Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021
20192023
ilustracja
(c) Arne Müseler / www.arne-mueseler.com, CC BY-SA 3.0 de
Data24 lutego –
6 marca 2021
GospodarzNiemcy Oberstdorf
Dyscyplinaskoki narciarskie
Mężczyźni
konkurs indywidualny
na skoczni HS106
Polska Piotr Żyła
konkurs indywidualny
na skoczni HS137
Austria Stefan Kraft
konkurs drużynowy
na skoczni HS137
 Niemcy
Kobiety
konkurs indywidualny
na skoczni HS106
Słowenia Ema Klinec
konkurs indywidualny
na skoczni HS137
Norwegia Maren Lundby
konkurs drużynowy
na skoczni HS106
 Austria
Konkurs mieszany
konkurs mieszany
na skoczni HS106
 Niemcy
Strona internetowa

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021 – zawody w skokach narciarskich, które rozegrane zostały w dniach 24 lutego – 6 marca 2021 w niemieckim Oberstdorfie, w ramach Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021.

Zawody zostały przeprowadzone na kompleksie skoczni Schattenbergschanze w Oberstdorfie. Rozegrano 7 konkursów, w tym cztery indywidualne (mężczyzn oraz kobiet na skoczni dużej i normalnej) oraz trzy drużynowe (mężczyzn na skoczni dużej oraz kobiet i mieszanego na skoczni normalnej). Jako pierwsze w harmonogramie czempionatu rozegrane zostały konkursy na skoczni normalnej[1].

Tytułów mistrzowskich zdobytych na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2019 w Innsbrucku i Seefeld bronili: Markus Eisenbichler (skocznia duża) i Dawid Kubacki (skocznia normalna) wśród mężczyzn, a także Maren Lundby wśród kobiet na skoczni normalnej. Reprezentacja Niemiec broniła tytułu drużynowo wśród mężczyzn i kobiet, jak i również podczas konkursu drużyn mieszanych[2].

Ze względu na obowiązujące między grudniem 2020 a grudniem 2022 wykluczenie przez Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu reprezentacji Rosji z udziału w mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich, w ramach Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2021 rosyjscy sportowcy startowali jako Rosyjska Federacja Narciarska, pod flagą z symbolem narodowego komitetu olimpijskiego[3][4].

Program zawodów

Mężczyźni

DzieńKonkurencjaPoczątek
(Czas CET)
26 lutegoKwalifikacje do konkursu
indywidualnego na skoczni normalnej
20:30
27 lutegoSeria próbna15:15
Konkurs indywidualny na
skoczni normalnej
16:30
4 marcaKwalifikacje do konkursu
indywidualnego na skoczni dużej
17:30
5 marcaSeria próbna15:45
Konkurs indywidualny na
skoczni dużej
17:00
6 marcaSeria próbna15:45
Konkurs drużynowy17:00

Kobiety

DzieńKonkurencjaPoczątek
(Czas CET)
24 lutegoKwalifikacje do konkursu
indywidualnego na skoczni normalnej
18:00
25 lutegoSeria próbna15:45
Konkurs indywidualny na
skoczni normalnej
17:00
26 lutegoSeria próbna16:00
Konkurs drużynowy17:15
2 marcaKwalifikacje do konkursu
indywidualnego na skoczni dużej
18:00
3 marcaSeria próbna16:00
Konkurs indywidualny na
skoczni dużej
17:15

Mikst

DzieńKonkurencjaPoczątek
(Czas CET)
28 lutegoSeria próbna15:30
Konkurs drużyn mieszanych17:00

Skocznie

Cztery konkursy mistrzostw świata (indywidualny kobiet i mężczyzn oraz drużynowy kobiet i mieszany) zostaną przeprowadzone na skoczni normalnej, a trzy pozostałe (indywidualny kobiet i mężczyzn oraz drużynowy mężczyzn) na skoczni dużej.

Nazwa skoczniMiastoParametryRekord skoczni[a][5]Współczynnik belkiWspółczynnik wiatru
Punkt KHS
Ski jumping hill oberstdorf germany 2.jpg
(c) Arne Müseler / www.arne-mueseler.com, CC BY-SA 3.0 de
SchattenbergschanzeNiemcy OberstdorfK-95HS-106105,5 mNorwegia Halvor Egner Granerud26.02.2021±7,00 pkt / mprzedni: –8,00 pkt / m/s

tylny: +9,68 pkt / m/s

109,0 mAustria Marita Kramer25.02.2021
K-120HS-137143,5 mNorwegia Sigurd Pettersen29.12.2003±8,10 pkt / mprzedni: –10,80 pkt / m/s

tylny: +13,07 pkt / m/s

141,5 mAustria Chiara Hölzl01.02.2020

Jury

Z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej dyrektorami zawodów będzie Chika Yoshida (dyrektorka zawodów PŚ kobiet) i Sandro Pertile (dyrektor zawodów PŚ mężczyzn). Podobnie jak w zawodach Pucharu Świata, asystentem Yoshidy będzie Miran Tepeš, a asystentem Pertile – Borek Sedlák. Ponadto kierownikiem zawodów z ramienia organizatorów będzie Georg Späth w trakcie konkursów mężczyzn oraz Daniel Nett w trakcie konkursów kobiet. Delegatem technicznym podczas wszystkich zawodów będzie Słoweniec Sašo Komovec, a asystować mu będą Fin Jani Hyvärinen oraz Polka Renata Nadarkiewicz. Kontrolą wyposażenia zajmować się będą Agnieszka Baczkowska (konkursy kobiet) i Sepp Gratzer (rywalizacja mężczyzn).

Noty za styl w każdej serii kwalifikacyjnej i konkursowej wystawiać będzie po pięciu sędziów. Skład sędziowski poszczególnych konkursów wraz z zajmowanymi przez arbitrów stanowiskami na wieży przedstawiono w poniższej tabeli.

SędziaKrajStanowisko na wieży sędziowskiej
Konkursy kobietKonkursy mężczyznKonkurs drużyn
mieszanych
HS-106
Indywidualny
HS-106
Drużynowy
HS-106
Indywidualny
HS-137
Indywidualny
HS-106
Indywidualny
HS-137
Drużynowy
HS-137
Peter Kimmig NiemcyEDCB
Pekka Tervahartiala FinlandiaDSCBA
Nazym Nassyrow KazachstanBASCE
Marek Pilch PolskaCBASC
Wadim Lisowski RosjaSCEDC
Borut Markošek SłoweniaACED

Wyniki

Kobiety

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni HS 106 – 24 lutego 2021

PozycjaZawodniczkaReprezentacjaSkokStylBelkaWiatrWynikKwalifikacja
1.Sara Takanashi Japonia103,0 m54,023-0,57142,6Q
2.Marita Kramer Austria101,5 m53,023-0,72140,1Q
3.Ema Klinec Słowenia98,0 m53,523-0,91135,4Q
4.Jerneja Brecl Słowenia102,0 m54,024-0,36135,0Q
5.Nika Križnar Słowenia98,5 m50,523-0,63130,7Q
6.Daniela Iraschko-Stolz Austria95,0 m54,023-0,86129,4Q
7.Thea Minyan Bjørseth Norwegia101,0 m55,025-0,21129,0Q
8.Silje Opseth Norwegia97,0 m53,523-0,43128,8Q
9.Sophie Sorschag Austria98,5 m53,524-0,33127,2Q
10.Yūki Itō Japonia99,0 m53,024-0,21126,5Q
11.Maren Lundby Norwegia91,0 m52,522-1,11125.8Q
12.Irina AwwakumowaRos. Fed. Narc. Ros. Fed. Narc.93,5 m52,522-0,42124,2Q
13.Lara Malsiner Włochy98,0 m52,525-0,43122,7Q
14.Jessica Malsiner Włochy96,5 m52,525-0,71122,4Q
15.Anna Rupprecht Niemcy96,5 m52,024-0,14119,9Q
16.Julia Clair Francja95,5 m52,524-0,08117,8Q
17.Anna Odine Strøm Norwegia95,5 m52,525-0,41117,5Q
18.Urša Bogataj Słowenia91,5 m48,022-0,59117,3Q
19.Katharina Althaus Niemcy90,0 m51,022-0,28114,3Q
20.Nozomi Maruyama Japonia93,5 m51,024-0,18113,2Q
21.Eva Pinkelnig Austria93,0 m50,525-0,55111,8Q
22.Kristina ProkopjewaRos. Fed. Narc. Ros. Fed. Narc.89,0 m49,525-1,04107,6Q
23.Irma MachiniaRos. Fed. Narc. Ros. Fed. Narc.90,0 m51,025-0,51105,9Q
24.Jenny Rautionaho Finlandia89,0 m51,025-0,66105,4Q
25.Anna Twardosz Polska87,5 m49,525-1,08105,0Q
26.Yūka Setō Japonia88,0 m49,525-0,96104,8Q
27.Daniela Haralambie Rumunia88,5 m49,025-0,70102,8Q
28.Sofja TichonowaRos. Fed. Narc. Ros. Fed. Narc.88,0 m49,525-0,74102,7Q
29.Juliane Seyfarth Niemcy86,0 m48,525-1,04102,6Q
30.Karolína Indráčková Czechy86,0 m48,025-0,9298,9Q
31.Julia Kykkänen Finlandia85,5 m49,525-0,8598,7Q
32.Carina Vogt Niemcy84,5 m48,525-0,9897,0Q
33.Joséphine Pagnier Francja85,0 m49,525-0,7196,4Q
34.Abigail Strate Kanada82,0 m49,525-1,1494,5Q
35.Frida Westman Szwecja83,0 m48,025-0,7991,6Q
36.Susanna Forsström Finlandia78,5 m48,025-0,9183,8Q
37.Annika Belshaw Stany Zjednoczone77,0 m47,525-1,0281,4Q
38.Paige Jones Stany Zjednoczone73,5 m47,525-1,0774,9Q
39.Kinga Rajda Polska74,5 m46,525-0,7873,1Q
40.Natalie Eilers Kanada75,0 m45,525-0,7172,4Q
41.Virág Vörös Węgry73,5 m46,525-0,8972,1NQ
42.Kamila Karpiel Polska72,0 m45,525-0,8767,9NQ
Štěpánka Ptáčková Czechy71,5 m46,025-0,92NQ
44.Anna Hoffmann Stany Zjednoczone70,0 m47,525-0,9867,0NQ
45.Julia Tervahartiala Finlandia71,5 m46,025-0,8266,9NQ
46.Alexandria Loutitt Kanada71,0 m46,525-0,7966,1NQ
47.Nicole Konderla Polska70,0 m45,525-1,0565,7NQ
48.Klára Ulrichová Czechy73,0 m43,525-0,6265,5NQ
Logan Sankey Stany Zjednoczone73,0 m43,525-0,62NQ
50.Veronika Jenčová Czechy71,0 m46,025-0,5863,6NQ
51.Natasha Bodnarchuk Kanada71,0 m47,525-0,3262,6NQ
52.Diana Trâmbițaș Rumunia62,5 m43,525-1,2850,9NQ
53.Delia Folea Rumunia62,5 m42,525-1,1248,3NQ
54.Astrid Norstedt Szwecja64,5 m45,525-0,3748,1NQ
55.Dajana Piecha Kazachstan60,5 m44,525-0,5240,5NQ
56.Tetiana Pyłypczuk Ukraina59,5 m41,025-1,0440,1NQ
57.Alessia Mîțu-Coșca Rumunia58,5 m44,025-0,7338,1NQ

Konkurs indywidualny na skoczni HS 106 – 25 lutego 2021

MZawodniczkaReprezentacjaSeria 1Seria 2Wynik punktowy
SkokNotaSkokNota
FIS gold medal.pngKlinec, EmaEma Klinec Słowenia105,0 m141,7100,5 m137,9279,6
FIS silver medal.pngLundby, MarenMaren Lundby Norwegia102,5 m138,199,5 m138,4276,5
FIS bronze medal.pngTakanashi, SaraSara Takanashi Japonia104,0 m140,5100,0 m135,8276,3
4.Kramer, MaritaMarita Kramer Austria109,0 m142,798,0 m132,5275,2
5.Križnar, NikaNika Križnar Słowenia95,0 m125,897,0 m131,7257,5
6.Opseth, SiljeSilje Opseth Norwegia93,0 m122,898,0 m132,3255,1
7.Bjørseth, Thea MinyanThea Minyan Bjørseth Norwegia99,5 m129,092,0 m123,7252,7
8.Iraschko-Stolz, DanielaDaniela Iraschko-Stolz Austria95,5 m121,595,0 m126,5248,0
9.Brecl, JernejaJerneja Brecl Słowenia95,5 m121,594,5 m123,1244,6
10.Althaus, KatharinaKatharina Althaus Niemcy91,0 m111,698,0 m130,2241,8
11.Itō, YūkiYūki Itō Japonia93,5 m116,395,0 m125,4241,7
12.Awwakumowa, IrinaIrina AwwakumowaRos. Fed. Narc. Ros. Fed. Narc.92,5 m113,995,5 m125,0238,9
13.Bogataj, UršaUrša Bogataj Słowenia96,0 m114,594,0 m121,4235,9
14.Rupprecht, AnnaAnna Rupprecht Niemcy93,0 m115,191,5 m118,6233,7
15.Malsiner, JessicaJessica Malsiner Włochy89,5 m108,993,5 m120,4229,3
16.Pagnier, JoséphineJoséphine Pagnier Francja88,0 m109,892,5 m118,2228,0
17.Clair, JuliaJulia Clair Francja86,5 m100,397,5 m125,1225,4
18.Malsiner, LaraLara Malsiner Włochy90,0 m108,793,0 m113,6222,3
19.Strøm, Anna OdineAnna Odine Strøm Norwegia92,0 m110,889,5 m109,8220,6
20.Maruyama, NozomiNozomi Maruyama Japonia91,0 m107,490,0 m110,1217,5
21.Seyfarth, JulianeJuliane Seyfarth Niemcy86,0 m98,993,0 m112,0210,9
22.Setō, YūkaYūka Setō Japonia91,0 m104,488,0 m99,1203,5
23.Machinia, IrmaIrma MachiniaRos. Fed. Narc. Ros. Fed. Narc.84,5 m98,490,0 m101,8200,2
24.Tichonowa, SofjaSofja TichonowaRos. Fed. Narc. Ros. Fed. Narc.82,5 m93,688,0 m104,3197,9
25.Indráčková, KarolínaKarolína Indráčková Czechy85,0 m96,088,5 m101,8197,8
26.Haralambie, DanielaDaniela Haralambie Rumunia84,0 m95,884,5 m98,1193,9
27.Strate, AbigailAbigail Strate Kanada80,0 m89,686,0 m102,2191,8
28.Prokopjewa, KristinaKristina ProkopjewaRos. Fed. Narc. Ros. Fed. Narc.84,0 m89,784,0 m95,3185,0
29.Kykkänen, JuliaJulia Kykkänen Finlandia81,5 m89,881,5 m91,0180,8
30.Vogt, CarinaCarina Vogt Niemcy81,0 m87,770,0 m61,0148,7
31.Rautionaho, JennyJenny Rautionaho Finlandia83,5 m87,4NQ87,4
32.Pinkelnig, EvaEva Pinkelnig Austria81,0 m86,9NQ86,9
33.Twardosz, AnnaAnna Twardosz Polska83,0 m83,4NQ83,4
34.Forsström, SusannaSusanna Forsström Finlandia76,0 m75,4NQ75,4
35.Westman, FridaFrida Westman Szwecja76,5 m75,1NQ75,1
36.Jones, PaigePaige Jones Stany Zjednoczone69,5 m70,3NQ70,3
37.Belshaw, AnnikaAnnika Belshaw Stany Zjednoczone73,5 m69,6NQ69,6
38.Rajda, KingaKinga Rajda Polska69,5 m66,9NQ66,9
39.Eilers, NatalieNatalie Eilers Kanada72,5 m64,4NQ64,4
Sorschag, SophieSophie Sorschag AustriaDSQ

Konkurs drużynowy na skoczni HS 106 – 26 lutego 2021

MZespółReprezentacjaSeria 1Seria 2NotaNota zespołu
SkokNotaSkokNota
FIS gold medal.png AustriaIraschko-Stolz, DanielaDaniela Iraschko-Stolz97,0 m120,599,5 m129,3249,8959,3
Sorschag, SophieSophie Sorschag88,0 m96,793,5 m117,1213,8
Hölzl, ChiaraChiara Hölzl89,5 m105,396,5 m120,6225,9
Kramer, MaritaMarita Kramer102,5 m130,2104,0 m139,6269,8
FIS silver medal.png SłoweniaKrižnar, NikaNika Križnar98,0 m126,4106,0 m135,1261,5957,9
Rogelj, ŠpelaŠpela Rogelj93,5 m110,896,5 m125,6236,4
Bogataj, UršaUrša Bogataj91,5 m105,197,0 m119,7224,8
Klinec, EmaEma Klinec91,0 m109,095,5 m126,2235,2
FIS bronze medal.png NorwegiaOpseth, SiljeSilje Opseth98,0 m119,499,0 m126,1245,5942,1
Strøm, Anna OdineAnna Odine Strøm87,0 m94,591,0 m110,8205,3
Bjørseth, Thea MinyanThea Minyan Bjørseth93,0 m112,698,5 m125,3237,9
Lundby, MarenMaren Lundby95,5 m121,897,5 m131,6253,4
4. JaponiaItō, YūkiYūki Itō93,5 m111,793,0 m118,6230,3877,5
Setō, YūkaYūka Setō86,5 m93,187,5 m103,0196,1
Maruyama, NozomiNozomi Maruyama87,0 m100,088,0 m100,8237,9
Takanashi, SaraSara Takanashi94,5 m117,098,0 m133,3250,3
5. NiemcyRupprecht, AnnaAnna Rupprecht90,0 m107,094,0 m113,9220,9873,1
Seyfarth, JulianeJuliane Seyfarth88,5 m97,490,5 m110,2207,6
Görlich, LuisaLuisa Görlich85,0 m93,594,5 m112,6206,1
Althaus, KatharinaKatharina Althaus94,0 m115,394,5 m123,2238,5
6.Rosyjska Federacja Narciarska Rosyjska Federacja
Narciarska
Prokopjewa, KristinaKristina Prokopjewa79,0 m80,186,0 m89,1169,2787,4
Tichonowa, SofjaSofja Tichonowa88,0 m94,787,0 m100,6195,3
Machinia, IrmaIrma Machinia86,5 m93,187,0 m100,4193,5
Awwakumowa, IrinaIrina Awwakumowa91,0 m104,995,5 m124,5238,5
7. PolskaTwardosz, AnnaAnna Twardosz87,5 m98,583,0 m92,6191,1631,2
Rajda, KingaKinga Rajda77,0 m71,578,0 m80,4151,9
Szwab, JoannaJoanna Szwab64,5 m43,571,0 m66,7110,2
Karpiel, KamilaKamila Karpiel81,5 m84,182,0 m93,9178,0
8. CzechyPtáčková, ŠtěpánkaŠtěpánka Ptáčková69,5 m58,069,0 m66,2124,2621,5
Jenčová, VeronikaVeronika Jenčová76,5 m65,077,0 m74,4139,4
Ulrichová, KláraKlára Ulrichová86,5 m93,483,0 m90,8184,2
Indráčková, KarolínaKarolína Indráčková80,5 m82,180,0 m91,6173,7
9. FinlandiaForsström, SusannaSusanna Forsström67,5 m53,9NQ282,0
Rautionaho, JennyJenny Rautionaho86,5 m90,1
Tervahartiala, JuliaJulia Tervahartiala71,5 m57,5
Kykkänen, JuliaJulia Kykkänen81,0 m80,5
10. Stany ZjednoczoneBelshaw, AnnikaAnnika Belshaw77,0 m73,5NQ254,3
Sankey, LoganLogan Sankey71,0 m59,3
Hoffmann, AnnaAnna Hoffmann73,0 m64,5
Jones, PaigePaige Jones68,5 m57,0
11. KanadaEilers, NatalieNatalie Eilers67,5 m49,7NQ246,7
Bodnarchuk, NatashaNatasha Bodnarchuk70,5 m55,7
Loutitt, AlexandriaAlexandria Loutitt73,0 m67,7
Strate, AbigailAbigail Strate76,0 m73,6
12. RumuniaTrâmbițaș, DianaDiana Trâmbițaș65,0 m47,8NQ209,8
Mîțu-Coșca, AlessiaAlessia Mîțu-Coșca61,0 m33,9
Folea, DeliaDelia Folea65,0 m44,8
Haralambie, DanielaDaniela Haralambie81,5 m83,3

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni HS 137 – 2 marca 2021

MZawodniczkaReprezentacjaSkokWynikKwalifikacja
1.Kramer, MaritaMarita Kramer Austria137,5 m153,3Q
2.Klinec, EmaEma Klinec Słowenia130,0 m148,8Q
3.Takanashi, SaraSara Takanashi Japonia127,0 m146,2Q
4.Althaus, KatharinaKatharina Althaus Niemcy128,0 m136,9Q
5.Križnar, NikaNika Križnar Słowenia123,5 m135,7Q
6.Lundby, MarenMaren Lundby Norwegia122,5 m134,4Q
7.Bogataj, UršaUrša Bogataj Słowenia127,0 m129,9Q
8.Bjørseth, Thea MinyanThea Minyan Bjørseth Norwegia123,0 m128,9Q
9.Hölzl, ChiaraChiara Hölzl Austria122,5 m125,2Q
10.Brecl, JernejaJerneja Brecl Słowenia121,0 m123,0Q
...

Konkurs indywidualny na skoczni HS 137 – 3 marca 2021

MZawodniczkaReprezentacjaSeria 1Seria 2Wynik punktowy
SkokNotaSkokNota
FIS gold medal.pngLundby, MarenMaren Lundby Norwegia128,0 m139,8130,5 m156,8296,6
FIS silver medal.pngTakanashi, SaraSara Takanashi Japonia126,0 m134,0134,0 m153,9287,9
FIS bronze medal.pngKrižnar, NikaNika Križnar Słowenia126,0 m136,2129,0 m150,9287,1
4.Kramer, MaritaMarita Kramer Austria126,5 m135,2127,5 m146,7281,9
5.Opseth, SiljeSilje Opseth Norwegia124,0 m132,0138,0 m145,1277,1
6.Klinec, EmaEma Klinec Słowenia120,0 m127,0139,5 m146,3273,3
7.Awwakumowa, IrinaIrina AwwakumowaRos. Fed. Narc. Ros. Fed. Narc.122,5 m127,9126,5 m137,8265,7
8.Hölzl, ChiaraChiara Hölzl Austria120,5 m123,1133,0 m139,5262,6
9.Iraschko-Stolz, DanielaDaniela Iraschko-Stolz Austria116,5 m118,2128,0 m133,8252,0
10.Seyfarth, JulianeJuliane Seyfarth Niemcy118,0 m115,5123,0 m127,2242,7
...

Mężczyźni

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni HS 106 – 26 lutego 2021

MZawodnikReprezentacjaSkokWynikKwalifikacja
1.Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner Granerud Norwegia105,5 m144,2Q
2.Lanišek, AnžeAnže Lanišek Słowenia103,0 m137,4Q
3.Kraft, StefanStefan Kraft Austria101,5 m134,4Q
4.Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande Norwegia102,5 m133,6Q
5.Satō, YukiyaYukiya Satō Japonia104,5 m131,8Q
6.Stoch, KamilKamil Stoch Polska101,0 m131,6Q
7.Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska100,5 m131,5Q
8.Aschenwald, PhilippPhilipp Aschenwald Austria100,0 m129,2Q
9.Lindvik, MariusMarius Lindvik Norwegia98,0 m128,0Q
10.Sadriejew, DaniłDanił SadriejewRos. Fed. Narc. Ros. Fed. Narc.102,5 m127,3Q
...

Konkurs indywidualny na skoczni HS 106 – 27 lutego 2021

MZawodnikReprezentacjaSeria 1Seria 2Wynik punktowy
SkokNotaSkokNota
FIS gold medal.pngŻyła, PiotrPiotr Żyła Polska105,0 m138,7102,5 m130,1268,8
FIS silver medal.pngGeiger, KarlKarl Geiger Niemcy103,5 m135,5102,0 m129,7265,2
FIS bronze medal.pngLanišek, AnžeAnže Lanišek Słowenia102,5 m135,7101,0 m125,8261,5
4.Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner Granerud Norwegia99,0 m128,3103,0 m131,4259,7
5.Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska102,0 m135,099,0 m122,1257,1
6.Johansson, RobertRobert Johansson Norwegia100,0 m129,7101,0 m126,8256,5
7.Hayböck, MichaelMichael Hayböck Austria101,0 m131,597,5 m122,4253,9
8.Pavlovčič, BorBor Pavlovčič Słowenia101,5 m130,598,0 m122,9253,4
9.Tande, Daniel-AndréDaniel-André Tande Norwegia101,0 m131,298,0 m124,0251,6
10.Kraft, StefanStefan Kraft Austria100,5 m129,397,5 m121,9251,2
11.Paschke, PiusPius Paschke Niemcy103,0 m133,795,0 m117,2250,9
12.Aschenwald, PhilippPhilipp Aschenwald Austria100,0 m129,998,0 m120,1250,0
12.Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi Japonia104,0 m135,696,5 m114,4250,0
14.Lindvik, MariusMarius Lindvik Norwegia102,0 m133,694,5 m114,9248,5
15.Prevc, CeneCene Prevc Słowenia102,0 m124,998,0 m121,1246,0
16.Satō, YukiyaYukiya Satō Japonia104,0 m132,695,0 m111,7244,3
17.Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy98,5 m129,695,5 m111,5241,1
18.Klimow, JewgienijJewgienij KlimowRos. Fed. Narc. Ros. Fed. Narc.103,0 m126,295,0 m113,4239,6
19.Huber, DanielDaniel Huber Austria99,5 m125,894,5 m113,6239,4
20.Ammann, SimonSimon Ammann Szwajcaria103,5 m125,395,0 m111,7237,0
21.Satō, KeiichiKeiichi Satō Japonia98,0 m123,595,5 m113,3236,8
22.Stoch, KamilKamil Stoch Polska96,0 m121,296,0 m114,8236,0
23.Schmid, ConstantinConstantin Schmid Niemcy97,5 m119,692,5 m113,6233,2
24.Deschwanden, GregorGregor Deschwanden Szwajcaria97,5 m121,694,0 m110,8232,4
25.Sadriejew, DaniłDanił SadriejewRos. Fed. Narc. Ros. Fed. Narc.99,5 m115,494,5 m112,4227,8
26.Kytösaho, NikoNiko Kytösaho Finlandia98,5 m119,491,0 m106,0225,4
27.Aalto, AnttiAntti Aalto Finlandia100,5 m119,988,5 m105,0224,9
28.Jelar, ŽigaŽiga Jelar Słowenia96,0 m118,790,5 m104,8223,5
29.Kobayashi, JunshirōJunshirō Kobayashi Japonia97,5 m116,792,0 m106,5223,2
30.Stękała, AndrzejAndrzej Stękała Polska95,0 m115,687,5 m96,0211,6
31.Peter, DominikDominik Peter Szwajcaria96,5 m114,7NQ114,7
32.Kožíšek, ČestmírČestmír Kožíšek Czechy96,5 m113,5NQ113,5
33.Dean, DeckerDecker Dean Stany Zjednoczone96,5 m112,2NQ112,2
34.Boyd-Clowes, MackenzieMackenzie Boyd-Clowes Kanada94,5 m109,0NQ109,0
35.Štursa, VojtěchVojtěch Štursa Czechy94,0 m108,5NQ108,5
36.Murańka, KlemensKlemens Murańka Polska93,0 m108,0NQ108,0
37.Nazarow, MichaiłMichaił NazarowRos. Fed. Narc. Ros. Fed. Narc.92,0 m107,6NQ107,6
38.Korniłow, DienisDienis KorniłowRos. Fed. Narc. Ros. Fed. Narc.93,0 m106,5NQ106,5
38.Polášek, ViktorViktor Polášek Czechy93,0 m106,5NQ106,5
40.Tkaczenko, SiergiejSiergiej Tkaczenko Kazachstan93,5 m105,4NQ105,4
41.Aigro, ArttiArtti Aigro Estonia92,5 m104,9NQ104,9
42.Schuler, AndreasAndreas Schuler Szwajcaria93,0 m104,7NQ104,7
43.Zografski, WładimirWładimir Zografski Bułgaria92,5 m103,7NQ103,7
44.Kaliniczenko, WitalijWitalij Kaliniczenko Ukraina90,5 m103,2NQ103,2
45.Muminow, SabirżanSabirżan Muminow Kazachstan90,5 m100,1NQ100,1
46.Larson, CaseyCasey Larson Stany Zjednoczone90,5 m99,4NQ99,4
47.Bresadola, GiovanniGiovanni Bresadola Włochy89,5 m96,1NQ96,1
48.Sakala, FilipFilip Sakala Czechy84,0 m88,1NQ88,1
49.Wasiljew, DaniłDanił Wasiljew Kazachstan79,0 m76,6NQ76,6
50.Nousiainen, EetuEetu Nousiainen Finlandia88,0 m75,0NQ75,0
51.Moroder, DanielDaniel Moroder Włochy81,0 m74,8NQ74,8

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni HS 137 – 4 marca 2021

MZawodnikReprezentacjaSkokWynikKwalifikacja
1.Kraft, StefanStefan Kraft Austria127,0 m143,5Q
2.Forfang, Johann AndréJohann André Forfang Norwegia133,5 m142,2Q
3.Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler Niemcy127,5 m140,8Q
4.Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska127,0 m140,7Q
5.Satō, KeiichiKeiichi Satō Japonia128,5 m139,5Q
6.Prevc, PeterPeter Prevc Słowenia129,0 m137,4Q
7.Huber, DanielDaniel Huber Austria127,0 m136,6Q
8.Kobayashi, RyōyūRyōyū Kobayashi Japonia126,0 m136,2Q
9.Kubacki, DawidDawid Kubacki Polska124,0 m135,2Q
10.Aschenwald, PhilippPhilipp Aschenwald Austria130,0 m135,0Q
...

Konkurs indywidualny na skoczni HS 137 – 5 marca 2021

MZawodnikReprezentacjaSeria 1Seria 2Wynik punktowy
SkokNotaSkokNota
FIS gold medal.pngKraft, StefanStefan Kraft Austria132,5 m137,8134,0 m138,7276,5
FIS silver medal.pngJohansson, RobertRobert Johansson Norwegia129,5 m132,1135,5 m140,0272,1
FIS bronze medal.pngGeiger, KarlKarl Geiger Niemcy132,0 m127,7132,0 m139,7267,4
4.Żyła, PiotrPiotr Żyła Polska130,5 m128,4137,0 m136,0264,4
5.Lanišek, AnžeAnže Lanišek Słowenia126,5 m124,6136,5 m133,9258,5
6.Lindvik, MariusMarius Lindvik Norwegia126,5 m124,3131,5 m132,9257,2
7.Satō, YukiyaYukiya Satō Japonia134,0 m128,7130,5 m128,0256,7
8.Huber, DanielDaniel Huber Austria133,5 m131,7123,5 m123,6255,3
9.Prevc, CeneCene Prevc Słowenia129,5 m125,1129,5 m128,1253,2
10.Hörl, JanJan Hörl Austria127,0 m117,7136,5 m127,7245,4
...

Konkurs drużynowy na skoczni HS 137 – 6 marca 2021

MZespółReprezentacjaSeria 1Seria 2NotaNota zespołu
SkokNotaSkokNota
1. NiemcyPaschke, PiusPius Paschke136,5 m134,3132,0 m132,3266,61046,6
Freund, SeverinSeverin Freund127,5 m113,8123,0 m118,3232,1
Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler135,0 m126,1138,5 m144,5270,6
Geiger, KarlKarl Geiger133,5 m130,8136,0 m146,5277,3
2. AustriaAschenwald, PhilippPhilipp Aschenwald138,5 m136,2136,0 m138,8275,01035,5
Hörl, JanJan Hörl136,0 m127,5126,5 m125,4252,9
Huber, DanielDaniel Huber129,0 m114,0130,5 m128,6242,6
Kraft, StefanStefan Kraft130,0 m123,6133,0 m141,4265,0
3. PolskaŻyła, PiotrPiotr Żyła139,0 m139,7139,0 m146,0285,71031,2
Stękała, AndrzejAndrzej Stękała122,5 m105,9127,0 m126,5232,4
Stoch, KamilKamil Stoch133,0 m121,1132,5 m134,7255,8
Kubacki, DawidDawid Kubacki131,0 m127,2127,5 m130,1257,3
...

Konkurs mieszany

Konkurs drużynowy na skoczni HS 106 – 28 lutego 2021

MZespółReprezentacjaSeria 1Seria 2NotaNota zespołu
SkokNotaSkokNota
1. NiemcyAlthaus, KatharinaKatharina Althaus104,0 m122,499,5 m133,1255,51000,8
Eisenbichler, MarkusMarkus Eisenbichler100,0 m121,398,5 m129,2250,5
Rupprecht, AnnaAnna Rupprecht92,5 m105,598,5 m130,8236,3
Geiger, KarlKarl Geiger99,5 m123,699,5 m134,9258,5
2. NorwegiaOpseth, SiljeSilje Opseth103,0 m118,998,5 m129,5248,4995,6
Johansson, RobertRobert Johansson100,5 m118,596,0 m125,4243,9
Lundby, MarenMaren Lundby98,0 m116,6101,0 m135,5252,1
Granerud, Halvor EgnerHalvor Egner Granerud94,0 m113,9102,0 m137,3251,2
3. AustriaKramer, MaritaMarita Kramer105,5 m124,3103,0 m135,9260,2986,5
Hayböck, MichaelMichael Hayböck98,5 m113,294,5 m120,7233,9
Iraschko-Stolz, DanielaDaniela Iraschko-Stolz95,5 m112,2101,5 m135,8248,0
Kraft, StefanStefan Kraft91,5 m107,5101,5 m136,9244,4
...

Składy reprezentacji

W poniższej tabeli znajdują się składy kobiecych i męskich reprezentacji, które zostały zgłoszone do konkursów skoków narciarskich podczas mistrzostw świata w Oberstdorfie. W tabeli zamieszczono także porównanie miejsc zajętych w poszczególnych konkursach mistrzostw świata w latach 2019 i 2021.

Do zawodów zgłoszone zostały 64 kobiety z 18 państw oraz 79 mężczyzn z 18 państw, łącznie reprezentujących 21 różnych krajów[1].

Reprezentacje kobiet
Zawodniczka
Miejsca na MŚ 2019[2]
Miejsca na MŚ 2021[1]
ind. norm.druż. norm.mieszanyind. norm.ind. dużadruż. norm.mieszany
 Austria (5)
Chiara Hölzl26.2.
8.1.
Daniela Iraschko-Stolz3.2.2.8.9.1.3.
Marita Kramer
4.4.1.3.
Eva Pinkelnig5.2.2.32.
Sophie Sorschag
DSQ17.1.
 Czechy (4)
Karolína Indráčková31.9.9.25.25.8.8.
Veronika Jenčová
qq8.
Štěpánka Ptáčková29.9.9.qq8.
Klára Ulrichová
q36.8.8.
 Finlandia (4)
Susanna Forsström40.
11.34.37.9.
Julia Kykkänenq
11.29.21.9.9.
Jenny Rautionaho
31.32.9.9.
Julia Tervahartiala
q
9.
 Francja (2)
Julia Clair
17.20.
Joséphine Pagnier31.7.
16.22.
 Japonia (5)
Yūki Itō15.6.5.11.13.4.5.
Kaori Iwabuchi
6.
29.
Nozomi Maruyama17.6.
20.18.4.
Yūka Setō28.
22.
4.
Sara Takanashi6.6.5.3.2.4.5.
 Kanada (5)
Natasha Bodnarchuk
q
11.
Natalie Eilers39.
39.40.11.
Alexandria Loutitt
q38.11.10.
Nicole Maurer
q
Abigail Strate
27.28.11.10.
 Kazachstan (1)
Dajana Piechaq11.
qq
 Niemcy (5)
Katharina Althaus2.1.1.10.12.5.1.
Luisa Görlich
19.5.
Anna Rupprecht24.
14.15.5.1.
Juliane Seyfarth4.1.1.21.10.5.
Carina Vogt10.1.
30.
 Norwegia (4)
Thea Minyan Bjørseth
7.14.3
Maren Lundby1.3.3.2.1.3.2.
Silje Opseth11.3.
6.5.32.
Anna Odine Strøm9.3.3.19.27.3
 Polska (5)
Kamila Karpiel23.
6.q34.7.6.
Nicole Konderla
q35.
Kinga Rajda34.
6.38.33.7.
Joanna Szwab
7.
Anna Twardosz
33.24.7.6.
Rosyjska Federacja Narciarska Rosyjska Federacja Narciarska (5)
Irina Awwakumowa
12.7.6.7.
Irma Machinia
23.30.6.7.
Kristina Prokopjewa
28.
6.
Anna Szpyniowa12.5.7.
26.
Sofja Tichonowa20.5.7.24.23.6.
 Rumunia (4)
Delia Folea
q
12.
Daniela Haralambie13.
12.26.31.12.11.
Alessia Mîțu-Coșca
q
12.
Diana Trâmbițașq
12.qq12.11.
 Słowenia (5)
Urša Bogataj8.4.4.13.11.2.
Jerneja Brecl18.4.
9.16.
Ema Klinec
1.6.2.4.
Nika Križnar7.4.4.5.3.2.4.
Špela Rogelj22.4.
2.
 Stany Zjednoczone (4)
Annika Belshaw
37.q10.12.
Anna Hoffmann
qq10.
Paige Jones
36.39.10.12.
Logan Sankeyq10.
qq10.
 Szwecja (2)
Astrid Norstedtq
qq
Frida Westman
35.q
 Ukraina (1)
Tetiana Pyłypczuk
q
 Węgry (1)
Virág Vörösq
qq
 Włochy (2)
Jessica Malsiner
15.
Lara Malsiner14.8.8.18.
Reprezentacje mężczyzn
Zawodnik
Miejsca na MŚ 2019[2]
Miejsca na MŚ 2021[1]
ind. norm.ind. dużadruż. dużamieszanyind. norm.ind. dużadruż. dużamieszany
 Austria (6)
Philipp Aschenwald4.13.2.2.12.11.2.
Manuel Fettner
24.
Michael Hayböck9.14.2.
7.
3.
Jan Hörl44.
10.2.
Daniel Huber21.11.2.
19.8.2.
Stefan Kraft3.6.2.2.10.1.2.3.
 Bułgaria (1)
Władimir Zografski37.30.
43.37.
 Czechy (4)
Čestmír Kožíšek39.34.8.
32.36.11.8.
Viktor Polášek38.25.8.9.38.46.11.8.
Filip Sakala29.
48.42.11.
Vojtěch Štursa
35.41.11.
 Estonia (2)
Artti Aigro49.q
41.25.
Kevin Maltsev30.44.
qq
 Finlandia (4)
Antti Aalto47.31.10.11.27.31.9.
Niko Kytösaho
26.30.9.9.
Jarkko Määttä19.50.10.11.q
Eetu Nousiainen42.48.10.
50.38.9.9.
Arttu Pohjola
q9.
 Japonia (5)
Junshirō Kobayashi17.17.3.
29.32.
Ryōyū Kobayashi14.4.3.5.12.34.4.5.
Naoki Nakamura
4.
Keiichi Satō
21.13.4.
Yukiya Satō7.21.3.5.16.7.4.5.
 Kanada (2)
Mackenzie Boyd-Clowes32.27.
34.28.
10.
Matthew Soukupqq
q44.
10.
 Kazachstan (5)
Nikita Diewiatkinqq12.
qq
Sabirżan Muminowqq12.13.45.q14.
Siergiej Tkaczenkoq36.12.13.40.40.14.
Nurszat Tursunżanowq
14.
Danił Wasiljew
49.47.14.
 Niemcy (6)
Markus Eisenbichler7.1.1.1.17.17.1.1.
Severin Freund
22.1.
Karl Geiger18.2.1.1.2.3.1.1.
Martin Hamann
24.
Pius Paschke
11.18.1.
Constantin Schmid
23.
 Norwegia (6)
Johann André Forfang45.7.5.
13.6.
Halvor Egner Granerud
33.5.
4.
2.
Anders Håre
Robert Johansson16.8.5.3.6.2.6.2.
Marius Lindvik
14.6.6.
Daniel-André Tande
9.12.6.
 Polska (6)
Dawid Kubacki1.12.4.6.5.15.3.6.
Klemens Murańka
36.
Andrzej Stękała
30.21.3.
Kamil Stoch2.5.4.6.22.19.3.
Jakub Wolny
40.
Piotr Żyła33.19.4.
1.4.3.6.
Rosyjska Federacja Narciarska Rosyjska Federacja Narciarska (5)
Jewgienij Klimow35.18.9.7.18.23.8.7.
Dienis Korniłow
q9.
38.27.8.
Ilja Mańkow
8.
Michaił Nazarow
37.35.8.
Danił Sadriejew
25.43.
7.
 Rumunia (4)
Daniel Cacina
qq12.11.
Andrei Feldorean
q45.12.
Sorin Mitrofan
qq12.11.
Mihnea Spulber
qq12.
 Słowenia (6)
Žiga Jelar27.23.6.4.28.
Anže Lanišek
35.6.
3.5.5.4.
Bor Pavlovčič
8.DSQ
4.
Cene Prevc
15.9.5.
Domen Prevc
5.
Peter Prevc24.16.6.4.
16.5.
 Stany Zjednoczone (4)
Erik Belshaw
qq10.
Decker Dean
33.q10.12.
Casey Larson28.38.11.10.46.48.10.12.
Andrew Urlaubq44.11.
q49.10.
 Szwajcaria (4)
Simon Ammann12.15.7.
20.26.7.
Gregor Deschwanden
24.20.7.
Dominik Peter
31.33.7.
Andreas Schuler41.26.7.
42.q7.
 Ukraina (4)
Witalij Kaliniczenkoq42.
44.29.13.
Anton Korczuk
qq13.
Jewhen Marusiakqq
q39.13.
Andrij Waskułq
qq13.
 Włochy (4)
Giovanni Bresadola
47.
Francesco Cecon
q
Alex Insam42.41.
8.q
Daniel Moroder
51.

Uwagi

  1. W tabeli podano rekordy skoczni obowiązujące przez mistrzostwami świata bądź ustanowione w trakcie ich trwania.

Przypisy

  1. a b c d Oberstdorf (GER) FIS Nordic World Championships (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2021-02-24].
  2. a b c Seefeld (AUT) FIS Nordic World Ski Championships (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2021-02-25].
  3. Adrian Dworakowski: Rosyjscy skoczkowie wystartują podczas MŚ pod flagą FIS. skijumping.pl, 2021-01-13. [dostęp 2021-02-24].
  4. Adrian Dworakowski: Skład Rosjan na MŚ, kulisy zawieszenia Klimowa. skijumping.pl, 2021-02-17. [dostęp 2021-02-24].
  5. Audi Arena, Oberstdorf, Skocznie Narciarskie Archiwum » skisprungschanzen.com [dostęp 2021-01-24] (pol.).

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
FIS gold medal.png
Autor: Fanmalysza, own work with Inkscape and Nero PhotoSnap Essentials, edited by Micgryga with Adobe Photoshop, Licencja: CC BY-SA 4.0
Złoty medal FIS
FIS silver medal.png
Autor: Fanmalysza, own work with Inkscape, GIMP and Nero PhotoSnap Essentials, edited by Micgryga with Adobe Photoshop, Licencja: CC BY-SA 4.0
Srebrny medal FIS
FIS bronze medal.png
Autor: Fanmalysza, own work with Inkscape, GIMP and Nero PhotoSnap Essentials, edited by Micgryga with Adobe Photoshop, Licencja: CC BY-SA 4.0
Brązowy medal FIS
Ski jumping pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Ski jumping
Ski jumping hill oberstdorf germany 1.jpg
(c) Arne Müseler / www.arne-mueseler.com, CC BY-SA 3.0 de
Schattenbergschanze is a ski jumping hill located in Oberstdorf, Bavaria, Germany.
Ski jumping hill oberstdorf germany 2.jpg
(c) Arne Müseler / www.arne-mueseler.com, CC BY-SA 3.0 de
Schattenbergschanze is a ski jumping hill located in Oberstdorf, Bavaria, Germany.
Russian Olympic Committee flag.svg
Flaga Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego