Stanisław Matuszczak

Stanisław Matuszczak
Młot, Henri, Harry
pułkownik pułkownik
Data i miejsce urodzenia

22 września 1897
Fabianów

Data i miejsce śmierci

28 października 1955
Wrocław

Przebieg służby
Siły zbrojne

Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie
Emblem of the International Brigades.svg Brygady Międzynarodowe

Formacja

Armia Polska we Francji

Jednostki

Brygada im. Jarosława Dąbrowskiego

Stanowiska

komisarz polityczny

Główne wojny i bitwy

hiszpańska wojna domowa,
II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Stanisław Matuszczak ps. Młot, Henri, Harry (ur. 22 września 1897 w Fabianowie w powiecie jarocińskim, zm. 28 października 1955 we Wrocławiu) – działacz komunistyczny, uczestnik wojny domowej w Hiszpanii, członek francuskiego ruchu oporu.

Życiorys

Syn Jana, górnika, i Urszuli z d. Łącznej. Od 1913 pracował w kopalni węgla w Eickel (Westfalia). W 1915, zagrożony służbą w niemieckim wojsku, uciekł do Holandii, gdzie pracował krótko w kopalni „Laura” w Eigelshofen. Stamtąd przedostał się do Francji i zgłosił się ochotniczo do francuskiego wojska. Po utworzeniu Armii Polskiej gen. Józefa Hallera został do niej przydzielony i wraz z nią powrócił do Polski. W stopniu starszego sierżanta był instruktorem łączności w oficerskiej szkole łączności w Zgierzu. Po zdemobilizowaniu w 1921 wyjechał do Francji, do pracy w kopalni. Mieszkał w Libercourt w departamencie Pas-de-Calais. Działacz lewicowych związków zawodowych we Francji (CGTU) oraz Międzynarodówki Związków Zawodowych (Profinternu). Członek sekretariatu Komitetu Okręgowego Francuskiej Partii Komunistycznej (FPK) Departamentu Nord, odpowiedzialny za obcojęzyczne grupy FPK. 1927–1928 kierownik sekretariatu centralnego Polskich Grup FPK.

1928–1931 studiował w Międzynarodowej Szkole Leninowskiej w Moskwie, następnie pracownik Biura Wykonawczego Czerwonej Międzynarodówki Związków Zawodowych[1]. Brał udział jako ochotnik w wojnie domowej w Hiszpanii. Był w grupie 36-ciu pierwszych ochotników którzy 8 września 1936 utworzyli kompanię ciężkich karabinów maszynowych. Po sformowaniu batalionu im. Jarosława Dąbrowskiego został jego komisarzem politycznym[2], a następnie został komisarzem Brygady im. J. Dąbrowskiego. Po rozwiązaniu KPP odwołany z funkcji komisarza wysłany na wypoczynek do szpitala w Benicasim, a potem do Francji (do brygady już nie wrócił). W latach II wojny światowej uczestniczył w belgijskim, komunistycznym ruchu oporu. Po wojnie członek PPR oraz PZPR w Egzekutywie Komitetu Wojewódzkiego (KW) PZPR we Wrocławiu. Przewodniczący Okręgowej Rady Związków Zawodowych[3].

Awansowany do stopnia pułkownika[4].

Został pochowany na Cmentarzu Osobowickim[5].

Odznaczenia

  • 16 lipca 1946 odznaczony Orderem Virtuti Militari IV klasy „w uznaniu bohaterskich zasług ochotników polskich w bojach z niemieckim faszyzmem na polach Hiszpanii w 1936 – 1939 r. o Polskę Demokratyczną”)[4].
  • 29 października 1955 uchwałą Rady Państwa został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w pracy politycznej i społecznej[6].

Przypisy

  1. Polacy w wojnie hiszpańskiej, 1936-1939 Wojskowy Instytut Historyczny 1963 str.87
  2. Lech Wyszczelski, Dąbrowszczacy, Książka i Wiedza, 1986 str. 26
  3. Biblioteka Wrocławska - Tom 17 - 1982 Strona 169
  4. a b M.P. z 1947 r. nr 14, poz. 33
  5. Wyszukiwarka grobów we Wrocławiu
  6. M.P. z 1955 r. nr 117, poz. 1568

Bibliografia

  • Biblioteka Wrocławska - Tom 17 - 1982 Strona 169

Media użyte na tej stronie

Orzełek II RP.svg
Autor: Poznaniak, Licencja: CC BY-SA 2.5
Orzełek Wojsk Lądowych II RP
Naramiennik Pulkownik.svg
Naramiennik pułkownika Wojsk Lądowych RP.
Emblem of the International Brigades.svg
Autor: MyName (Roger Davies), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Emblem of the International Brigades, Spanish Civil War