographie: AMMANN Simon (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  95. FIS-Ski - biographie: DESCHWANDEN Gregor (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  96. FIS-Ski - biographie: EGLOFF Luca (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  97. Ski Jumping - Athlete: Gabriel KARLEN (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2020-06-18].
  98. FIS-Ski - biographie: PEIER Killian (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  99. FIS-Ski - biographie: EKLUND Simon (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-23].
  100. FIS-Ski - biographie: ERIKSON Johan (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  101. FIS-Ski - biographie: INNGJERDINGEN Christian (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  102. FIS-Ski - biographie: NORDIN Carl (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  103. FIS-Ski - biographie: SANDELL Jonas (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  104. FIS-Ski - biographie: KALINICHENKO Vitaliy (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  105. FIS-Ski - biographie: KLYMCHUK Andrii (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  106. FIS-Ski - biographie: PASICHNYK Stepan (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  107. FIS-Ski - biographie: KELEMEN Peter (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  108. FIS-Ski - biographie: BRESADOLA Davide (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  109. FIS-Ski - biographie: CECON Federico (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  110. FIS-Ski - biographie: COLLOREDO Sebastian (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  111. FIS-Ski - biographie: DELLASEGA Roberto (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  112. FIS-Ski - biographie: VARESCO Daniele (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  113. FIS Nordic World Ski Championships 2013, Val di Fiemme (ITA), Ski Jumping Ladies, Normal Hill Individual, Official Results (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  114. FIS-Ski - biographie: HOELZL Chiara (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  115. Daniela IRASCHKO (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  116. Eva PINKELNIG (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  117. FIS-Ski - biographie: SEIFRIEDSBERGER Jacqueline (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  118. a b c d e f g h i j FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Ladies Normal Hill Individual, Start List Official Training (ang.). data.fis-ski.com, 18 lutego 2015. [dostęp 2015-02-18].
  119. LIU Qi - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  120. Athlete: MA Tong (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  121. CHANG Xinyue - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  122. Athlete: LI Xueyao (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  123. FIS-Ski - biographie: DOLEZELOVA Michaela (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  124. FIS-Ski - biographie: BLAZKOVA Barbora (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  125. FIS-Ski - biographie: PESATOVA Zdena (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  126. FORSSTROEM Susanna - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  127. Ski Jumping - Athlete: Julia KYKKAENEN (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  128. FIS-Ski - biographie: CLAIR Julia (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  129. FIS-Ski - biographie: LEMARE Lea (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  130. FIS-Ski - biographie: MATTEL Coline (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  131. Ski Jumping - Athlete: Yuki ITO - FIS (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  132. Ski Jumping - Athlete: Kaori IWABUCHI (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  133. SETO Yuka - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  134. Ski Jumping - Athlete: Sara TAKANASHI (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  135. Ski Jumping - Athlete: Yurina YAMADA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  136. Ski Jumping - Athlete: Taylor HENRICH (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  137. Ski Jumping - Athlete: Katharina ALTHAUS (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  138. Ski Jumping - Athlete: Ulrike GRAESSLER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  139. Ski Jumping - Athlete: Juliane SEYFARTH (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  140. Ski Jumping - Athlete: Carina VOGT (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  141. Ski Jumping - Athlete: Gyda ENGER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  142. Ski Jumping - Athlete: Line JAHR (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  143. Ski Jumping - Athlete: Maren LUNDBY (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  144. STROEM Anna Odine - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  145. Ski Jumping - Athlete: Irina AVVAKUMOVA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  146. Ski Jumping - Athlete: Anastasiya GLADYSHEVA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  147. Ski Jumping - Athlete: Sofya TIKHONOVA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  148. Ski Jumping - Athlete: Ursa BOGATAJ (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  149. LOGAR Eva - FIS (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  150. Ski Jumping - Athlete: Katja POZUN (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  151. Ski Jumping - Athlete: Spela ROGELJ (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  152. VTIC Maja - Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  153. FIS-Ski - biographie: Nita ENGLUND (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  154. FIS-Ski - biographie: GERAGHTY-MOATS Tara (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  155. FIS-Ski - biographie: HENDRICKSON Sarah (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  156. FIS-Ski - biographie: HUGHES Abby (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  157. FIS-Ski - biographie: JEROME Jessica (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-17].
  158. Ski Jumping - Athlete: Virag VOROS (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  159. Ski Jumping - Athlete: Evelyn INSAM (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].
  160. Ski Jumping - Athlete: Elena RUNGGALDIER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2015-02-18].

Media użyte na tej stronie

Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Bronze medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Brązowy medal z pucharem.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Ski jumping pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Ski jumping
Lugnet Falun.jpg
Ski jump "Lugnet" in Falun, Schweden