Skoki narciarskie na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym

Skoki narciarskie na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym – część MŚ juniorów w narciarstwie klasycznym. Odbywają się one co roku. Ich pierwowzorem były mistrzostwa Europy (rozgrywane w latach 1968–1976, oraz 1978[1]), zdecydowano się jednak rozgrywać zawody juniorów dla całego świata. Najstarsi zawodnicy, którzy mogą brać udział w mistrzostwach to ci, którzy w roku rozegrania zawodów ukończyli lub ukończą 20 lat.

Historia zawodów

Pierwsze MŚJ odbyły się w 1977 w Sainte-Croix. Rok później w Murau po raz ostatni rozegrano mistrzostwa Europy, a konkursy rozgrywane od 1979 są mistrzostwami globu. Konkursy drużynowe włączono do programu mistrzostw w 1986. Pierwszym indywidualnym mistrzem został Czech Pavel Fízek[1].

Dwukrotnie mistrzostwa odbyły się w Polsce – w Karpaczu (2001) oraz w Zakopanem w (2008).

Pierwsze (nieoficjalne) konkurencje kobiece odbyły się w 1998 w Sankt Moritz, gdzie najlepsza okazała się Heli Pomell, która wyprzedziła Evę Ganster oraz Michaelę Schmidt (w konkursie wystartowało 17 skoczkiń). Oficjalne zawody kobiet w skokach narciarskich na mistrzostwach świata juniorów przeprowadzane są od 2006. Najmłodszą medalistką mistrzostw świata juniorek jest Coline Mattel, która w 2009 w dniu zdobycia medalu miała 13 lat i 95 dni.

Pierwsze nieoficjalne zawody drużynowe kobiet miały miejsce w 2004. W konkursie wzięły udział reprezentacje dwóch krajów – wygrała Norwegia przed USA[2]. Oficjalne zawody drużynowe kobiet rozgrywane są od 2012.

Najwięcej medali zdobyła Ema Klinec – 4 złote, 3 srebrne i 1 brązowy. Najwięcej złotych medali zdobyli: Heinz Kuttin (2 indywidualnie i 3 drużynowo) i Sara Takanashi (3 indywidualnie i 2 drużynowo).

Osiągnięcia Polaków

Polscy zawodnicy zdobyli na MŚJ 12 medali – 5 w konkursach indywidualnych i 7 w drużynowych. Indywidualnymi mistrzami byli Mateusz Rutkowski (2004) i Jakub Wolny (2014). Ponadto srebrne medale zdobyli: Maciej Kot (2009), Aleksander Zniszczoł (2012) i Klemens Murańka (2013). W konkursach drużynowych Polacy zdobyli jeden złoty medal (2014), cztery srebrne (2004, 2005, 2012, 2013) i dwa brązowe (2008, 2009).

Najwięcej medali zdobyli Klemens Murańka i Aleksander Zniszczoł – każdy z nich po 4 (jeden indywidualnie i trzy drużynowo).

Medaliści

Konkurs indywidualny mężczyzn

RokMiastoSkoczniaZłoty medal
Gold medal with cup.svg
Srebrny medal
Silver medal with cup.svg
Brązowy medal
Bronze medal with cup.svg
1977Szwajcaria Sainte-CroixTremplin du ChâbleCzechy Pavel Fízek Matthias BuseAustria Hubert Neuper
1979Kanada Sainte-Anne-de-BeaupréMont-Sainte-AnneKanada Horst Bulau Ulrich PscherraJaponia Hiroyasu Aizawa
1980Szwecja ÖrnsköldsvikParadiskullenKanada Steve Collins Władimir BojarincewAustria Andreas Felder
1981 SchonachLangenwaldschanzeFinlandia Matti NykänenAustria Ernst VettoriKanada Steve Collins
1982Austria MurauGumpoldschanzeAustria Ernst VettoriFinlandia Markku PuseniusAustria Bernhard Zauner
1983Finlandia KuopioPuijoAustria Franz WiegeleNorwegia Ole Christian EidhammerFinlandia Tuomo Ylipulli
1984Norwegia TrondheimGranåsenCzechosłowacja Martin Švagerko Janez ŠtirnCzechosłowacja Miroslav Polák
1985Szwajcaria TäschMattertalschanzeAustria Werner HaimFinlandia Juha KarjalainenAustria Günther Stranner
1986Stany Zjednoczone Lake PlacidMacKenzie/IntervaleWłochy Virginio Lunardi[3] Christian RimmelNorwegia Clas Brede Bråthen
1987Włochy AsiagoTrampolino di PakstallFinlandia Ari-Pekka Nikkola Mike Arnold Dieter Thoma
1988Austria Saalfelden am Steinernen MeerBibergschanzeAustria Heinz KuttinSzwecja Staffan TällbergAustria Manfred Steiner
1989Norwegia HamarLierberget HoppbakkenNorwegia Kent JohanssenAustria Andi RauschmeierSzwecja Staffan Tällberg
1990Czechosłowacja Szczyrbskie JezioroMS 1970 BAustria Heinz KuttinWłochy Roberto CeconCzechosłowacja Tomáš Raszka
1991Niemcy Reit im WinklFranz-Haslberger-SchanzeAustria Martin HöllwarthCzechosłowacja Tomáš Goder Damjan Fras
1992Finlandia VuokattiHyppyrimäkiFinlandia Toni NieminenSzwajcaria Sylvain FreiholzAustria Martin Höllwarth
1993Czechy HarrachovČertakFinlandia Janne AhonenAustria Andreas WidhölzlNiemcy Alexander Herr
1994Austria BreitenwangRaimund-Ertl-SchanzeFinlandia Janne AhonenFrancja Nicolas DessumCzechy Zbyněk Krompolc
1995Szwecja GällivareDundretkullenNorwegia Tommy IngebrigtsenAustria Reinhard SchwarzenbergerFrancja Lucas Chevalier-Girod
1996Włochy AsiagoTrampolino di PakstallNiemcy Michael UhrmannSłowenia Primož PeterkaSzwajcaria Andreas Küttel
1997Kanada Canmore (Calgary)Alberta Ski Jump AreaNorwegia Wilhelm BrennaFinlandia Jussi HautamäkiAustria Falko Krismayr
1998Szwajcaria Sankt MoritzOlympiaschanzeAustria Wolfgang LoitzlJaponia Kazuhiro NakamuraFinlandia Matti Hautamäki
1999Austria Saalfelden am Steinernen MeerBibergschanzeJaponia Kazuki NishishitaSłowacja Michal PšenkoAustria Stefan Kaiser
Finlandia Veli-Matti Lindström[4]
2000Słowacja Szczyrbskie JezioroMS 1970 BKonkurs został odwołany.
2001Polska KarpaczOrlinekFinlandia Veli-Matti LindströmAustria Manuel FettnerAustria Stefan Kaiser
Austria Florian Liegl[5]
2002Niemcy SchonachLangenwaldschanzeFinlandia Janne HapponenJaponia Daiki ItōFinlandia Kalle Keituri
2003Szwecja SollefteåHallstabackenAustria Thomas MorgensternSłowenia Rok BenkovičCzechy Jan Mazoch
2004Norwegia StrynBjørkelibakkenPolska Mateusz RutkowskiAustria Thomas MorgensternFinlandia Olli Pekkala
2005Finlandia RovaniemiOunasvaaraFinlandia Joonas IkonenAustria Arthur PauliSłowenia Jurij Tepeš
2006Słowenia KranjBauhenkAustria Gregor SchlierenzauerSłowenia Jurij TepešWłochy Andrea Morassi
2007Włochy Tarvisio/Słowenia Planica[a]Srednija VelikankaCzechy Roman KoudelkaJaponia Shōhei TochimotoAustria Thomas Thurnbichler
2008Polska ZakopaneŚrednia KrokiewNiemcy Andreas WankJaponia Shōhei TochimotoAustria Andreas Strolz
2009Słowacja Szczyrbskie JezioroMS 1970 BAustria Lukas MüllerPolska Maciej KotFinlandia Ville Larinto
2010Niemcy HinterzartenAdlerschanzeAustria Michael HayböckSłowenia Peter PrevcWłochy Diego Dellasega
2011Estonia OtepääTehvandiBułgaria Władimir ZografskiAustria Stefan KraftEstonia Kaarel Nurmsalu
2012Turcja ErzurumKiremitliktepeSłowenia Nejc DežmanPolska Aleksander Zniszczoł
Słowenia Jaka Hvala
2013Czechy Liberec[6]JeštědSłowenia Jaka HvalaPolska Klemens MurańkaAustria Stefan Kraft
2014Włochy PredazzoTrampolino Dal BenPolska Jakub WolnyAustria Patrick StreitlerRosja Jewgienij Klimow
2015Kazachstan AłmatyGornyj GigantNorwegia Johann André ForfangNiemcy Andreas WellingerNorwegia Phillip Sjøen
2016Rumunia RâșnovTrambulina Valea CărbunăriiNiemcy David SiegelSłowenia Domen PrevcJaponia Ryōyū Kobayashi
2017Stany Zjednoczone Park CityUtah Olympic Park JumpsCzechy Viktor PolášekWłochy Alex InsamNiemcy Constantin Schmid
2018Szwajcaria Kandersteg/GomsNordic ArenaNorwegia Marius LindvikNiemcy Constantin SchmidAustria Clemens Leitner
2019Finlandia LahtiSalpausselkäNorwegia Thomas Aasen MarkengNiemcy Luca RothKazachstan Siergiej Tkaczenko
2020Niemcy OberwiesenthalFichtelbergschanzenAustria Peter ResingerNorwegia Sander Vossan EriksenSłowenia Mark Hafnar
2021Finlandia Lahti/VuokattiSalpausselkäAustria Niklas BachlingerAustria David HaagenSzwajcaria Dominik Peter
2022Polska ZakopaneŚrednia KrokiewAustria Daniel TschofenigAustria David HaagenAustria Markus Müller
2023Kanada WhistlerWhistler Olympic Park Ski Jumps

Konkurs drużynowy mężczyzn

RokMiejsceZłoty medal
Gold medal with cup.svg
Srebrny medal
Silver medal with cup.svg
Brązowy medal
Bronze medal with cup.svg
1986Stany Zjednoczone Lake PlacidNiemcy RFN Włochy ZSRR
1987Włochy Asiago NRDNiemcy RFN Finlandia
1988Austria Saalfelden am Steinernen Meer Austria Norwegia Czechosłowacja
1989Norwegia Vang i Hedmark Austria Jugosławia Norwegia
1990Czechosłowacja Szczyrbskie Jezioro Austria Finlandia Jugosławia
1991Niemcy Reit im Winkl Czechosłowacja Finlandia Francja
1992Finlandia Vuokatti Finlandia Norwegia Niemcy
1993Czechy Harrachov Finlandia Austria Niemcy
1994Austria Breitenwang Finlandia Czechy Austria
1995Szwecja Gällivare Niemcy Austria Japonia
1996Włochy Asiago Niemcy Austria Słowenia
1997Kanada Canmore Słowenia Finlandia Austria
1998Szwajcaria Sankt Moritz Niemcy Japonia Finlandia
1999Austria Saalfelden am Steinernen Meer Austria Finlandia Niemcy
2000Słowacja Szczyrbskie Jezioro Austria Norwegia Finlandia
2001Polska Karpacz Finlandia Austria Niemcy
2002Niemcy Schonach Finlandia Austria Słowenia
2003Szwecja Sollefteå Austria Słowenia Finlandia
2004Norwegia Stryn Austria Polska Niemcy
2005Finlandia Rovaniemi Słowenia Polska Finlandia
2006Słowenia Kranj Austria Słowenia Japonia
2007Włochy Tarvisio/Słowenia Planica[a] Słowenia Japonia Finlandia
2008Polska Zakopane Niemcy Austria Polska
2009Słowacja Szczyrbskie Jezioro Austria Niemcy Polska
2010Niemcy Hinterzarten Austria Niemcy Słowenia
2011Estonia Otepää Austria Niemcy Norwegia
2012Turcja Erzurum Norwegia Polska Austria
2013Czechy Liberec Słowenia Polska Niemcy
2014Włochy Predazzo Polska Austria Norwegia
2015Kazachstan Ałmaty Norwegia Niemcy Austria
2016Rumunia Râșnov Niemcy Norwegia Japonia
2017Stany Zjednoczone Park City Słowenia Niemcy Austria
2018Szwajcaria Kandersteg/Goms Niemcy Austria Norwegia
2019Finlandia Lahti Niemcy Norwegia Słowenia
2020Niemcy Oberwiesenthal Słowenia Austria Niemcy
2021Finlandia Lahti/Vuokatti Austria Słowenia Rosja
2022Polska Zakopane Austria Norwegia Niemcy
2023Kanada Whistler

Konkurs indywidualny kobiet

rokmiejscezłoty medal
Gold medal with cup.svg
srebrny medal
Silver medal with cup.svg
brązowy medal
Bronze medal with cup.svg
1998[7]Szwajcaria Sankt MoritzFinlandia Heli PomellAustria Eva GansterNiemcy Michaela Schmidt
2004[8]Norwegia StrynNorwegia Anette SagenNiemcy Ulrike GräßlerStany Zjednoczone Lindsey Van
2006Słowenia KranjNiemcy Juliane SeyfarthKanada Atsuko TanakaWłochy Elena Runggaldier
2007Słowenia PlanicaWłochy Lisa DemetzKanada Katie WillisSłowenia Maja Vtič
2008Polska ZakopaneAustria Jacqueline SeifriedsbergerWłochy Elena RunggaldierSłowenia Katja Požun
2009Słowacja Szczyrbskie JezioroNiemcy Magdalena SchnurrNiemcy Anna HäfeleFrancja Coline Mattel
2010Niemcy HinterzartenWłochy Elena RunggaldierFrancja Coline MattelStany Zjednoczone Sarah Hendrickson
2011Estonia OtepääFrancja Coline MattelSłowenia Špela RogeljJaponia Yūki Itō
2012Turcja ErzurumJaponia Sara TakanashiStany Zjednoczone Sarah HendricksonNiemcy Carina Vogt
2013Czechy LiberecJaponia Sara TakanashiWłochy Evelyn InsamSłowenia Katja Požun
2014Włochy PredazzoJaponia Sara TakanashiFrancja Coline MattelNorwegia Maren Lundby
2015Kazachstan AłmatyRosja Sofja TichonowaAustria Elisabeth RaudaschlAustria Chiara Hölzl
2016Rumunia RâșnovAustria Chiara HölzlNiemcy Katharina AlthausRosja Sofja Tichonowa
2017Stany Zjednoczone Park CityWłochy Manuela MalsinerSłowenia Ema KlinecSłowenia Nika Križnar
2018Szwajcaria Kandersteg/GomsSłowenia Nika KrižnarSłowenia Ema KlinecNorwegia Anna Odine Strøm
2019Finlandia LahtiRosja Anna SzpyniowaRosja Lidija JakowlewaWłochy Lara Malsiner
2020Niemcy OberwiesenthalAustria Marita KramerNorwegia Thea Minyan BjørsethWłochy Lara Malsiner
2021Finlandia Lahti/VuokattiNorwegia Thea Minyan BjørsethFrancja Joséphine PagnierSłowenia Jerneja Brecl
2022Polska ZakopaneSłowenia Nika PrevcSłowenia Taja BodlajKanada Alexandria Loutitt
2023Kanada Whistler

Konkurs drużynowy kobiet

rokmiejscezłoty medal
Gold medal with cup.svg
srebrny medal
Silver medal with cup.svg
brązowy medal
Bronze medal with cup.svg
2004[2]Norwegia Stryn Norwegia Stany ZjednoczoneBrak
2011Estonia OtepääZawody odwołane[9]
2012Turcja Erzurum Japonia Niemcy Słowenia
2013Czechy Liberec Słowenia Francja Niemcy
2014Włochy Predazzo Japonia Słowenia Francja
2015Kazachstan Ałmaty Niemcy Rosja Japonia
2017Stany Zjednoczone Park City Niemcy Słowenia Austria
2018Szwajcaria Kandersteg/Goms Słowenia Rosja Francja
2019Finlandia Lahti Rosja Niemcy Austria
2020Niemcy Oberwiesenthal Austria Słowenia Niemcy
2021Finlandia Lahti/Vuokatti Austria Rosja Słowenia
2022Polska Zakopane Słowenia Japonia Niemcy
2023Kanada Whistler

Konkurs drużyn mieszanych

rokmiejscezłoty medal
Gold medal with cup.svg
srebrny medal
Silver medal with cup.svg
brązowy medal
Bronze medal with cup.svg
2016Rumunia Râșnov Słowenia Austria Niemcy
2017Stany Zjednoczone Park City Słowenia Niemcy Japonia
2018Szwajcaria Kandersteg/Goms Norwegia Niemcy Austria
2019Finlandia Lahti Rosja Norwegia Niemcy
2020Niemcy Oberwiesenthal Austria Norwegia Słowenia
2021Finlandia Lahti//VuokattiKonkurs został odwołany.
2022Polska Zakopane Austria Słowenia Norwegia
2023Kanada Whistler

Występy poszczególnych reprezentacji w konkursach drużynowych

Mężczyźni

Reprezentacja86'87'88'89'90'91'92'93'94'95'96'97'98'99'00'01'02'03'04'05'06'07'08'09'10'11'12'13'14'15'16'17'18'19'20'21'22'23'
 Austria65111462322361122114111211134234325211
 Białoruś--------12------------1518-16-----------
 Bułgaria----------------------13--------------
 Czechosłowacja-636414------------------------------
 Czechy-------426455759127751571689811910967111112107
 Estonia------------------1515--17--10-----------
 Finlandia7341022111852323113636379477848866101399
 Francja8913853767614814106581211-107121312991012-10-98758
 Hiszpania----14--------------------------------
 Japonia412105-11989311925475914832566-1061163474566
Jugosławia11118236-------------------------------
 Kanada12-151213-121113--15----101013711----------------
 Kazachstan--------11-------------141713----13---14--10
 Korea Południowa----------1311913-----------------------
 Niemcy------334116131034113944122253521211383
 NRD-16148--------------------------------
 Norwegia10423772551174862664465544113153121232442
 RFN12127105-------------------------------
 Polska-----101010101012131187814622763354221475569-5
 Rosja-------141613101612129141313101314101115812879111198763-
 Rumunia------------------------14----1291013--1211
 Słowacja-------1214-8-1311812----16121514-------------
 Słowenia------87653144124325121653541655143124
 Stany Zjednoczone9141415---13-79141014-13714121181481017-1213131012111213101212
 Szwajcaria1381111118598967791111111591213-101110661177-81098--
 Szwecja51399121311-141416121515-1095-149--12-------------
 Ukraina--------17-17----15-----13-1615------------
 Węgry-----------------------1818------------
 Włochy21074612-15-121510-16--dns881012997711-128----12117-
 ZSRR3751399-------------------------------

Tabela medalowa

Stan po konkursach indywidualnych MŚJ 2022.

L.p.ReprezentacjaZłote
Gold medal with cup.svg
Srebrne
Silver medal with cup.svg
Brązowe
Bronze medal with cup.svg
Razem
1. Austria33232379
2. Słowenia15161142
3. Niemcy14161646
4. Finlandia1471233
5. Norwegia1071027
6. Japonia65819
7. Włochy45514
8. Polska37212
9. Czechosłowacja3137
10. Kanada2226
11. Czechy2327
. Rosja2327
13. Francja15511
14. NRD134
15. Bułgaria11
16. Jugosławia224
17. Szwajcaria123
18. Stany Zjednoczone112
. Szwecja112
. ZSRR112
21. Słowacja11
22. Estonia11
. Kazachstan11

Uwagi

  1. a b Konkursy skoków odbyły się w Planicy [1] [2]

Przypisy

  1. a b World Ski Statistics / Statistique mondiale de ski / Welt-Ski Statistik (ang.). fis-ski.com, 09-2011. s. 116-133. [dostęp 2016-10-08].
  2. a b Stryn – dokończenie rywalizacji kobiet (pol.). skokinarciarskie.pl, 8 lutego 2004. [dostęp 2017-12-09].
  3. 1986 Nordic Junior World Championships (jap.). skijump-db.net [web.archive.org]. [dostęp 2012-03-16].
  4. JUNIOR NORDIC WORLD CHAMPIONSHIPS - February 6th 1999 - Final Results (ang.). skijump-db.net (web.archive.org), 2008-09-05. [dostęp 2012-12-26].
  5. FIS JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIP 2001 - SKI JUMPING - Karpacz (POL) – Orlinek K 85 - February 3rd 2001 (ang.). skijump-db.net (web.archive.org), 2005-09-22. [dostęp 2012-12-26].
  6. MŚJ 2012 w Turcji. skoki.sport24.pl, 15 listopada 2009. [dostęp 2016-10-08].
  7. FIS JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIPS 1998 Ladies Individual Competittion (ang.). skijump-db.net. [dostęp 2016-10-08].
  8. Anette Sagen mistrzynią świata juniorek. skokinarciarskie.pl, 7 lutego 2004. [dostęp 2016-10-08].
  9. Cancellation in Otepää (ang.). berkutschi.com. [dostęp 2016-10-08].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Bronze medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Brązowy medal z pucharem.
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of SFR Yugoslavia.svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]