Strażnica WOP Złatna

Strażnica WOP Złatna
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1945

Rozformowanie

po 1956

Tradycje
Rodowód

196 strażnica WOP
201 strażnica WOP
15 strażnica WOP Złatna

Kontynuacja

Strażnica WOP Korbielów
SSG w Korbielowie
GPK SG w Korbielowie
PSG w Korbielowie
PSG w Żywcu
PSG w Bielsku-Białej

Organizacja
Dyslokacja

Złatna

Formacja

Wojska Ochrony Pogranicza

Podległość

43 komenda odcinka
57 batalion OP
34 batalion WOP

Strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza Złatna – nieistniejący obecnie podstawowy pododdział Wojsk Ochrony Pogranicza pełniący służbę graniczną na granicy polsko-czechosłowackiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne

Strażnica została sformowana w 1945 roku w strukturze 43 komendy odcinka Rajcza[1] jako 196 strażnica WOP (Złatna)[2] o stanie 56 żołnierzy. Kierownictwo strażnicy stanowili: komendant strażnicy, zastępca komendanta do spraw polityczno-wychowawczych i zastępca do spraw zwiadu. Strażnica składała się z dwóch drużyn strzeleckich, drużyny fizylierów, drużyny łączności i gospodarczej. Etat przewidywał także instruktora do tresury psów służbowych oraz instruktora sanitarnego[3].

W związku z reorganizacją oddziałów WOP, 24 kwietnia 1948 roku 196 strażnica OP Złatna została włączona w struktury 57 batalionu Ochrony Pogranicza w Żywcu[4], a 1 stycznia 1951 roku 34 batalionu WOP w Żywcu.

15 marca 1954 roku wprowadzono nową numerację strażnic[a]. Strażnica WOP Złatna otrzymała nr 201 w skali kraju.

W 1956 roku rozpoczęto numerowanie strażnic na poziomie brygady. Strażnica II kategorii Złatna była 15 w 3 Brygadzie Wojsk Ochrony Pogranicza w Nowym Sączu.

Ochrona granicy

Rozwinięta górska strażnica lądowa WOP Złatna.

Wydarzenia

  • 1956 – koniec czerwca, początek lipca w okresie tzw. „Wypadków poznańskich”, przy linii granicznej i w strefie działania, odnajdywano pakunki zawierające ulotki z tzw. „bibułą”, przytwierdzone do balonów leżących na ziemi[6]. W związku z masowością zjawiska, żołnierze otrzymali zezwolenie na użycie broni, celem zestrzelenia nisko przelatujących balonów (nawet jeśli znajdowały się na terytorium czechosłowackim, ale w zasięgu ognia – to samo czynili pogranicznicy czechosłowaccy)[7].

Strażnice sąsiednie

Zobacz też

Uwagi

  1. Rozkaz dowódcy WOP z 22.02.1954 roku[5].

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie