St. Gallen

St. Gallen
ilustracja
Herb
Herb
Państwo Szwajcaria
Kanton Sankt Gallen
SFOS3203
ZarządzającyThomas Scheitlin
Powierzchnia39,41 km²
Wysokość675 m n.p.m.
Populacja (2005)
• liczba ludności

70 316
Nr kierunkowy071
Kod pocztowy9000-9029
Tablice rejestracyjneSG
Plan St. Gallen
Położenie na mapie Sankt Gallen
Mapa konturowa Sankt Gallen, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „St. Gallen”
Położenie na mapie Szwajcarii
Ziemia47°25′24″N 9°22′38″E/47,423333 9,377222
Strona internetowa
„Freudenberg” w pobliżu miasta

St. Gallen, Sankt Gallen (niem. Sankt Gallen lub St. Gallen, nieoficjalnie: fr. Saint-Gall, ret. Son Gagl, wł. San Gallo) – miasto w Szwajcarii, stolica kantonu o tej samej nazwie, liczy 70,3 tys. mieszkańców (2005).

Historia

W 612 w Sankt Gallen powstała pustelnia założona przez irlandzkiego mnicha św. Galla, przekształcona później w klasztor, od roku 720 opactwo św. Galla[1]. W wiekach IX-XI był to jeden z najważniejszych europejskich ośrodków kultury monastycznej i sztuki.

Zabytki

Późnobarokowy zespół budynków opactwa (z XVIII wieku) zbudowany w miejscu średniowiecznego klasztoru benedyktynów, z zachowaną kryptą z X wieku. Założycielem kantonu był mnich św. Gall (Gaweł), który traktował to miejsce jako swoją pustelnię. Działo to się w VII wieku. Miasto zostało przekształcone w ośrodek zakonny, kiedy ok. 720 roku powstało tam opactwo, a w 747 zostało opactwem benedyktynów (mniej więcej w tym samym okresie powstało benedyktyńskie opactwo św. Michała Archanioła na Mont Saint-Michel we Francji).

Opactwo jest doskonałym przykładem wielkiego karolińskiego założenia monastycznego. Zostało przebudowane w późniejszym okresie i dziś kościół (a zwłaszcza wnętrze) reprezentuje późny niemiecki barok. W dawnych piwnicach na wino – dziś lapidarium – znajdują się relikty z czasów powstawania opactwa. Katedra świętych Galla i Otmara (prawdziwa nazwa, pochodząca od założycieli), ma konstrukcje przyporową z rotundą i podwójnym chórem. Do katedry przylega dawny dziedziniec z Biblioteką opactwa św. Galla – jedną z najbogatszych i najstarszych na świecie, zawierająca cenne rękopisy, m.in. najstarszy znany na świecie rysunek na pergaminie przedstawiający plan opactwa. W barokowych wnętrzach zgromadzono 150 tys. zbiorów, w tym 2 tys. starych ksiąg rękopiśmiennych, z tego 400 sprzed 1000 roku. Między innymi znajdują się tam bogato ilustrowane manuskrypty irlandzkie i karolińskie. Posiada ona również około tysiąca inkunabułów. W odróżnieniu od większości bibliotek przyklasztornych, Statsbibliothek St. Gallen jest światowym centrum naukowym, umożliwiającym szerokie prowadzenie prac badawczych.

Zobacz też

Przypisy

  1. Praca zbiorowa: Oxford – Wielka Historia Świata. Średniowiecze. Na Wyspach Brytyjskich. Karolingowie. T. 16. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 214. ISBN 83-7425-568-4.

Media użyte na tej stronie

Flag of Canton of Sankt Gallen.svg
Flag of Canton of Sankt Gallen (Saint Gallen), Switzerland. Description.
Coa stgallen.svg
Coat of arm of the city of St. Gallen
Sankt Gallen.jpg
View of Sankt Gallen at Vonwilstrasse.
Convent of St Gall.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Karte Gemeinde St. Gallen.png
Autor: Tschubby, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Municipality St. Gallenwil