Transceiver

Transceiver, nadajnik-odbiornik, nadajnikoodbiorniktelekomunikacyjne urządzenie elektroniczne będące jednocześnie nadajnikiem i odbiornikiem. Termin pochodzi z języka angielskiego, z połączenia słów (ang. transmitter nadajnik i receiver odbiornik). Obydwa składniki mają wspólne obwody i umieszczone są w jednej obudowie. Z technicznego punktu widzenia transceiver ma zintegrowaną część obwodów nadajnika i odbiornika. Termin transceiver pojawił się w latach dwudziestych XX wieku.

Radiooperatorzy mogą samodzielnie projektować i budować własne urządzenia z obiema funkcjonalnościami (nadawania i odbierania). Przykładem transceivera jest radiostacja przenośna dla wojska, służb cywilnych lub służby radioamatorskiej. Radiostacja obywatelska (Radio CB) pracująca w zakresie 27 MHz również zaliczana jest do transceiverów.

W lokalnych sieciach komputerowych opartych o standard Ethernet także stosowane są różne urządzenia działające na zasadzie transceivera – głównie dotyczy to modułów światłowodowych, na przykład: XFP, SFP, XENPAK, GBIC.

Do urządzeń podobnych technicznie do transceiverów należą:

Zobacz też

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Icom.png
Autor:

Oryginalnym przesyłającym był LuckyLouie z angielskiej Wikipedii

Later versions were uploaded by N0ty at en.wikipedia., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Icom amateur radio

by -- LuckyLouie 21:43, 5 January 2007 (UTC)
Ethernet-media-converter-transceiver-0a.jpg
Autor: Adamantios, Licencja: CC BY-SA 3.0
An Ethernet UTP to fiber optics media converter, aka transceiver. To the left is the power supply unit.
Transciver Kenwood TS-2000.png
Autor: eiei0, Licencja: CC BY-SA 4.0
Transceiver Kenwood TS-2000