Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII)
Ilustracja
Biuro Zarządu SII
Państwo Polska
SiedzibaWrocław
Rodzaj stowarzyszeniastowarzyszenie
Profil działalnościorganizacja zrzeszająca inwestorów giełdowych w Polsce
ZasięgPolska
Prezes ZarząduJarosław Dominiak
Nr KRS0000025801
Data rejestracji5.10.2001
brak współrzędnych
Strona internetowa

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII) – największa organizacja zrzeszająca inwestorów giełdowych w Polsce, która działa od 1999 roku i należy do europejskich organizacji inwestorskich EuroFinuse i Euroinvestors[1] oraz Światowej Federacji Inwestorów WFIC[2]. SII zrzesza niemal 13 000 członków[3]. SII jest Organizacją Pożytku Publicznego (OPP).

Zakres działalności

SII koncentruje się na wsparciu inwestorów indywidualnych, działalność opiera się na trzech głównych filarach[4]:

  • Edukacja i analizy:

Konferencje i szkolenia (w tym największe w kraju WallStreet i Profesjonalny Inwestor), wydawnictwa (np. dwumiesięcznik Akcjonariusz, eBiuletyn NewConnectt[5]), analizy giełdowe (m.in. Portfel SII, ATrakcyjne Spółki[6], Raporty IPO, Indeks Nastrojów Inwestorów[7]);

  • Ochrona praw:

Ochrona praw inwestorów, bieżące interwencje, wsparcie prawne, uczestnictwo w walnych zgromadzeniach spółek publicznych, działalność opiniotwórcza i wpływanie na proces ustawodawczy;

  • Zniżki dla inwestorów:

Oferowane przez partnerów Stowarzyszenia członkom SII (na: prowizje giełdowe, wydawnictwa, szkolenia itp.).

Działalność na rzecz poprawy funkcjonowania rynku kapitałowego (ochrona praw)

Największe osiągnięcia[8]:

  • Zablokowanie fuzji PagedYawal, BetacomEONetworks,
  • zablokowanie niekorzystnej emisji akcji (LSI Software),
  • zablokowanie próby obejścia obowiązku wezwania (Wikana),
  • zablokowanie zmian statutu (Pol-Aqua),
  • wprowadzenie członków do rad nadzorczych (Zeg, Magna, DGA, Mostostal Płock, Power Media, IMS, Unimot Gaz, Grupa Trinity),
  • porozumienia akcjonariuszy (Mostostal Płock, ZEG, Magna),
  • skuteczny lobbing na rzecz obniżenia nieadekwatnych wynagrodzeń RN (Wistil),
  • wywalczenie wyższej ceny w wezwaniu (Polmos Białystok, Oława, Permedia),
  • skarga do Komisji Europejskiej (KE) na polskie przepisy o wezwaniach i zobowiązanie rządu RP przez KE do zmiany przepisów krajowych,
  • kluczowy wpływ SII zmianę Regulaminu NewConnect, a w efekcie znaczne zwiększenie bezpieczeństwa akcjonariuszy i transparentności spółek,
  • Rovese – działania SII przed KNF, doprowadzenie do ujawnienia kluczowych informacji dotyczących dużego przejęcia, w efekcie korzystna dla akcjonariuszy spółki zmiana parametrów przejęcia,
  • zmiana niekorzystnej uchwały o emisji akcji Bomi S.A.,
  • zablokowanie niekorzystnej dla akcjonariuszy emisji akcji IDM S.A.,
  • doprowadzenie do zmiany zasad wypłaty nagród dla pracowników JSW, z korzyścią dla spółki i porozumienia akcjonariuszy (Mostostal Płock, ZEG, Magna).

Działalność edukacyjna

Stowarzyszenie prowadzi szereg działań mających na celu edukację inwestorów oraz analizy rynku. Do głównych projektów należą m.in.:

SII organizuje największe konferencje inwestorskie w Polsce: WallStreet[9] oraz Profesjonalny Inwestor[10]. Konferencje gromadzą średnio kilkuset inwestorów indywidualnych, którzy uczestniczą w dziesiątkach wykładów i paneli edukacyjnych. Gośćmi specjalnymi byli m.in.: Joe DiNapoli, Aleksander Grad, Zbigniew Jakubas, Stanisław Kluza, Zenon Komar, Krzysztof Moska, Birger Schäfermeier, Ludwik Sobolewski, Adam Maciejewski, Paweł Tamborski, Jan Kulczyki i inni.

Analitycy SII są autorami licznych raportów Ciekawe Spółki oraz Raportów IPO. Publikacje zawierają najważniejsze informacje o działalności danej spółki, o jej pozycji rynkowej, o ryzyku związanym z badanym podmiotem, o sile fundamentów oraz o wycenie spółki w stosunku do sektora.

Stowarzyszenie organizuje również spotkania edukacyjne w ramach Akademii Tworzenia Kapitału[11]. Są to cykliczne spotkania odbywające się kilka razy w roku w największych miastach Polski: Warszawa, Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Gdańsk. Podczas szkoleń eksperci, a przede wszystkim praktycy, przekazują rzetelną wiedzę dotyczącą rynku kapitałowego. Spotkania skierowane są do początkujących, jak również średnio-zaawansowanych inwestorów.

Członkowie SII mają dostęp do Portfela SII[12]. Jest to projekt nastawiony na praktyczną naukę budowania, zarządzania i kontrolowania portfela inwestycyjnego. Eksperci Stowarzyszenia inwestują w oparciu o sugestie członków SII realne 20 tys. zł w akcje spółek. Każda decyzja jest szczegółowo uzasadniona i podparta analizą.

Organizacja wydaje również dwumiesięcznik Akcjonariusz[13]. Jest to oficjalne wydawnictwo SII, ukazuje się od 2001 roku. To jedyne tego typu periodyk na polskim rynku prasowym, skierowane do grupy polskich inwestorów giełdowych i osób zainteresowanych rynkiem kapitałowym i finansowym.

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych co roku przeprowadza Ogólnopolskie Badanie Inwestorów[14] – badanie, które ma na celu stworzenie profilu inwestorów indywidualnych w Polsce, poznania ich potrzeb i preferencji przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Rokrocznie w badaniu OBI bierze udział około 7000 inwestorów.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Biuro-zarzadu-sii.JPG
Autor: Inwestorzy Indywidualni, Licencja: CC BY-SA 4.0
Biuro Zarządu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych