Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998

Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998
19942002
Data

11–17 lutego 1998

Gospodarz

Nagano

Liczba konkurencji

3

Zwycięzcy
konkurs indywidualny
na skoczni K-90

Finlandia Jani Soininen

konkurs indywidualny
na skoczni K-120

Japonia Kazuyoshi Funaki

konkurs drużynowy
na skoczni K-120

 Japonia

Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998 – zawody olimpijskie w skokach narciarskich, które odbyły się pomiędzy 11 a 17 lutego 1998 w ramach igrzysk w Nagano.

Podczas igrzysk rozegrano trzy konkurencje w skokach narciarskich: 11 lutego – na obiekcie normalnym (K90), 15 lutego – na obiekcie dużym (K120), a 17 lutego zawody drużynowe na skoczni dużej. W konkurencjach indywidualnych najlepsi okazali się Jani Soininen i Kazuyoshi Funaki. Każdy z nich zdobył po dwa medale – jeden złoty i jeden srebrny. Soininen został mistrzem olimpijskim na skoczni normalnej, a Funaki na skoczni dużej. Brązowymi medalistami zostali natomiast: Andreas Widhölzl na obiekcie K90 oraz Masahiko Harada na skoczni K120. W konkursie drużynowym triumfowali Japończycy, wyprzedzając Niemców i Austriaków.

Łącznie w zawodach wystartowało 68 skoczków narciarskich z dziewiętnastu narodowych reprezentacji. Najmłodszym zawodnikiem, który wziął udział w konkursach olimpijskich w skokach narciarskich, był Kim Hyun-ki (15 lat i 3 dni), natomiast najstarszym – Aleksandr Kołmakow (31 lat i 68 dni)[1].

Przed igrzyskami

Organizacja

W 1987 rozpoczęto planowanie igrzysk olimpijskich w Nagano. Jednak w mieście-organizatorze zawodów nie było skoczni, na których można byłoby przeprowadzić konkursy w skokach narciarskich. W związku z tym Komitet Organizacyjny, odpowiedzialny za przygotowanie odpowiednich obiektów, zdecydował się na wybudowanie do tego celu kompleksu skoczni w Hakubie. Zostały one ukończone w listopadzie 1992. Koszt ich budowy wyniósł ok. 100 milionów marek niemieckich (50 milionów euro)[2][3].

Zawody indywidualne w skokach narciarskich rozegrano według nowej formuły. Zgodnie z nią do serii finałowej kwalifikowało się wyłącznie trzydziestu zawodników z najlepszymi wynikami. Poprzednio w obu seriach mogli wziąć udział wszyscy zawodnicy startujący w zawodach[4].

Tło zawodów

Na poprzednich Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1994 w Lillehammer przeprowadzone zostały trzy konkursy skoków narciarskich. W zawodach na skoczni dużej K120, rozegranych 20 lutego 1994, triumfował Jens Weißflog. Srebrny medal wywalczył Espen Bredesen, a brązowy – Andreas Goldberger[5]. Dwa dni później odbył się drużynowy konkurs na skoczni dużej, w którym zwyciężyły Niemcy przed Japonią i Austrią[6]. Ostatnimi zawodami były zmagania na skoczni normalnej K90, które rozegrano 25 lutego 1994. Mistrzem olimpijskim został Espen Bredesen, srebrnym medalistą – Lasse Ottesen, a brązowym – Dieter Thoma[7].

Przed igrzyskami przeprowadzono 17 konkursów Pucharu Świata 1997/1998. Najwięcej zwycięstw na koncie mieli Japończycy Masahiko Harada i Kazuyoshi Funaki, którzy wygrywali czterokrotnie. Dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stawali: Jani Soininen, Andreas Widhölzl i Sven Hannawald. Ponadto po jedną wygraną w zawodach Pucharu Świata osiągnęli: Dieter Thoma, Kristian Brenden i Primož Peterka[8].

Na przełomie 1997 i 1998 w ramach Pucharu Świata odbył się 46. Turniej Czterech Skoczni, w którym zwyciężył Kazuyoshi Funaki. Drugie miejsce zajął Sven Hannawald, a na trzecim sklasyfikowany został Janne Ahonen[9].

Przed igrzyskami w Nagano w dniach 24 – 25 stycznia 1998 na Heini-Klopfer-Skiflugschanze w Oberstdorfie rozegrano 15. Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich. Tytuł wywalczył Kazuyoshi Funaki, wicemistrzem został Sven Hannawald, a brązowy medal zdobył Dieter Thoma[10].

Obiekty

Podczas igrzysk olimpijskich w 1998 roku zawody w skokach narciarskich rozgrywane były na dwóch skoczniach normalnej (K90) i dużej (K120). Obydwa obiekty, zbudowane specjalnie na igrzyska olimpijskie, zlokalizowane są w kompleksie skoczni w Hakubie[3].

Nazwa skoczniMiejscowośćPunkt KPunkt juryRekord skoczni[a]
Hakuba-jump-dai.jpgHakuba K90Japonia HakubaK9094 m96,0 m[3]Finlandia Samppa Lajunen30.01.1997
Hakuba K120K120126 m131,5 m[3]Japonia Noriaki Kasai26.01.1997

Jury

Dyrektorem konkursów w skokach narciarskich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998 był Akio Kasaya oraz z ramienia Międzynarodowej Federacji NarciarskiejWalter Hofer. Funkcję delegata technicznego sprawował Torbjørn Yggeseth, a jego asystentem był Wolfgang Happle. Ponadto, skoki we wszystkich trzech konkursach oceniało po pięciu sędziów, którzy przyznawali zawodnikom noty punktowe za styl. Składy sędziowskie, wraz z miejscami zajmowanymi na wieży, przedstawia poniższa tabela[11].

SędziaKrajStanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. ind. K90
Stanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. ind. K120
Stanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. druż. K120
Maurice Arbez FrancjaCA
Jerzy Bronisław Cieślar PolskaCD
Tapio Junnonen FinlandiaBAE
Yukio Kasaya JaponiaDEB
Peter Öberg SzwecjaAD
Walter Anton Vogel NiemcyEBC

Przebieg zawodów

Konkurs na skoczni normalnej

Andreas Widhölzl – brązowy medalista zimowych igrzysk olimpijskich na skoczni normalnej

Pierwszymi zawodami rozegranymi podczas igrzysk olimpijskich w Nagano był konkurs na skoczni normalnej K90, który odbył się 11 lutego 1998 roku. W zawodach wzięło udział 62 skoczków. Pierwszym zawodnikiem, który osiągnął 86 metrów, był reprezentant Austrii Reinhard Schwarzenberger. Po nim skakał Ari-Pekka Nikkola, który uzyskał 83 metry i zajmował trzecie miejsce. Z numerem 47 swoją próbę oddał Czech Jaroslav Sakala, ale 77,5 metra jakie uzyskał, klasyfikowało go poza pierwszą dziesiątką. Kolejnym skoczkiem był Andreas Goldberger, który lądował na 81 metrze i również on wypadł poza pierwszą dziesiątkę. Taką samą odległość uzyskał Norweg Henning Stensrud, ale otrzymał gorsze noty i sklasyfikowano go za Goldbergerem. Na prowadzeniu Schwarzenbergera, zmienił po skoku na 87,5 metra Noriaki Kasai. Taką samą odległość osiągnął Kristian Brenden, ale otrzymał gorsze noty i przegrywał z Japończykiem o 1,5 punktu. Z numerem 52 wystartował Hansjörg Jäkle, który skoczył 82 metry i zajmował dziewiąte miejsce. Kolejnym zawodnikiem był Stefan Horngacher, który uzyskał 85 metrów i plasował się na czwartym miejscu. Dobry skok na odległość 86,5 metra oddał Hiroya Saitō, co pozwoliło mu na objęcie trzeciego miejsca, ze stratą 3 punktów do Kasai. Skaczący tuż po Japończyku Janne Ahonen uzyskał taką samą odległość, ale otrzymał gorsze noty i przegrał z Saitō o 0,5 punktu. Następny na belce usiadł Sven Hannawald, który lądował na 83,5 metrze i zajmował ósme miejsce. Z numerem 57 swoją próbę na odległość 87 metrów oddał Słoweniec Primož Peterka i zajmował piąte miejsce. Na prowadzeniu Japończyka Kasai 0,5 punktu wyprzedził Andreas Widhölzl, który oddał skok na 88 metrów i uzyskał łączną notę 114,5. Bezpośrednio po Widhölzlu wystąpił Jani Soininen, który skoczył o dwa metry dalej i wyprzedził go o cztery punkty. Do końca pierwszej serii pozostało trzech zawodników. Jako pierwszy wystartował Masahiko Harada, który oddał najdalszy skok pierwszej serii 91,5 metra i o 2,5 punktu wyprzedził Soininena. Jako przedostatni zawodnik serii wystąpił Dieter Thoma, który oddał słaby skok na odległość 84,5 metra i zajmował 11 pozycję. Pierwszą serię zakończył skoczek japoński, Kazuyoshi Funaki, który osiągnął 87,5 metra i zajął czwarte miejsce. Po pierwszej serii skoków prowadził zatem Harada przed Soininenem i Widhölzlem[12].

W serii finałowej najdłuższy skok oddał Janne Ahonen, skacząc 91,5 metra. Ten rezultat pozwolił Finowi na awans w klasyfikacji konkursu z ósmej na czwartą pozycję. Drugą odległość serii finałowej 90,5 metra osiągnął Kazuyoshi Funaki. Dobre noty za styl pozwoliły Japończykowi sięgnąć po srebrny medal olimpijski. Taką samą odległość uzyskał trzeci po pierwszej serii Andreas Widhölzl. Austriak otrzymał jednak gorsze noty sędziowskie i ostatecznie zdobył brązowy medal olimpijski. Wicelider po pierwszej serii Jani Soininen, skacząc 89 metrów zdobył tytuł mistrza olimpijskiego. Uzyskał łączną notę 234,5 punktu. Japończyka Funaki wyprzedził o 1,0 punkt, a skoczka austriackiego o 2,0 punkty. Taką samą odległość uzyskał zajmujący po pierwszej serii dziewiąte miejsce Primož Peterka, co pozwoliło mu przesunąć się na szóste miejsce. Jako ostatni swój skok oddał Japończyk Masahiko Harada. Lider po pierwszej serii uzyskał odległość 84,5 metra i zajął piąte miejsce[13].

Konkurs na skoczni dużej

Drugim rozegranym konkursem w ramach zimowych igrzysk olimpijskich były zawody na skoczni dużej. Podobnie, jak na skoczni normalnej w zawodach wzięło udział 62 zawodników. Pierwszym skoczkiem, który osiągnął odległość 117 metrów był reprezentant Rosji Artur Chamidulin. Rosjanin prowadził w konkursie, aż do skoku Polaka Wojciecha Skupnia. Polak uzyskał 117 metrów, ale dzięki lepszym notom za styl wyprzedził Chamidulina o 1,5 punktu. O pół metra dalej od Skupnia skoczył Jakub Sucháček i został nowym liderem. Z numerem 38 wystąpił Nicolas Dessum, który skacząc 118,5 metra objął prowadzenie. Bezpośrednio po nim swoją próbę wykonał Takanobu Okabe. Japończyk lądując na 130 metrze z dużą przewagą objął prowadzenie w konkursie. Skaczący po Japończyku Roar Ljøkelsøy uzyskał 119,5 metra i plasował się tuż za Okabe. Do zmiany wicelidera doszło po skoku Lasse Ottesena, który uzyskał 121 metrów. Skaczący po Norwegu Mika Laitinen i Primož Peterka zajęli odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Najdłuższy skok pierwszej serii oddał Austriak Andreas Widhölzl, skacząc na odległość 131 metrów. Wysokie noty otrzymane od sędziów i punkty za odległość spowodowały, że Widhölzl wyprzedził Okabe o 4,8 punktu. Po skoku Austriaka do końca pierwszej serii pozostało czterech skoczków. Jako pierwszy wystartował Jani Soininen. Skoczył 129,5 metra i był trzeci. Kolejnym skoczkiem był reprezentant gospodarzy Masahiko Harada, który oddał skok na odległość 120 metrów i został sklasyfikowany na szóstym miejscu. Przedostatnim zawodnikiem był wicelider Pucharu Świata Dieter Thoma. Niemiec skoczył krótko, bo 114 metrów i zajmował 21 miejsce. Jako ostatni na belce startowej pojawił się Kazuyoshi Funaki. Lider Pucharu Świata lądował na 126 metrze i zajmował po pierwszej serii czwarte miejsce. Po pierwszej serii skoków prowadził zatem Widhölzl przed Okabe i Soininenem[14]

W serii finałowej najlepiej skoczył Harada, osiągając 136 metrów. Taka odległość pozwoliła Japończykowi stanąć na najniższym stopniu podium. Drugą odległość uzyskał inny reprezentant gospodarzy, Funaki. Lądował on na 132,5 metrze i zdobył tytuł mistrza olimpijskiego. Bardzo dobry rezultat osiągnął Reinhard Schwarzenberger, skacząc 131 metrów. Dzięki temu awansował z szesnastej na siódmą pozycję. Dwóch zawodników skoczyło po 130,5 metra. Byli to Primož Peterka oraz Michal Doležal. Obydwaj zanotowali spory awans w klasyfikacji generalnej. Słoweniec przesunął się z ósmej na piątą lokatę, a Czech awansował o dziesięć pozycji z osiemnastej na ósmą. Podobny awans, bo z dwudziestego drugiego na dwunaste zanotował Niemiec Thoma, skacząc 128 metrów. O metr krócej od Niemca skoczył Kristian Brenden, który przesunął się z dwudziestego czwartego miejsca na trzynaste. Zajmujący trzecie miejsce na półmetku rywalizacji Jani Soininen, po dobrym skoku na odległość 126,5 metra zapewnił sobie tytuł wicemistrza olimpijskiego. Dobry skok w drugiej serii oddał Wojciech Skupień i ostatecznie został sklasyfikowany na 11 miejscu[15].

Konkurs drużynowy na skoczni dużej

Ostatnią konkurencją skoków narciarskich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1998 był konkurs drużynowy na obiekcie dużym. Do startu w zawodach zostało zgłoszonych trzynaście drużyn i skoczkowie ze wszystkich drużyn wzięli udział w zawodach. W pierwszej kolejce skoków najdłuższe skoki oddali Sven Hannawald (125,5 m) i Takanobu Okabe (121,5 m), dzięki czemu na pierwszym miejscu plasowała się reprezentacja Niemiec, a na drugim Japonii. Trzecie miejsce po pierwszej turze skoków zajmowała Szwajcaria po skoku Sylvaina Freiholza na odległość 113,0 metrów. W drugiej grupie zawodników najlepszy okazał się reprezentant Japonii, Hiroya Saitō, który uzyskał 130 metrów. Drugą odległość osiągnął Austriak, Martin Höllwarth, skacząc 122,5 metra. Trzeci wynik w drugiej grupie należał do Františka Ježa, który skoczył 115 metrów. Prowadzenie w konkursie objęła Japonia, przed Austrią i Norwegią. W trzeciej rundzie najdalej skoczył Stefan Horngacher (104,5 m), dzięki czemu reprezentacja Austrii objęła prowadzenie. Drugi co do odległości skok tej tury oddał Michal Doležal (102,5 m), a półtora metra bliżej lądował Janne Ahonen. Po trzeciej rundzie na prowadzenie wyszła reprezentacja Austrii, wyprzedzając Japonię i Niemcy. W ostatniej, czwartej grupie, kończącej pierwszą serię konkursową najdłuższy skok oddał Kristian Brenden, skacząc 133 metry. Drugi pod względem długości skok należał do Dietera Thomy (130,0 m), a trzeci do Primoža Peterki (125,0 m). Sytuacja na półmetku pierwszej serii zmieniła się względem trzeciej kolejki – na prowadzeniu umocnili się Austriacy. Na drugie miejsce awansowali Niemcy, a na trzecie Norwegowie. Reprezentacja Japonii spadła na czwartą lokatę.

W pierwszej grupie serii finałowej najdalsze skoki oddali: Takanobu Okabe (137,0 m) co było najdłuższym rezultatem w całym konkursie, Henning Stensrud (130,0 m), Sven Hannawald (128,0 m) oraz Ari-Pekka Nikkola (122,0 m). Po raz kolejny doszło do zmiany lidera, którym zostali Japończycy. Drugie miejsce utrzymali Niemcy, a trzecie Norwegowie. Z pierwszego na czwarte miejsce spadła reprezentacja Austrii. W drugiej turze skoków najlepszy okazał się Martin Schmitt, który uzyskał 126,5 metra. Drugą odległość osiągnął Hiroya Saitō (124,0 m), a trzecią Martin Höllwarth (123,0 m). W klasyfikacji doszło do zmiany na trzecim miejscu, Norwegię wyprzedziła Austria. W przedostatniej kolejce najdłuższy skok oddał Masahiko Harada, który lądował na 137 metrze. Dziewięć metrów krócej skoczył reprezentant Finlandii, Janne Ahonen, dzięki czemu drużyna fińska zmniejszyła stratę do bezpośrednio ją wyprzedzających – Norwegii i Austrii. W ósmej, ostatniej kolejce skoków najdalej skoczył Andreas Widhölzl (136,5 m). Dobry skok oddał Jani Soininen (131,0 m) oraz Kazuyoshi Funaki (125,0 m). W końcowej klasyfikacji drużynowego konkursu olimpijskiego na pierwszym miejscu znaleźli się reprezentanci Japonii z przewagą 35,6 punktu nad drugimi Niemcami. Brązowy medal przypadł ekipie Austriaków.

Medaliści

Konkurs indywidualny na skoczni K90 (11.02.1998)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl[16]
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgFinlandia Jani Soininen90,0 m
118,5 pkt
89,0 m
116,0 pkt
19,5 • 19,5 • 19,5 • 19,5 • 19,5
19,5 • 19,0 • 19,5 • 18,5 • 19,5
234,5 pkt
Silver medal with cup.svgJaponia Kazuyoshi Funaki87,5 m
114,0 pkt
90,5 m
119,5 pkt
20,0 • 20,019,5 • 19,5 • 19,5
19,5 • 19,5 • 19,5 • 19,5 • 19,0
233,5 pkt1,0 pkt
Bronze medal with cup.svgAustria Andreas Widhölzl88,0 m
114,5 pkt
90,5 m
118,0 pkt
19,5 • 19,5 • 19,5 • 19,5 • 19,5
19,0 • 19,0 • 18,519,5 • 19,0
232,5 pkt2,0 pkt

Konkurs indywidualny na skoczni K120 (15.02.1998)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl[17]
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgJaponia Kazuyoshi Funaki126,0 m
129,8 pkt
132,5 m
142,5 pkt
19,5 • 20,0 • 19,5 • 19,520,0
20,0 • 20,0 • 20,0 • 20,020,0
272,3 pkt
Silver medal with cup.svgFinlandia Jani Soininen129,5 m
130,6 pkt
126,5 m
130,2 pkt
17,519,0 • 17,5 • 17,5 • 18,5
19,5 • 19,0 • 19,5 • 19,5 • 19,5
260,8 pkt11,5 pkt
Bronze medal with cup.svgJaponia Masahiko Harada120,0 m
117,0 pkt
136,0 m
141,3 pkt
19,0 • 19,0 • 19,0 • 18,519,5
17,017,5 • 17,5 • 17,5 • 17,5
258,3 pkt14,0 pkt

Konkurs drużynowy na skoczni K120 (17.02.1998)

MedalKrajImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl[18]
A • B • C • D • E
Nota łączna zawodnikaNota łączna drużynyStrata
Gold medal with cup.svgJaponia JaponiaTakanobu Okabe121,0 m
115,7 pkt
137,0 m
143,6 pkt
17,5 • 18,5 • 17,5 • 17,0 • 18,0
18,0 • 18,0 • 17,5 • 17,5 • 17,0
259,3 pkt933,0 pkt
Hiroya Saitō130,0 m
131,5 pkt
124,0 m
124,7 pkt
18,0 • 18,0 • 17,5 • 17,5 • 19,0
19,5 • 19,5 • 18,5 • 19,0 • 19,0
256,2 pkt
Masahiko Harada79,5 m
35,6 pkt
137,0 m
141,6 pkt
16,0 • 16,5 • 16,0 • 17,0 • 16,0
17,5 • 17,0 • 17,0 • 17,0 • 16,5
177,2 pkt
Kazuyoshi Funaki118,5 m
114,3 pkt
125,0 m
126,0 pkt
19,0 • 19,5 • 19,0 • 19,0 • 18,5
19,0 • 19,5 • 19,0 • 18,5 • 19,0
240,3 pkt
Silver medal with cup.svgNiemcy NiemcySven Hannawald125,5 m
125,4 pkt
128,0 m
132,9 pkt
18,5 • 18,019,0 • 18,5 • 18,5
19,5 • 19,5 • 19,5 • 19,0 • 19,5
258,3 pkt897,4 pkt35,6 pkt
Martin Schmitt98,0 m
73,9 pkt
126,5 m
126,2 pkt
17,5 • 17,5 • 18,0 • 18,0 • 18,0
18,0 • 18,0 • 18,5 • 19,0 • 18,0
200,1 pkt
Hansjörg Jäkle96,0 m
71,3 pkt
123,5 m
122,3 pkt
18,0 • 18,5 • 18,0 • 18,5 • 18,0
18,019,0 • 18,5 • 19,0 • 18,5
193,6 pkt
Dieter Thoma120,5 m
130,5 pkt
130,0 m
114,9 pkt
17,5 • 17,5 • 17,5 • 18,017,0
17,5 • 18,0 • 19,0 • 18,0 • 18,0
245,4 pkt
Bronze medal with cup.svgAustria AustriaReinhard Schwarzenberger101,5 m
83,2 pkt
118,5 m
113,3 pkt
19,0 • 18,0 • 18,5 • 19,0 • 19,0
19,0 • 18,5 • 19,0 • 18,5 • 18,5
196,5 pkt881,5 pkt51,5 pkt
Martin Höllwarth122,5 m
120,0 pkt
123,0 m
121,9 pkt
18,5 • 19,018,5 • 18,5 • 18,5
18,5 • 18,5 • 19,0 • 19,0 • 19,5
241,9 pkt
Stefan Horngacher104,5 m
83,6 pkt
108,0 m
92,9 pkt
16,5 • 18,0 • 18,016,0 • 17,0
18,0 • 18,0 • 18,5 • 19,0 • 18,0
176,5 pkt
Andreas Widhölzl123,0 m
123,9 pkt
136,5 m
142,7 pkt
19,5 • 19,0 • 19,5 • 19,5 • 19,5
18,0 • 17,5 • 18,0 • 17,5 • 17,5
266,6 pkt

Klasyfikacja medalowa

Klasyfikacja medalowa
Lp.PaństwoGold medal.svg
złoto
Silver medal.svg
srebro
Bronze medal.svg
brąz
GoldSilverBronze medals.svg
razem
1.Japonia Japonia2114
2.Finlandia Finlandia112
3.Niemcy Niemcy11
4.Austria Austria22

Wyniki

Konkurs indywidualny na skoczni K90 (11.02.1998)

MiejsceSkoczekKrajSkok 1Skok 2Wynik punktowy
1.Soininen, JaniJani SoininenFinlandia90,089,0234,5
2.Funaki, KazuyoshiKazuyoshi FunakiJaponia87,590,5233,5
3.Widhölzl, AndreasAndreas WidhölzlAustria88,090,5232,5
4.Ahonen, JanneJanne AhonenFinlandia86,591,5231,5
5.Harada, MasahikoMasahiko HaradaJaponia91,584,5228,5
6.Peterka, PrimožPrimož PeterkaSłowenia87,089,0223,0
7.Kasai, NoriakiNoriaki KasaiJaponia87,584,5221,5
8.Brenden, KristianKristian BrendenNorwegia87,584,0215,5
9.Saitō, HiroyaHiroya SaitōJaponia86,583,0213,5
10.Horngacher, StefanStefan HorngacherAustria85,084,5212,5
11.Schwarzenberger, ReinhardReinhard SchwarzenbergerAustria86,083,0211,0
11.Doležal, MichalMichal DoležalCzechy81,587,5211,0
13.Thoma, DieterDieter ThomaNiemcy84,583,0208,5
14.Hannawald, SvenSven HannawaldNiemcy83,584,0207,5
15.Nikkola, Ari-PekkaAri-Pekka NikkolaFinlandia83,083,5205,5
16.Dessum, NicolasNicolas DessumFrancja83,082,5202,0
17.Jäkle, HansjörgHansjörg JäkleNiemcy82,082,5200,5
18.Reuteler, BrunoBruno ReutelerSzwajcaria81,084,0200,0
19.Schmitt, MartinMartin SchmittNiemcy82,082,0199,5
20.Laitinen, MikaMika LaitinenFinlandia82,581,5199,0
21.Mateja, RobertRobert MatejaPolska81,582,0197,5
22.Goldberger, AndreasAndreas GoldbergerAustria81,081,5196,5
23.Stensrud, HenningHenning StensrudNorwegia81,081,0193,0
24.Jež, FrantišekFrantišek JežCzechy83,577,5192,5
25.Chamidulin, ArturArtur ChamidulinRosja78,580,5186,5
26.Sakala, JaroslavJaroslav SakalaCzechy77,580,5185,0
27.Wołkow, AleksandrAleksandr WołkowRosja78,079,5184,0
28.Sucháček, JakubJakub SucháčekCzechy77,581,0183,5
29.Freiholz, SylvainSylvain FreiholzSzwajcaria76,080,5182,0
30.Czwykow, DmitrijDmitrij CzwykowKazachstan79,075,0177,0
31.Kozłow, IwanIwan KozłowUkraina76,085,5
32.Cecon, RobertoRoberto CeconWłochy75,585,0
32.Skupień, WojciechWojciech SkupieńPolska76,085,0
32.Filimonow, StanisławStanisław FilimonowKazachstan75,585,0
35.Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria75,083,5
36.Bredesen, EspenEspen BredesenNorwegia74,582,5
37.Gay, JérômeJérôme GayFrancja74,082,0
38.Vrhovnik, BlažBlaž VrhovnikSłowenia74,581,0
39.Žonta, PeterPeter ŽontaSłowenia74,080,5
40.Ljøkelsøy, RoarRoar LjøkelsøyNorwegia74,080,0
40.Szybko, AlaksiejAlaksiej SzybkoBiałoruś74,080,0
42.Pietruszyn, NikołajNikołaj PietruszynRosja73,579,5
42.Franc, UrbanUrban FrancSłowenia74,079,5
42.Colby, CaseyCasey ColbyStany Zjednoczone73,079,5
42.Alborn, AlanAlan AlbornStany Zjednoczone74,079,5
46.Heung-chul, ChoiChoi Heung-chulKorea Południowa73,077,5
47.Hływka, WołodymyrWołodymyr HływkaUkraina73,077,0
48.Gajduk, PawiełPawieł GajdukKazachstan72,076,5
49.Weber, RandyRandy WeberStany Zjednoczone71,074,5
50.Siniauski, AlaksandrAlaksandr SiniauskiBiałoruś70,071,5
51.Małysz, AdamAdam MałyszPolska69,570,5
52.Doran, BrendanBrendan DoranStany Zjednoczone68,569,5
53.Yong-jik, ChoiChoi Yong-jikKorea Południowa69,069,0
54.Kobielew, WalerijWalerij KobielewRosja68,068,0
55.Cakadze, KachaberKachaber CakadzeGruzja69,066,5
56.Kohan, LubymLubym KohanUkraina67,563,5
56.Steinauer, MarcoMarco SteinauerSzwajcaria66,063,5
58.Kołmakow, AleksandrAleksandr KołmakowKazachstan67,563,0
59.Hyun-ki, KimKim Hyun-kiKorea Południowa65,561,5
60.Mesík, MartinMartin MesíkSłowacja65,061,0
61.Heung-su, KimKim Heung-suKorea Południowa64,559,5
62.Długopolski, KrystianKrystian DługopolskiPolska61,045,0

Konkurs indywidualny na skoczni K120 (15.02.1998)

MiejsceSkoczekKrajSkok 1Skok 2Wynik punktowy
1.Funaki, KazuyoshiKazuyoshi FunakiJaponia126,0132,5272,3
2.Soininen, JaniJani SoininenFinlandia129,5126,5260,8
3.Harada, MasahikoMasahiko HaradaJaponia120,0136,0258,3
4.Widhölzl, AndreasAndreas WidhölzlAustria131,0120,5258,2
5.Peterka, PrimožPrimož PeterkaSłowenia119,0130,5251,1
6.Okabe, TakanobuTakanobu OkabeJaponia130,0119,5250,1
7.Schwarzenberger, ReinhardReinhard SchwarzenbergerAustria115,5131,0244,2
8.Doležal, MichalMichal DoležalCzechy116,0130,5243,2
9.Ljøkelsøy, RoarRoar LjøkelsøyNorwegia119,5124,0242,3
10.Ottesen, LasseLasse OttesenNorwegia121,0122,0238,9
11.Skupień, WojciechWojciech SkupieńPolska117,0125,5237,5
12.Thoma, DieterDieter ThomaNiemcy114,0128,0235,6
13.Brenden, KristianKristian BrendenNorwegia113,0127,0234,5
14.Schmitt, MartinMartin SchmittNiemcy118,5123,0233,7
15.Sucháček, JakubJakub SucháčekCzechy117,5121,0229,3
16.Dessum, NicolasNicolas DessumFrancja118,5119,0228,5
17.Vrhovnik, BlažBlaž VrhovnikSłowenia116,0122,5226,8
18.Laitinen, MikaMika LaitinenFinlandia119,5115,5222,5
19.Reuteler, BrunoBruno ReutelerSzwajcaria115,5120,5222,3
20.Mateja, RobertRobert MatejaPolska116,5118,0219,6
21.Gay, JérômeJérôme GayFrancja115,5118,0219,3
22.Cecon, RobertoRoberto CeconWłochy116,0116,0217,6
23.Chamidulin, ArturArtur ChamidulinRosja117,0117,0217,2
24.Jež, FrantišekFrantišek JežCzechy113,0113,0208,7
25.Filimonow, StanisławStanisław FilimonowKazachstan111,0116,0206,6
26.Mesík, MartinMartin MesíkSłowacja112,0110,5198,0
27.Wołkow, AleksandrAleksandr WołkowRosja111,0101,5179,5
28.Žonta, PeterPeter ŽontaSłowenia114,598,5178,4
29.Hływka, WołodymyrWołodymyr HływkaUkraina109,098,5168,6
30.Colby, CaseyCasey ColbyStany Zjednoczone109,097,0165,8
31.Nikkola, Ari-PekkaAri-Pekka NikkolaFinlandia108,594,3
32.Siniauski, AlaksandrAlaksandr SiniauskiBiałoruś109,094,2
33.Steinauer, MarcoMarco SteinauerSzwajcaria108,093,9
34.Rihtar, MihaMiha RihtarSłowenia108,093,4
35.Kobielew, WalerijWalerij KobielewRosja108,092,9
36.Kozłow, IwanIwan KozłowUkraina108,091,9
37.Ahonen, JanneJanne AhonenFinlandia106,091,3
38.Stensrud, HenningHenning StensrudNorwegia106,589,7
39.Ammann, SimonSimon AmmannSzwajcaria106,089,3
40.Heung-chul, ChoiChoi Heung-chulKorea Południowa107,089,1
41.Freiholz, SylvainSylvain FreiholzSzwajcaria106,088,8
42.Gajduk, PawiełPawieł GajdukKazachstan104,587,1
43.Höllwarth, MartinMartin HöllwarthAustria104,586,6
44.Alborn, AlanAlan AlbornStany Zjednoczone102,582,5
45.Kruczek, ŁukaszŁukasz KruczekPolska102,081,6
46.Kołmakow, AleksandrAleksandr KołmakowKazachstan101,580,7
47.Saitō, HiroyaHiroya SaitōJaponia100,079,5
48.Hannawald, SvenSven HannawaldNiemcy100,078,0
49.Czwykow, DmitrijDmitrij CzwykowKazachstan101,576,2
50.Weber, RandyRandy WeberStany Zjednoczone98,575,3
51.Hyun-ki, KimKim Hyun-kiKorea Południowa98,072,9
52.Małysz, AdamAdam MałyszPolska97,071,1
53.Yong-jik, ChoiChoi Yong-jikKorea Południowa94,566,6
54.Pietruszyn, NikołajNikołaj PietruszynRosja94,566,1
55.Szybko, AlaksiejAlaksiej SzybkoBiałoruś94,565,1
56.Sakala, JaroslavJaroslav SakalaCzechy91,561,2
57.Jäkle, HansjörgHansjörg JäkleNiemcy92,061,1
58.Doran, BrendanBrendan DoranStany Zjednoczone91,558,7
59.Cakadze, KachaberKachaber CakadzeGruzja89,552,6
60.Horngacher, StefanStefan HorngacherAustria84,041,2
61.Kohan, LubymLubym KohanUkraina79,035,2
62.Heung-su, KimKim Heung-suKorea Południowa70,59,9

Konkurs drużynowy na skoczni K120 (17.02.1998)

MiejsceKrajZawodnikSkok 1Skok 2Wynik punktowy[19]Nota zespołu
1. JaponiaTakanobu Okabe121,5137,0259,3933,0
Hiroya Saitō130,0124,0256,2
Masahiko Harada79,5137,0177,2
Kazuyoshi Funaki118,5125,0240,3
2. NiemcySven Hannawald125,5128,0258,3897,4
Martin Schmitt98,0126,5200,1
Hansjörg Jäkle96,0123,5193,6
Dieter Thoma130,0120,5245,4
3. AustriaReinhard Schwarzenberger101,5118,5196,5881,5
Martin Höllwarth122,5123,0241,9
Stefan Horngacher104,5108,0176,5
Andreas Widhölzl123,0136,5266,6
4. NorwegiaHenning Stensrud109,0130,0226,2870,6
Lasse Ottesen115,5113,0208,8
Roar Ljøkelsøy93,0120,0180,9
Kristian Brenden133,0121,0254,7
5. FinlandiaAri-Pekka Nikkola103,5122,0202,9833,9
Mika Laitinen112,0102,5184,1
Janne Ahonen101,0128,0213,2
Jani Soininen113,0131,0233,7
6. SzwajcariaSylvain Freiholz113,0116,5211,1735,0
Marco Steinauer107,5103,0175,4
Simon Ammann81,5100,0117,7
Bruno Reuteler115,0123,5230,8
7. CzechyJakub Sucháček77,0120,5149,5710,3
František Jež115,5106,5199,1
Michal Doležal102,5126,5205,2
Jaroslav Sakala101,598,5156,5
8. PolskaAdam Małysz109,0108,5190,0684,2
Łukasz Kruczek105,5100,5165,8
Wojciech Skupień85,0107,0135,1
Robert Mateja112,0109,0193,3
9. RosjaNikołaj Pietruszyn90,0110,0153,0639,7
Artur Chamidulin96,0106,0152,1
Aleksandr Wołkow98,0102,5151,9
Walerij Kobielew96,5117,5182,7
10. SłoweniaMiha Rihtar94,0120,0180,7610,3
Peter Žonta65,5114,0104,1
Blaž Vrhovnik90,094,0123,2
Primož Peterka125,0103,5202,3
11. KazachstanPawieł Gajduk87,098,0126,0602,0
Aleksandr Kołmakow102,5109,5176,1
Dmitrij Czwykow95,0100,0143,5
Stanisław Filimonow77,0126,0156,4
12. Stany ZjednoczoneMichael Keuler94,597,5138,1490,7
Alan Alborn86,596,0120,0
Randy Weber82,095,0109,6
Casey Colby87,098,0123,0
13. Korea PołudniowaKim Heung-su89,585,0103,1373,8
Kim Hyun-ki75,086,576,7
Choi Yong-jik81,085,086,8
Choi Heung-chul74,5104,5107,2

Uwagi

  1. W tabeli podano rekordy skoczni, obowiązujące przed rozpoczęciem zawodów.

Przypisy

  1. Ski Jumping at the 1998 Nagano Winter Games. sports-reference.com. [dostęp 2012-02-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-25)]. (ang.).
  2. Hakuba (Japonia). skijumping.pl. [dostęp 2012-02-14]. (pol.).
  3. a b c d Olympic Ski Jumps Hakuba. skisprungschanzen.com. [dostęp 2013-04-15]. (pol.).
  4. Ski Jumping at the 1998 Nagano Winter Games. skiolimpic. [dostęp 2012-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-25)]. (ang.).
  5. Skoki narciarskie – Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1994: 20.02.1994 – Lillehammer (Norwegia) K-120. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2012-02-15]. (pol.).
  6. Skoki narciarskie – Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1994: 23.02.1994 – Lillehammer (Norwegia) K-120. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2012-02-15]. (pol.).
  7. Skoki narciarskie – Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1994: 25.02.1994 – Lillehammer (Norwegia) K-90. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2012-02-15]. (pol.).
  8. Skoki narciarskie – Puchar Świata 1997/1998. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2012-02-15]. (pol.).
  9. Skoki narciarskie – Turniej Czterech Skoczni 1997/1998. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2012-02-15]. (pol.).
  10. Skoki narciarskie – Mistrzostwa Świata w lotach 1998. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2012-02-15]. (pol.).
  11. The XVIII Olympic Winter Games Official Report III: Competition Results and Participants. la84foundation.org. s. 88-99. [dostęp 2012-03-30]. (ang.).
  12. Ski Jumping at the 1998 Nagano Winter Games: Men's Normal Hill, Individual Jump 1. sports-reference.com. [dostęp 2012-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-22)]. (ang.).
  13. Ski Jumping at the 1998 Nagano Winter Games: Men's Normal Hill, Individual. sports-reference.com. [dostęp 2012-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-08)]. (ang.).
  14. Ski Jumping at the 1998 Nagano Winter Games: Men's Large Hill, Individual Jump 1. sports-reference.com. [dostęp 2012-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-22)]. (ang.).
  15. Ski Jumping at the 1998 Nagano Winter Games: Men's Large Hill, Individual. sports-reference.com. [dostęp 2012-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-14)]. (ang.).
  16. 18th Winter Olympic Games in Nagano Ski Jumping / Normal Hill. skijump-db.net [web.archive.org], 2 listopada 2003. [dostęp 2012-02-12]. (ang.).
  17. 18th Winter Olympic Games in Nagano Ski Jumping / Large Hill. skijump-db.net [web.archive.org], 8 maja 2003. [dostęp 2012-02-12]. (ang.).
  18. 18th Winter Olympic Games in Nagano Ski Jumping / Large Hill Team. skijump-db.net [web.archive.org], 8 maja 2003. [dostęp 2012-02-22]. (ang.).
  19. 18th Winter Olympic Games in Nagano, Ski Jumping / Large Hill Team, Hakuba (JPN), Hakuba, K-Point : 120.0 m, February 17th 1998. skijump-db.net [web.archive.org], 15 kwietnia 2005. [dostęp 2013-07-28]. (ang.).

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Bronze medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Brązowy medal z pucharem.
Gold medal.svg
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Drawing of a gold medal, based on Olympic rings.svg.
Silver medal.svg
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Draw of a silver medal, based in Olympic rings.svg.
The joining of the rings is not correct drawn.
Bronze medal.svg
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Drawing of a bronze medal, based on Olympic rings.svg.
GoldSilverBronze medals.svg
Autor: Gerbilo, Licencja: CC BY-SA 3.0
Stacked olympic medals
Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Ski jumping pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Ski jumping
Hakuba-jump-dai.jpg
Autor: Ans~jawiki z japońskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
長野県北安曇郡白馬村 オリンピックジャンプ競技場 2005.09.23:投稿者自身による撮影
Andreas Widhölzl 2006 (2).jpg
Autor: Alexander Nilssen from Tromsø, Norway, Licencja: CC BY-SA 2.0
From the 2006 World Cup ski jumping event in Holmenkollen.