Szymon Kluger

Szymon Kluger
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

19 stycznia 1925
Oświęcim

Data i miejsce śmierci

26 maja 2000
Oświęcim

Odznaczenia
Krzyż Oświęcimski

Szymon Kluger (ur. 19 stycznia 1925 r. w Oświęcimiu, zm. 26 maja 2000 r. w Oświęcimiu) – ostatni żydowski mieszkaniec Oświęcimia, ocalony z Holocaustu, więzień trzech obozów koncentracyjnych[1].

Dzieciństwo i młodość

Szymon Kluger urodził się w Oświęcimiu, jako syn mełameda Symchy Klugera (ur. 1900 r.) oraz Fridy Kluger (z domu Teichman). Mieszkał w domu sąsiadującym z synagogą Chewra Lomdei Misznajot. Ojciec Szymona, Symcha, był jednym z ośmiu nauczycieli religijnych Oświęcimia. Dom przy ulicy Podzamcze podarował mu teść – Bernard Teichman, ojciec Frymet. Na poddaszu domu Symcha Kluger dawał lekcje uczniom.[2] Szymon miał ośmioro rodzeństwa: Mojżesza (ur. 1923), Bronię (1927-2007), Icchaka (ur. 1929), Melecha (ur. 1931), Izraela (ur. 1933), Jehoszuę (ur. 1935), Chaima (ur. 1936) oraz Malkę (ur. 1938)[3].

II wojna światowa

Krzyż Oświęcimski Szymona Klugera

W chwili wybuchu II wojny światowej Szymon miał 14 lat. Był świadkiem stopniowego likwidowania społeczności żydowskiej w Oświęcimiu. W 1941 roku, prawdopodobnie wraz z częścią rodziny, trafił do getta w Będzinie (Bendsburgu). Podczas likwidacji getta został wysłany najpierw do obozu Blechhammer (podobóz Auschwitz-Birkenau w Kędzierzynie-Koźlu), a następnie do obozów Buchenwald oraz Gross Rosen[1]. Z jego dziewięciorga rodzeństwa przeżyło tylko troje – on, Mojżesz i Bronia.

Powojnie

Po zakończeniu wojny wyemigrował do Szwecji, do miasteczka Saleboda, gdzie pracował jako mechanik w pralni[2], podczas gdy Mojżesz oraz Bronia wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych[3]. W 1962 roku mimo protestów rodziny oraz nasilającego się w Polsce antysemityzmu Kluger powrócił do Oświęcimia i zamieszkał na parterze rodzinnego domu (ówcześnie ul. Podzamcze 287, obecnie: pl. ks. Jana Skarbka 2). Znalazł zatrudnienie w ówczesnych Zakładach Chemicznych w Oświęcimiu (obecnie Synthos)[1].

Jako, że jego dom rodzinny, do którego powrócił, sąsiadował z ostatnią ocalałą w mieście synagogą, Szymon Kluger postawił sobie za cel podtrzymywanie pamięci o niej. Z biegiem czasu Szymon zdawał się coraz bardziej izolować się od świata zewnętrznego, co doprowadziło do tego, że w końcu przestał przychodzić do pracy, zamknął się w swoim niszczejącym już domu, z którego po pewnym czasie już praktycznie w ogóle nie wychodził (wyjątkiem były piątki, kiedy to wychodził zapalić świece szabasowe pod murem dawnej synagogi, w której wówczas prowadzono hurtownię dywanów)[2]. Bardzo rzadko przyjmował gości, warunki w których żył stawały się coraz cięższe, jednak nie przeszkodziło mu to w opiekowaniu się synagogą. Rodzeństwo wielokrotnie chciało zabrać go ze sobą do Stanów Zjednoczonych, lecz Szymon za każdym razem odmawiał wyjazdu.

Ohel Klugera, 2007

Synagoga, którą Kluger się opiekował, w końcu doczekała się renowacji, której inicjatorem była fundacja Auschwitz Jewish Center Foundation ze Stanów Zjednoczonych i jej nowo powstająca filia w Oświęcimiu.

Śmierć i miejsce spoczynku

Szymon Kluger nie doczekał ponownego otwarcia świątyni – zmarł 26 maja 2000 roku, na trzy miesiące przed otwarciem synagogi. W Oświęcimiu nie było już Żydów, którzy mogliby właściwie przygotować go do pochówku. Wezwano najbliższego rabina z Krakowa. Wymagane było również minyan, kworum 10 mężczyzn w wieku powyżej 13 lat – dzięki interwencji regularnie odwiedzającego Oświęcim edukatora z Jerozolimy, autobus amerykańskich studentów żydowskich zgodził się wziąć udział w pogrzebie, aby uzupełnić tę liczbę.[4] Szymon Kluger został pochowany w ohelu na cmentarzu żydowskim w Oświęcimiu[5].

W pogrzebie wzięło udział trzydziestu kilku młodych mężczyzn z Izraela. Michael Berl, edukator, który ich zaprosił do udziału w ceremonii, powiedział dziennikarzom: „To, że miał na pogrzebie ponad 30 młodych Żydów, którzy będą go teraz pamiętać — to było coś”.[6]

Cafe Bergson

Dom Klugerów w Oświęcimiu po renowacji

Po śmierci Klugera, dom został przekazany Centrum Żydowskiemu w Oświęcimiu przez rodzeństwo Szymona – Bronię i Mojżesza. Stan techniczny budynku był fatalny. Po latach, Centrum postanowiło odnowić dom i otworzyć w nim kawiarnię. Koszt renowacji wyniósł w sumie ponad 1,5 mln zł, a w zebraniu tych środków pomógł portal Kickstarter[7][8].

W 2014 roku otwarto tam Cafe Bergson – kawiarnię oraz miejsce, w którym organizowane są wydarzenia kulturalne, spotkania autorskie oraz warsztaty edukacyjne. W kawiarni znajduje się również sklep muzealny Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu.

Przypisy

  1. a b c Wirtualne Muzea Małopolski, muzea.malopolska.pl [dostęp 2021-12-08] (pol.).
  2. a b c Katarzyna Kobylarczyk, Ostatni Żyd Oświęcimia [dostęp 2021-12-18].
  3. a b Kluger Szymon | Wirtualny Sztetl, sztetl.org.pl [dostęp 2021-12-08].
  4. THE LAST GOODBYE IN AUSCHWITZ, Chicago Tribune [dostęp 2022-01-30] (ang.).
  5. Wirtualne Muzea Małopolski, muzea.malopolska.pl [dostęp 2021-12-18] (pol.).
  6. J. Correspondent, The last Jew living in the city of Auschwitz dies at 72, J., 23 czerwca 2000 [dostęp 2022-01-30] (ang.).
  7. Tomasz Kobylański, Wyjątkowa przemiana historycznego domu. Oto Café Bergson w Oświęcimiu, Magazyn WhiteMAD – moda, architektura, design w jednym miejscu, 9 listopada 2020 [dostęp 2021-12-18] (pol.).
  8. Cafe Oshpitzin: Remember the Past, Feed the Future, Kickstarter [dostęp 2022-01-30] (ang.).

Linki zewnętrzne

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Dom Klugerów w Oświęcimiu po renowacji.jpg
Fotografia przedstawia ponadstuletni dom żydowskiej rodziny Klugerów po renowacji przeprowadzonej w latach 2013–2014. Dziś znajduje się tu Café Bergson, którą wraz z odnowioną synagogą i powstałym przy niej muzeum prowadzi Centrum Żydowskie w Oświęcimiu. Powołane w 2000 roku, dba o pamięć o żydowskiej społeczności miasta, która przed wojną stanowiła ponad połowę jego populacji.
Szymonkluegerohel.jpg
Autor: Qoheletal, Licencja: CC BY 3.0
Ohel von Szymon Klüger auf dem jüdischen Friedhof der Stadt Oświęcim
Krzyż Oświęcimski Szymona Klugera, MZ-326-O 01.jpg
Krzyż Oświęcimski to odznaczenie przyznawane przez państwo polskie od 1985 roku byłym więźniom hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Ten konkretny medal został przyznany 27 września 1989 roku Szymonowi Klugerowi, ostatniemu żydowskiemu mieszkańcowi Oświęcimia.
M&SKluger postwar 7 jpg.jpg
Zdjęcie Szymona Klugera z lat 50. XX wieku