Tadeusz Oksza-Orzechowski

Tadeusz Oksza-Orzechowski
Ilustracja
obraz autorstwa Jana Matejki
Data i miejsce urodzenia

9 listopada 1838
Busza

Data i miejsce śmierci

2 października 1902
Zurych

Narodowość

polska

Alma Mater

Uniwersytet Kijowski

Odznaczenia
Order Lwa i Słońca (Persja) dla obcokrajowców Komandor z Gwiazdą Orderu Piusa IX Order Medżydów (Turcja)

Tadeusz Orzechowski h. Oksza (ur. 9 listopada 1838 w Buszy, zm. 2 października 1902 w Zurychu) – polski działacz polityczny, lekarz, organizator międzynarodowych przedsięwzięć technicznych.

Młodość

Urodził się w rodzinie właściciela ziemskiego Karola i Heleny z Dwernickich. Po ukończeniu szkoły średniej w Odessie, zapisał się na medycynę na Uniwersytecie Kijowskim (1854-59). Po studiach wyjechał do Paryża, gdzie nawiązał kontakty z polskimi kołami emigracyjnymi. Po wybuchu powstania styczniowego pełnił funkcję agenta Prowincjonalnego Komitetu Rusi w Odessie. Następnie wysłany przez Romualda Traugutta do Paryża z notyfikacją o zmianie rządu powstańczego.

Działalność polityczna

Po powrocie do Warszawy uzyskał nominację na agenta Rządu Narodowego w Stambule. Po upadku powstania podjął tam praktykę lekarską, zdobywając sobie uznanie w czasie epidemii cholery w 1865. W 1867 na zlecenie Mehmeda Ali Paszy wyjechał do Paryża, gdzie miał przygotować wizytę sułtana Abdülaziza. Uczestniczył w negocjacjach francuskiej pożyczki dla Porty oraz dostawy parowców i sprzętu wojskowego. W latach 1867-71 stał na czele Politycznego Biura Korespondencyjnego finansowanego przez MSZ Turcji. Biuro posiadające agentów w wielu stolicach europejskich pełniło funkcje wywiadowcze z prasowo-propagandowymi. Z punktu widzenia polskiego interesu przygotowywać miało udział Turcji w koalicji austro-francuskiej, zwróconej przeciw Rosji. Utrzymywał kontakty zarówno z Hotelem Lambert jak i z demokratami; w Galicji z Agenorem Gołuchowskim i Adamem Sapiehą. W 1869 negocjował w Rzymie sprawę prawnego uregulowania statusu duchowieństwa katolickiego na Bliskim Wschodzie (za co otrzymał order Piusa IX). W trakcie wojny francusko-pruskiej 1870 usiłował zmobilizować Galicję do wystąpienia zbrojnego przeciw Rosji. Po zlikwidowaniu Biura Korespondencyjnego kupił zamek Kefikon w Szwajcarii, a także majątek Radziszów i Pałac Sanguszków w Krakowie, co umożliwiło mu dostanie paszportu austriackiego. W 1877 wszedł w Wiedniu w skład tajnego Rządu Narodowego, który miał przygotować kraj do wojny europejskiej. W 1880 przeniósł się do Paryża, gdzie w 1882 wszedł do kolejnej konspiracji, obliczonej na rychły wybuch wojny austriacko-rosyjskiej, do czego w końcu nie doszło.

Działalność gospodarcza

Po wyprzedaniu dóbr w Galicji ok. 1882 kupił majątek Château de Parenchère okolicy Sainte-Foy-la-Grande. W tym roku uzyskał koncesję na ułożenie podmorskiego kabla telegraficznego pomiędzy Kadyksem a Wyspami Kanaryjskimi. W 1885 uzyskał od rządu portugalskiego koncesję na zaprowadzenie łączności telegraficznej z koloniami portugalskimi na zachodnich wybrzeżach Afryki i Kapsztadem. Kabel ułożony przez Brytyjczyków, którym Orzechowski sprzedał licencję liczył 16,5 tys. km i był wówczas najdłuższym na świecie.

Rodzina

Jego brat Julian był właścicielem Buszy i Trościańca na Podolu. Tadeusz ożenił się z Karoliną Kaczkowską, córką generała Karola. Zmarł bezdzietnie.

Odznaczenie

Oznaczony papieskim Orderem Piano i tureckim Orderem Medżydów[1]. W 1874 otrzymał perski Order Lwa i Słońca II klasy[2].

Przypisy

  1. Tadeusz Bobrowski: Pamiętnik mojego życia: Wspomnienia wieku dojrzałego. Warszawa, PiW, 1997, s. 240-242
  2. Kronika. Dekoracye. „Gazeta Lwowska”, s. 3, Nr 93 z 24 kwietnia 1874. 

Bibliografia

  • Polski Słownik Biograficzny, t. 24 (oprac. S. Kieniewicz)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Order of the Lion and the Sun (Iran). Medal.gif
Order of the Lion and the Sun (Iran) - Medal
Order of the Medjidie lenta.png
Autor: beaver, Licencja: CC0
Baretka Orderu Medżydów
COM.OrdinePiano.png
Autor: Skukifish, Licencja: CC BY-SA 3.0
Nastrino da Commendatore dell'Ordine Piano (Santa Sede)
Coat of arms of Poland 1919-1927.PNG
Coat of arms of Poland 1919-1927