Solidarność (gra komputerowa)

Solidarność
Producent

California Dreams

Scenarzysta

Przemysław Rokita

Data wydania

1991

Gatunek

gra strategiczna

Tryby gry

gra jednoosobowa

Język

angielski

Wymagania sprzętowe
Platforma

PC

Kontrolery

klawiatura

Solidarność – gra komputerowa z 1991 roku zaprojektowana pod kierunkiem Przemysława Rokity, wydana przez firmę California Dreams.

Gra nigdy nie zdobyła sobie większej popularności i do dzisiaj pozostaje praktycznie nieznana. Została stworzona przez polskich programistów specjalnie pod kątem odbiorcy amerykańskiego, jako element kampanii promocyjnej filmu o Lechu Wałęsie, który jednak nigdy nie powstał.

Rozgrywka

Jest to klasyczna gra strategiczna oparta na schemacie walki dobra ze złem, które uosabiają opozycja solidarnościowa (dobro) i władze PRL (zło). Początek gry to 13 grudnia 1981 roku i wprowadzenie stanu wojennego w kraju podzielonym na siedem regionów: Pomorze, Wielkopolska, Dolny Śląsk (Lower Silesia), Górny Śląsk (Upper Silesia), Małopolska, Mazowsze, Region Północno-Wschodni (Northeastern) pokrywający się z grubsza z Warmią, Mazurami i Podlasiem. Jest to główna mapa (plansza) gry. Każdy z regionów jest zróżnicowany – różna liczba więźniów politycznych i działaczy opozycyjnych, sił ZOMO, funduszy i inny stopień uświadomienia politycznego społeczeństwa. Wszystkie te czynniki musi brać pod uwagę gracz, którego celem jest zdobycie jak największego poparcia procentowego dla działań Solidarności w danym regionie i zwiększenie stanu jej finansów. Za zgromadzone pieniądze gracz może kupić przedmioty, które pomagają zdobyć większe poparcie w danym regionie, np.: powielacze, nadajniki radiowe i telewizyjne. Gracz ma do dyspozycji kilka możliwości działania: wygłoszenie przemówienia, rozrzucanie ulotek, rozklejanie plakatów, strajk głodowy i zorganizowanie ulicznej demonstracji. Jeśli jego działania przyniosą skutek, może o tym przeczytać w Trybunie Ludu lub obejrzeć w Dzienniku Telewizyjnym. Pomimo trwania stanu wojennego można zobaczyć spikera w normalnym garniturze, nie w mundurze wojskowym.

Główna mapa jest wyświetlana w jednym z dziewięciu trybów:

  1. Actions – ukazuje efekt działań gracza w terenie
  2. ZOMO – ukazuje liczbę oddziałów milicji w każdym regionie
  3. Prisoners – liczba więźniów politycznych w poszczególnych regionach
  4. Real wage – płaca realna w każdym z regionów
  5. Shortages – braki w zaopatrzeniu w każdym regionie ukazane za pomocą długości kolejek przed sklepami
  6. Resistance – siła oporu społeczeństwa w regionach
  7. Pressure – siła nacisku władz w regionach
  8. Resources – pokazuje ilość zasobów (działaczy, sympatyków i funduszy) w poszczególnych regionach
  9. Balance – aktualny wynik gry – im większa flaga Solidarności w stosunku do czerwonej flagi komunistów, tym lepiej

Grafika

Grafika (VGA) wydaje się dziś zupełnie archaiczna, jednak można w niej dostrzec wiele szczegółów będących efektem starań autorów. Warszawa, z górującym nad zabudową, wysokim budynkiem, który kojarzy się z Pałacem Kultury i Nauki, kopalnie i zakłady przemysłowe na Śląsku, góry na południu, szlabany na przejściach granicznych, zasieki na całej długości granicy z ZSRR, a nawet latarnie morskie.

Bibliografia