Sushi

Hiroshige Andō (1797–1858), Misa sushi
Nigiri z łososiem
Sushi (na pierwszym planie maki-zushi)
Chirashi-zushi (bara-zushi)
Sasa-zushi, rodzaj oshi-zushi
Kaiten-zushi
Typowy sposób serwowania sushi
Sushi bentō
Inari-zushi
Gunkan-maki
Temaki
Futo-maki

Sushi (jap. 寿司, 鮨, 鮓)[a]potrawa japońska złożona z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym (su) oraz różnych dodatków w postaci, przeważnie surowych: owoców morza, wodorostów nori, kawałków ryb, warzyw, grzybów, a także omletu japońskiego (tamago-yaki), tofu, ziarna sezamowego (goma)[b][1]. Ze względu na bardzo krótki termin przydatności do spożycia, w restauracjach japońskich jest przygotowywana po dokonaniu zamówienia.

Historia sushi

Pierwsza pisemna wzmianka o sushi w Japonii pojawiła się w 718 roku, w czasie panowania cesarzowej-władczyni Genshō, w kodeksie praw zwanym Yōrō-ritsuryō, a następnie w zbiorze około tysiąca opowiadań rodzaju setsuwa o tytule Konjaku monogatari (Opowieści z dawnych czasów), napisanych na początku XII wieku[2][3].

Miejsce powstania i droga tej potrawy od prapoczątków do dziś są różnie objaśniane, ale najczęściej przyjmuje się, że najwcześniejsze formy sushi powstały na polach ryżowych wzdłuż rzeki Mekong w Azji Południowo-Wschodniej. Tamtejsi mieszkańcy umieszczali wypatroszone i oczyszczone ryby słodkowodne w naczyniach wypełnionych gotowanym ryżem, który w wyniku fermentacji stawał się kwaśny i był wyrzucany przed spożyciem ryb. Pozwalało to na dłuższe utrzymanie świeżości ryb bez ich schładzania. Ta metoda konserwacji stała się popularna również w wielu regionach Chin i następnie dotarła stamtąd do Japonii, prawdopodobnie w okresie Yayoi (300 p.n.e. – 300 n.e.)[4].

Z biegiem wieków koncepcja sushi została spopularyzowana wraz z rozpowszechnianiem się buddyzmu, który nakazywał powstrzymywanie się od spożywania mięsa. Uważa się, że to Japończycy zaczęli sporządzać sushi jako kompletne danie, jedząc sfermentowany ryż razem z konserwowaną rybą, częściowo surową, częściowo sfermentowaną. Ta kombinacja jest znana jako najstarsza forma tej potrawy o nazwie nare-zushi[c]. Sushi zaczęło być znane nie jako sposób konserwowania jedzenia, ale jako prawdziwe danie. Ten nowy proces utrwalał się w okresie Muromachi (1336–1573), a w okresie Azuchi-Momoyama (1573–1603), po raz pierwszy stworzono namanari-sushi (niesfermentowane, niemarynowane w solance nare-zushi)[3][4].

W 1603 roku opublikowany został portugalski słownik języka japońskiego, w którym zamieszczono pojęcie namanari-sushi. Najprawdopodobniej owo namanari poddawano procesorowi fermentacji krótszemu niż w przypadku nare-zushi i marynowano w occie ryżowym. Wciąż posiadało charakterystyczny zapach nare-zushi. Ten właśnie zapach był zapewne jednym z powodów skracania, a w efekcie pominięcia procesu fermentacji.

Powstawały regionalne odmiany. W Osace stworzono oshi-zushi, używając octu i pomijając proces fermentacji. Ryż, owoce morza (przeważnie gotowane) i inne składniki umieszcza się warstwami w drewnianej formie, pudełku, dociskając ciężarkami na wierzchu. Po pewnym czasie wyjmuje się i kroi na mniejsze kawałki wygodne do zjedzenia.

W XVIII wieku pojawił się w Japonii inny rodzaj sushi o nazwie haya-zushi. Ryż nie był już używany do fermentacji, ale marynowany w occie. Dodawano do niego ryby, warzywa, przyprawy i sosy, podobnie jak to się dzieje dzisiaj[3].

Spożywanie

Tradycyjnie sushi spożywa się palcami lub pałeczkami (hashi). Do sushi podaje się sos sojowy (shōyu) do maczania, zielony japoński chrzan wasabi o intensywnym smaku oraz marynowany imbir (gari)[5], który spożywa się (w małych ilościach) pomiędzy różnymi rodzajami potrawy dla oczyszczenia kubków smakowych. Z tego powodu odradza się także picie wody. Do sushi najczęściej zamawia się zieloną herbatę.

Zgodnie z japońskim zwyczajem, w restauracjach podaje się także gotowe zestawy potraw, w tym także sushi. Mają one różnorodne nazwy, ale powszechnie przyjęły się zestawy o nazwach: matsu („sosna” – zestaw wykwintny, drogi), take („bambus” – zestaw pośredni), ume („morela japońska” – zestaw tani)[d][6]

Niektóre z dodatków podawanych w zestawie są już zawarte w potrawie. Przykładem może być chrzan wasabi, który dodawany jest z jednej strony rybnego kawałka przed owinięciem go nori lub przykryciem ryżem.

Popularną formę samoobsługowego spożywania sushi oferują restauracje z zainstalowaną, ruchomą taśmą przesuwającą się wokół lokalu (kaiten-zushi, „sushi z taśmy”), na której obsługa ustawia różnego koloru talerzyki z odmiennymi rodzajami sushi. Siedzący wokół goście wybierają według gustu „nadjeżdżające” porcje, a po zjedzeniu zanoszą talerzyki do kasy, gdzie obliczana jest według nich należność.

Składniki sushi

Oprócz ryżu do przyrządzania sushi wykorzystuje się – oprócz tradycyjnych – coraz więcej różnorodnych składników, a globalna popularność tej potrawy owocuje kreatywnością i pomysłowością w tworzeniu nowych wersji tej potrawy. Poniżej wybrane produkty:

  • aji – japońska makrela końska (Trachurus japonicus);
  • anago – węgorz morski (Anaga anago, ''Conger myriaster);
  • ebi – krewetki (małe kuruma-ebi, słodkie i prześwitujące ama-ebi, pulchne i poszukiwane botan-ebi);
  • hotate (hotate-gai) – przegrzebek japoński (Patinopecten yessoensis);
  • ika – kalmar;
  • ikura – solona ikra łososia (z jęz. ros. икра – ikra);
  • iwashi – sardynka, sardyna, pilchard, Sardinops melanostictus
  • kanpachi – seriola olbrzymia (Seriola dumerili);
  • katsuo – bonito, tuńczyk pasiasty (Katsuwonus pelamis);
  • kazunoko – ikra śledzia, marynowana w soli lub suszona na słońcu;
  • kyūri – ogórek (sushi z ogórkiem jest popularne i nazywane powszechnie: kappa)[e] (Cucumis sativus);
  • maguro – tuńczyk pospolity, pacyficzny tuńczyk błękitnopłetwy, Thunnus thynnus;
  • saba – makrela (Scomber japonicus)
  • sake (shake, sāmon) – łosoś[f] (Oncorhyncus keta);
  • sanma – sajra (Cololabis saira);
  • sawara – makrela hiszpańska (Scomberomorus niphonius, ang. Japanese Spanish mackerel);
  • shiitake – grzyb (Lentinula edodes);
  • takenoko – pędy bambusa (Phyllostachys heterocycla var. pubescens);
  • tako – ośmiornica (Octopus vulgaris);
  • takuan – marynowana rzodkiew daikon (Raphanus sativus);
  • tobiko – ikra japońskich ryb latających (Cypselurus agoo agoo);
  • unagi – japoński węgorz słodkowodny (Anguilla japonica)[5][7].

Rodzaje sushi

Istnieje wiele rodzajów sushi[8]. Można je dzielić w różny sposób. Poniżej niektóre z nich[9].

Nigiri-zushi

Nigiri-zushi (握り寿司) – formowane w dłoni, najpopularniejsza obok maki-zushi postać tej potrawy. Ryż, zwilżony octem, formuje się w owalne paluszki o wielkości łatwej do zjedzenia jednym kęsem, a następnie kładzie się na nie tej samej wielkości kawałek ryby, owoców morza, czy japońskiego omletu. Pomiędzy ryż i rybę dodaje się odrobinę zielonego chrzanu wasabi. Sushi bez wasabi jest nazywane sabinuki (bez wasabi).

Maki-zushi

Maki-zushi (巻き寿司) – „sushi zwijane”, podawane w formie wałeczków ryżu owiniętych prasowanymi algami morskimi (nori), z wasabi, sosem sojowym i marynowanym imbirem. Powstają w wyniku ułożenia ryżu i dodatków na arkuszu nori (stąd nazywane także nori-maki) oraz jego zwinięciu razem ze składnikami. Do zawijania używa się bambusowej maty (makisu) – powstaje rulon, który kroi się na mniejsze kawałki.

Maki-zushi można podzielić ze względu na:

  • rozmiar: hoso-maki (małe, wysokie, 2–3 cm), chū-maki (średnie, 3–4 cm), futo-maki (duże, płaskie, 4–6 cm, czasami podaje się w sposób dekoracyjny – z wystającą sałatą, ogórkami, tworzącymi coś na kształt korony);
  • sposób podania: temaki (rożek z nori, wypełniony dodatkami), uramaki („odwrócone”, „odwrotne” sushi: dodatki i nori wewnątrz, ryż tworzy warstwę zewnętrzną).

Chirashi-zushi

Chirashi-zushi (散らし寿司) – „sushi rozsypane, rozrzucone”, podane w miseczce z ryżem i ułożonymi na nim kawałkami np.: cienkiego omletu, grzybów shiitake, korzeni lotosu, krewetek, ryb, krabów, warzyw, tofu. W zależności od regionu i tradycji mają one różne nazwy np. bara-zushi lub bara-chirashi. Regułą jest jednak podkład z ryżu nawilżonego octem (czasem sake) i nałożonych „luźno” dodatków.

Oshi-zushi

Oshi-zushi (押し寿司) lub hako-zushi (箱寿司) – popularne w regionie Kansai, formowane w kształcie prostopadłościanu, który uzyskuje się dzięki specjalnej formie nazywanej oshi-bako, w której układa się ryż i dodatki jednego rodzaju (np. makrelę) i następnie uciska je przez pewien czas. Jest wiele rodzajów o różnych nazwach i składnikach w zależności od regionu, np.: battera[10] (od dawny port. bateira – mała łódź[g]) w prefekturze Osaka, gozaemon-zushi w prefekturze Tottori, kaku-zushi w prefekturze Hiroszima.

Gunkan-maki

Gunkan-maki (軍艦巻き)[h][1] – rodzaj nigiri-zushi owiniętego wokół boków przy pomocy nori tak, aby zapobiec spadaniu drobnych składników górnej warstwy, jak np.: kawioru z łososia (ikura), kawioru z ryb latających (tobiko), siekanych krewetek[7].

Temaki-zushi

Temaki-zushi (手巻き寿司) – może być także tworzone, w domowym zakresie, przez osoby spożywające: na stół podaje się tacę z przygotowanymi składnikami, z których każdy biesiadnik sam komponuje swoje sushi. Przed zwinięciem nori w kształt rożka układa się na nim: ryż, wąsko pokrojone kawałki ryb lub owoców morza, warzyw, japońskiego omletu (tamago-yaki), grzybów. Ryż można posypać ziarnem sezamowym, a nori zastąpić liściem zielonej sałaty[11].

Inari-zushi

Inari-zushi (稲荷寿司) – sushi w smażonym tofu. Cienko pokrojone, smażone tofu obgotowane na wolnym ogniu w osłodzonym sosie sojowym, wypełnione ryżem. Są różne sposoby przyrządzania (także odmienne składniki) w zależności od regionu. Potrawa często przygotowywana do bentō, na pikniki i na wynos.

Nare-zushi

Nare-zushi (熟れ寿司) – najstarsza forma sushi, a raczej sposób przechowywania ryb, a nie jedzenia ryżu. Obecnie najlepiej znana jako funa-zushi oferowana w okolicach jeziora Biwa i Kioto. Funa (nigoro-buna, Carassius auratus grandoculis) jest endemiczną rybą z rodziny karpiowatych, odławianą w tym jeziorze. Po wypatroszeniu przechowywana wpierw w soli, a następnie przez wiele miesięcy w ugotowanym ryżu, który jest wyrzucany po zakończeniu procesu fermentacji.

Sushi w stylu zachodnim

Począwszy od restauracji Meiji w 1868 roku japońscy imigranci zaczęli przybywać do obu Ameryk, w tym do Kalifornii, przynosząc ze sobą wiele elementów kultury japońskiej. Jednym z nich było sushi. Zaczęto jednak dopasowywać tę potrawę do gustów amerykańskich i wkrótce opracowano kilka rodzajów, które stały się popularne po II wojnie światowej. Pierwszym z nich było California Roll (California maki), rodzaj maki-zushi składającego się z ogórka, awokado i mięsa kraba lub jego imitacji (surimi, zmielone białe mięso ryb). Jest ono sporządzane jako ura-maki (maki-zushi z ryżem na zewnątrz). Istnieją różne opinie i teorie na temat twórcy i początków tej potrawy, ale najczęściej wymienia się dwa nazwiska:

  • Ichirō Mashitę, szefa kuchni restauracji w Los Angeles w latach 60. XX wieku. Ze względu na brak tłustego tuńczyka zastąpił go awokado z jego oleistą konsystencją, a płatki nori umieścił wewnątrz, gdyż goście usuwali je, sądząc, że są niejadalne;
  • Hidekazu Tōjō, szefa z Vancouver, który utrzymuje, iż to on stworzył w 1974 roku Tojo Roll, bardzo podobne do California Roll i z tych samych powodów: niechęci klientów do surowych ryb i wodorostów. Natomiast nie kwestionuje się, iż to on jest twórcą kanadyjskiego przysmaku o nazwie B.C. Roll (British Columbia), rodzaju maki-zushi składającego się z ryżu, grillowanego łososia (lub grillowanej skórki łososia) i ogórków[12].

W ślad za powyższymi zmianami powstały w późniejszych latach inne warianty, jak np.: Philadelphia Roll, Alaskan Roll, Spider Roll, Rainbow Roll[13][14].

Galeria

Zobacz też

Uwagi

  1. W złożeniach, np. nigiri-zushi, pierwsza litera „s” zastępowana jest przez „z” ze względu na rendaku, udźwięcznienie spółgłoski występujące w takiej sytuacji w języku japońskim.
  2. Ryż zaprawiony octem nazywa się suhi-meshi, a dodatki, to neta.
  3. Nare-zushi o lokalnej nazwie funa-zushi można zjeść dziś w pobliżu jeziora Biwa w prefekturze Shiga. Funa-zushi jest przygotowywane z ryby o nazwie nigoro-buna z rodziny karpiowatych. Gatunek ten występuje tylko w jeziorze Biwa. Jego smak nie wszystkim odpowiada, gdyż przypomina niebieski ser. Ryby są patroszone i następnie przechowywane w soli przez rok.
  4. Słowa: matsu-take-ume czytane łącznie po sinojapońsku shōchikubai (shō-chiku-bai) to chińskie symbole, kolejno: matsu – długowieczności i wytrzymałości, take – żywotności, trwałości i elastyczności, ume – odnowy, wytrwałości, czystości. Rośliny te są nazywane łącznie „trzema przyjaciółmi zimy”, gdyż nie usychają w zimowe dni. W kulturze Dalekiego Wschodu są symbolami osiągania sukcesu w trudnych warunkach.
  5. Sushi z ogórkiem nazywa się imieniem mitycznego demona wodnego, kappy.
  6. Sake → ze względu na zbieżność fonetyczną z alkoholem sake używa się słów: shake lub sāmon.
  7. Od drewnianej formy w kształcie łódki; we współczesnym port. barco.
  8. Słowo gunkan oznacza „okręt wojenny”. Ten rodzaj sushi został stworzony w 1941 r. w tokijskiej restauracji, w dzielnicy Ginza.

Przypisy

  1. a b 新明解国語辞典. Tokyo: Sanseido Co., Ltd., 2018, s. 432, 787, 1166. ISBN 978-4-385-13107-8.
  2. Mikołaj Melanowicz: Historia literatury japońskiej. Warszawa: PWN, 2012, s. 117. ISBN 978-83-01-17214-5.
  3. a b c Alexander Lee: A Short History of Sushi: The Japanese dish of humble origins that conquered the world. History Today Ltd. Company, 2018. [dostęp 2020-07-09]. (ang.).
  4. a b Jamie Rockers: Lake Biwa: The place for original sushi. Japan Today, 2010. [dostęp 2020-07-11]. (ang.).
  5. a b Kenkyusha’s New Japanese-English Dictionary. Tokyo: Kenkyusha Limited, 1991, s. 317, 407, 1611, 1950. ISBN 4-7674-2015-6.
  6. The Three Friends of Winter. USC Pacific Asia Museum. [dostęp 2017-06-07]. (ang.).
  7. a b Richard Hosking: A Dictionary of Japanese Food. Tokyo: Tuttle Publishing, 1996, s. 20, 22, 36, 37, 52, 54, 55, 58, 69, 71, 81, 109, 111, 112, 117, 123, 138, 139, 143, 149, 207. ISBN 978-4-8053-1335-0.
  8. 101 kinds of sushi in Japan.
  9. Types of Sushi. doyouknowjapan.com. [dostęp 2017-05-30]. (ang.). (wideo 27′).
  10. Dictionary of Katakana Words. Tokyo: Gakken, 2003, s. 476. ISBN 4-05-301351-8.
  11. How to Make Temaki Sushi. Essential Japan Guide, 2013. [dostęp 2017-06-10]. (ang.).
  12. B.C. Roll. AtlasMedia Ltd, 2020. [dostęp 2020-07-20]. (ang.).
  13. Madeleine White: Meet the man behind the California roll. The Globe and Mail Inc, 2012. [dostęp 2020-07-19]. (ang.).
  14. Linda Stradley: California Rolls – American-Style Sushi Rolls. What’s Cooking America, 2020. [dostęp 2020-07-19]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Ikura gunkan maki sushi by sunday driver in Kyoto.jpg
Autor: sunday driver z Gion, Kyoto, Licencja: CC BY 2.0
寿司・いくらの軍艦巻き(京都市東山区祇園「鮨割烹 なか一」)
Wikimania Sushi.jpg
Autor: Wikimedia Israel, Licencja: CC BY-SA 2.0

wikimania 2011 hackathon conference israel haifa

hecht house
Compare Hikimi Wasabi Color And Taste.jpg
Autor: MIURA, Yuji, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wasabi in paste form, usually served in sushi restaurants. The evaluation of the color and the taste of grated Hikimi Wasabi. From the left, Hikimi wasabi (Daijin species), Hikimi wasabi (native species) and Wasabi from Shizuoka Prefecture (Mazuma species). All of them are three-year old roots. Residents of Kanto District (in the Western area) prefer deep green wasabi; whereas residents of the Kansai District (in the Eastern area) prefer light green or yellow wasabi.
Sushi bento.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Big rolled sushi,Hutomakizushi,Katori-city,Chiba,Japan.JPG
Autor: katorisi, Licencja: CC BY-SA 3.0
Big rolled sushi,Hutomakizushi,Katori-city,Chiba,Japan
Sushi Kanagawa Japan (2013).JPG
Autor: Nandaro, Licencja: CC BY-SA 3.0
A serving of authentic nigirizushi (握り寿司) at a sushi restaurant in Kanagawa Prefecture (神奈川県), Japan.
Salmon Sushi.jpg
Originally uploaded by me (Switchercat) to sxc.hu; I am also uploading it here, and I release it under the public domain.
Sushi (1441234074).jpg
Autor: Charlotte Marillet from Tokyo, Japan, Licencja: CC BY-SA 2.0
Le superbe plateau de sushi dans ce petit restaurant traditionnel de Kofu. 24 € le plateau! Ca rend dingue... Pour 24 €, en France ou en Irlande, on a 10 sushi, ou alors 15 si on connait les bonnes adresses !
Chirashi-zushi.jpg
Autor: Arashiyama, Licencja: CC BY-SA 3.0
Chirashi-zushi
Sasazushi.jpg
Autor: Shift z japońskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
;笹寿し
石川県金沢市芝寿しが製造するもの。
  • 撮影者 Shift
  • 撮影日 2005年08月
  • 撮影地 自宅
Gari ginger.jpg
Gari (A japanese pickled ginger.) ガリ。
Toyokawa inari-zushi (2010.11.07).jpg
Autor: Lombroso, Licencja: CC BY-SA 3.0
豊川いなり寿司の一例。葉わさび、出汁巻き玉子などが乗っている
Temaki thon durant le confinement 2020.jpg
Autor: Benoît Prieur , Licencja: CC0
Temaki thon durant le confinement 2020 : livraison par La Perle Sushi à Caluire-et-Cuire.
Nori.jpg
Autor: Alice Wiegand, (Lyzzy), Licencja: CC-BY-SA-3.0
Nori, roasted sheets of seaweed used in Japanese cuisine for sushi. The smaller ones are already seasoned with sesame oil and spices.
Caterpillar Roll (3).jpg
Autor: Roozitaa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Caterpillar Roll