Tomasz Snarski

Tomasz Snarski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

28 września 1985
Gdańsk

Zawód, zajęcie

adwokat, nauczyciel akademicki, poeta, publicysta

Miejsce zamieszkania

Gdańsk

Narodowość

polska

Alma Mater

Uniwersytet Gdański

Strona internetowa

Tomasz Snarski (ur. 28 września 1985 w Gdańsku) – polski adwokat, doktor nauk prawnych specjalizujący się w zakresie prawa karnego, filozofii prawa oraz praw człowieka, pracownik badawczo-dydaktyczny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego (adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii), filozof[1]. Publicysta portalu Więź.pl[2], członek zespołu Laboratorium „Więzi”[3].

Życiorys

Pochodzi z rodziny o wileńskich korzeniach[4][5]. Wychowywał się w gdańskiej dzielnicy Letnica[6]. Mieszka w Gdańsku, jednakże utrzymuje stałe związki z Wilnem[7]. Pasjonat Wilna i Wileńszczyzny[8].

Wykształcenie i działalność naukowa

Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Gdańsku[9]. W 2008 roku został najlepszym trójmiejskim studentem w konkursie Czerwonej Róży, a w nagrodę otrzymał samochód Škoda Fabia[10][11].

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, studia ukończył z pierwszą lokatą wśród swojego rocznika. Pracę magisterską z zakresu filozofii prawa, a poświęconą zagadnieniom sprawiedliwości transformacyjnej na przykładzie historii Chinese Canadian Head Tax(ang.), przygotował pod kierunkiem prof. dr hab. Jerzego Zajadło. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji z dnia 27 lutego 2017 na podstawie rozprawy doktorskiej pt. Debata Hart – Fuller i jej znaczenie dla filozofii prawa uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych[12]. Rozprawa doktorska została uznana uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji UG za wyróżniającą się[13]. Promotorami w przewodzie doktorskim byli: prof. dr hab. Jerzy Zajadło oraz prof. Jarosław Warylewski. Recenzentami byli: prof. dr hab. Piotr Kardas oraz prof. dr hab. Kamil Zeidler[14]. W 2020 ukończył magisterskie studia filozoficzne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Uczeń Profesora Jarosława Warylewskiego[15]. Od grudnia 2016 członek Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, a od czerwca 2017 członek Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy[16]. Wiceprzewodniczący I Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Gdańskiego Towarzystwa Naukowego[17].

Autor ponad stu prac naukowych i publicystycznych[18][19]. Obszary zainteresowań badawczych Tomasza Snarskiego to: prawo karne, prawa człowieka, teoria prawa i filozofia prawa (zwłaszcza zagadnienia sprawiedliwości transformacyjnej i relacji pomiędzy prawem a moralnością), prawne aspekty wielokulturowości (w tym zwłaszcza prawna ochrona mniejszości narodowych i mniejszości etnicznych). Jest zdecydowanym przeciwnikiem kary śmierci[20][21]. W książce "Kościół katolicki wobec kary śmierci. Między prawem a filozofią i teologią" broni zajętego w 2018 roku abolicjonistycznego stanowiska Kościoła katolickiego wobec kary śmierci, a jednocześnie proponuje, by miłosierdzie traktować jako najwyższą formułę sprawiedliwości, wykraczającą poza wszelkie znane dotychczas koncepcje sprawiedliwości. Miłosierdzie miałoby być ideałem chrześcijańskiej sprawiedliwości[22][23][24]. Poglądy Tomasza Snarskiego przedstawione w tej książce opierają się przede wszystkim na personalizmie chrześcijańskim (katolickim).

Tomasz Snarski jest też autorem "gdańskiej koncepcji praw człowieka", którą zaproponował w oparciu o treść proklamowanej w 2000 roku w Gdańsku Karty Powinności Człowieka[25][26].

Jako badacz relacji między prawem a wielokulturowością zaproponował także koncepcję "idealnego prawa wielokulturowego", zawierającą m.in. katalog dezyderatów umożliwiających ocenę danego systemu prawnego z uwagi na stopień jego akceptacji dla zróżnicowania kulturowego społeczeństwa[27].

W 2019 laureat naukowej nagrody Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska[28].

Od 2020 członek międzynarodowej Rady Naukowej włoskiego czasopisma naukowego L’Ircocervo, poświęconego zagadnieniom metodologii nauk prawnych, teorii i filozofii prawa oraz doktryn prawnych[29].

Działalność zawodowa

Adwokat od 2013, prowadzi w Gdańsku indywidualną kancelarię adwokacką[30].

W 2011 roku, jako aplikant adwokacki zajął trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym dla Aplikantów Adwokackich im. Stanisława Mikke[31].

W 2014 zdobył tytuł Profesjonalisty Forbesa, wygrywając w rankingu Profesjonaliści Forbesa 2014, w kategorii zawodu adwokata[32][33].

W 2019 roku był ekspertem ogólnopolskiego projektu badawczo-wdrożeniowego "Równość Szans Płci. Opracowanie i wdrożenie spójnego systemu monitorowania równości szans płci oraz modelu współpracy międzysektorowej na rzecz równości szans płci", współfinansowanego przez Unię Europejską[34].

Reprezentował w postępowaniu krajowym w sprawie katastrofy smoleńskiej Małgorzatę Rybicką oraz Ewę Solską, które sprzeciwiały się przymusowym ekshumacjom ich mężów: Arkadiusza Rybickiego oraz Leszka Solskiego[35][36][37]. Współpracował z Helsińską Fundacją Praw Człowieka przy wniesieniu skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w tej sprawie[38].

W 2020 roku reprezentował azerskiego opozycjonistę, dziennikarza i działacza na rzecz praw człowieka Dashghina Aghalarli, jako jego obrońca w postępowaniu ekstradycyjnym[39].

Od 2020 jest członkiem Komisji ds. Współpracy z Zagranicą i Praw Człowieka Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku[40], a nadto od 2021 jest członkiem Komisji Zagranicznej Naczelnej Rady Adwokackiej[41] oraz członkiem delegacji polskiej Adwokatury do Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy – CCBE (Council of Bars and Law Societes of Europe)[42][43]. Od grudnia 2021 roku jest także członkiem Komitetu ds. Szkoleń Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy - CCBE (CCBE Training Committee)[44].

Działalność społeczna

W 2006 bezskutecznie kandydował do Rady Miasta Gdańska z list Platformy Obywatelskiej, otrzymując 529 głosów[45]. W latach 2007–2011 był radnym dzielnicy Letnica[46][47]

W marcu 2011 złożył do Parlamentu Europejskiego petycję dotyczącą praw językowych Polaków na Litwie[48], która przez wiele lat była rozpatrywana przez Parlament Europejski, w tym dwukrotnie stała się przedmiotem wysłuchania publicznego. Petycja przyczyniła się do nagłośnienia na forum europejskim problemów z zagwarantowaniem Polakom na Litwie praw językowych mniejszości (m.in. prawa do pisowni imion i nazwisk w języku ojczystym, dwujęzycznych oznaczeń topograficznych, oficjalnego obowiązywania języka mniejszości jako języka pomocniczego) oraz uświadomiła znaczenie tej sprawy jako ważnego przypadku z zakresu ochrony praw fundamentalnych w UE[49][50][51].

W latach 2016–2017 członek Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania przy Prezydencie Miasta Gdańsk. Wówczas zaproponował powołanie gdańskiej nagrody równości, która jest przyznawana od 2017 roku, a od 2019 roku nosi imię Pawła Adamowicza[52][53].

W latach 2016–2019 był członkiem Rady Muzeum Stutthof w Sztutowie[54][55]. Od lipca 2020 roku członek Zespołu Laboratorium "Więzi" chrześcijańskiego personalistycznego think tanku o charakterze interdyscyplinarnym, zrzeszającego ponad 60 ekspertów (naukowców, publicystów, twórców, analityków czy publicystów)[56][57]. W październiku 2020 roku jeden z sygnatariuszy otwartego listu do biskupów polskich "Nie w naszym imieniu", m.in. sprzeciwiającego się instrumentalizacji politycznej Kościoła w Polsce[58].

Jest członkiem Rady Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych oraz Patronem Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej Uniwersytetu Gdańskiego, świadczącej nieodpłatnie pomoc prawną osobom potrzebującym[59][60]. Współpracuje także z Helsińską Fundacją Praw Człowieka[61]. Pomysłodawca Gdańskiej Nagrody Równości

W 2017 założył Fundację Gdańskiej Jedynki, mającej wspierać I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku[9]. Fundacja ta wspiera edukację uczniów, poprzez organizację zajęć rozwijających pasje i talenty uczniów. Tomasz Snarski, jako przedstawiciel Fundacji Gdańskiej Jedynki, wchodzi w skład Kapituły Nagrody im. Arama Rybickiego, przyznawanej od 2019 roku dla wyróżniających się zaangażowaniem społecznym na rzecz dobra wspólnego uczniów[62].

Jest również wolontariuszem i współpracownikiem wileńskiego Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie[63][7].

Działalność artystyczna

Autor czterech tomów poezji: Przezpatrzenia (wyd. 1 – Gdańsk 2012, wyd. 2 – Gdańsk 2014), Werblista (Wilno 2016), Żmuty (Wilno 2021), Žiemos visada bus baltos[64] (Kaunas 2022), tłumaczenie na język litewski Birutė Jonuškaitė. W 2016 roku laureat nagrody im. Witolda Hulewicza[65][66]. Członek Gdańskiego Klubu Poetów[67].

W 2015 został nagrodzony przez kwartalnik „Znad Wilii” w konkursie Polacy Wielu Kultur[68]. Od 2016 jest stałym współpracownikiem kwartalnika Znad Wilii.

Kilkakrotnie uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Poezji Maj nad Wilią, organizowanym przez Romualda Mieczkowskiego i kwartalnik Znad Wilii[69][70][71].

W jesiennej odsłonie „Maja nad Wilią” 2021 prezentował wykłady pt. "Miłosz - Prawnik - Poeta - Noblista"[72].

W 2017 został laureatem stypendium kulturalnego miasta Gdańska „Fundusz Mobilności”, w związku z którym uczestniczył, jako jeden z ośmiu gości z całego świata, w międzynarodowym festiwalu poezji Letras en la Mar w Puerto Vallarta w Meksyku[73][74]. Wybrane wiersze Tomasza Snarskiego zostały przetłumaczone na język litewski (tłumacz. Artur Konickis, publikacja w czasopiśmie literackim Naujoji Romuva(lit.), nr 2015/3; Birutė Jonuškaitė(lit.)[75]), hiszpański (tłum. Ricardo Zarco Maldonado), japoński (tłum. Michiko Tsukada) oraz angielski (tłum. Agnieszka Sikorska)[76][77][78][79].

W 2022 roku ukazał się tomik poezji Tomasza Snarskiego w języku litewskim pt. "Žiemos visada bus baltos", w tłumaczeniu Birutė Jonuškaitė(lit.)[80][81][82].

Od 2020 dyrektor artystyczny interdyscyplinarnego festiwalu Wilno w Gdańsku/ Vilnius Gdanske (z którym współpracuje od 2019 roku), organizowanego przez Gdańsk i Wilno jako miasta partnerskie[83].

W 2022 roku zainicjował projekt pt. "Poezja, która przynosi pokój", publikując esej stanowiący swoisty manifest poezji uwikłanej moralnie, ocalającej człowieczeństwo w najgorszych sytuacjach i stanowiącej potężne narzędzie wprowadzające pokój[84]. Jednocześnie odbyło się kilka spotkań literackich wokół znaczenia poezji jako przeciwwagi dla wojny i przemocy, jak również zagadnienia moralnego uwikłania poezji. Pierwsze spotkanie odbyło się w Centralnej Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wilnie, z okazji Światowego Dnia Poezji[85][86]. Drugie miało miejsce w maju Gdańsku w Bibliotece pod Żółwiem[87]. Trzecie spotkanie z cyklu miało miejsce podczas XXIX Międzynarodowego Festiwalu Poetyckiego "Maj nad Wilią", zaś finalne spotkanie cyklu zorganizowano w ramach festiwalu "Wilno w Gdańsku"; wzięło w nim udział łącznie czternastu poetów z Polski i Litwy[88][89][90]. Wydarzenia te zostały pomyślane również jako pokojowy symbol solidarności wobec walczącej Ukrainy.

Publicystyka

W latach 2010–2012 redaktor naczelny Gazety Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego[91]. Od 2018 roku publicysta portalu Więź.pl[92]. Jest także stałym współpracownikiem polskich mediów na Litwie, w tym kwartalnika Znad Wilii oraz magazynu Kurier Wileński[93].

Wybrane publikacje

Poezja[94][95]

Prawo, Filozofia

  • Debata Hart – Fuller i jej znaczenie dla filozofii prawa (Gdańsk 2018)[108]
  • Kościół katolicki wobec kary śmierci. Między prawem a filozofią i teologią (Warszawa 2021)[109][110]
  • Wróblewski (Sopot 2020)[111][112]

Prowadzi interdyscyplinarnego wideobloga „Morze prawa” podejmującego zagadnienia z zakresu prawa karnego, filozofii oraz praw człowieka[113].

Przypisy

  1. dr Tomasz Snarski | Wydział Prawa i Administracji. prawo.ug.edu.pl. [dostęp 2020-08-21].
  2. Tomasz Snarski – Więź. [dostęp 2020-08-21]. (pol.).
  3. Zespół. Więź. [dostęp 2020-08-21]. (pol.).
  4. Tomasz Snarski, KAWIARNIA LITERACKA – Wilno, które pokochałeś, „Znad Wilii” (1 (69)), 2017, s. 77 [dostęp 2021-12-14] (pol.).
  5. Ilona Lewandowska, Prawa człowieka nie mogą być zakładnikiem polityki, kurierwilenski.lt [dostęp 2021-02-02] (pol.).
  6. Ewa Kowalska: Czarnolas ma Kochanowskiego, Wilno Miłosza, a gdańska Letnica Tomasza Snarskiego. iBedeker. [dostęp 2021-01-26]. (pol.).
  7. a b Niezwykłe Pasje – Niezwykłych Ludzi. Tomasz Snarski – Wiadomości Znad Wilii, zw.lt, 26 czerwca 2021 [dostęp 2021-06-28] (pol.).
  8. Krzysztof Renik, Niezwykłe Pasje – Niezwykłych Ludzi. Tomasz Snarski, hospisas.lt, 29 czerwca 2021.
  9. a b Fundacja Gdańskiej Jedynki. ilo.gda.pl. [dostęp 2021-01-26].
  10. Tomasz Snarski najlepszym trójmiejskim studentem, nauka.trojmiasto.pl, 2 czerwca 2008 [dostęp 2018-12-04].
  11. Najlepszy student z Uniwersytetu Gdańskiego | Uniwersytet Gdański – University of Gdańsk, ug.edu.pl [dostęp 2021-01-26] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-31].
  12. Debata Hart – Fuller i jej znaczenie dla filozofii prawa. Nauka Polska.
  13. Obrona rozprawy doktorskiej mgr. Tomasza Snarskiego | Wydział Prawa i Administracji. prawo.ug.edu.pl. [dostęp 2021-01-26].
  14. Tomasz Sławomir Snarski | Wydział Prawa i Administracji. prawo.ug.edu.pl. [dostęp 2021-01-26].
  15. Wierny sługa dobrego prawa. Profesor Jarosław Warylewski (1959-2020). Więź. [dostęp 2021-02-02]. (pol.).
  16. www.SNPL.lt | Stowarzyszenie Naukowców Polaków Litwy. snpl.lt. [dostęp 2018-12-13].
  17. dr Tomasz Snarski | Uniwersytet Gdański – University of Gdańsk. ug.edu.pl. [dostęp 2021-02-02].
  18. Bibliografia Publikacji Pracowników, Doktorantów i Studentów UG. expertus.bg.ug.edu.pl. [dostęp 2018-12-13].
  19. Wyniki wyszukiwania. expertus.bg.univ.gda.pl. [dostęp 2021-02-02].
  20. Redakcja: Kara śmierci zaprzeczeniem człowieczeństwa. Dziennik Bałtycki, 2009-10-13. [dostęp 2021-03-19]. (pol.).
  21. Snarski: Sprzeciw wobec kary śmierci pokazuje prawdziwe piękno chrześcijaństwa. magazynkontakt.pl. [dostęp 2021-07-19]. (pol.).
  22. Katolicka Agencja Informacyjna KAI: Dlaczego Kościół odrzucił karę śmierci?. eKAI – Portal Katolickiej Agencji Informacyjnej, 2021-03-05. [dostęp 2021-03-19].
  23. „Kościół katolicki wobec kary śmierci”, czyli optyka miłosierdzia. Więź. [dostęp 2021-03-19]. (pol.).
  24. Ilona Lewandowska: Chciałbym odkryć dla prawa karnego perspektywę miłosierdzia – Kurier Wileński. kurierwilenski.lt. [dostęp 2021-03-31]. (pol.).
  25. http://rocznikgdanski.gtn.cba.pl/files/RG_2020.pdf
  26. Gdańska koncepcja praw człowieka. Więź. [dostęp 2021-07-19]. (pol.).
  27. Idealne prawo wielokulturowe : performatywna koncepcja prawa wobec zróżnicowania kulturowego / Tomasz Snarski (Uniwersytet Gdański).. katalogi.bn.org.pl. [dostęp 2021-11-26]. (pol.).
  28. Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezydenta Miasta Gdańska | Uniwersytet Gdański – University of Gdańsk. ug.edu.pl. [dostęp 2020-08-21].
  29. Chi siamo. L’Ircocervo. [dostęp 2021-01-23]. (wł.).
  30. TOMASZ SNARSKI Kancelaria Adwokacka. www.tomaszsnarski.com. [dostęp 2021-02-02].
  31. Strona główna. palestra.pl. [dostęp 2021-02-02]. (pol.).
  32. Laureaci konkursu Profesjonaliści Forbesa 2014. forbes.pl, 2014-09-24. [dostęp 2018-12-13]. (pol.).
  33. Adwokaci i radcowie na liście profesjonalistów Forbesa. Prawo.pl, 2014-09-26. [dostęp 2021-01-26]. (pol.).
  34. Eksperci / Ekspertki – Równość Szans Płci. [dostęp 2021-03-19]. (pol.).
  35. Nie można się zgodzić, że państwo może wszystko (rozmowa). plus.dziennikbaltycki.pl, 2018-09-19. [dostęp 2021-02-02]. (pol.).
  36. Sąd zapyta TK o konstytucyjność niemożności zaskarżenia decyzji o ekshumacji. prawo.gazetaprawna.pl, 2017-04-03. [dostęp 2021-02-02]. (pol.).
  37. Ekshumacje przed sądem. plus.dziennikbaltycki.pl, 2017-03-15. [dostęp 2021-02-02]. (pol.).
  38. Helsińska Fundacja Praw Człowieka » ETPC: ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej wbrew woli ich rodzin naruszyły art. 8 EKPC. hfhr.pl. [dostęp 2021-02-02].
  39. Wyborcza.pl. trojmiasto.wyborcza.pl. [dostęp 2021-02-02].
  40. Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku – Samorząd / Komisje / Komisja ds. Współpracy Zagranicznej i Praw Człowieka. Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku. [dostęp 2021-06-12]. (ang.).
  41. Komisje i zespoły – Naczelna Rada Adwokacka. www.nra.pl. [dostęp 2021-06-12].
  42. Posiedzenie Prezydium NRA 16 września. Naczelna Rada Adwokacka – Warszawa. [dostęp 2021-10-04]. (pol.).
  43. Committees & Working Groups - CCBE. www.ccbe.eu. [dostęp 2022-02-10].
  44. Committees & Working Groups - CCBE, www.ccbe.eu [dostęp 2022-10-18].
  45. Wyniki głosowania na kandydata w obwodach. [dostęp 2021-01-11].
  46. Prawnik z Letnicy reprezentuje Gdańsk na festiwalu poezji w Meksyku. gdansk.pl, 24 kwietnia 2017. [dostęp 2018-12-03].
  47. Wybrano Radę Osiedla Letnica – Gdańsk Letnica – Forum – www.MojeOsiedle.pl. gdansk-letnica.mojeosiedle.pl. [dostęp 2021-01-23].
  48. Komunikat dla Posłów. europarl.europa.eu. [dostęp 2018-12-13].
  49. Barbara Szczepuła: „Szedłem na bój sam, z wielką sprawą”. Rozmowa z Tomaszem Snarskim o Polakach na Litwie. Dziennikbaltycki.pl. [dostęp 2018-12-13]. (pol.).
  50. Snarski: Moja petycja nie jest skierowana przeciwko Litwie. Wiadomości Znad Wilii. [dostęp 2018-12-13]. (pol.).
  51. „Prawa Polaków na Litwie nie są przestrzegane”. Wysłuchanie publiczne w PE – TVP Parlament. Telewizja Polska SA. www.tvpparlament.pl. [dostęp 2020-08-22].
  52. Gdańskie Nagrody Równości wręczone. Rozmowa z dr. Tomaszem Snarskim. ug.edu.pl. [dostęp 2021-07-01].
  53. W Gdańsku odsłonięto mural Pawła Adamowicza, wręczono Nagrody Równości imienia prezydenta Gdańska. Gdańsk – oficjalny portal miasta. [dostęp 2021-07-01]. (pol.).
  54. Pierwsze posiedzenie Rady Muzeum V kadencji. Muzeum Stutthof w Sztutowie. [dostęp 2018-12-13].
  55. Zarządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmieniające zarządzenie w sprawie powołania członków Rady Muzeum przy Muzeum Stutthof w Sztutowie. g.ekspert.infor.pl. [dostęp 2018-12-13].
  56. Laboratorium. Więź. [dostęp 2021-03-31]. (pol.).
  57. Zespół. Więź. [dostęp 2021-03-31]. (pol.).
  58. Nie w naszym imieniu. Apel do biskupów. Więź. [dostęp 2021-03-31]. (pol.).
  59. Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych – Władze Fundacji, www.fupp.org.pl [dostęp 2021-02-02].
  60. gdansk.pl, Dyskryminacja, złe traktowanie? Broń się – pomogą studenci prawa UG. Za darmo!, Gdańsk – oficjalny portal miasta [dostęp 2021-02-02] (pol.).
  61. Facebook, pl-pl.facebook.com [dostęp 2021-06-28].
  62. Nagroda im. Arama Rybickiego [zgłaszanie kandydatur]. ilo.gda.pl. [dostęp 2021-02-02].
  63. Zapraszamy na szkolenia. Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki. [dostęp 2021-03-31]. (pol.).
  64. Žiemos visada bus baltos - Tomasz Snarski | Patogupirkti.lt, Patogu Pirkti [dostęp 2022-10-17] (lit.).
  65. Tomasz Snarski laureatem XXI edycji Nagrody im. Witolda Hulewicza, wyd.ug.edu.pl [dostęp 2018-12-13] (pol.).
  66. Adw. Tomasz Snarski laureatem Nagrody im. Witolda Hulewicza, Naczelna Rada Adwokacka – Warszawa [dostęp 2021-02-02] (pol.).
  67. Gdański Klub Poetów, www.facebook.com [dostęp 2022-06-17] (pol.).
  68. Gdańszczanin z tytułem Polaka Wielu Kultur, gdansk.pl [dostęp 2022-04-28] (pol.).
  69. Jadwiga Podmostko, „Werblista” – prezentacja XXIII MFP i… prawa Polaków na Litwie | Kurier Wileński, kurierwilenski.lt [dostęp 2021-01-26] (pol.).
  70. Tomasz Otocki, Maj nad Wilią 2015: rechot Witkacego i łyk starki [dostęp 2021-01-26] (pol.).
  71. Rozpoczął się „Maj nad Wilią”, l24.lt [dostęp 2021-01-26] (pol.).
  72. Helena i Leonard Drożdżewiczowie, Powroty poezji do miasta poetów, „Znad Wilii”, nr 4(88), 2021, s. 25.
  73. Inauguran las actividades de Letras en la Mar en PV, Tribuna de la Bahía, 27 kwietnia 2017 [dostęp 2021-01-26] (hiszp.).
  74. gdansk.pl, Prawnik z Letnicy reprezentuje Gdańsk na festiwalu poezji w Meksyku, Gdańsk – oficjalny portal miasta [dostęp 2021-01-26] (pol.).
  75. "Żmuty". Nowa książka poetycka Tomasza Snarskiego - Wiadomości Znad Wilii, zw.lt, 31 marca 2021 [dostęp 2022-04-23] (pol.).
  76. Jubilee Anthology Anniversary of the Contemporary Writers of Poland – utwory polskich literatów z całego świata – Wiadomości Znad Wilii, zw.lt, 11 maja 2020 [dostęp 2021-01-26] (pol.).
  77. 20th Jubilee Anthology (Anniversary of the Contemporary Writers of Poland) | [dostęp 2021-01-26] (pol.).
  78. Emma Popik, Michiko Tsukada w Gdańsku, czyli narwać słów jak bzu, iBedeker [dostęp 2021-01-26] (pol.).
  79. Naujoji Romuva, www.nromuva.lt [dostęp 2021-01-26].
  80. Žiemos visada bus baltos - Tomasz Snarski | Patogupirkti.lt, Patogu Pirkti [dostęp 2022-09-23] (lit.).
  81. GALERIJA. Poezijos vakaras „Tarp Gdansko ir Vilniaus“ | Vilniaus centrinė biblioteka, 19 września 2022 [dostęp 2022-09-23] (lit.).
  82. Poezijos vakaro „Tarp Gdansko ir Vilniaus“ svečias poetas, teisininkas, filosofas dr. Tomasz Snarski: jaučiu, kad mano eilėraščiai geriausiai skamba lietuvių kalba, sc.bns.lt [dostęp 2022-09-23] (lit.).
  83. Gdańsk – oficjalny portal miasta, www.gdansk.pl [dostęp 2020-08-21].
  84. Poezja, która przynosi pokój. [dostęp 2022-05-22].
  85. Telewizja Polska S.A, W przededniu Światowego Dnia Poezji dyskutowano o jej roli w świecie dotkniętym wojną, wilno.tvp.pl [dostęp 2022-05-22] (pol.).
  86. GALERIJA. Tarp poezijos, vertybių ir taikos. Susitikimas su dr. Tomasz Snarski (Gdanskas, Lenkija) | Vilniaus centrinė biblioteka, 21 marca 2022 [dostęp 2022-05-22] (lit.).
  87. Gdańskie Centrum Multimedialne, Gdańskie Centrum Multimedialne, „Poezja, która przynosi pokój” - spotkanie z Tomaszem Snarskim wokół wojny i pokoju, Gdańsk - oficjalny portal miasta [dostęp 2022-05-22] (pol.).
  88. KW, XXIX Festiwal Poezji „Maj nad Wilią” – Kurier Wileński, kurierwilenski.lt [dostęp 2022-09-23] (pol.).
  89. Jarosław Tomczyk, Dla każdego coś wileńskiego! – Kurier Wileński, kurierwilenski.lt [dostęp 2022-09-23] (pol.).
  90. Gdańsk jest najbardziej wileńskim miastem na świecie, zaraz po Wilnie..., www.zawszepomorze.pl [dostęp 2022-09-23] (pol.).
  91. Archiwalne numery | Wydział Prawa i Administracji, prawo.ug.edu.pl [dostęp 2021-02-02].
  92. Tomasz Snarski, Więź [dostęp 2021-02-02] (pol.).
  93. Stopka redakcyjna, LITWA – POLSKA. Z MIESIĄCA NA MIESIĄC: W OKOLICACH „ZNAD WILII”, „Znad Wilii” (3 (87)), 2021, s. 2, 151.
  94. Wieczór poetycki Tomasza Snarskiego. wbpg.org.pl, 2016. [dostęp 2018-12-03].
  95. Werblista – nowy tomik poezji adw. Tomasza Snarskiego, Naczelna Rada Adwokacka – Warszawa [dostęp 2018-12-13] (pol.).
  96. Leonard Drożdżewicz, Czytając Zasady procesowe w Jeruzalem, „Znad Wilii”, nr 3 (63) z 2015 r., s. 24–26., 2015.
  97. Przezpatrzenia, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego [dostęp 2020-08-21] (pol.).
  98. Tomasz Snarski: Przezpatrzenia, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2012., nowe litery, 22 czerwca 2013 [dostęp 2022-05-25].
  99. O. autorze Ewa Kowalska Twitter Facebook, Wielki wymiar – Tomasz Snarski i „Przezpatrzenia”, iBedeker [dostęp 2022-05-25] (pol.).
  100. Jadwiga Podmostko, „Werblista” – prezentacja XXIII MFP i… prawa Polaków na Litwie | Kurier Wileński, kurierwilenski.lt [dostęp 2020-08-21] (pol.).
  101. Facebook, pl-pl.facebook.com [dostęp 2021-03-30].
  102. "Żmuty". Nowa książka poetycka Tomasza Snarskiego – Wiadomości Znad Wilii, zw.lt, 31 marca 2021 [dostęp 2021-03-31] (pol.).
  103. Filip Maciejowski, Zadajemy pytania – odpowiada… filozof, podróżnik, poeta, prawnik. Recenzja tomiku poetyckiego „Żmuty” Tomasza Snarskiego [dostęp 2021-05-26] (pol.).
  104. Pisarze pl Admin, Paweł Krupka – Żmuty, nowy zbiór poezji Tomasza Snarskiego, Pisarze.pl, 21 września 2021 [dostęp 2022-05-25] (pol.).
  105. Žiemos visada bus baltos - Tomasz Snarski | Patogupirkti.lt, Patogu Pirkti [dostęp 2022-09-23] (lit.).
  106. GALERIJA. Poezijos vakaras „Tarp Gdansko ir Vilniaus“ | Vilniaus centrinė biblioteka, 19 września 2022 [dostęp 2022-09-23] (lit.).
  107. Poezijos vakaro „Tarp Gdansko ir Vilniaus“ svečias poetas, teisininkas, filosofas dr. Tomasz Snarski: jaučiu, kad mano eilėraščiai geriausiai skamba lietuvių kalba, sc.bns.lt [dostęp 2022-09-23] (lit.).
  108. Debata Hart – Fuller i jej znaczenie dla filozofii prawa, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego [dostęp 2020-08-21] (pol.).
  109. Premiera Więzi: „Kościół katolicki wobec kary śmierci” Tomasza Snarskiego, Więź [dostęp 2021-02-24] (pol.).
  110. Kościół katolicki wobec kary śmierci TWARDA OPRAWA - Więź, wiez.pl [dostęp 2022-05-25] (pol.).
  111. Tomasz Snarski, Wróblewski, Wydawnictwo Arche Marek Tokarczyk, 2020, ISBN 978-83-88445-46-0 [dostęp 2020-09-24] (pol.).
  112. https://snpl.lt/Rocznik/20/R.20.313-316.pdf
  113. Morze prawa – YouTube, www.youtube.com [dostęp 2020-08-22].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

IMG-20181111-WA0010.jpg
Autor: Jan Gąsiorowski, a photographer, Poland, Licencja: CC BY-SA 3.0
Tomasz Snarski, Polish lawyer, poet, social activist and lectuter at Uniwersytet Gdanski