Trepanacja

XVIII-wieczna francuska ilustracja trepanacji

Trepanacja (stgr. τρυπανών, trypanon – „świder”) – zabieg chirurgiczny wykonywany zależnie od potrzeb za pomocą świdra lub trepanu, dłut i kleszczy kostnych[1].

W przypadku trepanacji czaszki służy ona odsłonięciu opon mózgowych, by umożliwić przeprowadzenie właściwego zabiegu[1], np. gdy wymagane jest leczenie krwiaka wewnątrzczaszkowego[1]. Trepanację kości długich, kręgów i miednicy wykonuje się we wstępnym etapie operacji wytwórczych kości[1]. Trepanacja zęba polega na przewierceniu się od korony do komory; w stanach zapalnych lub zgorzeli miazgi umożliwia ujście gazów i ropy nagromadzonych w komorze[2].

Historia trepanacji czaszki

Prehistoria

Początki trepanacji czaszki datowane są na neolit. W jednym ze stanowisk we Francji odnaleziono szczątki 40 osób ze śladami trepanacji czaszki (⅓ spośród wszystkich odnalezionych). Szczątki z prekolumbijskiej Mezoameryki (Meksyku, Gwatemali i Jukatanu) pochodzą z okresu 950–1400 n.e. O trepanacji wspomniano już w Corpus Hippocraticum. Wiele dowodów archeologicznych na przeprowadzanie tego zabiegu pochodzi z południowo-zachodnich Niemiec (z epoki kamienia), jednak w Europie pochodzą także m.in. z Irlandii, Danii, Francji i Włoch. Dokumenty zapisane w klasycznej grece oraz obserwacje antropologiczne na ludności Peru sprzed czasów współczesnych wskazują na to, że zdawano sobie sprawę z ryzyka trepanacji czaszki, zanim medycyna znacząco się rozwinęła[3].

W Peru i Melanezji trepanacje czaszki stosowano, by zmniejszyć ból u pacjentów cierpiących z powodu ciśnienia wywołanego krwotokami śródmózgowymi. X. Chen i K. Han opisali sześć noszących ślady trepanacji czaszek ze starożytnych Chin, datowane są one na okres 5000–2000 lat p.n.e. Jedna z nich posiada otwór liczący w najszerszych miejscach wymiary 45 na 33 mm. W przypadku jednej czaszki gładkie krawędzie otworu wskazują na to, że pacjent przeżył operację i żył jeszcze jakiś czas. Oprócz wskazań medycznych do trepanacji – jak uszkodzenie kości czaszki, krwawienia śródmózgowe – trepanację stosowano także celem leczenia epilepsji, szaleństwa, ale i pozyskania kości mających chronić przed demonami[4].

Nowożytność

W Polsce przeprowadzenie pierwszej trepanacji datowane jest na 1613 rok[5].

Narzędzia wykorzystywane do trepanacji w XVIII wieku w Niemczech

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d Encyklopedia Powszechna PWN. T. 4. R-Z. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1976, s. 483.
  2. Mała encyklopedia medycyny. red. nacz. Tadeusz Różniatowski. T. III P–Ż. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1988, s. 1265.
  3. Jenni Irving: Trephination. Ancient History Encyclopedia, 1 maja 2013. [dostęp 2015-03-11].
  4. Han, Kangxin & Chen, Xingcan. The archaeological evidence of trepanation in early China. „Bulletin of the Indo-Pacific Prehistory Association”. 27, 2007. 
  5. Poznań/ Znaleziono szkielet z XVII w. ze śladami trepanacji czaszki. Nauka w Polsce, 2016-06-04. [dostęp 2016-06-12].

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Add more text icon.svg
Icon of articles which need more text
Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.
Trepanation illustration France 1800s.jpg
Trapanation illustration - Plate 20 6 20 extract 300px
1750 Trepanationsbesteck anagoria.JPG
Autor: Anagoria, Licencja: CC BY 3.0
Trepanation instruments, 18th century; Germanic National Museum in Nuremberg