Teodozja (miasto)

Teodozja
Феодосія, Теодосія
ilustracja
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo

 Rosja
 Ukraina

Republika

 Republika Krymu
Autonomiczna Republika Krymu

Populacja (2001)
• liczba ludności


73 857

Kod pocztowy

od 98100 do 98175

Położenie na mapie Krymu
Mapa konturowa Krymu, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Teodozja”
Ziemia45°02′56″N 35°22′45″E/45,048889 35,379167
Strona internetowa
Portal Ukraina

Teodozja (Kaffa; ukr. Феодосія, Теодосія, ros. Феодосия, krymskotat. Kefe[1], orm. Թեոդոսիա Teodosia) – miasto na Ukrainie, na południowo-wschodnim wybrzeżu Krymu nad Morzem Czarnym u podnóża masywu Tepe-Oba(ros.). Port handlowy i kurort.

Historia

Starożytność

Założone zostało w latach sześćdziesiątych VI w. p.n.e. przez osadników greckich z Miletu. W V w. p.n.e. młode polis stało się poważnym konkurentem dla sąsiedniego królestwa Bosporańskiego, czego skutkiem była wojna między tymi państwami. W wyniku tej wojny w 380 p.n.e. król bosporański Leukon I przyłączył miasto do swojego królestwa. Pod panowaniem bosporańskim Teodozja wyrosła na największy port handlowy na północnym wybrzeżu Morza Czarnego. Około 60 p.n.e. została podbita przez Rzym, a w IV wieku n.e. – przez plemiona sarmackie.

Średniowiecze

We wczesnym średniowieczu Teodozję opanowali Bizantyjczycy. Ich władza utrzymała się do I połowy XIII wieku, do czasu opanowania Krymu przez Tatarów.

W 1266 przemianowana na Kaffę przez Genueńczyków, którzy założyli tam swoją pierwszą placówkę handlową na Krymie za zgodą chanów tatarskich. Miasto stało się ich najważniejszą kolonią nad Morzem Czarnym i jednym z najbardziej zaludnionych miast w Europie. Z czasem doszło do usamodzielnienia się Kaffy i pozostałych genueńskich faktorii na Krymie, które po przyłączeniu okolicznych ziem utworzyły zamorskie terytorium Genui – Gazarię.

Podczas oblężenia portu przez Złotą Ordę, Tatarzy na rozkaz Dżany Bega w 1346 po raz pierwszy zastosowali dżumę jako broń biologiczną. Oblegający przy pomocy katapult wrzucali za mury miasta zwłoki zmarłych na tę chorobę. Uciekinierzy z tego miasta roznieśli epidemię na cały kontynent, zapoczątkowując tym samym epidemię dżumy w Europie.

Miasto wywierało duże wrażenie na współczesnych. Zewnętrzna linia murów obronnych, która została wzniesiona w l. 1383–1389, liczyła 5240 m z 34 wieżami, 5 bramami i 24 barbakanami, otaczając teren o powierzchni 84 ha. Pod koniec panowania genueńskiego było około 40 kościołów łacińskich, blisko 12 cerkwi prawosławnych, co najmniej 3 kościoły ormiańskie oraz meczet. W czasach panowania króla Kazimierza Jagiellończyka Kaffa była pod protekcją króla Polski[2].

Czasy nowożytne

6 czerwca 1475 do miasta wkroczyli Turcy Osmańscy. Na początku XVII w. miasto miało ponad 80 tysięcy mieszkańców.

W 1616 roku kozacy rejestrowi, pod wodzą hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego, w liczbie 7,5 tysiąca na 150 czajkach zdobyli twierdzę w Kaffie, uwalniając dużą liczbę chrześcijańskich niewolników.

W 1783 miasto wraz z resztą Krymu włączono do Rosji i przywrócono starożytną grecką nazwę. W XIX wieku w mieście tworzył znany rosyjski malarz marynista pochodzenia ormiańskiego Iwan Ajwazowski. Galeria jego obrazów(ang.) jest jedną z atrakcji Teodozji.

W okresie bezpośrednio po I wojnie światowej w Teodozji działała polska placówka o charakterze konsularnym.

W trakcie II wojny światowej miasto czterokrotnie przechodziło z rąk do rąk. W trakcie zaciętych walk Armia Czerwona i hitlerowcy dopuszczali się licznych zbrodni. W wyniku działań wojennych i niemieckiej okupacji zginęło wielu mieszkańców miasta, w tym niemal cała społeczność żydowska[3].

Zabytki

Do cennych zabytków miasta zalicza się:

  • ruiny twierdzy genueńskiej (XIV / XV wiek),
  • basztę Konstantyna, stanowiącą pozostałość północnej części zewnętrznych murów obronnych (XIV / XV wiek),
  • cerkwie ormiańskie (XIV / XV wiek): św. Sergiusza (Surb Sarkis), Archaniołów Michała i Gabriela, grupę małych cerkwi w obrębie murów twierdzy,
  • meczet Mufti Dżami (I połowa XVII wieku),
  • cerkiew prawosławną pw. Iwerskiej Ikony Matki Boskiej (dawna ormiańska pw. św. Jana Chrzciciela); (XIV wiek).

Na terenie miasta odkryto liczne świadectwa starożytnej świetności grodu, w tym importowaną grecką ceramikę, przedmioty codziennego użytku i ozdoby, m.in. unikatowy złoty kolczyk wykonany techniką filigranu, znajdujący się w zbiorach petersburskiego Ermitażu.


Galeria zabytków Teodozji

Miasta partnerskie

Przypisy

  1. Swietłana M. Czerwonnaja: Tatarska toponimia Krymu w warunkach panowania rosyjskiego. W: Amakin wa-asma – Miejsca i nazwy. Geografia historyczna i toponomastyka świata muzułmańskiego. Odkrycia, interpretacje, podsumowania, perspektywy. Maciej G. Witkowski, Edyta Wolny, Bogusław R. Zagórski [red. nauk.]. Warszawa: Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, 2018, s. 27–54. ISBN 978-83-948004-4-4. [dostęp 2018-10-22].
  2. Stanisław Szczur, Historia Polski. Średniowiecze, Kraków 2002, s. 537.
  3. Feodosiya, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2009-10-25] (ang.).

Bibliografia

  • Adam Dylewski, Krym. Praktyczny przewodnik, Bielsko-Biała: Pascal, 2003, s. 139–147, ISBN 83-7304-155-9, OCLC 749169544.
  • Marian Małowist, Kaffa – kolonia genueńska na Krymie i problem bliskowschodni w latach 1453–1475, Warszawa 1947.
  • Rafał Hryszko, Z Genui nad Morze Czarne. Z kart genueńskiej obecności gospodarczej na północno-zachodnich wybrzeżach Morza Czarnego u schyłku średniowiecza, Kraków: Historia Iagellonica, 2004, s. 27–28, 47, 85, 88, ISBN 83-88737-76-7.
  • Корнилецкий А.И.: Храмы Феодосии. Наследие веков, ЭКМА+, Феодосия (Kornileckij A.I., Świątynie Teodozji. Spuścizna wieków, wyd. Ekma+, Teodozja)
  • Encyklopedia sztuki starożytnej, praca zbiorowa, WAiF i PWN Warszawa 1998, s. 564, ISBN 83-01-12466-0 (PWN), ISBN 83-221-0684-X (WAiF)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Surb Sarkis fronton.jpg
(c) Janmad, CC BY 3.0
Cerkiew ormiańska św.Sergiusza (Surb Sarkis), XIV w., Teodozja na Krymie
THEODOSIA 01.jpg
To jest zdjęcie miejsca lub budynku wpisanego do Państwowego Rejestru Zabytków Nieruchomych Ukrainy pod numerem: 01-116-9002
Armenian Church Archangels.JPG
Autor: Janmad, Licencja: CC BY 3.0
Cerkiew ormiańska pw. Archaniołów Michała i Gabriela, XIV w., Teodozja na Krymie
St. Constantine's Tower 2.JPG
Autor: Janmad, Licencja: CC BY 3.0
Baszta św. Konstantyna, XIV/XV w., Teodozja na Krymie
Flag of Feodosia.png
Flag of Feodosiya, Russia.
St. Constantine's Tower 1.jpg
Autor: Janmad, Licencja: CC BY 3.0
Baszta św. Konstantyna, XIV/XV w., Teodozja na Krymie
Outline Map of Crimea (disputed status).svg
Location map of the disputed Autonomous Republic of Crimea (Ukraine)/Republic of Crimea/Russia
Conformal projection, standard parallels — 45°15's.W.
Template parameters (coordinates of the edges):
Feodosia city COA2016.gif
герб Феодосии 2016 г.
Theodosia castle.JPG
Autor: Janmad, Licencja: CC BY 3.0
Twierdza genueńska w Teodozji na Krymie, przełom XIV i XV w.
St. Stephen's Church.JPG
Autor: Janmad, Licencja: CC BY 3.0
Cerkiew ormiańska (lub grecka) św.Stefana, XIV w., Teodozja na Krymie
Mufti Dzhami Theodosia.JPG
Autor: Janmad, Licencja: CC BY 3.0
Meczet Mufti Dżami, XVII w., Teodozja na Krymie
Teodozja-panorama.JPG
Autor: Janmad, Licencja: CC BY 3.0
Panorama miasta i portu morskiego w Teodozji na Krymie
PanoramaFeo2.jpg
Autor: Водник, Licencja: CC BY-SA 3.0
Panorama Feodosia