Tadeusz Pakuła

Tadeusz Pakuła
Ilustracja
Profesor Tadeusz Pakuła
Data i miejsce urodzenia

26 lipca 1945
Łódź

Data i miejsce śmierci

7 czerwca 2005
Moguncja

Profesor nauk chemicznych
Specjalność: fizyka polimerów, symulacje komputerowe dynamiki molekularnej
Alma Mater

Uniwersytet Łódzki

Doktorat

1976chemia fizyczna
Politechnika Łódzka

Profesura

1996

Nauczyciel akademicki
Politechnika Łódzka

Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej

Tadeusz Pakuła (ur. 26 lipca 1945 w Łodzi, zm. 7 czerwca 2005 w Moguncji) – polski fizyk specjalizujący się w dziedzinie fizyki polimerów, twórca algorytmów CMA i DLL.

Życiorys

Przez całą karierę naukową miał ścisłe związki z łódzkimi ośrodkami naukowymi. Studiował na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskał tytuł magistra w dziedzinie fizyki w 1968 roku. Pracę naukową rozpoczął w 1967 roku, jeszcze jako magistrant, w Katedrze Fizyki na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej pod kierunkiem profesora Mariana Kryszewskiego. Pod jego opieką odbył też studia doktoranckie na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej, gdzie uzyskał stopień doktora w 1976 roku w dziedzinie chemii fizycznej. Tytuł rozprawy doktorskiej to „Wpływ dynamicznej deformacji na strukturę nadcząsteczkową w polietylenie”. Należy podkreślić, że wraz z innymi członkami zespołu kierowanego przez prof. Kryszewskiego Tadeusz Pakuła należał do pionierów w stosowaniu światła laserowego do badania struktury nadcząsteczkowej w polimerach z wykorzystaniem laserów samodzielnie budowanych w tym zespole[1][2]. W latach 1976-1984 był zatrudniony jako adiunkt w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi. W tym okresie odbył również staże naukowe w prestiżowych ośrodkach naukowych za granicą: w latach 1977-1978 na Uniwersytecie w Moguncji w zespole prof. E. W. Fischera; w latach 1982-1983, jako „visiting profesor” na Uniwersytecie w Kioto, gdzie współpracował z prof. H. Kawai oraz prof. T. Hashimoto. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1984 roku na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej z dziedziny chemii fizycznej i fizyki polimerów za rozprawę habilitacyjną „Mechaniczne własności niejednorodnych materiałów polimerowych w zależności od ich struktury”; w tej tematyce prowadził badania zarówno doświadczalne, jak i teoretyczne[3]. W 1984 roku, na zaproszenie prof. E. W. Fischera, podjął pracę w nowo tworzonym Instytucie Maxa Plancka Badań Polimerów w Moguncji (MPI-P), który szybko stał się wiodącą placówką w dziedzinie badań polimerów na świecie, również dzięki osiągnięciom naukowym prof. Tadeusza Pakuły.

Mimo pracy w zagranicznym ośrodku naukowym prof. Tadeusz Pakuła stale utrzymywał kontakt z uczelniami w Polsce. Dzięki jego inicjatywie wielu młodych naukowców z Polski odbyło staże w MPI-P w Moguncji. Promował polskie zespoły badawcze i czynnie angażował się w przygotowywanie wspólnych projektów. W latach 1994-1995 prof. Tadeusz Pakuła był zatrudniony na części etatu jako profesor na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od 1995 roku do końca życia był zatrudniony na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej, gdzie w 1996 roku uzyskał tytuł naukowy profesora w dziedzinie chemii.

Działalność naukowa i dydaktyczna profesora Tadeusza Pakuły w Zakładzie Fizyki Polimerów Politechniki Łódzkiej zaowocowała rozpoczęciem w tym zakładzie (przekształconym w 1999 r. w Katedrę Fizyki Molekularnej) nowej dziedziny badań – symulacji komputerowych dynamiki molekularnej. Nadal współpracował również z Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi. Dzięki prof. Pakule możliwa była ścisła współpraca łódzkich naukowców z Instytutem Maxa Plancka w Moguncji, dzięki czemu możliwe było wykonywanie badań technikami niedostępnymi wówczas w Polsce.

Profesor Tadeusz Pakuła współpracował również z innymi czołowymi ośrodkami naukowymi badań polimerów na świecie, między innymi w Grecji, Francji, Włoszech, USA, Kanadzie, Japonii i Chinach, a na szczególne wyróżnienie zasługuje wieloletnia i bardzo owocna współpraca ze światowej sławy naukowcem, prof. Krzysztofem Matyjaszewskim z Carnegie Mellon University w Pittsburghu w USA.

Działalność naukowa

Dorobek naukowy prof. Tadeusza Pakuły to ponad 300 publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych, jak między innymi Macromolecules, Journal of Chemical Physics(ang.), czy Journal of the American Chemical Society, a także wiele patentów.

Najważniejszy wkład prof. Pakuły w rozwój wiedzy o polimerach dotyczył określenia korelacji pomiędzy strukturą materiałów polimerowych a ich dynamiką molekularną i właściwościami makroskopowymi. Głównym przedmiotem jego badań były polimery o ściśle zdefiniowanej budowie, których morfologię, właściwości reologiczne, dielektryczne i termomechaniczne badał z zastosowaniem innowacyjnych metod eksperymentalnych[4][5]. Prof. Pakuła specjalizował się w badaniach struktury polimerów technikami rozproszeniowymi[6]. Jednym z najbardziej nośnych i nowatorskich obszarów jego zainteresowań było badanie struktury różnych kopolimerów o zaprojektowanej budowie molekularnej (kopolimerów o różnej sekwencyjności: gradientowych, blokowych, szczepionych lub statystycznych i o różnej topologii: liniowych, gwiaździstych, dendrytycznych lub ultra-rozgałęzionych) i ich zdolności do samo-organizacji i tworzenia regularnych nanostruktur morfologicznych[7][8]. Opracował oryginalne metody przetwarzania materiałów polimerowych pozwalające uzyskać w nich uporządkowanie dalekiego zasięgu. Jedną z takich metod jest technika tzw. wylewania strefowego (zone-casting)[9], pozwalająca wytwarzać zorientowane, cienkie warstwy różnych materiałów organicznych wykazujące silną anizotropię właściwości fizycznych (np. elektrycznych i optycznych). Metoda ta została ostatnio z sukcesem zastosowana do wytwarzania organicznych tranzystorów polowych przyczyniając się do rozwoju elektroniki molekularnej[10]. Profesor Pakuła prowadził również badania takich materiałów jak żele[11], polimery odporne na wysokie temperatury, układy ciekłokrystaliczne i materiały dla optoelektroniki. Jedno z jego ostatnich odkryć dotyczyło ultra-miękkich elastomerów[12], które posiadają moduł sprężystości zbliżony do hydrożeli (rzędu kPa), ale są układami jednoskładnikowymi, w których łańcuchy główne makrocząsteczek są rozdzielone nie przez cząsteczki rozpuszczalnika, ale przez krótkie, nie splątane łańcuchy boczne.

Znaczącym wkładem prof. Pakuły w dziedzinie symulacji komputerowych dynamiki układów skondensowanych były opracowane przez niego oryginalne i efektywne algorytmy, pozwalające m.in. na symulację struktury i dynamiki makrocząsteczek o złożonej architekturze – Cooperative Motion Algorithm (CMA)[13] i Dynamic Lattice Liquid Model (DLL)[14][15]. Algorytmy te dostarczają informacji o układach polimerowych niedostępnych doświadczalnie, co z kolei pozwala zaprojektować strukturę makrocząsteczek o określonych, pożądanych właściwościach, przewidzieć morfologię i przejścia fazowe[16] polimerów i kopolimerów o różnorodnej budowie[17][18][19], a także zachowanie makrocząsteczek na powierzchni[20] i w układach o ograniczonej geometrii[21]. Pozwalają również modelować samą reakcję polimeryzacji z uwzględnieniem subtelnych efektów dyfuzyjnych[22][23]. Algorytm DLL pozwala również modelować dynamikę zjawisk silnie nierównowagowych w układach małocząsteczkowych[24][25]. Badania prof. Pakuły w dziedzinie symulacji są obecnie kontynuowane w Katedrze Fizyki Molekularnej Politechniki Łódzkiej przez dr. hab. Piotra Polanowskiego i dr. inż. Krzysztofa Hałagana[26]. W ostatnim okresie życia prof. Pakuła poświęcił się idei budowy dedykowanej maszyny równoległej odwzorowującej model DLL, której podstawy opracował wspólnie z dr. hab. inż. Jarosławem Jungiem z Katedry Fizyki Molekularnej Politechniki Łódzkiej. Projekt takiej maszyny, pod nazwą Analizatora Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ), został opracowany przez naukowców z Katedry Fizyki Molekularnej oraz Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej i został zrealizowany w ramach projektu „BioNanoPark” w Łódzkim Parku Naukowo-Technologicznym Bionanopark sp. z o.o.[27][28].

Przypisy

  1. Kryszewski, M., Galeski, A., Pakula, T., Verification of the small angle light scattering patterns from undeformed spherulites and the relation between spherulite deformation and stretching of polyethylene films, European Polymer Journal 7, 241 (1971)
  2. Pakula, T., Kryszewski, M., Elongation ratio of deformed spherulites, Journal of Polymer Science, Polymer Symposia 38, 87 (1972)
  3. Pakula, T., The renormalization group method in modeling of mechanical properties of heterogeneous polymeric materials, Polymer Bulletin (Berlin, Germany) 3, 415 (1980)
  4. Pakula, T., Geyler, S., Edling, T., Boese, D., Relaxation and viscoelastic properties of complex polymer systems, Rheologica Acta 35 (6), 631 (1996)
  5. Vlassopoulos, D., Fytas, G., Pakula, T., Roovers, J., Multiarm star polymers dynamics, Journal of Physics Condensed Matter 13 (41), R855 (2001)
  6. Pakula, T., Vlassopoulos, D., Fytas, G., Roovers, J., Structure and dynamics of melts of multiarm polymer stars, Macromolecules 31 (25), 8931 (1998)
  7. Pakula, T., Saijo, K., Kawai, H., Hashimoto, T., Deformation behavior of styrene-butadiene-styrene triblock copolymer with cylindrical morphology, Macromolecules 18 (6), 1294 (1985)
  8. Pakula, T., Matyjaszewski, K., Copolymers with controlled distribution of comonomers along the chain, 1: Structure, thermodynamics and dynamic properties of gradient copolymers. Computer simulation, Macromolecular theory and simulations 5, 987 (1996)
  9. Burda, L., Tracz, A., Pakula, T., Ulanski, J., Kryszewski, M., Highly anisotropic conductive materials: polymers doped with crystalline charge-transfer complexes, Journal of Physics D: Applied Physics 16, 1737 (1983); Tracz, A., Pakula, T., Jeszka, J.K., Zone casting – A universal method of preparing oriented anisotropic layers of organic materials, Materials Science- Poland 22 (4), 415 (2004)
  10. Pisula, W., Menon, A., Stepputat, M., Lieberwirth, I., Kolb, U., Tracz, A., Sirringhaus, H., Pakula, T., Müllen, K., A Zone-Casting Technique for Device Fabrication of Field-Effect Transistors Based on Discotic Hexa-peri-hexabenzocoronene, Advanced Materials 17 (6), 684 (2005)
  11. Antonietti, M., Pakula, T., Bremser, W., Rheology of small spherical polystyrene microgels: A direct proof for a new transport mechanism in bulk polymers besides reptation, Macromolecules 28 (12), 4227 (1995)
  12. Pakula, T., Zhang, Y., Matyjaszewski, K., Lee, H.-i., Boerner, H., Qin, S., Berry, G.C., Molecular brushes as super-soft elastomers, Polymer 47 (20), 7198 (2006)
  13. Pakula, T., Cooperative relaxations in condensed macromolecular systems. 1. A model for computer simulation, Macromolecules 20 (3), 679 (1987)
  14. Pakula, T., Teichmann, J., Model for relaxation in supercooled liquids and polymer melts, Materials Research Society Symposium – Proceedings, 455, 211 (1997); Pakula, T., Collective dynamics in simple supercooled and polymer liquids, Journal of Molecular Liquids 86 (1), 109 (2000)
  15. Polanowski, P., Pakula, T., Model for relaxation in supercooled liquids and polymer melts, Journal of Chemical Physics 120 (13), 6306 (2004)
  16. Pakula, T., Karatasos, K., Anastasiadis, S.H., Fytas, G., Computer simulation of static and dynamic behavior of diblock copolymer melts, Macromolecules 30 (26), 8463 (1997)
  17. Pakula, T., Geyler, S., Cooperative relaxations in condensed macromolecular systems. 3. Computer-simulated melts of cyclic polymers, Macromolecules 21 (6), 1665 (1988)
  18. Gauger, A., Pakula, T., Static properties of noninteracting comb polymers in dense and dilute media. A Monte Carlo study, Macromolecules 28 (1), 190 (1995)
  19. Pakula, T., Jeszka, K., Simulation of single complex macromolecules. 1. Structure and dynamics of catenanes, Macromolecules 32 (20), 6821 (1999)
  20. Klos, J., Pakula, T., Computer simulations of chains end-grafted onto a spherical surface. Effect of matrix polymer, Macromolecules 37 (21), 8145 (2004)
  21. Pakula, T., Computer simulation of polymers in thin layers. I. Polymer melt between neutral walls – static properties, The Journal of Chemical Physics 95 (6), 4685 (1991)
  22. Gao, H., Polanowski, P., Matyjaszewski, K., Gelation in Living Copolymerization of Monomer and Divinyl Cross-Linker: Comparison of ATRP Experiments with Monte Carlo Simulations, Macromolecules 42, 5925 (2009); Polanowski, P., Jeszka, J. K., Matyjaszewski, K., Modeling of branching and gelation in living copolymerization of monomer and divinyl cross-linker using dynamic lattice liquid model (DLL) and Flory-Stockmayer model, Polymer 51, 6084 (2010)
  23. Polanowski, P., Jeszka, J. K., Matyjaszewski K., Synthesis of star polymers by “core-first” one-pot method via ATRP: Monte Carlo simulations, Polymer 55, 2552 (2014)
  24. Polanowski, P., Koza, Z., Reaction-diffusion fronts in systems with concentration-dependent diffusivities, Physical Review E 74, 036103 (2006)
  25. Polanowski, P., Sikorski, A., Simulation of diffusion in a crowded environment, Soft Matter 10, 3597 (2014)
  26. Katedra Fizyki Molekularnej Politechniki Łódzkiej
  27. Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych – ARUZ
  28. Łódzki Park Naukowo-Technologiczny

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Tadeusz pakula.jpg
Autor: Jakub Pakuła, Licencja: CC BY 3.0
Tadeusz Pakuła