Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002

Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002
19982006
Data10 – 18 lutego 2002
GospodarzSalt Lake City
OrganizatorFIS
Liczba konkurencji3
Zwycięzcy
konkurs indywidualny
na skoczni K-90
Szwajcaria Simon Ammann
konkurs indywidualny
na skoczni K-120
Szwajcaria Simon Ammann
konkurs drużynowy
na skoczni K-120
 Niemcy

Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002 – zawody olimpijskie w skokach narciarskich przeprowadzone pomiędzy 10 a 18 lutego 2002 roku w ramach igrzysk w Salt Lake City.

W trakcie igrzysk rozegrane zostały trzy konkurencje w skokach narciarskich – 10 lutego były to zawody indywidualne na obiekcie K-90, 13 lutego – konkurs indywidualny na obiekcie K-120, a 18 lutego – konkurs drużynowy na obiekcie K-120. Podwójnym mistrzem olimpijskim został Simon Ammann, który jako drugi skoczek w historii, po Matti Nykänenie, zdobył dwa złote medale indywidualne podczas jednych igrzysk olimpijskich. Srebrne medale w konkurencjach indywidualnych zdobyli: Sven Hannawald i Adam Małysz, a brązowe – Adam Małysz i Matti Hautamäki. W zawodach drużynowych najlepszym zespołem została reprezentacja Niemiec, która wystąpiła w składzie: Sven Hannawald, Stephan Hocke, Michael Uhrmann i Martin Schmitt. Srebrny medal zdobyli skoczkowie fińscy, a brąz wywalczyli skoczkowie słoweńscy.

Łącznie w konkursach wystartowało 73 skoczków narciarskich z 22 narodowych reprezentacji[a]. Najmłodszym zawodnikiem, który wziął udział w konkursach olimpijskich w skokach narciarskich, był Jan Mazoch (16 lat i 159 dni), natomiast najstarszym – Masahiko Harada (33 lata i 285 dni)[1].

Po raz dziewiętnasty skoczkowie narciarscy rywalizowali o medale igrzysk olimpijskich.

Przed igrzyskami

Sven Hannawald, główny faworyt bukmacherów do zwycięstwa w konkursach olimpijskich.

Na blisko miesiąc przed pierwszym konkursem olimpijskim, wypadkowi uległ Simon Ammann. W trakcie treningu przed konkursami Pucharu Świata w Willingen, źle wyszedł z progu, w wyniku czego upadł na bulę. Skoczek trafił do szpitala, gdzie stwierdzono u niego uszkodzenie kręgów szyjnych, liczne potłuczenia i zadrapania[2]. Mimo groźnego upadku zawodnik tydzień po wyjściu ze szpitala wznowił treningi i zapowiedział, że wystartuje w konkursach olimpijskich w Salt Lake City[3].

Przed igrzyskami Sven Hannawald był faworytem bukmacherów do zwycięstwa w obu konkursach indywidualnych. Tuż za nim znajdował się Adam Małysz. Simona Ammanna nie wymieniano wśród faworytów żadnej z konkurencji. W rywalizacji drużynowej, faworytami bukmacherów były ekipy Austrii i Niemiec[4]. Wszystkie te typy wynikały z ówczesnej klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W rywalizacji indywidualnej prowadził Adam Małysz przed Svenem Hannawaldem i Andreasem Widhölzlem. W klasyfikacji drużynowej na pierwszym miejscu znajdowała się Austria, przed Niemcami i Finlandią.

Skocznie

Dwa spośród trzech konkursów (jeden indywidualny i jeden drużynowy) Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2002 odbyły się na skoczni dużej (K-120) w Park City. Trzeci z konkursów został przeprowadzony na obiekcie normalnym (K-90), umieszczonym w tym samym kompleksie skoczni, co skocznia duża.

Nazwa skoczniMiejscowośćPunkt KPunkt juryRekord skoczni[b]
SaltLakeJumpingHill.jpgUtah Olympic ParkStany Zjednoczone Park CityK-90100 m99,0 m[5]Niemcy Sven Hannawald10.02.2002
Salt Lake Park City K120 Hill.jpgUtah Olympic ParkStany Zjednoczone Park CityK-120134 m134,0 m[6]Austria Wolfgang Loitzl20.01.2000

Jury

Dyrektorem konkursów w skokach narciarskich na ZIO w Salt Lake City był William Erickson oraz z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, dyrektor zawodów Pucharu Świata, Walter Hofer. Asystentem Waltera Hofera był, podobnie jak w innych oficjalnych zawodach organizowanych przez FIS, Miran Tepeš. Sędzią technicznym był Pekka Hyvärinen, a jego asystentem – Toni Guggemoos.

Skład sędziowski poszczególnych konkursów przedstawia poniższa tabela:

SędziaKrajStanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. ind. K-90[7][8]
Stanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. ind. K-120[9][10]
Stanowisko na
wieży sędziowskiej
konk. druż. K-120[11]
Gert Aigmüller AustriaABB
Kolbjørn Asphaug NorwegiaCE-
Janez Frelih SłoweniaBCE
Klaus-Dieter Götze Niemcy-DC
Yukio Kasaya JaponiaE-D
Randy Lunde Stany ZjednoczoneDAA

Przebieg zawodów

Simon Ammann, dwukrotny złoty medalista z Salt Lake City.
Adam Małysz, dwukrotny medalista z Salt Lake City.

Zgodnie z ustalonymi wcześniej terminami, 8 lutego miały odbyć się kwalifikacje do pierwszego z konkursów indywidualnych (na skoczni K-90). Z powodu burzy śnieżnej zostały one przełożone na dzień konkursu[12]. Rozpoczęły się o godzinie 8:15 czasu lokalnego[c]. W kwalifikacjach wystąpiło 60 zawodników z 22 krajów[13]. Kwalifikacje wygrał Sven Hannawald, który uzyskał 97,5 metra. Tyle samo skoczył Simon Ammann i zajął drugą pozycję. Na trzecim miejscu znalazł się Adam Małysz, który uzyskał najlepszy rezultat kwalifikacji – 98,5 metra, jednak przegrał z powodu niższych not sędziowskich[14].

W pierwszej serii konkursu olimpijskiego na normalnej skoczni najlepszy okazał się Simon Ammann, który skacząc 98 metrów wyprzedził Svena Hannawalda i Adama Małysza. Małysz skoczył od niego pół metra dalej, jednak zachwiał się przy lądowaniu i w wyniku tego otrzymał niższe noty za styl[15]. W drugiej serii Simon Ammann skoczył 98,5 metra, dzięki czemu zdobył złoty medal olimpijski. Najdalszy skok drugiej serii i całego konkursu uzyskał Sven Hannawald, który skoczył 99 metrów i zajął drugie miejsce, przegrywając z Ammannem o 1,5 punktu. Brązowym medalistą olimpijskim został Adam Małysz, który w drugiej turze uzyskał 98 metrów[16]. Brązowy medal Małysza był pierwszym od 30 lat medalem zimowych igrzysk olimpijskich, zdobytym przez polskiego sportowca[17].

12 lutego odbyła się seria kwalifikacyjna, w której zostali wyłonieni zawodnicy do drugiego konkursu olimpijskiego. Wystartowało 66 zawodników. Najdalej, 125 metrów skoczyli Roberto Cecon i Peter Žonta. Obaj zawodnicy otrzymali niskie noty za styl. Kwalifikacje wygrał Adam Małysz, który skoczył 1,5 metra bliżej od Cecona i Zonty. Tuż za Małyszem sklasyfikowani zostali ex aequo Sven Hannawald i Robert Kranjec, którzy uzyskali po 122 metry[18].

Po pierwszej serii konkursu olimpijskiego na dużej skoczni na pierwszym miejscu ex aequo sklasyfikowani zostali Simon Ammann i Sven Hannawald, którzy oddali skoki na odległość 132,5 metra. Trzeci na tym etapie rywalizacji Adam Małysz z wynikiem 131 metrów tracił do liderów 3,2 punktu. W drugiej serii Polak wylądował na 128 metrze i objął prowadzenie, zapewniając sobie drugi medal na tych Igrzyskach. Następnym, który zasiadł na belce był współlider konkursu, Simon Ammann. Szwajcar startował jako pierwszy z racji niższego numeru startowego. W drugiej próbie osiągnął 133 metry. Wynik ten dawał Ammannowi prowadzenie w zawodach. Ostatni zawodnik w konkursie, Niemiec Sven Hannawald oddał skok na odległość na 131 metr, ale nie zdołał ustać tej próby. W wyniku niskich not sędziowskich za styl, konkurs zakończył na 4. miejscu. Ostatecznie mistrzem olimpijskim został ponownie Simon Ammann, srebrny medal przypadł Adamowi Małyszowi, a brązowy reprezentantowi Finlandii, Matti Hautamäkiemu[19].

18 lutego rozegrano konkurs drużynowy. Do rywalizacji przystąpiło 13 reprezentacji, w tym polska ekipa w składzie: Tomisław Tajner, Tomasz Pochwała, Robert Mateja i Adam Małysz. Po raz pierwszy w historii drużynowych konkursów olimpijskich różnica pomiędzy dwiema pierwszymi reprezentacjami wyniosła 0,1 punktu. Reprezentacja Niemiec, która zdobyła tytuł olimpijski, wyprzedziła w ostatecznym rozrachunku ekipę Finlandii, a brązowy medal wywalczył zespół Słowenii. Polska reprezentacja zajęła 6. pozycję[20].

Simon Ammann stał się drugim po Matti Nykänenie skoczkiem narciarskim, który w trakcie jednych igrzysk zdobył dwa złote medale olimpijskie w konkurencjach indywidualnych[21].

Medaliści

Konkurs indywidualny na skoczni K-90 (10.02.2002)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgSzwajcaria Simon Ammann98,0 m
133,5 pkt
98,5 m
135,5 pkt
19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,5 • 19,5
19,5 • 19,5 • 19,0 • 19,5 • 19,5
269,0 pkt-
Silver medal with cup.svgNiemcy Sven Hannawald97,0 m
131,0 pkt
99,0 m
136,5 pkt
19,5 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0
19,519,0 • 19,5 • 19,5 • 19,5
267,5 pkt1,5 pkt
Bronze medal with cup.svgPolska Adam Małysz98,5 m
129,5 pkt
98,0 m
133,5 pkt
18,0 • 17,5 • 17,0 • 16,518,0
19,0 • 19,0 • 19,0 • 20,0 • 19,5
263,0 pkt6,0 pkt

Konkurs indywidualny na skoczni K-120 (13.02.2002)

MedalImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łącznaStrata
Gold medal with cup.svgSzwajcaria Simon Ammann132,5 m
140,5 pkt
133,5 m
140,9 pkt
19,0 • 19,0 • 19,5 • 19,5 • 19,5
19,0 • 19,5 • 19,5 • 19,0 • 17,0
281,4 pkt-
Silver medal with cup.svgPolska Adam Małysz131,0 m
137,3 pkt
128,0 m
132,4 pkt
19,5 • 19,0 • 19,5 • 19,0 • 19,0
19,5 • 19,5 • 19,0 • 19,519,0
269,7 pkt11,7 pkt
Bronze medal with cup.svgFinlandia Matti Hautamäki127,0 m
129,1 pkt
125,5 m
126,9 pkt
18,5 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 18,5
19,0 • 19,0 • 19,5 • 19,0 • 19,0
256,0 pkt25,4 pkt

Konkurs drużynowy na skoczni K-120 (18.02.2002)

MedalKrajImię i nazwiskoSkok 1Skok 2Noty za styl
A • B • C • D • E
Nota łączna zawodnikaNota łączna drużynyStrata
Gold medal with cup.svgNiemcy NiemcySven Hannawald123,0 m
121,9 pkt
120,5 m
116,9 pkt
18,5 • 19,0 • 19,0 • 19,018,0
18,5 • 18,5 • 19,5 • 19,0 • 18,0
238,8 pkt974,1 pkt
Stephan Hocke118,5 m
109,8 pkt
119,5 m
113,1 pkt
17,5 • 17,5 • 18,0 • 17,5 • 17,5
17,5 • 18,0 • 18,5 • 18,0 • 18,0
222,9 pkt
Michael Uhrmann128,0 m
129,4 pkt
125,0 m
124,0 pkt
18,0 • 18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,0 • 18,0 • 18,5 • 18,5 • 19,0
253,4 pkt
Martin Schmitt131,5 m
137,7 pkt
123,5 m
121,3 pkt
19,5 • 19,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0
18,5 • 18,5 • 19,0 • 18,0 • 18,0
259,0 pkt
Silver medal with cup.svgFinlandia FinlandiaMatti Hautamäki126,0 m
126,8 pkt
125,0 m
122,5 pkt
18,5 • 18,5 • 19,0 • 19,018,5
17,5 • 17,5 • 18,0 • 19,0 • 18,0
249,3 pkt974,0 pkt0,1 pkt
Veli-Matti Lindström115,0 m
105,0 pkt
116,5 m
107,7 pkt
18,0 • 18,0 • 18,0 • 18,017,5
17,5 • 17,5 • 18,5 • 18,5 • 18,0
212,7 pkt
Risto Jussilainen124,5 m
123,6 pkt
126,0 m
127,8 pkt
18,0 • 18,5 • 18,5 • 18,5 • 18,5
18,019,0 • 19,0 • 19,0 • 19,0
251,4 pkt
Janne Ahonen129,0 m
133,7 pkt
125,5 m
126,9 pkt
19,5 • 19,0 • 18,5 • 19,5 • 19,0
19,0 • 19,0 • 18,519,5 • 19,0
260,6 pkt
Bronze medal with cup.svgSłowenia SłoweniaDamjan Fras120,0 m
112,5 pkt
113,0 m
97,9 pkt
17,5 • 17,5 • 17,0 • 17,5 • 18,5
17,0 • 16,5 • 17,0 • 16,017,5
210,4 pkt946,3 pkt27,8 pkt
Primož Peterka118,5 m
112,8 pkt
121,5 m
118,7 pkt
18,5 • 18,5 • 18,518,5 • 18,5
18,5 • 18,5 • 19,0 • 18,5 • 19,0
231,5 pkt
Robert Kranjec133,0 m
140,4 pkt
124,5 m
124,1 pkt
19,0 • 19,0 • 18,519,5 • 19,0
18,5 • 18,0 • 18,5 • 19,0 • 19,0
264,5 pkt
Peter Žonta121,5 m
118,2 pkt
124,0 m
121,7 pkt
18,5 • 18,5 • 18,0 • 18,5 • 18,5
18,518,0 • 18,0 • 18,0 • 18,5
239,9 pkt

Klasyfikacja medalowa

Klasyfikacja medalowa
Lp.PaństwoGold medal.svg
złoto
Silver medal.svg
srebro
Bronze medal.svg
brąz
GoldSilverBronze medals.svg
razem
1. Szwajcaria22
2. Niemcy112
3. Finlandia112
3. Polska112
5. Słowenia11

Wyniki

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni K-90 (10.02.2002)

MiejsceSkoczekKrajSkokWynik punktowyKwalifikacja
1.Sven Hannawald Niemcy97,5133,0pq
2.Simon Ammann Szwajcaria97,5132,0pq
3.Adam Małysz Polska98,5128,0pq
4.Janne Ahonen Finlandia94,0125,0Q
5.Kazuyoshi Funaki Japonia94,0124,5pq
6.Robert Kranjec Słowenia93,5122,0Q
6.Primož Peterka Słowenia93,0122,0Q
8.Toni Nieminen Finlandia91,5119,0Q
9.Matti Hautamäki Finlandia91,5118,5pq
10.Andreas Widhölzl Austria91,5118,0pq
10.Walerij Kobielew Rosja92,0118,0Q
10.Michael Uhrmann Niemcy92,0118,0Q
13.Martin Schmitt Niemcy91,0117,5pq
13.Christof Duffner Niemcy91,5117,5Q
13.Nicolas Dessum Francja91,5117,5Q
16.Peter Žonta Słowenia91,5116,5pq
17.Anders Bardal Norwegia91,0116,0Q
18.Robert Mateja Polska90,0115,5Q
19.Martin Koch Austria90,5114,5pq
19.Alan Alborn Stany Zjednoczone90,0114,5Q
19.Masahiko Harada Japonia90,5114,5Q
22.Veli-Matti Lindström Finlandia90,0114,0Q
22.Andreas Küttel Szwajcaria90,5114,0Q
24.Martin Höllwarth Austria89,0112,5pq
25.Sylvain Freiholz Szwajcaria89,0112,0Q
26.Stanisław Filimonow Kazachstan89,0111,5Q
27.Choi Yong-jik Korea Południowa88,0111,0Q
28.Tommy Ingebrigtsen Norwegia89,0110,5Q
29.Jan Mazoch Czechy88,5110,0Q
30.Lars Bystøl Norwegia88,0109,5Q
31.Roar Ljøkelsøy Norwegia87,5109,0Q
32.Tomasz Pochwała Polska88,0108,5Q
33.Damjan Fras Słowenia87,5108,0Q
34.Maksim Połunin Kazachstan87,0106,5Q
34.Kim Hyun-ki Korea Południowa86,5106,5Q
36.Choi Heung-chul Korea Południowa86,5105,5Q
37.Dmitrij Czwykow Kirgistan86,5104,0Q
38.Roberto Cecon Włochy88,0103,5pq
39.Hiroki Yamada Japonia84,5103,0Q
40.Stefan Horngacher Austria86,5102,0pq
41.Noriaki Kasai Japonia85,0101,5Q
41.Kang Chil-gu Korea Południowa84,5101,5Q
43.Wojciech Skupień Polska83,097,0Q
44.Jan Matura Czechy81,595,5Q
45.Andrej Łyskawiec Białoruś81,595,0Q
46.Jakub Janda Czechy80,592,5Q
47.Pawieł Gajduk Kazachstan80,592,0Q
48.Michal Doležal Czechy81,091,5Q
48.Brendan Doran Stany Zjednoczone80,091,5Q
50.Aleksandr Korobow Kazachstan80,590,5Q
51.Clint Jones Stany Zjednoczone80,089,5nq
51.Brian Welch Stany Zjednoczone80,089,5nq
53.Ildar Fatkullin Rosja79,589,0nq
54.Aleksandr Biełow Rosja79,088,5nq
55.Glynn Pedersen Wielka Brytania78,588,0nq
56.Jaan Jüris Estonia75,079,0nq
57.Georgi Żarkow Bułgaria73,576,5nq
58.Kachaber Cakadze Gruzja73,075,0nq
59.Wołodymyr Hływka Ukraina73,572,0nq
60.Aleksiej Siłajew Rosja74,0[d]56,0nq

Legenda:

pq – zawodnik ma zapewnioną kwalifikację dzięki pozycji w pierwszej „15” klasyfikacji Pucharu Świata
Q – zawodnik zakwalifikował się do konkursu głównego
nq – zawodnik odpadł w kwalifikacjach

Konkurs indywidualny na skoczni K-90 (10.02.2002)

MiejsceSkoczekKrajSkok 1Skok 2Wynik punktowy
1.Gold medal with cup.svg Simon Ammann Szwajcaria98,098,5269,0
2.Silver medal with cup.svg Sven Hannawald Niemcy97,099,0267,5
3.Bronze medal with cup.svg Adam Małysz Polska98,598,0263,0
4.Janne Ahonen Finlandia95,598,0261,5
5.Veli-Matti Lindström Finlandia95,095,5253,0
6.Matti Hautamäki Finlandia93,097,0252,5
7.Martin Schmitt Niemcy94,594,5250,0
8.Michael Uhrmann Niemcy92,095,5245,0
9.Kazuyoshi Funaki Japonia92,094,5243,0
10.Primož Peterka Słowenia92,591,5240,5
11.Stefan Horngacher Austria91,593,5240,0
11.Alan Alborn Stany Zjednoczone91,093,0240,0
13.Peter Žonta Słowenia90,095,0239,5
14.Martin Koch Austria92,591,0237,0
15.Robert Kranjec Słowenia91,592,5236,0
16.Toni Nieminen Finlandia91,591,5235,5
17.Christof Duffner Niemcy91,592,0235,0
18.Roar Ljøkelsøy Norwegia91,590,0233,5
19.Roberto Cecon Włochy91,091,5233,0
20.Masahiko Harada Japonia91,089,5232,0
20.Tommy Ingebrigtsen Norwegia91,591,0232,0
22.Andreas Küttel Szwajcaria90,091,0231,5
22.Nicolas Dessum Francja90,091,5231,5
24.Andreas Widhölzl Austria90,590,5230,5
25.Martin Höllwarth Austria90,089,0228,0
25.Sylvain Freiholz Szwajcaria89,091,0228,0
27.Anders Bardal Norwegia91,089,0227,0
28.Damjan Fras Słowenia88,590,5225,0
29.Walerij Kobielew Rosja88,590,0224,5
30.Choi Heung-chul Korea Południowa87,586,5216,0
31.Lars Bystøl Norwegia88,586,5215,0
32.Stanisław Filimonow Kazachstan89,083,5209,5
33.Hiroki Yamada Japonia88,0109,5
34.Choi Yong-jik Korea Południowa87,5109,0
35.Jan Mazoch Czechy88,0108,5
36.Kim Hyun-ki Korea Południowa86,5106,0
37.Robert Mateja Polska85,5104,5
38.Maksim Połunin Kazachstan85,5103,5
39.Jakub Janda Czechy86,0103,0
40.Tomasz Pochwała Polska85,0102,0
41.Dmitrij Czwykow Kirgistan85,0101,5
42.Wojciech Skupień Polska83,598,0
42.Andrej Łyskawiec Białoruś83,598,0
44.Pawieł Gajduk Kazachstan82,596,5
44.Brendan Doran Stany Zjednoczone82,596,5
46.Kang Chil-gu Korea Południowa82,096,0
47.Jan Matura Czechy79,591,5
48.Aleksandr Korobow Kazachstan78,085,5
49.Noriaki Kasai Japonia85,0[d]83,0
50.Michal Doležal Czechy77,082,5

Kwalifikacje do konkursu indywidualnego na skoczni K-120 (12.02.2002)

MiejsceSkoczekKrajSkokWynik punktowyKwalifikacja
1.Adam Małysz Polska123,5120,8pq
2.Sven Hannawald Niemcy122,0119,1pq
2.Robert Kranjec Słowenia122,0119,1Q
4.Roberto Cecon Włochy125,0118,0pq
5.Matti Hautamäki Finlandia121,0117,3pq
6.Masahiko Harada Japonia119,5116,1Q
7.Veli-Matti Lindström Finlandia121,0114,3Q
8.Alan Alborn Stany Zjednoczone119,5114,1Q
9.Kazuyoshi Funaki Japonia118,0112,4pq
10.Robert Mateja Polska118,0111,4Q
11.Michael Uhrmann Niemcy119,0111,2Q
12.Janne Ahonen Finlandia117,5111,0Q
13.Simon Ammann Szwajcaria119,5110,6pq
14.Andreas Küttel Szwajcaria117,0109,6Q
15.Stefan Horngacher Austria117,0107,6pq
16.Primož Peterka Słowenia116,0105,3Q
17.Nicolas Dessum Francja115,5104,4Q
18.Andreas Widhölzl Austria117,0103,6pq
18.Walerij Kobielew Rosja114,5103,6Q
20.Peter Žonta Słowenia125,0[d]103,5pq
21.Kim Hyun-ki Korea Południowa114,0102,7Q
22.Ildar Fatkullin Rosja113,5102,3Q
23.Noriaki Kasai Japonia113,0101,9Q
24.Stephan Hocke Niemcy113,5100,8pq
25.Damjan Fras Słowenia113,5100,8Q
26.Anders Bardal Norwegia112,599,5Q
26.Jens Salumäe Estonia112,599,5Q
28.Martin Schmitt Niemcy113,099,4pq
29.Martin Koch Austria112,599,0pq
30.Tomisław Tajner Polska112,598,0Q
31.Hideharu Miyahira Japonia111,597,7Q
32.Tommy Ingebrigtsen Norwegia112,097,6Q
33.Emmanuel Chedal Francja111,097,3Q
34.Clint Jones Stany Zjednoczone111,597,2Q
35.Roar Ljøkelsøy Norwegia111,096,8Q
35.Jan Mazoch Czechy111,096,8Q
37.Stanisław Filimonow Kazachstan111,096,3Q
38.Martin Höllwarth Austria110,595,9pq
39.Tomasz Pochwała Polska110,594,4Q
40.Sylvain Freiholz Szwajcaria109,593,6Q
41.Maksim Połunin Kazachstan109,092,2Q
42.Jakub Janda Czechy108,089,4Q
43.Lars Bystøl Norwegia107,588,5Q
43.Dmitrij Czwykow Kirgistan107,588,5Q
45.Risto Jussilainen Finlandia109,587,1pq
46.Choi Yong-jik Korea Południowa106,085,8Q
47.Rémi Santiago Francja105,084,0Q
48.Aleksandr Biełow Rosja105,083,0Q
49.Marco Steinauer Szwajcaria104,582,1Q
50.Kang Chil-gu Korea Południowa102,581,0Q
51.Jan Matura Czechy102,579,5nq
52.Pawieł Gajduk Kazachstan101,576,2nq
53.Georgi Żarkow Bułgaria101,075,3nq
54.Jaan Jüris Estonia100,574,4nq
55.Michal Doležal Czechy99,573,1nq
55.Choi Heung-chul Korea Południowa99,573,1nq
57.Brendan Doran Stany Zjednoczone97,068,1nq
58.Florentin Durand Francja96,566,7nq
59.Andrej Łyskawiec Białoruś96,066,3nq
60.Aleksandr Korobow Kazachstan96,565,2nq
61.Anton Kaliniczenko Rosja93,561,3nq
62.Glynn Pedersen Wielka Brytania91,056,3nq
63.Wołodymyr Hływka Ukraina90,554,9nq
64.Kachaber Cakadze Gruzja90,054,0nq
65.Tommy Schwall Stany Zjednoczone85,044,0nq
66.Tambet Pikkor Estonia85,039,0nq

Legenda:

pq – zawodnik ma zapewnioną kwalifikację dzięki pozycji w pierwszej „15” klasyfikacji Pucharu Świata
Q – zawodnik zakwalifikował się do konkursu głównego
nq – zawodnik odpadł w kwalifikacjach

Konkurs indywidualny na skoczni K-120 (13.02.2002)

MiejsceSkoczekKrajSkok 1Skok 2Wynik punktowy
1.Gold medal with cup.svg Simon Ammann Szwajcaria132,5133,0281,4
2.Silver medal with cup.svg Adam Małysz Polska131,0128,0269,7
3.Bronze medal with cup.svg Matti Hautamäki Finlandia127,0125,5256,0
4.Sven Hannawald Niemcy132,5131,0[d]255,3
5.Stefan Horngacher Austria125,0124,0247,2
6.Andreas Küttel Szwajcaria125,0122,0245,6
7.Kazuyoshi Funaki Japonia126,5121,0245,5
8.Martin Koch Austria126,0121,5244,5
9.Janne Ahonen Finlandia124,0123,5241,5
10.Martin Schmitt Niemcy126,0119,5240,4
11.Robert Kranjec Słowenia122,0122,5237,6
12.Stephan Hocke Niemcy125,0120,5236,9
13.Peter Žonta Słowenia124,0120,0234,2
14.Martin Höllwarth Austria123,5117,5233,3
15.Primož Peterka Słowenia123,0119,5233,0
16.Michael Uhrmann Niemcy124,0119,0232,4
17.Walerij Kobielew Rosja121,0121,5231,5
18.Risto Jussilainen Finlandia121,5117,5226,2
19.Roberto Cecon Włochy120,0119,5225,6
20.Masahiko Harada Japonia119,5116,5222,8
21.Andreas Widhölzl Austria120,5116,5222,6
22.Damjan Fras Słowenia123,0113,5221,2
23.Nicolas Dessum Francja118,5118,5220,1
24.Hideharu Miyahira Japonia117,0116,0215,4
25.Anders Bardal Norwegia118,5114,5212,9
26.Tommy Ingebrigtsen Norwegia119,0112,0207,8
27.Sylvain Freiholz Szwajcaria118,0110,5205,8
28.Emmanuel Chedal Francja118,5109,5204,9
29.Robert Mateja Polska117,0109,5202,2
30.Stanisław Filimonow Kazachstan120,5105,0197,4
31.Kim Hyun-ki Korea Południowa117,5108,5
32.Roar Ljøkelsøy Norwegia116,5107,2
33.Rémi Santiago Francja117,0106,1
34.Alan Alborn Stany Zjednoczone115,5105,4
35.Ildar Fatkullin Rosja114,5103,1
36.Jan Mazoch Czechy114,0102,7
37.Veli-Matti Lindström Finlandia114,5102,1
38.Lars Bystøl Norwegia113,099,4
39.Tomisław Tajner Polska113,098,4
39.Dmitrij Czwykow Kirgistan113,098,4
41.Noriaki Kasai Japonia110,097,5
42.Clint Jones Stany Zjednoczone110,594,4
43.Tomasz Pochwała Polska110,593,9
44.Jakub Janda Czechy108,591,3
45.Marco Steinauer Szwajcaria106,587,2
46.Choi Yong-jik Korea Południowa106,586,7
47.Kang Chil-gu Korea Południowa104,083,2
48.Maksim Połunin Kazachstan104,583,1
49.Jens Salumäe Estonia103,078,9
50.Aleksandr Biełow Rosja96,566,7

Konkurs drużynowy na skoczni K-120 (18.02.2002)

MiejsceKrajZawodnikSkok 1Skok 2Wynik punktowyNota zespołu
1.Gold medal with cup.svg Niemcy NiemcySven Hannawald123,0120,5238,8974,1
Stephan Hocke118,5119,5222,9
Michael Uhrmann128,0125,0253,4
Martin Schmitt131,5123,5259,0
2.Silver medal with cup.svg Finlandia FinlandiaMatti Hautamäki126,0125,0249,3974,0
Veli-Matti Lindström115,0116,5212,7
Risto Jussilainen124,5126,0251,4
Janne Ahonen129,0125,5260,6
3.Bronze medal with cup.svg Słowenia SłoweniaDamjan Fras120,0113,0210,4946,3
Primož Peterka118,5121,5231,5
Robert Kranjec133,0124,5264,5
Peter Žonta121,5124,0239,9
4.Austria AustriaStefan Horngacher121,0115,5221,7926,8
Andreas Widhölzl120,0117,0224,1
Wolfgang Loitzl123,0122,5239,9
Martin Höllwarth121,5123,0241,1
5.Japonia JaponiaMasahiko Harada119,5114,5219,7926,0
Hiroki Yamada111,0117,5206,8
Hideharu Miyahira125,5124,5244,5
Kazuyoshi Funaki126,5126,0255,0
6.Polska PolskaRobert Mateja114,5106,0191,4848,1
Tomisław Tajner109,0109,5183,3
Tomasz Pochwała117,0118,5218,4
Adam Małysz128,5124,0255,0
7.Szwajcaria SzwajcariaMarco Steinauer99,596,0140,4818,3
Sylvain Freiholz109,0102,5171,7
Andreas Küttel121,5121,5236,4
Simon Ammann128,5130,0269,8
8.Korea Południowa Korea PołudniowaChoi Heung-chul112,5115,5203,4801,6
Choi Yong-jik111,0110,5191,2
Kim Hyun-ki111,5107,0185,8
Kang Chil-gu114,5122,0221,2
9.Norwegia NorwegiaTommy Ingebrigtsen110,5109,5186,0790,8
Lars Bystøl111,5102,5174,7
Anders Bardal121,0117,5224,8
Roar Ljøkelsøy112,0116,5205,3
10.Francja FrancjaEmmanuel Chedal108,5115,0193,3755,1
Rémi Santiago117,0113,5206,4
Florentin Durand100,0101,0149,8
Nicolas Dessum113,5116,0205,6
11.Stany Zjednoczone Stany ZjednoczoneBrian Welch95,593,5124,2728,4
Tommy Schwall105,0102,0162,6
Clint Jones117,5114,0212,2
Alan Alborn120,5120,0229,4
12.Czechy CzechyJan Matura99,095,5137,6724,6
Michal Doležal107,0102,0166,2
Jan Mazoch119,5111,5210,3
Jakub Janda109,5120,5210,5
13.Kazachstan KazachstanMaksim PołuninDSQ110,594,4621,1
Stanisław Filimonow113,5112,0196,9
Aleksandr Korobow101,596,0143,0
Pawieł Gajduk108,0113,0186,8

Składy reprezentacji

Mimo wcześniejszego powołania do kadry, w żadnym z konkursów nie wystartowali: Andreas Goldberger, Tami Kiuru, Georg Späth i Łukasz Kruczek. Poniżej znajdują się składy wszystkich, 22 reprezentacji, które uczestniczyły w igrzyskach w Salt Lake City wraz z miejscami zajętymi przez poszczególnych zawodników.

ZawodnikData urodzeniaMiejsca na ZIO 1998Miejsca na ZIO 2002Źródło
ind. norm.ind. dużadruż. dużaind. norm.ind. dużadruż. duża
Austria[22] (6)
Austria Goldberger, AndreasAndreas Goldberger[23]29 listopada 197222[24]
Austria Horngacher, StefanStefan Horngacher20 września 196910603[e]1154[25]
Austria Höllwarth, MartinMartin Höllwarth13 kwietnia 1974433[e]25144[26]
Austria Koch, MartinMartin Koch22 stycznia 1982148[27]
Austria Loitzl, WolfgangWolfgang Loitzl13 stycznia 19804[28]
Austria Widhölzl, AndreasAndreas Widhölzl14 października 1976343[e]24214[29]
Białoruś (1)
Białoruś Łyskawiec, AndrejAndrej Łyskawiec[30]7 października 197442q[31]
Bułgaria (1)
Bułgaria Żarkow, GeorgiGeorgi Żarkow10 maja 1976qq[32]
Czechy (4)
Czechy Doležal, MichalMichal Doležal11 marca 19781187[f]50q12[33]
Czechy Janda, JakubJakub Janda27 kwietnia 1978394412[34]
Czechy Matura, JanJan Matura29 stycznia 1980[g]47q12[35]
Czechy Mazoch, JanJan Mazoch5 września 1985353612[36]
Estonia (3)
Estonia Jüris, JaanJaan Jüris23 czerwca 1977qq[37]
Estonia Pikkor, TambetTambet Pikkor17 kwietnia 1980[g]q[38]
Estonia Salumäe, JensJens Salumäe15 marca 1981[g]49[39]
Finlandia[40] (6)
Finlandia Ahonen, JanneJanne Ahonen11 maja 19774375[h]492[41]
Finlandia Hautamäki, MattiMatti Hautamäki14 lipca 1981632[42]
Finlandia Jussilainen, RistoRisto Jussilainen10 czerwca 1975182[43]
Finlandia Kiuru, TamiTami Kiuru13 września 1976[44]
Finlandia Lindström, Veli-MattiVeli-Matti Lindström15 listopada 19835372[45]
Finlandia Nieminen, ToniToni Nieminen31 maja 197516[46]
Francja[47] (4)
Francja Chedal, EmmanuelEmmanuel Chedal15 stycznia 19832810[48]
Francja Dessum, NicolasNicolas Dessum20 lutego 19771616222310[49]
Francja Durand, FlorentinFlorentin Durand9 listopada 1982q10[50]
Francja Santiago, RémiRémi Santiago10 grudnia 19803310[51]
Gruzja (1)
Gruzja Cakadze, KachaberKachaber Cakadze28 stycznia 19695559qq[52]
Japonia (5)
Japonia Funaki, KazuyoshiKazuyoshi Funaki27 kwietnia 1975211[i]975[53]
Japonia Harada, MasahikoMasahiko Harada9 maja 1968531[i]20205[54]
Japonia Kasai, NoriakiNoriaki Kasai6 czerwca 197274941[55]
Japonia Miyahira, HideharuHideharu Miyahira21 grudnia 1973245[56]
Japonia Yamada, HirokiHiroki Yamada19 maja 1982335[57]
Kazachstan (4)
Kazachstan Filimonow, StanisławStanisław Filimonow7 czerwca 1979322511[j]323013[58]
Kazachstan Gajduk, PawiełPawieł Gajduk11 lutego 1976484211[j]44q13[59]
Kazachstan Korobow, AleksandrAleksandr Korobow1 kwietnia 197848q13[60]
Kazachstan Połunin, MaksimMaksim Połunin23 czerwca 1975384813[61]
Kirgistan (1)
Kirgistan Czwykow, DmitrijDmitrij Czwykow1 stycznia 1976304911[j]4139[62]
Korea Południowa (4)
Korea Południowa Heung-chul, ChoiChoi Heung-chul3 grudnia 1981464013[k]30q8[63]
Korea Południowa Yong-jik, ChoiChoi Yong-jik3 grudnia 1982535313[k]34468[64]
Korea Południowa Chil-gu, KangKang Chil-gu8 sierpnia 198446478[65]
Korea Południowa Hyun-ki, KimKim Hyun-ki9 lutego 1983595113[k]36318[66]
Niemcy[67] (6)
Niemcy Duffner, ChristofChristof Duffner16 grudnia 197117[68]
Niemcy Hannawald, SvenSven Hannawald9 listopada 197414482[l]241[69]
Niemcy Hocke, StephanStephan Hocke20 października 1983121[70]
Niemcy Schmitt, MartinMartin Schmitt29 stycznia 197819142[l]7101[71]
Niemcy Späth, GeorgGeorg Späth24 lutego 1981[72]
Niemcy Uhrmann, MichaelMichael Uhrmann16 września 19788161[73]
Norwegia (4)
Norwegia Bardal, AndersAnders Bardal24 sierpnia 198227259[74]
Norwegia Bystøl, LarsLars Bystøl4 grudnia 197831389[75]
Norwegia Ingebrigtsen, TommyTommy Ingebrigtsen8 sierpnia 197720269[76]
Norwegia Ljøkelsøy, RoarRoar Ljøkelsøy31 maja 19764094[m]18329[77]
Polska[78] (6)
Polska Kruczek, ŁukaszŁukasz Kruczek1 listopada 1975458[n][79]
Polska Małysz, AdamAdam Małysz3 grudnia 197751528[n]326[80]
Polska Mateja, RobertRobert Mateja5 października 197421208[n]37296[81]
Polska Pochwała, TomaszTomasz Pochwała7 maja 198340436[82]
Polska Skupień, WojciechWojciech Skupień9 maja 197632118[n]42[83]
Polska Tajner, TomisławTomisław Tajner14 maja 1983396[84]
Rosja (5)
Rosja Biełow, AleksandrAleksandr Biełow11 września 1981q50[85]
Rosja Fatkullin, IldarIldar Fatkullin16 października 1982q35[86]
Rosja Kaliniczenko, AntonAnton Kaliniczenko22 lipca 1982q[87]
Rosja Kobielew, WalerijWalerij Kobielew4 marca 197354359[o]2917[88]
Rosja Siłajew, AleksiejAleksiej Siłajew4 stycznia 1984q[89]
Słowenia (4)
Słowenia Fras, DamjanDamjan Fras21 lutego 197328223[90]
Słowenia Kranjec, RobertRobert Kranjec16 lipca 198115113[91]
Słowenia Peterka, PrimožPrimož Peterka28 lutego 19796510[p]10153[92]
Słowenia Žonta, PeterPeter Žonta9 stycznia 1979392810[p]13133[93]
Stany Zjednoczone[94] (5)
Stany Zjednoczone Alborn, AlanAlan Alborn13 grudnia 1980424412[q]113411[95]
Stany Zjednoczone Doran, BrendanBrendan Doran17 marca 1979525844q[96]
Stany Zjednoczone Jones, ClintClint Jones5 października 1984q4211[97]
Stany Zjednoczone Schwall, ThomasThomas Schwall1 sierpnia 1983q11[98]
Stany Zjednoczone Welch, BrianBrian Welch18 stycznia 1984q11[99]
Szwajcaria (4)
Szwajcaria Ammann, SimonSimon Ammann25 czerwca 198135396[r]117[100]
Szwajcaria Freiholz, SylvainSylvain Freiholz23 listopada 197429416[r]25277[101]
Szwajcaria Küttel, AndreasAndreas Küttel25 kwietnia 19792267[102]
Szwajcaria Steinauer, MarcoMarco Steinauer13 kwietnia 197656336[r]457[103]
Ukraina (1)
Ukraina Hływka, WołodymyrWołodymyr Hływka24 sierpnia 19734729qq[104]
Wielka Brytania (1)
Wielka Brytania Pedersen, GlynnGlynn Pedersen29 kwietnia 1981qq[105]
Włochy (1)
Włochy Cecon, RobertoRoberto Cecon28 grudnia 197132221919[106]

Upadki

W trakcie rozgrywanych na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002 kwalifikacji i konkursów skoków narciarskich, doszło do czterech upadków po lądowaniu. W kwalifikacjach do pierwszego konkursu indywidualnego (na skoczni K-90) skoku nie wylądował reprezentant Rosji, Aleksiej Siłajew, który po nieustanym skoku na odległość 74 metrów i przy otrzymanych notach sędziowskich (od 9 do 10 punktów), zajął ostatecznie 60. miejsce[7].

W konkursie głównym upadek na 85 metrze zaliczył Noriaki Kasai[8]. W wyniku tego upadku, tuż za punktem konstrukcyjnym powstała dziura, która utrudniła poprawne lądowanie kolejnym zawodnikom.

W kwalifikacjach do drugiego konkursu indywidualnego swojego skoku nie ustał Peter Žonta. Uzyskał odległość 125 metrów, jednak ze względu na niskie noty sędziowskie (od 10,5 do 13,5 punktu) został sklasyfikowany na niskiej pozycji[9]. Mimo to, wystąpił w konkursie dzięki przywilejowi, który posiadał ze względu na zajmowaną pozycję w klasyfikacji Pucharu Świata.

W konkursie indywidualnym na dużym obiekcie w Park City, skok na 131 metr podparł Sven Hannawald. Otrzymał obniżone noty za styl (od 11,5 do 13,5 punktu)[10]. W wyniku tego stracił możliwość walki o złoty medal olimpijski i ostatecznie został sklasyfikowany na czwartym miejscu.

Jury konkursu drużynowego na skoczni K-120 nie odnotowało upadku żadnego z zawodników startujących w tymże konkursie[11].

Uwagi

  1. Dodatkowo czterech skoczków pełniło funkcję zawodników rezerwowych.
  2. W tabeli podano rekordy skoczni, obowiązujące w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2002.
  3. O 16:15 czasu polskiego
  4. a b c d Skok z upadkiem.
  5. a b c Skład drużyny austriackiej w Nagano: Reinhard Schwarzenberger, Martin Höllwarth, Stefan Horngacher, Andreas Widhölzl.
  6. Skład drużyny czeskiej w Nagano: Michal Doležal, František Jež, Jaroslav Sakala, Jakub Sucháček.
  7. a b c Startował w konkursach kombinacji norweskiej.
  8. Skład drużyny fińskiej w Nagano: Jani Soininen, Janne Ahonen, Ari-Pekka Nikkola, Mika Laitinen.
  9. a b Skład drużyny japońskiej w Nagano: Takanobu Okabe, Hiroya Saitō, Kazuyoshi Funaki, Masahiko Harada.
  10. a b c Skład drużyny kazachskiej w Nagano: Aleksandr Kołmakow, Stanisław Filimonow, Dmitrij Czwykow, Pawieł Gajduk.
  11. a b c Skład drużyny koreańskiej w Nagano: Choi Heung-chul, Kim Heung-su, Choi Yong-jik, Kim Hyun-ki.
  12. a b Skład drużyny niemieckiej w Nagano: Sven Hannawald, Dieter Thoma, Martin Schmitt, Hansjörg Jäkle.
  13. Skład drużyny norweskiej w Nagano: Kristian Brenden, Henning Stensrud, Lasse Ottesen, Roar Ljøkelsøy.
  14. a b c d Skład drużyny polskiej w Nagano: Robert Mateja, Adam Małysz, Łukasz Kruczek, Wojciech Skupień.
  15. Skład drużyny rosyjskiej w Nagano: Walerij Kobielew, Nikołaj Pietrołczyne, Artur Chamidulin, Aleksander Wołkow.
  16. a b Skład drużyny słoweńskiej w Nagano: Primož Peterka, Peter Žonta, Miha Rihtar, Blaž Vrhovnik.
  17. Skład drużyny amerykańskiej w Nagano: Michael Keuler, Casey Colby, Alan Alborn, Randy Weber.
  18. a b c Skład drużyny szwajcarskiej w Nagano: Bruno Reuteler, Sylvain Freiholz, Marco Steinauer, Simon Ammann.

Przypisy

  1. Ski Jumping at the 2002 Salt Lake City Winter Games (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-25)].
  2. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Wypadek Simmona Ammanna (pol.). skijumping.pl, 15 stycznia 2002. [dostęp 2010-07-02].
  3. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Simon Ammann – szansa na medal? (pol.). skijumping.pl, 31 stycznia 2002. [dostęp 2010-07-02].
  4. Skoki Narciarskie: Igrzyskowy hazard (pol.). skijumping.pl, 29 stycznia 2002. [dostęp 2010-07-02].
  5. Ewa Ulińska: Skoki Narciarskie – Park City, Utah Olympic Park (opis skoczni)= (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2010-06-28].
  6. Skoki Narciarskie Polska – Skijumping.pl: Park City (USA) – HS 134 m (pol.). skijumping.pl. [dostęp 2010-06-28].
  7. a b Individual K90 – Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2010-06-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2003-05-08)].
  8. a b Individual K90 – Final Round (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2010-06-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-05-21)].
  9. a b Individual K120 – Qualification (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2010-06-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-05-03)].
  10. a b Individual K120 – Final Round (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2010-06-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-05-22)].
  11. a b Team K120 – Final Round (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2010-06-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-05-22)].
  12. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Seria próbna i kwalifikacje przełożone (pol.). skijumping.pl, 8 lutego 2002. [dostęp 2010-06-30].
  13. Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie – 60 zawodników w kwalifikacjach (pol.). skokinarciarskie.pl, 8 lutego 2002. [dostęp 2010-06-28].
  14. Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie – Kwalifikacje do konkursu K-90 (pol.). skokinarciarskie.pl, 10 lutego 2002. [dostęp 2010-06-28].
  15. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Po 1 serii Małysz najdalej (pol.). skijumping.pl, 10.02.2002. [dostęp 2010-07-01].
  16. Skoki Narciarskie – Salt Lake City, Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2002: 10.02.2002 – Salt Lake City (USA) K-90 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2010-07-01].
  17. Salt Lake City 2002 (pol.). sport.pl. [dostęp 2010-07-01].
  18. Paweł Stawowczyk: Skoki Narciarskie – Kwalifikacje do konkursu K-120 (pol.). skokinarciarskie.pl, 12.02.2002. [dostęp 2008-01-30].
  19. Skoki Narciarskie – Salt Lake City, Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2002: 13.02.2002 – Salt Lake City (USA) K-120 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2010-06-28].
  20. Skoki Narciarskie – Salt Lake City, Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2002: 18.02.2002 – Salt Lake City (USA) K-120 (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2010-06-28].
  21. Simon Ammann – 2010 Winter Olympics (ang.). espn.go.com. [dostęp 2010-07-01].
  22. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Co u Niemców i Austriaków? (pol.). skijumping.pl, 30 stycznia 2002. [dostęp 2010-06-28].
  23. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Znów konkurs bez „Goldiego”.... (pol.). skijumping.pl, 12 lutego 2002. [dostęp 2010-06-29].
  24. Andi Goldberger Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-24)].
  25. Stefan Horngacher Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-28)].
  26. Martin Höllwarth Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-27)].
  27. Martin Koch Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-24)].
  28. Wolfgang Loitzl Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-29)].
  29. Andreas Widhölzl Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-27)].
  30. Aleś Siwy: На Алiмпiядзе Андрэй Лыскавец скокнуў з трамплiна так, што свае не ўбачылi (biał.). Zwiazda, 2002-04-12. [dostęp 2016-04-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2002-03-18)].
  31. Andrey Lyskovets Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-14)].
  32. Georgi Zharkov Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-17)].
  33. Michal Doležal Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-01)].
  34. Jakub Janda Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-05)].
  35. Jan Matura Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-15)].
  36. Jan Mazoch Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-24)].
  37. Jaan Jüris Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-19)].
  38. Tambet Pikkor Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-21)].
  39. Jens Salumäe Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-17)].
  40. Katarzyna Gucewicz: Skoki Narciarskie – Składy najsilniejszych drużyn na olimpiadę (pol.). skokinarciarskie.pl, 31 stycznia 2002. [dostęp 2010-06-28].
  41. Janne Ahonen Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-05)].
  42. Matti Hautamäki Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-06-30)].
  43. Risto Jussilainen Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-11)].
  44. Tami Kiuru Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-30)].
  45. Veli-Matti Lindström Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-15)].
  46. Toni Nieminen Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-27)].
  47. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Francuzi do Salt Lake City (pol.). skijumping.pl, 31 stycznia 2002. [dostęp 2010-06-28].
  48. Emmanuel Chedal Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-13)].
  49. Nicolas Dessum Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-14)].
  50. Florentin Durand Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-18)].
  51. Rémi Santiago Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-17)].
  52. Kakha Tsakadze Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-18)].
  53. Kazuyoshi Funaki Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-05)].
  54. Masahiko Harada Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-10)].
  55. Noriaki Kasai Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-22)].
  56. Hideharu Miyahira Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-16)].
  57. Hiroki Yamada Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-25)].
  58. Stanislav Filimonov Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-18)].
  59. Pavel Gayduk Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-13)].
  60. Aleksandr Korobov Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-16)].
  61. Maksim Polunin Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-18)].
  62. Dmitry Chvykov Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-07)].
  63. Choi Heung-Cheol Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-12-24)].
  64. Choi Yong-Jik Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-11-29)].
  65. Gang Chil-Gu Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-11-29)].
  66. Kim Hyeon-Gi Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-24)].
  67. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie Polska: Uhrmann wygrał z Herrem (pol.). skijumping.pl, 22 stycznia 2002. [dostęp 2010-06-28].
  68. Christof Duffner Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-12-30)].
  69. Sven Hannawald Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-03)].
  70. Stephan Hocke Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-13)].
  71. Martin Schmitt Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-01)].
  72. Georg Späth Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-15)].
  73. Michael Uhrmann Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-16)].
  74. Anders Bardal Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-04)].
  75. Lars Bystøl Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-13)].
  76. Tommy Ingebrigtsen Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-10)].
  77. Roar Ljøkelsøy Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-03)].
  78. Skoki Narciarskie Polska: ...i na Igrzyska (pol.). skijumping.pl, 8 stycznia 2002. [dostęp 2010-06-28].
  79. Łukasz Paweł Kruczek Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-17)].
  80. Adam Małysz Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-06)].
  81. Robert Mateja Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-15)].
  82. Tomasz Pochwała Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-13)].
  83. Wojciech Skupień Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-14)].
  84. Tomisław Tajner Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-11)].
  85. Aleksandr Belov Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-14)].
  86. Ildar Fatkullin Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-02-09)].
  87. Anton Kalinichenko Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-28)].
  88. Valery Kobelev Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-10-20)].
  89. Aleksey Silayev Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-17)].
  90. Damjan Fras Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-13)].
  91. Robert Kranjec Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-29)].
  92. Primož Peterka Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-05)].
  93. Peter Žonta Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-29)].
  94. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie Polska: Skład Amerykanów na Salt Lake City (pol.). skijumping.pl, 23 stycznia 2002. [dostęp 2010-06-28].
  95. Alan Alborn Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-17)].
  96. Brendan Doran Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-15)].
  97. Clint Jones Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-18)].
  98. Tommy Schwall Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-14)].
  99. Brian Welch Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-15)].
  100. Simon Ammann Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-23)].
  101. Sylvain Freiholz Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-07)].
  102. Andreas Küttel Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-03)].
  103. Marco Steinauer Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-05)].
  104. Volodymyr Hlyvka Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-05)].
  105. Glynn Pedersen Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-12-16)].
  106. Roberto Cecon Biography and Olympic Results (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2012-02-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-01-28)].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Propozycja LnM-2.svg
Autor: , Licencja: CC BY 3.0
Propozycja 1 dla Listy na Medal na PL.WIKI
Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Bronze medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Brązowy medal z pucharem.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Gold medal.svg
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Drawing of a gold medal, based on Olympic rings.svg.
Silver medal.svg
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Draw of a silver medal, based in Olympic rings.svg.
The joining of the rings is not correct drawn.
Bronze medal.svg
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Drawing of a bronze medal, based on Olympic rings.svg.
Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Ski jumping pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Ski jumping
Flag of Georgia (1990–2004).svg
Flag of Georgia used from 1990 to 2004, with slightly different proportions than the 1918 to 1921 flag.
Simon Ammann (2011).jpg
Autor: Sławek, Licencja: CC BY-SA 2.0
Amman Simon
Salt Lake Park City K120 Hill.jpg
Autor: Andjam79, Licencja: CC BY 2.0
Ski jumping hill at Utah Olympic Park, Park City
K120 Salt Lake hill
Flag of Belarus (1995–2012).svg
Flag of Belarus 1995-2012
SaltLakeJumpingHill.jpg
Autor: d3media, Licencja: CC BY-SA 2.0
Olympic Jumping hills at Salt Lake City
GoldSilverBronze medals.svg
Autor: Gerbilo, Licencja: CC BY-SA 3.0
Stacked olympic medals
Sven Hannawald Peoples Night.jpg
Autor: Siebbi, Licencja: CC BY 3.0
Sven Hannawald, former German ski jumper, at the Volkswagen People’s Night 2008 in Berlin, Germany.