Stefan Kątski

Stefan Kątski
Ilustracja
Stefan Kątski w trakcie tworzenia dekoracji kurdybanowej (Montreal, lata 50.)
Imię i nazwisko

Stefan Antoni Kątski

Data i miejsce urodzenia

21 kwietnia 1898
Sanok

Data i miejsce śmierci

24 maja 1978
Montreal

Narodowość

Polska

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Stefan Kątski
porucznik porucznik
Data i miejsce urodzenia

21 kwietnia 1898
Sanok

Data śmierci

24 maja 1978

Przebieg służby
Siły zbrojne

Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).png Armia Austro-Węgier,
Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie,
Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie we Francji,
Poland badge.jpg Polskie Siły Zbrojne

Formacja

Orzełek legionowy.svg Legiony Polskie

Jednostki

60 Pułk Piechoty Wielkopolskiej,
I Korpus: Archiwum i Muzeum PSZ

Główne wojny i bitwy

wojna polsko-bolszewicka,
II wojna światowa (kampania wrześniowa)

Stefan Antoni Kątski, na emigracji w Kanadzie używał fonetycznej formy nazwiska Kontski (ur. 21 kwietnia 1898 w Sanoku, zm. 24 maja 1978 w Montrealu) – polski oficer, malarz-postimpresjonista, znawca i konserwator dzieł sztuki.

Życiorys

Młodość

Stefan Kątski urodził się 21[1] lub 23[2] kwietnia 1898 w rodzinie szlacheckiej, pieczętującej się niegdyś herbem Brochwicz, kultywującej tradycje patriotyczne i wojskowe. Ród, z którego wywodził się artysta, korzeniami swymi sięga do połowy XIV wieku, tj. do czasów, kiedy żył protoplasta rodu Florian z Druszkowa (ok. 1330–1377), podrządczy niepołomicki, dziedzic Wojakowej, Kątów i Połomu w Ziemi Sądeckiej[3].

Dziecięce i młodzieńcze lata spędził w Sanoku. Jego rodzicami byli Antoni Piotr Kątski, urodzony w Jaśle w roku 1870 oraz Antonina Wiechówna, urodzona w Sanoku w 1872 roku. Ojciec Stefana już w młodości przeniósł się do Sanoka, tu zamieszkał i tu pracował jako kościelny w sanockiej farze. Pierwsze nauki pobierał w szkole powszechnej, od roku 1907 uczęszczał do C.K. Gimnazjum im. Królowej Zofii w Sanoku.

Służba wojskowa – LP, WP, PSZ na Zachodzie

W roku 1916, w wieku 18 lat, w czasie trwania I wojny światowej, Stefan Kątski wstąpił do Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, z którymi przeszedł legionowy szlak. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został przyjęty do Wojska Polskiego. Jako podporucznik tabularny 60 pułku piechoty (Wielkopolskiej) Wojska Polskiego wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Wraz z pułkiem wziął udział w tzw. wyprawie kijowskiej wojsk polskich z marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele. Wcześniej walczył na Wołyniu, gdzie pułk Kątskiego zdobył m.in. Berdyczów, a następnie toczył ciężkie walki pod Kijowem, do którego 60 pp wkroczył 8 maja 1920 roku. W maju 1920 roku pułk Kątskiego przeniesiono na pozycje frontowe nad Berezynę, skąd w czerwcu 1920 roku, wskutek kontrnatarcia wojsk bolszewickich, 60 pp wyparty został pod Grodno, a jeszcze później w rejon Warszawy. W sierpniu w wyniku kontrnatarcia wojsk polskich 60 pp osiągnął granice Prus Wschodnich, odcinając możliwość wycofania się 4 Armii bolszewickiej gen. Jewgienija Siergiejewa. Następnie pułk otrzymał rozkaz przemarszu do Kamieńca Litewskiego, skąd później nacierał w kierunku Wołkowyska. W listopadzie 1920 roku w oczekiwaniu na rozejm pomiędzy walczącymi stronami, pułk otrzymał zadanie ochrony linii demarkacyjnej. 12 grudnia 1920 roku, jeszcze przed podpisaniem traktatu pokojowego w Rydze (18 marca 1921), na rozkaz naczelnego dowództwa pułk Kątskiego otrzymał rozkaz dyslokacji i powrotu do Ostrowa Wielkopolskiego. Kątski został awansowany do stopnia porucznika rezerwy piechoty[4][5]. W 1923, 1924 był oficerem rezerwowym macierzystego 60 pułku piechoty, stacjonującego w Ostrowie Poznańskim[6][7]. W 1934 jako porucznik rezerwy był przydzielony do 4 pułku piechoty Legionów i pozostawał wówczas w ewidencji Powiatowej Komendy Uzupełnień Katowice[8].

We wrześniu 1939 roku Stefan Kątski jako oficer WP w stopniu porucznika piechoty, wziął udział w kampanii obronnej. Następnie drogą przez Węgry, przedostał się do Francji, do formowanych tam oddziałów Armii Polskiej w obozie szkoleniowym – Camp de CoëtquidanGuer, departament Morbihan/Bretania. Po upadku Francji i ewakuacji pozostałych wojsk polskich do Wielkiej Brytanii, od czerwca 1940 roku, Stefan Kątski służył w I Korpusie Polskich Sił Zbrojnych, z przydziałem na konserwatora do Archiwum i Muzeum PSZ na Zachodzie w Gask House w hrabstwie Perthshire, w Szkocji.

Dalsza edukacja

W roku 1921 Stefan Kątski rozpoczął studia artystyczne na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na kierunku – malarstwo. Studiował początkowo w pracowniach Józefa Mahoffera, Wojciecha Weissa oraz na krótko u Ignacego Pieńkowskiego, by studia zakończyć w pracowni Józefa Pankiewicza, z którym spotka się ponownie w jego paryskiej pracowni w roku 1927. Krakowskie studia ukończył w roku 1924. W tym samym roku Stefan Kąski wyjechał do Florencji, gdzie przez trzy kolejne lata, kontynuował studia artystyczne w Galleria dell’Accademia (Akademia Sztuk Pięknych i Muzeum), na kierunku malarstwa renesansowego i fresku. Kontynuacją studiów malarskich w latach 1927–1930 była École nationale supérieure des beaux-arts de Paris (Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Pięknych w Paryżu).

W tym samym czasie w Paryżu, dołączył do grupy skupionej w Komitecie Paryskim zwanej też kapistami, pod kierunkiem prof. Józefa Pankiewicza, kierującego od 1925 roku, paryską filią Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego kolegami z tego okresu byli m.in. Jan Cybis, Józef Czapski, Zygmunt Waliszewski oraz rówieśnik Piotr Potworowski. W roku 1931 Kątski powrócił do Polski.

Działalność artystyczna

Stefan Kątski w trakcie tworzenia polichromii, kościół MBCz w Montrealu/ Kanada, fot. autor nieznany

Stefan Kątski na początku swojej działalności artystycznej, prócz malarstwa, wyspecjalizował się w konserwacji i renowacji starych płócien oraz polichromii sakralnych. W malarstwie najbardziej oddawał się jednak koloryzmowi, pozostając do końca życia wierny malarskiemu nurtowi postimpresjonizmu.

W latach 30. XX wieku, był prawdopodobnie jedynym znawcą na świecie sztuki, którą odkrył powtórnie oraz posiadł wiedzę i technikę tworzenia – kurdybanu – płaskorzeźby mauretańskiej w skórze, wytwarzanej w dawnych wiekach jedynie przez hiszpańskich Maurów. Wiedzę o tej technice zgłębiał we Francji i w hiszpańskiej Grenadzie[9][10].

Od 1931 roku, po powrocie do Polski, przystąpił do Zrzeszenia Artystów Plastyków „Zwornik[11], powołanego w 1928 roku z inicjatywy czterech absolwentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych: Emila Krchy, braci Kaspra i Stanisława Pochwalskich oraz Kazimierza Rutkowskiego.

W latach 1930–1939 przebywając w Polsce, Stefan Kątski zaprojektował i wykonał renowację polichromii w ośmiu obiektach sakralnych[12] na terenie kraju, w tym nową polichromię własnego autorstwa, drewnianego stropu, XVI wiecznego (1590) kościoła Św. Wawrzyńca w Chorzowie[13], który za sprawą Prezydenta Chorzowa Karola Grzesika, zakupiony został, a następnie przeniesiony z miejscowości Knurów w powiecie gliwickim do Chorzowa, na plac u zbiegu ulic Podgórnej (dziś Lwowskiej) i Konopnickiej.

O działalności artysty w Archiwum i Muzeum PSZ na Zachodzie brak jest szczegółowych informacji. Brak jest też publikacji w tym zakresie.

Po zakończonej wojnie i demobilizacji 1948 roku, Kątski ze Szkocji udał się na emigrację do Kanady. Osiadł w najpierw w Ottawie, gdzie początkowo utrzymywał się z udzielania dzieciom korepetycji z malarstwa oraz malowania pejzaży, wystawianych później w galerii przy Sparks Street w Ottawie.

Pierwsza krytykę twórczości Kątskiego w Kanadzie zawarł w 1948 roku, na łamach The Ottawa Citizen Carl Weiselberger, z uznaniem wyrażając się o obrazach artysty[14].

W roku 1950 na zaproszenie o. Bernarda Kazimierczyka z Montrealu, Stefan Kątski przyjechał do Montrealu, otrzymując propozycję opracowania projektu i wykonania dekoracji wnętrz, polonijnego kościoła franciszkańskiego Matki Bożej Częstochowskiej w Montrealu, przy Gascon Avenue.

Na tworzoną przez Kątskiego polichromię w dekorowanej świątyni MBCz w Montrealu, składały się całe galerie fresków z motywami biblijnymi, w stylu włoskiego renesansu oraz sceny z religijnej i duchowej historii Polski, a także elementy wystroju sakralnego świątyni o unikatowym znaczeniu – wytłaczane i pozłacane kurdybany. Tworzone przez artystę kurdybanowe tryptyki są wielkim artystycznym ukłonem mistrza dla tej świątyni i zarazem ewenementem w skali światowej, w aplikowaniu sztuki islamskiej w chrześcijańskich obiektach sakralnych. Z fresków, najcenniejszymi są: tryptyk z życia Św. Franciszka z Asyżu oraz tryptyk poświęcony męczennikowi i późniejszemu świętemu o. Maksymilianowi Kolbe, który został poświęcony 7 listopada 1977 roku, na kilka miesięcy przed śmiercią 80-letniego artysty. Do dziś, wnętrze kościoła MBCz w Montrealu, uchodzi za jedno z najokazalszych w tym mieście[15]. Z wielkim uznaniem do dzieła Kątskiego w montrealskim kościele, odniósł się w roku 1952 Zbigniew Waruszyński w jubileuszowym wydaniu „Białego Orła”[16].

Stefan Kątski (Kontski), "uliczka" 1972, fot. K. Szrodt
Stefan Kątski (Kontski), 1972, biblioteka Polskiego Instytutu Naukowego, Montreal/Kanada, fot. Katarzyna Szrodt

W latach 1957–1963 Stefan Kątski pracował w zakładach lotniczych Canadair[17], gdzie zatrudniony był na stanowisku kreślarza oraz ilustratora technicznego. W roku 1963 powrócił do renowacji obrazów i antyków.

Stefan Kątski był malarzem kolorystą, postimpresjonistą, malującym m.in. pejzaże. Artysta szczególnie upodobał sobie plenery w Hiszpanii, do której wyjeżdżał, i której nadmorskie wybrzeże utrwalał na płótnie w gorących, silnie nasyconych barwach[[18].

Artysta, prace swoje prezentował m.in. na Wielkiej prezentacji sztuki polskiej – „Exhibition of Slavonic Art”, która miała miejsce w grudniu 1951 roku, w Centrum Słowiańskim Uniwersytetu Montrealskiego McGilla. W 1954 roku, z okazji obchodów rocznicy Komisji Edukacji Narodowej, w oknie wystawowym domu towarowego Eaton w Montrealu, zaprezentowano prace Stefana Kątskiego, Oktawiana Jastrzębskiego, Jadwigi Ramzy, A. Romerowej oraz J. Zamoyskiej.

Należał wespół z Zofią Bobrowską, Oktawianem Jastrzębskim, Rafałem Malczewskim, Marią Mazur, Zbigniewem Suchodolskim, Stanisławem Zielińskim, Mają Lightbody, Herminą Thau, Andrzejem Manteuffelem, Stefanem Mrożewskim, Krystyną O’Rourke Zofią Słońską do Polskiego Klubu Rzemiosła Artystycznego – Polski Klub Zdobniczy przy Stowarzyszeniu Techników, który w roku 1956 zorganizował w czasie trwania Międzynarodowych Targów Montrealskich, wystawę prac Zofii Bobrowskiej, Stefana Kątskiego, Zofii Romerowej, Mary Schneider i Stefana Mrożewskiego[19].

Od 1957 roku należał do Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Koło Nr 7 w Montrealu. Był wieloletnim członkiem Polskiego Instytutu Naukowego w Montrealu.

Ważnym momentem w życiu artysty, w znamienny sposób podkreślający autorytet artysty jako znawcy w dziedzinie dzieł sztuki, był konserwatorski nadzór na skarbami wawelskimi. Od roku 1950 Kątski wraz z Józefem Krzywda-Polkowskim sprawował opiekę konserwatorską nad skarbami wawelskimi, zdeponowanymi przez rząd RP na Uchodźstwie, w Bank of Montreal w Ottawie oraz w Muzeum Prowincjonalnym Quebec City. Przez 10 lat, co roku wraz z Józefem Polkowskim oraz pozostałymi członkami delegacji, udawał się do skarbca muzeum prowincjonalnego, gdzie zdeponowane były skarby, przeprowadzając okresowe przeglądy i prace konserwatorskie.

W dniach 22 grudnia 1958 i 9 stycznia 1959 roku, Stefan Kątski wziął udział jako ekspert-rzeczoznawca z ramienia Polaków z Obozu Londyńskiego, w pracach komisji prof. Jerzego Szablowskiego (1906–1989) do zbadania stanu skarbów wawelskich, w skład której weszli przedstawiciele spadkobierców zmarłego w 1951 roku, powiernika i depozytariusza skarbów wawelskich, dr Stanisława Świerz-Zalewskiego oraz drugi depozytariusz inż. Józef Krzywda-Polkowski[20]. W przeglądzie skarbów wawelskich, uczestniczył mec. Żurowski, testamentariusz polskiego dyplomaty, ostatniego posła i ministra pełnomocnego II RP w Kanadzie, oraz opiekuna skarbów wawelskich prof. Wacława Babińskiego[21].

Tablica nagrobna w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Weteranów „Field of Honour” w Pointe Claire, Quebec, Kanada, fot. K. Szrodt

3 maja 1977 został odznaczony przez Prezydenta RP na Uchodźstwie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[22].

Stefan Kątski zmarł 24 maja 1978 roku w Montrealu[23]. Pochowany został w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Weteranów „Field of Honour” (Pole Chwały) w Pointe Cleire, Quebec, Kanada[23]. Nie założył rodziny. Należał do zasłużonych działaczy Polonii kanadyjskiej.

Upamiętnienie

1 lutego 2017 roku Zarząd Związku Rodu Kątskich w Sanoku podjął uchwałę o realizacji projektu pod nazwą „Uhonorowanie pamięci Stefana Antoniego Kątskiego (1898–1978), artysty-malarza, tworzącego na emigracji w Kanadzie”, którego celem jest przybliżenie, upamiętnienie postaci artysty, oraz oddanie mu hołdu. Honorowy patronat nad projektem objął burmistrz Sanoka – Tadeusz Pióro[24]

Projekt realizowany jest w Sanoku, gdzie 25 kwietnia 2017 r. w Sali Gobelinowej Sanockiego Zamku (Muzeum Historycznego w Sanoku) odbyła się sesja poznawcza, zorganizowana przez ZRK wspólnie z Muzeum Historycznym w Sanoku – „Życie i twórczość Stefana Kątskiego”, na której m.in. wykład „Stefan Kątski. Kanadyjski Portret Artysty” wygłosiła dr Katarzyna Szrodt z Montrealu, ekspert i autorka wielu prac o polskich artystach z tzw. wojennej i powojennej emigracji w Kanadzie.

19 sierpnia 2018 roku w ramach projektu uhonorowania osoby Stefana Kątskiego, na zamku sanockim odbyło się spotkanie ze Stefanem Władysiukiem - naczelnym bibliotekarzem Biblioteki Polskiej im. Wandy Stachiewiczowej Polskiego Instytutu Naukowego w Montrealu, goszczącym na zaproszenie Muzeum Historycznego w Sanoku oraz Związku Rodu Kątskich w Sanoku. Stefan Władysiuk znaczną część swojego wystąpienia poświęcił osobie Stefana Kątskiego w związku z 40 rocznicą śmierci artysty, przybliżając nieznane szczegóły z życia artysty, działalności artystycznej na emigracji w Kanadzie oraz działalności w Polskim Instytucie Naukowym w Montrealu[25].

21 września 2019 roku w Sali Gobelinowej zamku sanockiego odbyła się uroczysta premiera książki pt.: „Stefan Kątski (1898-1978). Historia nieznanego artysty”, pod red. Roberta Antonia, w której udział wzięli współautorzy pracy dr Katarzyna Szrodt z Montrealu, dr Irena Flora Liebich z Ottawy oraz Robert Antoń z Sanoka. W trakcie premiery przekazano jako dar dla Muzeum Historycznego w Sanoku obraz pędzla Stefana Kątskiego „Martwa natura”, 1975 zakupiony w Montrealu przez Związek Rodu Kątskich w Sanoku[26].

W ramach projektu zaplanowano również odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci artysty, nazwania imieniem Stefana Kątskiego jednej z sanockich ulic[27].

Przypisy

  1. Liber natorum et baptistorum, za lata 1885-1925, poz. 31 z roku 1898 w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku.
  2. Rocznik Oficerski Rezerw 1934 ↓, s. 18, 417, 1140.
  3. Leszczyńska-Skrętowa Z., Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w Średniowieczu. T.V Małopolska – województwo krakowskie, cz. II, Kraków.
  4. Rocznik Oficerski 1923 ↓, s. 509.
  5. Rocznik Oficerski 1924 ↓, s. 448.
  6. Rocznik Oficerski 1923 ↓, s. 297.
  7. Rocznik Oficerski 1924 ↓, s. 269.
  8. Rocznik Oficerski Rezerw 1934 ↓, s. 18, 417.
  9. MacDonald C.S., A Dictionary of Canadian Artists, Montreal, National Gallery of Canada 1963.
  10. O. Guryn A., Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej, Montreal, Kanada 2007 [dostęp 2017-03-27] [zarchiwizowane z adresu 2011-08-25].
  11. Kozakowska-Zaucha U., Zrzeszenie Artystów Plastyków „Zwornik”, 2012.
  12. Szrodt K., Powojenna emigracja polskich artystów do Kanady – Rozwój życia artystycznego nowej rzeczywistości w latach 40 i 50 XX wieku. (Zarys problematyki w świetle prasy kanadyjskiej. Archiwum Emigracji, Studia – Szkice – Dokumenty., 2010.
  13. Dobrowolski T., Prace konserwatorskie. Województwo Śląskie, 1938.
  14. Weiselberger C., Colors freshness features Kontski’s Paintings, w:The Ottawa Citizen, 1948.
  15. Guryn A., Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej,, 2007.
  16. Waruszyński Z., Obrazy z dziejów polski w kościele M.B. Częstochowskiej w Montrealu, w: Golden Jubilee of the White Eagle, Polish Socjety, Montreal 1952, 1952.
  17. Szrodt K., Powojenna emigracja polskich artystów do Kanady – Rozwój życia artystycznego nowej rzeczywistości w latach 40 i 50 XX wieku.(Zarys problematyki w świetle prasy kanadyjskiej. Archiwum Emigracji, Studia – Szkice – Dokumenty., 2010.
  18. Szrodt K., Artysta i Talent na emigracji. Z cyklu felietonów „Żyli wśród nas”. Biuletyn Polonijny, 2013.
  19. Szrodt K., Powojenna emigracja polskich artystów do Kanady – Rozwój życia artystycznego nowej rzeczywistości w latach 40 i 50 XX wieku, 2010.
  20. Swoger G., The Strange Odyssey of Poland’s National Treasures, 1939-1961. A Polish-Canadian story, 2004.
  21. B/a, Związkowiec – Braterstwo – Tolerancja – Oświata. Nr 2, 7, 1959.
  22. Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 28, Nr 4 z 31 grudnia 1977. 
  23. a b Bieniecki K., Czerwieński L.A., Groby żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Cmentarzu Weteranów „Field of Honour” (Pole Chwały) w Pointe Claire, Quebec, Kanada, 2003.
  24. Związek Rodu Kątskich, Związek Rodu Kątskich, Witryna internetowa stowarzyszenia (zakładka Aktualności):, 2017.
  25. E. Szczepek, Tygodnik Sanocki Nr 34, 24 sierpnia 2018.
  26. Czerwińska D., Tygodnik Sanocki nr 38, 27 września 2019.
  27. Związek Rodu Kątskich, tamże, 2017.

Bibliografia

  • Rocznik Oficerski 1923. Warszawa: Ministerstwo Spraw Wojskowych, 1923.
  • Rocznik Oficerski 1924. Warszawa: Ministerstwo Spraw Wojskowych, 1924.
  • Rocznik Oficerski Rezerw 1934. Warszawa: Ministerstwo Spraw Wojskowych, 1934.
  • Ayer J. Beautyfulling church brings pointer rare contentment. The Montreal Gazette, Mar. 1, 1952
  • Bieniecki K., Czerwieński L.A. Groby żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Cmentarzu Weteranów „Field of Honour” (Pole Chwały) w Pointe Claire, Quebec, Kanada – Montreal 2003. Strona internetowa Polskiego Instytutu Naukowego oraz Bibliotekę Polską im. Wandy Stachiewicz w Montrealu, Uniwersytet McGill, Montreal, 2005 - biblioteka.info
  • Dobrowolski T. – Prace konserwatorskie. Województwo Śląskie, Warszawa 1938
  • Guryn A. Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej, Montreal, Kanada 2007 – franciszkanie.org.
  • Kozakowska-Zaucha U. Zrzeszenie Artystów Plastyków „Zwornik”. CULTURE.PL czerwiec 2012
  • MacDonald C. A Dictionary of Canadian Artists, Montreal, National Gallery of Canada 1963
  • Niemojewski L. Siedem cudów świata, Warszawa 1938
  • Stachowicz J. red. Księga Pamiątkowa Gimnazjum Męskiego Sanoku 1888-1958. Sanok 1958
  • Swoger G. The Strange Odyssey of Poland’s National Treasures, 1939-1961. A Polish-Canadian story. Toronto, Canada 2004
  • Szrodt K. Powojenna emigracja polskich artystów do Kanady – Rozwój życia artystycznego nowej rzeczywistości w latach 40 i 50 XX wieku.(Zarys problematyki w świetle prasy kanadyjskiej. Archiwum Emigracji, Studia – Szkice – Dokumenty. Toruń 2010, Zeszyt 1-1 (12-13)
  • Szrodt K. Artysta i Talent na emigracji. Z cyklu felietonów „ Żyli wśród nas”. Biuletyn Polonijny, Marzec 2013. Montreal, Kanada
  • Waruszyński Z. Obrazy z dziejów polski w kościele M.B. Częstochowskiej w Montrealu, w: Golden Jubilee of the White Eagle, Polish Socjety, Montreal 1952, Kanada
  • Weiselberger C. Colors freshness features Kontski’s PaintingsThe Ottawa Citizen, 26 Aprils 1948
  • Związkowiec – Braterstwo – Tolerancja – Oświata. Nr 2, 7 Styczeń 1959, Toronto, Kanada

Media użyte na tej stronie

Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).png
Lesser coat of arms of the Austrian Empire form the Congress of Vienna in 1815 until the Austro-Hungarian Compromise of 1867. It then represented the Cisleithanian territories of Austria-Hungary in the Reichsrat until 1915.

It shows the arms of Habsburg-Lorraine encircled by the chain of the Order of Golden Fleece, surmounted on the crowned Austrian imperial double-headed eagle clutching in its claws the Imperial orb, sceptre and sword, with the Imperial Crown of Rudolf above.

After 1915 the inescutcheon only displayed the red-white-red arms of Austria.
Orzełek II RP.svg
Autor: Poznaniak, Licencja: CC BY-SA 2.5
Orzełek Wojsk Lądowych II RP
Poland badge.jpg
Poland badge. Second World War period Polish Army (post-1939 Free Polish Army) shoulder title.
Orzełek legionowy.svg
Orzełek legionowy
PL Epolet por.svg
Naramiennik porucznika Wojska Polskiego (1919-39).
Stefan Kątski (Kontski).jpg
Autor: NieznanyUnknown author, Licencja: CC BY-SA 4.0
Stefan Kątski (Kontski) w trakcie tworzenia polichromii w kościele MBCz, Montreal 1952
Tablica nagrobna Stefan Kątski.jpg
Autor: Ferens63, Licencja: CC BY-SA 4.0
Stefan Kątski, tablica nagrobna, Aleja Zasłużonych na Cmentarzu Weteranów „Field of Honour” w Pointe Claire, Quebec, Kanada, foto: K. Szrodt
Stefan Kątski, "uliczka" 1972.jpg
Autor: Katarzyna Szrodt/ Montreeal/Kanada, która upoważniła mnie do publikacji tej fotografii w moich publikacjach, Licencja: CC BY 3.0
Obraz olejny, 1972, autor Stefan Kątski, fot. K. Szrodt
Stefan Kątski.jpg
Autor: O Adam Zawacki przesyłajac mi te fotografię, udzielił mi zgody na jej opublikowanie, Licencja: CC BY 3.0
Stefan Kątski w trakcie tworzenia dekoracji kurdybanowej, Montreal, lata 50-te