Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980

Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980
19761984
Data

17–23 lutego 1980

Gospodarz

Lake Placid

Dyscyplina

skoki narciarskie

Mężczyźni
konkurs indywidualny
na skoczni K-86

Austria Toni Innauer

konkurs indywidualny
na skoczni K-114

Finlandia Jouko Törmänen

Klasyfikacja medalowa
Zwycięzca

 Austria

Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1980 – zawody olimpijskie w skokach narciarskich przeprowadzone w dniach 17–23 lutego 1980 roku w ramach igrzysk w Lake Placid.

Podczas igrzysk rozegrane zostały dwa konkursy skoków narciarskich. Były to zawody indywidualne na skoczniach w Lake Placid – o punkcie konstrukcyjnym umieszczonym na 86 i 114 metrze. W konkursie na obiekcie normalnym najlepszym zawodnikiem był Toni Innauer, a na skoczni dużej mistrzem olimpijskim został Jouko Törmänen. Srebrne medale wywalczyli Manfred Deckert i Hirokazu Yagi na skoczni K-86 oraz Hubert Neuper na K-114, natomiast brązowym medalistą drugiego konkursu został Jari Puikkonen.

Łącznie w zawodach wystartowało 55 skoczków narciarskich z szesnastu narodowych reprezentacji. Najmłodszym zawodnikiem, który wziął udział w konkursach olimpijskich, był Steve Collins (15 lat i 341 dni), natomiast najstarszym – Tauno Käyhkö (29 lat i 293 dni)[1].

Po raz trzynasty skoczkowie narciarscy rywalizowali o medale igrzysk olimpijskich. Tytułów mistrzowskich z igrzysk w 1976 roku bronili: Hans-Georg Aschenbach (skocznia normalna) i Karl Schnabl (skocznia duża)[2].

Wyniki

Konkurs indywidualny na skoczni K-86 (17.02.1980)

MZawodnikPaństwoSeria 1Seria 2Nota łączna
SkokNotaSkokNota
1.Gold medal with cup.svg Innauer, ToniToni Innauer Austria89,0131,690,0134,7266,3
2.Silver medal with cup.svg Deckert, ManfredManfred Deckert NRD85,0121,788,0127,5249,2
2.Silver medal with cup.svg Yagi, HirokazuHirokazu Yagi Japonia87,0128,983,5120,3249,2
4.Akimoto, MasahiroMasahiro Akimoto Japonia83,5120,887,5127,7248,5
5.Kokkonen, PenttiPentti Kokkonen Finlandia86,0126,883,5120,8247,6
6.Neuper, HubertHubert Neuper Austria82,5116,788,5128,8245,5
7.Groyer, AlfredAlfred Groyer Austria85,5124,583,5120,8245,3
8.Törmänen, JoukoJouko Törmänen Finlandia83,0119,085,5124,5243,5
9.Sumi, HansjörgHansjörg Sumi Szwajcaria83,0117,586,5125,1242,6
10.Bobak, StanisławStanisław Bobak Polska86,0124,882,0117,4242,2
11.Weber, MartinMartin Weber NRD83,0118,583,5118,3236,8
12.Kogler, ArminArmin Kogler Austria85,0123,279,0111,6234,8
13.Ruud, RogerRoger Ruud Norwegia81,0113,384,5120,9234,2
14.Sætre, JohanJohan Sætre Norwegia83,0118,081,0113,8231,8
15.Glaß, HenryHenry Glaß NRD81,0114,881,5116,6231,4
16.Puikkonen, JariJari Puikkonen Finlandia81,0115,880,0111,7227,5
17.Davis, JeffJeff Davis Stany Zjednoczone80,0105,784,0120,6226,3
18.Bergerud, PerPer Bergerud Norwegia80,0110,781,0113,3224,0
19.Leitner, PeterPeter Leitner Niemcy81,0114,377,5108,7223,0
20.Danneberg, JochenJochen Danneberg NRD83,5118,877,0103,9222,7
21.Borowitin, AleksiejAleksiej Borowitin ZSRR80,5115,076,0105,3220,3
22.Škoda, LeošLeoš Škoda Czechosłowacja75,0100,783,0119,0219,7
23.McNeill, ChrisChris McNeill Stany Zjednoczone79,0110,174,5102,4212,5
24.Moullier, BernardBernard Moullier Francja79,0108,177,0102,4210,5
25.Schwarz, HubertHubert Schwarz Niemcy80,0113,272,095,9209,1
26.Maki, JimJim Maki Stany Zjednoczone81,0113,872,094,9208,7
27.Mobekk, IvarIvar Mobekk Norwegia74,097,680,5111,0208,6
28.Collins, SteveSteve Collins Kanada81,0111,872,095,9207,7
29.Kawabata, TakafumiTakafumi Kawabata Japonia79,0111,171,596,1207,2
30.Käyhkö, TaunoTauno Käyhkö Kanada78,5108,871,596,6205,4
31.Własow, WładimirWładimir Własow ZSRR80,0109,271,595,6204,8
32.Ylianttila, KariKari Ylianttila Finlandia76,0105,872,097,4203,2
33.Iwanow, JurijJurij Iwanow ZSRR71,093,878,0106,5200,3
34.Holmlund, JanJan Holmlund Szwecja75,0101,771,093,8195,5
35.Colin, GérardGérard Colin Francja69,587,977,0105,9193,8
36.Denney, JamesJames Denney Stany Zjednoczone70,093,275,099,7192,9
37.Mösching, RobertRobert Mösching Szwajcaria74,097,673,095,0192,6
38.Tomasi, LidoLido Tomasi Włochy72,093,474,099,1192,5
39.Samek, JosefJosef Samek Czechosłowacja67,584,779,0105,6190,3
40.Pawlusiak, StanisławStanisław Pawlusiak Polska72,094,970,088,2183,1
41.Bulau, HorstHorst Bulau Kanada64,579,475,0100,7180,1
42.Aizawa, HiroyasuHiroyasu Aizawa Japonia69,588,468,088,5176,9
43.Egloff, PaulPaul Egloff Szwajcaria65,080,270,591,5171,7
44.Tepeš, MiranMiran Tepeš Jugosławia66,078,371,093,3171,6
45.Benedik, BraneBrane Benedik Jugosławia62,071,467,578,2149,6
46.Szakirow, AndriejAndriej Szakirow ZSRR61,072,863,574,3147,1
47.Fijas, PiotrPiotr Fijas Polska79,5109,459,034,6144,0
48.Norčič, BogdanBogdan Norčič Jugosławia55,050,762,073,9124,6

Konkurs indywidualny na skoczni K-114 (23.02.1980)

MZawodnikPaństwoSeria 1Seria 2Nota łączna
SkokNotaSkokNota
1.Gold medal with cup.svg Törmänen, JoukoJouko Törmänen Finlandia114,5133,5117,0137,5271,0
2.Silver medal with cup.svg Neuper, HubertHubert Neuper Austria113,0129,9114,5132,5262,4
3.Bronze medal with cup.svg Puikkonen, JariJari Puikkonen Finlandia110,5126,4108,5122,1248,5
4.Innauer, ToniToni Innauer Austria110,0126,2107,0119,5245,7
5.Kogler, ArminArmin Kogler Austria110,0123,7108,0121,9245.6
6.Ruud, RogerRoger Ruud Norwegia110,0122,7109,0120,3243,0
7.Sumi, HansjörgHansjörg Sumi Szwajcaria117,0135,0100,0107,7242,7
8.Denney, JamesJames Denney Stany Zjednoczone109,0123,8104,0115,3239,1
9.Collins, SteveSteve Collins Kanada112,5126,7102,5111,7238,4
10.Akimoto, MasahiroMasahiro Akimoto Japonia104,0113,8108,0120,9234,7
11.Glaß, HenryHenry Glaß NRD93,5105,6110,5126,4232,0
12.Kokkonen, PenttiPentti Kokkonen Finlandia105,0115,2105,0115,7230,9
13.Ylianttila, KariKari Ylianttila Finlandia102,0111,0106,0118,1229,1
14.Fijas, PiotrPiotr Fijas Polska107,0118,0101,0108,1226,1
15.Ostwald, KlausKlaus Ostwald NRD107,0119,098,5106,1225,1
16.Bergerud, PerPer Bergerud Norwegia108,0120,998,0103,9224,8
17.Mösching, RobertRobert Mösching Szwajcaria108,0118,498,5104,1222,5
18.Leitner, PeterPeter Leitner Niemcy106,0116,698,0104,9221,5
19.Yagi, HirokazuHirokazu Yagi Japonia96,5103,3105,5116,9220,2
20.Deckert, ManfredManfred Deckert NRD102,0111,0100,0108,2219,2
21.Škoda, LeošLeoš Škoda Czechosłowacja106,0116,696,0100,6217,2
22.Bobak, StanisławStanisław Bobak Polska104,0112,397,0102,0214,3
23.Samek, JosefJosef Samek Czechosłowacja97,0103,0102,0110,5213,5
24.Mobekk, IvarIvar Mobekk Norwegia99,0102,8102,5109,7212,5
25.Millonig, HansHans Millonig Austria97,0101,5100,5107,4208,9
26.Käyhkö, TaunoTauno Käyhkö Kanada98,0104,497,5104,2208,6
27.Malmquist, WalterWalter Malmquist Stany Zjednoczone97,0104,095,5101,4205,4
28.Własow, WładimirWładimir Własow ZSRR97,0103,596,5101,8205,3
29.Bulau, HorstHorst Bulau Kanada100,5106,995,098,2205,1
30.Lustenberger, KarlKarl Lustenberger Szwajcaria98,0104,495,098,7203,1
31.Sætre, JohanJohan Sætre Norwegia97,0102,095,0100,2202,2
32.Kawabata, TakafumiTakafumi Kawabata Japonia102,5111,290,090,2201,4
33.Duschek, HaraldHarald Duschek NRD95,598,995,099,7198,6
34.Iwanow, JurijJurij Iwanow ZSRR97,0103,592,093,5197,0
35.Aizawa, HiroyasuHiroyasu Aizawa Japonia95,099,293,596,1195,3
36.Borowitin, AleksiejAleksiej Borowitin ZSRR91,591,896,0101,6193,4
37.Moullier, BernardBernard Moullier Francja92,092,594,095,8188,3
38.Norčič, BogdanBogdan Norčič Jugosławia87,084,598,0102,9187,4
39.Szakirow, AndriejAndriej Szakirow ZSRR96,599,390,087,7187,0
40.Tepeš, MiranMiran Tepeš Jugosławia96,096,189,088,3184,4
41.Schwarz, HubertHubert Schwarz Niemcy104,5115,578,066,4181,9
42.Colin, GérardGérard Colin Francja89,086,891,593,8180,6
43.Pawlusiak, StanisławStanisław Pawlusiak Polska92,092,588,586,6179,1
44.Davis, JeffJeff Davis Stany Zjednoczone96,099,683,076,9176,5
45.Zuehlke, ReedReed Zuehlke Stany Zjednoczone98,0100,479,068,8169,2
46.Tomasi, LidoLido Tomasi Włochy87,583,288,085,9169,1
47.Egloff, PaulPaul Egloff Szwajcaria91,587,888,079,4167,2
48.Weinbuch, HermannHermann Weinbuch Niemcy85,083,280,072,2155,4
49.Benedik, BraneBrane Benedik Jugosławia77,060,584,077,8138,3
50.Holmlund, JanJan Holmlund Szwecja75,026,226,2

Przypisy

  1. Ski Jumping at the 1980 Lake Placid Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-08)].
  2. Ski Jumping at the 1976 Innsbruck Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-18)].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Ski jumping pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Ski jumping
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Flag of SFR Yugoslavia.svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Bronze medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Brązowy medal z pucharem.
Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.