Data i miejsce urodzenia27 października 1975
Pozycjapomocnik
1995–2000El Mansoura SC
2000–2008Zamalek Kair140(10)
2000–2004 Egipt28(2)

Tamer Abdel Hamid (ar. تامر عبد الحميد, ur. 27 października 1975 w Al-Mansurze) – egipski piłkarz grający na pozycji pomocnika.

Karierę piłkarską Abdel Hamid rozpoczął w klubie El Mansoura SC. W 1995 roku zadebiutował w jego barwach w pierwszej lidze egipskiej. W El Mansourze grał do połowy 2000 roku i wtedy też odszedł do klubu z Kairu, Zamalek Sporting Club. W swoim pierwszym sezonie spędzonym w Zamaleku wywalczył tytuł mistrza Egiptu oraz zdobył Superpuchar Egiptu. Kolejne sukcesy osiągnął w 2002 roku, gdy zdobył Puchar Egiptu, superpuchar, Ligę Mistrzów (0:0, 1:0 w finale z Rają Casablanca, w którym zdobył jedynego gola dla Zamaleku) oraz Superpuchar Afryki. W swojej karierze jeszcze dwukrotnie wywalczył mistrzostwo kraju (2003 i 2004) i jeden raz puchar kraju (2008). Karierę piłkarską zakończył w 2008 roku w wieku 33 lat.

2007/08Zamalek SCEgipt 1. liga91

W reprezentacji Egiptu Abdel Hamid zadebiutował 2 października 2000 roku w wygranym 1:0 towarzyskim spotkaniu z Katarem. W 2004 roku wystąpił w 3 meczach Pucharu Narodów Afryki 2004: z Zimbabwe (2:1 i gol w 58. minucie), z Algierią (1:2) i z Kamerunem (0:0). Od 2000 do 2004 roku rozegrał w kadrze narodowej 28 spotkań i strzelił 2 gole.