Tadeusz Mayzner

Tadeusz Mayzner
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia12 listopada 1892
Warszawa
Data i miejsce śmierci28 września 1939
Warszawa
Zawód, zajęciepedagog, kompozytor, dyrygent
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Wawrzyn Akademicki
Tadeusz Mayzner - dwunasty od lewej - na zebraniu Wydziału Sztuki Ministerstwa W.R.i O.P., Warszawa, 1938, pod przewodnictwem ówczesnego naczelnika tego wydziału Władysława Zawistowskiego - w głębi na wprost (dziesiąty od lewej)[1]
Grób Tadeusza Mayznera na cmentarzu Powązkowskim

Tadeusz Mayzner (ur. 12 listopada 1892 w Warszawie, zm. 28 września 1939 tamże) – polski pedagog, kompozytor i dyrygent, a także popularyzator muzyki wśród dzieci i młodzieży.

Życiorys

Początkowo studiował chemię w Nancy. Następnie był słuchaczem Akademii Handlowej w Berlinie oraz Frankfurcie nad Menem, a ostatecznie ukończył Wyższą Szkołę Handlową w Warszawie. Potem odbył studia Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas tych studiów przemierzał Polskę i notował piosenki ludowe z różnych regionów. Nabył wówczas przeświadczenia o wysokiej muzykalności polskiego ludu, a także konieczności rozwijania zdolności muzycznych, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży[2].

Lansował całościowy program umuzykalniania młodych ludzi. W latach 30. XX wieku pracował w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego jako radca ministerialny, instruktor śpiewu i muzyki szkolnej. W 1934, dzięki jego staraniom, wprowadzono do szkół „Program nauki śpiewu w szkołach powszechnych i gimnazjalnych”. Poświęcał się twórczości muzycznej dla dzieci, prowadził koncertowe akcje umuzykalniania, nauczał śpiewu w szkołach (m.in. w szkole powszechnej przy ul. Radzymińskiej i w gimnazjach: Emilii Plater i Szachtmajerowej). Prowadził liczne koncerty dla dzieci i młodzieży okraszone prelekcjami popularyzatorskimi. Organizował lekcje słuchania muzyki dla szkół powszechnych i średnich. Prowadził też lekcje słuchania muzyki w radiu, a Polskim Radiem współpracował od początków jego istnienia. Pod patronatem warszawskiej Rady Miejskiej zorganizował kilkusetosobowy chór międzyszkolny, działający w latach 1932–1939. Pieśni wykonane przez ten chór ukazały się na płytach „Odeonu[2].

Pisał też piosenki dziecięce, a większość z nich ukazywała się drukiem w dodatku muzycznym czasopisma „Śpiew w szkole” (od 1933). Wydał kilkanaście śpiewników, m.in. Śpiewnik Hani (dedykowany córce), Mój śpiewnik, Nasze piosenki i Pieśni inscenizowane. Po śmierci ukazał się zbiór jego utworów Tok w piosence (1948)[2].

Zmarł na chorobę serca[2]. Spoczywa na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 47-6-29)[3].

Ordery i odznaczenia

Przypisy

  1. Ponadto niektóre inne osoby wymienione na liście szczegółowej sporządzonej przez Armanda Vetulaniego: pierwszy z lewej – Armand Vetulani (historyk sztuki), druga z lewej - Monika Moraczewska, trzeci z lewej - Jerzy Szablowski (historyk sztuki), czwarta z lewej Jadwiga Mączewska (?- pisownia nieczytelna), piąty z lewej - Maciej Masłowski (historyk sztuki), szósty z lewej Stanisław Furmanik (teoretyk literatury i krytyk literacki), siódma z lewej Michalina Chełmońska-Szczepankowska (?), ósmy z lewej "Mirski"? (brak imienia), dziewiąta z lewej Wanda Telakowska (artystka sztuk plastycznych, organizatorka polskiego wzornictwa przemysłowego), jedenasty od lewej Jan Alfred Lauterbach (historyk sztuki i muzeolog]), trzynasta od lewej Anna Sosińska ("Kropeczka"), czternasty od lewej Michał Rusinek (pisarz), piętnasta od lewej Hanna Garlińska-Walicka-Zebmrzuska (córka Czesława Garlińskiego założyciela znanego salonu sztuki w Warszawie, zamężna m.in. za Michałem Walickim), szesnasta od lewej Halina Balińska-Tabęcka, siedemnasty od lewej Karol Wilhelm Henneberg, osiemnasta od lewej Jadwiga Przeworska, dziewiętnasty od lewej Kazimierz? - lub Stanisław Golachowski, dwudziesty od lewej (pierwszy z prawej) - Michał Gabriel Karski (tłumacz i poeta) - zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości Barbary Vetulani, żony Armanda Vetulaniego - zob. listę obecnych na zebraniu zanotowaną odręcznie przez Armanda Vetulaniego: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_list_of_participants_of_assembly_Fine_Art_Section_of_Polish_Ministry_of_Religious_Denominations_and_Public_Education_in_1930ies.jpeg
  2. a b c d Mieczysława Demska-Trębacz, Tadeusz Mayzner (1892–1939) - muzyka i dzieci, w: Mówią Wieki, nr 5/1979, s.15-16, ISSN 0580-0943.
  3. Cmentarz Stare Powązki: MAYZNEROWIE, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-01-14].
  4. M.P. z 1932 r. nr 259, poz. 297 „za zasługi na polu pracy pedagogicznej, społecznej i kulturalnej”.
  5. M.P. z 1935 r. nr 257, poz. 306 „za szerzenie zamiłowania do literatury polskiej”.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Tadeusz Mayzner.jpg
Tadeusz Mayzner - polski pedagog muzyczny.
POL Wawrzyn Akademicki BAR.svg
Baretka: Wawrzyn Akademicki.
Tadeusz Mayzner - grób.png
Autor: Krzem Anonim, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób Tadeusza Mayznera na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 47, rząd 6, grób 29, 30, 31)
Assembly of Fine Arts Section of Ministry of Religious Denominations and Public Education, Warsaw, Poland in 1930ies.jpeg
Autor: It's my own faithful copy of the original photograph from my family archive, Licencja: CC BY-SA 4.0
Assembly of Fine Arts Section of Ministry of Religious Denominations and Public Education, Warsaw, Poland in 1930ies