Ulica Lipowa w Białymstoku

ulica Lipowa
osiedle Centrum
Ilustracja
Ulica Lipowa nocą
Państwo

 Polska

Miejscowość

Białystok

Długość

ok. 790 m

Przebieg
Ikona deptak z prawej deptak z lewej deptak prosto ulica.svg0 mRynek Kościuszki/ul. Spółdzielcza
Ikona ulica skrzyżowanie.svgświatła130 mul. Malmeda/ul. Liniarskiego
Ikona ulica z prawej.svg270 mul. Nowy Świat
Ikona ulica skrzyżowanie.svgświatła400 mul. Częstochowska/ul. Grochowa
Ikona ulica skrzyżowanie.svg510 mul. Waryńskiego/ul. Wisławy Szymborskiej
Ikona ulica z prawej.svg610 mul. Przejazd
Ikona ulica z prawej.svgświatła775 mPlac Niepodległości im. Romana Dmowskiego/ul. A. Abramowicza
Położenie na mapie Białegostoku
Mapa konturowa Białegostoku, w centrum znajduje się punkt z opisem „ulica Lipowa”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „ulica Lipowa”
Ziemia53°07′59,4″N 23°09′14,8″E/53,133167 23,154111
Widok ul. Lipowej od strony kościoła św. Rocha
Ul. Lipowa około 1916

Ulica Lipowa – reprezentacyjna ulica centrum Białegostoku, biegnąca od rynku Kościuszki (róg ul. Spółdzielczej) do placu Niepodległości im. Romana Dmowskiego (róg ul. Krakowskiej)[1].

Pochodzenie nazwy

Nazwa ulicy pochodzi od rosnącego tu szpaleru lip w XVIIIXX wieku. Na przestrzeni wieków nazwa tej ekskluzywnej i reprezentacyjnej ulicy Białegostoku leżącej w centrum miasta przybierała różne nazwy; Choroska, Nowolipie, Lipowa, Józefa Piłsudskiego, Sowiecka, Lindenstrasse, Józefa Stalina aby ostatecznie po II wojnie światowej wrócić do swej pierwotnej nazwy – ul. Lipowa.

Historia ulicy

Ulica Lipowa latem

Za narożną kamienicą (w jej miejscu stała niegdyś karczma „Pod Łabędziem”, należąca do Andruszki – kochanki Jana Klemensa Branickiego), kończącą od północy pierzeję zachodnią Rynku Kościuszki, zaczyna się ulica Lipowa. Jej nazwa wzięła się od szpaleru lip, który rósł wzdłuż niej w drugiej połowie XVIII wieku, ale wtedy nazywano ją jeszcze ulicą Choroską, a później Nowolipiem. W początkach XX wieku nazywała się już Lipową.

W okresie międzywojennym nazywała się ulicą marszałka Józefa Piłsudskiego, następnie generalissimusa Józefa Stalina, potem fűhrera Adolfa Hitlera, znowu generalissimusa Stalina i w końcu na powrót Lipową. Ulica w 1944 została niemal całkowicie zniszczona przez hitlerowców[2].

Przemieszczając się nią w kierunku zachodnim, mijamy najpierw hotel Cristal, pierwszy w powojennej Polsce hotel z prawdziwego zdarzenia w Białymstoku i docieramy do skrzyżowania z ulicami Liniarskiego i Malmeda[3].

Po drugiej stronie ulicy Liniarskiego wznosi się cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, zbudowana w latach 1843-1846. Jest to budowla klasycystyczna, zbudowana na planie greckiego krzyża. Nad skrzyżowaniem ramion wznosi się kopuła, którą nieznacznie przewyższa wieżadzwonnica z siedmioma dzwonami, postawiona nad kruchtą. Niezbyt obszerne wnętrze, mogące pomieścić nieco ponad 600 osób, ozdobił w roku 1910 polichromią Michał Awiłow, wzorując się na freskach Wasniecowa z soboru św. Włodzimierza w Kijowie. Na sklepieniu kopuły widnieje Chrystus Pantokrator, Matka Boska i Jan Chrzciciel, a poniżej – dwunastu apostołów, prorocy, królowie i czterej ewangeliści. Ikonostas z roku 1844 zawiera ikony – głównie pędzla Małachowa – wśród których wyróżniają się tonda, czyli ikony okrągłe, przedstawiające ewangelistów, święta cerkiewne i scenę zwiastowania. Przy wrotach carskich znajdują się obrazy Jezusa Chrystusa i Matki Bożej, przy diakońskich – wizerunki archaniołów Michała i Gabriela. W piwnicach soboru znajduje się cerkiew dolna św. Serafina z Sarowa, zaprojektowana przez Michała Bałasza i urządzona w roku 1959. Od 1951 cerkiew św. Mikołaja pełni funkcję katedry diecezjalnej, jest też siedzibą parafii św. Mikołaja[4]. Przy cerkwi ma swoją siedzibę administracja prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, Centrum Kultury Prawosławnej oraz Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku.

Przed cerkwią ul. Lipowa krzyżuje się z ulicą Malmeda prowadzącą do niewielkiego skwerku. Stoi tam pomnik Ludwika Zamenhofa, twórcy międzynarodowego języka esperanto, który urodził się w Białymstoku w 1859 roku.
Ulica Lipowa biegnie dalej na zachód ku kościołowi św. Rocha. Idąc nią, mijamy budynek, w którym powstał pierwszy w Polsce sklep samoobsługowy, kino „Pokój”, a po przeciwnej stronie ulicy secesyjny pałacyk Chaima Nowika, w którym znajduje się obecnie Wojskowa Komenda Uzupełnień, nieco odsunięty od ulicy budynek dawnej Żydowskiej Szkoły Rzemieślniczej (aktualnie Zespół Szkół Zawodowych) stanowiący przykład dzieła słynnej w latach międzywojennej tzw. białostockiej szkoły muratorskiej oraz – po drugiej stronie – bardzo ładną, neoklasycystyczną kamieniczkę z kariatydami podtrzymującymi balkon.

Ulica kończy swój bieg na placu Niepodległości im. Romana Dmowskiego, nad którym dominuje wzniesiony na niewielkim wzgórzu morenowym kościół parafialny pod wezwaniem św. Rocha. Jest to jeden z pierwszych na świecie kościołów modernistycznych, zbudowany w latach 19271946 według projektu profesora Politechniki Warszawskiej, Oskara Sosnowskiego, pomyślany jako wotum za odzyskanie niepodległości. Poprzednio w miejscu tym stała kapliczka cmentarna także pw. św. Rocha, ufundowana w 1748 roku przez Jana Klemensa Branickiego.
Korpus główny świątyni jest ośmioboczny, z wysokimi, wąskimi oknami, z attyką zasłaniającą płaski dach i smukłą wieżą, wysoką na 83 metry, zwieńczoną figurą Matki Boskiej. Wnętrze kościoła uderza surowym wystrojem. Szklane sklepienie z witrażowym gołębiem symbolizującym Ducha Świętego i czterema ewangelistami jest podtrzymywane przez cienkie, żelbetonowe filary. W ołtarzu głównym, zaprojektowanym przez Aleksandra Welsa, dominuje figura Chrystusa wyrzeźbiona przez Stanisława Horno-Popławskiego. Po lewej stronie – boczny ołtarz z figurą św. Antoniego dłuta Stanisława Bukowskiego, białostockiego architekta, który po II wojnie światowej dokończył dzieło Oskara Sosnowskiego. Dalej kaplica św. Rocha z rzeźbą patrona kościoła wykonaną przez Aleksandra Welsa. Między nią a nawą główną – ołtarz z obrazem św. Rocha pędzla Sylwestra Augustyna Mirysa, malarza związanego z dworem Branickich. Obraz ten został przeniesiony z rozebranej w 1926 roku XVIII – wiecznej kaplicy. Po przeciwnej stronie ołtarza głównego znajduje się drugi ołtarz boczny z figurą Matki Boskiej Mediolańskiej oraz kaplica z kopią obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej i krucyfiksem wykonanym przez Bolesława Bałzukiewicza.
Cały kościół otoczony jest murem z czterema wieżyczkami. Nad wejściem głównym od strony ulicy Lipowej stoi rzeźba Chrystusa Dobrego Pasterza otoczonego stadkiem owiec – także dzieło Stanisława Horno-Popławskiego. Z tego miejsca widać dobrze całą ulicę Lipową i duży fragment otaczającego ją śródmieścia.

Ważniejsze budynki

Przy ulicy Lipowej znajdują się m.in.:

Galeria zdjęć

Przypisy

  1. Miejski System Informacji Przestrzennej (GIS). gisbialystok.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-26)]..
  2. W. Monkiewicz, Białystok i okolice, KAW, Białystok 1986, s. 49.
  3. Szlakami zabytków – Ulicą Lipową. bialystok.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-15)]..
  4. Danieluk E. i A.: Prawosławne cerkwie Białegostoku i okolic. Białystok: Stowarzyszenie Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego, s. 36-41. ISBN 928649.
  5. W. Monkiewicz, Białystok i okolice, KAW, Białystok 1986, s. 49

Media użyte na tej stronie

Podlaskie Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Podlaskie Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.50 N
  • S: 52.17 N
  • W: 21.45 E
  • E: 24.10 E
Ikona ulica skrzyżowanie.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona skrzyżowania
Traffic lights icon.svg
Ikonka świateł na skrzyżowaniu
Ikona ulica z prawej.svg
Autor: Marcin Floryan, Licencja: CC BY 2.5
Ikona ulicy z prawej
Diamond road sign junction across major road.svg
Crossroads with a major road ahead.
Białystok, ul. Lipowa 30, bud. mur., kamienica, przełom XIX i XX w. 01.JPG
Autor: Historyczka, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok, ul. Lipowa 30 - kamienica, mur., przełom XIX i XX w. (zabytek nr A-247 z 10. 1986)
Bialystok - ulica Lipowa. 1916 (69115274).jpg
Tytuł: Białystok : ulica Lipowa.
Adres wydawniczy: [Miejsce nieznane : wydawca nieznany, 1916] ([miejsce nieznane : drukarz nieznany])
Gatunek: pocztówka
Forma i typ: pocztówki
Opis fizyczny: [1] karta : ilustracja ; 9x14 cm
Tytuł według nadruku na awersie. Rok wydania według pieczątki pocztowej na rewersie.
Linden avenue in 2014, Białystok 02.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Białystok 2014r. Aleja lipowa o długości 790 m ciągnąca się wzdłuż ul. Lipowej, między Rynkiem Kościuszki aż do placu Niepodległości im. Romana Dmowskiego. Drzewa i kwiaty
Dom Książki Białystok (Lipowa 43).jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dom Książki - Białystok przy ul. Lipowej 43
Białystok, ul. Lipowa 24, bud. murowany, kamienica ob. siedziba banku, przelom XIX i XX w., 02.JPG
Autor: Historyczka, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok, ul. Lipowa 24 - kamienica, obecnie siedziba banku, przełom XIX i XX w. (zabytek nr A-244 z 22.12.1981)
Białystok ul. Lipowa 47.jpg
Autor: Damian Przestrzelski, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok, ul. Lipowa 47 - kamienica, mur., 1936 (zabytek nr A-248 z 23.08.1994)
Kościół św. Rocha - panoramio.jpg
(c) 7alaskan, CC BY-SA 3.0
kościół św. Rocha
Lipowa 12 w Białymstoku 01.jpg
Autor: Henryk Borawski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Białystok, budynek przy ul. Lipowej 12
Białystok ul. Lipowa 28, kamienica.jpg
Autor: Mariag36, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok, ul. Lipowa 28 - kamienica, mur., po 1900 (zabytek nr A-246 z 1982)
Nowik's Palace in Białystok (2).JPG
Autor: Sunridin, Licencja: CC BY 3.0
Białystok, ul. Lipowa 35 - zespół pałacowy: zabytek nr 475 z 27.11.1974
Lipowa Street.jpg
Autor: piszczu, Licencja: CC BY 2.0
January 2007, ul. Lipowa
Bialystok night lipowa street.jpg
Autor: Adam Marczak, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Białystok, ulica Lipowa nocą.
Białystok, cerkiew prawosławna p.w. św. Mikołaja, 1846 01.jpg
Autor: XoRiK, Licencja: CC BY-SA 3.0 pl
Białystok, cerkiew prawosławna p.w. św. Mikołaja, 1846
Białystok location map.svg
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Białegostoku, Polska
Town hall in Białystok.png
Autor: Maciej Szczepańczyk, Licencja: CC BY 3.0
Town hall in Białystok