Skrajna Kozia Szczerbina

Skrajna Kozia Szczerbina
Predná kozia štrbina
Ilustracja
Skrajna Kozia Szczerbina między podpisanymi Kozią Turnią i Kozią Kopką
Państwo Słowacja
PasmoTatry, Karpaty
Sąsiednie szczytyKozia Kopka, Kozia Turnia
Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, po prawej znajduje się punkt z opisem „Skrajna Kozia Szczerbina”
Ziemia49°13′01,1″N 20°12′52,8″E/49,216972 20,214667

Skrajna Kozia Szczerbina (słow. Predná kozia štrbina, Východná kozia štrbina, niem. Östliche Gemsenscharte, węg. Keleti-Zerge-rés[1]) – przełęcz w słowackiej części Tatr Wysokich, położona w środkowym fragmencie Koziej Grani – południowo-wschodniej grani Jagnięcego Szczytu. Oddziela Kozią Kopkę na północnym zachodzie od najwyższej w grani Koziej Turni na południowym wschodzie[2].

Stoki północne i północno-wschodnie opadają z przełęczy do Doliny Białych Stawów, południowe – do Doliny Jagnięcej. Na północ trawiaste stoki spadają w kierunku Wyżniej Rzeżuchowej Kotliny, na północny wschód długi piarżysty żleb biegnie do Niżniej Rzeżuchowej Kotliny z Niżnim Rzeżuchowym Stawkiem. W kierunku południowym ze Skrajnej Koziej Szczerbiny zbiega wielki trawiasto-piarżysty żleb. W połowie wysokości rozszerza się on i przeistacza w stożek piargowy ponad Czerwonym Stawem Kieżmarskim[2].

Na Skrajną Kozią Szczerbinę, podobnie jak na inne obiekty w Koziej Grani, nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Najdogodniejsze drogi dla taterników wiodą na siodło żlebami z południa i północnego wschodu. Były one używane już dawno przez myśliwych polujących na kozice jako jedno z najłatwiejszych połączeń Doliny Jagnięcej i Doliny Białych Stawów[2].

Pierwsze znane wejścia:

Skrajna Kozia Szczerbina bywa błędnie nazywana Skrajną Kozią Przełączką[2].

Przypisy

  1. Endre Futó: Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych. [dostęp 2014-01-25].
  2. a b c d e Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XXIV. Czerwona Turnia – Przełęcz pod Kopą. Warszawa: Sport i Turystyka, 1984, s. 193–195. ISBN 83-217-2472-8.

Media użyte na tej stronie

Kozia Gran.jpg
Autor: Rafał Kozubek, Licencja: CC BY-SA 3.0
Jagnięcy Szczyt i Kozia Grań – widok z Doliny Białych Stawów (polskie podpisy).
Mountain pass 12x12 ne.svg
oriented mountain pass symbol : n ne e se