Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2017

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2017
20152019
Data23 lutego – 4 marca 2017
GospodarzFinlandia Lahti
Dyscyplinaskoki narciarskie
Mężczyźni
konkurs indywidualny
na skoczni HS 100
Austria Stefan Kraft
konkurs indywidualny
na skoczni HS 130
Austria Stefan Kraft
konkurs drużynowy
na skoczni HS 130
 Polska
Kobiety
konkurs indywidualny
na skoczni HS 100
Niemcy Carina Vogt
Konkurs mieszany
konkurs mieszany
na skoczni HS 100
 Niemcy

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2017 – zawody w skokach narciarskich, które odbyły się między 23 lutego a 4 marca 2017 w Lahti w ramach mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym.

Wszystkie konkursy przeprowadzono na skoczniach znajdujących się w kompleksie Salpausselkä. Rozegrano trzy konkursy indywidualne (zawody kobiet i mężczyzn na obiekcie HS 100 oraz mężczyzn na HS 130) oraz dwa drużynowe (zawody mężczyzn na skoczni HS 130 i konkurs mieszany na HS 100).

Tytułów mistrzowskich bronili zwycięzcy konkursów w Falun: Carina Vogt (konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej), reprezentacja Norwegii (konkurs drużynowy mężczyzn na skoczni dużej) oraz reprezentacja Niemiec (konkurs mieszany na skoczni normalnej). Do zawodów nie przystąpili obaj obrońcy tytułów w konkursach indywidualnych mężczyzn – Rune Velta, mistrz ze skoczni normalnej, zakończył w lecie 2016 karierę sportową[1], a Severin Freund, triumfator na obiekcie dużym, doznał w trakcie sezonu 2016/2017 kontuzji, która wykluczyła go z dalszych startów[2].

Do zawodów zostało zgłoszonych 128 zawodników (51 kobiet i 77 mężczyzn) z 23 narodowych reprezentacji. Spośród nich 2 skoczkinie i 11 skoczków nie wystąpiło w żadnym konkursie mistrzostw świata. Wśród zawodników zgłoszonych do mistrzostw po raz pierwszy od 24 lat znalazł się przedstawiciel Gruzji[3], a po 4 latach przerwy powróciła reprezentacja Rumunii[4][5][6]. Wśród kobiet zadebiutowały przedstawicielki Kazachstanu i Łotwy[7], zaś wśród mężczyzn reprezentant Turcji[8]. W porównaniu z poprzednimi mistrzostwami świata zabrakło skoczków z Grecji, Korei Południowej, Szwecji i Węgier[5][6].

W konkursie indywidualnym kobiet na skoczni normalnej złoty medal ponownie zdobyła Carina Vogt, srebrny medal – podobnie jak dwa lata wcześniej – przypadł Yūki Itō, a brązowy wywalczyła Sara Takanashi.

W pierwszym konkursie mężczyzn na obiekcie normalnym mistrzem świata został Stefan Kraft, tytuł wicemistrza zdobył Andreas Wellinger, a na najniższym stopniu podium stanął Markus Eisenbichler.

Rywalizacja w konkursie mieszanym zakończyła się zwycięstwem drużyny Niemiec w składzie: Carina Vogt, Markus Eisenbichler, Svenja Würth i Andreas Wellinger, srebrny medal zdobył zespół Austrii (Daniela Iraschko-Stolz, Michael Hayböck, Jacqueline Seifriedsberger, Stefan Kraft), brązowy – drużyna Japonii (Sara Takanashi, Taku Takeuchi, Yūki Itō, Daiki Itō).

Zawody indywidualne mężczyzn na skoczni dużej również wygrał Stefan Kraft, a na drugim stopniu podium ponownie stanął Andreas Wellinger; brązowy medal zdobył Piotr Żyła. Dzięki temu triumfowi Austriak stał się piątym zawodnikiem w historii mistrzostw świata, który zwyciężył w obu konkursach indywidualnych w czasie jednej imprezy tej rangi (wcześniej dokonali tego: Bjørn Wirkola, Garij Napałkow, Hans-Georg Aschenbach i Adam Małysz)[9].

W konkursie drużynowym na skoczni dużej po raz pierwszy w historii zwyciężyła reprezentacja Polski, występująca w składzie: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Kamil Stoch. Kolejne miejsca na podium zajęły zespoły Norwegii (Anders Fannemel, Johann André Forfang, Daniel-André Tande, Andreas Stjernen) i Austrii (Michael Hayböck, Manuel Fettner, Gregor Schlierenzauer, Stefan Kraft).

Przed mistrzostwami

Jacob Tullin Thams – pierwszy mistrz świata w skokach w Lahti (1926)
Martin Schmitt – zdobywca czterech medali MŚ 2001

Rys historyczny

Lahti gościło zmagania skoczków w ramach mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym po raz siódmy, co jest rekordem w dziejach tej imprezy. Dotychczas o medale rywalizowali w tym mieście jedynie mężczyźni.

Mistrzostwa świata odbyły się w Lahti po raz pierwszy w 1926, gdy wszystkie miejsca na podium zajęli reprezentanci Norwegii – Jacob Tullin Thams, Otto Aasen i Georg Østerholt[10]. W 1938 medale zdobyli w Lahti: Asbjørn Ruud (Norwegia), Stanisław Marusarz (Polska) i Hilmar Myhra (Norwegia)[11]. Trzecie zmagania o mistrzostwo świata w tym mieście zakończyły się sukcesem gospodarzy – w 1958 pierwsze dwa miejsca zajęli Juhani Kärkinen i Ensio Hyytiä, za którymi uplasował się reprezentant NRD Helmut Recknagel[12].

Kolejne imprezy w Lahti miały w programie większą liczbę konkursów w skokach. W 1978 wyłoniono dwóch mistrzów zmagań indywidualnych – na skoczni normalnej wygrał Matthias Buse przed Henrym Glaßem (obaj reprezentowali NRD) i Aleksiejem Borowitinem (ZSRR)[13], na obiekcie dużym zwyciężył przedstawiciel gospodarzy Tapio Räisänen, wyprzedzając Aloisa Lipburgera (Austria) i Falko Weißpfloga (NRD)[14]; odbył się także pokazowy konkurs drużynowy (trzy czołowe lokaty zajęły zespoły NRD, Finlandii i Norwegii)[15]. W 1989 na podium rywalizacji na skoczni normalnej (przeprowadzono tylko jedną serię) stanęli: Jens Weißflog (NRD), Ari-Pekka Nikkola (Finlandia) i Heinz Kuttin (Austria)[16], na obiekcie dużym medale zdobyli: Jari Puikkonen (Finlandia), Jens Weißflog i Matti Nykänen (Finlandia)[17], zaś w rywalizacji drużynowej, przeprowadzanej już oficjalnie, na podium stanęły reprezentacje Finlandii, Norwegii i Czechosłowacji[18]. Po raz ostatni Lahti gościło mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w 2001 – na obiekcie normalnym Adam Małysz (Polska) wyprzedził Martina Schmitta (Niemcy) i Martina Höllwartha (Austria)[19], na skoczni dużej podium zajęli: Martin Schmitt, Adam Małysz i Janne Ahonen (Finlandia)[20]; ponadto po raz pierwszy w historii rozegrano dwa konkursy drużynowe[9] – na skoczni normalnej medale zdobyły reprezentacje Austrii, Finlandii i Niemiec[21], podobnie jak na obiekcie dużym, gdzie Niemcy zamienili się miejscem z Austriakami[22].

Obrońcy tytułów

(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
Carina Vogt – obrończyni tytułu w konkursie indywidualnym kobiet i mieszanym
(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
Anders Fannemel – obrońca tytułu w konkursie drużynowym

Poprzednie mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym odbyły się w 2015 w Falun (Szwecja). Rozegrano wówczas pięć konkurencji w skokach narciarskich – jedną indywidualną kobiet, dwie indywidualne i jedną drużynową mężczyzn oraz konkurs mieszany.

W konkursie kobiet (skocznia normalna) zwyciężyła Carina Vogt (Niemcy), srebrny medal zdobyła Yūki Itō, brązowy otrzymała Daniela Iraschko-Stolz[23].

Rywalizację indywidualną mężczyzn na skoczni normalnej wygrał Rune Velta (Norwegia) przed Severinem Freundem (Niemcy) i Stefanem Kraftem (Austria)[24]. Na większym obiekcie zwyciężył Severin Freund, za którym uplasowali się Gregor Schlierenzauer (Austria) i Rune Velta[25]. W zmaganiach drużynowych (skocznia duża) na podium znalazły się zespoły Norwegii (Anders Bardal, Anders Jacobsen, Anders Fannemel, Rune Velta), Austrii (Stefan Kraft, Michael Hayböck, Manuel Poppinger, Gregor Schlierenzauer) i Polski (Piotr Żyła, Klemens Murańka, Jan Ziobro, Kamil Stoch)[26].

Konkurs mieszany wygrała reprezentacja Niemiec (Carina Vogt, Richard Freitag, Katharina Althaus, Severin Freund), drugie miejsce zajęła Norwegia (Line Jahr, Anders Bardal, Maren Lundby, Rune Velta), trzecie – Japonia (Sara Takanashi, Noriaki Kasai, Yūki Itō, Taku Takeuchi)[27].

Sytuacja w Pucharze Świata

Sara Takanashi
(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
Kamil Stoch
(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
Stefan Kraft

W rywalizacji o Pucharze Świata kobiet obronę tytułu jeszcze przed rozpoczęciem mistrzostw w Lahti zapewniła sobie Sara Takanashi, która triumfowała w dziewięciu z 18 konkursów cyklu. Po cztery zwycięstwa odniosły Yūki Itō i Maren Lundby, raz wygrała także Katharina Althaus[28]. W klasyfikacji generalnej Takanashi miała 267 punktów przewagi nad Itō i 326 punktów nad Lundby[29].

W ostatnich zawodach kobiet przed mistrzostwami świata w Pjongczangu (skocznia normalna) zwyciężyły Itō i Takanashi[28].

Na czele klasyfikacji Pucharu Narodów kobiet znajdowała się Japonia, wyprzedzając o 579 punktów Niemcy i 1549 punktów Słowenię[29].

Przed rozpoczęciem mistrzostw świata rozegrano 21 konkursów indywidualnych oraz trzy konkursy drużynowe zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata mężczyzn. Najwięcej zwycięstw w zawodach indywidualnych odniósł lider cyklu Kamil Stoch, który triumfował sześciokrotnie. Po cztery konkursy wygrali Stefan Kraft i Domen Prevc, po dwa razy zwyciężyli Maciej Kot i Daniel-André Tande, natomiast po jednej wygranej na koncie mieli: Severin Freund, Michael Hayböck, Peter Prevc i Andreas Wellinger[30]. W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajmował Stoch z przewagą 60 punktów nad drugim Kraftem i 161 punktów nad trzecim Tandem[31].

W ostatnich zawodach mężczyzn przed mistrzostwami świata, przeprowadzonych w ramach próby przedolimpijskiej w Pjongczangu, zwyciężyli Stefan Kraft (skocznia duża) i Maciej Kot (skocznia normalna)[30].

Dwa zwycięstwa w konkursach drużynowych mężczyzn odnieśli reprezentanci Polski, ponadto raz wygrali Niemcy[30]. W klasyfikacji Pucharu Narodów na pierwszym miejscu plasowała się Polska, na drugim Austria ze stratą 434 punktów, a na trzecim Niemcy ze stratą 458 punktów[31].

Listę startową konkursu mieszanego ułożono według sumy punktów zdobytych przez poszczególne reprezentacje w Pucharze Świata kobiet i mężczyzn. W tak utworzonej klasyfikacji na pierwszym miejscu znajdowały się Niemcy, dalej Austria ze stratą 958 punktów i Polska ze stratą 2098 punktów (reprezentacja ta nie brała jednak udziału w zawodach mieszanych, gdyż nie zgłosiła żadnej skoczkini do mistrzostw).

Harmonogram zawodów

W poniższej tabeli przedstawiono harmonogram skoków narciarskich w ramach Mistrzostw Świata 2017 z uwzględnieniem wszystkich serii treningowych, próbnych, kwalifikacyjnych i konkursowych oraz odpraw technicznych[32][33].

Z powodu zbyt silnego wiatru odwołano serie treningowe na skoczni normalnej zaplanowane na 22 lutego[34][35].

KonkursData[d]
21.0222.0223.0224.0225.0226.0227.0228.0201.0302.0303.0304.03
HS 100
indywid.
mężczyzn
OT
10:00
T
13:30
T
16:30
OT
19:00
P
13:00
Q
14:30
OT
16:00
P
16:30
F
17:30
HS 130
indywid.
mężczyzn
T
9:00
T
17:00
OT
19:00
P
16:00
Q
18:00
OT
19:00
P
17:30
F
18:30
HS 130
druż.
mężczyzn
T
17:30
OT
19:00
P
16:15
F
17:15
HS 100
indywid.
kobiet
OT
14:00
T
16:00
T
12:00
OT
14:00
P
12:00
Q
14:00
OT
15:00
P
16:30
F
17:30
HS 100
druż.
mieszany
OT
20:00
P
16:30
F
17:30

Legenda:

   OT   Odprawa techniczna   T   Serie treningowe   P   Seria próbna   Q   Kwalifikacje   F   Konkurs główny

Skocznie

Trzy konkursy mistrzostw świata (indywidualny kobiet, indywidualny mężczyzn oraz drużynowy mieszany) zostały przeprowadzone na skoczni normalnej, a dwa pozostałe (indywidualny mężczyzn i drużynowy mężczyzn) na skoczni dużej.

Nazwa skoczniMiastoPunkt KHSRekord skoczni[e][36]Współczynnik belki[37][38]Współczynnik wiatru[37][38]
Salpausselkä-Schanze lahti 2001.jpgSalpausselkäFinlandia LahtiK-90HS 10099,5 mJaponia Sara Takanashi19.02.2016±7,00 pkt / mprzedni: –8,00 pkt / m/s
tylny: +9,68 pkt / m/s
101,0 mSłowenia Jurij Tepeš03.03.2012
SalpausselkäK-116HS 130135,5 mAustria Andreas Widhölzl04.03.2006±7,56 pkt / mprzedni: –8,46 pkt / m/s
tylny: +10,24 pkt / m/s

Jury

Z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej dyrektorami zawodów byli Chika Yoshida (dyrektorka zawodów PŚ kobiet) i Walter Hofer (dyrektor zawodów PŚ mężczyzn). Podobnie jak w zawodach Pucharu Świata, asystentem Yoshidy był Miran Tepeš, a asystentem Hofera – Borek Sedlák[39]. Ponadto kierownikiem zawodów z ramienia organizatorów był Mika Jukkara. Delegatem technicznym podczas wszystkich zawodów był Norweg Geir Steinar Loeng, a asystował mu Słoweniec Sašo Komovec. Kontrolą wyposażenia zajmowali się Agnieszka Baczkowska (konkursy kobiet) i Sepp Gratzer (rywalizacja mężczyzn)[37][40].

Noty za styl w każdej serii kwalifikacyjnej i konkursowej wystawiało po pięciu sędziów. Skład sędziowski poszczególnych konkursów wraz z zajmowanymi przez arbitrów stanowiskami na wieży przedstawiono w poniższej tabeli.

SędziaKrajStanowisko na wieży sędziowskiej
konk. ind.
kobiet
HS 100[41]
konk. ind.
mężczyzn
HS 100[42]
konk. mieszany
HS 100[43]
konk. ind.
mężczyzn
HS 130[38]
konk. druż.
mężczyzn
HS 130
Pirjo Karlajainen FinlandiaAEDA
Christian Kathol AustriaBAEB
Yutaka Minemura JaponiaCABC
Kazimierz Bafia PolskaDBCAD
Bojan Jošt SłoweniaECDB
Mark Levasseur Stany ZjednoczoneDECE

Przebieg zawodów

Oficjalne serie treningowe kobiet

21 lutego odbyły się trzy serie oficjalnego treningu pań. W pierwszej najwyższą notę uzyskała Sara Takanashi, która osiągnęła 97 m. Bezpośrednio za nią uplasowały się Yūki Itō (95,5 m) i Kaori Iwabuchi (97,5 m; skakała z wyższej belki niż wcześniej wymienione zawodniczki). W drugim treningu najlepszy wynik uzyskała Itō, skacząc 93,5 m. Kolejną pozycję zajęły Takanashi (95 m) i Katharina Althaus (97 m; skakała z dłuższego rozbiegu). W trzecim treningu ponownie najwyższą notę uzyskały Itō (99 m) i Takanashi (96,5 m; jako jedyna w serii skakała z niższej belki), trzeci wynik przypadł Svenji Würth (94 m). Skoków w każdej z serii treningowych nie oddało po kilkanaście zawodniczek zgłoszonych do rywalizacji[44].

Kolejnego dnia przewidziano dalsze serie treningowe, jednak po 21 próbach przerwano pierwszą z nich z powodu zbyt silnego wiatru[34].

Oficjalne serie treningowe mężczyzn na skoczni normalnej

Pierwsze serie treningowe mężczyzn zaplanowano na 22 lutego, jednak podobnie jak w przypadku zmagań kobiet ich przeprowadzenie uniemożliwiły niekorzystne warunki wietrzne[35]. Udało się to kolejnego dnia. W pierwszym treningu najlepszy wynik uzyskał Dawid Kubacki po skoku na 92,5 m. Drugi wynik pod względem noty za odległość uzyskali ex aequo Maciej Kot (93,5 m) i Johann André Forfang (93 m). W drugiej serii najdalej skoczył Manuel Fettner – 97 m. Kolejne miejsca zajęli Kamil Stoch (96,5 m) i Kot (95 m). W trzecim treningu najwyższą notę uzyskał Markus Eisenbichler (98,5 m). Bezpośrednio za nim uplasowali się Stephan Leyhe (98 m) i Michael Hayböck (95,5 m)[45].

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego kobiet

Chiara Hölzl – najlepsza w kwalifikacjach do konkursu kobiet

W serii próbnej przed kwalifikacjami do konkursu kobiet najdalej skoczyła Sara Takanashi, osiągając 95 m. Kolejne miejsca zajęły Svenja Würth (92,5 m) i Katharina Althaus (89,5 m)[46].

Do serii kwalifikacyjnej, przeprowadzonej 23 lutego, przystąpiło 49 zawodniczek z 16 państw, w tym grupa 10 skoczkiń prekwalifikowanych. Pierwsze miejsce zajęła Chiara Hölzl dzięki próbie na 96,5 m. Bezpośrednio za nią uplasowały się Elena Runggaldier (91,5 m) i Manuela Malsiner (98,5 m). Spośród skoczkiń z prawem automatycznej kwalifikacji najdalej – po 93 m – skoczyły Jacqueline Seifriedsberger, Carina Vogt i Svenja Würth. Awans do konkursu głównego wywalczyły wszystkie zawodniczki reprezentujące: Niemcy (pięć), Japonię, Rosję, Słowenię i Włochy (po cztery), Austrię, Kanadę i Norwegię (po trzy) oraz Francję i Stany Zjednoczone (po dwie), a także po dwie skoczkinie z Chin i Czech oraz po jednej z Finlandii i Rumunii[47].

Kwalifikacji nie uzyskały obie przedstawicielki Kazachstanu, po dwie reprezentantki Chin i Finlandii oraz Czeszka i Rumunka. Ponadto zdyskwalifikowana została jedyna skoczkini z Łotwy[47].

Kwalifikacje do konkursu mężczyzn na skoczni normalnej

(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
Dawid Kubacki – zwycięzca kwalifikacji do konkursu mężczyzn na skoczni normalnej

W rozegranej przed kwalifikacjami do konkursu mężczyzn na mniejszej ze skoczni serii próbnej najwyższą notę uzyskał Kamil Stoch po skoku na 97 m. Kolejne miejsca zajęli Markus Eisenbichler (97 m) i Maciej Kot (98,5 m; obaj skakali z dłuższego rozbiegu)[48].

Do serii kwalifikacyjnej, przeprowadzonej 24 lutego, przystąpiło 66 zawodników z 22 państw, w tym 10 skoczków z prawem automatycznej kwalifikacji. Pierwsze miejsce zajął Dawid Kubacki, skacząc 99 m. Lokaty bezpośrednio za nim zajęli Piotr Żyła (96 m) i Janne Ahonen (97 m). Spośród zawodników prekwalifikowanych najdalej skoczył Kamil Stoch – wynikiem 103,5 m pobił rekord skoczni. Prawo startu w konkursie głównym uzyskali w komplecie reprezentanci: Austrii, Czech, Finlandii, Japonii, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Słowenii i Szwajcarii (wszystkie kraje po czterech skoczków) oraz Włoch (trzech) i Francji (dwóch), a także dwóch skoczków ze Stanów Zjednoczonych oraz po jednym reprezentancie Bułgarii i Kanady[49].

Na serii kwalifikacyjnej start zakończyli wszyscy przedstawiciele Kazachstanu (czterej) i Rumunii (dwaj), po dwóch reprezentantów Estonii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, jeden Kanadyjczyk oraz jedyni przedstawiciele Gruzji, Łotwy i Turcji. W gronie skoczków bez awansu do konkursu głównego znaleźli się zdyskwalifikowani reprezentanci Kazachstanu, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych (po jednym)[49].

Konkurs indywidualny kobiet

Yūki Itō – srebrna medalistka konkursu kobiet

Seria próbna przed konkursem indywidualnym kobiet rozpoczęła się 24 lutego o godzinie 16:31. Najwyższą notę uzyskała obrończyni tytułu Carina Vogt (Niemcy), osiągając 98 m. Druga była Sara Takanashi, która skoczyła trzy metry krócej, a trzecia Yūki Itō (obie z Japonii) – zaliczono jej odległość 93 m[50].

W pierwszej serii konkursowej, toczącej się od godziny 17:30, wzięło udział 50 zawodniczek reprezentujących 14 państw. Niebo było zachmurzone, temperatura powietrza wynosiła ok. –5–6° C, a śniegu –12° C, zaś wiatr wiał ze średnią siłą 0,60 m/s. Wszystkie skoczkinie oddawały próby z 18. belki startowej. Pierwszą na starcie była Czeszka Marta Křepelková, która skoczyła 77 m. Wyprzedziła ją – po próbie na 83. metr – kolejna na belce Silje Opseth z Norwegii, którą wyprzedziła skacząca z nr 10 Rumunka Daniela Haralambie (83,5 m). Jako pierwsza punkt konstrukcyjny przekroczyła Słowenka Nika Križnar (nr 12) – dzięki próbie na 90,5 m została liderką z przewagą 13,5 pkt nad Haralambie. Kolejna na starcie Kanadyjka Taylor Henrich zajęła drugą pozycję (88 m)[51].

Nową liderką została skacząca z nr 18 Elena Runggaldier z Włoch, która skoczyła 92 m i wyprzedziła Križnar o 7,4 pkt. Następna na belce Francuzka Léa Lemare, uzyskując 90 m, znalazła się tuż za poprzedniczką. Na drugiej pozycji zmieniła ją Japonka Kaori Iwabuchi (nr 23), która osiągnęła 92 m i otrzymał niższe od Runggaldier noty za styl. Punkt K przekroczyła także kolejna Włoszka Manuela Malsiner (nr 26), skacząc 91 m, jednak z powodu niższych not od sędziów zajmowała piąte miejsce. Austriaczka Chiara Hölzl, występująca z nr 28, osiągnęła 93,5 m, lecz otrzymała niższe oceny na styl i mniejszą kompensatę za siłę wiatru niż Runggaldier i znalazła się tuż za nią ze stratą 0,8 pkt[51].

Jako pierwsza z grupy 10 ostatnich zawodniczek na liście startowej wystąpiła Niemka Svenja Würth (nr 31). Odległość 97 m dała jej prowadzenie z przewagą 5,3 pkt nad dotychczasową liderką. Jacqueline Seifriedsberger z Austrii skoczyła o 3 m krócej i traciła do poprzedniczki 1,1 pkt. Odległość równą wartości punktu K osiągnęła Rosjanka Irina Awwakumowa, po czym znalazła się na piątym miejscu. Nową liderką została Słowenka Ema Klinec, która skoczyła 99 m i wyprzedziła Würth o 0,6 pkt. Pół metra krócej, ale przy wyższych notach za styl i mniejszej stracie punktów za wiatr, zaliczono Carinie Vogt, która zyskała 5,2 pkt przewagi nad Klinec. Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz skoczyła 93 m i zajmowała piątą lokatę. O jedne miejsce za nią uplasowała się Katharina Althaus z Niemiec (94 m). Na prowadzenie po skoku na 99,5 m – którym wyrównała rekord skoczni – wyszła Norweżka Maren Lundby, zyskując przewagę 3,3 pkt nad Vogt. Serię zamykały reprezentantki Japonii – Yūki Itō skoczyła 97 m, co dało jej trzecie miejsce, a Sara Takanashi wylądowała metr dalej. Po pierwszej rundzie konkursu na czele znajdowała się Lundby z przewagą 2,7 pkt nad Takanashi i 3,3 pkt nad Vogt[51].

Druga seria rozpoczęła się o godzinie 18:28. Wystąpiło w niej 31 zawodniczek reprezentujących 13 państw; ex aequo na 30. pozycji uplasowały się w pierwszej rundzie Nita Englund (Stany Zjednoczone) i Li Xueyao (Chiny). Średni pomiar wiatru w serii finałowej dał wynik 0,41 m/s. Zawodniczki startowały z krótszego rozbiegu – z 17. belki. Drugą serię rozpoczął skok Li, która osiągnęła 81,5 m. Po próbie dłuższej o 0,5 m wyprzedziła ją Englund. Kolejnymi liderkami serii finałowej zostały po swoich skokach: Niemka Gianina Ernst (81,5 m), Rosjanka Anastasija Barannikowa (86,5 m), a także skaczące bezpośrednio po sobie: Julia Kykkänen z Finlandii (82,5 m), Maja Vtič ze Słowenii (86 m) i Yūka Setō z Japonii (86,5 m). Przewagę nad ostatnią z wymienionych zyskała Nika Križnar, która jako pierwsza w serii przeskoczyła punkt K, osiągając 91,5 m. Zmianę na prowadzeniu przyniosły także trzy kolejne próby – Iriny Awwakumowej (90,5 m), Kaori Iwabuchi (89,5 m) i Chiary Hölzl (91 m)[41].

W ostatniej grupie skoczkiń w serii finałowej jako pierwsza wystąpiła Elena Runggaldier – skacząc 81 m straciła miejsce w pierwszej dziesiątce. Na czele znalazła się po swoim skoku na 93,5 m Katharina Althaus z przewagą 10 pkt nad Hölzl. Bezpośrednio za Althaus uplasowała się Daniela Iraschko-Stolz (89,5m). Pozycję liderki objęły kolejno następne trzy zawodniczki, które dzięki temu zachowały pozycje zajmowane po I serii – Jacqueline Seifriedsberger skoczyła 92,5 m, Svenja Würth wylądowała 1,5 m dalej, podobnie jak Ema Klinec. Najdłuższy skok serii – 96,5 m – oddała Yūki Itō, co dało jej 6,8 pkt przewagi nad Słowenką. Tyle samo uzyskała Carina Vogt, jednak wyszła na dwupunktowe prowadzenie dzięki wyższym notom za styl i mniejszej stracie punktów za wiatr. Sara Takanashi skoczyła 95 m i znalazła się na trzeciej pozycji. Zamykająca konkurs Maren Lundby wylądowała na 91. metrze, co spowodowała, że zajęła miejsce bezpośrednio za podium[41].

Tytuł mistrzowski obroniła Vogt, wyprzedzając Itō o 2 pkt i Takanashi o 3,5 pkt. Wśród 10 najlepszych zawodniczek konkursu znalazły się po trzy reprezentantki Austrii, Japonii i Niemiec oraz jedna Słowenka[41].

Konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej

(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
Andreas Wellinger – wicemistrz świata na skoczni normalnej
(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
Markus Eisenbichler – brązowy medalista na obiekcie HS 100

Seria próbna przed konkursem mężczyzn na mniejszej ze skoczni rozpoczęła się 25 lutego o godzinie 16:30. Najlepszy wynik zaliczono Niemcowi Andreasowi Wellingerowi po skoku na 98,5 m. Drugą notę otrzymał Polak Maciej Kot, który osiągnął 97 m, a trzecią Słoweniec Peter Prevc – 96,5 m. Jako jedyny próby nie oddał Japończyk Noriaki Kasai[52].

Pierwsza seria konkursowa rozpoczęła się o godzinie 17:30. Udział wzięło w niej 50 zawodników reprezentujących 16 państw. Niebo było bezchmurne, temperatura powietrza wynosiła ok. –4–5° C, a śniegu –12° C, zaś wiatr wiał ze średnią siłą –0,07 m/s. Wszystkie skoki w konkursie oddano z 11. belki startowej. Pierwszym uczestnikiem zawodów był reprezentant gospodarzy Antti Aalto, który uzyskał 87,5 m. Na prowadzeniu zmienił go skaczący z nr 4 Killian Peier – jako pierwszy przekroczył punkt konstrukcyjny, osiągając odległość 93 m. Szwajcar zajmował pozycję lidera po próbach dalszych 17 zawodników. W grupie tej znaleźli się skoczkowie, którzy również uzyskali awans do serii finałowej: Włoch Davide Bresadola (nr 9, 89,5 m), Rosjanin Dmitrij Wasiljew (nr 12, 90,5 m) oraz Finowie Ville Larinto (nr 13, 89,5 m) i Janne Ahonen (nr 17, 90,5 m)[53].

Kolejnym liderem został skaczący z nr 22 Johann André Forfang z Norwegii, któremu zaliczono tę samą odległość, co Peierowi, jednak uzyskał wyższe od Szwajcara noty za styl i korzystniejszą bonifikatę za warunki wietrzne, dzięki czemu wyprzedził go o 2,4 pkt. Rosjanin Dienis Korniłow (nr 24) skoczył 92,5 m, co dało mu czwartą lokatę. Bezpośrednio za Forfangiem i Peierem plasowali się po swoich próbach Austriak Gregor Schlierenzauer (nr 26, 89,5 m) i Szwajcar Simon Ammann (nr 27, 91,5 m). Jako 29. skakał Japończyk Taku Takeuchi, któremu zaliczono 94,5 m, co przy ujemnej wartości kompensaty za wiatr dało mu drugie miejsce za prowadzącym Norwegiem. Identyczną z próbą Forfanga odległość i notę łączną uzyskał Czech Roman Koudelka (nr 30). Punkt K osiągnął Noriaki Kasai, dzięki czemu zapewnił sobie awans do drugiej serii. Następny w kolejności jego rodak Daiki Itō został nowym liderem konkursu po próbie na 95,5 m, wyprzedzając prowadzącą dotąd dwójkę o 2,3 pkt. Japończyk utrzymał swoją pozycję po skokach Niemca Stephana Leyhego (94 m) i Norwega Roberta Johanssona (93,5 m). Z numerem 35 wystąpił Polak Dawid Kubacki, który uzyskał odległość o metr dłuższą niż Itō i zyskał nad nim przewagę 4,6 pkt[53].

Zwycięzca kwalifikacji utrzymywał prowadzenie po skokach dalszych 9 zawodników, w tym Rosjanina Jewgienija Klimowa (nr 36, 91,5 m), Norwega Andreasa Stjernena (nr 38, 95 m) i Niemca Richarda Freitaga (nr 39, 94,5 m). Spośród zawodników prekwalifikowanych jako pierwszy wystąpił Peter Prevc (nr 41), który uzyskał 92,5 m. Drugie miejsce zajmował po swojej próbie reprezentant Niemiec Markus Eisenbichler – skoczył 95 m i tracił punkt do Kubackiego. Austriak Manuel Fettner skoczył tyle samo, lecz z powodu odjęcia punktów za wiatr zajmował czwartą pozycję. Kolejnym liderem został jego rodak Michael Hayböck po próbie na 98. metr, która dała mu 1,6 pkt przewagi nad Polakiem. Następnie o 0,6 pkt wyprzedził go Andreas Wellinger – uzyskał 96,5 m, jednak miał wyższe od Austriaka noty za styl i bonifikatę za siłę wiatru. Maciej Kot uplasował się na 5. miejscu po skoku na 95. metr. Do serii finałowej nie awansował Słoweniec Domen Prevc – zaliczono mu odległość 89 m. Pozycję w drugiej dziesiątce zajmował Norweg Daniel-André Tande, który skoczył 92,5 m. Najlepszym zawodnikiem serii został Austriak Stefan Kraft dzięki najdłuższej w niej próbie – 99,5 m. Zamykający pierwszą część konkursu Polak Kamil Stoch uzyskał czwarty wynik po skoku na 96,5 m. Przed rundą finałową Kraft miał 4,3 pkt przewagi nad Wellingerem i 4,9 pkt nad Hayböckiem[53].

Decydująca seria rozpoczęła się o godzinie 18:37. Wystąpiło w niej 30 zawodników reprezentujących 11 państw. Średni pomiar wiatru w serii finałowej dał wynik –0,07 m/s. Pierwszym uczestnikiem był Dmitrij Wasiljew, który uzyskał 86,5 m i ostatecznie pozostał na 30. pozycji. Wyprzedził go następnie Davide Bresadola (90,5 m), a później na prowadzenie wychodzili kolejno: Ville Larinto (89,5 m), Jakub Janda z Czech (90 m), Jewgienij Klimow (90,5 m) i Simon Ammann (92 m). Dalej od występujących wcześniej skoczków wylądował Daniel-André Tande, osiągając 94,5 m i przewagę 8,1 pkt nad Szwajcarem. Tę samą odległość zaliczono także Robertowi Johanssonowi, który uplasował się jednak za rodakiem z powodu niższej kompensaty za siłę wiatru. Kolejnym liderem został Peter Prevc, który skoczył 95 m. Występujący po nim Andreas Stjernen, mimo równie długiego skoku, zajmował czwarte miejsce, gdyż uzyskał niższe noty za styl. Po próbie na 98,5 m prowadzenie – z przewagą 5,9 pkt nad Prevcem – objął następnie Johann André Forfang, dzięki czemu przesunął się do najlepszej dziesiątki konkursu. Za Słoweńcem i Niemcem uplasowali się Roman Koudelka (92,5 m) i Stephan Leyhe (94 m)[42].

Występy ostatniej grupy zawodników rozpoczął skok Richarda Freitaga – 96 m. Miejsce ex aequo z Niemcem zajmował po pierwszej serii Manuel Fettner, który skoczył 1,5 m krócej i spadł do drugiej dziesiątki zawodów. Miejsce w niej utrzymał Daiki Itō – uzyskał również 94,5 m przy wyższych ocenach na styl i korzystniejszej kompensacie za wiatr. Kolejnym liderem został Maciej Kot po próbie na 95,5 m. Polaka wyprzedził następnie o 8,5 pkt Markus Eisenbichler, który skoczył najdalej w konkursie – 100,5 m. Niemiec znajdował się na czele również po trzech kolejnych skokach, czym zapewnił sobie miejsce na podium – czwartą lokatę po swojej próbie na 93,5 m zajmował Dawid Kubacki, tuż za Eisenbichlerem (strata 1,1 pkt) plasował się Kamil Stoch, który osiągnął 99 m, o trzy pozycje spadł Michael Hayböck – 95,5 m. Miejsca zajmowane po pierwszej serii utrzymali zawodnicy kończący rywalizację – Andreas Wellinger skoczył 100 m i wyprzedził rodaka o 5,1 pkt, a Stefan Kraft wywalczył tytuł mistrzowski po próbie na 98. metr[42].

Kraft wygrał konkurs z przewagą 2,1 pkt nad Wellingerem i 7,2 pkt nad Eisenbichlerem. Wśród 10 najlepszych zawodników znalazło się po trzech reprezentantów Niemiec i Polski, dwóch skoczków z Austrii oraz po jednym z Japonii i Norwegii[42].

Oficjalne treningi przed konkursem mężczyzn na skoczni dużej

Serie treningowe na większej ze skoczni przeprowadzano od 27 lutego. W pierwszej z nich najlepszy wynik osiągnął Kamil Stoch, który skoczył 131,5 m. Drugi rezultat zaliczono Peterowi Prevcowi – 127,5 m, zaś trzeci Maciejowi Kotowi – 123,5 m. W kolejnym treningu ponownie pierwszy był Stoch po skoku na 126. metr. Drugą notę uzyskał Andreas Stjernen (124 m), a trzecią Robert Johansson (125,5 m). W ostatniej serii najdalej skoczył Stephan Leyhe – 129,5 m. Kolejne rezultaty uzyskali Daniel-André Tande (128,5 m) i Stoch (124,5 m). Udziału w sesjach przeprowadzonych 27 lutego nie wzięła większość skoczków uczestniczących poprzedniego dnia w konkursie drużyn mieszanych, a także kilku innych zawodników[54].

Treningi na skoczni dużej kontynuowano 28 lutego. W pierwszej z serii najlepszy był Andreas Stjernen, osiągając 127 m. Za nim znaleźli się Anders Fannemel (124 m) i Maciej Kot (119,5 m). Wymieniona dwójka Norwegów uzyskała również najlepsze wyniki w drugim treningu – Stjernen skoczył 129,5 m, a Fannemel uzyskał 129 m. Trzeci rezultat osiągnął ich rodak Johann André Forfang – 128,5 m. W trzeciej serii najdalej – odległość 131,5 m – wylądował Stefan Kraft. Kolejne wyniki uzyskali Piotr Żyła (128 m) i Robert Johansson (126 m). Treningi tego dnia opuściła większa liczba zawodników niż 27 lutego – ostatni opuściło 32 z 78 zgłoszonych skoczków[55].

Kwalifikacje do konkursu mężczyzn na skoczni dużej

W serii próbnej przed kwalifikacjami najdalej skoczył Peter Prevc – 125,5 m. Kolejne wyniki uzyskali Manuel Fettner (122,5 m) i Dawid Kubacki (120,5 m)[56].

Do serii kwalifikacyjnej, przeprowadzonej 1 marca, przystąpiło 61 zawodników z 21 państw, w tym 10 skoczków z prawem automatycznej kwalifikacji (wobec nieobecności Domena Prevca przywilej ten zyskał 11. zawodnik Pucharu Świata – Piotr Żyła). Ponadto zgłoszony był Kristaps Nežborts z Łotwy, który nie stawił się na starcie. Najlepszy wynik uzyskał Antti Aalto, który skoczył 128,5 m. Kolejne miejsca zajęli Andreas Stjernen (125 m) i Daiki Itō (121,5 m). W grupie zawodników pewnych kwalifikacji do konkursu najdalej wylądował Peter Prevc, któremu zaliczono odległość 127,5 m. Prawo startu w konkursie głównym uzyskali w komplecie reprezentanci: Austrii, Finlandii, Japonii, Niemiec, Norwegii, Polski, Rosji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych i Szwajcarii (wszystkie kraje po czterech skoczków) oraz Włoch (trzech), a także jedyny zgłoszony Francuz, trzech Czechów, dwóch Estończyków i jeden Kanadyjczyk[57].

Na serii kwalifikacyjnej start zakończyli wszyscy przedstawiciele Kazachstanu (czterej) oraz jedyni reprezentanci Bułgarii, Gruzji, Turcji i Ukrainy, a także po jednym skoczku z Czech, Kanady i Estonii. W tym gronie znaleźli się zdyskwalifikowani reprezentanci Bułgarii i Kanady (po jednym)[57].

Medaliści

Kobiety

Konkurs indywidualny na skoczni HS100 (24.02.2017)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgNiemcy Carina Vogt98,5 m
127,9 pkt
belka: 18
wiatr: 0,26
96,5 m
126,7 pkt
belka: 17
wiatr: 0,10
18,0 • 17,5 • 17,5 • 18,0 • 17,5
18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,0 • 18,0
254,6 pkt
Silver medal with cup.svgJaponia Yūki Itō97,0 m
127,0 pkt
belka: 18
wiatr: 0,13
96,5 m
125,6 pkt
belka: 17
wiatr: 0,17
18,0 • 17,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0
18,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0
252,6 pkt2,0 pkt
Bronze medal with cup.svgJaponia Sara Takanashi98,0 m
128,5 pkt
belka: 18
wiatr: 0,06
95,0 m
122,6 pkt
belka: 17
wiatr: 0,05
17,5 • 17,0 • 18,0 • 17,5 • 18,0
17,5 • 17,5 • 17,5 • 18,0 • 18,0
251,1 pkt3,5 pkt

Mężczyźni

Konkurs indywidualny na skoczni HS 100 (25.02.2017)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgAustria Stefan Kraft99,5 m
135,8 pkt
belka: 11
wiatr: 0,03
98,0 m
135,0 pkt
belka: 11
wiatr: –0,21
19,0 • 19,0 • 19,0 • 18,5 • 19,0
19,0 • 19,019,0 • 19,0 • 19,0
270,8 pkt
Silver medal with cup.svgNiemcy Andreas Wellinger96,5 m
131,5 pkt
belka: 11
wiatr: –0,31
100,0 m
137,2 pkt
belka: 11
wiatr: –0,07
18,5 • 18,518,5 • 18,5 • 18,5
19,0 • 18,519,0 • 19,0 • 18,5
268,7 pkt2,1 pkt
Bronze medal with cup.svgNiemcy Markus Eisenbichler95,0 m
128,3 pkt
belka: 11
wiatr: –0,50
100,5 m
135,3 pkt
belka: 11
wiatr: 0,02
17,5 • 18,0 • 17,5 • 18,0 • 18,0
18,5 • 18,018,0 • 18,5 • 18,0
263,6 pkt7,2 pkt

Konkurs indywidualny na skoczni HS 130 (02.03.2017)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgAustria Stefan Kraft127,5 m
139,6 pkt
belka: 9
wiatr: –0,23
127,5 m
139,7 pkt
belka: 9
wiatr: –0,15
18,5 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 18,5
19,019,5 • 19,0 • 19,5 • 19,0
279,3 pkt
Silver medal with cup.svgNiemcy Andreas Wellinger127,5 m
138,7 pkt
belka: 9
wiatr: –0,24
129,0 m
139,3 pkt
belka: 9
wiatr: –0,04
18,5 • 18,5 • 18,5 • 19,018,5
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,518,5
278,0 pkt1,3 pkt
Bronze medal with cup.svgPolska Piotr Żyła127,5 m
134,8 pkt
belka: 9
wiatr: 0,16
131,0 m
141,9 pkt
belka: 9
wiatr: 0,25
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 19,0
18,519,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0
276,7 pkt2,6 pkt

Konkurs drużynowy na skoczni HS 130 (04.03.2017)

MedalReprezentacjaImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota zawodnikaNota drużynyStrata
Gold medal with cup.svg PolskaPiotr Żyła130,5 m
143,4 pkt
belka: 9
wiatr: –0,04
123,0 m
128,3 pkt
belka: 8
wiatr: –0,17
17,018,0 • 17,5 • 17,5 • 17,0
18,0 • 18,0 • 18,018,0 • 18,0
271,7 pkt1104,2 pkt
Dawid Kubacki129,0 m
143,2 pkt
belka: 9
wiatr: 0,07
119,5 m
124,4 pkt
belka: 7
wiatr: 0,10
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,0 • 18,0 • 17,5 • 18,0 • 18,0
267,6 pkt
Maciej Kot130,5 m
151,9 pkt
belka: 9
wiatr: –0,38
121,5 m
124,2 pkt
belka: 8
wiatr: –0,03
18,5 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,5
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,5 • 18,0
276,1 pkt
Kamil Stoch130,5 m
153,4 pkt
belka: 8
wiatr: –0,05
124,5 m
135,4 pkt
belka: 8
wiatr: –0,60
19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,5
17,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0
288,8 pkt
Silver medal with cup.svg NorwegiaAnders Fannemel131,0 m
141,0 pkt
belka: 10
wiatr: 0,06
112,5 m
111,8 pkt
belka: 8
wiatr: –0,69
18,0 • 18,0 • 19,018,0 • 18,5
16,5 • 16,5 • 17,5 • 17,0 • 17,5
252,8 pkt1078,5 pkt25,7 pkt
Johann André Forfang126,5 m
137,9 pkt
belka: 9
wiatr: –0,01
138,0 m
136,6 pkt
belka: 9
wiatr: 0,91
18,0 • 18,518,0 • 18,0 • 18,0
16,5 • 16,5 • 16,5 • 15,5 • 16,5
274,5 pkt
Daniel-André Tande126,0 m
139,7 pkt
belka: 9
wiatr: –0,13
126,0 m
131,2 pkt
belka: 8
wiatr: 0,10
18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,018,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0
270,9 pkt
Andreas Stjernen127,5 m
145,7 pkt
belka: 8
wiatr: 0,04
125,5 m
134,6 pkt
belka: 8
wiatr: –0,20
18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
280,3 pkt
Bronze medal with cup.svg AustriaMichael Hayböck130,0 m
140,9 pkt
belka: 10
wiatr: –0,02
118,5 m
119,1 pkt
belka: 8
wiatr: –0,16
18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,0 • 18,0 • 17,5 • 17,5 • 17,5
260,0 pkt1068,9 pkt35,3 pkt
Manuel Fettner126,5 m
137,5 pkt
belka: 9
wiatr: 0,04
121,0 m
122,4 pkt
belka: 7
wiatr: 0,47
18,0 • 18,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0
17,5 • 17,5 • 17,0 • 17,5 • 17,5
259,9 pkt
Gregor Schlierenzauer124,0 m
134,5 pkt
belka: 9
wiatr: –0,12
113,5 m
111,2 pkt
belka: 8
wiatr: –0,46
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0
17,0 • 17,0 • 17,0 • 17,5 • 17,0
245,7 pkt
Stefan Kraft134,0 m
161,6 pkt
belka: 8
wiatr: –0,09
126,0 m
141,7 pkt
belka: 8
wiatr: –0,70
19,5 • 19,5 • 19,5 • 19,019,5
19,0 • 19,0 • 18,0 • 18,5 • 19,0
303,3 pkt

Konkurs mieszany

Konkurs mieszany na skoczni HS100 (26.02.2017)

MedalReprezentacjaImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota zawodnikaNota drużynyStrata
Gold medal with cup.svg NiemcyCarina Vogt98,0 m
129,2 pkt
belka: 18
wiatr: 0,10
95,0 m
126,0 pkt
belka: 18
wiatr: –0,26
18,5 • 17,5 • 17,5 • 18,0 • 18,5
17,5 • 17,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0
255,2 pkt1035,5 pkt
Markus Eisenbichler95,5 m
126,9 pkt
belka: 12
wiatr: –0,20
99,5 m
137,1 pkt
belka: 13
wiatr: –0,27
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,018,5
18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
264,0 pkt
Svenja Würth95,0 m
120,0 pkt
belka: 18
wiatr: –0,21
95,5 m
120,1 pkt
belka: 18
wiatr: –0,32
16,0 • 16,0 • 16,0 • 16,516,0
15,5 • 14,5 • 15,5 • 15,5 • 15,0
240,1 pkt
Andreas Wellinger99,0 m
132,5 pkt
belka: 12
wiatr: 0,19
98,0 m
143,7 pkt
belka: 12
wiatr: –0,78
18,5 • 18,5 • 19,0 • 18,519,0
18,5 • 18,518,5 • 18,5 • 18,5
276,2 pkt
Silver medal with cup.svg AustriaDaniela Iraschko-Stolz88,5 m
113,3 pkt
belka: 18
wiatr: –0,44
90,5 m
116,7 pkt
belka: 18
wiatr: –0,33
17,5 • 17,0 • 17,5 • 17,5 • 17,0
17,5 • 17,5 • 17,5 • 17,5 • 17,5
230,0 pkt999,3 pkt36,2 pkt
Michael Hayböck92,0 m
117,6 pkt
belka: 12
wiatr: –0,11
97,5 m
131,7 pkt
belka: 13
wiatr: –0,28
18,0 • 17,5 • 17,5 • 17,5 • 17,5
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,5
249,3 pkt
Jacqueline Seifriedsberger94,5 m
125,6 pkt
belka: 18
wiatr: –0,27
92,5 m
121,4 pkt
belka: 18
wiatr: –0,25
18,518,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0
247,0 pkt
Stefan Kraft96,5 m
134,2 pkt
belka: 12
wiatr: –0,59
97,0 m
138,8 pkt
belka: 12
wiatr: –0,49
19,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,5 • 18,5 • 19,018,5 • 18,5
273,0 pkt
Bronze medal with cup.svg JaponiaSara Takanashi90,0 m
119,3 pkt
belka: 18
wiatr: –0,91
89,5 m
118,3 pkt
belka: 18
wiatr: –0,86
17,0 • 16,0 • 17,0 • 16,5 • 17,5
17,0 • 16,5 • 17,0 • 17,0 • 17,5
237,6 pkt979,7 pkt55,8 pkt
Taku Takeuchi89,0 m
116,3 pkt
belka: 12
wiatr: –0,91
92,0 m
120,8 pkt
belka: 13
wiatr: –0,55
16,5 • 16,5 • 16,5 • 16,5 • 17,0
17,0 • 17,0 • 17,5 • 17,0 • 17,5
237,1 pkt
Yūki Itō95,0 m
125,4 pkt
belka: 18
wiatr: –0,14
93,5 m
125,0 pkt
belka: 18
wiatr: –0,46
18,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,0
17,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0 • 17,5
250,4 pkt
Daiki Itō92,5 m
121,2 pkt
belka: 12
wiatr: –0,23
96,5 m
133,4 pkt
belka: 12
wiatr: –0,08
18,017,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0
18,0 • 18,5 • 18,518,0 • 18,5
254,6 pkt

Klasyfikacja medalowa

Poniżej znajduje się klasyfikacja medalowa po przeprowadzeniu pierwszej konkurencji w skokach narciarskich. Klasyfikacja dotyczy tylko medali zdobytych w skokach narciarskich podczas Mistrzostw Świata 2017.

MiejscePaństwoZłotoSrebroBrązRazem
1.Niemcy2215
2.Austria2114
3.Polska112
4.Japonia123

Wyniki

Skróty zastosowane w tabelach:

  • DSQ – dyskwalifikacja,
  • NQ – brak awansu do serii finałowej,
  • pq – automatyczna kwalifikacja do konkursu głównego,
  • q – kwalifikacja do konkursu głównego (spoza grupy zakwalifikowanych automatycznie),
  • nq – brak kwalifikacji do konkursu głównego.

Kobiety

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni HS 100 (23.02.2017)

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[47].

Poz.NrZawodniczkaReprezentacjaSkokStylNota
łączna
Uwagi
Odl.BWiatr
1.37Hölzl, ChiaraChiara HölzlAustria96,5190,2452,5123,6q
2.27Runggaldier, ElenaElena RunggaldierWłochy91,5190,1452,5114,4q
3.35Malsiner, ManuelaManuela MalsinerWłochy98,5191,0645,5114,0q
4.28Lemare, LéaLéa LemareFrancja92,5190,4752,5113,7q
5.33Rogelj, ŠpelaŠpela RogeljSłowenia92,0190,3751,0112,0q
6.36Hendrickson, SarahSarah HendricksonStany Zjednoczone91,0190,2751,5111,3q
7.32Iwabuchi, KaoriKaori IwabuchiJaponia93,5190,7049,5110,9q
8.24Insam, EvelynEvelyn InsamWłochy89,5190,3252,5108,9q
9.21Križnar, NikaNika KrižnarSłowenia92,0190,3747,0108,0q
10.22Henrich, TaylorTaylor HenrichKanada90,5190,7452,0107,1q
11.11Setō, YūkaYūka SetōJaponia88,519-0,0648,0105,6q
12.29Morat, LucileLucile MoratFrancja89,0190,1948,0104,5q
13.31Straub, RamonaRamona StraubNiemcy93,5191,0045,0104,0q
14.23Ernst, GianinaGianina ErnstNiemcy87,5190,0949,5103,8q
15.25Tichonowa, SofjaSofja TichonowaRosja86,5190,0250,0102,8q
16.16Malsiner, LaraLara MalsinerWłochy87,5190,3150,0102,5q
17.26Barannikowa, AnastasijaAnastasija BarannikowaRosja88,5190,5249,5102,3q
18.20Kabłukowa, KsienijaKsienija KabłukowaRosja86,0190,0850,5101,9q
19.12Xinyue, ChangChang XinyueChiny86,519-0,0446,599,9q
20.30Kykkänen, JuliaJulia KykkänenFinlandia85,019-0,0250,099,7q
21.39Vtič, MajaMaja VtičSłowenia83,019-0,2948,597,3q
22.19Haralambie, DanielaDaniela HaralambieRumunia85,5190,2047,596,9q
23.6Opseth, SiljeSilje OpsethNorwegia83,0190,4350,593,1q
24.17Mork, AnnikenAnniken MorkNorwegia84,5190,3643,589,6q
15Maurer, NicoleNicole MaurerKanada80,019-0,2247,589,6q
26.13Xueyao, LiLi XueyaoChiny82,5190,2746,589,3q
27.34Englund, NitaNita EnglundStany Zjednoczone78,519-0,1247,085,2q
28.14Blažková, BarboraBarbora BlažkováCzechy77,0190,0244,578,3q
1Křepelková, MartaMarta KřepelkováCzechy76,0190,2148,078,3q
30.18Bodnarchuk, NatashaNatasha BodnarchukKanada74,519-0,0548,077,5q
31.3Qi, LiuLiu QiChiny75,5190,1246,076,0nq
32.4Forsström, SusannaSusanna ForsströmFinlandia75,5190,2944,573,2nq
33.9Tong, MaMa TongChiny72,519-0,0843,569,3nq
34.2Rautionaho, JennyJenny RautionahoFinlandia70,019-0,1746,568,1nq
35.10Mrákotová, JanaJana MrákotováCzechy71,019-0,1444,067,4nq
36.7Trâmbițaș, DianaDiana TrâmbițașRumunia69,0190,0743,060,4nq
37.5Sdierżykowa, WalentinaWalentina SdierżykowaKazachstan65,5190,4142,550,2nq
38.11Achmietwalijewa, DajanaDajana AchmietwalijewaKazachstan56,5190,0938,530,8nq
40Würth, SvenjaSvenja WürthNiemcy93,0170,22pq
41Seifriedsberger, JacquelineJacqueline SeifriedsbergerAustria93,0170,28pq
42Awwakumowa, IrinaIrina AwwakumowaRosja80,5170,14pq
43Klinec, EmaEma KlinecSłowenia87,017-0,34pq
44Vogt, CarinaCarina VogtNiemcy93,0170,15pq
45Iraschko-Stolz, DanielaDaniela Iraschko-StolzAustria89,017-0,02pq
46Althaus, KatharinaKatharina AlthausNiemcy91,5170,24pq
47Lundby, MarenMaren LundbyNorwegia88,517-0,07pq
48Itō, YūkiYūki ItōJaponia92,017-0,01pq
49Takanashi, SaraSara TakanashiJaponia92,517-0,32pq
8skŠarlote ŠķēleŁotwaDSQ

Konkurs indywidualny na skoczni HS 100 (24.02.2017)

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[41].

Poz.NrZawodniczkaReprezentacjaI seriaII seriaNota
łączna
SkokStylNotaSkokStylNota
Odl.BWiatrOdl.BWiatr
Gold medal icon.svg35Vogt, CarinaCarina VogtNiemcy97,0180,2653,0127,996,5170,1054,5126,7254,6
Silver medal icon.svg39Itō, YūkiYūki ItōJaponia97,0180,1354,0127,096,5170,1754,0125,6252,6
Bronze medal icon.svg40Takanashi, SaraSara TakanashiJaponia98,0180,0653,0128,595,0170,0554,0122,6251,1
4.38Lundby, MarenMaren LundbyNorwegia99,5180,2254,0131,291,017-0,2152,5116,5247,7
5.34Klinec, EmaEma KlinecSłowenia99,0180,6049,5122,794,017-0,1154,0123,1245,8
6.31Würth, SvenjaSvenja WürthNiemcy97,0180,2450,0122,194,017-0,0151,5119,6241,7
7.32Seifriedsberger, JacquelineJacqueline SeifriedsbergerAustria94,0180,1354,0121,092,517-0,0954,0119,9240,9
8.37Althaus, KatharinaKatharina AlthausNiemcy94,0180,4953,0117,192,517-0,0954,0121,9239,0
9.36Iraschko-Stolz, DanielaDaniela Iraschko-StolzAustria93,0180,1853,0117,689,517-0,3150,0112,0229,6
10.28Hölzl, ChiaraChiara HölzlAustria93,5180,3151,5116,091,0170,0651,5113,0229,0
11.23Iwabuchi, KaoriKaori IwabuchiJaponia92,018-0,0849,0113,889,5170,1049,5107,7221,5
12.33Awwakumowa, IrinaIrina AwwakumowaRosja90,0180,1752,5111,190,5170,3452,0110,3221,4
13.12Križnar, NikaNika KrižnarSłowenia90,5180,0148,5109,491,5170,1348,0110,0219,4
14.29Setō, YūkaYūka SetōJaponia88,018-0,1251,0108,287,517-0,1049,5105,5213,7
15.26Malsiner, ManuelaManuela MalsinerWłochy91,0180,0847,0108,486,517-0,2149,5104,5212,9
16.13Henrich, TaylorTaylor HenrichKanada88,018-0,2550,5108,985,017-0,0151,0101,1210,0
17.30Vtič, MajaMaja VtičAustria89,5180,3651,0107,186,0170,0750,0101,4208,5
18.18Runggaldier, ElenaElena RunggaldierWłochy92,018-0,0352,5116,881,017-0,0149,591,6208,4
19.21Kykkänen, JuliaJulia KykkänenFinlandia86,518-0,2451,0106,382,517-0,1851,097,7204,0
20.19Lemare, LéaLéa LemareFrancja90,0180,2652,0109,983,0170,2049,593,9203,8
21.17Barannikowa, AnastasijaAnastasija BarannikowaRosja84,5180,0848,596,986,517-0,2050,0104,9201,8
22.24Rogelj, ŠpelaŠpela RogeljSłowenia84,018-0,0249,597,787,5170,4151,0102,7200,4
23.27Hendrickson, SarahSarah HendricksonWłochy86,5180,0251,5104,382,0170,0450,093,7198,0
24.20Morat, LucileLucile MoratFrancja85,518-0,1250,0102,283,5170,1749,595,1197,3
25.14Ernst, GianinaGianina ErnstNiemcy84,518-0,0147,596,681,517-0,1248,092,2188,8
26.16Tichonowa, SofjaSofja TichonowaRosja84,018-0,0449,097,482,0170,2248,590,7188,1
27.25Englund, NitaNita EnglundStany Zjednoczone85,0180,1048,594,782,017-0,0249,093,2187,9
28.4Xueyao, LiLi XueyaoChiny84,0180,1047,594,781,517-0,0446,589,9184,6
29.10Haralambie, DanielaDaniela HaralambieRumunia83,518-0,0948,095,979,5170,0548,086,6182,5
30.11Kabłukowa, KsienijaKsienija KabłukowaSłowenia83,5180,0249,095,878,017-0,0648,585,1180,9
31.2Opseth, SiljeSilje OpsethFinlandia83,0180,0949,594,879,0170,4048,082,8177,6
32.5Blažková, BarboraBarbora BlažkováCzechy84,0180,2047,593,9NQ93,9
33.15Insam, EvelynEvelyn InsamWłochy83,0180,2950,093,7NQ93,7
22Straub, RamonaRamona StraubNiemcy84,0180,2347,593,7NQ93,7
35.3Xinyue, ChangChang XinyueChiny84,0180,1847,093,6NQ93,6
36.8Mork, AnnikenAnniken MorkNorwegia82,018-0,1146,591,6NQ91,6
37.7Malsiner, LaraLara MalsinerWłochy83,0180,1546,591,3NQ91,3
38.1Křepelková, MartaMarta KřepelkováCzechy77,018-0,0947,582,4NQ82,4
39.6Maurer, NicoleNicole MaurerKanada77,018-0,0146,080,1NQ80,1
40.9Bodnarchuk, NatashaNatasha BodnarchukKanada74,518-0,1747,578,1NQ78,1

Mężczyźni

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni HS 100 (24.02.2017)

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[49].

Poz.NrZawodnikReprezentacjaSkokStylNota
łączna
Uwagi
Odl.BWiatr
1.51Kubacki, DawidDawid KubackiPolska99,0130,3554,0129,2q
2.56Żyła, PiotrPiotr ŻyłaPolska96,013-0,0554,0126,5q
3.33Ahonen, JanneJanne AhonenFinlandia97,0130,2254,0126,2q
4.52Klimow, JewgienijJewgienij KlimowRosja97,5130,4053,5125,3q
50Leyhe, StephanStephan LeyheNiemcy96,0130,1554,5125,3q
6.45Takeuchi, TakuTaku TakeuchiJaponia94,513-0,2052,5123,4q
7.30Romaszow, AleksiejAleksiej RomaszowRosja96,5130,4653,5122,8q
8.38Forfang, Johann AndréJohann André ForfangNorwegia96,5130,4753,0122,2q
9.49Johansson, RobertRobert JohanssonNorwegia93,513-0,0954,0121,9q
10.29Larinto, VilleVille LarintoFinlandia95,5130,3752,5120,5q
11.41Janda, JakubJakub JandaCzechy94,0130,2554,0120,0q
12.32Polášek, ViktorViktor PolášekCzechy95,0130,3152,0119,5q
13.48Itō, DaikiDaiki ItōJaponia93,0130,0954,0119,3q
14.46Koudelka, RomanRoman KoudelkaCzechy92,513-0,3250,5118,6q
15.39Prevc, CeneCene PrevcSłowenia94,0130,2752,5118,3q
16.42Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria92,5130,0553,5118,1q
17.43Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria88,513-1,1149,5117,2q
47Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia92,013-0,1851,5117,2q
19.55Freitag, RichardRichard FreitagNiemcy90,013-0,4152,5116,5q
20.25Bresadola, DavideDavide BresadolaWłochy90,513-0,3052,5116,4q
10Peier, KillianKillian PeierSzwajcaria93,0130,2652,5116,4q
22.31Vančura, TomášTomáš VančuraCzechy91,013-0,0652,5115,1q
23.36Bickner, KevinKevin BicknerStany Zjednoczone92,013-0,0550,5115,0q
24.37Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-ClowesKanada91,5130,2952,5113,2q
54Stjernen, AndreasAndreas StjernenNorwegia89,013-0,4351,0113,2q
26.14Insam, AlexAlex InsamWłochy89,513-0,3449,5111,8q
27.26Deschwanden, GregorGregor DeschwandenSzwajcaria89,013-0,1051,0110,0q
28.28Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosja92,5130,3647,5109,6q
29.34Määttä, JarkkoJarkko MäättäFinlandia90,0130,3452,0109,3q
30.24Glasder, MichaelMichael GlasderStany Zjednoczone87,513-0,3051,0108,9q
31.40Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja89,5130,2952,0108,7q
32.27Sakuyama, KentoKento SakuyamaJaponia88,013-0,1649,5108,5q
33.53Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes SevoieFrancja88,013-0,3049,5108,4q
34.1Aalto, AnttiAntti AaltoFinlandia89,0130,0250,0107,8q
35.3Schuler, AndreasAndreas SchulerSzwajcaria87,013-0,2450,0106,3q
36.2Zografski, WładimirWładimir ZografskiBułgaria85,013-0,2650,0102,5q
37.35Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy87,0130,3451,0102,3q
38.19Brasme, PaulPaul BrasmeFrancja86,0130,1551,0101,8q
39.44Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia86,5130,2750,0100,8q
40.23Nurmsalu, KaarelKaarel NurmsaluEstonia82,513-0,5149,599,4q
41.21Kratow, IljaIlja KratowKazachstan84,0130,0049,597,5nq
42.13Aigro, ArttiArtti AigroEstonia83,013-0,1849,597,2nq
43.16İpcioğlu, Fatih ArdaFatih Arda İpcioğluTurcja83,013-0,0949,095,9nq
44.8Larson, CaseyCasey LarsonStany Zjednoczone83,0130,3549,592,7nq
45.18Nõmme, MarttiMartti NõmmeEstonia80,513-0,2049,091,9nq
46.4Maurer, JoshuaJoshua MaurerKanada77,513-0,4248,087,1nq
47.22Mitrofan, SorinSorin MitrofanRumunia79,013-0,2148,087,0nq
48.9Karpienko, NikołajNikołaj KarpienkoKazachstan77,5130,0747,082,4nq
49.5Pîtea, IulianIulian PîteaRumunia77,5130,1648,081,7nq
50.20Pasicznyk, StepanStepan PasicznykUkraina79,0130,6548,080,8nq
51.12Nogin, RomanRoman NoginKazachstan72,0130,1445,568,4nq
52.15Sarkisiani, ArturArtur SarkisianiGruzja68,013-0,1446,063,4nq
53.11Nežborts, KristapsKristaps NežbortsŁotwa67,013-0,0944,559,4nq
57Prevc, PeterPeter PrevcSłowenia98,5130,24pq
58Eisenbichler, MarkusMarkus EisenbichlerNiemcyDNS
59Fettner, ManuelManuel FettnerAustria95,5130,12pq
60Hayböck, MichaelMichael HayböckAustria95,013-0,15pq
61Wellinger, AndreasAndreas WellingerNiemcy98,5130,17pq
62Kot, MaciejMaciej KotPolska97,013-0,32pq
63Prevc, DomenDomen PrevcSłowenia88,5130,17pq
64Tande, Daniel-AndréDaniel-André TandeNorwegia94,013-0,03pq
65Kraft, StefanStefan KraftAustria99,5130,15pq
66Stoch, KamilKamil StochPolska103,5130,58pq
6Rhoads, WilliamWilliam RhoadsStany ZjednoczoneDSQ
7Korolow, AleksiejAleksiej KorolowKazachstanDSQ
17Kaliniczenko, WitalijWitalij KaliniczenkoUkrainaDSQ

Konkurs indywidualny na skoczni HS 100 (25.02.2017)

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[42].

Poz.NrZawodnikReprezentacjaI seriaII seriaNota
łączna
SkokStylNotaSkokStylNota
Odl.BWiatrOdl.BWiatr
Gold medal icon.svg49Kraft, StefanStefan KraftAustria99,5110,0357,0135,898,011-0,2157,0135,0270,8
Silver medal icon.svg45Wellinger, AndreasAndreas WellingerNiemcy96,511-0,3155,5131,5100,011-0,0756,5137,2268,7
Bronze medal icon.svg42Eisenbichler, MarkusMarkus EisenbichlerNiemcy95,011-0,5053,5128,3100,5110,0254,5135,3263,6
4.50Stoch, KamilKamil StochPolska96,511-0,0856,0129,899,0110,2356,5132,7262,5
5.46Kot, MaciejMaciej KotPolska95,011-0,4254,0128,195,511-0,1554,5127,0255,1
6.44Hayböck, MichaelMichael HayböckAustria98,011-0,0954,0130,995,511-0,1551,0123,5254,4
7.22Forfang, Johann AndréJohann André ForfangNorwegia93,011-0,3053,5122,498,5110,2355,5130,7253,1
8.35Kubacki, DawidDawid KubackiPolska96,511-0,0855,5129,393,5110,1254,0122,2251,5
9.39Freitag, RichardRichard FreitagNiemcy94,511-0,0954,0123,996,011-0,0554,0126,5250,4
10.32Itō, DaikiDaiki ItōJaponia95,5110,0454,0124,794,511-0,1754,5125,1249,8
11.41Prevc, PeterPeter PrevcSłowenia92,511-0,2354,0121,295,011-0,1055,0126,0247,2
12.43Fettner, ManuelManuel FettnerAustria95,0110,0154,0123,994,5110,0854,0122,4246,3
13.34Leyhe, StephanStephan LeyheNiemcy94,011-0,1254,0123,294,0110,0454,0121,7244,9
14.30Koudelka, RomanRoman KoudelkaCzechy93,011-0,2554,0122,492,511-0,3454,0122,3244,7
15.48Tande, Daniel-AndréDaniel-André TandeNorwegia92,511-0,1253,5119,794,511-0,2452,5123,8243,5
16.33Johansson, RobertRobert JohanssonNorwegia93,5110,1154,0120,194,5110,0654,0122,5242,6
17.38Stjernen, AndreasAndreas StjernenNorwegia95,0110,3454,0121,395,0110,1351,5120,5241,8
18.4Peier, KillianKillian PeierSzwajcaria93,011-0,1552,5120,093,011-0,1153,5120,6240,6
19.40Żyła, PiotrPiotr ŻyłaPolska91,511-0,2652,5118,094,011-0,0254,0122,2240,2
20.29Takeuchi, TakuTaku TakeuchiJaponia94,5110,2254,0121,291,511-0,1053,0117,0238,2
21.27Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria91,511-0,2751,0116,692,011-0,2952,0118,8235,4
22.36Klimow, JewgienijJewgienij KlimowRosja91,511-0,0652,0115,690,511-0,3051,0114,9230,5
23.25Janda, JakubJakub JandaCzechy89,011-0,2552,5112,990,011-0,2552,5114,9227,8
24.26Schlierenzauer, GregorGregor SchlierenzauerAustria89,511-0,3652,5115,090,0110,0652,5112,0227,0
25.17Ahonen, JanneJanne AhonenFinlandia90,511-0,1252,5114,789,511-0,0152,5111,6226,3
26.13Larinto, VilleVille LarintoFinlandia89,511-0,2851,0112,790,011-0,0352,5112,8225,5
27.9Bresadola, DavideDavide BresadolaWłochy89,511-0,0751,0110,790,511-0,1351,5113,8224,5
28.31Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia90,0110,0652,5112,089,0110,1052,5109,7221,7
29.24Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja92,5110,4251,5113,186,011-0,1651,0104,5217,6
30.12Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosja90,5110,1150,5110,686,511-0,1349,5103,8214,4
31.16Polášek, ViktorViktor PolášekCzechy89,011-0,1350,0109,3NQ109,3
32.28Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia88,011-0,2351,0109,2NQ109,2
33.10Deschwanden, GregorGregor DeschwandenSzwajcaria88,011-0,1751,0108,6NQ108,6
34.47Prevc, DomenDomen PrevcSłowenia89,0110,1151,0108,1NQ108,1
35.18Määttä, JarkkoJarkko MäättäFinlandia88,011-0,0551,0107,5NQ107,5
15Vančura, TomášTomáš VančuraCzechy87,011-0,2151,5107,5NQ107,5
37.19Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy88,5110,0951,0107,3NQ107,3
38.1Aalto, AnttiAntti AaltoFinlandia87,511-0,1151,0107,1NQ107,1
39.21Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-ClowesKanada88,0110,1251,0106,0NQ106,0
40.11Sakuyama, KentoKento SakuyamaJaponia87,5110,0451,0105,7NQ105,7
41.37Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes SevoieFrancja87,511-0,0550,0105,5NQ105,5
42.2Zografski, WładimirWładimir ZografskiBułgaria88,0110,3552,0105,2NQ105,2
43.23Prevc, CeneCene PrevcSłowenia86,011-0,1750,5104,1NQ104,1
44.14Romaszow, AleksiejAleksiej RomaszowRosja86,011-0,0349,5101,8NQ101,8
45.5Insam, AlexAlex InsamWłochy86,0110,1250,5101,5NQ101,5
46.3Schuler, AndreasAndreas SchulerSzwajcaria85,5110,2049,598,9NQ98,9
47.20Bickner, KevinKevin BicknerStany Zjednoczone83,511-0,1049,598,9NQ98,9
48.7Nurmsalu, KaarelKaarel NurmsaluEstonia83,011-0,2949,097,8NQ97,8
49.8Glasder, MichaelMichael GlasderStany Zjednoczone82,011-0,1049,594,5NQ94,5
50.6Brasme, PaulPaul BrasmeFrancja83,0110,1849,594,1NQ94,1

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni HS 130 (01.03.2017)

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[57].

Poz.NrZawodnikReprezentacjaSkokStylNota
łączna
Uwagi
Odl.BWiatr
1.15Aalto, AnttiAntti AaltoFinlandia128,5101,0850,0123,4q
2.51Stjernen, AndreasAndreas StjernenNorwegia125,0101,1755,5121,8q
3.45Itō, DaikiDaiki ItōJaponia121,5101,0255,0116,3q
4.28Polášek, ViktorViktor PolášekCzechy119,5100,6554,0114,8q
5.38Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria124,0100,9948,5114,5q
6.30Määttä, JarkkoJarkko MäättäFinlandia119,5100,8054,0113,5q
7.25Larinto, VilleVille LarintoFinlandia117,5100,3352,5112,4q
8.27Vančura, TomášTomáš VančuraCzechy118,0100,7454,0111,3q
9.48Kubacki, DawidDawid KubackiPolska119,0101,0654,5110,9q
44Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia119,0100,9553,5110,9q
11.42Fannemel, AndersAnders FannemelNorwegia116,5100,3952,5110,1q
12.41Takeuchi, TakuTaku TakeuchiJaponia117,5100,6552,5109,7q
13.13Peier, KillianKillian PeierSzwajcaria116,5100,4952,0108,8q
14.20Glasder, MichaelMichael GlasderStany Zjednoczone116,0100,4652,5108,6q
15.33Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-ClowesKanada115,0100,3252,0107,5q
16.29Ahonen, JanneJanne AhonenFinlandia116,0100,5250,5106,1q
17.34Forfang, Johann AndréJohann André ForfangNorwegia114,5100,6352,5104,5q
18.36Janda, JakubJakub JandaCzechy114,0100,4351,5104,3q
19.6Insam, AlexAlex InsamWłochy116,0100,8751,5104,1q
20.22Deschwanden, GregorGregor DeschwandenSzwajcaria114,0100,4651,5104,0q
21.16Rhoads, WilliamWilliam RhoadsStany Zjednoczone116,0100,8851,0103,6q
22.37Schiffner, MarkusMarkus SchiffnerAustria115,5100,9851,5102,3q
23.47Leyhe, StephanStephan LeyheNiemcy113,5100,7052,0101,6q
24.24Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosja113,0100,4851,0101,5q
25.40Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia113,5100,7352,0101,3q
26.35Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja110,5100,2650,598,4q
27.52Freitag, RichardRichard FreitagNiemcy114,5101,2451,097,8q
50Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes SevoieFrancja114,0101,1951,597,8q
29.19Nurmsalu, KaarelKaarel NurmsaluEstonia111,0100,5551,097,3q
30.39Lanišek, AnžeAnže LanišekSłowenia109,5100,3151,597,2q
31.31Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy111,0100,7651,095,6q
32.21Bresadola, DavideDavide BresadolaWłochy108,5100,1549,594,7q
33.3Larson, CaseyCasey LarsonStany Zjednoczone108,5100,6149,090,3q
34.32Bickner, KevinKevin BicknerStany Zjednoczone108,0100,6449,589,7q
35.8Nõmme, MarttiMartti NõmmeEstonia108,5100,8249,589,1q
36.46Tepeš, JurijJurij TepešSłowenia107,0100,5949,588,3q
37.26Romaszow, AleksiejAleksiej RomaszowRosja106,0100,5149,086,7q
38.11Schuler, AndreasAndreas SchulerSzwajcaria107,0100,9349,585,4q
39.49Klimow, JewgienijJewgienij KlimowRosja105,5100,7749,584,1q
40.23Sakuyama, KentoKento SakuyamaJaponia102,5100,1748,582,8q
41.5Aigro, ArttiArtti AigroEstonia102,5100,4847,578,2nq
42.43Koudelka, RomanRoman KoudelkaCzechy98,5100,5948,572,0nq
43.4Kratow, IljaIlja KratowKazachstan93,0100,4645,560,2nq
44.17İpcioğlu, Fatih ArdaFatih Arda İpcioğluTurcja95,0101,0246,560,1nq
45.7Karpienko, NikołajNikołaj KarpienkoKazachstan92,0100,8246,556,4nq
46.18Korolow, AleksiejAleksiej KorolowKazachstan88,5100,6947,051,7nq
47.2Kaliniczenko, WitalijWitalij KaliniczenkoUkraina88,0100,7246,049,5nq
48.10Nogin, RomanRoman NoginKazachstan82,5100,9445,036,7nq
49.1Sarkisiani, ArturArtur SarkisianiGruzja72,0101,0944,516,1nq
53Żyła, PiotrPiotr ŻyłaPolska121,5100,73pq
54Prevc, PeterPeter PrevcSłowenia127,5100,48pq
55Eisenbichler, MarkusMarkus EisenbichlerNiemcy105,5100,59pq
56Fettner, ManuelManuel FettnerAustria121,5101,13pq
57Hayböck, MichaelMichael HayböckAustria110,5101,03pq
58Wellinger, AndreasAndreas WellingerNiemcy114,0101,26pq
59Kot, MaciejMaciej KotPolska115,0101,44pq
60Tande, Daniel-AndréDaniel-André TandeNorwegia113,5101,26pq
61Kraft, StefanStefan KraftAustria118,5100,81pq
62Stoch, KamilKamil StochPolska113,5100,60pq
9Maurer, JoshuaJoshua MaurerKanadaDSQ
12Zografski, WładimirWładimir ZografskiBułgariaDSQ
14Nežborts, KristapsKristaps NežbortsŁotwaDNS

Konkurs indywidualny na skoczni HS 130 (02.03.2017)

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[58].

Poz.NrZawodnikReprezentacjaI seriaII seriaNota
łączna
SkokStylNotaSkokStylNota
Odl.BWiatrOdl.BWiatr
Gold medal icon.svg49Kraft, StefanStefan KraftAustria127,59-0,2356,5139,6127,59-0,1557,5139,7279,3
Silver medal icon.svg46Wellinger, AndreasAndreas WellingerNiemcy127,59-0,2455,5138,7129,09-0,0455,5139,3278,0
Bronze medal icon.svg41Żyła, PiotrPiotr ŻyłaPolska127,590,1655,5134,8131,090,2557,0141,9276,7
4.39Stjernen, AndreasAndreas StjernenNorwegia129,590,3956,0137,0129,090,1557,0139,1276,1
5.31Fannemel, AndersAnders FannemelNorwegia123,59-0,2955,0131,5127,09-0,2455,0137,3268,8
6.47Kot, MaciejMaciej KotPolska123,59-0,1855,0130,3126,59-0,2155,5136,6266,9
7.50Stoch, KamilKamil StochPolska127,59-0,1055,0136,7124,590,2655,0128,1264,8
8.36Kubacki, DawidDawid KubackiPolska128,590,1655,5136,6123,09-0,0154,5127,2263,8
9.42Prevc, PeterPeter PrevcSłowenia128,090,2455,0134,6124,590,2055,5129,1263,7
10.48Tande, Daniel-AndréDaniel-André TandeNorwegia121,590,2354,0122,0129,590,0055,0139,3261,3
11.45Hayböck, MichaelMichael HayböckAustria121,59-0,0254,0124,1128,090,1756,0136,2260,3
12.23Forfang, Johann AndréJohann André ForfangNorwegia127,090,2154,5132,5122,59-0,1754,0127,4259,9
13.43Eisenbichler, MarkusMarkus EisenbichlerNiemcy125,590,0654,0130,6123,590,0154,0127,4258,0
14.27Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria122,59-0,1652,5125,8125,59-0,1448,5127,0252,8
15.33Itō, DaikiDaiki ItōJaponia122,09-0,1754,5127,0120,09-0,0554,0121,7248,7
16.35Leyhe, StephanStephan LeyheNiemcy125,09-0,0555,5132,2117,590,0853,0115,0247,2
17.30Takeuchi, TakuTaku TakeuchiJaponia122,090,1254,0123,8121,090,2454,0121,0244,8
18.44Fettner, ManuelManuel FettnerAustria118,09-0,0752,5116,8122,590,0454,5125,9242,7
19.40Freitag, RichardRichard FreitagNiemcy121,09-0,1554,0124,5115,590,0552,5111,2235,7
20.37Klimow, JewgienijJewgienij KlimowRosja120,090,3753,0117,1117,59-0,2052,5117,2234,3
21.29Damjan, JernejJernej DamjanSłowenia113,59-0,4451,0111,0120,09-0,1552,5121,2232,2
22.26Schiffner, MarkusMarkus SchiffnerAustria120,09-0,2252,0121,5113,590,0951,0105,7227,2
23.18Ahonen, JanneJanne AhonenFinlandia115,090,1252,5111,9116,090,1252,5113,7225,6
24.13Wasiljew, DmitrijDmitrij WasiljewRosja120,090,5652,5115,0115,09-0,0750,5110,3225,3
25.17Polášek, ViktorViktor PolášekCzechy116,09-0,2951,0114,0115,59-0,0951,0111,0225,0
26.14Larinto, VilleVille LarintoFinlandia118,090,3252,5113,4115,590,0552,5111,2224,6
27.19Määttä, JarkkoJarkko MäättäFinlandia116,090,1451,0109,8117,590,2452,0112,7222,5
28.25Janda, JakubJakub JandaCzechy118,590,1452,5115,8111,09-0,2550,0103,6219,4
29.24Korniłow, DienisDienis KorniłowRosja119,590,3951,0114,0108,59-0,0148,595,1209,1
30.21Bickner, KevinKevin BicknerStany Zjednoczone117,090,0650,5111,8104,09-0,8448,595,5207,3
31.6Aalto, AnttiAntti AaltoFinlandia115,09-0,0151,0109,3NQ109,3
32.32Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia114,09-0,0751,0108,1NQ108,1
33.38Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes SevoieFrancja114,090,1450,0105,2NQ105,2
34.34Tepeš, JurijJurij TepešSłowenia111,59-0,1251,0104,1NQ104,1
35.11Deschwanden, GregorGregor DeschwandenSzwajcaria112,590,2851,0102,3NQ102,3
36.28Lanišek, AnžeAnže LanišekSłowenia110,090,0050,599,7NQ99,7
37.2Insam, AlexAlex InsamWłochy107,09-0,4149,597,5NQ97,5
38.22Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-ClowesKanada108,090,1250,094,6NQ94,6
39.7Rhoads, WilliamWilliam RhoadsStany Zjednoczone107,09-0,0848,593,1NQ93,1
40.9Glasder, MichaelMichael GlasderStany Zjednoczone106,09-0,0949,592,4NQ92,4
5Peier, KillianKillian PeierSzwajcaria106,590,0049,592,4NQ92,4
42.16Vančura, TomášTomáš VančuraCzechy104,59-0,2849,591,7NQ91,7
43.20Colloredo, SebastianSebastian ColloredoWłochy107,090,4049,589,9NQ89,9
44.3Nõmme, MarttiMartti NõmmeEstonia106,090,1648,589,1NQ89,1
45.8Nurmsalu, KaarelKaarel NurmsaluEstonia103,59-0,1948,087,4NQ87,4
46.1Larson, CaseyCasey LarsonStany Zjednoczone102,59-0,2548,086,3NQ86,3
47.4Schuler, AndreasAndreas SchulerSzwajcaria103,090,0348,084,3NQ84,3
48.10Bresadola, DavideDavide BresadolaWłochy101,59-0,2447,083,4NQ83,4
49.15Romaszow, AleksiejAleksiej RomaszowRosja102,09-0,0548,083,3NQ83,3
50.12Sakuyama, KentoKento SakuyamaJaponia102,090,0547,581,9NQ81,9

Konkurs drużynowy na skoczni HS 130 (04.03.2017)

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[59].

Poz.NrReprezentacjaZawodnikI seriaII seriaNota
łączna
SkokStylNotaSkokStylNota
Odl.BWiatrOdl.BWiatr
Gold medal icon.svg12-1 PolskaŻyła, PiotrPiotr Żyła130,59-0,0452,0143,4123,08-0,1754,0128,31104,2
12-2Kubacki, DawidDawid Kubacki129,090,0755,5143,2119,570,1054,0124,4
12-3Kot, MaciejMaciej Kot130,59-0,3857,0151,9121,58-0,0354,0124,2
12-4Stoch, KamilKamil Stoch130,58-0,0557,0153,4124,58-0,6054,0135,4
Silver medal icon.svg8-1 NorwegiaFannemel, AndersAnders Fannemel131,0100,0654,5141,0112,58-0,6951,0111,81078,5
8-2Forfang, Johann AndréJohann André Forfang126,59-0,0154,0137,9138,090,9149,5136,6
8-3Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande126,09-0,1355,5139,7126,080,1054,0131,2
8-4Stjernen, AndreasAndreas Stjernen127,580,0455,5145,7125,58-0,2055,5134,6
Bronze medal icon.svg11-1 AustriaHayböck, MichaelMichael Hayböck130,010-0,0255,5140,9118,58-0,1653,0119,11068,9
11-2Fettner, ManuelManuel Fettner126,590,0454,0137,5121,070,4752,5122,4
11-3Schlierenzauer, GregorGregor Schlierenzauer124,09-0,1254,0134,5113,58-0,4651,0111,2
11-4Kraft, StefanStefan Kraft134,08-0,0958,5161,6126,08-0,7056,5141,7
4.10-1 NiemcyEisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler130,510-0,0853,5140,4130,58-0,0654,0140,71052,9
10-2Leyhe, StephanStephan Leyhe124,59-0,0554,0134,7103,570,2249,089,5
10-3Freitag, RichardRichard Freitag128,59-0,2755,0145,2124,080,2554,0126,3
10-4Wellinger, AndreasAndreas Wellinger130,58-0,1955,0152,8119,08-0,4853,0123,3
5.9-1 SłoweniaTepeš, JurijJurij Tepeš123,510-0,0438,5112,4106,58-0,2649,595,1941,6
9-2Lanišek, AnžeAnže Lanišek121,09-0,2453,5129,9112,070,2251,0106,8
9-3Damjan, JernejJernej Damjan120,09-0,3353,0128,5113,080,1550,5103,8
9-4Prevc, PeterPeter Prevc127,58-0,0155,5146,1117,58-0,2753,5119,0
6.4-1 FinlandiaMäättä, JarkkoJarkko Määttä120,5100,0553,5121,2117,08-0,0851,5114,1926,5
4-2Larinto, VilleVille Larinto114,09-0,0351,5113,1117,09-0,1151,5109,6
4-3Aalto, AnttiAntti Aalto122,09-0,1752,5129,9114,58-0,1551,0109,8
4-4Ahonen, JanneJanne Ahonen116,08-0,0151,5121,4112,08-0,3551,0107,4
7.6-1 JaponiaTakeuchi, TakuTaku Takeuchi120,0100,1053,0119,4115,58-0,0352,5111,9922,7
6-2Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi114,59-0,1250,5113,9119,090,0452,5112,8
6-3Kasai, NoriakiNoriaki Kasai119,09-0,1053,5124,8105,08-0,3149,592,9
6-4Itō, DaikiDaiki Itō119,08-0,1353,0129,5114,08-0,9451,5117,5
5-1 CzechyPolášek, ViktorViktor Polášek125,0100,0654,0129,7117,080,1051,0112,0922,7
5-2Vančura, TomášTomáš Vančura114,59-0,0552,0114,7109,090,0850,592,4
5-3Janda, JakubJakub Janda120,09-0,0753,5126,3115,580,3152,0108,5
5-4Koudelka, RomanRoman Koudelka119,58-0,0451,5128,0113,08-0,3952,5111,1
9.7-1 RosjaRomaszow, AleksiejAleksiej Romaszow118,5100,0452,0116,2NQ473,4
7-2Korniłow, DienisDienis Korniłow113,09-0,0948,0108,4
7-3Wasiljew, DmitrijDmitrij Wasiljew118,09-0,1551,0121,0
7-4Klimow, JewgienijJewgienij Klimow118,58-0,1052,5127,8
10.3-1 SzwajcariaDeschwanden, GregorGregor Deschwanden114,5100,1549,5105,5NQ453,0
3-2Schuler, AndreasAndreas Schuler106,09-0,0749,096,6
3-3Peier, KillianKillian Peier114,09-0,1251,5114,0
3-4Ammann, SimonSimon Ammann123,58-0,1152,5136,9
11.2-1 Stany ZjednoczoneLarson, CaseyCasey Larson93,0100,0346,564,8NQ365,1
2-2Rhoads, WilliamWilliam Rhoads107,09-0,1449,099,1
2-3Glasder, MichaelMichael Glasder108,09-0,1049,5101,0
2-4Bickner, KevinKevin Bickner105,58-0,1348,0100,2
12.1-1 KazachstanNogin, RomanRoman Nogin75,0100,1044,029,4NQ192,3
1-2Korolow, AleksiejAleksiej Korolow83,59-0,0846,053,2
1-3Karpienko, NikołajNikołaj Karpienko81,09-0,1042,545,4
1-4Kratow, IljaIlja Kratow87,58-0,0845,064,3

Konkurs mieszany

Konkurs mieszany na skoczni HS 100 (26.02.2017)

Źródło: Międzynarodowa Federacja Narciarska[43].
Uwaga: we wszystkich kolejkach belką bazową dla kobiet była 18., dla mężczyzn w pierwszej serii 12., w drugiej serii 13. Obniżenie belki o jeden stopień skutkowało dodaniem 4,6 pkt do noty łącznej danego zawodnika.

Poz.NrReprezentacjaZawodniczka /
Zawodnik
I seriaII seriaNota
łączna
SkokStylNotaSkokStylNota
Odl.BWiatrOdl.BWiatr
Gold medal icon.svg14-1 NiemcyVogt, CarinaCarina Vogt98,0180,1054,0129,295,018-0,2653,5126,01035,5
14-2Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler95,512-0,2054,0126,999,513-0,2755,5137,1
14-3Würth, SvenjaSvenja Würth95,018-0,2148,0120,095,518-0,3246,0120,1
14-4Wellinger, AndreasAndreas Wellinger99,0120,1956,0132,598,012-0,7855,5143,7
Silver medal icon.svg13-1 AustriaIraschko-Stolz, DanielaDaniela Iraschko-Stolz88,518-0,4452,0113,390,518-0,3352,5116,7999,3
13-2Hayböck, MichaelMichael Hayböck92,012-0,1152,5117,697,513-0,2854,0131,7
13-3Seifriedsberger, JacquelineJacqueline Seifriedsberger94,518-0,2754,0125,692,518-0,2554,0121,4
13-4Kraft, StefanStefan Kraft96,512-0,5955,5134,297,012-0,4955,5138,8
Bronze medal icon.svg11-1 JaponiaTakanashi, SaraSara Takanashi90,018-0,9150,5119,389,518-0,8651,0118,3979,7
11-2Takeuchi, TakuTaku Takeuchi89,012-0,9149,5116,392,013-0,5551,5120,8
11-3Itō, YūkiYūki Itō95,018-0,1454,0125,493,518-0,4653,5125,0
11-4Itō, DaikiDaiki Itō92,512-0,2354,0121,296,512-0,0855,0133,4
4.12-1 SłoweniaKrižnar, NikaNika Križnar84,018-0,9449,0106,190,518-0,5350,0116,1961,4
12-2Lanišek, AnžeAnže Lanišek93,512-0,3054,0123,996,513-0,0255,5128,7
12-3Klinec, EmaEma Klinec92,518-0,1152,5118,691,518-0,4952,5120,2
12-4Prevc, PeterPeter Prevc88,012-0,4351,5111,797,512-0,2154,5136,1
5.10-1 NorwegiaOpseth, SiljeSilje Opseth80,518-0,5149,595,467,518-0,2846,063,7877,8
10-2Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande91,0120,0652,5114,095,013-0,1554,0125,5
10-3Lundby, MarenMaren Lundby90,518-0,3252,5116,693,518-0,1452,5120,9
10-4Stjernen, AndreasAndreas Stjernen91,512-0,1352,5116,891,012-0,6052,5124,9
6.9-1 RosjaBarannikowa, AnastasijaAnastasija Barannikowa85,518-0,1948,0100,887,018-0,1549,5105,0864,0
9-2Korniłow, DienisDienis Korniłow89,5120,0152,5111,492,5130,0352,5117,3
9-3Awwakumowa, IrinaIrina Awwakumowa85,5180,0151,0101,985,018-0,2349,5101,7
9-4Klimow, JewgienijJewgienij Klimow85,512-0,7150,0107,988,012-0,6651,0118,0
7.5-1 WłochyRunggaldier, ElenaElena Runggaldier87,0180,2450,5102,680,518-0,4148,593,5848,1
5-2Colloredo, SebastianSebastian Colloredo89,012-0,1052,0111,083,013-0,7350,5103,6
5-3Malsiner, ManuelaManuela Malsiner88,518-0,2048,5107,487,0180,0949,5102,8
5-4Bresadola, DavideDavide Bresadola85,512-0,9551,0111,288,012-0,4551,0116,0
8.7-1 Stany ZjednoczoneEnglund, NitaNita Englund79,518-0,4249,592,675,518-0,6745,583,0802,2
7-2Glasder, MichaelMichael Glasder80,512-0,5949,596,283,013-0,4950,0100,7
7-3Hendrickson, SarahSarah Hendrickson85,018-0,5050,5105,384,018-0,2750,5101,1
7-4Bickner, KevinKevin Bickner88,512-0,1851,0109,789,012-0,0550,5113,6
9.6-1 CzechyKřepelková, MartaMarta Křepelková76,018-0,1348,081,3NQ403,3
6-2Janda, JakubJakub Janda88,012-0,3851,0110,7
6-3Blažková, BarboraBarbora Blažková77,018-0,9645,088,3
6-4Koudelka, RomanRoman Koudelka94,012-0,1054,0123,0
10.8-1 FrancjaLemare, LéaLéa Lemare84,518-0,3950,5103,3NQ403,1
8-2Brasme, PaulPaul Brasme82,012-0,2950,597,3
8-3Morat, LucileLucile Morat84,018-0,2850,5100,7
8-4Descombes Sevoie, VincentVincent Descombes Sevoie84,012-0,5548,5101,8
11.4-1 FinlandiaForsström, SusannaSusanna Forsström79,0180,4246,080,6NQ397,4
4-2Larinto, VilleVille Larinto88,512-0,3252,5112,6
4-3Kykkänen, JuliaJulia Kykkänen78,518-0,1249,587,7
4-4Ahonen, JanneJanne Ahonen90,512-0,3152,5116,5
12.3-1 KanadaBodnarchuk, NatashaNatasha Bodnarchuk76,018-0,0448,080,4NQ379,5
3-2Maurer, JoshuaJoshua Maurer80,012-0,3447,090,3
3-3Henrich, TaylorTaylor Henrich85,518-0,0750,5102,2
3-4Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-Clowes88,0120,0551,0106,6
13.2-1 RumuniaTrâmbițaș, DianaDiana Trâmbițaș67,018-0,4043,561,4NQ336,2
2-2Pîtea, IulianIulian Pîtea82,012-0,4450,598,8
2-3Haralambie, DanielaDaniela Haralambie80,018-0,5347,592,6
2-4Mitrofan, SorinSorin Mitrofan76,512-0,4046,583,4
14.1-1 KazachstanAchmietwalijewa, DajanaDajana Achmietwalijewa53,518-0,4539,530,9NQ258,4
1-2Kratow, IljaIlja Kratow82,012-0,1549,094,5
1-3Sdierżykowa, WalentinaWalentina Sdierżykowa62,018-0,5642,051,4
1-4Korolow, AleksiejAleksiej Korolow77,0120,0548,081,6

Składy reprezentacji

W poniższej tabeli znajdują się składy kobiecych i męskich reprezentacji, które startowały w konkursach skoków narciarskich podczas mistrzostw świata w Lahti. W tabeli zamieszczono także porównanie miejsc zajętych w poszczególnych konkursach mistrzostw świata w latach 2015 i 2017.

Spośród zawodniczek i zawodników zgłoszonych do Mistrzostw Świata 2017 w żadnym konkursie nie wzięły udziału dwie skoczkinie: Urša Bogataj i Aleksandra Kustowa oraz 11 skoczków: Lauri Asikainen, Karl Geiger, Tom Hilde, Lukáš Hlava, Stefan Hula, Gabriel Karlen, Andreas Kofler, Jan Matura, Maksim Siergiejew, Roman Trofimow i Jan Ziobro.

Reprezentacje kobiet
ZawodniczkaData urodzenia
Miejsca na MŚ 2015
Miejsca na MŚ 2017
Źródło
ind. norm.[23][60]mieszany[27]ind. norm.mieszany
 Austria[37] (3)
Chiara Hölzl18 lipca 199716.
10.
[61]
Daniela Iraschko-Stolz21 listopada 19833.4.[f]9.2.[62]
Jacqueline Seifriedsberger20 stycznia 19917.4.[f]7.2.[63]
 Chiny[37] (4)
Chang Xinyue13 lutego 199438.
35.
[64]
Li Xueyao11 kwietnia 199537.
28.
[65]
Liu Qi27 lutego 1996q
q
[66]
Ma Tong2 marca 1994q
q
[67]
 Czechy[68] (3)
Barbora Blažková23 września 199739.11.[g]32.9.[69]
Marta Křepelková18 czerwca 1991
38.9.[70]
Jana Mrákotová24 lipca 1999
q
[71]
 Finlandia[72] (3)
Susanna Forsström19 kwietnia 199540.10.[h]q11.[73]
Julia Kykkänen17 kwietnia 199423.10.[h]19.11.[74]
Jenny Rautionaho26 lipca 1996
q
[75]
 Francja[76] (2)
Léa Lemare21 czerwca 199632.8.[i]20.10.[77]
Lucile Morat15 czerwca 2001
24.10.[78]
 Japonia[37] (4)
Yūki Itō10 maja 19942.3.[j]2.3.[79]
Kaori Iwabuchi28 kwietnia 199336.
11.
[80]
Yūka Setō22 lutego 199731.
14.
[81]
Sara Takanashi8 października 19964.3.[j]3.3.[82]
 Kanada[83] (3)
Natasha Bodnarchuk13 czerwca 1998
40.12.[84]
Taylor Henrich1 listopada 19955.
16.12.[85]
Nicole Maurer28 stycznia 2000
39.
[86]
 Kazachstan[37] (2)
Dajana Achmietwalijewa21 grudnia 1997
q14.[87]
Walentina Sdierżykowa30 stycznia 2001
q14.[88]
 Łotwa[7] (1)
Šarlote Šķēle29 marca 2001
q
[89]
 Niemcy[90][37] (5)
Katharina Althaus23 maja 199617.1.[k]8.
[91]
Gianina Ernst31 grudnia 1998
25.
[92]
Ramona Straub19 września 1993
33.
[93]
Carina Vogt5 lutego 19921.1.[k]1.1.[94]
Svenja Würth20 sierpnia 1993
6.1.[95]
 Norwegia[96] (3)
Maren Lundby7 września 199415.2.[l]4.5.[97]
Anniken Mork16 stycznia 1991
36.
[98]
Silje Opseth28 kwietnia 1999
31.5.[99]
 Rosja[83] (5)
Irina Awwakumowa14 września 199111.6.[m]12.6.[100]
Anastasija Barannikowa27 listopada 1987
21.6.[101]
Ksienija Kabłukowa16 czerwca 1998
30.
[102]
Aleksandra Kustowa26 sierpnia 1998
[103]
Sofja Tichonowa16 listopada 199820.6.[m]26.
[104]
 Rumunia[37] (2)
Daniela Haralambie14 sierpnia 1997
29.13.[105]
Diana Trâmbițaș31 maja 2000
q13.[106]
 Słowenia[37] (5)
Urša Bogataj7 marca 1995
[107]
Ema Klinec2 lipca 1998
5.4.[108]
Nika Križnar9 marca 2000
13.4.[109]
Špela Rogelj8 listopada 199410.5.[n]22.
[110]
Maja Vtič27 stycznia 198813.5.[n]17.
[111]
 Stany Zjednoczone[7] (2)
Nita Englund10 czerwca 199212.7.[o]27.8.[112]
Sarah Hendrickson1 sierpnia 19946.7.[o]23.8.[113]
 Włochy[114] (4)
Evelyn Insam10 lutego 199433.9.[p]33.
[115]
Lara Malsiner14 kwietnia 2000
37.
[116]
Manuela Malsiner15 grudnia 1997
15.7.[117]
Elena Runggaldier10 lipca 199030.9.[p]18.7.[118]
Reprezentacje mężczyzn
ZawodnikData urodzenia
Miejsca na MŚ 2015
Miejsca na MŚ 2017
Źródło
ind. norm.
[119][120]
ind. duża
[121][122]
druż. duża
[123]
mieszany
[124]
ind. norm.ind. dużadruż. dużamieszany
 Austria[125] (6)
Manuel Fettner17 czerwca 1985
12.18.3.
[126]
Michael Hayböck5 marca 199121.14.2.[q]4.[f]6.11.3.2.[127]
Andreas Kofler17 maja 1984
[128]
Stefan Kraft13 maja 19933.5.2.[q]4.[f]1.1.3.2.[129]
Markus Schiffner5 czerwca 1992
22.
[130]
Gregor Schlierenzauer7 stycznia 199022.2.2.[q]
24.
3.
[131]
 Bułgaria[40] (1)
Władimir Zografski14 lipca 199330.47.
42.q
[132]
 Czechy[68][40] (6)
Lukáš Hlava10 września 198432.
8.[r]
[133]
Jakub Janda27 kwietnia 197828.33.8.[r]
23.28.7.9.[134]
Roman Koudelka9 lipca 19894.8.8.[r]
14.q7.9.[135]
Jan Matura29 stycznia 198038.16.8.[r]11.[g]
[136]
Viktor Polášek18 lipca 1997
q
11.[g]31.25.7.
[137]
Tomáš Vančura10 września 1996
35.42.7.
[138]
 Estonia[139] (3)
Artti Aigro29 sierpnia 1999
qq
[140]
Martti Nõmme7 sierpnia 1993q48.
q44.
[141]
Kaarel Nurmsalu30 kwietnia 1991
48.45.
[142]
 Finlandia[72][40] (5)
Antti Aalto2 kwietnia 1995
38.31.6.
[143]
Janne Ahonen11 maja 197715.19.9.[s]10.[h]25.23.6.11.[144]
Lauri Asikainen28 maja 198939.39.9.[s]
[145]
Ville Larinto11 kwietnia 199047.
9.[s]
26.26.6.11.[146]
Jarkko Määttä28 grudnia 199434.22.9.[s]10.[h]35.27.6.
[147]
 Francja[76] (2)
Paul Brasme7 listopada 1997
50.
10.[148]
Vincent Descombes Sevoie9 stycznia 198429.34.
5.[i]41.33.
10.[149]
Gruzja Gruzja[3] (1)
Artur Sarkisiani29 sierpnia 1996
qq
[150]
 Japonia[151] (5)
Daiki Itō27 grudnia 198512.28.4.[t]
10.15.7.3.[152]
Noriaki Kasai6 czerwca 197235.11.4.[t]3.[j]28.32.7.3.[153]
Ryōyū Kobayashi8 listopada 1996
7.
[154]
Kento Sakuyama3 lipca 1990
40.50.
[155]
Taku Takeuchi20 maja 19875.24.4.[t]3.[j]20.17.7.
[156]
 Kanada[157] (2)
Mackenzie Boyd-Clowes13 lipca 1991
39.38.
12.[158]
Joshua Maurer20 września 1996
qq
12.[159]
 Kazachstan[40] (4)
Nikołaj Karpienko10 sierpnia 1981
qq12.
[160]
Aleksiej Korolow20 czerwca 1987
qq12.14.[161]
Ilja Kratow20 maja 2000
qq12.14.[162]
Roman Nogin23 czerwca 1998
qq12.
[163]
 Łotwa[7] (1)
Kristaps Nežborts24 września 1997q
qq
[164]
 Niemcy[165] (5)
Markus Eisenbichler3 kwietnia 1991
10.5.[u]
3.13.4.1.[166]
Richard Freitag14 sierpnia 19917.15.5.[u]1.[k]9.19.4.
[167]
Karl Geiger11 lutego 1993
[168]
Stephan Leyhe5 stycznia 1992
13.16.4.
[169]
Andreas Wellinger28 sierpnia 199511.DNS
2.2.4.1.[170]
 Norwegia[96] (6)
Anders Fannemel13 maja 19919.7.1.[v]2.[l]
5.2.
[171]
Johann André Forfang4 lipca 1995DSQ18.
7.12.2.
[172]
Tom Hilde22 września 1987
[173]
Robert Johansson23 marca 1990
16.
[174]
Andreas Stjernen30 lipca 1988
17.4.2.5.[175]
Daniel-André Tande24 stycznia 1994
15.10.2.5.[176]
 Polska[177] (6)
Stefan Hula29 września 1986
[178]
Maciej Kot9 czerwca 1991
5.6.1.
[179]
Dawid Kubacki12 marca 1990
29.
8.8.1.
[180]
Kamil Stoch25 maja 198717.12.3.[w]
4.7.1.
[181]
Jan Ziobro24 czerwca 19918.
3.[w]
[182]
Piotr Żyła16 stycznia 198733.9.3.[w]
19.3.1.
[183]
 Rosja[157][40] (6)
Jewgienij Klimow3 lutego 1994
35.
22.20.9.6.[184]
Dienis Korniłow17 sierpnia 1986
27.7.[x]
29.29.9.6.[185]
Aleksiej Romaszow29 kwietnia 1992
44.49.9.
[186]
Maksim Siergiejew16 czerwca 1999
[187]
Roman Trofimow19 listopada 1989
[188]
Dmitrij Wasiljew26 grudnia 197940.21.7.[x]
30.24.9.
[189]
 Rumunia[40] (2)
Sorin Mitrofan26 marca 1999
q
13.[190]
Iulian Pîtea9 lipca 1997
q
13.[191]
 Słowenia[192] (6)
Jernej Damjan28 maja 198323.25.6.[y]
32.21.5.
[193]
Anže Lanišek20 kwietnia 1996
36.5.4.[194]
Cene Prevc12 marca 1996
43.
[195]
Domen Prevc4 czerwca 1999
34.
[196]
Peter Prevc20 września 199213.4.6.[y]5.[n]11.9.5.4.[197]
Jurij Tepeš14 czerwca 198941.
6.[y]
34.5.
[198]
 Stany Zjednoczone[7] (4)
Kevin Bickner23 września 1996
47.30.11.8.[199]
Michael Glasder27 marca 1989
46.
49.40.11.8.[200]
Casey Larson16 grudnia 1998
q46.11.
[201]
William Rhoads8 czerwca 1995DSQq
7.[o]q39.11.
[202]
 Szwajcaria[203] (5)
Simon Ammann25 czerwca 198116.23.10.[z]
21.14.10.
[204]
Gregor Deschwanden27 lutego 199114.17.10.[z]
33.35.10.
[205]
Gabriel Karlen10 marca 1994
10.[z]
[206]
Killian Peier28 marca 199531.30.10.[z]
18.40.10.
[207]
Andreas Schuler30 grudnia 1995
46.47.10.
[208]
 Turcja[209] (1)
Fatih Arda İpcioğlu28 września 1997
qq
[8]
 Ukraina[139] (2)
Witalij Kaliniczenko9 sierpnia 1993qq
qq
[210]
Stepan Pasicznyk9 stycznia 1998qq
q
[211]
 Włochy[114] (3)
Davide Bresadola10 września 198837.36.12.[aa]9.[p]27.48.
7.[212]
Sebastian Colloredo9 września 198744.42.12.[aa]9.[p]37.43.
7.[213]
Alex Insam19 grudnia 1997
45.37.
[214]

Legenda:

q – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego;
DNS – zawodnik nie wystartował w konkursie głównym;
— – zawodnik nie został zgłoszony do kwalifikacji (konkurs indywidualny) lub zespołu (konkurs drużynowy).

Uwagi

  1. a b Brane są pod uwagę wyłącznie występy w konkursie głównym.
  2. Suma liczby konkursów głównych, w których wystąpiła co najmniej jedna przedstawicielka danego państwa.
  3. Suma liczby konkursów drużynowych z udziałem danej reprezentacji oraz zawodów indywidualnych (głównych), w których wystąpił co najmniej jeden przedstawiciel danego państwa.
  4. Godziny podano zgodnie z czasem lokalnym.
  5. W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przed rozpoczęciem mistrzostw świata.
  6. a b c d Skład austriackiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Daniela Iraschko-Stolz, Michael Hayböck, Jacqueline Seifriedsberger, Stefan Kraft.
  7. a b c Skład czeskiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Michaela Doleželová, Viktor Polášek, Barbora Blažková, Jan Matura.
  8. a b c d Skład fińskiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Julia Kykkänen, Jarkko Määttä, Susanna Forsström, Janne Ahonen.
  9. a b Skład francuskiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Léa Lemare, Ronan Lamy Chappuis, Julia Clair, Vincent Descombes Sevoie.
  10. a b c d Skład japońskiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Sara Takanashi, Noriaki Kasai, Yūki Itō, Taku Takeuchi.
  11. a b c Skład niemieckiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Carina Vogt, Richard Freitag, Katharina Althaus, Severin Freund.
  12. a b Skład norweskiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Line Jahr, Anders Bardal, Maren Lundby, Rune Velta.
  13. a b Skład rosyjskiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Irina Awwakumowa, Ilmir Chazietdinow, Sofja Tichonowa, Michaił Maksimoczkin.
  14. a b c Skład słoweńskiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Maja Vtič, Nejc Dežman, Špela Rogelj, Peter Prevc.
  15. a b c Skład amerykańskiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Nita Englund, Nicholas Alexander, Sarah Hendrickson, William Rhoads.
  16. a b c d Skład włoskiego zespołu w konkursie mieszanym w Falun: Elena Runggaldier, Sebastian Colloredo, Evelyn Insam, Davide Bresadola.
  17. a b c Skład austriackiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Stefan Kraft, Michael Hayböck, Manuel Poppinger, Gregor Schlierenzauer.
  18. a b c d Skład czeskiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Jakub Janda, Lukáš Hlava, Jan Matura, Roman Koudelka.
  19. a b c d Skład fińskiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Jarkko Määttä, Lauri Asikainen, Ville Larinto, Janne Ahonen.
  20. a b c Skład japońskiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Junshirō Kobayashi, Daiki Itō, Taku Takeuchi, Noriaki Kasai.
  21. a b Skład niemieckiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Michael Neumayer, Markus Eisenbichler, Richard Freitag, Severin Freund.
  22. Skład norweskiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Anders Bardal, Anders Jacobsen, Anders Fannemel, Rune Velta.
  23. a b c Skład polskiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Piotr Żyła, Klemens Murańka, Jan Ziobro, Kamil Stoch.
  24. a b Skład rosyjskiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Dienis Korniłow, Ilmir Chazietdinow, Dmitrij Wasiljew, Michaił Maksimoczkin.
  25. a b c Skład słoweńskiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Jurij Tepeš, Nejc Dežman, Jernej Damjan, Peter Prevc.
  26. a b c d Skład szwajcarskiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Killian Peier, Gregor Deschwanden, Gabriel Karlen, Simon Ammann.
  27. a b Skład włoskiego zespołu w konkursie drużynowym w Falun: Daniele Varesco, Sebastian Colloredo, Davide Bresadola, Federico Cecon.

Przypisy

  1. Łukasz Witczyk: Zaskakująca decyzja Rune Velty. Mistrz świata zakończył karierę (pol.). sportowefakty.wp.pl, 2016-08-01. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-18)].
  2. Andrzej Mysiak: Kontuzja Freunda, Niemiec zakończył sezon (pol.). skokinarciarskie.pl, 2017-01-24. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-18)].
  3. a b Paweł Borkowski: Gruziński powrót na MŚ (pol.). skokinarciarskie.pl, 2017-02-19. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)].
  4. Predazzo (ITA) FIS Nordic World Ski Championships (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2020-10-14].
  5. a b Falun (SWE) FIS Nordic World Ski Championships (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2020-10-14].
  6. a b Lahti (FIN) FIS Nordic World Ski Championships (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2020-10-14].
  7. a b c d e Paweł Borkowski: Amerykańska drużyna i łotewski duet wystartują w Lahti (pol.). skijumping.pl, 2017-02-09. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)].
  8. a b Ski Jumping – Athlete: Fatih Arda IPCIOGLU (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  9. a b Mistrzowie świata. Skokinarciarskie.pl. [dostęp 2020-10-05].
  10. Skoki narciarskie – Lahti, Mistrzostwa Świata 1926 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20].
  11. Skoki narciarskie – Lahti, Mistrzostwa Świata 1938 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20].
  12. Skoki narciarskie – Lahti, Mistrzostwa Świata 1958 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20].
  13. Skoki narciarskie – Lahti, Mistrzostwa Świata 1978 (K-70) (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20].
  14. Skoki narciarskie – Lahti, Mistrzostwa Świata 1978 (K-90) (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20].
  15. Lahden MM-kisojen tulosluettelo. Lahti 1978 (fiń. • ang.). lahdenmuseot.fi. [dostęp 2017-02-20].
  16. Skoki narciarskie – Lahti, Mistrzostwa Świata 1989 (K-70) (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20].
  17. Skoki narciarskie – Lahti, Mistrzostwa Świata 1989 (K-90) (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20].
  18. FIS-ski – Resultats: Lahti (FIN), Team (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  19. Skoki narciarskie – Lahti, Mistrzostwa Świata 2001 (K-90) (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20].
  20. Skoki narciarskie – Lahti, Mistrzostwa Świata 2001 (K-116) (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20].
  21. FIS-ski – Resultats: Lahti (FIN), Team K90 (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  22. FIS-ski – Resultats: Lahti (FIN), Team K116 (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  23. a b FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping Ladies, Normal Hill Individual, Official Results (ang.). data.fis-ski.com, 20 lutego 2015. [dostęp 2015-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-21)].
  24. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Normal Hill Individual, Official Results (ang.). data.fis-ski.com, 21 lutego 2015. [dostęp 2015-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-22)].
  25. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Men Large Hill Individual, Official Results (ang.). data.fis-ski.com, 26 lutego 2015. [dostęp 2015-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-26)].
  26. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Large Hill Team, Official Results (ang.). data.fis-ski.com, 28 lutego 2015. [dostęp 2015-02-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-28)].
  27. a b FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Normal Hill Mixed Team, Official Results (ang.). data.fis-ski.com, 22 lutego 2015. [dostęp 2015-02-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-22)].
  28. a b Puchar Świata kobiet 2016/2017 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20].
  29. a b c d e Puchar Świata kobiet 2016/2017. Klasyfikacja po konkursie: 16.02.2017, Pjongczang K-98 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20].
  30. a b c Puchar Świata kobiet 2016/2017 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20].
  31. a b c d e Puchar Świata 2016/2017. Klasyfikacja po konkursie: 16.02.2017, Pjongczang K-98 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2017-02-20].
  32. FIS Nordic World Ski Championships 2017 Team invitation (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  33. Zawody Mistrzostw Świata / 2017-02-24 / Lahti (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2019-07-31].
  34. a b Adam Bucholz: MŚ w Lahti: Trening mężczyzn opóźniony, spotkanie jury o 13:45 (pol.). skijumping.pl, 2017-02-22. [dostęp 2017-02-22].
  35. a b Adam Bucholz: MŚ w Lahti: Środowa sesja treningowa mężczyzn odwołana! (pol.). skijumping.pl, 2017-02-22. [dostęp 2017-02-22].
  36. Salpausselkä, Lahti (pol. • niem. • ang.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2017-02-20].
  37. a b c d e f g h i j FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Ladies Normal Hill Individual, Start List Official Training 1 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  38. a b c FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Large Hill Individual, Start List Official Training 1 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-28].
  39. Tadeusz Mieczyński: Borek Sedlak zastąpił Mirana Tepesa na stanowisku asystenta Waltera Hofera. Skijumping.pl, 2016-07-18. [dostęp 2020-10-05].
  40. a b c d e f g FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Normal Hill Individual, Start List Official Training 1 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  41. a b c d e FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Ladies Normal Hill Individual, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-24].
  42. a b c d e FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Normal Hill Individual, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-26].
  43. a b FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Mixed Normal Hill Team, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-26].
  44. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Ladies Normal Hill Individual, Results Official Training 1 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  45. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Normal Hill Individual, Results Official Training 2 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-23].
  46. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Ladies Normal Hill Individual, Results Trial Round (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-23].
  47. a b c FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Ladies Normal Hill Individual, Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-23].
  48. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Normal Hill Individual, Results Trial Round (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-24].
  49. a b c FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Normal Hill Individual, Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-24].
  50. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Ladies Normal Hill Individual, Results Trial Round (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-25].
  51. a b c FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Ladies Normal Hill Individual, Unofficial Results 1st Round (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-25].
  52. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Normal Hill Individual, Results Trial Round (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-25].
  53. a b c FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Normal Hill Individual, Unofficial Results 1st Round (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-25].
  54. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Large Hill Individual, Results Official Training 1 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-28].
  55. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Large Hill Individual, Results Official Training 2 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-28].
  56. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Large Hill Individual, Results Trial Round (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-03-01].
  57. a b c FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Large Hill Individual, Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-03-01].
  58. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Large Hill Individual, Official Results (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2017-04-10].
  59. FIS Nordic World Ski Championships 2017, Lahti (FIN), Ski Jumping, Men Large Hill Team, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-04-10].
  60. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Ladies Normal Hill Individual, Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  61. Ski Jumping – Athlete: Chiara HOELZL (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  62. Ski Jumping – Athlete: Daniela IRASCHKO-STOLZ (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  63. Ski Jumping – Athlete: Jacqueline SEIFRIEDSBERGER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  64. Ski Jumping – Athlete: Xinyue CHANG (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  65. Ski Jumping – Athlete: Xueyao LI (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  66. Ski Jumping – Athlete: Qi LIU (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  67. Ski Jumping – Athlete: Tong MA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  68. a b Kinga Stanaszek: Pięciu Czechów i trzy Czeszki powalczą w Lahti (pol.). skokinews.com, 2017-02-20. [dostęp 2017-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-21)].
  69. Ski Jumping – Athlete: Barbora BLAZKOVA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  70. Ski Jumping – Athlete: Marta KREPELKOVA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  71. Ski Jumping – Athlete: Jana MRAKOTOVA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  72. a b Andrzej Mysiak: MŚ Lahti: Znamy skład drużyny gospodarzy (pol.). skokinarciarskie.pl, 2017-02-07. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)].
  73. Ski Jumping – Athlete: Susanna FORSSTROEM (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  74. Ski Jumping – Athlete: Julia KYKKAENEN (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  75. Ski Jumping – Athlete: Jenny RAUTIONAHO (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  76. a b Adrian Dworakowski: Dwóch Francuzów wystąpi w Lahti (pol.). skijumping.pl, 2017-02-19. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)].
  77. Ski Jumping – Athlete: Lea LEMARE (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  78. Ski Jumping – Athlete: Lucile MORAT (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  79. Ski Jumping – Athlete: Yuki ITO (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  80. Ski Jumping – Athlete: Kaori IWABUCHI (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  81. Ski Jumping – Athlete: Yuka SETO (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  82. Ski Jumping – Athlete: Sara TAKANASHI (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  83. a b Mikołaj Smoląg: Znamy wstępny skład Rosji na Mistrzostwa Świata w Lahti! (pol.). skokinews.com, 2017-02-08. [dostęp 2017-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-21)].
  84. Ski Jumping – Athlete: Natasha BODNARCHUK (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  85. Ski Jumping – Athlete: Taylor HENRICH (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  86. Ski Jumping – Athlete: Nicole MAURER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  87. Ski Jumping – Athlete: Dayana AKHMETVALIYEVA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  88. Ski Jumping – Athlete: Valentina SDERZHIKOVA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  89. Ski Jumping – Athlete: Sarlote SKELE (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  90. Zuzanna Wydera: Znamy składy Niemek i Finek na Mistrzostwa Świata (pol.). sportsinwinter.pl, 2017-02-13. [dostęp 2017-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-21)].
  91. Ski Jumping – Athlete: Katharina ALTHAUS (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  92. Ski Jumping – Athlete: Gianina ERNST (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  93. Ski Jumping – Athlete: Ramona STRAUB (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  94. Ski Jumping – Athlete: Carina VOGT (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  95. Ski Jumping – Athlete: Svenja WUERTH (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  96. a b Martyna Szydłowska: Stöckl: Nasz zespół ma olbrzymi potencjał (pol.). skokinarciarskie.pl, 2017-02-17. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)].
  97. Ski Jumping – Athlete: Maren LUNDBY (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  98. Ski Jumping – Athlete: Anniken MORK (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  99. Ski Jumping – Athlete: Silje OPSETH (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  100. Ski Jumping – Athlete: Irina AVVAKUMOVA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  101. Ski Jumping – Athlete: Anastasiya BARANNIKOVA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  102. Ski Jumping – Athlete: Ksenia KABLUKOVA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  103. Ski Jumping – Athlete: Alexandra KUSTOVA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  104. Ski Jumping – Athlete: Sofia TIKHONOVA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  105. Ski Jumping – Athlete: Daniela HARALAMBIE (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  106. Ski Jumping – Athlete: Andreea Diana TRAMBITAS (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  107. Ski Jumping – Athlete: Ursa BOGATAJ (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  108. Ski Jumping – Athlete: Ema KLINEC (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  109. Ski Jumping – Athlete: Nika KRIZNAR (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  110. Ski Jumping – Athlete: Spela ROGELJ (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  111. Ski Jumping – Athlete: Maja VTIC (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  112. Ski Jumping – Athlete: Nita ENGLUND (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  113. Ski Jumping – Athlete: Sarah HENDRICKSON (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  114. a b Dominik Formela: Włosi odkryli karty na MŚ (pol.). skijumping.pl, 2017-02-13. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)].
  115. Ski Jumping – Athlete: Evelyn INSAM (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  116. Ski Jumping – Athlete: Lara MALSINER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  117. Ski Jumping – Athlete: Manuela MALSINER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  118. Ski Jumping – Athlete: Elena RUNGGALDIER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  119. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Men Normal Hill Individual, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  120. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Men Normal Hill Individual, Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  121. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Men Large Hill Individual, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  122. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Men Large Hill Individual, Results Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  123. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Men Large Hill Team, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  124. FIS Nordic World Ski Championships 2015, Falun (SWE), Ski Jumping, Normal Hill Mixed Team, Official Results (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  125. Andrzej Mysiak: Schlierenzauer w sześcioosobowej reprezentacji na MŚ w Lahti (pol.). skokinarciarskie.pl, 2017-02-16. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-18)].
  126. Ski Jumping – Athlete: Manuel FETTNER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  127. Ski Jumping – Athlete: Michael HAYBOECK (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  128. Ski Jumping – Athlete: Andreas KOFLER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  129. Ski Jumping – Athlete: Stefan KRAFT (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  130. Ski Jumping – Athlete: Markus SCHIFFNER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  131. Ski Jumping – Athlete: Gregor SCHLIERENZAUER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  132. Ski Jumping – Athlete: Vladimir ZOGRAFSKI (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  133. Ski Jumping – Athlete: Lukas HLAVA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  134. Ski Jumping – Athlete: Jakub JANDA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  135. Ski Jumping – Athlete: Roman KOUDELKA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  136. Ski Jumping – Athlete: Jan MATURA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  137. Ski Jumping – Athlete: Viktor POLASEK (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  138. Ski Jumping – Athlete: Tomas VANCURA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  139. a b Paweł Borkowski: Trzech Estończyków i dwóch Ukraińców wystartuje w Lahti (pol.). skokinarciarskie.pl, 2017-02-18. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)].
  140. Ski Jumping – Athlete: Artti AIGRO (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  141. Ski Jumping – Athlete: Martti NOMME (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  142. Ski Jumping – Athlete: Kaarel NURMSALU (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  143. Ski Jumping – Athlete: Antti AALTO (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  144. Ski Jumping – Athlete: Janne AHONEN (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  145. Ski Jumping – Athlete: Lauri ASIKAINEN (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  146. Ski Jumping – Athlete: Ville LARINTO (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  147. Ski Jumping – Athlete: Jarkko MAEAETTAE (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  148. Ski Jumping – Athlete: Paul BRASME (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  149. Ski Jumping – Athlete: Vincent DESCOMBES SEVOIE (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  150. Ski Jumping – Athlete: Artur SARKISIANI (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  151. Zuzanna Wydera: Znamy składy Rosji i Japonii na MŚ (pol.). sportsinwinter.pl, 2017-02-18. [dostęp 2017-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-21)].
  152. Ski Jumping – Athlete: Daiki ITO (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  153. Ski Jumping – Athlete: Noriaki KASAI (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  154. Ski Jumping – Athlete: Ryoyu KOBAYASHI (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  155. Ski Jumping – Athlete: Kento SAKUYAMA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  156. Ski Jumping – Athlete: Taku TAKEUCHI (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  157. a b Adrian Dworakowski: Pierwsze składy ekip na MŚ w Lahti. Wasiljew jednak nominowany – aktualizacja (pol.). skijumping.pl, 2017-02-07. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)].
  158. Ski Jumping – Athlete: Mackenzie BOYD-CLOWES (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  159. Ski Jumping – Athlete: Joshua MAURER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  160. Ski Jumping – Athlete: Nikolay KARPENKO (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  161. Ski Jumping – Athlete: Alexey KOROLEV (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  162. Ski Jumping – Athlete: Ilya KRATOV (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  163. Ski Jumping – Athlete: Roman NOGIN (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  164. Ski Jumping – Athlete: Kristaps NEZHBORTS (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  165. Martyna Szydłowska: Geiger i Leyhe w składzie na MŚ (pol.). skokinarciarskie.pl, 2017-02-17. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)].
  166. Ski Jumping – Athlete: Markus EISENBICHLER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  167. Ski Jumping – Athlete: Richard FREITAG (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  168. Ski Jumping – Athlete: Karl GEIGER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  169. Ski Jumping – Athlete: Stephan LEYHE (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  170. Ski Jumping – Athlete: Andreas WELLINGER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  171. Ski Jumping – Athlete: Anders FANNEMEL (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  172. Ski Jumping – Athlete: Johann Andre FORFANG (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  173. Ski Jumping – Athlete: Tom HILDE (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  174. Ski Jumping – Athlete: Robert JOHANSSON (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  175. Ski Jumping – Athlete: Andreas STJERNEN (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  176. Ski Jumping – Athlete: Daniel Andre TANDE (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  177. Skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Lahti (pol.). skokinarciarskie.pl, 2017-02-13. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)].
  178. Ski Jumping – Athlete: Stefan HULA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  179. Ski Jumping – Athlete: Maciej KOT (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  180. Ski Jumping – Athlete: Dawid KUBACKI (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  181. Ski Jumping – Athlete: Kamil STOCH (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  182. Ski Jumping – Athlete: Jan ZIOBRO (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  183. Ski Jumping – Athlete: Piotr ZYLA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  184. Ski Jumping – Athlete: Evgeniy KLIMOV (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  185. Ski Jumping – Athlete: Denis KORNILOV (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  186. Ski Jumping – Athlete: Alexey ROMASHOV (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  187. Ski Jumping – Athlete: Maksim SERGEEV (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  188. Ski Jumping – Athlete: Roman Sergeevich TROFIMOV (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  189. Ski Jumping – Athlete: Dimitry VASSILIEV (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-21].
  190. Ski Jumping – Athlete: Nicolae Sorin MITROFAN (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  191. Ski Jumping – Athlete: Sorin Iulian PITEA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-22].
  192. Martyna Szydłowska: Roszady w składzie Słowenii na MŚ (pol.). skokinarciarskie.pl, 2017-02-16. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)].
  193. Ski Jumping – Athlete: Jernej DAMJAN (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  194. Ski Jumping – Athlete: Anze LANISEK (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  195. Ski Jumping – Athlete: Cene PREVC (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  196. Ski Jumping – Athlete: Domen PREVC (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  197. Ski Jumping – Athlete: Peter PREVC (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  198. Ski Jumping – Athlete: Jurij TEPES (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  199. Ski Jumping – Athlete: Kevin BICKNER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  200. Ski Jumping – Athlete: Michael GLASDER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  201. Ski Jumping – Athlete: Casey LARSON (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  202. Ski Jumping – Athlete: William RHOADS (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  203. Dominik Formela: Skład Szwajcarii na Lahti (pol.). skijumping.pl, 2017-02-19. [dostęp 2017-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-20)].
  204. Ski Jumping – Athlete: Simon AMMANN (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  205. Ski Jumping – Athlete: Gregor DESCHWANDEN (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  206. Ski Jumping – Athlete: Gabriel KARLEN (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  207. Ski Jumping – Athlete: Killian PEIER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  208. Ski Jumping – Athlete: Andreas SCHULER (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  209. Mateusz Marciniak: Turecki skoczek wystartuje w MŚ w Lahti (pol.). skokinews.com, 2017-02-08. [dostęp 2017-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-21)].
  210. Ski Jumping – Athlete: Vitaliy KALINICHENKO (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  211. Ski Jumping – Athlete: Viktor PASICHNYK (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  212. Ski Jumping – Athlete: Davide BRESADOLA (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  213. Ski Jumping – Athlete: Sebastian COLLOREDO (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].
  214. Ski Jumping – Athlete: Alex INSAM (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2017-02-20].

Media użyte na tej stronie

Propozycja DA.svg
Autor: M.Komorniczak, Licencja: CC BY 3.0
Propozycja dla Dobry Artykuł dla PL.WIKI
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Bronze medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Brązowy medal z pucharem.
Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
Silver medal icon.svg
An icon that represents a silver medal
Bronze medal icon.svg
An icon that represents a bronze medal
Ski jumping pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Ski jumping
Sara Takanashi Hinterzarten2012.jpg
Autor: MartinPutz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sara Takanashi 高梨 沙羅 at the Summer Grand Prix Ski Jumping in Hinterzarten.
Jacob Tullin Thams.jpeg
Jacob Tullin Thams
20150927 FIS Summer Grand Prix Hinzenbach 4620.jpg
(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
Fis Ski Jumping Summer Grand Prix in Hinzenbach, Upper Austria, 2015-09-27: Dawid Kubacki
20150927 FIS Summer Grand Prix Hinzenbach 4670.jpg
(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
Fis Ski Jumping Summer Grand Prix in Hinzenbach, Upper Austria, 2015-09-27: Markus Eisenbichler
20140202 Hinzenbach Yuki Ito 1812.jpg
Autor: Ailura, Licencja: CC BY-SA 3.0 at

FIS Ski Jumping World Cup Ladies
14th World Cup Competition
Normal Hill Individual
Hinzenbach (AUT)
Sun 2 Feb 2014:

Yuki Ito
20170106 VST Bischofshofen 5186.jpg
(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
FIS Ski Jumping World Cup, Four Hills Tournament, Bischofshofen 2017. Image shows Kamil Stoch (POL) at the award ceremony.
20150927 FIS Summer Grand Prix Hinzenbach 4599.jpg
(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
Fis Ski Jumping Summer Grand Prix in Hinzenbach, Upper Austria, 2015-09-27: Andreas Wellinger
Martin Schmitt 2005.jpg
Autor: Alexander Nilssen from Tromsø, Norway, Licencja: CC BY-SA 2.0
Martin Schmitt, taken at the WC event in Holmenkollen in 2005.
20150201 1348 Skispringen Hinzenbach 8493.jpg
(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
FIS Ski Jumping World Cup Hinzenbach Sun 1 Feb 2015
20150927 FIS Summer Grand Prix Hinzenbach 4589.jpg
(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
Fis Ski Jumping Summer Grand Prix in Hinzenbach, Upper Austria, 2015-09-29: Anders Fannemel
Salpausselkä-Schanze lahti 2001.jpg
Autor: rupp.de, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Salpausselkä ski jumping hills at FIS Nordic World Ski Championships 2001 in Lahti, Finland
20150927 FIS Summer Grand Prix Hinzenbach 4619.jpg
(c) Ailura, CC BY-SA 3.0 AT
Fis Ski Jumping Summer Grand Prix in Hinzenbach, Upper Austria, 2015-09-27: Stefan Kraft