Sobór św. Mikołaja w Gałaczu

Sobór św. Mikołaja
sobór katedralny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rumunia

Miejscowość

Gałacz

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rumuński Kościół Prawosławny

Archieparchia

Dolnego Dunaju

Wezwanie

św. Mikołaja

Wspomnienie liturgiczne

9 maja

Położenie na mapie Rumunii
Mapa konturowa Rumunii, po prawej znajduje się punkt z opisem „Sobór św. Mikołaja”
Ziemia45°26′50,0″N 28°03′16,6″E/45,447222 28,054611

Sobór św. Mikołajaprawosławny sobór w Gałaczu, katedra archieparchii Dolnego Dunaju.

Świątynia została wzniesiona w latach 1906–1917 w stylu bizantyjsko-rumuńskim. Kamień węgielny pod budowę cerkwi położyli wspólnie król Rumunii Ferdynand i królowa Marię oraz biskup Dolnego Dunaju Pimen[1]. Budynek był współfinansowany przez skarb państwa rumuńskiego. Projekt świątyni został wyłoniony drogą konkursu. Ministerstwo Kultów i Oświaty, ogłaszając go, zdecydowało, iż budynek miał reprezentować styl neobizantyjski z elementami typowo rumuńskimi. Postanowiono także, że długość budynku nie może być krótsza niż 35 metrów. Ostatecznie budynek wzniesiono według projektu Petre Antonescu i Ştefana Burcuşa[2].

Sobór w Gałaczu reprezentuje styl neobizantyński z elementami mołdawskiej architektury sakralnej. Ma 37 metrów długości i 42,5 metra wysokości. Do dekoracji wnętrza obiektu wykorzystano marmur z Carrary, z tego samego materiału powstał ikonostas. Freski w soborze wykonał Costin Petrescu[2].

Z czasem okazało się, że świątynia została wzniesiona na nieodpowiednim podłożu i w latach 1935–1936 musiała zostać gruntownie wyremontowana. W 1936 miała miejsce jej powtórna konsekracja. Cztery lata później trzęsienie ziemi doprowadziło do zniszczenia jednej z wież soboru. Do prac nad jej odbudową przystąpiono w 1950, pod kierunkiem Eugena Chefeneux. Freski odnowiła wówczas Niculina Dona. 7 lipca 1957 sobór poświęcono po raz kolejny. Kolejny remont świątyni przeprowadzono w 1977, po nowych zniszczeniach wywołanych kolejnym trzęsieniem ziemi[2].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Galati cathedral.jpg
Autor: Koroner, Licencja: CC BY-SA 3.0
Front view of Eastern Orthodox cathedral in Galati, Romania.