Thomas Morgenstern

Thomas Morgenstern
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia30 października 1986
Spittal an der Drau
KlubSV Villach
Debiut w PŚ29 grudnia 2002 w Oberstdorfie (9. miejsce)
Pierwsze punkty w PŚ29 grudnia 2002 w Oberstdorfie (9. miejsce)
Pierwsze podium w PŚ11 stycznia 2003 w Libercu (1. miejsce)
Pierwsze zwycięstwo w PŚ11 stycznia 2003 w Libercu
Rekord życiowy232 m na Letalnicy w Planicy (19 marca 2011)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Austria
Igrzyska olimpijskie
złotoTuryn 2006duża
złotoTuryn 2006duża druż.
złotoVancouver 2010duża druż.
srebroSoczi 2014duża druż.
Mistrzostwa świata
złotoOberstdorf 2005normalna druż.
złotoOberstdorf 2005duża druż.
złotoSapporo 2007duża druż.
złotoLiberec 2009duża druż.
złotoOslo 2011normalna
złotoOslo 2011normalna druż.
złotoOslo 2011duża druż.
złotoVal di Fiemme 2013duża druż.
srebroOslo 2011duża
srebroVal di Fiemme 2013normalna miesz.
brązSapporo 2007normalna
Mistrzostwa świata w lotach
złotoOberstdorf 2008drużynowo
złotoPlanica 2010drużynowo
złotoVikersund 2012drużynowo
brązPlanica 2004drużynowo
brązTauplitz 2006indywidualnie
Mistrzostwa świata juniorów
złotoSollefteå 2003indywidualnie
złotoSollefteå 2003drużynowo
złotoStryn 2004drużynowo
srebroStryn 2004indywidualnie
Inne nagrody
Puchar świata w skokach
FIS Crystal Globe.svg Kryształowa kula
2007/2008
FIS Crystal Globe.svg Kryształowa kula
2010/2011
FIS Crystal Globe.svg 3. miejsce
2009/2010
Puchar świata w lotach
FIS Crystal Globe.svg 3. miejsce
2010/2011
Turniej Czterech Skoczni
Gold medal with cup.svg 1. miejsce
2010/2011
Silver medal with cup.svg 2. miejsce
2007/2008
Silver medal with cup.svg 2. miejsce
2011/2012
Silver medal with cup.svg 2. miejsce
2013/2014
Bronze medal with cup.svg 3. miejsce
2004/2005
Turniej Nordycki
Gold medal with cup.svg 1. miejsce
2006
Bronze medal with cup.svg 3. miejsce
2010
Letnie Grand Prix
Gold medal with cup.svg 1. miejsce
2003
Gold medal with cup.svg 1. miejsce
2007
Gold medal with cup.svg 1. miejsce
2011
Bronze medal with cup.svg 3. miejsce
2005
Turniej Czterech Narodów
Gold medal with cup.svg 1. miejsce
2007
Silver medal with cup.svg 2. miejsce
2010
Inne
Gold medal with cup.svg Medal Holmenkollen
2014
Skok Roku
Gold medal with cup.svg 1. miejsce
2005[1]
Gold medal with cup.svg 1. miejsce
2008[2]
Gold medal with cup.svg 1. miejsce
2011[3]
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Odznaki Honorowej za Zasługi Odznaka Zasługi I Klasy
Strona internetowa

Thomas Morgenstern (ur. 30 października 1986 w Spittal an der Drau) – austriacki skoczek narciarski, trzykrotny mistrz olimpijski, ośmiokrotny mistrz świata, trzykrotny mistrz świata w lotach, trzykrotny mistrz świata juniorów. Dwukrotny zdobywca Pucharu Świata 2007/2008 oraz 2010/2011. Zwycięzca 59. Turnieju Czterech Skoczni (sezon 2010/2011). W 2014 otrzymał medal Holmenkollen[4]. 26 września 2014 podczas konferencji prasowej w Salzburgu oficjalnie ogłosił zakończenie swojej kariery[5].

Przebieg kariery

Sezon 2002/2003

W grudniu 2002 zadebiutował w rozgrywkach Pucharu Kontynentalnego w Lahti, zajmując drugie, a następnie pierwsze miejsce. Tydzień później odniósł podwójne zwycięstwo na skoczni dużej w Libercu, ustanawiając rekord czeskiego obiektu, uzyskując odległość 139 metrów. W czterech startach zgromadził 380 punktów, co pozwoliło na zajęcie 18. miejsca w klasyfikacji generalnej PK.

Udane występy w PK sprawiły, że Morgenstern dostał szanse startu w Turnieju Czterech Skoczni. W swoim debiucie w Oberstdorfie zajął 9. miejsce. W Garmisch-Partenkirchen był 25., w Innsbrucku 12., a konkurs w Bischofshofen zakończył na szóstej pozycji, co pozwoliło mu zająć miejsce w czołowej dziesiątce turnieju.

11 stycznia 2003 wygrał konkurs PŚ w Libercu. Był to dopiero jego piąty start w zawodach tej rangi. Potem wystartował w Zakopanem, gdzie zajął 7. i 12. pozycję. Do rywalizacji powrócił dopiero w Turnieju Nordyckim. W swoim debiucie na mamuciej skoczni w Planicy zajął dziewiąte i ósme miejsce. W tym samym sezonie wziął udział w mistrzostwach świata juniorów. Triumfował zarówno w konkurencji indywidualnej (wyprzedził Roka Benkoviča i Jana Mazocha) oraz drużynowo wraz z Manuelem Fettnerem, Christophem Stricknerem i Rolandem Müllerem.

Podczas mistrzostw świata w 2003 Morgenstern wystąpił tylko na skoczni K–95. W swoim debiucie w imprezie tej rangi zajął 16. pozycję po skokach na 95,5 i 96,5 m. Podczas Turnieju Nordyckiego 2003 zajął 13. miejsce w Oslo, a w Lahti piąty raz w swojej karierze ukończył rywalizację w czołowej dziesiątce zawodów. W drugim konkursie na fińskiej skoczni zajął 13. miejsce. W klasyfikacji generalnej Turnieju Nordyckiego zajął 9. miejsce.

Sezon 2002/2003 zakończył na 20. pozycji w klasyfikacji generalnej PŚ.

Sezon 2003/2004

W sierpniu 2003 wziął udział w pierwszym w swojej karierze Letnim Grand Prix. Zwyciężył dwa konkursy otwarcia w Hinterzarten (indywidualnie i drużynowo). W konkursie w Courchevel stanął na drugim stopniu podium. W Predazzo znalazł się na 8. miejscu, a w Innsbrucku zamknął drugą dziesiątkę. Ogółem zdobył 223 punkty i zwyciężył w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix 2003.

Sezon 2003/2004 zaczął od występów w Ruce, gdzie w pierwszym konkursie był dziewiąty. Następnego dnia przy silnie wiejącym wietrze doznał poważnego upadku. Popełnił błąd przy wybiciu z progu, następnie przekoziołkował ponad bulą i upadł na kręgosłup. Trafił do szpitala z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu. Oprócz tego złamał palec u ręki.

Do rywalizacji powrócił podczas 52. Turnieju Czterech Skoczni. Pierwszy występ po pauzie zakończył na drugim miejscu, tuż za Sigurdem Pettersenem. W Bischofshofen był czwarty i na tej pozycji zakończył rywalizację w całym turnieju. W kilku następnych konkursach nie wypadł poza czołową dziesiątkę, przerywając tę serię dopiero w styczniu 2004 w Sapporo, gdzie znalazł się na miejscu siedemnastym.

W 2004 wziął udział w kolejnych mistrzostwach świata juniorów w Strynie. W konkursie drużynowym zdobył złoty medal. Indywidualnie zajął drugie miejsce, przegrywając złoty medal z Mateuszem Rutkowskim o 12,5 punktu. Pod koniec sezonu PŚ Morgenstern klasyfikowany był na odległych lokatach. Na mistrzostwach świata w lotach w Planicy zdobył brązowy medal z drużyną. Sezon zakończył na 6. miejscu w klasyfikacji generalnej PŚ.

Sezon 2004/2005

W Letniej Grand Prix 2004 zajął czwartą pozycję w klasyfikacji ogólnej, nie wygrywając żadnego z turniejów indywidualnych. W listopadzie w Ruce zajął drugą i piątą lokatę. W Engelbergu i Garmisch-Partenkirchen przegrał z Janne Ahonenem. W Titisee-Neustadt był trzeci, ulegając także Jakubowi Jandzie. Na pozycji numer dwa znalazł się także podczas konkursu w Sapporo, przegrywając Kazuyoshim Funakim różnicą 0,1 punktu. Morgenstern był także w drużynie Austrii, która wygrała próbę przedolimpijską w Pragelato.

Podczas mistrzostw świata 2005 w Oberstdorfie reprezentacja Austrii z Morgensternem w składzie zdobyła dwa złote medale. Na skoczni normalnej pokonała Niemców, a na dużej Finów i Norwegów. Indywidualnie Morgenstern nie zdobył żadnego medalu.

Podczas Turnieju Nordyckiego 2005 zajął trzecie miejsce w konkursie w Lahti – za Mattim Hautamäkim i Roarem Ljøkelsøyem. W klasyfikacji generalnej PŚ zajął 7. miejsce.

Sezon 2005/2006

W LGP 2005 zajął trzecie miejsce, triumfując w Courchevel. W Zakopanem był drugi za Jakubem Jandą.

W 2006 w Garmisch-Partenkirchen znalazł się po raz pierwszy w karierze poza czołową trzydziestką konkursu (36. miejsce). W połowie stycznia w Kulm zdobył indywidualnie brązowy medal mistrzostw świata w lotach. W tym samym sezonie wziął udział w zimowych igrzyskach w Turynie. 18 lutego 2006 zdobył złoty medal olimpijski na dużej skoczni po skokach na odległość 133 i 140. Swojego rodaka, Andreasa Koflera, wyprzedził o 0,1 punktu. Drugi złoty medal zdobył w konkursie drużynowym. Indywidualnie na skoczni normalnej był dziewiąty.

Po zakończeniu igrzysk w Turynie zajmował wyłącznie miejsce w pierwszej dziesiątce konkursów, co zakończyło się dopiero trzynastą lokatą w Planicy. Ponadto Austria była niepokonana we wszystkich konkursach drużynowych. W klasyfikacji na koniec sezonu PŚ Morgenstern zajął piątą pozycję.

Sezon 2006/2007

Latem 2006 ograniczył się do trzech startów w Letniego Grand Prix, głównie z powodu operacji kontuzjowanego kolana. Jego najlepszym wynikiem było szóste miejsce w październiku w Oberhofie.

Sezon zimowy 2006/2007 rozpoczął od 22. miejsca w Ruce. W Lillehammer był trzeci, za Simonem Ammannem i Andreasem Küttelem. Zajął 2. miejsca w Innsbrucku (za Andersem Jacobsenem) oraz w Vikersund i Oberstdorfie (za Adamem Małyszem). W lutym 2007 podczas mistrzostw świata w Sapporo zdobył złoty medal w konkursie drużynowym. Indywidualnie został brązowym medalistą na obiekcie normalnym. Wyprzedzili go Adam Małysz i Simon Ammann. Do występów w Planicy jego szczytowym osiągnięciem było trzecie miejsce w Kuopio za Małyszem i Koflerem. W klasyfikacji generalnej PŚ zajął szóstą lokatę.

Sezon 2007/2008

Latem 2007 po raz drugi w karierze wygrał klasyfikację Letniego Grand Prix.

W sezonie 2007/2008 wygrał sześć pierwszych konkursów PŚ, co było wyrównaniem rekordu Mattiego Hautamäkiego i Janne Ahonena. Próba pobicia tego wyniku podczas drugich zawodów w Engelbergu nie powiodła się – Morgenstern zakończył konkurs na najniższym stopniu podium. W 56. Turnieju Czterech Skoczni wygrał konkurs w Oberstdorfie. Ostatecznie zajął w całym turnieju 2. miejsce, przegrywając z Janne Ahonenem. W kolejnych konkursach Pucharu Świata regularnie stawał na podium. Wygrał trzy konkursy z rzędu (dwa w Sapporo i jeden w Libercu), powiększając swój dorobek zwycięstw w sezonie 2007/2008 do dziesięciu. Po tych zwycięstwach do końca sezonu nie stanął już na podium. Dziesięć zwycięstw i szesnaście miejsc na podium wystarczyło do zdobycia pierwszej w karierze Kryształowej Kuli za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Sezon 2008/2009

W sezonie 2008/2009 zajął dwukrotnie miejsca na podium w zawodach PŚ. W klasyfikacji 57. Turnieju Czterech Skoczni zajął 8. miejsce, w klasyfikacji generalnej PŚ był 7. Na mistrzostwach świata w Libercu zdobył złoty medal w konkursie drużynowym. Indywidualnie zajął miejsca 8. (normalna skocznia) i 10. (duża skocznia).

Sezon 2009/2010

W sezonie 2009/2010 ośmiokrotnie zajmował miejsca na podium w zawodach PŚ (w tym zwycięstwa w Bischofshofen i Sapporo). W klasyfikacji 58. Turnieju Czterech Skoczni zajął 6. miejsce, w klasyfikacji generalnej PŚ był trzeci. W tym samym sezonie wziął udział w zimowych igrzyskach w Vancouver. Zdobył tam trzeci w karierze złoty medal olimpijski – w konkursie drużynowym. Indywidualnie zajął miejsca 8. (normalna skocznia) i 5. (duża skocznia).

Sezon 2010/2011

(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0
Morgenstern podczas benefisu Adama Małysza

Na rozpoczęciu letniego sezonu 2010 zdobył dwukrotnie drugie miejsce – w Hinterzarten i Courchevel. W Einsiedeln zajął 14. miejsce. W Zakopanem znalazł się na 6. i 5. miejscu. W Libercu ukończył konkurs na szóstej pozycji, a w Klinghental po raz trzeci w tym sezonie stanął na podium, zdobywając drugie miejsce. Z dorobkiem 383 punktów znalazł się na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej LGP.

Thomas Morgenstern podczas zawodów PŚ

Sezon zimowy 2010/2011 rozpoczął od konkursu w Ruce, gdzie zdobył drugie miejsce. W Kuopio zajął piątą pozycję. Po tym konkursie znajdował się na trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej, dzieląc ją z Mattim Hautamaekim. Następnie wygrał cztery konkursy z rzędu – w Lillehammer i Engelbergu. W trzecim konkursie w Engelbergu zdobył drugie miejsce.

Podczas 59. Turnieju Czterech Skoczni wygrał konkursy w Oberstdorfie i Innsbrucku, a w Bischofshofen zdobył drugie miejsce. Wyniki te dały mu jedyne w karierze zwycięstwo w klasyfikacji generalnej turnieju.

W kolejnych konkursach PŚ w Harrachovie dwukrotnie stał na podium – raz zdobył drugie i raz pierwsze miejsce. W Sapporo także udało mu się stanąć na podium – został tam sklasyfikowany na drugim i trzecim miejscu. 21 stycznia 2011 w Zakopanem po raz pierwszy od konkursu w Ga-Pa nie stanął na podium – zajął 5. miejsce. W Willingen znalazł się zaraz za podium, a w Klingenthal zaliczył swoje piętnaste podium w tym sezonie – zajął 2. miejsce. 5 lutego 2011 w Oberstdorfie i 12 lutego w Vikersund znalazł się w drugiej dziesiątce. Nazajutrz w tym samym miejscu zdobył piąte miejsce, podobnie w jak w Lahti. 18 marca 2011 w Planicy znów stanął na podium, zajmując drugie miejsce. Finałowy konkurs sezonu zakończył na 7. miejscu

Łącznie w tym sezonie był szesnaście razy na podium zawodów PŚ (w tym siedem zwycięstw). Dzięki tym wynikom po raz drugi w karierze wygrał klasyfikację generalną PŚ.

Na mistrzostwach świata w 2011 zdobył cztery medale. Na skoczni normalnej osiągnął 101,5 m i 107,0 m i zdobył jedyny w karierze indywidualny złoty medal MŚ. Na dużej skoczni zajął 2. miejsce, przegrywając ze swoim rodakiem Gregorem Schlierenzauerem. Drużyna Austrii z Morgensternem w składzie zdobyła też złote medale w konkursach drużynowych na obu skoczniach.

Sezon 2011/2012

Sezon letni rozpoczynał Lotos Poland Tour (kolejno konkursy w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem). W pierwszym konkursie tego cyklu zajął pierwsze miejscem, wyprzedzając Pawła Karielina i Gregora Schlierenzauera. Podczas drugiego konkursu znowu stanął na najwyższym stopniu podium, tym razem wyprzedzając swojego rodaka Gregora Schlierenzauera i Kamila Stocha. Na skoczni w Zakopanem wystąpił w konkursie drużynowym. Drużyna austriacka w składzie z Morgensternem wygrała, wyprzedzając Niemców i Rosjan. Dzień później w konkursie indywidualnym po raz trzeci triumfował w sezonie Letniego Grand Prix, tym samym wygrywając Lotos Poland Tour i wyprzedzając Gregora Schlierenzauera oraz Kamila Stocha. W kolejnych dwóch konkursach w Hinterzarten i Courchevel ponownie zajmował pierwsze miejsca. W Einsiedeln uzyskał drugi wynik zawodów, przegrywając jedynie z Kamilem Stochem. Morgenstern nie wystąpił w azjatyckich konkursach w Hakubie i Ałmaty. 1 października 2011 wziął udział w konkursie w Hinzenbach, w którym uplasował się na 6. pozycji. Nie wziął udziału w finałowym konkursie Letniego Grand Prix 2011 w Klingenthal. Morgenstern po raz trzeci w karierze wygrał cykl Grand Prix, wyrównując rekord Adama Małysza.

W sezonie 2011/2012 kilka razy zajął miejsce na podium oraz 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni. Był to pierwszy sezon w jego karierze, w którym dwukrotnie nie awansował do drugiej serii zawpodów. Miało to miejsce w Zakopanem i w Oslo. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobył 1014 punktów i zajął siódme miejsce.

Sezon 2012/2013

Sezon letni 2012 Morgenstern rozpoczął od startu w zawodach FIS Cup 2012/2013 w rumuńskiej miejscowości Râșnov. Po skokach na 62,5 i 68,5 m zajął 4. miejsce, tracąc 23,9 pkt do zwycięzcy Jure Šinkovca[6].

Podczas sezonu zimowego 2012/2013 tylko 13 razy wystąpił w konkursach Pucharu Świata. W dwóch pierwszych startach w Lillehammer zajmował miejsca na podium. Po nieudanych konkursach w Wiśle i Zakopanem zrezygnował z udziału w zawodach i skupił się na treningu przed mistrzostwami świata. Podczas mistrzostw świata w Val di Fiemme bronił złotego medalu wywalczonego dwa lata wcześniej w Oslo na skoczni normalnej. W konkursach indywidualnych zajął 5. i 16. miejsce. W konkursie drużyn mieszanych zajął drugie miejsce. Podczas zawodów drużynowych zdobył wraz z kolegami złoty medal. W czasie lądowania po drugim skoku Morgenstern nabawił się kontuzji kolana i nie pojawił się na skoczni do końca sezonu.

Sezon 2013/2014

Podczas sezonu 2013/2014 cztery razy zajmował miejsce na podium w zawodach PŚ. Po prawie dwóch latach wygrał konkurs Pucharu Świata w Titisee-Neustadt. 15 grudnia 2013, podczas drugiego z konkursów Pucharu Świata w Titisee-Neustadt uległ wypadkowi, w wyniku którego stracił przytomność. Badania wykazały złamany mały palec i mocne potłuczenia[7]. Zrezygnował z udziału w konkursach w Engelbergu, by przygotować się do 62. Turnieju Czterech Skoczni. Podczas turnieju nie wypadł z czołowej dziesiątki konkursów i zajął 2. miejsce w klasyfikacji generalnej, przegrywając tylko z Thomasem Diethartem.

10 stycznia 2014 podczas treningu przed kwalifikacjami do konkursu Pucharu Świata na skoczni Kulm, Morgenstern uległ drugiemu w tym sezonie wypadkowi. Upadł tuż po wyjściu z progu, uderzając głową i barkiem w zeskok. Doznał urazu czaszki oraz płuc i cierpiał na zaniki pamięci[8]. Szóstego dnia po upadku opuścił szpital w Salzburgu i rozpoczął rehabilitację[9].

Po upadku nie wystartował w żadnych zawodach Pucharu Świata. Wziął jedynie udział w konkursach zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi, podczas których zdobył srebrny medal w konkursie drużynowym[10]. W sezonie letnim 2014 powrócił do treningów. 18 września 2014 roku w Stams oddał ostatni skok w karierze[11], a 26 września 2014 ogłosił zakończenie sportowej kariery[5].

Miejsca w klasyfikacji poszczególnych turniejów

Turniej201420132012201120102009200820072006200520042003
Puchar Świata152571371657620
Puchar Świata w lotach7318189511717
Turniej Czterech Skoczni216216824203410
Turniej NordyckiXXXX386171899
Letnie Grand Prix2214527126341
Turniej Czterech NarodówXXXX24041XXX

Igrzyska olimpijskie

Indywidualnie

2006 Włochy Turyn/Pragelato9. miejsce (K-95), złoty medal (K-125)
2010 Kanada Vancouver/Whistler8. miejsce (K-95), 5. miejsce (K-125)
2014 Rosja Soczi/Krasnaja Polana14. miejsce (K-95), 40. miejsce (K-125)

Drużynowo

2006 Włochy Turyn/Pragelatozłoty medal[a]
2010 Kanada Vancouver/Whistlerzłoty medal[b]
2014 Rosja Soczi/Krasnaja Polanasrebrny medal[c]

Starty T. Morgensterna na igrzyskach olimpijskich – szczegółowo

MiejsceDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHSKonkursSkok 1Skok 2NotaStrataZwycięzca
9.12 lutego2006Włochy PragelatoTrampolino a MonteK-95HS-106indywid.103,5 m99,5 m259,5 pkt7,0 pktLars Bystøl
1.Gold medal.svg18 lutego2006Włochy PragelatoTrampolino a MonteK-125HS-140indywid.133,0 m140,0 m276,9 pkt
1.Gold medal.svg20 lutego2006Włochy PragelatoTrampolino a MonteK-125HS-140druż.[a]129,5 m140,5 m984,0 pkt (267,5 pkt)
8.13 lutego2010Kanada WhistlerWhistler Olympic ParkK-95HS-106indywid.102,0 m101,5 m258,5 pkt18,0 pktSimon Ammann
5.20 lutego2010Kanada WhistlerWhistler Olympic ParkK-125HS-140indywid.129,0 m129,5 m246,7 pkt36,9 pktSimon Ammann
1.Gold medal.svg22 lutego2010Kanada WhistlerWhistler Olympic ParkK-125HS-140druż.[b]135,5 m135,0 m1107,9 pkt (270,9 pkt)
14.9 lutego2014Rosja Krasnaja PolanaRusskije GorkiK-95HS-106indywid.97,5 m101,0 m251,6 pkt26,4 pktKamil Stoch
40.15 lutego2014Rosja Krasnaja PolanaRusskije GorkiK-125HS-140indywid.122,0 m106,3pkt172,4 pktKamil Stoch
2.Silver medal.svg17 lutego2014Rosja Krasnaja PolanaRusskije GorkiK-125HS-140druż.[c]129,0 m133,5 m1038,4 pkt (254,2 pkt)2,7 pktNiemcy

Mistrzostwa świata

Indywidualnie

2003 Włochy Val di Fiemme/Predazzo16. miejsce (K-95)
2005 Niemcy Oberstdorf18. miejsce (K-90), 15. miejsce (K-120)
2007 Japonia Sapporo5. miejsce (K-120), brązowy medal (K-90)
2009 Czechy Liberec8. miejsce (K-90), 10. miejsce (K-120)
2011 Norwegia Oslozłoty medal (K-95), srebrny medal (K-120)
2013 Włochy Val di Fiemme/Predazzo5. miejsce (K-95), 16. miejsce (K-120)

Drużynowo

2005 Niemcy Oberstdorfzłoty medal (K-90)[d], złoty medal (K-120)[a]
2007 Japonia Sapporozłoty medal[e]
2009 Czechy Libereczłoty medal[f]
2011 Norwegia Oslozłoty medal (K-95)[g],złoty medal (K-120)[g]
2013 Włochy Val di Fiemme/Predazzosrebrny medal (drużyna mieszana/K-95)[h], złoty medal (K-120)[i]

Starty T. Morgensterna na mistrzostwach świata – szczegółowo

MiejsceDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHSKonkursSkok 1Skok 2NotaStrataZwycięzca
16.28 lutego2003Włochy PredazzoTrampolino Dal BenK-95indywid.95,5 m96,5 m235,0 pkt44,0 pktAdam Małysz
18.19 lutego2005Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-90HS-100indywid.95,0 m89,5 m239,0 pkt17,0 pktRok Benkovič
1.Gold medal with cup.svg20 lutego2005Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-90HS-100druż.[d]100,0 m82,5 m970,5 pkt (230,0 pkt)
15.25 lutego2005Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-120HS-137indywid.132,5 m128,0 m267,9 pkt45,3 pktJanne Ahonen
1.Gold medal with cup.svg26 lutego2005Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-120HS-137druż.[a]135,0 m137,5 m1137,3 pkt (286,5 pkt)
5.24 lutego2007Japonia SapporoŌkurayamaK-120HS-134indywid.122,0 m131,5 m255,3 pkt10,8 pktSimon Ammann
1.Gold medal with cup.svg25 lutego2007Japonia SapporoŌkurayamaK-120HS-134druż.[e]126,0 m125,0 m1000,2 pkt (248,3 pkt)
3.Bronze medal with cup.svg3 marca2007Japonia SapporoMiyanomoriK-90HS-98indywid.95,0 m95,0 m254,5 pkt22,5 pktAdam Małysz
8.21 lutego2009Czechy LiberecJeštědK-90HS-100indywid.101,5 m101,5 m[j]260,5 pkt21,5 pktWolfgang Loitzl
10.27 lutego2009Czechy LiberecJeštědK-120HS-134indywid.129,0 m[k]130,4 pkt10,9 pktAndreas Küttel
1.Gold medal with cup.svg28 lutego2009Czechy LiberecJeštědK-120HS-134druż.[f]123,0 m123,0 m1034,3 pkt (241,3 pkt)
1.Gold medal with cup.svg26 lutego2011Norwegia OsloMidtstubakkenK-95HS-106indywid.101,5 m107,0 m269,2 pkt
1.FIS gold medal.png27 lutego2011Norwegia OsloMidtstubakkenK-95HS-106druż.[g]105,0 m108,0 m1025,5 pkt (262,1 pkt)
2.FIS silver medal.png3 marca2011Norwegia OsloHolmenkollbakkenK-120HS-134indywid.133,0 m131,0 m277,2 pkt0,3 pktGregor Schlierenzauer
1.FIS gold medal.png5 marca2011Norwegia OsloHolmenkollbakkenK-120HS-134druż.[g]140,5 m500,0 pkt (141,0 pkt)
5.23 lutego2013Włochy PredazzoTrampolino Dal BenK-95HS-106indywid.100 m100,5 m242 pkt10,6 pktAnders Bardal
2.FIS silver medal.png24 lutego2013Włochy PredazzoTrampolino Dal BenK-95HS-106druż. mix[h]99,5 m100,0 m986,7 pkt (256,1 pkt)24,3 pktJaponia
16.28 lutego2013Włochy PredazzoTrampolino Dal BenK-120HS-134indywid.126,0 m125,5 m271,8 pkt24,0 pktKamil Stoch
1.FIS gold medal.png2 marca2013Włochy PredazzoTrampolino Dal BenK-120HS-134druż.[i]121,0 m129,5 m1135,9 pkt (281,5 pkt)

Mistrzostwa świata w lotach

Indywidualnie

2004 Słowenia Planica13. miejsce
2006 Austria Tauplitzbrązowy medal
2008 Niemcy Oberstdorf7. miejsce
2010 Słowenia Planica7. miejsce
2012 Norwegia Vikersund8. miejsce

Drużynowo

2004 Słowenia Planicabrązowy medal[l]
2006 Austria Tauplitz4. miejsce[a]
2008 Niemcy Oberstdorfzłoty medal[m]
2010 Słowenia Planicazłoty medal[f]
2012 Norwegia Vikersundzłoty medal[n]

Starty T. Morgensterna na mistrzostwach świata w lotach – szczegółowo

MiejsceDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHSKonkursSkok 1Skok 2Skok 3Skok 4NotaStrataZwycięzca
13.20-21 lutego2004Słowenia PlanicaVelikankaK-185indywid.170,0 m205,5 m209,5 m204,0 m757,8 pkt74,3 pktRoar Ljøkelsøy
Bronze medal with cup.svg22 lutego2004Słowenia PlanicaVelikankaK-185druż.[l]214,0 m206,0 m1620,8 pkt (413,5 pkt)91,0 pktNorwegia
Bronze medal with cup.svg13-14 stycznia2006Austria TauplitzKulmK-185HS-203indywid.195,5 m195,5 m182,0 m210,5 m752,2 pkt35,8 pktRoar Ljøkelsøy
4.15 stycznia2006Austria TauplitzKulmK-185HS-203druż.[a]201,0 m203,0 m1290,6 pkt (396,3 pkt)207,3 pktNorwegia
7.22-23 lutego2008Niemcy OberstdorfIm. Heiniego KlopferaK-185HS-213indywid.205,0 m213,5 m194,5 m193,5 m784,3 pkt51,1 pktGregor Schlierenzauer
Gold medal with cup.svg24 lutego2008Niemcy OberstdorfIm. Heiniego KlopferaK-185HS-213druż.[m]192,0 m190,5 m1553,3 pkt (366,5 pkt)
7.19-20 marca2010Słowenia PlanicaLetalnicaK-185HS-215indywid.196,5 m211,5 m225,5 m215,5 m855,4 pkt80,4 pktSimon Ammann
Gold medal with cup.svg21 marca2010Słowenia PlanicaLetalnicaK-185HS-215druż.[f]215,5 m198,0 m1641,1 pkt (407,8 pkt)
8.24-25 lutego2012Norwegia VikersundVikersundbakkenK-195HS-225indywid.199,5 m212,5 m[k][k]360,2 pkt48,5 pktRobert Kranjec
Gold medal with cup.svg26 lutego2012Norwegia VikersundVikersundbakkenK-195HS-225druż.[n]224,5 m225,5 m1648,4 pkt (431,2 pkt)

Mistrzostwa świata juniorów

Indywidualnie

2003 Szwecja Sollefteåzłoty medal
2004 Norwegia Strynsrebrny medal

Drużynowo

2003 Szwecja Sollefteåzłoty medal[o]
2004 Norwegia Strynzłoty medal[p]

Starty T. Morgensterna na mistrzostwach świata juniorów – szczegółowo

MiejsceDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KKonkursSkok 1Skok 2NotaStrataZwycięzca
1.Gold medal with cup.svg6 lutego2003Szwecja SollefteåHallstabackenK-107druż.[o]115,5 m119,5 m945,2 pkt (266,2 pkt)
1.Gold medal with cup.svg8 lutego2003Szwecja SollefteåHallstabackenK-107indywid.118,5 m115,0 m261,0 pkt
1.Gold medal with cup.svg5 lutego2004Norwegia StrynBjørkelibakkenK-90druż.[p]97,0 m95,5 m955,0 pkt (265,5 pkt)
2.Silver medal with cup.svg7 lutego2004Norwegia StrynBjørkelibakkenK-90indywid.97,0 m96,5 m261,0 pkt12,5 pktMateusz Rutkowski

Puchar Świata

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce
2002/200320.
2003/20046.
2004/20057.
2005/20065.
2006/20076.
2007/20081.
2008/20097.
2009/20103.
2010/20111.
2011/20127.
2012/201325.
2013/201415.

Zwycięstwa w konkursach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie

NrDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHSSkok 1Skok 2NotaPrzypisy
1.11 stycznia2003Czechy LiberecJeštědK-120131,0 m129,0 m271,0 pkt
2.10 marca2006Norwegia LillehammerLysgårdsbakkenK-123HS-138138,0 m132,5 m289,0 pkt* T. Nordycki 2006
3.1 grudnia2007Finlandia RukaRukatunturiK-120HS-142146,5 m137,0 m308,8 pkt
4.8 grudnia2007Norwegia TrondheimGranåsenK-120HS-131133,0 m131,0 m275,5 pkt
5.9 grudnia2007Norwegia TrondheimGranåsenK-120HS-131134,0 m128,0 m269,6 pkt
6.13 grudnia2007Austria VillachAlpenarenaK-90HS-9894,5 m96,0 m254,5 pkt
7.14 grudnia2007Austria VillachAlpenarenaK-90HS-9895,0 m95,0 m249,5 pkt
8.22 grudnia2007Szwajcaria EngelbergGross-Titlis-SchanzeK-125HS-137132,5 m133,0 m260,4 pkt
9.30 grudnia2007Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-120HS-137136,5 m141,5 m295,9 pkt* TCS 2007/2008
10.2 lutego2008Japonia SapporoŌkurayamaK-120HS-134125,5 m131,5 m261,1 pkt
11.3 lutego2008Japonia SapporoŌkurayamaK-120HS-134135,0 m139,0 m288,7 pkt
12.8 lutego2008Czechy LiberecJeštědK-120HS-134132,0 m128,5 m272,4 pkt
13.6 stycznia2010Austria Bischofshofenim. Paula AusserleitneraK-125HS-140133,0 m136,0 m264,7 pkt* TCS 2009/2010
14.16 stycznia2010Japonia SapporoŌkurayamaK-120HS-134131,5 m131,0 m271,5 pkt
15.4 grudnia2010Norwegia LillehammerLysgårdsbakkenK-123HS-138138,5 m137,5 m281,4 pkt
16.5 grudnia2010Norwegia LillehammerLysgårdsbakkenK-123HS-138135,0 m137,0 m283,0 pkt
17.17 grudnia2010Szwajcaria EngelbergGross-Titlis-SchanzeK-125HS-137137,0 m[q]134,4 pkt
18.18 grudnia2010Szwajcaria EngelbergGross-Titlis-SchanzeK-125HS-137135,0 m135,5 m291,0 pkt
19.29 grudnia2010Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-120HS-137131,5 m138,0 m289,6 pkt* TCS 2010/2011
20.3 stycznia2011Austria InnsbruckBergiselK-120HS-130129,5 m126,5 m266,5 pkt* TCS 2010/2011
21.9 stycznia2011Czechy HarrachovČertakK-185HS-205211,5 m193 m414,5 pkt* Loty 2010/2011
22.6 stycznia2012Austria Bischofshofenim. Paula AusserleitneraK-125HS-140135,0 m[q]138,7 pkt* TCS 2011/2012
23.14 grudnia2013Niemcy Titisee-NeustadtHochfirstschanzeK-125HS-142143,5 m139,0 m284,1 pkt

Miejsca na podium

Sezon PŚ1. miejsce2. miejsce3. miejscerazem
2002/20031--1
2003/2004-2-2
2004/2005-448
2005/20061315
2006/2007-325
2007/2008103316
2008/2009-2-2
2009/20102158
2010/201178116
2011/20121247
2012/2013-112
2013/20141124
suma23302376

Miejsca na podium w konkursach indywidualnych Pucharu świata chronologicznie

NrDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHSSkok 1Skok 2NotaLok.StrataZwycięzca
1.11 stycznia2003Czechy LiberecJeštědK-120131,0 m129,0 m271,0 pkt1.
2.29 grudnia2003Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-120132,5 m129,0 m272,7 pkt2.22,5 pktSigurd Pettersen
3.10 stycznia2004Czechy LiberecJeštědK-120126,0 m127,3 pkt2.1,3 pktJanne Ahonen
4.28 listopada2004Finlandia RukaRukatunturiK-120HS-142135,5 m133,5 m288,2 pkt2.20,1 pktJanne Ahonen
5.18 grudnia2004Szwajcaria EngelbergGross-Titlis-SchanzeK-125HS-137136,5 m137,5 m278,2 pkt2.1,1 pktJanne Ahonen
6.1 stycznia2005Niemcy Garmisch-PartenkirchenGroße OlympiaschanzeK-115HS-125119,5 m122,5 m254,1 pkt2.12,9 pktJanne Ahonen
7.22 stycznia2005Niemcy Titisee-NeustadtHochfirstschanzeK-125HS-142139,0 m134,0 m278,4 pkt3.5,1 pktJanne Ahonen
8.5 lutego2005Japonia SapporoŌkurayamaK-120HS-134135,5 m143,9 pkt2.0,1 pktKazuyoshi Funaki
9.6 lutego2005Japonia SapporoŌkurayamaK-120HS-134123,5 m126,0 m243,1 pkt3.49,0 pktRoar Ljøkelsøy
10.11 lutego2005Włochy PragelatoTrampolino a MonteK-125HS-140125,0 m126,5 m233,7 pkt3.29,4 pktMatti Hautamäki
11.6 marca2005Finlandia LahtiSalpausselkäK-116HS-130126,0 m125,5 m266,1 pkt3.3,9 pktMatti Hautamäki
12.29 stycznia2006Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120HS-134133,0 m127,5 m268,9 pkt3.8,6 pktMatti Hautamäki
13.4 lutego2006Niemcy WillingenMühlenkopfschanzeK-130HS-145135,5 m145,0 m270,4 pkt2.3,9 pktAndreas Kofler
14.7 marca2006Finlandia KuopioPuijoK-120HS-127131,0 m129,5 m271,9 pkt2.1,4 pktAndreas Küttel
15.10 marca2006Norwegia LillehammerLysgårdsbakkenK-123HS-138138,0 m132,0 m289,0 pkt1.
16.12 marca2006Norwegia OsloHolmenkollbakkenK-115HS-128129,0 m124,0 m276,9 pkt2.2,1 pktAdam Małysz
17.2 grudnia2006Norwegia LillehammerLysgårdsbakkenK-123HS-138126,5 m134,5 m258,0 pkt3.7,9 pktSimon Ammann
18.4 stycznia2007Austria InnsbruckBergiselK-120HS-130128,5 m129,5 m269,3 pkt2.1,1 pktAnders Jacobsen
19.13 stycznia2007Norwegia VikersundVikersundbakkenK-185HS-207206,0 m189,5 m384,1 pkt2.4,2 pktAnders Jacobsen
20.27 stycznia2007Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-120HS-137134,0 m131,5 m279,9 pkt2.3,2 pktAdam Małysz
21.13 marca2007Finlandia KuopioPuijoK-120HS-127116,5 m117,5 m217,7 pkt3.11,3 pktAdam Małysz
22.1 grudnia2007Finlandia RukaRukatunturiK-120HS-142146,5 m137,0 m308,8 pkt1.
23.8 grudnia2007Norwegia TrondheimGranåsenK-120HS-131133,0 m131,0 m275,7 pkt1.
24.9 grudnia2007Norwegia TrondheimGranåsenK-120HS-131134,0 m128,0 m269,6 pkt1.
25.13 grudnia2007Austria VillachAlpenarenaK-90HS-9894,5 m96,0 m254,5 pkt1.
26.14 grudnia2007Austria VillachAlpenarenaK-90HS-9895,0 m95,0 m249,5 pkt1.
27.22 grudnia2007Szwajcaria EngelbergGross-Titlis-SchanzeK-125HS-137132,5 m133,0 m260,4 pkt1.
28.23 grudnia2007Szwajcaria EngelbergGross-Titlis-SchanzeK-125HS-137124,5 m135,0 m246,6 pkt3.6,1 pktAndreas Küttel
29.30 grudnia2007Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-120HS-137136,5 m141,5 m295,9 pkt1.
30.5 stycznia2008Austria Bischofshofenim. Paula AusserleitneraK-125HS-140138,0 m132,5 m271,4 pkt2.11,1 pktJanne Ahonen
31.6 stycznia2008Austria Bischofshofenim. Paula AusserleitneraK-125HS-140121,0 m135,5 m242,7 pkt3.8,9 pktJanne Ahonen
32.13 stycznia2008Włochy PredazzoTrampolino Dal BenK-120HS-134128,5 m120,5 m247,7 pkt2.5,7 pktTom Hilde
33.25 stycznia2008Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120HS-134126,0 m132,0 m264,9 pkt3.11,6 pktGregor Schlierenzauer
34.27 stycznia2008Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120HS-134135,0 m145,0 pkt2.4,1 pktAnders Bardal
35.2 lutego2008Japonia SapporoŌkurayamaK-120HS-134125,5 m131,5 m261,6 pkt1.
36.3 lutego2008Japonia SapporoŌkurayamaK-120HS-134135,0 m139,0 m288,7 pkt1.
37.8 lutego2008Czechy LiberecJeštědK-120HS-134132,0 m128,5 m272,4 pkt1.
38.25 stycznia2009Kanada WhistlerWhistler Olympic Park Ski JumpK-125HS-140140,5 m141,0 m291,7 pkt2.1,5 pktGregor Schlierenzauer
39.31 stycznia2009Japonia SapporoŌkurayamaK-120HS-134112,0 m123,5 m216,9 pkt2.36,4 pktGregor Schlierenzauer
40.5 grudnia2009Norwegia LillehammerLysgårdsbakkenK-123HS-138130,0 m134,0 m265,4 pkt2.3,5 pktGregor Schlierenzauer
41.18 grudnia2009Szwajcaria EngelbergGross-Titlis-SchanzeK-125HS-137132,5 m125,0 m243,5 pkt3.26,9 pktSimon Ammann
42.29 grudnia2009Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-120HS-137124,5 m126,5 m250,3 pkt3.14,9 pktAndreas Kofler
43.6 stycznia2010Austria Bischofshofenim. Paula AusserleitneraK-125HS-140133,0 m136,0 m264,7 pkt1.
44.16 stycznia2010Japonia SapporoŌkurayamaK-120HS-134131,5 m131,0 m271,5 pkt1.
45.22 stycznia2010Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120HS-134130,5 m128,5 m266,2 pkt3.23,6 pktGregor Schlierenzauer
46.23 stycznia2010Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120HS-134133,5 m130,5 m276,2 pkt3.19,4 pktGregor Schlierenzauer
47.7 marca2010Finlandia LahtiSalpausselkäK-116HS-130123,5 m130,0 m272,4 pkt3.12,0 pktSimon Ammann
48.28 listopada2010Finlandia RukaRukatunturiK-120HS-134142,0 m145,5 m328,3 pkt2.2,9 pktAndreas Kofler
49.4 grudnia2010Norwegia LillehammerLysgårdsbakkenK-123HS-138138,5 m137,5 m281,4 pkt1.
50.5 grudnia2010Norwegia LillehammerLysgårdsbakkenK-123HS-138135,0 m137,0 m283,0 pkt1.
51.17 grudnia2010Szwajcaria EngelbergGross-Titlis-SchanzeK-125HS-137137,0 m134,4 pkt1.
52.18 grudnia2010Szwajcaria EngelbergGross-Titlis-SchanzeK-125HS-137135,0 m135,5 m291,0 pkt1.
53.19 grudnia2010Szwajcaria EngelbergGross-Titlis-SchanzeK-125HS-137124,5 m134,0 m258,8 pkt2.6,3 pktAndreas Kofler
54.29 grudnia2010Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-120HS-137131,5 m138,0 m289,6 pkt1.
55.3 stycznia2011Austria InnsbruckBergiselK-120HS-130129,5 m126,5 m266,5 pkt1.
56.6 stycznia2011Austria Bischofshofenim. Paula AusserleitneraK-125HS-140136,0 m135,0 m277,1 pkt2.1,6 pktTom Hilde
57.8 stycznia2011Czechy HarrachovČertakK-185HS-205196,5 m190,5 m421,9 pkt2.3,3 pktMartin Koch
58.9 stycznia2011Czechy HarrachovČertakK-185HS-205211,5 m193,0 m414,5 pkt1.
59.15 stycznia2011Japonia SapporoŌkurayamaK-120HS-134124,5 m124,5 m248,2 pkt2.1,4 pktSeverin Freund
60.16 stycznia2011Japonia SapporoŌkurayamaK-120HS-134110,0 m136,5 m222,4 pkt2.10,5 pktAndreas Kofler
61.22 stycznia2011Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120HS-134131,5 m125,5 m268,9 pkt2.7,4 pktSimon Ammann
62.2 lutego2011Niemcy KlingenthalVogtland ArenaK-125HS-140134,0 m134,0 m264,0 pkt2.0,6 pktKamil Stoch
63.18 marca2011Słowenia PlanicaLetalnicaK-185HS-215217,5 m224,0 m448,1 pkt2.2,8 pktGregor Schlierenzauer
64.27 listopada2011Finlandia RukaRukatunturiK-120HS-142130,0 m137,0 m256,3 pkt3.7,9 pktAndreas Kofler
65.11 grudnia2011Czechy HarrachovČerťákK-125HS-142129,5 m136,0 m283,9 pkt2.8,5 pktRichard Freitag
66.17 grudnia2011Szwajcaria EngelbergGross-Titlis-SchanzeK-125HS-137128,5 m129,5 m257,4 pkt3.8,8 pktAnders Bardal
67.30 grudnia2011Niemcy OberstdorfSchattenbergschanzeK-120HS-137128,0 m128,5 m264,3 pkt3.19,0 pktGregor Schlierenzauer
68.6 stycznia2012Austria Bischofshofenim. Paula AusserleitneraK-125HS-140135,0 m138,7 pkt1.
69.15 stycznia2012Austria Tauplitz/Bad MitterndorfKulmK-185HS-200200,5 m206,8 pkt2.5,7 pktRobert Kranjec
70.4 lutego2012Włochy PredazzoTrampolino Dal BenK-120HS-134123,5 m130,0 m227,5 pkt3.22,3 pktGregor Schlierenzauer
71.24 listopada2012Norwegia LillehammerLysgårdsbakkenK-90HS-10099,0 m102,0 m267,2 pkt2.1,3 pktSeverin Freund
72.25 listopada2012Norwegia LillehammerLysgårdsbakkenK-123HS-138135,0 m134,0 m269,4 pkt3.6,1 pktGregor Schlierenzauer
73.29 listopada2013Finlandia RukaRukatunturiK-120HS-142127,5 m133,5 m272,3 pkt3.0,9 pktGregor Schlierenzauer
74.14 grudnia2013Niemcy Titisee-NeustadtHochfirstschanzeK-125HS-142143,5 m139,0 m284,1 pkt1.
75.1 stycznia2014Niemcy Garmisch-PartenkirchenGroße OlympiaschanzeK-125HS-140139,0 m139,0 m285,1 pkt2.11,0 pktThomas Diethart
76.6 stycznia2014Austria Bischofshofenim. Paula AusserleitneraK-125HS-140137,0 m142,0 m293,6 pkt3.2,9 pktThomas Diethart

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Świata

Sezon 2002/2003
RukaRukaTrondheimTrondheimNeustadtNeustadtEngelbergEngelbergOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenLiberecZakopaneZakopaneHakubaSapporoSapporoTauplitzTauplitzWillingenWillingenOsloLahtiLahtiPlanicaPlanicapunkty
--------9251261712-------1391398385
Sezon 2003/2004
RukaRukaTrondheimNeustadtEngelbergOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenLiberecLiberecZakopaneZakopaneHakubaSapporoSapporoOberstdorfWillingenPark CityLahtiKuopioLillehammerOslopunkty
9----287424495176-1261291210696
Sezon 2004/2005
RukaRukaTrondheimTrondheimHarrachovHarrachovEngelbergEngelbergOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenWillingenTauplitzTauplitzNeustadtNeustadtZakopaneZakopaneSapporoSapporoPragelatoLahtiKuopioLillehammerOsloPlanicaPlanicapunkty
5251813722211245194536121223331318612261138
Sezon 2005/2006
RukaRukaLillehammerLillehammerHarrachovHarrachovEngelbergOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenSapporoSapporoZakopaneZakopaneWillingenLahtiKuopioLillehammerOsloPlanicaPlanicapunkty
66989127362548--7325212913846
Sezon 2006/2007
RukaLillehammerLillehammerEngelbergEngelbergOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenVikersundZakopaneOberstdorfOberstdorfTitisee-NeustadtTitisee-NeustadtKlingenthalWillingenLahtiKuopioOsloOsloPlanicaPlanicaPlanicapunkty
223121071011252102713---37317915125756
Sezon 2007/2008
RukaTrondheimTrondheimVillachVillachEngelbergEngelbergOberstdorfGarmisch-PartenkirchenBischofshofenBischofshofenPredazzoPredazzoHarrachovZakopaneZakopaneSapporoSapporoLiberecLiberecWillingenKuopioKuopioLillehammerOsloPlanicaPlanicapunkty
1111113162342532111851288419171794
Sezon 2008/2009
RukaTrondheimTrondheimPragelatoPragelatoEngelbergEngelbergOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenTauplitzTauplitzZakopaneZakopaneWhistlerWhistlerSapporoWillingenKlingenthalOberstdorfLahtiKuopioLillehammerVikersundPlanicaPlanicapunkty
46412196711651659--52211--896232721795
Sezon 2009/2010
RukaLillehammerLillehammerEngelbergEngelbergEngelbergOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenTauplitzTauplitzSapporoSapporoZakopaneZakopaneOberstdorfKlingenthalWillingenLahtiKuopioLillehammerOslopunkty
2022138639141121513033--43555944
Sezon 2010/2011
RukaKuopioLillehammerLillehammerEngelbergEngelbergEngelbergOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenHarrachovHarrachovSapporoSapporoZakopaneZakopaneZakopaneWillingenKlingenthalOberstdorfVikersundVikersundLahtiPlanicaPlanicapunkty
251111211412212352742161255271757
Sezon 2011/2012
RukaLillehammerLillehammerHarrachovHarrachovEngelbergEngelbergOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenTauplitzTauplitzZakopaneZakopaneSapporoSapporoPredazzoPredazzoWillingenOberstdorfLahtiTrondheimOsloPlanicaPlanicapunkty
312692353661244711169361315773921121014
Sezon 2012/2013
LillehammerLillehammerRukaKrasnaja PolanaKrasnaja PolanaEngelbergEngelbergOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenWisłaZakopaneSapporoSapporoVikersundVikersundHarrachovHarrachovKlingenthalOberstdorfLahtiKuopioTrondheimOsloPlanicaPlanicapunkty
2333415153040111862327--------------312
Sezon 2013/2014
KlingenthalRukaLillehammerLillehammerTitisee-NeustadtTitisee-NeustadtEngelbergEngelbergOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenTauplitzTauplitzWisłaZakopaneSapporoSapporoWillingenWillingenFalunLahtiLahtiKuopioTrondheimOsloPlanicaPlanicapunkty
153345131--5283----------------438
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 q  – zawodnik nie zakwalifikował się  -  – zawodnik nie wystartował

Turniej Czterech Skoczni

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce
2002/200310.
2003/20044.
2004/20053.
2005/200620.
2006/20074.
2007/20082.
2008/20098.
2009/20106.
2010/20111.
2011/20122.
2012/201316.
2013/20142.

Turniej Nordycki

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce
20039.
20049.
20058.
20061.
200717.
20086.
20098.
20103.

Puchar Świata w lotach

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce
2002/200317.
2004/20057.
2005/200611.
2006/20075.
2007/20089.
2008/200918.
2009/201018.
2010/20113.
2011/20127.

Letnie Grand Prix

Miejsca w klasyfikacji generalnej LGP

SezonMiejsce
20031.
20044.
20053.
200626.
20071.
20087.
200952.
20104.
20111.
201222.

Zwycięstwa w konkursach LGP

NrDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHSSkok 1Skok 2Nota
1.10 sierpnia2003Niemcy HinterzartenAdlerschanzeK-95109,0 m107,5 m289,0 pkt
2.14 sierpnia2005Francja CourchevelTremplin Le PrazK-120HS-132127,0 m127,0 m262,7 pkt
3.12 sierpnia2007Niemcy HinterzartenAdlerschanzeK-95HS-108104,0 m104,5 m272,0 pkt
4.18 sierpnia2007Szwajcaria EinsiedelnAndreas Küttel-SchanzeK-105HS-117104,0 m114,5 m248,3 pkt
5.24 sierpnia2007Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120HS-134121,5 m126,0 m244,0 pkt
6.17 lipca2011Polska WisłaSkocznia im. Adama MałyszaK-120HS-134119,5 m129,0 m236,7 pkt
7.20 lipca2011Polska SzczyrkSkaliteK-95HS-106101,5 m103,0 m268,0 pkt
8.23 lipca2011Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120HS-134125,5 m128,0 m262,1 pkt
9.7 sierpnia2011Niemcy HinterzartenAdlerschanzeK-95HS-108108,5 m104,5 m268,9 pkt
10.12 sierpnia2011Francja CourchevelTremplin Le PrazK-120HS-132126,5 m132,0 m283,8 pkt

Miejsca na podium w konkursach LGP

NrDzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KHSSkok 1Skok 2NotaMiejsceStrataZwycięzca
1.10 sierpnia2003Niemcy HinterzartenAdlerschanzeK-95109,0 m107,5 m289,0 pkt1.
2.14 sierpnia2003Francja CourchevelTremplin Le PrazK-120124,5 m116,0 m233,9 pkt2.20,6 pktSigurd Pettersen
3.31 lipca2004Niemcy HinterzartenAdlerschanzeK-95HS-108110,0 m101,0 m276,0 pkt2.1,5 pktAdam Małysz
4.7 sierpnia2005Niemcy HinterzartenAdlerschanzeK-95HS-108100,0 m103,5 m260,5 pkt3.3,5 pktWolfgang Loitzl
5.14 sierpnia2005Francja CourchevelTremplin Le PrazK-120HS-132127,0 m127,0 m262,7 pkt1.
6.27 sierpnia2005Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120HS-134127,5 m134,0 m273,7 pkt2.10,2 pktJakub Janda
7.10 września2005Japonia HakubaOlimpijskaK-120HS-131118,5 m121,5 m232,5 pkt3.22,3 pktJakub Janda
8.11 września2005Japonia HakubaOlimpijskaK-120HS-131124,0 m127,5 m255,7 pkt2.14,6 pktJakub Janda
9.12 sierpnia2007Niemcy HinterzartenAdlerschanzeK-95HS-108104,0 m104,5 m272,0 pkt1.
10.16 sierpnia2007Włochy PragelatoTrampolino a MonteK-125HS-140131,5 m143,0 m271,6 pkt2.5,6 pktGregor Schlierenzauer
11.18 sierpnia2007Szwajcaria EinsiedelnAndreas Küttel-SchanzeK-105HS-117104,0 m114,5 m248,3 pkt1.
12.24 sierpnia2007Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120HS-134121,5 m126,0 m244,0 pkt1.
13.25 sierpnia2007Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120HS-134137,0 m133,5 m290,9 pkt2.5,5 pktAdam Małysz
14.3 października2007Niemcy OberhofHans-Renner-SchanzeK-120HS-140132,5 m139,5 m287,1 pkt3.8,4 pktKamil Stoch
15.26 lipca2008Niemcy HinterzartenAdlerschanzeK-95HS-10899,5 m104,0 m259,0 pkt3.18,0 pktGeorg Späth
16.1 sierpnia2008Szwajcaria EinsiedelnAndreas Küttel-SchanzeK-105HS-117115,5 m135,4 pkt3.4,0 pktAndreas Kofler
17.8 sierpnia2010Niemcy HinterzartenAdlerschanzeK-95HS-108107,0 m106,0 m261,8 pkt2.3,8 pktAdam Małysz
18.13 sierpnia2010Francja CourchevelTremplin Le PrazK-120HS-132130,0 m131,5 m249,1 pkt2.[r]7,2 pktDaiki Itō
19.3 października2010Niemcy KlingenthalVogtland ArenaK-125HS-140139,5 m133,5 m259,4 pkt2.1,3 pktKamil Stoch
20.17 lipca2011Polska WisłaSkocznia im. Adama MałyszaK-120HS-134119,5 m129,0 m236,7 pkt1.
21.20 lipca2011Polska SzczyrkSkaliteK-95HS-106101,5 m103,0 m268,0 pkt1.
22.23 lipca2011Polska ZakopaneWielka KrokiewK-120HS-134125,5 m128,0 m262,1 pkt1.
23.7 sierpnia2011Niemcy HinterzartenAdlerschanzeK-95HS-108108,5 m104,5 m268,9 pkt1.
24.12 sierpnia2011Francja CourchevelTremplin Le PrazK-120HS-132126,5 m132,0 m283,8 pkt1.
25.14 sierpnia2011Szwajcaria EinsiedelnAndreas Küttel-SchanzeK-105HS-117112,5 m133,5 pkt2.3,5 pktKamil Stoch
26.3 października2012Niemcy KlingenthalVogtland ArenaK-125HS-140130,0 m137,0 m256,9 pkt3.15,6 pktSeverin Freund

Miejsca w poszczególnych konkursach LGP

2003
HinterzartenCourchevelPredazzoInnsbruckpunkty
12820223
2004
HinterzartenCourchevelZakopanePredazzoInnsbruckHakubaHakubapunkty
2419161055273
2005
HinterzartenEinsiedelnCourchevelZakopanePredazzoBischofshofenHakubaHakubapunkty
351282223466
2006
HinterzartenPredazzoEinsiedelnCourchevelZakopaneKranjHakubaHakubaKlingenthalOberhofpunkty
----1511--15696
2007
HinterzartenCourchevelPragelatoEinsiedelnZakopaneZakopaneHakubaHakubaOberhofKlingenthalpunkty
162112--322569
2008
HinterzartenEinsiedelnCourchevelPragelatoZakopaneZakopaneHakubaHakubaKlingenthalLiberecpunkty
33591511----234
2009
HinterzartenPragelatoCourchevelEinsiedelnZakopaneZakopaneHakubaHakubaKlingenthalpunkty
2614-------23
2010
HinterzartenCourchevelEinsiedelnWisłaWisłaHakubaHakubaLiberecKlingenthalpunkty
221465--62383
2011
WisłaSzczyrkZakopaneHinterzartenCourchevelEinsiedelnHakubaHakubaAłmatyHinzenbachKlingenthalpunkty
111112---6-620
2012
WisłaCourchevelHinterzartenHakubaHakubaAłmatyAłmatyHinzenbachKlingenthalpunkty
-------7396
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 q  – zawodnik nie zakwalifikował się
 -  – zawodnik nie wystartował

Turniej Czterech Narodów

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce
20071.
20084.
200940.
20102.

Lotos Poland Tour

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce
20111.

Puchar Kontynentalny

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce
2002/200318.

Miejsca na podium w konkursach indywidualnych Pucharu Kontynentalnego

Lp.DzieńRokMiejscowośćSkoczniaPunkt KSkok 1Skok 2NotaLok.StrataZwycięzca
1.14 grudnia2002Finlandia LahtiSalpausselkäK-116129,5 m123,5 m267,3 pkt2.9,8 pktMathias Hafele
2.15 grudnia2002Finlandia LahtiSalpausselkäK-116124,0 m132,0 m278,2 pkt1.
3.21 grudnia2002Czechy LiberecJeštědK-120129,0 m139,0 m278,9 pkt1.
4.22 grudnia2002Czechy LiberecJeštědK-120124,5 m129,5 m260,7 pkt1.

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Kontynentalnego

Sezon 2000/2001
VelenjeVelenjeVillachOberstdorfRælingenRælingenWinterbergSt MoritzInnsbruckBischofshofenSapporoSapporoSapporoBrotterodeBrotterodeLauschaLauschaRamsauSchönwaldNeustadtWestbyWestbyIron MountainIron MountainPlanicaIshpemingChamonixChamonixZakopaneZakopaneVikersundVikersundHarrachovHarrachovVålerZaōZaōÖrnskoeldsvikÖrnskoeldsvikHedepunkty
--q-------------------------------------0
Sezon 2002/2003
LahtiLahtiLiberecLiberecSankt MoritzEngelbergSeefeldBischofshofenSapporoSapporoSapporoPlanicaPlanicaTitisee-NeustadtTitisee-NeustadtBraunlageBraunlageWillingenZakopaneZakopaneEisenerzEisenerzWestbyBrotterodeBrotterodeLauschaIshpemingIshpemingIshpemingRuhpoldingRuhpoldingZaōZaōStrynStrynpunkty
2111-------------------------------380
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30 

 -  - zawodnik nie wystartował  dq  – dyskwalifikacja

FIS Cup

Miejsca w klasyfikacji generalnej

SezonMiejsce
2012/2013102.

Miejsca w poszczególnych konkursach FIS Cup

Sezon 2012/2013
RâșnovVillachVillachKuopioKuopioWisłaWisłaEinsiedelnEinsiedelnWinterbergWinterbergRâșnovRâșnovZakopaneZakopaneBrattleboroBrattleboroKranjKranjOberstdorfOberstdorfpunkty
4--------------------50
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30 

 dq  – dyskwalifikacja  -  − zawodnik nie wystartował

Odznaczenia

Życie prywatne

Thomas pochodzi ze sportowej rodziny. Jego dziadek był skoczkiem narciarskim, a stryj Alois zdobył siódme miejsce na igrzyskach olimpijskich w 1976 roku w slalomie. Ojciec także uprawiał narciarstwo. Thomas ma dwie starsze siostry, Christinę i Verenę. 26 grudnia 2012 urodziła się jego córka Lilly[15].

Morgenstern posiada także licencję pilota[16]. Jego ulubionymi wykonawcami są szwedzki muzyk Basshunter oraz Summoning – austriacki zespół black metalowy.

Zobacz też

Uwagi

  1. a b c d e f Skład zespołu: Andreas Widhölzl, Andreas Kofler, Martin Koch, Thomas Morgenstern
  2. a b Skład zespołu: Wolfgang Loitzl, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer
  3. a b Skład zespołu: Michael Hayböck, Thomas Morgenstern, Thomas Diethart, Gregor Schlierenzauer
  4. a b Skład zespołu: Wolfgang Loitzl, Andreas Widhölzl, Thomas Morgenstern, Martin Höllwarth
  5. a b Skład zespołu: Wolfgang Loitzl, Gregor Schlierenzauer, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern
  6. a b c d Skład zespołu: Wolfgang Loitzl, Martin Koch, Thomas Morgenstern i Gregor Schlierenzauer
  7. a b c d Skład zespołu: Gregor Schlierenzauer, Martin Koch, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern
  8. a b Skład zespołu: Chiara Hölzl, Thomas Morgenstern, Jacqueline Seifriedsberger, Gregor Schlierenzauer
  9. a b Skład zespołu: Wolfgang Loitzl, Manuel Fettner, Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer
  10. Upadek tuż po lądowaniu
  11. a b c Seria została odwołana.
  12. a b Skład zespołu: Andreas Widhölzl, Andreas Goldberger, Wolfgang Loitzl, Thomas Morgenstern
  13. a b Skład zespołu: Martin Koch, Thomas Morgenstern, Andreas Kofler, Gregor Schlierenzauer
  14. a b Skład zespołu: Thomas Morgenstern, Andreas Kofler, Gregor Schlierenzauer i Martin Koch
  15. a b Skład zespołu: Manuel Fettner, Christoph Strickner, Roland Müller i Thomas Morgenstern
  16. a b Skład zespołu: Roland Müller, Christoph Lenz, Nicolas Fettner i Thomas Morgenstern
  17. a b 2. seria odwołana z powodu silnych opadów śniegu
  18. Ex aequo z Davidem Zaunerem

Przypisy

  1. Skok roku 2005: Morgenstern najlepszy - www.skokinarciarskie.pl - wszystko o skokach narciarskich, skokinarciarskie.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  2. Morgenstern zdobywcą nagrody SKOK SAS ROKU 2008 - www.skokinarciarskie.pl - wszystko o skokach narciarskich, skokinarciarskie.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  3. Trzeci „Skok roku” dla Morgensterna - www.skokinarciarskie.pl - wszystko o skokach narciarskich, skokinarciarskie.pl [dostęp 2017-11-27] (pol.).
  4. Holmenkollmedaljen til Thomas Morgenstern (norw.)
  5. a b Tadeusz Mieczyńsk: Thomas Morgenstern kończy karierę. skijumping.pl, 2014-09-26. [dostęp 2014-09-26].
  6. Andrzej Mysiak: FIS Cup: Sinkovec wygrywa inaugurację w Rumunii (pol.). Skokinarciarskie.pl, 2012-06-09. [dostęp 2012-07-07].
  7. Morgenstern mocno potłuczony, ale przytomny
  8. Aleksandra Kruc: Lekarz Morgensterna: Odwołujemy stan alarmowy. skokinarciarskie.pl, 2014-01-13. [dostęp 2014-01-18].
  9. Anna Szczepankiewicz: Thomas Morgenstern opuścił szpital w Salzburgu. skijumping.pl, 2014-01-16. [dostęp 2014-01-18].
  10. Anna Szczepankiewicz: Thomas Morgenstern: „Bez igrzysk nie osiągnąłbym nic”. skijumping.pl, 2014-02-23. [dostęp 2014-09-26].
  11. Telewizja Polska S.A, "Dostałem drugie życie". Rozmowa z Morgensternem, sport.tvp.pl, 30 października 2020 [dostęp 2020-10-30] (pol.).
  12. Aufstellung aller durch den Bundespräsidenten verliehenen Ehrenzeichen für Verdienste um die Republik Österreich ab 1952 (niem.). parlament.gv.at. s. 1741. [dostęp 2014-01-10].
  13. a b Aufstellung aller seit ca. 1954 verliehenen staatlichen Auszeichnungen im Bereich des Sports (staatliche Auszeichnungen bis 2013) (niem.). sportministerium.at. s. 41. [dostęp 2014-02-11].
  14. Aufstellung aller durch den Bundespräsidenten verliehenen Ehrenzeichen für Verdienste um die Republik Österreich ab 1952 (niem.). parlament.gv.at. s. 1623. [dostęp 2014-01-10].
  15. Tadeusz Mieczyński: Skoki Narciarskie: Thomas Morgenstern został ojcem!. skijumping.pl, 2012-12-26. [dostęp 2012-12-27].
  16. Thomas Morgenstern: „Na pewno szybciej dorosłem” - Skijumping.pl, skijumping.pl [dostęp 2017-11-27].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Thomas Morgenstern (2011).jpg
Autor: Sławek, Licencja: CC BY-SA 2.0
Morgenstern Thomas
FIS Crystal Globe.svg
Autor: Staszek Szybki Jest, Licencja: CC BY-SA 4.0
Kryształowa Kula FIS
Gold medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Złoty medal z pucharem.
Silver medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Srebrny medal z pucharem.
Bronze medal with cup.svg
Autor: Michał460, Licencja: CC BY-SA 3.0
Brązowy medal z pucharem.
AUT Honour for Services to the Republic of Austria - 8th Class BAR.png
Baretka Odznaki Honorowej za Zasługi dla Republiki Austrii 8. Klasy
AUT Honour for Services to the Republic of Austria - 11th Class BAR.png
Baretka Odznaki Honorowej za Zasługi dla Republiki Austrii 11. Klasy
Adams Bulls Eye - Thomas Morgenstern.jpg
(c) Tadeusz Mieczyński, CC BY-SA 3.0
Thomas Morgenstern during Adam's Bull's Eye on March 26, 2011 in Zakopane.
Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Gold medal.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5
Silver medal.svg
Autor: B1mbo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Draw of a silver medal, based in Olympic rings.svg.
The joining of the rings is not correct drawn.
FIS gold medal.png
Autor: Fanmalysza, own work with Inkscape and Nero PhotoSnap Essentials, edited by Micgryga with Adobe Photoshop, Licencja: CC BY-SA 4.0
Złoty medal FIS
FIS silver medal.png
Autor: Fanmalysza, own work with Inkscape, GIMP and Nero PhotoSnap Essentials, edited by Micgryga with Adobe Photoshop, Licencja: CC BY-SA 4.0
Srebrny medal FIS
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Civil Ensign of Switzerland.svg
Flag of Switzerland at sea
Flag of Japan (bordered).svg
Flag of Japan (bordered, unrounded corners)
Flag of Slovenia (bordered).svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of Canada (bordered).svg
Flag of Canada with a black border
Olympic flag.svg
Olympic Movement flag

Proportions 2:3, created 1913, adopted 1914, first used 1920.