Rosyjska Superliga Siatkarzy w sezonie 2009 /2010
Wstęp Kolejny sezon rozgrywek o tytuł mistrza Rosji został zainaugurowany 7 października 2009 roku, a zakończony 14 maja 2010 roku. W sezonie 2009 /2010 uczestniczyło 12 drużyn. W rozgrywkach Ligi Mistrzów wystąpiły: Dinamo Moskwa i Zenit Kazań . W rozgrywkach Pucharu CEV : Fakieł Nowy Uriengoj i Iskra Odincowo . Mistrzem Rosji została drużyna Zenitu Kazań [1] . Nagrodę Kuzniecowa otrzymał Taras Chtiej [2] ..
Drużyny uczestniczące w rozgrywkach Faza zasadnicza 1. kolejka Fakieł Nowy Uriengoj 3:0 (25:16, 25:16, 25:17)Tiumeń
Dinamo Moskwa 1:3 (22:25, 17:25, 25:19, 21:25)Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod
Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg 3:2 (21:25, 25:17, 18:25, 25:23, 15:12)Ural Ufa
2. kolejka Tiumeń 2:3 (17:25, 20:25, 27:25, 25:18, 11:15)Jarosławicz Jarosław
Ural Ufa 0:3 (19:25, 20:25, 23:25)Zenit Kazań
Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod 3:0 (25:19, 25:18, 25:22)Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg
ZSK Gazprom/Jugra Surgut 1:3 (18:25, 34:32, 23:25, 14:25)Dinamo Moskwa
3. kolejka Dinamo Moskwa 1:3 (18:25, 25:20, 23:25, 23:25)Fakieł Nowy Uriengoj
Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg 3:1 (25:23, 25:22, 21:25, 26:24)ZSK Gazprom/Jugra Surgut
Zenit Kazań 3:2 (24:26, 27:25, 24:26, 25:21, 16:14)Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod
4. kolejka Ural Ufa 3:2 (25:20, 25:18, 24:26, 29:31, 15:13)Jarosławicz Jarosław
Fakieł Nowy Uriengoj 3:0 (27:25, 25:19, 25:15)Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg
ZSK Gazprom/Jugra Surgut 0:3 (24:26, 20:25, 18:25)Zenit Kazań
5. kolejka Fakieł Nowy Uriengoj 0:3 (17:25, 21:25, 16:25)Zenit Kazań
Jarosławicz Jarosław 0:3 (19:25, 17:25, 23:25)Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod
6. kolejka Tiumeń 1:3 (26:28, 13:25, 25:22, 12:25)Ural Ufa
ZSK Gazprom/Jugra Surgut 1:3 (22:25, 25:23, 22:25, 18:25)Jarosławicz Jarosław
Dinamo Moskwa 1:3 (22:25, 23:25, 25:22, 23:25)Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg
7. kolejka Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg 1:3 (26:28, 13:25, 25:22, 12:25)Tiumeń
Ural Ufa 3:2 (27:29, 25:18, 25:22, 17:25, 18:16)Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod
Jarosławicz Jarosław 2:3 (25:22, 16:25, 28:26, 18:25, 12:15)Fakieł Nowy Uriengoj
8. kolejka Tiumeń 3:2 ( 19:25, 26:24, 22:25, 25:20, 15:13)Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod
ZSK Gazprom/Jugra Surgut 3:1 (25:21, 25:27, 25:21, 25:22)Ural Ufa
Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg 1:3 (22:25, 25:20, 12:25, 20:25)Zenit Kazań
9. kolejka Zenit Kazań 3:2 (25:17, 25:21, 21:25, 23:25, 15:10)Tiumeń
Iskra Odincowo 3:0 (25:18, 25:20, 26:24)Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg
Dinamo Moskwa 1:3 (25:19, 22:25, 25:15, 25:23)Jarosławicz Jarosław
Ural Ufa 2:3 (23:25, 25:23, 25:15, 23:25, 20:22)Fakieł Nowy Uriengoj
Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod 3:0 (25:20, 25:22, 25:19)ZSK Gazprom/Jugra Surgut
10. kolejka Tiumeń 1:3 (17:25, 26:24, 32:34, 22:25)ZSK Gazprom/Jugra Surgut
Fakieł Nowy Uriengoj 3:0 (25:23, 25:21, 25:19)Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod
Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg 3:2 (25:22, 19:25, 23:25, 25:21, 15:12)Jarosławicz Jarosław
11. kolejka Jarosławicz Jarosław 3:1 (25:21, 25:16, 15:25, 30:28)Zenit Kazań
ZSK Gazprom/Jugra Surgut 3:1 (29:27, 14:25, 27:25, 25:17)Fakieł Nowy Uriengoj
12. kolejka Tiumeń 1:3 (20:25, 25:23, 20:25, 15:25)Fakieł Nowy Uriengoj
Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod 3:2 (25:23, 25:22, 16:25, 20:25, 15:12)Dinamo Moskwa
Ural Ufa 3:1 (18:25, 25:16, 26:24, 25:21)Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg
13. kolejka Jarosławicz Jarosław 3:2 (25:23, 23:25, 25:18, 20:25, 18:16)Tiumeń
Zenit Kazań 3:1 (25:21, 24:26, 23:25, 24:26)Ural Ufa
Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg 2:3 (25:16, 24:26, 14:25, 27:25, 14:16)Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod
Dinamo Moskwa 3:2 (19:25, 25:18, 24:26, 25:20, 15:12)ZSK Gazprom/Jugra Surgut
14. kolejka Fakieł Nowy Uriengoj 1:3 (19:25, 24:26, 26:24, 28:30)Dinamo Moskwa
ZSK Gazprom/Jugra Surgut 3:0 (25:18, 25:20, 25:23)Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg
Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod 3:2 (23:25, 25:19, 25:17, 23:25, 15:13)Zenit Kazań
15. kolejka Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg 0:3 (23:25, 32:34, 31:33)Fakieł Nowy Uriengoj
Jarosławicz Jarosław 3:2 (25:22, 25:17, 22:25, 18:25, 15:12)Ural Ufa
Zenit Kazań 3:0 (25:22, 25:23, 25:16)ZSK Gazprom/Jugra Surgut
16. kolejka Zenit Kazań 2:3 (23:25, 25:21, 25:17, 23:25, 9:15)Fakieł Nowy Uriengoj
ZSK Gazprom/Jugra Surgut 3:1 (18:25, 25:21, 26:28, 25:23)Iskra Odincowo
Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod 3:1 (25:21, 25:15, 21:25, 25:19)Jarosławicz Jarosław
17. kolejka Ural Ufa 3:0 (25:16, 25:20, 25:21)Tiumeń
Jarosławicz Jarosław 2:3 (23:25, 28:26, 19:25, 25:18, 13:15)ZSK Gazprom/Jugra Surgut
Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg 0:3 (19:25, 22:25, 21:25)Dinamo Moskwa
18. kolejka Tiumeń 1:3 (21:25, 16:25, 25:18, 23:25)Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg
Fakieł Nowy Uriengoj 1:3 (21:25, 25:22, 18:25, 22:25)Jarosławicz Jarosław
Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod 3:2 (25:27, 25:23, 25:17, 23:25, 15:13)Ural Ufa
19. kolejka Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod 3:0 (25:20, 25:17, 25:17)Tiumeń
Ural Ufa 3:2 (25:22, 25:19, 17:25, 19:25, 15:11)ZSK Gazprom/Jugra Surgut
Zenit Kazań 3:0 (25:18, 25:20, 25:14)Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg
20. kolejka Tiumeń 1:3 (17:25, 16:25, 25:23, 23:25)Zenit Kazań
Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg 2:3 (25:14, 22:25, 18:25, 25:19, 8:15)Iskra Odincowo
Fakieł Nowy Uriengoj 0:3 (22:25, 18:25, 19:25)Ural Ufa
Dinamo Moskwa 2:3 (25:15, 17:25, 18:25, 25:22, 9:15)Jarosławicz Jarosław
ZSK Gazprom/Jugra Surgut 3:2 (25:17, 25:22, 18:25, 20:25, 15:10)Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod
21. kolejka ZSK Gazprom/Jugra Surgut 3:0 (25:13, 25:20, 25:23)Tiumeń
Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod 3:2 (25:19, 22:25, 25:21, 21:25, 15:8)Fakieł Nowy Uriengoj
Jarosławicz Jarosław 3:0 (25:17, 30:28, 25:17)Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg
22. kolejka Fakieł Nowy Uriengoj 3:2 (19:25, 28:30, 25:23, 27:25, 15:11)ZSK Gazprom/Jugra Surgut
Zenit Kazań 3:1 (27:25, 25:23, 23:25, 25:21)Jarosławicz Jarosław
Tabela fazy zasadniczej Lp. Drużyna Mecze Mecze wygrane Mecze przegrane Sety zdobyte Sety stracone Punkty 1. Zenit Kazań 22 18 4 60 26 52 2. Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod 22 16 6 59 31 48 3. Lokomotiw Nowosybirsk 22 15 7 55 30 48 4. Fakieł Nowy Uriengoj 22 14 8 48 37 39 5. Dinamo Moskwa 22 13 9 50 40 38 6. Iskra Odincowo 22 12 10 46 38 37 7. ZSK Gazprom/Jugra Surgut 22 11 11 40 47 30 8. Jarosławicz Jarosław 22 11 11 44 50 29 9. Ural Ufa 22 9 13 41 48 29 10. Dynamo Kaliningrad 22 6 18 31 53 21 11. Lokomotiw Jekaterynburg 22 6 16 25 54 17 12. Tiumeń 22 2 20 20 63 8
stan na 24 marca 2010
Liderzy Kolejka Lider 1 Fakieł Nowy Uriengoj 2 Fakieł Nowy Uriengoj 3 Fakieł Nowy Uriengoj 4 Fakieł Nowy Uriengoj 5 Zenit Kazań 6 Zenit Kazań 7 Zenit Kazań 8 Zenit Kazań 9 Zenit Kazań 10 Zenit Kazań 11 Zenit Kazań
Kolejka Lider 12 Zenit Kazań 13 Zenit Kazań 14 Zenit Kazań 15 Zenit Kazań 16 Zenit Kazań 17 Zenit Kazań 18 Zenit Kazań 19 Zenit Kazań 20 Zenit Kazań 21 Zenit Kazań 22 Zenit Kazań
O miejsca 9-12 4 drużyny, które zajęły miejsca 9-12, rozegrają 4 turnieje, w każdym po 3 mecze ze sobą. Turnieje będą rozgrywane w 4 miastach: Ufie , Kaliningradzie , Jekaterynburgu oraz Tiumeni . Drużynom zaliczane są zdobycze punktowe z rundy zasadniczej. Dwie najlepsze drużyny utrzymają się w Superlidze, dwie ostatnie zostaną relegowane do Wyższej Ligi A.
Drużyny uczestniczące:
1 Kolejka, Ufa Ural Ufa 3:0 ( 25:20, 25:18, 25:15)Tiumeń
Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg 1:3 (23:25, 28:26, 22:25, 23:25)Ural Ufa
Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg 3:0 (27:25, 25:21, 29:27)Tiumeń
Ural Ufa 3:1 (23:25, 25:23, 25:19, 25:11)Tiumeń
Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg 0:3 (21:25, 24:26, 22:25)Ural Ufa
Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg 2:3 (20:25, 26:24, 25:19, 20:25, 10:15)Tiumeń
Ural Ufa 3:0 (25:20, 27:25, 25:18)Tiumeń
Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg 1:3 (19:25, 21:25, 33:31, 25:27)Ural Ufa
Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg 3:1 (29:27, 25:11, 23:25, 25:21)Tiumeń
Ural Ufa 1:3 (22:25, 25:13, 15:25, 26:28)Tiumeń
Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg 3:1 (25:21, 22:25, 25:20, 25:18)Ural Ufa
Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg 3:1 (27:29, 25:23, 25:21, 33:31)Tiumeń
Tabela Lp. Drużyna Mecze Bilans setów Punkty 1. Ural Ufa 12 69:64 54 2. Dynamo Kaliningrad 12 55:71 42 3. Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg 12 47:80 35 4. Tiumeń 12 34:93 16
Play-off 1-8 (do 3 zwycięstw) Pierwszy ćwierćfinał Zenit Kazań 3:1 (25:17, 16:25, 25:22, 25:18)Jarosławicz Jarosław
Zenit Kazań 3:0 (25:13, 31:29, 25:19)Jarosławicz Jarosław
Jarosławicz Jarosław 1:3 (18:25, 21:25, 25:22, 22:25)Zenit Kazań
stan: 3-0 dla Zenitu Kazań
Drugi ćwierćfinał Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod 3:0 (25:11, 25:21, 25:23)ZSK Gazprom/Jugra Surgut
Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod 3:2 (25:17, 23:25, 25:21, 26:28, 15:12)ZSK Gazprom/Jugra Surgut
ZSK Gazprom/Jugra Surgut 0:3 (19:25, 25:17, 16:25, 23:25)Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod
stan: 3-0 dla Lokomotiwu Biełgorodu
Trzeci ćwierćfinał stan: 3-0 dla Lokomotiwu Nowosybirsk
Czwarty ćwierćfinał stan: 3-0 dla Dynama Moskwy
Play-off 4 (do 3 zwycięstw) Pierwszy półfinał stan: 3-0 dla Zenitu Kazań
Drugi półfinał stan: 3-2 dla Lokomotiwu Biełgorod
O miejsca 3-4 stan: 3:1 dla Dynama Moskwa
Finał Zenit Kazań 3:0 (25:21, 26:24, 25:15)Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod
Zenit Kazań 3:0 (25:14, 25:21, 25:18)Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod
Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod 3:0 (25:19, 25:20, 25:17)Zenit Kazań
Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod 0:3 (16:25, 19:25, 25:27)Zenit Kazań
stan: 3-1 dla Zenitu Kazań
Mistrz Rosji Zenit Kazań 3. tytuł
Klasyfikacja końcowa Miejsce Zespół Uwagi 1. Zenit Kazań Liga Mistrzów 2. Lokomotiw Biełgorie-Biełgorod Liga Mistrzów 3. Dinamo Moskwa Puchar CEV 4. Lokomotiw Nowosybirsk Puchar CEV 5. Fakieł Nowy Uriengoj Puchar Challenge 6. Iskra Odincowo 7. ZSK Gazprom/Jugra Surgut 8. Jarosławicz Jarosław 9. Ural Ufa 10. Dynamo Kaliningrad 11. Lokomotiw Izumrud Jekaterynburg Spadek Wyższej Ligi A 12. Tiumeń Spadek Wyższej Ligi A
Polacy Zbigniew Bartman występował w drużynie ZSK Gazprom/Jugra Surgut [3] . W połowie sezonu zerwał kontrakt z klubem i przeniósł się do włoskiej Prismy Taranto [4] . Powodem były problemy finansowe rosyjskiej drużyny.Łukasz Kadziewicz występował w Lokomotiwie Biełgorie-Biełgorod [5] .Linki zewnętrzne Przypisy Zobacz też Rosyjska Superliga Siatkarzy 2009 /
2010 w klubowej europejskiej piłce siatkowej mężczyzn (
CEV )
Rozgrywki międzynarodowe CEV