Stanisław Palczewski

Stanisław Palczewski
Data i miejsce urodzenia

21 czerwca 1935
Jordanów

Data śmierci

30 września 2014

Miejsce spoczynku

Cmentarz Batowicki

Zawód, zajęcie

działacz antykomunistyczny

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Stanisław Palczewski, ps. Harigan (ur. 21 czerwca 1935 w Jordanowie, zm. 30 września 2014) – polski działacz antykomunistyczny.

Życiorys

Ukończył Szkołę Podstawową nr 2 im. św. Wojciecha w Krakowie, następnie uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego. W 1950 roku wstąpił do konspiracyjnej organizacji antykomunistycznej Związek Walczącej Młodzieży Polskiej, pełniąc w niej funkcję szefa sztabu. Został aresztowany 2 października 1952 roku po zdemaskowaniu organizacji przez prowokatora z Urzędu Bezpieczeństwa, podającego się za członka nieistniejącej organizacji Związek Wolnej Europy. Więziony był w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie, Nowym Wiśniczu, Strzelcach Opolskich i Jaworznie. Odzyskał wolność na mocy amnestii w 1956 roku[1]. Podjął wówczas nieukończone studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez następne lata imał się różnych zajęć.

W 1976 roku ponownie włączył się w działalność opozycyjną[1]. Był współtwórcą krakowskich oddziałów Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i Konfederacji Polski Niepodległej. Współtworzył i redagował podziemne pismo „Opinia Krakowska”, uczestniczył w kolportażu pism drugiego obiegu. W 1980 roku wstąpił do NSZZ "Solidarność"[1]. Po ogłoszeniu stanu wojennego był internowany w ośrodkach w Nowym Wiśniczu, Załężu i Kielcach, zwolniony został 20 lipca 1982 roku[1].

Sprawował funkcje prezesa krakowskiego oddziału Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 Jaworzniacy oraz sekretarza Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie oraz członka Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Wojewodzie Małopolskim[1]. W wyborach w 1989 bezskutecznie kandydował do Senatu, otrzymał 2161 głosów[2].

Pochowany na cmentarzu Batowickim w Krakowie (kw. E-LXII-3-16)[3].

Grób Stanisława Palczewskiego na cmentarzu Prądnik Czerwony w Krakowie

Upamiętnienie

W 2021 roku imieniem Stanisława Palczewskiego nazwano skwer u zbiegu ulic Lubelskiej i Wrocławskiej w Krakowie[4].

Odznaczenia

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2007)[1][5].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Grób Stanisława Palczewskiego.jpg
Autor: Kordiann, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób Stanisława Palczewskiego na cmentarzu Prądnik Czerwony w Krakowie