Translohr

Autobus typu translohr w Clermont-Ferrand.
Schemat szyny prowadzącej systemu Translohr.Na zielono zaznaczono szynę, w kolorze czerwonym koła prowadzące pojazdu.

Translohr – system autobusu torowego. Pojazd porusza się na gumowych oponach jak zwykły autobus, jednak oprócz tego, jest prowadzony za pomocą pojedynczej szyny umieszczonej w jezdni. Zasilany z sieci trakcyjnej nad torem (drugi biegun stanowi szyna). Produkowany przez Lohr Industrie we Francji. Obecnie używany w Clermont-Ferrand i Île-de-France (Francja) Tiencin, Szanghaju (Chiny), Wenecji-Mestre i Padwie (Włochy) oraz w Medellin (Kolumbia).

Translohr a tramwaj

Zalety

Podobnie jak w przypadku tramwaju, możliwe jest stosowanie podwyższonych platform przystankowych, co ułatwia wsiadanie. Pojazdy poruszają się po torze, dzięki czemu wymagają węższych pasów ruchu.

Dzięki gumowym oponom, jak w autobusie, a co za tym idzie większej przyczepności, możliwe jest pokonywanie bardziej stromych wzniesień niż w przypadku tramwaju.

Uważa się, że ze względu na użycie opon hałas jest niższy, przynajmniej do czasu gdy powstaną koleiny.

Wady

Translohr porusza się ze względu na szynę prowadzącą po swoich śladach, więc tworzą się z czasem koleiny, co nie ma miejsca w wypadku tramwaju. Specyficzny kształt szyny pojazdu Tranlohr jest przyczyną wypadków rowerzystów jadących wzdłuż toru jak również pieszych przechodzących przez nie. Konstrukcja szyny w przypadku jazdy rowerem wzdłuż jej przebiegu powoduje przechylenie rowerzysty, a także zakleszczenie opony w szynie i prowadzi do gwałtownego zatrzymania. Taka sytuacja przyczynia się do wypadków, które kończą się licznymi urazami i złamaniami. Opony przenoszą więcej drgań na pojazd Translohr niż stosowane w tramwajach klasyczne wózki. Ze względu na monopolizację produkcji systemy Translohr uważa się za droższe od klasycznych linii tramwajowych, gdzie konkurencja cenowa między producentami prowadzi do zmniejszenia kosztów.

Zobacz też

  • Bombardier Guided Light Transit (GLT, fr.: Transport sur Voie Réservée, TVR)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

TranslohrGuideRail.png
A diagram of the en:Translohr guide rail. Taken from Dutch Wikipedia [1] (TranslohrGeleiding.png). Public domain.
Tram clermont.jpg
Autor: Technob105, Licencja: CC BY-SA 3.0
Tramway de Clermont-Ferrand