Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014

Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014
20102018
Ilustracja
Data8–17 lutego 2014
GospodarzSoczi
(Krasnaja Polana)
OrganizatorFIS
Liczba konkurencji4
Liczba zawodników100[1]
Zwycięzcy
konkurs indywidualny mężczyzn (HS 106)Polska Kamil Stoch
konkurs indywidualny mężczyzn (HS 140)Polska Kamil Stoch
konkurs indywidualny kobiet (HS 106)Niemcy Carina Vogt
konkurs drużynowy mężczyzn (HS 140) Niemcy

Skoki narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2014 – zawody w skokach narciarskich, które odbyły się w dniach 8–17 lutego 2014 w ramach igrzysk olimpijskich w Soczi.

Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w czterech konkurencjach – skoki na normalnej skoczni wśród kobiet i mężczyzn, skoki na dużej skoczni mężczyzn oraz konkurencja drużynowa – skoki na dużej skoczni.

Kwalifikacje

Skocznie

Nazwa skoczniMiejscowośćPunkt KHSRekord skoczni
RusskiGorki Estosadok1.jpgRusskije GorkiRosja Krasnaja PolanaK-95HS 106108,0 m[2]Czechy Lukáš Hlava07.12.2012
RusskiGorki Estosadok1.jpgRusskije GorkiRosja Krasnaja PolanaK-125HS 140140,0 m[2]Niemcy Marinus Kraus15.02.2014

Harmonogram zawodów

W poniższej tabeli przedstawiono harmonogram skoków narciarskich w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 z uwzględnieniem wszystkich serii treningowych, próbnych, kwalifikacyjnych i konkursowych oraz odpraw technicznych[3].

KonkursData
06.0207.0208.0209.0210.0211.0212.0213.0214.0215.0216.0217.02
HS 106 indywidualny
mężczyzn
OT
10:00 UTC+4
7:00 CET
T
20:30 UTC+4
17:30 CET
T
11:00 UTC+4
8:00 CET
OT
13:30 UTC+4
10:30 CET
P
19:15 UTC+4
16:15 CET
Q
20:30 UTC+4
17:30 CET
P
20:30 UTC+4
17:30 CET
F
21:30 UTC+4
18:30 CET
HS 140
indywidualny
mężczyzn
T
21:30 UTC+4
18:30 CET
T
21:30 UTC+4
18:30 CET
OT
0:00 UTC+4
21:00 CET
P
20:15 UTC+4
17:15 CET
Q
21:30 UTC+4
18:30 CET
P
20:30 UTC+4
17:30 CET
F
21:30 UTC+4
18:30 CET
HS 140
drużynowy
mężczyzn
T
21:15 UTC+4
18:15 CET
OT
0:00 UTC+4
21:00 CET
P
20:15 UTC+4
17:15 CET
F
21:15 UTC+4
18:15 CET
HS 106
indywidualny
kobiet
OT
10:00 UTC+4
7:00 CET
T
15:00 UTC+4
12:00 CET
T
15:00 UTC+4
12:00 CET
T
21:30 UTC+4
18:30 CET
OT
23:15 UTC+4
20:15 CET
P
20:15 UTC+4
17:15 CET
F
21:30 UTC+4
18:30 CET

Legenda:

   OT   Odprawa techniczna   T   Serie treningowe   P   Seria próbna   Q   Kwalifikacje   F   Konkurs główny

Zestawienie medalistów

KonkurencjaZłotoWynikSrebroWynikBrązWynik
Skocznia normalna mężczyznPolska Kamil Stoch278,0Słowenia Peter Prevc265,3Norwegia Anders Bardal264,1
Skocznia normalna kobietNiemcy Carina Vogt247,4Austria Daniela Iraschko-Stolz246,2Francja Coline Mattel245,2
Skocznia duża mężczyznPolska Kamil Stoch278,7Japonia Noriaki Kasai277,4Słowenia Peter Prevc274,8
Konkurs drużynowy mężczyzn Niemcy1041,1 Austria1038,4 Japonia1024,9

Wyniki

Skocznia normalna mężczyzn

MiejsceReprezentacjaWynikStrata
Gold medal icon.svgKamil Stoch Polska278,0
Silver medal icon.svgPeter Prevc Słowenia265,3–12,7
Bronze medal icon.svgAnders Bardal Norwegia264,1–13,9
4.Thomas Diethart Austria258,3–19,7
5.Michael Hayböck Austria258,0–20,0
6.Andreas Wellinger Niemcy257,1–20,9
7.Maciej Kot Polska255,8–22,2
8.Noriaki Kasai Japonia255,2–22,8
9.Jernej Damjan Słowenia254,7–23,3
10.Andreas Wank Niemcy253,4–24,6

Skocznia normalna kobiet

MiejsceZawodniczkaReprezentacjaWynikStrata
Gold medal icon.svgVogt, CarinaCarina Vogt Niemcy247,4
Silver medal icon.svgIraschko-Stolz, DanielaDaniela Iraschko-Stolz Austria246,2–1,2
Bronze medal icon.svgMattel, ColineColine Mattel Francja245,2–2,2
4.Takanashi, SaraSara Takanashi Japonia243,0–4,4
5.Insam, EvelynEvelyn Insam Włochy242,2–5,2
6.Vtič, MajaMaja Vtič Słowenia241,9–5,5
7.Itō, YūkiYūki Itō Japonia241,8–5,6
8.Lundby, MarenMaren Lundby Norwegia235,5–11,9
9.Jahr, LineLine Jahr Norwegia234,6–12,8
10.Jerome, JessicaJessica Jerome Stany Zjednoczone234,1–13,3

Skocznia duża mężczyzn

MiejsceZawodnikReprezentacjaWynikStrata
Gold medal icon.svgKamil Stoch Polska278,7
Silver medal icon.svgNoriaki Kasai Japonia277,4–1,3
Bronze medal icon.svgPeter Prevc Słowenia274,8–3,9
4.Severin Freund Niemcy272,2–6,5
5.Anders Fannemel Norwegia264,3–14,4
6.Marinus Kraus Niemcy257,4–21,3
7.Gregor Schlierenzauer Austria255,2–23,5
8.Michael Hayböck Austria254,7–24,0
9.Daiki Itō Japonia252,5–26,2
10.Reruhi Shimizu Japonia252,2–26,5

Konkurs drużynowy mężczyzn

MiejsceReprezentacjaZawodnicyWynikStrata
Gold medal icon.svg NiemcyAndreas Wank, Marinus Kraus, Andreas Wellinger, Severin Freund1041,1
Silver medal icon.svg AustriaMichael Hayböck, Thomas Morgenstern, Thomas Diethart, Gregor Schlierenzauer1038,4–2,7
Bronze medal icon.svg JaponiaReruhi Shimizu, Taku Takeuchi, Daiki Itō, Noriaki Kasai1024,9–16,2
4. PolskaMaciej Kot, Piotr Żyła, Jan Ziobro, Kamil Stoch1011,8–29,3
5. SłoweniaJurij Tepeš, Robert Kranjec, Jernej Damjan, Peter Prevc995,6–45,5
6. NorwegiaAnders Bardal, Anders Fannemel, Anders Jacobsen, Rune Velta990,7–50,4
7. CzechyJakub Janda, Antonín Hájek, Roman Koudelka, Jan Matura967,8–73,3
8. FinlandiaAnssi Koivuranta, Jarkko Määttä, Olli Muotka, Janne Ahonen942,8–98,3
9. RosjaIlmir Chazietdinow, Aleksiej Romaszow, Dmitrij Wasiljew, Dienis Korniłow422,3–618,8
10. Stany ZjednoczonePeter Frenette, Nicholas Fairall, Anders Johnson, Nicholas Alexander402,5–638,6

Składy reprezentacji

Zgodnie z limitami wyznaczonymi przez MKOl i FIS na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2014 w Soczi zakwalifikowanych zostało 100 skoczków narciarskich – 70 mężczyzn i 30 kobiet. W zatwierdzonym podziale kwot startowych dla reprezentacji narodowych, FIS przeznaczyło 2 miejsca w konkurencjach mężczyzn dla Francji. Limit ten nie został jednak w pełni wykorzystany, gdyż Francuzi powołali tylko jednego sportowca – Ronana Lamy Chappuis. Niewykorzystane przez Francję miejsce zostało przydzielone Kazachstanowi, który tym samym dołączył do reprezentacji Marata Żaparowa[4].

3 lutego 2014 roku z powodu doznania ponownej kontuzji kolana, z udziału w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi zrezygnowała Alexandra Pretorius. Reprezentacja Kanady postanowiła nie powoływać kolejnej zawodniczki do kadry olimpijskiej. Niewykorzystane miejsce po Kanadzie zostało przekazane Norwegii. Prawo startu w igrzyskach otrzymała Gyda Enger[5].

Poniższa tabela przedstawia składy wszystkich dwudziestu reprezentacji, które uczestniczyły w konkursach skoków na igrzyskach olimpijskich w Soczi.

Reprezentacje mężczyzn[4]
Zawodnik
Data urodzenia
Miejsca na ZIO 2010
Miejsca na ZIO 2014
Źródło
ind. norm.
ind. duża
druż. duża
ind. norm.
ind. duża
druż. duża
 Austria (5)
Thomas Diethart
25 lutego 1992
4
32
2
[6]
Michael Hayböck
5 marca 1991
5
8
2
[7]
Andreas Kofler
17 maja 1984
19
4
1[a]
[8]
Thomas Morgenstern
30 października 1986
8
5
1[a]
14
40
2
[9]
Gregor Schlierenzauer
7 stycznia 1990
3
3
1[a]
11
7
2
[10]
 Bułgaria (1)
Władimir Zografski
14 lipca 1993
q
47
[11]
 Czechy (5)
Antonín Hájek
12 lutego 1987
21
7
7[b]
28
7
[12]
Lukáš Hlava
10 września 1984
38
7[b]
46
[13]
Jakub Janda
27 kwietnia 1978
14
17
7[b]
19
27
7
[14]
Roman Koudelka
9 lipca 1989
12
23
7[b]
16
19
7
[15]
Jan Matura
29 stycznia 1980
23
18
7
[16]
 Estonia (2)
Kaarel Nurmsalu
30 kwietnia 1991
38
41
[17]
Siim-Tanel Sammelselg
18 maja 1993
q
q
[18]
 Finlandia (5)
Janne Ahonen
11 maja 1977
4
31
29
22
8
[19]
Janne Happonen
18 czerwca 1984
19
DSQ
4[c]
[20]
Anssi Koivuranta
3 lipca 1988
12
11
8
[21]
Jarkko Määttä
28 grudnia 1994
33
43
8
[22]
Olli Muotka
14 lipca 1988
39
33
8
[23]
 Francja (1)
Ronan Lamy Chappuis
10 września 1993
41
36
[24]
 Grecja (1)
Nikos Polichronidis
8 listopada 1989
q
q
[25]
 Japonia (5)
Daiki Itō
27 grudnia 1985
15
20
5[d]
9
3
[26]
Noriaki Kasai
6 czerwca 1972
17
8
5[d]
8
2
3
[27]
Reruhi Shimizu
4 grudnia 1993
18
10
3
[28]
Taku Takeuchi
20 maja 1987
34
37
5[d]
24
13
3
[29]
Yūta Watase
8 sierpnia 1982
21
[30]
 Kanada (4)
Mackenzie Boyd-Clowes
13 lipca 1991
q
q
12[e]
37
25
12
[31]
Dusty Korek
14 kwietnia 1995
40
q
12
[32]
Trevor Morrice
23 września 1991
q
q
12[e]
q
42
12
[33]
Matthew Rowley
4 czerwca 1993
q
DSQ
12
[34]
 Kazachstan (2)
Aleksiej Pczelincew
18 kwietnia 1991
q
q
[35]
Marat Żaparow
25 sierpnia 1985
q
q
[36]
 Korea Południowa (4)
Choi Heung-chul
3 grudnia 1981
48
49
43
44
11
[37]
Choi Seou
3 grudnia 1982
q
q
34
39
11
[38]
Kang Chil-ku
8 sierpnia 1984
q
q
11
[39]
Kim Hyun-ki
9 grudnia 1983
40
42
42
q
11
[40]
 Niemcy (5)
Richard Freitag
14 sierpnia 1991
20
21
[41]
Severin Freund
11 maja 1988
31
4
1
[42]
Marinus Kraus
13 lutego 1991
6
1
[43]
Andreas Wank
18 lutego 1988
28
2[f]
10
1
[44]
Andreas Wellinger
28 sierpnia 1995
6
45
1
[45]
 Norwegia (5)
Anders Bardal
24 sierpnia 1982
18
22
3[g]
3
16
6
[46]
Anders Fannemel
13 maja 1991
15
5
6
[47]
Anders Jacobsen
17 lutego 1985
9
12
3[g]
27
38
6
[48]
Daniel-André Tande
24 stycznia 1994
[49]
Rune Velta
19 lipca 1989
22
24
6
[50]
 Polska (5)
Maciej Kot
9 czerwca 1991
7
12
4
[51]
Dawid Kubacki
12 marca 1990
32
[52]
Kamil Stoch
25 maja 1987
27
14
6[h]
1
1
4
[53]
Jan Ziobro
24 czerwca 1991
13
15
4
[54]
Piotr Żyła
16 stycznia 1987
34
4
[55]
 Rosja (5)
Ilmir Chazietdinow
28 października 1991
36
29
9
[56]
Dienis Korniłow
17 sierpnia 1986
26
35
10[i]
48
31
9
[57]
Michaił Maksimoczkin
29 sierpnia 1993
30
[58]
Aleksiej Romaszow
29 kwietnia 1992
44
46
9
[59]
Dmitrij Wasiljew
26 grudnia 1979
26
9
[60]
 Rumunia (1)
Iulian Pîtea
7 września 1997
q
q
[61]
 Słowenia (5)
Jernej Damjan
28 marca 1983
38
33
9
17
5
[62]
Jaka Hvala
15 lipca 1993
[63]
Robert Kranjec
16 lipca 1981
6
9
8[j]
DNS
37
5
[64]
Peter Prevc
20 września 1992
7
16
8[j]
2
3
5
[65]
Jurij Tepeš
14 lutego 1989
26
20
5
[66]
 Stany Zjednoczone (4)
Nicholas Alexander
24 sierpnia 1988
41
40
11[k]
35
48
10
[67]
Nicholas Fairall
6 lipca 1989
q
35
10
[68]
Peter Frenette
24 lutego 1992
41
32
11[k]
45
q
10
[69]
Anders Johnson
23 kwietnia 1989
49
q
11[k]
47
DSQ
10
[70]
 Szwajcaria (2)
Simon Ammann
25 czerwca 1981
1
1
17
23
[71]
Gregor Deschwanden
27 lutego 1991
25
14
[72]
 Włochy (3)
Davide Bresadola
10 września 1988
DSQ
q
[73]
Sebastian Colloredo
9 września 1987
29
27
28
30
[74]
Roberto Dellasega
15 czerwca 1990
q
q
q
q
[75]
Reprezentacje kobiet[5]
Zawodniczka
Data urodzenia
Miejsce na ZIO 2014
Źródło
 Austria (2)
Chiara Hölzl
18 lipca 1997
25
[76]
Daniela Iraschko-Stolz
21 listopada 1983
2
[77]
 Finlandia (1)
Julia Kykkänen
17 kwietnia 1994
17
[78]
 Francja (3)
Julia Clair
20 marca 1994
19
[79]
Léa Lemare
21 czerwca 1996
20
[80]
Coline Mattel
3 listopada 1995
3
[81]
 Japonia (3)
Yūki Itō
10 maja 1994
7
[82]
Sara Takanashi
8 października 1996
4
[83]
Yurina Yamada
12 lipca 1996
30
[84]
 Kanada (2)
Taylor Henrich
1 listopada 1995
13
[85]
Atsuko Tanaka
25 stycznia 1992
12
[86]
 Niemcy (4)
Katharina Althaus
23 maja 1996
23
[87]
Gianina Ernst
31 grudnia 1998
28
[88]
Ulrike Gräßler
17 maja 1987
22
[89]
Carina Vogt
5 lutego 1992
1
[90]
 Norwegia (4)
Gyda Enger
14 stycznia 1993
24
[91]
Line Jahr
16 stycznia 1984
9
[92]
Maren Lundby
7 września 1994
8
[93]
Helena Olsson Smeby
2 listopada 1983
14
[94]
 Rosja (1)
Irina Awwakumowa
14 września 1991
16
[95]
 Słowenia (4)
Eva Logar
8 marca 1991
27
[96]
Katja Požun
7 kwietnia 1993
11
[97]
Špela Rogelj
8 listopada 1994
26
[98]
Maja Vtič
27 stycznia 1988
6
[99]
 Stany Zjednoczone (3)
Sarah Hendrickson
1 sierpnia 1994
21
[100]
Jessica Jerome
8 lutego 1987
10
[101]
Lindsey Van
27 listopada 1984
15
[102]
 Szwajcaria (1)
Bigna Windmüller
27 lutego 1991
18
[103]
 Włochy (2)
Evelyn Insam
10 lutego 1994
5
[104]
Elena Runggaldier
10 lipca 1990
29
[105]

Legenda:

q – zawodnik nie zakwalifikował się do konkursu głównego;
DNS – zawodnik nie wystartował w konkursie głównym;
DSQ – zawodnik zdyskwalifikowany w konkursie głównym;
– – zawodnik nie został zgłoszony do kwalifikacji.

Klasyfikacja medalowa

MiejscePaństwoGold medal.svgSilver medal.svgBronze medal.svgRazem
1. Niemcy2002
1. Polska2002
3. Austria0202
4. Japonia0112
4. Słowenia0112
6. Francja0011
6. Norwegia0011

Uwagi

  1. a b c Skład austriackiego zespołu w konkursie drużynowym w Vancouver: Wolfgang Loitzl, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer.
  2. a b c d Skład czeskiego zespołu w konkursie drużynowym w Vancouver: Antonín Hájek, Roman Koudelka, Lukáš Hlava, Jakub Janda.
  3. Skład fińskiego zespołu w konkursie drużynowym w Vancouver: Matti Hautamäki, Janne Happonen, Kalle Keituri, Harri Olli.
  4. a b c Skład japońskiego zespołu w konkursie drużynowym w Vancouver: Daiki Itō, Taku Takeuchi, Shōhei Tochimoto, Noriaki Kasai.
  5. a b Skład kanadyjskiego zespołu w konkursie drużynowym w Vancouver: Mackenzie Boyd-Clowes, Trevor Morrice, Eric Mitchell, Stefan Read.
  6. Skład niemieckiego zespołu w konkursie drużynowym w Vancouver: Michael Neumayer, Andreas Wank, Martin Schmitt, Michael Uhrmann.
  7. a b Skład norweskiego zespołu w konkursie drużynowym w Vancouver: Anders Bardal, Tom Hilde, Johan Remen Evensen, Anders Jacobsen.
  8. Skład polskiego zespołu w konkursie drużynowym w Vancouver: Stefan Hula, Łukasz Rutkowski, Kamil Stoch, Adam Małysz.
  9. Skład rosyjskiego zespołu w konkursie drużynowym w Vancouver: Pawieł Karielin, Dienis Korniłow, Ilja Roslakow, Dmitrij Ipatow.
  10. a b Skład słoweńskiego zespołu w konkursie drużynowym w Vancouver: Primož Pikl, Mitja Mežnar, Peter Prevc, Robert Kranjec.
  11. a b c Skład amerykańskiego zespołu w konkursie drużynowym w Vancouver: Anders Johnson, Peter Frenette, Taylor Fletcher, Nicholas Alexander.

Przypisy

  1. 70 mężczyzn i 30 kobiet.
  2. a b Esto-Sadok – RusSki Gorki Jumping Center (pol.). skisprungschanzen.com. [dostęp 2013-05-03].
  3. Najbliższe zawody – program zawodów (pol.). skokinarciarskie.pl. [dostęp 2014-02-04].
  4. a b Adam Bucholz, Dominik Formela: Żaparow ostatnim olimpijczykiem, ostateczne składy na Soczi (pol.). skijumping.pl, 2 lutego 2014. [dostęp 2014-02-04].
  5. a b Adam Bucholz, Dominik Formela: Alexandra Pretorius ponownie kontuzjowana (aktualizacja) (pol.). skijumping.pl, 3 lutego 2014. [dostęp 2014-02-04].
  6. DIETHART Thomas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  7. HAYBOECK Michael – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  8. KOFLER Andreas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  9. MORGENSTERN Thomas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  10. SCHLIERENZAUER Gregor – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  11. ZOGRAFSKI Vladimir – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  12. HAJEK Antonin – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  13. HLAVA Lukas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  14. JANDA Jakub – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  15. KOUDELKA Roman – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  16. MATURA Jan – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  17. NURMSALU Kaarel – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  18. SAMMELSELG Siim-Tanel – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  19. AHONEN Janne – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  20. HAPPONEN Janne – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  21. KOIVURANTA Anssi – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  22. MAEAETTAE Jarkko – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  23. MUOTKA Olli – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  24. LAMY CHAPPUIS Ronan – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  25. POLYCHRONIDIS Nico – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  26. ITO Daiki – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  27. KASAI Noriaki – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  28. SHIMIZU Reruhi – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  29. TAKEUCHI Taku – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  30. WATASE Yuta – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  31. BOYD-CLOWES MacKenzie – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  32. KOREK Dusty – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  33. MORRICE Trevor – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  34. ROWLEY Matthew – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  35. PCHELINTSEV Alexey – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  36. ZHAPAROV Marat – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  37. CHOI Heung-chul – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  38. CHOI Seou – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  39. KANG Chil-ku – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  40. KIM Hyun-ki – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  41. FREITAG Richard – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  42. FREUND Severin – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  43. KRAUS Marinus – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  44. WANK Andreas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  45. WELLINGER Andreas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  46. BARDAL Anders – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  47. FANNEMEL Anders – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  48. JACOBSEN Anders – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  49. TANDE Daniel-Andre – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  50. VELTA Rune – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  51. KOT Maciej – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  52. KUBACKI Dawid – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  53. STOCH Kamil – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  54. ZIOBRO Jan – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  55. ZYLA Piotr – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  56. HAZETDINOV Ilmir – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  57. KORNILOV Denis – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  58. MAKSIMOCHKIN Mikhail – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  59. ROMASHOV Alexey – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  60. VASSILIEV Dimitry – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  61. PITEA Sorin Iulian – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  62. DAMJAN Jernej – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  63. HVALA Jaka – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  64. KRANJEC Robert – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  65. PREVC Peter – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  66. TEPES Jurij – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  67. ALEXANDER Nicholas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  68. FAIRALL Nicholas – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  69. FRENETTE Peter – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  70. JOHNSON Anders – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  71. AMMANN Simon – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  72. DESCHWANDEN Gregor – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  73. BRESADOLA Davide – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  74. COLLOREDO Sebastian – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  75. DELLASEGA Roberto – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  76. HOELZL Chiara – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  77. IRASCHKO-STOLZ Daniela – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  78. KYKKAENEN Julia – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  79. CLAIR Julia – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  80. LEMARE Lea – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  81. MATTEL Coline – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  82. ITO Yuki – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  83. TAKANASHI Sara – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  84. YAMADA Yurina – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  85. HENRICH Taylor – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  86. TANAKA Atsuko – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  87. ALTHAUS Katharina – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  88. ERNST Gianina – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  89. GRAESLER Ulrike – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  90. VOGT Carina – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  91. ENGER Gyda – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  92. JAHR Line – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  93. LUNDBY Maren – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  94. SMEBY Helena Olsson – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  95. AVVAKUMOVA Irina – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  96. LOGAR Eva – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  97. POZUN Katja – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  98. ROGELJ Spela – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  99. VTIC Maja – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  100. HENDRICKSON Sarah – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  101. JEROME Jessica – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  102. VAN Lindsey – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  103. WINDMUELLER Bigna – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  104. INSAM Evelyn – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].
  105. RUNGGALDIER Elena – Biographie (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2014-02-04].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Gold medal icon.svg
An icon that represents a gold medal
Silver medal icon.svg
An icon that represents a silver medal
Bronze medal icon.svg
An icon that represents a bronze medal
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Gold medal.svg
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Drawing of a gold medal, based on Olympic rings.svg.
Silver medal.svg
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Draw of a silver medal, based in Olympic rings.svg.
The joining of the rings is not correct drawn.
Bronze medal.svg
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Drawing of a bronze medal, based on Olympic rings.svg.
Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Ski jumping pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Ski jumping
RusskiGorki Estosadok1.jpg
Autor: MartinPUTZ, Licencja: CC BY-SA 3.0
The unfinished Russki Gorki ski jump arena in Estosadok, Sochi, built for the Olympic Games 2014.
RusSki Gorki Jumping Center during 2014 Winter Olympics.JPG
Autor: Акутагава, Licencja: CC BY-SA 3.0
RusSki Gorki Jumping Center. Nordic combined at the 2014 Winter Olympics – Team large hill/4 × 5 km. February 20, 2014