Ulica 11 Listopada w Bielsku-Białej

ulica 11 Listopada
Śródmieście Bielsko, Biała Wschód
Ilustracja
Widok na ulicę 11 Listopada z ul. Barlickiego w kierunku mostu na Białej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Bielsko-Biała

Długość

0,9 km

Poprzednie nazwy

Wiener Straße
Hauptstraße
Kaiser-Wilhelm-Straße
Główna
Jagiellońska
Hermann-Göring-Straße
Zjednoczenia
Feliksa Dzierżyńskiego

Przebieg
Ikona deptak ulica.svg0 mul. Barlickiego, Przechód Schodowy
Ikona deptak deptak.svg50 mul. Cechowa
Ikona deptak most.svg130 mrzeka Biała
Ikona deptak plac.svg160 mplacyk z Reksiem
Ikona deptak deptak.svg200 mul. Krótka, ul. Łukowa
Ikona deptak plac.svg370 mpl. Wojska Polskiego
Ikona ulica deptak2.svg470 mul. Głęboka, ul. Komorowicka
Ikona deptak plac.svg520 mpl. Wolności
Ikona ulica deptak2.svg650 mul. Szkolna
Ikona deptak koniec T ulica.svg710 mul. Wyzwolenia
Ikona ulica z prawej.svg850 mul. Żywiecka
Ikona ulica ślepy koniec.svg880 mprzejście podziemne pod ul. Lwowską
Położenie na mapie Bielska-Białej
Mapa konturowa Bielska-Białej, w centrum znajduje się punkt z opisem „ulica 11 Listopada”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica 11 Listopada”
Ziemia49°49′23,0″N 19°02′57,0″E/49,823056 19,049167

Ulica 11 Listopada – główny deptak Bielska-Białej i jego tradycyjne centrum handlowe. Ma długość około 900 m i biegnie równoleżnikowo od ulicy Barlickiego na Dolnym Przedmieściu przez historyczne centrum Białej do ulicy Lwowskiej w granicach osiedli administracyjnych Śródmieście Bielsko oraz Biała Wschód.

W obecnym kształcie powstała w latach 1780–1781 jako część traktu środkowogalicyjskiego i była główną ulicą oraz osią urbanistyczną Białej. Od samego początku koncentrowało się na niej życie handlowe, rozrywkowe i towarzyskie zarówno Białej, jak i – w mniejszym stopniu – Bielska. W strefę pieszą zaczęła być przekształcana w latach 70. XX wieku. Charakterystyczna dla przede wszystkim bialskiego odcinka ulicy jest zabudowa w tzw. stylu józefińskim z końca XVIII wieku, oprócz niej znajdują się tu liczne zabytki reprezentujące różne style architektoniczne kolejnych stuleci, a także kilka przykładów architektury współczesnej.

Przebieg

Ulica 11 Listopada rozpoczyna się na Dolnym Przedmieściu, odchodząc w kierunku wschodnim od ulicy Barlickiego. Jej przedłużeniem na zachód jest Przechód Schodowy – schody łączące deptak z ulicą 3 Maja (koło hotelu President).

Pierwszą przecznicą ulicy 11 Listopada jest ulica Cechowa (50 m), następnie mijając kamienicę Burdy, deptak przecina most na Białej (130 m), dzielący niegdyś Bielsko i Białą. Zaraz za mostem (160 m) znajduje się nieregularny plac z fontanną–pomnikiem Reksia rozciągający się od ulicy Stojałowskiego do Spółdzielczego Domu Handlowego Klimczok i Galerii Sfera. Dalej ulica przecina ulicę Krótką i Łukową (200 m), po czym mijając ciąg józefińskich kamienic dociera do placu Wojska Polskiego – dawnego rynku Białej, od którego na południe odchodzi ulica Ratuszowa (370 m). Na 470 metrze od deptaku odchodzą ulica Komorowicka (na północ) i Głęboka (na południe), a na 520 metrze ulica dochodzi do placu Wolności – drugiego bialskiego rynku. Za placem zaczyna się kolejny zespół budynków licznymi kamienicami józefińskimi, który kończy się na ulicy Wyzwolenia (710 m), a rozdziela go ulica Szkolna (650 m).

Na skrzyżowaniu z ulicą Wyzwolenia deptak przechodzi w zwykłą, wyłożoną kostką brukową, ulicę z normalnym ruchem kołowym i wydzielonym parkingiem. Przy Dworze Thomkego (850 m) od ulicy 11 Listopada odchodzi ulica Żywiecka, która łączy ją z placem Opatrzności Bożej, nie mając jednak bezpośredniego połączenia z tą częścią Żywieckiej, która jest fragmentem drogi krajowej nr 52. Około 30 m za Żywiecką ulica 11 Listopada kończy się, przechodząc w przejście podziemne pod ulicą Lwowską.

Historia

Bielski odcinek ulicy około 1904, po prawej widoczne wkrótce wyburzone budynki pierzei południowej
Analogiczny do powyższego kadr około 1915
Most na Białej w 1907, kamienice na pierwszym planie po lewej wyburzono w latach 80. XX wieku, po prawej w 1945
Lipnicki odcinek ulicy na pocztówce z 1911

Początki ulicy wiążą się z powstaniem Pierwszej Galicyjskiej Szosy Pocztowo-Handlowej, potocznie nazywanej „drogą cesarską”, „cesarką”, „traktem wiedeńskim” czy „traktem środkowogalicyjskim”, która miała połączyć Białą na granicy Śląska Cieszyńskiego przez Kraków i Przemyśl ze Lwowem i stać się rdzeniem sieci komunikacyjnej w nowo pozyskanej prowincji, Galicji. Celem było jej lepsze powiązanie z resztą monarchii habsburskiej. Już od 1773 na trasie z Bielska do Lwowa funkcjonowała poczta konna, a od 1775 jeździły dyliżanse. Projekt budowy powierzono inżynierowi Johannowi Grossowi. Rozpoczęła się po pomiarach katastralnych w 1780, a ostateczne ukończenie nastąpiło w 1785, przy czym odcinek Biała – Bochnia został otwarty już 20 kwietnia 1781[1].

„Cesarka” przecięła dotychczasowe ciągi zabudowy Białej skoncentrowane wzdłuż Niwki oraz dzisiejszych ulic Łukowa, Cyniarska, Szkolna. Konieczne było dokonanie pewnych wyburzeń. W wyniku wytyczenia ulicy i połączonych z nim regulacji przestrzennych, w tym założenia drugiego rynku bialskiego – dzisiejszego placu Wolności – powstał całkiem nowy układ urbanistyczny Białej. Nastąpił znaczący boom budowlany, w ramach którego do końca lat 80. XVIII wieku powstało w miasteczku kilkadziesiąt nowych budynków, w tym wiele murowanych. Do najstarszych zachowanych do dziś należą kamienice przy ulicy 11 Listopada reprezentujące tzw. styl józefiński: nr 54 z 1782, nr 19 z 1783 i nr 14–16 z 1787. Dla Bielska trakt nie miał aż tak dużego znaczenia, bowiem długość bielskiego odcinka wynosił zaledwie 140 m i przy jego budowie wykorzystano istniejący już układ przestrzenny. Powstał nowy (drugi w kolejności) drewniany most na rzece Białej[2].

Dzisiejsza ulica 11 Listopada znajdowała się pierwotnie na terenie trzech gmin: nie tylko w Bielsku i Białej, ale też samodzielnej wsi Lipnik. Granica między Białą a Lipnikiem biegła dzisiejszą ulicą Wyzwolenia, końcowy odcinek współtworzył tzw. „miejską część Lipnika” zamieszkiwaną w dużej mierze przez ludność żydowską, która aż do 1848 nie mogła osiedlać się w obrębie Białej[3]. W 1827 na rogu dzisiejszej ulicy Ratuszowej, w części ulicy będącej zarazem pierzeją pierwszego rynku bialskiego, wybudowano nowy ratusz miasta Białej pełniący tę funkcję do 1897[4].

Duże zmiany w zabudowie ulicy nastąpiły na przełomie XIX i XX wieku, gdy dwumiasto zaczęło się rozrastać i jako ważny ośrodek przemysłowy wykazywać wielkomiejskie aspiracje. Zwłaszcza na bielskim odcinku dawna architektura została w większości zastąpiona przez wysokie kamienice w duchu historyzmu i secesji, m.in. w 1893 wyrosła według projektu Carla Korna kamienica radcy cesarskiego Viktora Burdy z charakterystyczną nadbrzeżną fasadą, do której podziemi wkomponowano ujście skanalizowanego potoku Niper[5]. W Białej nowy ruch budowlany skupił się głównie w rejonie rynków – Josefsplatzu (dziś plac Wojska Polskiego) i Franzensplatzu (dziś plac Wolności). Wyraźną dysharmonię wśród zabudowy józefińskiej wprowadziła wybudowana około 1913 trzypiętrowa wczesnomodernistyczna kamienica braci Landau na rogu dzisiejszej ulicy Krótkiej (wówczas Auweg)[6]. W 1890 ulicę noszącą dotąd nazwę Wiedeńskiej (Wiener Straße) przemianowano, zarówno w Bielsku, jak i Białej, na Hauptstraße (Główna). Odcinek lipnicki nosił odpowiednio nazwę Lipniker Hauptstraße[7]. 23 kwietnia 1890 stała się ona areną najgłośniejszej demonstracji robotniczej w dziejach dwumiasta. Trzytysięczne zgromadzenie poprzedzające planowany strajk pierwszomajowy przerodziło się w zamieszki, które zostały stłumione przez wojsko, pociągając za sobą śmierć jedenastu osób i wielu rannych[8]. W 1895 przygotowano plan budowy linii tramwajowej w ciągu ulicy Głównej aż do skrzyżowania z Żywiecką, inwestycji jednak nigdy nie zrealizowano, mimo że do tematu powracano jeszcze kilkukrotnie[9]. W latach 1896–1897 powstał nowy kratownicowy most na rzece Białej[10].

Gwar uliczny przy moście w okresie międzywojennym, widok w kierunku Białej

W czasie I wojny światowej ulicę przemianowano na Kaiser-Wilhelm-Straße (Cesarza Wilhelma) dla uczczenia sojuszu austriacko-niemieckiego[11]. Po 1918 powrócono do starej nazwy, jednak wkrótce nastąpiły kolejne zmiany: nazwę bielskiego odcinka zmieniono na Jagiellońska, bialski z kolei w 1928, w dziesiątą rocznicę powstania państwa polskiego, przemianowano na 11 Listopada[12]. Jego częścią była również dawna Główna Lipnicka, ponieważ Lipnik przyłączono do Białej w 1925[13]. Najwyrazistszą pamiątką okresu międzywojennego jest modernistyczna kamienica Franciszka Schuberta na rogu ulicy Komorowickiej wybudowana w 1935 według projektu Alfreda Wiedermanna[14].

W czasie II wojny światowej cała ulica – po raz pierwszy dokonano wtedy administracyjnego połączenia Bielska i Białej – nosiła nazwę Hermann-Göring-Straße (Hermanna Göringa). Wycofujące się w lutym 1945 wojska wysadziły w powietrze most na Białej. Eksplozja uszkodziła sąsiadujące z nim domy nr 11 w Bielsku oraz nr 2 w Białej (według ówczesnej numeracji), które zostały rozebrane. Stary most kratownicowy nie został odbudowany. Po II wojnie światowej przywrócono przedwojenne nazwy ulic, zmieniając w 1948 nazwę bialskiego odcinka na Zjednoczenia. Po połączeniu Bielska i Białej Krakowskiej w jedno miasto w 1951 całej ulicy – a także dzisiejszej Krakowskiej – patronował Feliks Dzierżyński. W latach 60. wyburzono kamienicę przy ulicy Barlickiego 7, poszerzając w ten sposób Przechód Schodowy – schody łączące ulicę Dzierżyńskiego z Lenina (dziś 3 Maja) i hotelem President (wówczas Prezydent). Wyburzono wtedy budynek przy ul. Barlickiego 7. Około 1970 wyburzono budynek dawnego zajazdu Pod Zielonym Drzewem, poprzedzający kamienicę nr 59, w którego miejscu powstała wysepka i łuk ulicy Wyzwolenia[12].

W 1973 oddano do użytku ulicę Iwana Koniewa, obecnie Stanisława Stojałowskiego, wraz z nowym mostem. Powstała ona około 100–200 m na południe, śladem skanalizowanej Niwki. Budowa pozwoliła na usunięcie ruchu kołowego z ulicy Dzierżyńskiego, dotąd jednej z ważniejszych arterii, i przekształcenie jej w strefę pieszą (z wyjątkiem końcowego odcinka). Również w latach 70. wybudowana została dwupasmowa ulica Lwowska, zmieniając zasadniczo układ komunikacyjny Białej. W związku z budową nowej drogi wyburzono część zabudowań dworu Thomkego, sięgającego pierwotnie do potoku Niwka, oraz kilka sąsiadujących z nim zabudowań. Jednocześnie w miejscu przecięcia Lwowskiej z Dzierżyńskiego zbudowano przejście podziemne, dzieląc tym samym tę drugą na dwie części: śródmiejską o przeważającej funkcji deptaka (obecna ulica 11 Listopada) i ruchliwą drogę wyjazdową do Krakowa (obecna ulica Krakowska). W 1989 wyburzono trzy józefińskie kamienice pomiędzy rzeką a ulicą Łukową (nr 13, 15 i 17), w których miejscu stanął nowoczesny gmach banku PKO[12].

Placyk z fontanną i pomnikiem Reksia

Wraz z budową w Bielsku-Białej licznych hipermarketów i centrów handlowych, w tym położonej w pobliżu Galerii Sfera, zlikwidowano wiele sklepów i lokali usługowych przy głównym deptaku. Temat „umierania ulicy 11 Listopada” powraca regularnie w dyskursie medialnym[15][16][17][18][19]. W 2006 rozpoczęła się trwająca dwa lata przebudowa ulicy[20], w ramach której powstało stylowe oświetlenie, ławeczki, zrobiono nową nawierzchnię oraz przebudowano Przechód Schodowy łączący ją z ulicą 3 Maja[21]. Planowana już wtedy[22] rekonstrukcja kratownicy z XIX-wiecznego mostu została zrealizowana dopiero w roku 2021, z okazji obchodów 70-lecia połączenia Bielska i Białej[23]. Ponadto w 2007 zbudowano nową kamienicę, która jest częściowym odwzorowaniem wysadzonej w 1945 w powietrze kamienicy Haberfeldów (nr 2 w Białej)[24]. W tym samym roku na przełomie sierpnia i września po raz pierwszy zorganizowano Święto Ulicy 11 Listopada. W 2009 na nadbrzeżnym placu obok mostu odsłonięto pomnik–fontannę Reksia[25], pierwsze z serii upamiętnień postaci z kreskówek wyprodukowanych przez Studio Filmów Rysunkowych. W dalszym etapie tworzenia szlaku Bajkowe Bielsko-Biała przed dawnym ratuszem bialskim (nr 38) ustawiono brązowe figury bohaterów bajki Porwanie Baltazara Gąbki: w 2020 Smoka Wawelskiego i Bartłomieja Bartoliniego herbu Zielona Pietruszka[26], w 2021 szpiega Don Pedro wraz ze stworem mypingiem[27].

Święto Ulicy 11 Listopada

Święto Ulicy 11 Listopada w 2009. Estrada na pl. Wojska Polskiego

W latach 2007-2010 co roku pod koniec czerwca (w 2007 na przełomie sierpnia i września) odbywało się Święto Ulicy 11 Listopada. Przez dwa dni ulica stylizowana była na taką, jaką była w XIX wieku – jeździły dorożki, na moście ustawiony był szlaban i budki pograniczników (co nie jest zgodne z prawdą historyczną, gdyż nigdy szlabanu ani budek pograniczników na moście nie było), pojawiali się stylowo ubrani gazeciarze, muzycy, kapele podwórkowe i kwiaciarki. Ponadto na placu Wolności odbywał się Jarmark Galicyjski, w CH Biała pokazy starych filmów (Stare Kino Bielskie), a w pałacyku Strzygowskich wystawy tematyczne. Na placu Wolności i Wojska Polskiego znajdowały się estrady, na których występowali zaproszeni artyści. Jedną z atrakcji święta w 2008 była parada z udziałem cesarza Franciszka Józefa I, którego odgrywał Bernard Krawczyk[28]. Z okazji święta wydawana była okolicznościowa Gazeta Bielska. Organizatorem święta były Urząd Miejski oraz Biuro Promocji i Wystaw „Astra”.

Zabudowa

Zabudowa józefińska

Mianem „józefińskich” określa się kamienice z pierwszej fazy zabudowy ulicy bezpośrednio związanej z jej wytyczeniem jako fragmentu traktu środkowogalicyjskiego za panowania cesarza Józefa I. Pochodzą z ostatnich dwóch dekad XVIII wieku oraz początku XIX wieku. Są to budynki jednopiętrowe nakryte wysokim dachem łamanym lub naczółkowym ze skromną dekoracją elewacji o cechach klasycystycznych czy późnobarokowych[29][30]. Bialskie domy są jednymi z najbardziej reprezentatywnych przykładów tego typu architektury w obecnej Polsce[31].

Najlepiej zachowany jest zespół kamienic pomiędzy placem Wojska Polskiego a skrzyżowaniem z ulicą Łukową i Krótką: nr 19–25 w pierzei północnej oraz 20–28 w pierzei południowej. Na kamienicy nr 19 zachowała się w nadprożu wyryta datacja: 1783. Kamienica nr 14–16, w której mieści się m.in. pub Galicja, pochodzi z 1787. Typowym przykładem stylu józefińskiego jest kamienica nr 54 wzniesiona w 1782. Z przełomu XIX i XX wieku pochodzą również: nr 37, 39, 45–49, 50, 58, 64–68, 76, a także nr 29 w narożniku placu Wojska Polskiego, gdzie funkcjonuje apteka „Pod Białym Orłem”, najstarsza bialska apteka z tradycjami sięgającymi XVIII wieku[32]

Pozostałe obiekty

  • nr 1 – dawny zajazd z końca XVIII wieku, później dom burmistrza Moritza Gustava Scholza; najstarszy zachowany budynek na bielskim odcinku ulicy
  • nr 2 – narożna neorenesansowa kamienica Ignacego Löwenberga z 1898
  • nr 3 – późnoklasycystyczna kamienica Kolbenheyerów z około 1870
  • nr 4 – kamienica Geyerów o cechach wczesnomodernistycznych z 1912 projektu Ernsta Lindnera
  • nr 5 – dawny Bank Eskomptowy i Wekslowy
  • nr 6 – kamienica Oskara Pfistera o cechach wczesnomodernistycznych z 1912 roku projektu Friedricha i Karla Schulzów
  • nr 7 – dawny zajazd i dom spedycyjny z szeroką bramą i arkadowymi krużgankami od strony podwórza, rok budowy 1886
  • nr 8 – narożna neobarokowa kamienica wzniesiona w 1905 według projektu Titusa Neugebauera dla Viktora Burdy jako kontynuacja sąsiedniego budynku nr 10
  • nr 10 – kamienica radcy cesarskiego Viktora Burdy wybudowana w latach 1892–1893 w stylu neobarokowym według projektu Carla Korna; jej fasada, zwrócona w kierunku rzeki, składa się z płaskiego wykuszu otoczonego czterema kolumnami (po dwie z każdej strony) na wysokich cokołach; ma również wysoki dach imitujący kopułę; była w przeszłości siedzibą popularnych „Delikatesów” założonych pierwotnie jako sklep sieci Julius Meinl i istniejących do 2001; w konstrukcję piwnic wkomponowany jest kanał potoku Niper z widocznym ujściem do Białej poniżej nadbrzeżnej elewacji
  • nr 12 – postmodernistyczna kamienica wzniesiona w 2007, która nawiązuje do stojącej tu do 1945 kamienicy Haberfeldów
  • nr 15 – gmach bankowy wybudowany w latach 1989–1994 w miejscu trzech wyburzonych kamienic józefińskich, pierwotnie siedziba PKO BP, obecnie opustoszały
  • nr 34 – neorenesansowa kamienica Racheli Mehl z 1903 projektu Juliusa Korna (brata Carla)
  • nr 35 – modernistyczna kamienica wybudowana w 1935 dla Franciszka Schuberta według projektu Alfreda Wiedermanna
  • nr 36 – kamienica własna architekta Juliusa Korna z 1902 – pierwotnie neorenesansowa, w czasie remontu w okresie PRL pozbawiona wszystkich detali architektonicznych, artykulacji ścian, wieżyczki i wykusza
  • nr 38 – dawny ratusz bialski zbudowany w 1827; zastąpił drewniany ratusz na środku rynku (dziś placu Wojska Polskiego) i pełnił swoją funkcję aż do 1897, gdy nowy gmach magistratu i kasy oszczędności
  • nr 39 – neobarokowa kamienica Davida Feinera z 1902
  • nr 40 – pałacyk miejski Strzygowskich wybudowany około 1880 w stylu neobarokowym, obecnie oddział Książnicy Beskidzkiej
  • nr 41 – neobarokowa kamienica Michaela Neumanna z 1904 projektu Alexandra Neumanna, w której przez lata mieściła się popularna drogeria Tanewski
  • nr 60 – dawny hotel Pod Orłem; gmach o cechach neobarokowych i klasycystycznych zbudowany w 1905 wg projektu Alexandra Neumanna w miejscu dawnego zajazdu z czasów wytyczania traktu cesarskiego pod koniec XVIII wieku; wewnątrz zachowany jest secesyjny wystrój westybulu i klatki schodowej z windą oraz na I piętrze Sala Redutowa o powierzchni 709 m² w stylu neorenesansowym; obecnie pełni funkcję biurowca i pasażu handlowego
  • nr 63 – dawny dom spedycyjny z początku XIX wieku z rozległym zespołem oficyn; mieszkał tu i w jednej z oficyn (63b) prowadził prywatny dom modlitwy Aron Halberstam, lider bialskich chasydów od 1889
  • nr 82 – neobarokowa kamienica z 1880 wybudowana dla Arnolda Grossa, właściciela sąsiadującej z kamienicą fabryki likierów
  • nr 88 – dawny zajazd Theodora Gany z I połowy XIX wieku; w okresie międzywojennym nazywany Domem Katolickim, był siedzibą Konsumu Chrześcijańskiego i Drukarni Polskiej; w pobliżu tego właśnie budynku doszło do tragicznych zajść 23 kwietnia 1890, w których zginęło 11 protestujących robotników
  • nr 102 – dawny zajazd Thomkego, później znany jako zajazd Köntzera; przykład architektury architektury klasycystycznej z końca XVIII wieku; od początku XX wieku pełnił różne funkcje, obecnie siedziba banku; ma duży dziedziniec z podcieniami i arkadowymi krużgankami; mieszkał tu słowacki malarz Peter Michal Bohúň; w latach 70. XX wieku w związku z budową nowej drogi (ulica Lwowska) część zabudowań wyburzono

Przypisy

  1. Monografia, tom II ↓, s. 209.
  2. Monografia, tom II ↓, s. 210.
  3. Jerzy Polak: Zarys dziejów Lipnika. Bielsko-Biała: Stowarzyszenie Lipnik, 2002, s. 159, 178. ISBN 978-83-912192-0-1.
  4. Kenig, Kominiak 2008 ↓, s. 159.
  5. Kenig, Kominiak 2008 ↓, s. 152.
  6. Chojecka 1994 ↓, s. 98.
  7. Kenig, Kominiak 2008 ↓, s. 156, 211, 215.
  8. Monografia, tom II ↓, s. 422.
  9. Monografia, tom II ↓, s. 453.
  10. Kenig, Kominiak 2008 ↓, s. 155.
  11. Monografia, tom II ↓, s. 576.
  12. a b c Piotr Kenig. Od traktu cesarskiego po ulicę 11 Listopada. „Gazeta Bielska”, s. 2–3, 31 sierpnia 2007. Bielsko-Biała: Biuro Promocji i Wystaw „Astra”. 
  13. Monografia, tom IV ↓, s. 216.
  14. Chojecka 1994 ↓, s. 141.
  15. Ewa Furtak: Bielsko-Biała: z ulicy 11 Listopada wyprowadzają się sklepy. Gazeta.pl, 17 października 2002. [dostęp 2008-11-20].
  16. Magdalena Dydo: Trup w środku miasta. bielskobiala.pl, 2010-06-25. [dostęp 2022-03-24].
  17. Ulica do wynajęcia. bielskobiala.pl, 2014-07-05. [dostęp 2022-03-24].
  18. Ewa Furtak: Ulica na tysiąc kroków. Musimy wspólnie znaleźć na nią pomysł. Gazeta Wyborcza, 2019-03-15. [dostęp 2022-03-24].
  19. Studenci katowickiej ASP rozmawiali, jak ożywić ul. 11 Listopada. bielsko.info.pl, 2022-02-23. [dostęp 2022-03-24].
  20. Rozpocznie się przebudowa głównego bielskiego deptaka. Gazeta.pl, 27 lipca 2006. [dostęp 2008-11-19].
  21. Marcin Czyżewski: Bielsko: Ładne schody nie dla inwalidów. Gazeta.pl, 2 czerwca 2008. [dostęp 2008-11-19].
  22. Przepadły łuki na moście nad Białą. Gazeta.pl, 4 czerwca 2007. [dostęp 2008-11-19].
  23. Michał Sikora: Bielsko-Biała. Historyczna przeprawa w nowej odsłonie. WP.pl, 2021-02-27. [dostęp 2022-02-10].
  24. W Bielsku powstaje kamienica inna niż wszystkie. Gazeta.pl, 11 kwietnia 2006. [dostęp 2008-11-19].
  25. Katarzyna Wala: Reksio stanie nad Białą. Bielsko-Biala.pl, 4 lutego 2009. [dostęp 2009-02-08].
  26. Marcin Twaróg: Pomnik Smoka Wawelskiego w Bielsku-Białej. A z nim kucharz Bartolini. Dziennik Zachodni, 2020-12-07. [dostęp 2022-03-24].
  27. Szpieg Don Pedro z kreskówki ma swój pomnik w Bielsku-Białej. TVP3 Katowice, 2021-09-22. [dostęp 2022-02-10].
  28. Ekstraordynaryjnie w Bielsku-Białej. Super-Nowa, 28 czerwca 2008. [dostęp 2008-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 kwietnia 2014)].
  29. Ewa Janoszek: Ile jest Wiednia w małym Wiedniu? O twórcach znad Dunaju w architekturze i sztuce Bielska-Białej. W: Czytanie miasta. Bielsko-Biała jako kulturowy palimpsest. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Naukowe Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, 2016, s. 46. ISBN 978-83-65182-42-5. [dostęp 2022-03-24].
  30. Bogusław Krasnowolski: Rozwój urbanistyczny Białej do początku XIX wieku. W: Bielsko-Bialskie Studia Muzealne III. Jerzy Polak (red.). Bielsko-Biała: Muzeum Okręgowe w Bielsku-Białej, 1997, s. 179.
  31. Marcin Żerański: Bielsko-Biała: szczypta Śląski i odrobina Małopolski. Przewodnik turystyczny.. Cieszyn: Pracownia na Pastwiskach, 2015, s. 69. ISBN 978-83-939300-9-8.
  32. Jerzy Polak: Przewodnik po Bielsku-Białej. Bielsko-Biała: Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, 2000, s. 92–97. ISBN 83-902079-0-7.

Bibliografia

  • Bielsko-Biała. Monografia miasta. Idzi Panic (red.). Bielsko-Biała: Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, 2010. ISBN 978-83-60136-26-3.
  • Piotr Kenig. Od traktu cesarskiego po ulicę 11 Listopada. „Gazeta Bielska”, s. 2–3, 31 sierpnia 2007. Bielsko-Biała: Biuro Promocji i Wystaw „Astra”. 
  • Ewa Chojecka: Architektura i urbanistyka Bielska-Białej do 1939 roku. Miasto jako dzieło sztuki. Bielsko-Biała: Urząd Miejski w Bielsku-Białej, 1994, seria: Biblioteka Bielska-Białej. ISBN 83-901390-0-6.
  • Piotr Kenig, Wojciech Kominiak: Bielsko-Biała i okolice na dawnej pocztówce w czasach monarchii austro-węgierskiej. Bielsko-Biała: WMW, 2008. ISBN 978-83-915603-0-3.
  • Jerzy Polak: Przewodnik po Bielsku-Białej. Bielsko-Biała: Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, 2000. ISBN 83-902079-0-7.
  • Jacek Zachara, Grzegorz Wnętrzak, Bogusław Chorąży: Bielsko-Biała. Dziedzictwo kulturowe. Bielsko-Biała: Stowarzyszenie „Olszówka”, 2007. ISBN 83-918676-5-X.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Bielsko-Biała location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: ODbL
Mapa Bielska-Białej, Polska
Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
Ikona deptak koniec T ulica.svg
Autor: Lechoo.net, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ikona skrzyżowania ulic typu T z dochodzącym deptakiem
Ikona ulica z prawej.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy z prawej
Ikona ulica ślepy koniec.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy - ślepy koniec
Diamond road sign junction across major road.svg
Crossroads with a major road ahead.
Ikona deptak most.svg
Autor: Lechoo.net, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ikona deptaku z mostem
Bielsko-Biała, kamienica józefińska 11 Listopada 24.jpg
Autor: Kamil Czaiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
24 11 Listopada Street in Bielsko-Biała, Poland, a heritage house in Josephinian style
Bielsko-Biała, plac Wojska Polskiego, dawny ratusz Białej.jpg
Autor: Kamil Czaiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
Old town hall of Biała in Bielsko-Biała, Poland
Ikona deptak ulica.svg
Autor: Lechoo.net, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ikona skrzyżowania deptaku z ulicą
Bielsko-Biała, kamienica modernistyczna 11 Listopada 35.jpg
Autor: Kamil Czaiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
35 11 Listopada Street in Bielsko-Biała, Poland, a functionalist house built in 1935
Bielsko-Biała, ulica 11 Listopada, most i kamienica Burdy.jpg
Autor: Kamil Czaiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
11 Listopada Street in Bielsko-Biała, Poland, with the bridge over Biała river and the Burda House
Bielsko-Biała, ulica 11 Listopada 01.jpg
Autor: Kamil Czaiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
11 Listopada Street, main pedestrian zone, in Bielsko-Biała, Poland
Hotel pod Orlem.jpg
Autor: Bieniecki Piotr, Licencja: CC BY-SA 4.0
Hotel "Pod Orłem" w Bielsku-Białej
Ikona deptak plac.svg
Autor: SVG by Harry-C, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Ikona skrzyżowania deptaku z placem
Bielsko-Biała, Święto Ulicy 11 Listopada 2009 bandstand.jpg
Święto Ulicy 11 Listopada 2009 w Bielsku-Białej. Estrada na pl. Wojska Polskiego.
Ikona deptak deptak.svg
Ikona skrzyżowania deptaku z deptakiem
Bielsko-Biała, 11 Listopada 1907.jpg
Bielsko-Biała, Poland. 11 Listopada Street. View from bridge over Biała River to east in 1907.
Bielsko-Biała, ulica 11 Listopada, dwór Köntzera.jpg
Autor: Kamil Czaiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
Köntzer's Inn at 100 11 Listopada Street in Bielsko-Biała, Poland
Bielsko-Biała, ulica 11 Listopada, kamienica nr 12 i dawny bank PKO 01.jpg
Autor: Kamil Czaiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
11 Listopada Street in Bielsko-Biała, Poland: the house No. 12 (on the right) and former PKO bank
Reksio Monument in Bielsko-Biała with fountain, September 2021.jpg
Autor: MichalPL, Licencja: CC BY-SA 4.0
Reksio Monument in Bielsko-Biała with fountain, September 2021
Ikona ulica deptak2.svg
Ikona skrzyżowania deptaku z ulicą
Bielsko-Biała, Główna Lipnicka - Bielitz-Biala, Lipniker Haupstrasse 1911.jpg
Lipniker Haupstrasse, now part of 11 Listopada Street in Bielsko-Biała, Poland; postcard from 1911
Bielsko-Biała, plac Wojska Polskiego, pałacyk Strzygowskich.jpg
Autor: Kamil Czaiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wojska Polskiego Square in Bielsko-Biała, Poland: Strzygowski House
Henryk Poddębski - Bielsko (131-A-15-1).jpg
[Opis autora: Bielsko Cieszyńskie. Perspektywa ul. 11 Listopada (dawniej ul. Głównej. Widoczny most nad rzeką Białą).]
Ul. 11 Listopada (2).jpg
ul. 11 Listopada w Bielsku-Białej
Bielsko-Biała, 11 Listopada 2.JPG
Ul. 11 Listopada w Bielsku-Białej.
Bielsko-Biała, ulica 11 Listopada 02.jpg
Autor: Kamil Czaiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
11 Listopada Street, main pedestrian zone, in Bielsko-Biała, Poland
Bielsko-Biała, kamienica józefińska 11 Listopada 25 (01).jpg
Autor: Kamil Czaiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
25 11 Listopada Street in Bielsko-Biała, Poland, a heritage house in Josephinian style
Bielsko-Biała, kamienica józefińska 11 Listopada 21.jpg
Autor: Kamil Czaiński, Licencja: CC BY-SA 4.0
21 11 Listopada Street in Bielsko-Biała, Poland, a heritage house in Josephinian style
POL Bielsko-Biała 11 Listopada 19, 2.JPG
Autor: D T G, Licencja: CC BY-SA 3.0
Bielsko-Biała, ul. 11 Listopada 19
POL Bielsko-Biała 11 Listopada 54, 2.JPG
Autor: D T G, Licencja: CC BY-SA 3.0
Bielsko-Biała, ul. 11 Listopada 54