Tel Te’omim

Tel Te’omim
‏תל תאומים‎
Ilustracja
Widok wsi Tel Te’omim
Państwo Izrael
DystryktPółnocny
PoddystryktJezreel
Samorząd RegionuEmek ha-Majanot
Wysokość-139 m n.p.m.
Populacja (2010)
• liczba ludności

387
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Tel Te’omim”
Ziemia32°26′33″N 35°29′44″E/32,442500 35,495556
Portal Izrael

Tel Te’omim (hebr. תל תאומים; ang. Tel Te'omim; pol. Bliźniacze Wzgórza) – wieś komunalna położona w Samorządzie Regionu Emek ha-Majanot, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie

Tel Te’omim jest położona na wysokości 139 metrów p.p.m. w intensywnie użytkowanej rolniczo Dolinie Bet Sze’an, będącej częścią Rowu Jordanu w Dolnej Galilei. Okoliczny teren jest stosunkowo płaski, opada jednak w kierunku wschodnim w depresję rzeki Jordan. Jedynymi niewielkimi wzgórzami są wzgórza pochodzenia ludzkiego, takie jak Tel Teoim i Tel Nufar. Wokół osady znajdują się liczne źródła, których wody są odprowadzane do sztucznych stawów hodowlanych. Na zachód od wsi płynie strumień Moda. W odległości 3 km na południe od wsi przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1]. W jej otoczeniu znajdują się kibuce En ha-Naciw, Sede Elijjahu i Tirat Cewi, oraz moszawy Rechow i Sede Terumot. Tel Teomim wraz z sąsiednimi osadami Sede Terumot, Rewaja i Rechow tworzy wspólnie powiązaną wieś rolniczą o nazwie Bikur Jiszuwej (hebr. ישובי ביכורה). Po stronie palestyńskiej są wsie Bardala, Kardala i Ein al-Beida.

Tel Te’omim jest położony w Samorządzie Regionu Emek ha-Majanot, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia

Stałymi mieszkańcami kibucu są wyłącznie Żydzi[2][3]:

Historia

Widok na wieś Tel Te’omim

Pierwotnie w okolicy tej istniały dwie arabskie wsie as-Samirija i al-Hamra. Pierwsza została wysiedlona i zniszczona w dniu 27 maja 1948 roku podczas I wojny izraelsko-arabskiej[4]. Drugą zniszczono w dniu 31 maja 1948 roku[5]. Dużo wcześniej tutejsze grunty wykupiły od arabskich mieszkańców żydowskie organizacje syjonistyczne.

Współczesna wieś została założona w 1982 roku, w celu zapewnienia mieszkań dla pracowników i ich rodzin pracujących w okolicznych kibucach i moszawach. Jej nazwa wywodzi się od dwóch wzgórz, które są położone w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Istnieją dalsze plany rozbudowy wsi[6].

Kultura i sport

W wiosce znajduje się ośrodek kultury z biblioteką, sala sportowa z siłownią, oraz boisko do piłki nożnej. W centrum wsi utworzono ośrodek absorpcji Żydów z Etiopii[7].

Edukacja i religia

Wieś utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej Bikura w moszawie Rechow i szkoły średniej w kibucu Newe Etan. Wieś posiada własną synagogę i mykwę

Gospodarka i infrastruktura

Gospodarka wsi opiera się na intensywnym rolnictwie i sadownictwie. W szklarniach uprawiane są przyprawy i warzywa. W wiosce jest sklep wielobranżowy i warsztat mechaniczny.

Transport

Z wsi wyjeżdża się dwoma drogami na zachód. Jedna prowadzi do moszawu Rechow, a druga do moszawu Sede Terumot, gdzie dojeżdża się do drogi nr 90.

Przypisy

  1. The Separation Barrier Map (ang.). W: B´Tselem [on-line]. 2008. [dostęp 2012-05-17].
  2. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-17].
  3. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-05-17].
  4. Welcome To al-Samiriyya (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-17].
  5. Welcome To al-Hamra (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2012-05-17].
  6. Tel Teomim (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-05-17].
  7. Tel Teomim (hebr.). W: Maianot [on-line]. [dostęp 2012-05-17].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Tel Teomim 022a.jpg
Autor: Praca własna, Licencja: CC BY-SA 3.0
Mechinat HaEmek.JPG
Mechinat HaEmek (pre-army preparatory program), en:Tel Te'omim, Israel