Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972

Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972
19681976
Data611 lutego 1972
GospodarzJaponia Sapporo
Dyscyplinaskoki narciarskie
Mężczyźni
konkurs indywidualny
na skoczni K-86
Japonia Yukio Kasaya
konkurs indywidualny
na skoczni K-110
Wojciech Fortuna
Klasyfikacja medalowa
Zwycięzca Japonia

Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1972 – zawody olimpijskie w skokach narciarskich przeprowadzone pomiędzy 6 a 11 lutego 1972 roku w ramach zimowych igrzysk w Sapporo.

Podczas igrzysk rozegrane zostały dwie konkurencje w skokach narciarskich – 6 lutego były to zawody na obiekcie Miyanomori (K-86), a 11 lutego na obiekcie Ōkurayama (K-110). W pierwszym konkursie mistrzem olimpijskim został Yukio Kasaya, srebro zdobył Akitsugu Konno, a brązowy medal wywalczył Seiji Aochi. W konkursie na skoczni dużej triumfował Wojciech Fortuna, drugie miejsce zajął Walter Steiner, a trzecie Rainer Schmidt. Medal Fortuny był pierwszym złotym medalem zdobytym przez polskiego sportowca na zimowych igrzyskach olimpijskich[1].

Łącznie w zawodach wystartowało 62 skoczków narciarskich z szesnastu narodowych reprezentacji. Najmłodszym zawodnikiem, który wziął udział w konkursach olimpijskich w skokach narciarskich, był Siergiej Janin (18 lat i 120 dni), natomiast najstarszym Koba Cakadze (37 lata i 176 dni)[1].

Po raz jedenasty skoczkowie narciarscy rywalizowali o medale igrzysk olimpijskich.

Wyniki

Konkurs indywidualny na skoczni K-86 (6 lutego 1972)

MiejsceSkoczekKrajSeria 1Seria 2Wynik punktowy
1.Gold medal with cup.svg Kasaya, YukioYukio Kasaya Japonia84,079,0244,2
2.Silver medal with cup.svg Konno, AkitsuguAkitsugu Konno Japonia82,579,0234,8
3.Bronze medal with cup.svg Aochi, SeijiSeiji Aochi Japonia83,577,5229,5
4.Mork, IngolfIngolf Mork Norwegia78,078,0225,5
5.Raška, JiříJiří Raška Czechosłowacja78,578,0224,8
6.Fortuna, WojciechWojciech Fortuna Polska82,076,5222,0
7.Napałkow, GarijGarij Napałkow ZSRR79,576,0220,2
7.Kodejška, KarelKarel Kodejška Czechosłowacja80,075,5220,2
9.Cakadze, KobaKoba Cakadze ZSRR77,577,5219,9
10.Štefančič, PeterPeter Štefančič Jugosławia77,077,5218,1
11.Hubač, ZbyněkZbyněk Hubač Czechosłowacja80,074,0217,8
11.Prydz, FrithjofFrithjof Prydz Norwegia80,074,0217,8
11.Nordgren, RolfRolf Nordgren Szwecja82,574,0217,8
14.Steiner, WalterWalter Steiner Szwajcaria79,076,0217,4
15.Schmidt, RainerRainer Schmidt NRD80,575,0217,2
16.von Grünigen, ErnstErnst von Grünigen Szwajcaria78,074,5212,4
17.Miettinen, RaunoRauno Miettinen Finlandia75,575,5212,0
18.Glaß, HenryHenry Glaß NRD78,073,5211,8
18.Käyhkö, TaunoTauno Käyhkö Finlandia76,075,5211,8
20.Kalinin, JurijJurij Kalinin ZSRR78,573,5211,6
21.Żegłanow, AnatolijAnatolij Żegłanow ZSRR73,575,0210,0
22.Schmid, HansHans Schmid Szwajcaria76,573,5208,9
23.Fujisawa, TakashiTakashi Fujisawa Japonia81,068,0207,8
24.Krzysztofiak, AdamAdam Krzysztofiak Polska75,573,5207,3
25.Ylianttila, KariKari Ylianttila Finlandia76,073,5206,6
26.Wanner, RudolfRudolf Wanner Austria77,074,0205,0
27.Pudgar, DaniloDanilo Pudgar Jugosławia79,568,5204,7
28.Zehnder, SeppSepp Zehnder Szwajcaria76,072,0203,7
29.Höhnl, RudolfRudolf Höhnl Czechosłowacja73,573,5201,6
29.Bachler, ReinholdReinhold Bachler Austria73,573,5201,6
31.Aschenbach, Hans-GeorgHans-Georg Aschenbach NRD74,069,5198,5
32.Pawlusiak, TadeuszTadeusz Pawlusiak Polska73,571,5197,9
33.Skarseth, Nils-PerNils-Per Skarseth Norwegia73,571,0197,6
34.Martin, JerryJerry Martin Stany Zjednoczone76,069,5197,2
35.Pudgar, DragoDrago Pudgar Jugosławia73,573,5197,1
36.Golser, MaxMax Golser Austria73,073,5195,8
37.Mesec, MarjanMarjan Mesec Jugosławia74,071,0195,4
38.Wolf, ManfredManfred Wolf NRD77,581,0195,0
39.Gąsienica-Daniel, StanisławStanisław Gąsienica-Daniel Polska73,572,5194,0
40.Mezl, ZdenekZdenek Mezl Kanada74,070,0192,8
41.Steele, RonRon Steele Stany Zjednoczone75,071,5192,3
42.Lundqvist, AndersAnders Lundqvist Szwecja71,068,0191,8
43.Poirot, GilbertGilbert Poirot Francja69,571,0188,7
44.Kvendbo, UlfUlf Kvendbo Kanada70,571,0187,8
45.Rautionaho, EskoEsko Rautionaho Finlandia73,567,0187,7
46.Göllner, GüntherGünther Göllner RFN74,066,0185,9
47.Grosche, AlfredAlfred Grosche RFN70,069,0182,8
48.Gulyas, RickRick Gulyas Kanada71,070,5181,3
49.Schwinghammer, SeppSepp Schwinghammer RFN68,568,5180,1
50.Swor, GregGreg Swor Stany Zjednoczone70,567,0179,4
51.Bjørnebye, Jo IngeJo Inge Bjørnebye Norwegia68,567,0174,2
52.Berry, ScottScott Berry Stany Zjednoczone67,566,0172,0
53.Macle, AlainAlain Macle Francja67,562,5165,9
54.Richard, YvanYvan Richard Francja68,063,5164,3
55.Damolin, EzioEzio Damolin Włochy68,062,5162,7
56.Wilson, PeterPeter Wilson Kanada64,560,5149,4

Konkurs indywidualny na skoczni K-110 (11 lutego 1972)

MiejsceSkoczekKrajSeria 1Seria 2Wynik punktowy
1.Gold medal with cup.svg Fortuna, WojciechWojciech Fortuna Polska111,087,5219,9
2.Silver medal with cup.svg Steiner, WalterWalter Steiner Szwajcaria94,0103,0219,8
3.Bronze medal with cup.svg Schmidt, RainerRainer Schmidt NRD98,5101,0219,3
4.Käyhkö, TaunoTauno Käyhkö Finlandia95,0100,5219,2
5.Wolf, ManfredManfred Wolf NRD107,089,5215,1
6.Napałkow, GarijGarij Napałkow ZSRR99,592,0210,1
7.Kasaya, YukioYukio Kasaya Japonia106,085,0209,4
8.Pudgar, DaniloDanilo Pudgar Jugosławia92,597,5206,0
9.Rautionaho, EskoEsko Rautionaho Finlandia93,099,0205,8
10.Raška, JiříJiří Raška Czechosłowacja99,089,0204,7
11.Nordgren, RolfRolf Nordgren Szwecja97,592,5203,5
12.Konno, AkitsuguAkitsugu Konno Japonia98,088,5199,1
13.Ylianttila, KariKari Ylianttila Finlandia91,592,5197,4
14.Fujisawa, TakashiTakashi Fujisawa Japonia95,586,0197,1
15.Hubač, ZbyněkZbyněk Hubač Czechosłowacja91,591,5194,7
15.Prydz, FrithjofFrithjof Prydz Norwegia85,095,5194,7
17.Mezl, ZdenekZdenek Mezl Kanada98,089,0194,3
18.Pawlusiak, TadeuszTadeusz Pawlusiak Polska87,090,0183,3
19.Itagaki, HiroshiHiroshi Itagaki Japonia90,084,0183,1
20.Glaß, HenryHenry Glaß NRD91,084,0183,0
21.Janin, SiergiejSiergiej Janin ZSRR89,087,0181,4
22.Zehnder, SeppSepp Zehnder Szwajcaria92,584,0181,1
23.Pudgar, DragoDrago Pudgar Jugosławia91,584,0179,7
24.Bachler, ReinholdReinhold Bachler Austria88,589,5179,2
25.Steele, RonRon Steele Stany Zjednoczone86,589,0177,7
26.Škoda, LeošLeoš Škoda Czechosłowacja89,585,0176,3
27.Göllner, GüntherGünther Göllner RFN90,087,0175,3
28.Mork, IngolfIngolf Mork Norwegia89,083,0173,3
29.Krzysztofiak, AdamAdam Krzysztofiak Polska84,085,0173,1
30.Swor, GregGreg Swor Stany Zjednoczone80,591,5172,8
31.Gąsienica-Daniel, StanisławStanisław Gąsienica-Daniel Polska83,086,0171,1
32.Miettinen, RaunoRauno Miettinen Finlandia83,087,5170,7
32.Żegłanow, AnatolijAnatolij Żegłanow ZSRR80,590,0170,7
34.Bjørnebye, Jo IngeJo Inge Bjørnebye Norwegia85,581,5167,8
35.Cakadze, KobaKoba Cakadze ZSRR93,090,0165,2
36.Martin, JerryJerry Martin Stany Zjednoczone89,077,5163,1
37.Wirkola, BjørnBjørn Wirkola Norwegia93,074,5162,5
37.Mesec, MarjanMarjan Mesec Jugosławia83,084,5162,5
39.Wosipiwo, HeinzHeinz Wosipiwo NRD82,087,0159,6
39.Wilson, PeterPeter Wilson Kanada83,083,5159,6
41.Lundqvist, AndersAnders Lundqvist Szwecja84,578,0158,0
42.Schmid, HansHans Schmid Szwajcaria94,589,0156,4
43.Golser, MaxMax Golser Austria86,078,0153,6
44.von Grünigen, ErnstErnst von Grünigen Szwajcaria82,078,0153,0
45.Kvendbo, UlfUlf Kvendbo Kanada79,080,0152,6
46.Wanner, RudolfRudolf Wanner Austria79,083,0152,3
47.Berry, ScottScott Berry Stany Zjednoczone79,081,5151,7
48.Štefančič, PeterPeter Štefančič Jugosławia79,084,0145,2
49.Richard, YvanYvan Richard Francja77,078,5142,2
50.Macle, AlainAlain Macle Francja76,071,0122,8
51.Gaillard, JacquesJacques Gaillard Francja72,073,5122,7
52.Grosche, AlfredAlfred Grosche RFN84,077,5119,6
Schwinghammer, SeppSepp Schwinghammer RFNDNSDNS
Kodejška, KarelKarel Kodejška CzechosłowacjaDNSDNS
Poirot, GilbertGilbert Poirot FrancjaDNSDNS

Przypisy

  1. a b Ski Jumping at the 1972 Sapporo Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-08)].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Ski jumping pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Ski jumping
Flag of Poland (1928–1980).svg
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Bronze medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Brązowy medal z pucharem.
Flag of SFR Yugoslavia.svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.