Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1928

Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1928
19241932
Data18 lutego 1928
GospodarzSzwajcaria Sankt Moritz
Dyscyplinaskoki narciarskie
Mężczyźni
konkurs indywidualny
na skoczni K-66
Norwegia Alf Andersen
Klasyfikacja medalowa
Zwycięzca Norwegia

Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1928 – zawody olimpijskie w skokach narciarskich przeprowadzone 18 lutego 1928 roku w ramach igrzysk w Sankt Moritz.

Podczas igrzysk rozegrany został jeden konkurs skoków narciarskich. Były to zawody indywidualne na skoczni Olympiaschanze w Sankt Moritz o punkcie konstrukcyjnym umieszczonym na 66 metrze. Najlepszym zawodnikiem okazał się Alf Andersen i tym samym wywalczył złoto olimpijskie, srebro zdobył Sigmund Ruud, a brąz – Rudolf Burkert.

Łącznie w zawodach wystartowało 38 skoczków narciarskich z trzynastu narodowych reprezentacji. Najmłodszym zawodnikiem, który wziął udział w konkursie olimpijskim, był Ernst Feuz (18 lat i 164 dni), natomiast najstarszym – Anders Haugen (39 lat i 116 dni)[1].

Po raz drugi skoczkowie narciarscy rywalizowali o medale igrzysk olimpijskich. Tytułu mistrzowskiego bronił zwycięzca z igrzysk w ChamonixJacob Tullin Thams[2].

Wyniki konkursu

MiejsceSkoczekKrajSkok 1Skok 2Nota 1Nota 2Nota 3Nota końcowa
1.Gold medal with cup.svg Andersen, AlfAlf Andersen Norwegia60,0[a]64,0[a]19,25019,37519,00019,208
2.Silver medal with cup.svg Ruud, SigmundSigmund Ruud Norwegia57,562,518,12518,87518,62518,524
3.Bronze medal with cup.svg Burkert, RudolfRudolf Burkert Czechosłowacja57,059,517,56218,31217,93717,937
4.Nilsson, Axel-HermanAxel-Herman Nilsson Szwecja53,5[a]60,016,93716,87516,93716,937
5.Lundgren, Sven-OlofSven-Olof Lundgren Szwecja48,059,016,75016,87516,50016,708
6.Monsen, RolfRolf Monsen Stany Zjednoczone53,0[a]59,516,43716,93716,68716,687
7.Mühlbauer, SeppSepp Mühlbauer Szwajcaria52,058,016,50016,37516,75016,541
8.Feuz, ErnstErnst Feuz Szwajcaria52,5[a]58,516,50016,25016,62516,458
9.Neuner, MartinMartin Neuner Niemcy50,057,016,50016,37516,00016,291
10.Carlsson, BertilBertil Carlsson Szwecja51,561,016,06216,43716,06216,187
11.Recknagel, ErichErich Recknagel Niemcy48,562,0[a]15,81215,68716,56216,020
12.Nuotio, PaavoPaavo Nuotio Finlandia50,0[a]56,015,62515,75016,12515,833
13.Venzi, VitaleVitale Venzi Włochy50,059,015,75015,37516,12515,750
14.Proctor, CharlesCharles Proctor Stany Zjednoczone49,056,015,12516,12515,50015,583
15.Möhwald, WillyWilly Möhwald Czechosłowacja46,059,015,25015,75015,50015,500
15.Dupuis, GeraldGerald Dupuis Kanada49,051,015,37515,50015,62515,500
17.Thannheimer, FranzFranz Thannheimer Niemcy46,553,515,25015,37515,37515,333
18.Haugen, AndersAnders Haugen Stany Zjednoczone51,053,014,87515,50015,50015,291
19.Kratzer, AloisAlois Kratzer Niemcy49,554,014,43714,68715,43714,853
20.Bím, JosefJosef Bím Czechosłowacja49,551,014,68714,81214,43714,728
21.Wondrak, KarlKarl Wondrak Czechosłowacja48,549,014,31214,68714,43714,478
22.Järvinen, EskoEsko Järvinen Finlandia45,047,513,93714,43713,56213,978
23.Gąsienica Sieczka, StanisławStanisław Gąsienica Sieczka Polska41,058,014,00013,37514,37413,917
24.Balmat, KléberKléber Balmat Francja44,054,013,37514,75013,37513,833
25.Rozmus, AleksanderAleksander Rozmus Polska41,053,012,87513,37513,25013,166
26.Payot, MartialMartial Payot Francja40,547,012,56213,06212,43712,678
27.Krzeptowski I, AndrzejAndrzej Krzeptowski I Polska41,546,512,43712,93712,43712,604
28.Thams, Jacob TullinJacob Tullin Thams Norwegia56,573,0[a]11,18713,68712,81212,562
29.Bosio, HaraldHarald Bosio Austria36,552,012,31211,81212,06212,062
30.Vuilleumier, GérardGérard Vuilleumier Szwajcaria57,562,0[b]11,68711,56212,81212,020
31.Eriksson, SvenSven Eriksson Szwecja52,062,5[a]11,12512,00011,37511,500
32.Trojani, BrunoBruno Trojani Szwajcaria48,563,0[b]9,56211,38511,43710,782
33.Bernasconi, LuigiLuigi Bernasconi Włochy46,559,0[b]10,31210,3129,43710,020
34.Zampatti, LucianoLuciano Zampatti Włochy48,0[b]49,510,6878,18710,1879,687
35.Maffioli, JosephJoseph Maffioli Francja35,040,08,1257,8758,3758,125
36.Kleppen, HansHans Kleppen Norwegia56,5[b]64,5[b]4,5004,5007,5006,500
37.Czech, BronisławBronisław Czech Polska56,5[b]62,5[b]5,0007,0007,0006,333
38.Ban, MotohikoMotohiko Ban Japonia34,0[b]39,04,0003,7504,2504,000

Uwagi

  1. a b c d e f g h i Tym skokiem zawodnik poprawił rekord olimpijski.
  2. a b c d e f g h i Skok zakończony upadkiem.

Przypisy

  1. Ski Jumping at the 1928 Sankt Moritz Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-10)].
  2. Ski Jumping at the 1924 Chamonix Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-03-09)].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Ski jumping pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Ski jumping
Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Bronze medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Brązowy medal z pucharem.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.