Teatry i festiwale teatralne w Lublinie

Teatr Stary, wizyta Bronisława Komorowskiego.
Występ lubelskiego zespołu Belriguardo, (fot. Centrum Kultury w Lublinie), Noc Kultury 2007.
„Jeżdżąca wystawa”, podczas Nocy Kultury 2007 w Lublinie
Budynek Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego
Akademickie Centrum Kultury UMCSChatka Żaka

Teatry i festiwale teatralne w Lublinie są nieodłącznym elementem życia kulturalnego miasta. Lublin jest największym ośrodkiem naukowo-kulturalnym po wschodniej stronie Wisły, co przekłada się na liczne imprezy kulturalne organizowane przez społeczność studencką, a także imprezy organizowane przez władze samorządowe, w tym te związane z kandydowaniem do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Teatralna przeszłość Lublina

Lubelskie instytucje teatralne

Najważniejszymi ośrodkami kulturotwórczymi, związanymi z twórczością sceniczną w Lublinie są:

Najważniejsze Lubelskie Festiwale Teatralne

Teatr w mediach

W 2007 roku, Akademickie Radio Centrum w Lublinie, rozpoczęło emisję nowej jakościowo audycji kulturalnej „Sztukot”, która skupia się wyłącznie na działaniach teatralnych w Lublinie, redaktorami audycji są studenci UMCS.

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Lublin 206.jpg
Autor: Lublinianin, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Lublin - Teatr im. J. Osterwy ul. Narutowicza 17
Lublin ACK5.JPG
(c) Indiced at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka".
Noc kultury jezdzaca wystawa.JPG
Autor: Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin), Licencja: CC BY-SA 3.0
Jeżdżąca wystawa - Noc Kultury 2007
Noc kultury berliguardo.JPG
Autor: Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin), Licencja: CC BY-SA 3.0
Lubelski Zespół Belriguardo podczas Nocy Kultury 2007
Prezydent Bronisław Komorowski podczas otwarcia Teatru Starego w Lublinie 02.jpg
Autor: Wojciech Grzędziński, Licencja: GFDL
Prezydent Bronisław Komorowski podczas otwarcia Teatru Starego w Lublinie.

- Lublin wraca do swojej pięknej roli bramy kultury między Wschodem a Zachodem – powiedział w niedzielę prezydent Bronisław Komorowski, który wraz z Małżonką uczestniczył w uroczystości otwarcia odrestaurowanego XIX-wiecznego Teatru Starego w tym mieście.


Prezydent przypomniał, że Lublin z racji swego położenia geograficznego był w swej historii ośrodkiem łączącym Wschód z Zachodem Europy. Przywołał w tym kontekście zabytkową kaplicę Trójcy Świętej na lubelskim Zamku - katolicką świątynię zbudowaną w stylu gotyckim, zdobioną bizantyjskimi freskami.

- Oddając dzisiaj to wspaniałe miejsce warto powiedzieć, że właśnie ze względu na to, że integrująca się Europa znowu przesunęła się daleko na Wschód, Lublin może wrócić do swojej naturalnej roli bramy kultury; także wiodącej ku pojednaniu narodów, ku budowaniu swoistej syntezy i uzupełnianiu się kultur w tym regionie europejskim - powiedział prezydent.

- Lublin wraca do swojej pięknej roli bramy kultury wiodącej na Wschód i wiodącej na Zachód. To naprawdę bardzo piękna brama - zaznaczył.

Bronisław Komorowski powiedział, że odbudowa zabytkowego teatru w Lublinie była możliwa dzięki temu, że Polska jest w Unii Europejskiej. - Te nowe możliwości plus stara duma i naturalne, codzienne potrzeby kulturalne miasta i regionu spowodowały, że udało się dopiero teraz z udziałem funduszy europejskich odbudować to wspaniałe miejsce - mówił prezydent.


Znajdujący się na lubelskiej Starówce Teatr Stary powstał w pierwszej połowie XIX w. i należy do jednego z najstarszych teatrów miejskich w Polsce. Wzniesiony w stylu klasycystycznym był prywatną inwestycją Łukasza Rodakiewicza byłego oficera księcia Józefa Poniatowskiego.

Pierwszy spektakl odbył się w nim w 1822 r. W teatrze wystawiano sztuki teatralne i opery. Pod koniec XIX w., gdy w Lublinie wybudowano nowy teatr, występowały w nim głównie wędrowne trupy, artyści cyrkowi i kuglarze. W 1899 r. odbyła się tam pierwsza w Lublinie projekcja filmowa, a w 1905 r. urządzono w nim kino, które zamknięto w 1981 r. Od tamtej pory budynek opustoszał i przez wiele lat niszczał.

Próby rozpoczęcia jego renowacji nie przynosiły rezultatu. W 1994 r. budynek odkupiła Fundacja Galeria na Prowincji, ale nie zdołała przeprowadzić remontu. Grożący zawaleniem obiekt przejęło miasto w 2005 r. Prace renowacyjne rozpoczęły się w 2010 r. Remont teatru kosztował ponad 26 mln zł; 20 mln zł dofinansowania na ten cel miasto Lublin otrzymało z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Odrestaurowany budynek teatru odzyskał dawny blask, ale także dodatkową powierzchnię – wybudowano dwie podziemne kondygnacje, gdzie zlokalizowane są szatnie, garderoby, pomieszczenia techniczne. W teatrze zachowano zabytkowy układ - z foyer, widownią, sceną, zasceniem. Otworzono historyczne wnętrze widowni z lożami, balkonami, drewnianymi galeriami.

Teatr pomieści 160 widzów. Będzie interdyscyplinarną instytucją kultury. Na scenie mają się prezentować zarówno zespoły teatralne jak i muzyczne, prowadzone też mają być debaty, spotkania literackie i zajęcia edukacji kulturalnej dla dzieci.

Działalność artystyczną Teatru Starego zainaugurował w niedzielę koncert w wykonaniu gitarzysty flamenco Jose Fernandeza Torresa "Tomatito" wraz zespołem. Koncert zatytułowany "Luz de Guia" transmitowany był w TVP Kultura, a mieszkańcy Lublina mogli oglądać go na telebimie ustawionym na Placu po Farze w Lublinie.


Prezydent Komorowski w poniedziałek spotka się ze studentami lubelskich uczelni na UMCS, a następnie z młodzieżą skupioną wokół Akademii Złota 9 ojca Ludwika Wiśniewskiego. Z Lublina prezydent pojedzie do Kraśnika na spotkanie z przedsiębiorcami powiatów kraśnickiego, janowskiego i opolskiego, a później do Puław, gdzie obejrzy Puławski Park Naukowo-Technologiczny. W Puławach złoży też kwiaty pod pomnikiem pomordowanych żołnierzy AK i WiN. (PAP, inf. własna)