Szlak kajakowy Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego

Szlak kajakowy Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiegoszlak kajakowy na Suwalszczyźnie będący połączeniem szlaku kajakowego Czarnej Hańczy i szlaku kajakowego Kanału Augustowskiego, łączący Jezioro Gremzdy[1] (lub Wigry[2]) z Augustowem[1]. Długość trasy zależy od tego punktu rozpoczęcia i wynosi 85 kilometrów[1] (początek na jeziorze Gremzdy) lub 100 km (start na jeziorze Wigry[2]), Szlak, który składa się z siedmiu odcinków[3], uważany jest za jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych polskich nizin[3][4]. Czas pokonania szlaku to około siedmiu dni (bez wcześniejszego przygotowania kondycyjnego) lub 4–5, jeśli płynący nim decydują się na wiosłowanie cały dzień[2].

Trasa wzdłuż Czarnej Hańczy jest znana między innymi z powodu Karola Wojtyły, który w młodości uczestniczył w spływach kajakowych tym szlakiem. Przy sanktuarium w Studzienicznej znajduje się jego pomnik wystawiony z okazji VII pielgrzymki papieskiej do Polski z 1999 roku[5].

Szlak kajakowy Rospudy, Blizny, Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego

Odcinek pierwszy

Początkiem szlaku może być jezioro Gremzdy. Stamtąd trasa prowadzi przez jeziora Głuche, Jurkowo, Miałkie, a następnie rzeką Gremzdówką na Czarną Hańczę, około 2 km przed stanicą wodną w Wysokim Moście[1]. Ten 10-kilometrowy[1] odcinek na większości długości uważany jest za łatwy z wyjątkiem rzeczki, gdzie spotkać można zwalone drzewa; w końcowym odcinku Gremzdówki trzeba też przebijać się przez gęste szuwary[1].

Częściej jednak za początek trasy uważa się jezioro Wigry, gdzie kajaki można zwodować w Starym Folwarku, miejscowości Gawrych Ruda, w Bryzgielu lub przy klasztorze w Wigrach[3] (patrz mapka po prawej). Ta trasa jest nieco dłuższa. Od miejscowości Gawrych Ruda jest to odległość około 100 km[3]. Po przepłynięciu Wigier dopływa się do niewielkiego jeziora Postaw[3], a po jego przebyciu szlak prowadzi już Czarną Hańczą[3].

Odcinek drugi

Odcinek ten liczący 16,5 km[1] zaczyna się od zrujnowanej stanicy wodnej w Wysokim Moście a kończy na stanicy we Frąckach[1]. Trasa częściowo przepływa przez Wigierski Park Narodowy[1]. Ze względu na walory widokowe, odcinek ten uznawany jest za jeden z ciekawszych. Jednocześnie jest to trasa łatwa, choć jest na niej sporo meandrów[1].

Na rzece spotkać można pnie przegradzające drogę

Odcinek trzeci

Zaczyna się na stanicy we Frąckach, a kończy w Dworczysku. Ma 10 km[3] długości. Nurt na tym odcinku jest szybki[3], a rzeka meandruje między polami i łąkami[3][1]; z tego względu uważany jest za trudny[1].

Odcinek czwarty

Trasa rozpoczynająca się w Dworczysku liczy 17 km[1]. Początkowo prowadzi przez Puszczę Augustowską[1]. Spotkać można przegradzające rzekę zwalone pnie[1]. Ta część, z uwagi na to, że rzeka silnie meandruje uważana jest za trudną i wymagającą od kajakarzy pewnych umiejętności[1]. Na wysokości wsi Rygol rzeka włącza się w system Kanału Augustowskiego. Tam szlak prowadzi w kierunku śluz: Sosnówek i Mikaszówka. Dalej położone jest jezioro Mikaszewo, gdzie kończy się ten etap.

Odcinek piąty

Największa w polskiej części kanału śluza Paniewo

Fragment szlaku prowadzi od Mikaszówki do miejscowości Płaska[1][3]. Tutaj szlak cały czas prowadzi Kanałem Augustowskim. Przechodzi przez trzy jeziorka, śluzę Perkuć i największą na całym kanale dwukomorową śluzę Paniewo. Po przepłynięciu jeziora Paniewo trasa dociera do śluzy Gorczyca. Tuż za nią, na stanicy Płaska, kończy się ten odcinek trasy[1].

Na tym odcinku turysta ma do dyspozycji wiele sklepów spożywczych oraz pól namiotowych. Pola namiotowe znajdują się na śluzie Sosnówek i przy jeziorze Mikaszewo. Sklep spożywczy oraz punkt małej gastronomii jest w Mikaszówce, nad Paniewem oprócz tego jest też karczma[1].

Odcinek szósty

Krótki i uważany za łatwy[1] dziewięciokilometrowy[1] odcinek prowadzi od stanicy Płaska do śluzy Swoboda[1]. Około 3 km za stanicą jest kanał[3] łączący jezioro Serwy z Kanałem Augustowskim. Zachodzi tam konieczność przenoszenia kajaków ręcznie przez drogę. Dalej jest śluza Swoboda, a tuż za nią jezioro Studzieniczne[1].

Odcinek ten obfituje w liczne pola namiotowe po obu stronach kanału i przy jeziorach[1].

Odcinek siódmy

Ostatni, 10-kilometrowy odcinek szlaku Czarnej Hańczy prowadzi od śluzy Swoboda i kończy się w Augustowie[1]. Trasa wiedzie od śluzy przez jezioro Studzieniczne[1]. Na półwyspie koło jeziora jest kapliczka z obrazem Matki Boskiej, a na wyspie na jeziorze mieści się rezerwat przyrody Brzozowy Grąd[1]. Po wypłynięciu z jeziora szlak prowadzi przez śluzę Przewięź na jezioro Białe Augustowskie a stamtąd na jezioro Necko[1].

Na brzegach jezior znajdują się liczne kempingi i ośrodki wypoczynkowe[1].


Po dopłynięciu do Augustowa podróż kajakiem można kontynuować szlakiem w kierunku Biebrzy, Blizny, szlakiem Doliny Rospudy lub ją zakończyć[6].

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac Stowarzyszenie "Ziemia Sejneńska": trasa Spływu kajakowego Szlakiem Czarnej Hańczy. Sejny: Stowarzyszenie "Ziemia Sejneńska", 2009, s. 4.
  2. a b c Czarna Hańcza na onet.pl
  3. a b c d e f g h i j k Spływy kajakowe – Campa – Spływ Czarną Hańczą
  4. Szlak Czarnej Hańczy i Kanału Augustowskiego. [dostęp 2009-12-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-08-14)].
  5. Praca Zbiorowa. oprac. red. Zofia Siewak-Sojka: Suwalszczyzna i Podlasie. Przewodnik kieszonkowy. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal, 2006, s. 144. ISBN 978-83-7304-672-6.
  6. Suwalszczyzna net. Szlaki kajakowe

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Poland Paniewo lock (Augustowski canal).jpg
Autor: Merlin, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Poland, Paniewo lock, part of Augustowski Canal, and Krzywe Lake.
Poland Czarna Hańcza.jpg
Autor: Wojsyl, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Czarna Hańcza river, Poland