Tunel Wisłostrady

Tunel Wisłostrady
Ilustracja
Tunel Wisłostrady, wlot do tunelu od strony południowej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Warszawa

Oficjalna nazwa

Tunel Wisłostrady

Rodzaj

drogowy

Długość

ok. 900 m

Liczba tub

2

Liczba portali

4

Data otwarcia

sierpień 2003

Budowa
Data budowy

kwiecień 2001–2002

Koszty budowy

ok. 210 mln zł

Zarządzanie
Płatny

nie

Położenie na mapie Warszawy
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Tunel Wisłostrady”
Ziemia52°14′26″N 21°01′52″E/52,240556 21,031111

Tunel Wisłostradytunel na lewym brzegu Wisły, na Powiślu, którym przebiega odcinek Wisłostrady o długości ok. 900 m. W latach 2003–2016 był najdłuższym drogowym tunelem w Polsce[1].

Budowa

Budowę tunelu rozpoczęto w kwietniu 2001 roku, zakończono zaś w następnym roku, jednak przez niemal rok był on nieużywany ze względu na niespełnianie wymogów bezpieczeństwa i kilkakrotne odkładanie terminu otwarcia. Wielokrotnie krytykowano za jego budowę władze miasta, uważając go za niepotrzebny wydatek. Budowa tunelu kosztowała ok. 210 mln zł[2] – o ok. 30 mln zł więcej niż planowano.

Na czas budowy tunelu wybudowano specjalną jezdnię na nabrzeżu Wisły, popularną wśród dla rolkarzy, rowerzystów i spacerowiczów. Po oddaniu do użytku tunelu, jezdnia ta została zamknięta dla ruchu samochodowego, jednakże w wypadku awarii lub kolizji w tunelu, miała służyć jako jego objazd. Stało się tak w sierpniu 2012 roku, kiedy awaria podczas budowy II linii warszawskiego metra wymusiła zamknięcie tunelu[3]. Nad tunelem powstał duży skwer, ze ścieżkami rowerowymi i alejkami.

Otwarcie tunelu nastąpiło w sierpniu 2003 roku. W sierpniu 2012 roku tunel został zamknięty dla ruchu ze względu na wypłukanie ziemi pod tunelem. Awaria nastąpiła w trakcie budowy stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Ruch samochodowy prowadzony był objazdami bulwarami wiślanymi oraz Wybrzeżem Kościuszkowskim. Ratusz planował ponowne otwarcie tunelu do końca 2012 roku[4][5]. Ponowne otwarcie nastąpiło 23 czerwca 2013[6].

Cel

Tunel powstał w związku z budową Mostu Świętokrzyskiego. Jezdnia mostu została zaprojektowana tuż nad poziomem jezdni Wisłostrady, wskutek czego przejazd wzdłuż Wisły trzeba było umieścić w tunelu.

Tunel okazał się przydatny – przyspieszył przejazd Wisłostradą w obu kierunkach oraz spowodował, że Most Świętokrzyski stał się mostem lokalnym, przeznaczonym dla dojeżdżających z Pragi do centrum do pracy. Niestety obecnie wyraźnie widać, że tunel jest za krótki – w godzinach popołudniowych zatyka się w kierunku północnym, gdyż skrzyżowanie pod mostem Śląsko-Dąbrowskim ma dość skomplikowany układ świateł.

Konstrukcja

Dwunawowy tunel drogowy, po trzy pasy ruchu w każdą stronę. W kierunku południowym tunel ma 930 m, zaś w kierunku północnym 889 m. Tunel wyposażony jest w systemy szybkiego oddymiania i wentylacji, oraz specjalne urządzenia zapewniające łączność odpowiednim służbom podczas akcji ratowniczych. W każdym z tuneli mniej więcej w połowie znajduje się przystanek autobusowy.

Strop tunelu lekko opada na obie strony, dzięki czemu woda nie zatrzymuje się na nim, tylko spływa grawitacyjnie na boki i wsiąka w grunt. Trzy grube i głębokie ściany szczelinowe, na których opiera się tunel, w dolnych partiach mają "zęby", otwory, umożliwiające swobodny spływ wody pod tunelem od strony skarpy do Wisły[7][8].

Nad częścią tunelu, na ogromnych, pustych w środku skrzyniach fundamentowych, zbudowano Centrum Nauki Kopernik. Podczas budowy centrum w 2008 część tunelu Wisłostrady odkopano, a wzdłuż niego od strony ul. Wybrzeże Kościuszkowskie zbudowano dodatkowy tunel techniczny na instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne[8].

Zobacz też

Galeria

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Warszawa outline with districts v4.svg
(c) Mfloryan at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Mapa Warszawy - podkład lokalizacyjny
Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E
Tunel Wislostrady 2.JPG
Autor: Cezary Piwowarski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tunel Wisłostrady, wlot do tunelu od strony południowej
Tunel Wislostrady 4.JPG
Autor: Cezary Piwowarski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tunel Wisłostrady, wylot i wlot do tunelu od strony północnej
Tunel Wisłostrady 2021.jpg
Autor: Adrian Grycuk, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Wjazd do tunelu Wisłostrady w Warszawie
Tunel Wislostrady 3.JPG
Autor: Cezary Piwowarski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tunel Wisłostrady, wlot do tunelu od strony południowej
Tunel Wislostrady 5.JPG
Autor: Cezary Piwowarski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tunel Wisłostrady, wlot do tunelu od strony północnej
Tunel Wislostrady.jpg
Autor: Cezary Piwowarski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tunel Wisłostrady