Tunika z Argenteuil

Tunika z Argenteuil

Tunika z Argenteuil – starożytna szata, przechowywana w Argenteuil we Francji. Zgodnie z tradycją, jest to tunika zakładana bezpośrednio na ciało (hebr. sadin), którą nosił Jezus w dniu śmierci.

W Ewangelii Jana

Żołnierze zaś, gdy ukrzyżowali Jezusa, wzięli Jego szaty i podzielili na cztery części, dla każdego żołnierza po części; wzięli także tunikę. Tunika zaś nie była szyta, ale cała tkana od góry do dołu. Mówili więc między sobą: «Nie rozdzierajmy jej, ale rzućmy o nią losy, do kogo ma należeć». Tak miały się wypełnić słowa Pisma: Podzielili między siebie szaty, a los rzucili o moją suknię. To właśnie uczynili żołnierze. J 19,23-24

.

Historia

Pierwsza historyczna adnotacja o Tunice pochodzi z końca VI w. Jej autorem jest św. Grzegorz z Tours. Napisał o szacie: „Mówi się, że jest ona przechowywana w bazylice Świętych Archaniołów w Galathai, mieście oddalonym ok. 150 km od Konstantynopola”. Część historyków uważa, że chodziło tu o miasto Germia w Galacji, słynącej z bazyliki znanej jako miejsce kultu Archaniołów.

Fredegar pisał w 610 r., że w 590 r. w mieście Zafad niedaleko Jerozolimy została odnaleziona marmurowa skrzynia zawierająca świętą suknię, tę samą o którą żołnierze rzymscy rzucali losy.

W 614 r. Jerozolima została zdobyta przez Persów, którzy zrabowali wiele relikwii. Wśród nich, zdaniem wielu historyków, mogła być także Tunika. W 628 Herakliusz zwyciężył Persów, odzyskał Tunikę i była przechowywana w Wielkim Pałacu w Konstantynopolu.

Tunikę otrzymał prawdopodobnie Karol Wielki od cesarzowej bizantyńskiej św. Ireny jako prezent zaręczynowy. Karol przyjął Tunikę. W 814 r. podarował ją klasztorowi benedyktynek w Argenteuil, gdzie przeoryszą została jego córka Teodrada.

Aby ustrzec relikwię przed najazdem Normanów, Tunika została zamurowana w schowku w ścianie, wraz z listami poświadczającymi jej pochodzenie.

Szatę odnaleziono przypadkowo w 1156. Od tej pory jej losy są dobrze udokumentowane. Pisali o niej m.in. Robert z Torigni czy Mateusz Paryżanin. Tunika stała się sławna w dużej części Europy. Do Argenteuil dwukrotnie przyjechał św. Ludwik IX.

W 1567 Tunika ledwo przetrwała najazd protestantów – została krótko wcześniej ukryta[1].

Ślady na Tunice pokrywają się ze śladami na całunie turyńskim na plecach, również znaleziono krew grupy AB[2].

Przypisy

  1. Grzegorz Górny, Świadkowie Tajemnicy. Rosikon Press, Warszawa 2012.
  2. W poszukiwaniu śladów Chrystusa, wiadomosci.wp.pl [dostęp 2017-12-03].

Bibliografia

  • Jean-Maurice Devals, Une si humble et si sainte tunique…: Enquête sur une énigme – La Sainte Tunique du Christ d’Argenteuil (relation de l’expérimentation au radiocarbone, recherches historiques), wyd. François-Xavier de Guibert, Paryż (czerwiec 2005)
  • Revue ‘Monumental’ czerwiec 2006, s. 42, Serge Pitiot, détails de la datation au carbone 14 de 2004.
  • André Marion, Gérard Lucotte Le linceul de Turin et la tunique d’Argenteuil: Le point sur l’enquête, wyd. Presses de la Renaissance, marzec 2006 – ISBN 2-7509-0204-5 (wersja polska Tunika z Argenteuil i Całun Turyński Wydawnictwo M, Kraków 2007, fragmenty na Google Books)
  • Collectif, La Sainte Tunique d’Argenteuil face à la science: Actes du colloque COSTA du 12.11.2005 à Argenteuil, wyd. François-Xavier de Guibert, Paryż (grudz. 2006)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Reliquary Termonde MNMA Cl13073.jpg
Reliquary from the collegiate church of Our Lady of Termonde, Flanders.
Argenteuil 95 Sainte Tunique 2016.JPG
Autor: Simon de l'Ouest, Licencja: CC BY-SA 4.0
La tunique du Christ exposée lors de l'ostension de 2016.