Tadeusz Ocioszyński

Tadeusz Ocioszyński
Ilustracja
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

3 grudnia 1893
Warszawa

Data i miejsce śmierci

4 marca 1969
Sopot

profesor nauk ekonomicznych
Specjalność: transport morski
Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

wykładowca, dziekan, kierownik katedry
uczelnia

Wyższa Szkoła Handlu Morskiego w Sopocie

Okres zatrudn.

1945–1959

radca prawny, naczelnik Wydziału Żeglugi
resort

Ministerstwo Przemysłu i Handlu II RP

Okres spraw.

1918–1939

wiceminister
resort

Ministerstwo Żeglugi i Gospodarki Morskiej

Okres spraw.

1956–1959

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi
Grób Tadeusza Ocioszyńskiego na cmentarzu Powązkowskim

Tadeusz Ocioszyński (ur. 3 grudnia 1893 w Warszawie, zm. 4 marca 1969 w Sopocie) – polski prawnik i ekonomista, teoretyk i administrator polskiej żeglugi morskiej, współzałożyciel konspiracyjnego Instytutu Morskiego, współorganizator i wykładowca Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Sopocie.

Życie

Młodość

Tadeusz Ocioszyński urodził się 3 grudnia 1893 roku w Warszawie, gdzie spędził dzieciństwo. Szkołę średnią ukończył w Częstochowie. Studiował chemię na Politechnice Lwowskiej, a następnie prawo na Uniwersytecie Warszawskim.

Praca w ministerstwie

Od utworzenia w listopadzie 1918 roku Ministerstwa Przemysłu i Handlu, pracował bez przerwy w tym resorcie, aż do września 1939 roku. Najpierw był radcą prawnym w Biurze Prezydialnym ministra. W roku 1930 objął, jako doradca ministerialny, dział spraw pracowniczych w Wydziale Żeglugi przy jego Departamencie Morskim. W 1934 roku został naczelnikiem tego wydziału. Należał do bliskich współpracowników Eugeniusza Kwiatkowskiego[1]. Był przeciwnikiem rozbudowy nierentownej żeglugi pasażerskiej, aktywnie pozyskiwał dla niej pasażerów oraz ładunki dla polskich statków handlowych. Jako naczelnik Wydziału Żeglugi spełniał decydującą rolę we wszystkich podstawowych kwestiach dotyczących polskiego transportu morskiego, był autorytetem w kwestiach żeglugowych, akceptowanym w środowisku ludzi morza, wytrwałym rzecznikiem rozwoju polskiej floty narodowej[2].

Publikował liczne artykuły na tematy morskie i ekonomiczne, pisał o politycznym i gospodarczym znaczeniu morza dla państwa, analizował czynniki utrudniające rozwój polskiej gospodarki morskiej oraz projektował sposoby jej kompleksowego rozwoju. Badał też szczegółowe kwestie, jak wpływ żeglugi na bilans płatniczy kraju i źródła inwestycji w tym zakresie.

W przededniu wybuchu II wojny światowej wydał przewidujące polecenie zmiany kursu polskich statków zmierzających do kraju i zawinięcia do portów brytyjskich, a statkowi pasażerskiemu MS Sobieski nakazał wcześniej, niż planowano, opuścić Gdynię[3].

Służba w konspiracji

Od wybuchu wojny do 1941 roku utrzymywał się z oszczędności, sprzedaży ruchomości i zajęć dorywczych, poświęcając czas na pracę naukową i opracowywanie zasad polskiej gospodarki morskiej po wyzwoleniu kraju. Od 1941 roku, pod pseudonimem „Winiewicz”, był zastępcą szefa Departamentu Informacji i Dokumentacji oraz kierownikiem Sekcji Morskiej Delegatury Rządu na Kraj[4][5]. W tym roku przyjął też pracę w Radzie Głównej Opiekuńczej.

Zaangażował się ponadto w działalność tajnego nauczania. Wykładał w konspiracyjnej Szkole Głównej Handlowej. Był nauczycielem w Szkole Handlowej II stopnia Marii Berutowej, w której uczył na specjalizacji „komunikacyjno-taryfowej”. W ramach oficjalnego przedmiotu „transport kolejowy” przygotowywał młodzież do pracy w przedsiębiorstwach gospodarki morskiej po zakończeniu wojny. Opracował program kursów specjalistycznych dla najbardziej zainteresowanych, uczył również budownictwa okrętowego. Część ze słuchaczy została przyjęta na Uniwersytet Ziem Zachodnich, w ramach którego jesienią 1942 roku powstał Instytut Morski. Było to pierwsze studium gospodarczo-morskie w historii szkolnictwa wyższego w Polsce, którego inicjatorem był Władysław Kowalenko, współzałożyciel UZZ, jako przewodniczący z uprawnieniami dziekana, a z nim współzałożycielem i wykładowcą Tadeusz Ocioszyński[6][7][8].

Okres powojenny

Budynek Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Sopocie (obecnie UG)

Wiosną 1945 roku współpracował z Władysławem Kowalenką i Bolesławem Kasprowiczem nad uruchomieniem uczelni ekonomicznej o profilu morskim, kontynuatorki Instytutu Morskiego. Po utworzeniu Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Gdyni (wkrótce przeniesionej do Sopotu) był jej współorganizatorem. Na niej oraz na Politechnice Gdańskiej, Poznańskiej Akademii Handlowej oraz Szkole Głównej Planowania i Statystyki, prowadził wykłady o transporcie morskim i zagadnieniach żeglugowych. W latach 50. poświęcił się przede wszystkim pracy na uczelni sopockiej, gdzie był dziekanem w latach 1950–1956. Współorganizował Katedrę Ekonomiki Transportu Morskiego i został jej pierwszym kierownikiem.

W 1945 roku nawiązał też współpracę z Instytutem Bałtyckim kierowanym przez Józefa Borowika. W jego ramach zorganizował Wydział Morski, którym kierował do 1951 roku, prowadząc z licznym gronem współpracowników i uczniów pracę badawczą i działalność wydawniczą, publikując m.in. periodyk Gospodarka Morska. Wprowadził do literatury fachowej nowe pojęcia, jak flota instrumentalno-interwencyjna i eksportowo-zarobkowa. Analizował przemiany w światowym transporcie morskim i sporządzał prognozy na przyszłość, wskazując na możliwe zagrożenia i nowe problemy[9][10]. Od początku skutecznie optował za renowacją polskiej floty w oparciu o polski przemysł stoczniowy, „jako oczywisty wymóg przezorności gospodarczej”[11]. Ukoronowaniem jego prac była wydana w 1968 roku książka stanowiąca syntezę dziejów żeglugi morskiej od starożytności[12].

Oprócz działalności naukowej, od zakończenia wojny pracował jako praktyk w gospodarce i administracji morskiej. Zorganizował Państwową Komisję Morskich Strat i Odszkodowań Wojennych, której przewodniczył do zakończenia jej prac w 1946 roku. Był członkiem delegacji Misji Morskiej do Londynu w sprawie powrotu floty polskiej do kraju oraz do Moskwy w sprawie podziału floty niemieckiej. W latach 1946–1950 był prezesem Izby Przemysłowo-Handlowej w Gdyni. W 1956 roku został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Żeglugi (od 1957 Ministerstwo Żeglugi i Gospodarki Morskiej). Jako wiceminister kierował działalnością inwestycyjną, przyśpieszając rozwój floty. W 1959 roku przeszedł na emeryturę, lecz pozostał aktywny. Od 1960 był przewodniczącym Rady Naukowej przy ministrze żeglugi, a od 1961 roku członkiem Rady Naukowej Instytutu Morskiego w Gdańsku oraz udzielał się w Oddziale Morskim Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Gdańsku.

Zmarł w Sopocie 4 marca 1969 roku[13][6]. Pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 217-3-30)[14].

Ordery i odznaczenia

Upamiętnienie

MS Tadeusz Ocioszyński

W 1973 roku Wydział Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego nazwał jego imieniem jedną z sal audytoryjnych. W holu Auli im. prof. Tadeusza Ocioszyńskiego odsłonięto tablicę z jego popiersiem[17]. W maju 1976 roku na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się uroczysta sesja naukowa pod hasłem: „Tadeusz Ocioszyński. W służbie nauki i gospodarki morskiej”[18]. W grudniu 1975 roku wodowano, nazwany jego imieniem, dziesięciotysięcznik, drobnicowiec Polskich Linii Oceanicznych. W ramach niszczenia polskiej gospodarki morskiej po 1989 roku, statek „Tadeusz Ocioszyński” został w 1991 oddany do czarteru, a następnie złomowany w 1998 roku[19].

Zobacz też

Przypisy

  1. Zbigniew Machaliński, Morska prasa techniczna Drugiej Rzeczypospolitej, Studia Gdańskie, t. VII, s. 249.
  2. Ludzie Pomorza ↓, s. 64-65.
  3. Ludzie Pomorza ↓, s. 65.
  4. Biuro Delegata Rządu na Kraj. Część II, www.dws-xip.pl [dostęp 2017-11-20] (pol.).
  5. Odrodzenie żeglugi ↓, s. 19.
  6. a b Tadeusz Ocioszyński ↓.
  7. Ludzie Pomorza ↓, s. 65-66.
  8. Tytuł, absolwenciwshm-wse-ug.univ.gda.pl [dostęp 2017-11-20].
  9. Tadeusz Ocioszyński, Przemiany w światowej żegludze morskiej, Instytut Bałtycki, Gdańsk 1947.
  10. Ludzie Pomorza ↓, s. 66-67.
  11. Odrodzenie żeglugi ↓, s. 357.
  12. Tadeusz Ocioszyński, Rozwój żeglugi i myśli morskiej, Ossolineum, Gdańsk 1968.
  13. Ludzie Pomorza ↓, s. 67.
  14. Cmentarz Stare Powązki: STANISŁAW KLAMIŃSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-01-31].
  15. M.P. z 1937 r. nr 260, poz. 410 „za zasługi w służbie państwowej”.
  16. M.P. z 1932 r. nr 259, poz. 297 „za zasługi w służbie państwowej”.
  17. Z. Br., Nadanie auli Wydziału Ekonomii Transportu Uniwersytetu Gdańskiego imienia Tadeusza Ocioszyńskiego, Kwartalnik Historii Nauki i Techniki, 19/1, 1974, s. 204.
  18. Materiały na uroczystą sesję naukową pod hasłem: Tadeusz Ocioszyński. W służbie nauki i gospodarki morskiej, Sopot 1976.
  19. Tadeusz Ocioszyński/Ocean Barbara – Polskie Linie Oceaniczne S.A, www.plo.com.pl [dostęp 2017-11-20].

Bibliografia

  • Ludzie Pomorza lat 1920–1939. autor biogramu Tadeusza Ocioszyńskiego: Wanda Czerwińska. Gdańsk: Ossolineum, 1977.
  • Zasłużeni dla Wydziału: Tadeusz Ocioszyński. Wydział Ekonomiczny UG.
  • Jan Kazimierz Sawicki: Odrodzenie żeglugi morskiej w Polsce 1945–1947. Gdańsk: Wydawnictwo Morskie, 1988.
  • Tadeusz Ocioszyński. Życie i dzieło. red. Jerzy Zalewski. Gdańsk: Uniwersytet Gdański, 1978.

Media użyte na tej stronie

MS Tadeusz Ocioszyński.jpg
MS Tadeusz Ocioszyński; built 1975 in Gdańsk; L 161; DWT 11812; speed 21kn; Polish Ocean Lines; Gdynia.
Tadeusz Ocioszyński grób.jpg
Autor: Lukasz2, Licencja: CC0
Grób Tadeusza Ocioszyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim
Sopot (Polen), Fakultät für Management der Universität Danzig.jpg
Autor: Stefan Didam - Schmallenberg, Licencja: CC BY-SA 3.0
Faculty of Management, University of Gdańsk
Tadeusz Ocioszynski.jpg
Tadeusz Ocioszyński, prawnik i ekonomista, współzałożyciel Instytutu Morskiego i Wyższej Szkoły Handlu Morskiego, przyczynił się do rozwoju polskiej gospodarki morskiej.