Trzęsienie ziemi w Palestynie (1927)

Trzęsienie ziemi w Palestynie (1927)
Ilustracja
Zniszczenia w Dzielnicy Żydowskiej w Jerozolimie
Nawiedzone państwa

 Mandat Palestyny
 Transjordania

Epicentrum

k. Nablus

Data

11 lipca 1927

Godzina

15:04 (15:08?)

Ofiary śmiertelne

ok. 350 osób (w tym 268 w samej Palestynie)

Siła

6,3 skali Richtera

Zasięg trzęsienia

Bliski Wschód

Położenie na mapie Izraela
Ziemia31°36′N 35°24′E/31,600000 35,400000

Trzęsienie ziemi w Palestynie (1927)trzęsienie ziemi, jakie dotknęło region Palestyny w dniu 11 lipca 1927 roku, zabijając około pół tysiąca osób i raniąc ponad siedemset. Było ostatnim tak niszczycielskim trzęsieniem ziemi w tej części systemu Wielkiej Doliny Ryftowej, biegnącej tu doliną rzeki Jordan. Duże zniszczenia zanotowano także w Transjordanii.

Zdarzenie

Zniszczony dom na Górze Oliwnej

Wstrząs oceniany na 6,3 magnitudy (w części źródeł można spotkać się z wartością: 6,25), z epicentrum w okolicach miejscowości Damidżana dzisiejszej granicy Izraela i Jordanii uderzył cztery minuty po godzinie trzeciej po południu i został odczuty na całym Bliskim Wschodzie (czas zarejestrowany przez służbę meteorologiczną w Jerychu podaje godzinę wstrząsu na 15:08 przy okresie trwania wibracji określonym na piętnaście sekund).

Trzęsienia nie poprzedziły żadne inne oznaki aktywności sejsmicznej.

Było to największe zdarzenie sejsmiczne w tym regionie świata od dziewięćdziesięciu lat i najsilniejsze w XX wieku.

W strefie najbardziej intensywnych wibracji (X stopień w skali Mercallego-Cancaniego-Sieberga) znalazło się m.in. miasto Nablus i miejscowość Er-Reina koło Nazaretu. Pas nizin nadbrzeżnych oraz region Negewu, Liban i wschodnia część Transjordanii odczuły drgania o intensywności ocenianej na VI-VIII stopień w skali MSC.

W ogólnym ujęciu wstrząsy mogące powodować zniszczenia zarejestrowano w całej Judei i Dolinie Jordanu. Fale sejsmiczne spowodowały powstanie sejsz na wodach północnego basenu Morza Martwego, a także zjawisko przypominające lub rzeczywiście będące lokalną falą tsunami (z relacji świadków wynika, że tuż po trzęsieniu, w centrum północnego basenu powstała fala, która po uderzeniu w północne wybrzeża jeziora liczyła około metra wysokości).

Skutki

Bezpośrednio w regionie epicentrum doszło do licznych pęknięć i przesunięć warstw skalnych w podłożu, a także osuwisk skalnych. Jedno z nich - blisko osady Jisr ed-Damidża - na 21,5 godziny zablokowało nurt rzeki Jordan. W czterech miejscach zablokowana została osuwiskami skalnymi droga prowadząca z Jerozolimy do Jerycha. Runął również most Allenby’ego na samej rzece - szesnaście kilometrów na wschód od Jerycha.

Najbliżej epicentrum trzęsienia znajdowało się miasto Nablus. Runęło tam około trzystu domostw, pod gruzami których zginęło 69 osób; około stu ludzi odniosło obrażenia.

Dokładna liczba ofiar zdaje się być nieustalona. W zależności od źródeł pojawiają się informacje o 250 lub 268 ofiarach śmiertelnych na obszarze samej Palestyny.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Palestine-Mandate-Ensign-1927-1948.svg
The Palestine Ensign, flown by ships registered in the British Mandate territory during the period 1927–1948. This was the only Palestine-specific flag which was not restricted to official use by a government functionary or department (see Flag of the British Mandate for Palestine).
Bullseye1.png
Autor: Mikenorton, Licencja: CC BY-SA 3.0
Bull's eye graphic for use with earthquake location maps
1927 Earthqua JQ2.jpg
earthquake 11 July 1927
1927 Earthquake OliveMount.jpg
Palestine events. The earthquake of July 11, 1927. Wrecked dwelling house on Olivet. In which three people were killed. On the iron gate on the left, we can read : РУССКАЯ ДУХОВНАЯ МИССИЯ (Russian Ecclesiastical Mission) This is the Russian Monastery of Ascension on the Mount of Olives