Thomas Hopkins Gallaudet

Thomas Hopkins Gallaudet
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

10 grudnia 1787
Filadelfia

Data i miejsce śmierci

10 września 1851
Hartford

Zawód, zajęcie

duchowny, nauczyciel (pedagogika specjalna-surdopedagogika)

Narodowość

amerykańska

Alma Mater

Uniwersytet Yale’a

Stanowisko

dyrektor

Pracodawca

Asylum for the Deaf and DumbHartford

Rodzice

Peter W. Gallaudet
Jane z domu Hopkins

Małżeństwo

Sophia z domu Fowler (osoba niesłysząca)

Dzieci

Edward Gallaudet

podpis

Thomas Hopkins Gallaudet (ur. 10 grudnia 1787 w Filadelfii, zm. 10 września 1851 w Hartford) – amerykański pionier edukacji osób niesłyszących i niedosłyszących, współzałożyciel i pierwszy dyrektor Asylum for the Deaf and Dumb w Hartford (pierwszej instytucji edukacji głuchych w Ameryce Północnej), patron Uniwersytetu Gallaudeta.

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

Ojcem Thomasa Gallaudeta był Peter W. Gallaudet, potomek francuskiej rodziny hugenotów, którzy – po wydaniu (przez Ludwika XIV) edyktu z Fontainebleau (1685), uchylającego edykt nantejski (Henryka IV Burbona) – wyemigrowali z Francji i osiedlili się w New Rochelle w stanie Nowy Jork, przy granicy z Connecticut. Matka Thomasa, Jane z domu Hopkins, była córką kapitana Thomasa Hopkinsa, jednego z pierwszych osadników w Hartford (jego imię upamiętniono na historycznym monumencie, ustawionym na cmentarzu przy Center Church[1]).

W roku 1800 rodzina Thomasa Gallaudeta przeniosła się do Hartford, z którym Thomas związał się na całe życie (uczył się w Hartford Grammar School). Studiował w Yale College (część Uniwersytetu Yale’a), do którego uczęszczał od 15. roku życia (1802), jako najmłodszy w swojej grupie. Był uczniem wesołym i uzdolnionym (niezbyt pilnym). Wyróżniał się uzdolnieniami matematycznymi i biegłością w angielskiej składni. Jego wypowiedzi cechowała duża siła ekspresji. Ukończył szkołę (licencjat) przed osiągnięciem osiemnastu lat (1805)[2][3], po czym uczył się prawa w kancelarii adwokackiej, którą prowadził w Hartford Chauncey Goodrich (senator z Connecticut, 1807–1813)[4][2]. Wykonywał zadania asystenta i referenta. Był również komiwojażerem, zajmując się sprzedażą „od drzwi, do drzwi”, między innymi na wiejskich terenach Ohio i Kentucky, gdzie poznał warunki życia ubogich rodzin i przekonał się, jak wielkie są niezaspokojone potrzeby żyjących tam dzieci (także w zakresie podstawowej edukacji)[5]. Kontynuację tej pracy utrudniały problemy zdrowotne. W 1808 wrócił na Uniwersytet Yale’a, gdzie uzyskał stopień Master of Arts. Podjął również – z wahaniami – studia w seminarium duchownym w Andover (1811). Pastorem został w 1814, w wieku 27 lat[6][3].

Alice Cogswell i American Asylum (1814–1831)

Pomnik Thomasa Gallaudeta z Alice Cogswell[7][8] pokazującą A[a]

W 1814 Thomas Gallaudet odwiedził rodzinę w Hartford. Obserwując przez okno zabawę młodszego rodzeństwa, zauważył bawiącą się samotnie dziewczynkę[9]. Była to Alice Cogswell[7], córka sąsiadów: Masona Cogswella (znanego chirurga) i jego żony, Mary. Dowiedział się, że dziewięcioletnia Alicja w wieku dwóch lat straciła słuch w następstwie gorączki plamistej i wtórnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Brak słuchu stał się barierą uniemożliwiającą nawiązywanie kontaktów z rodzeństwem i sąsiadami. Taka izolacja (zob. osoba niedostosowana społecznie, interakcja społeczna) bywała wówczas wiązana z przekonaniem, że głuchota i głuchoniemota jest efektem niedorozwoju umysłowego. Przyjmowano, że bez wyrażania myśli poprzez słowa nie jest możliwe kształtowanie pojęć i myślenie. Thomas Gallaudet podjął próby nawiązania kontaktu z dziewczynką i nauczenia jej komunikowania się z otoczeniem za pomocą obrazków i pisanych na piasku liter języka migowego. Korzystał m.in. z książki pt. Theorie des Signes, której autorem był francuski duchowny, Roch-Ambroise Cucurron Sicard. Wraz z ojcem dziewczynki doszedł do wniosku, że powinna uczyć się w specjalnej szkole, kontaktując się z innymi dziećmi[10][11]. Wraz z dr. Cogswellem rozpoczął starania o utworzenie szkoły dla niesłyszących dzieci z okolicy. Ich pierwszym etapem był wyjazd Thomasa Gallaudeta do Europy – finansowany przez rodziny i przyjaciół[10] – gdzie takie szkoły powstały już w XVIII wieku[11][12].

W pierwszej kolejności starał się poznać metody edukacji niesłyszących stosowane w Edynburgu (w Braidwood Academy, założonej w 1760 przez Thomasa Braidwooda[13])[11]. W tym ośrodku preferowano uczenie głuchoniemych wymawiania głosek – „oralizm” (metoda popierana później m.in. przez Aleksandra Bella[14], zob. też artykulacja). Gallaudet nie uzyskał poszukiwanych informacji o metodzie Braidwooda – okazało się, że techniki nauczania są utrzymywane w tajemnicy[11][10][12].

Bardziej owocny okazał się pobyt w Londynie, w którym prowadził wówczas wykłady Roch-Ambroise Cucurron Sicard, prezentujący manualne techniki porozumiewania się z niesłyszącymi uczniami, opracowane w Paryżu i stosowane w pierwszej publicznej szkole dla niesłyszących dzieci, założonej w 1755 (L'Institut National de Jeunes Sourds de Paris[15])[11][12]. W demonstracjach uczestniczyli uczniowie i współpracownicy Sicarda – jego głusi asystenci: Jean Massieu i Laurent Clerc[16].

Mistrz Sicarda – Charles-Michel de L’Épée (założyciel L'Institut National de Jeunes Sourds de Paris[15]) – sprzeciwiał się „oralizmowi”. Preferował język znaków motorycznych, język migowy (język sign). Porównywał go do „języka uniwersalnego”, o którym marzyli m.in. Rousseeau[b] i Leibniz, zrozumiałego dla wszystkich – takiego, który „nie byłby środkiem do przekazywana myśli i uczuć, lecz w pewien magiczny sposób sam byłby myślą i uczuciem” (Sacks, 2011)[17]. De L’Épée pisał o nim:

Ów uniwersalny język, którego na próżno szukali … jest tutaj; tuż przed waszymi oczami, to język migowy… Pogardzacie nim, ponieważ go nie znacie, a jednak jest on kluczem do wszystkich pozostałych języków.

Przytoczone cytaty dotyczą problemów poruszanych w czasie gorącej polemiki na temat możliwości i celowości kształcenia głuchoniemych metodami specyficznymi dla tej grupy ludzi, bez werbalizacji. Rosła grupa osób przekonanych, że umysłowe procesy postrzegania świata przez osoby niesłyszące zachodzą inaczej niż w przypadku korzystania z narządu słuchu (zob. lingwistyka kognitywna, antropolingwistyka, psychologia poznawcza), w związku z czym konieczne jest stosowanie innych metod wyrazu w kontaktach interpersonalnych – przymuszanie głuchoniemych do opanowywania „języków mówionych” jest krzywdzącą dyskryminacją[18].

W czasie pobytu w Londynie, Sicard, Massieu i Clerc – wówczas 28-letni główny asystent Sicarda – odbyli z Thomasem Gallaudetem liczne prywatne rozmowy, a następnie zaprosili go do swojego instytutu w Paryżu[10][11].

Francuscy pionierzy surdopedagogiki, doradcy Thomasa Gallaudeta w czasie jego podróży do Europy w 1815[19] – Sicard i jego niesłyszący asystenci

Thomas Gallaudet wrócił do Hartford po 15 miesiącach, w 1816. Towarzyszył mu Laurent Clerc[10], zatrudniony na stanowisko nauczyciela w planowanej lokalnej szkole dla głuchoniemych – pierwszej amerykańskiej szkole tego typu (w czasie podróży uczyli się wzajemnie swoich języków). W kwietniu 1817 w Hartford rozpoczął działalność Asylum for the Deaf and Dumb (Azyl dla głuchoniemych)[20]. Pierwszą uczennicą była Alice. Po roku mury szkoły wypełniali uczniowie w wieku od 10 do 51 lat[10][21][22].

Asylum for the Deaf and DumbHartford[21][22]

W następnych latach Thomas Gallaudet i Laurent Clerc wytrwale rozwijali specyficzne metody edukacji głuchoniemych oraz amerykańską odmianę francuskiego języka migowego (ASLAmerican Sign Language)[23] i metodę kombinowaną, symultaniczną (zob. tłumaczenie ustne). Równocześnie zabiegali o społeczne poparcie dla swojej działalności. W czasie licznych spotkań, organizowanych w różnych miejscowościach, silne wrażenie na uczestnikach wywoływał Laurent Clerc – człowiek głuchoniemy, który imponował wykształceniem i inteligencją. Gallaudet i Clerc zyskali nie tylko poparcie dla ośrodka w Hartford, ale również wielu entuzjastycznych naśladowców – otwierano liczne podobne szkoły z internatami, w których rozwijały się społeczności niesłyszących. Następował szybki rozwój ich specyficznej kultury (zob. kultura Głuchych, historia)[24]. Według Sacksa[8]:

Można powiedzieć, że nastąpiło wtedy swoiste „nawrócenie się” społeczeństwa amerykańskiego.

Atmosferę, panującą w Asylum for the Deaf and Dumb, przedstawił m.in. Edwin John Mann – głuchoniemy wychowanek ośrodka w Hartford – w popularnej książce The Deaf and Dumb (Głusi i niemi), wydanej w 1836. Współcześnie Oliver Sacks napisał m.in.[24]:

Atmosfera w Hartford, podobnie jak podobnych szkołach tego typu, była pełna entuzjazmu i podniecenia, które towarzyszą jedynie przedsięwzięciom intelektualnym lub humanitarnym o przełomowym znaczeniu dla ludzkości.

W sierpniu 1821 Thomas Gallaudet poślubił jedną z wychowanek Asylum for the Deaf and Dumb, głuchoniemą Sophię Fowler. Mieli ośmioro dzieci. Najmłodszym z nich był Edward Gallaudet, późniejszy kontynuator dzieła ojca[5].

Lata 1831–1851

Thomas Gallaudet pracował w Asylum for the Deaf and Dumb w Hartford do 1831. W kolejnych latach był duszpasterzem w miejscowym więzieniu oraz w ośrodku odosobnienia dla obłąkanych, poświęcał też dużo czasu swojej licznej rodzinie. Nadal popularyzował i wspierał działalność na rzecz edukacji niesłyszących[5].

Zmarł z powodu powikłań po przebytej w dzieciństwie chorobie płuc[5].

Znaczenie dla edukacji głuchoniemych

Rozwój szkolnictwa głuchoniemych w USA[25][c]
RokLiczba szkółLiczba uczniówLiczba stanów dotujących[d]
18171121
18202*2
18303*9
18406*14
185113110023

Szkoły, otwierane w różnych stanach USA dla niesłyszących dzieci, odnosiły spektakularne sukcesy[19]. Coraz powszechniejsze było przekonanie, że konieczne jest umożliwienie głuchoniemym zdobywania również wyższych stopni wykształcenia. Pierwsza szkoła tego typu – Kendall School – powstała w 1857 z inicjatywy Amosa Kendalla, znanego adwokata, polityka, wydawcy, filantropa. A. Kendall przekazał na ten cel swój dom z ponad 8 tys. m² gruntu (Kendall Green) w Waszyngtonie. Pierwszym kuratorem został 20-letni Edward Miner Gallaudet, polecany przez Isaaca Lewisa Peeta. Matka młodego i nieżonatego kuratora, wdowa Sophia Fowler, została uznana za matronę szkoły. Edward Gallaudet kierował instytucją przez ok. 50 lat. Przyczynił się w wielkim stopniu do jej szybkiego rozwoju. W czerwcu 1864 Kongres Stanów Zjednoczonych nadał szkole Kendalla status Columbia Institution for the Education of the Deaf and Dumb and the Blind. W następnym roku zainaugurowano działalność National Deaf-Mute College, otwartego dla pięciu uczniów[26][27][3]

Po 1880 Edward Gallaudet zdecydowanie sprzeciwiał się ustaleniom międzynarodowej konferencji w Mediolanie – uznaniu, że zalecana jest „ustna” metoda edukacji (korzystanie z języka migowego, w tym SignWriting, powinno być zabraniane). Wbrew zakazom zachował ten język w swojej szkole. Taka postawa miała fundamentalne znaczenie dla dalszego rozwoju edukacji niesłyszących[28].

W 1893 szkołę nazwano Gallaudet College, dla uhonorowania wielebnego Thomasa Gallaudeta, a od 1986 działa jako Uniwersytet Gallaudeta[26][27][3].

Na przełomie XX i XXI wieku uniwersytet ten pozostawał światowym centrum kultury Głuchych, jedyną uczelnią wyższą dla niesłyszących, kształcącą w zakresie nauk humanistycznych i artystycznych. Nauki ścisłe i techniczne głuchoniemi mogą studiować w wielu uczelniach na świecie – największą z nich jest Instytut Techniczny w Rochester[29][30].

Uwagi

  1. Pomnik znajduje się w kampusie Gallaudet University w Waszyngtonie (rzeźbiarz: Daniel Chester French, 1889).
  2. Jean-Jacques Rousseau, O początkach nierówności między ludźmi i Esej o pochodzeniu języka.
  3. Rozwój edukacji głuchoniemych, opartej na językach sign, został zahamowany po śmierci charyzmatycznego Laurenta Clerca (1869). Ponownie – wbrew protestom Edwarda Gallaudeta – doszło do dominacji „oralizmu”, nie sprzyjającego intelektualnemu rozwojowi głuchoniemych. Według Sacksa: „W ciągu 20 lat zaprzepaszczono osiągnięcia całego wieku” [Zobaczyć głos, s. 49]. Dopiero w latach 60. XX wieku ponownie zaczęto wskazywać konieczność zmiany zalecanego systemu uczenia mowy na systemy znaków, analogiczne do wprowadzonego m.in. przez Laurenta Clerca i Thomasa Galludeta [Zobaczyć głos, s. 55–56].
  4. Liczba amerykańskich stanów, które dofinansowywały szkoły dla niesłyszących z ubogich rodzin.

Przypisy

  1. Barnard 1852 ↓, s. 9–10.
  2. a b Barnard 1852 ↓, s. 10.
  3. a b c d Shielonda Mikle: Thomas Hopkins Gallaudet. American Sign Language University, 16 marca 2003. [dostęp 2014-10-10]. (ang.).
  4. Goodrich, Chauncey, (1759–1815). [w:] American National Biography; Dictionary of American Biography [on-line]. bioguide.congress.gov. [dostęp 2014-10-11]. (ang.).
  5. a b c d Katalin Enders: Galludet, Thomas Hopkins. [dostęp 2014-10-10]. (ang.).
  6. Barnard 1852 ↓, s. 11–12.
  7. a b Barnard 1852 ↓, s. 65–70.
  8. a b Sacks 2011 ↓, s. 46.
  9. Thomas Hopkins Gallaudet. Uniwersytet Gallaudeta. [dostęp 2017-05-06]. (ang.).
  10. a b c d e f Laurent Clerc: Apostle to the Deaf People of the New World. Uniwersytet Gallaudeta > Clerc Center. [dostęp 2016-02-12]. (ang.).
  11. a b c d e f Sacks 2011 ↓, s. 45-46.
  12. a b c Barnard 1852 ↓, s. 113–126.
  13. Thomas Braidwood, The Braidwood School. University College London. [dostęp 2018-03-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-26)]. (ang.).
  14. Sacks 2011 ↓, s. 52.
  15. a b L'Institut National de Jeunes Sourds de Paris. INJS. [dostęp 2014-09-20]. (fr.).
  16. a b Barnard 1852 ↓, s. 102–112.
  17. Sacks 2011 ↓, s. 38.
  18. Sacks 2011 ↓, s. 17-63.
  19. a b Barnard 1852 ↓, s. 71–101.
  20. Sachs 2011 ↓, s. 45-46.
  21. a b John Crowley: Asylum for the Deaf and Dumb. [w:] Disability History Museum > Education: Essay [on-line]. www.disabilitymuseum.org. [dostęp 2014-09-20]. (ang.).
  22. a b Barnard 1852 ↓, s. 127–146.
  23. Sacks 2011 ↓, s. 47.
  24. a b Sacks 2011 ↓, s. 204-207.
  25. Barnard 1852 ↓, s. 99–100.
  26. a b Edward Miner Gallaudet. Uniwersytet Gallaudeta. [dostęp 2016-02-12]. (ang.).
  27. a b 150 Years of Visionary Leadership – A Historical Timeline. Uniwersytet Gallaudeta. [dostęp 2017-05-06]. (ang.).
  28. Jamie Berke: Deaf History – Milan 1880 : Event with Powerful Repurcussions. [w:] About.com > About Health > Hearing Loss … > Sign Language Basics > Sign Language Basics [on-line]. deafness.about.com. [dostęp 2014-09-23]. (ang.).
  29. Sacks 2011 ↓, s. 48.
  30. About NTID w Rochester Institute of Technology. National Technical Institute for the Deaf. [dostęp 2014-10-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-18)]. (ang.).

Bibliografia

  • Oliver Sacks: Zobaczyć głos. Podróż do świata ciszy (Seeing Voices. A Journey into the World of the Deaf 1989). przeł. A.Małaczyński. Poznań: Zysk i S-ka, 1998. ISBN 978-83-7506-739-2.
  • Henry Barnard: Tribute to Gallaudet. Hartford: Brockett & Hutchinson, 1852.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Thomas and Alice, Gallaudet University.jpg
Autor: AgnosticPreachersKid, Licencja: CC BY-SA 3.0
A sculpture portraying Thomas Hopkins Gallaudet teaching Alice Cogswell the manual letter "A". The memorial is located on the campus of Gallaudet University in Washington, D.C. It was sculpted by Daniel Chester French in 1889 and is a contributing property to the Gallaudet College Historic District.
Jean massieu.jpg
Painting of Jean Massieu
Signature of Thomas Hopkins Gallaudet.png
Signature of Thomas Hopkins Gallaudet from The National Cyclopaedia of American Biography, Volume IX, 1907, page 139
Thomas hopkins gallaudet posthumous oil painting by george f wright 1851.jpg
Posthumous oil painting of Thomas Hopkins Gallaudet